De Landbouw in 1938 De Visscherij in 1938 (Vervolg) ERWTEN. L>e oppervlakte, hiermede bezaaid, zal ongeveer gelijk aan vorig jaar zijn. De oporengst beneden middel matig. De schade, door houtduiven aan dit gewas, begint onrustbarende afinetin- gen aan te nemen. Voor een deel is het een gevolg van het feit, dat vergunnin gen, 0111 op schadelijke vogels te schieten, zoo moeilijk te bekomen zijn. Prijzen: groene erwten f8.50f10 per 100 Kg., de grauwe van f 15f23 per 100 Kg. SUIKERBIETEN, waren maai' weinig verbouwd. De opbrengsten waren goed. Het suikergehalte liep van 1518 pet. Voor de Texelsche bieten was voldoende garantie aanwezig, welke de prijs adflO1 per 1000 Kg. bij 17 pet. suiker waar borgt. Opbrengst van plm. 40.00048.000 Kg. per H.A. AARDAPPELEN, waarvoor 'nteeltver gunning ad f50 per H.A. betaald moet worden, werden minder verbouwd dan in 1937. Er worden tamelijk wat aardappe len geteeld met de bedoeling, het gewas voor pootgoed te selecteeren. Voor zoo ver dit de late var. betreft, speciaal Roode Star, is dit op een teleurstelling uitgeloo- pen, daar zoo goed als alles afgekeurd is tengevolge van degeneratieziekten. De vroege rassen hebben deze tegenslag niet gehad. De opbrengsten waren goed. Han del en prijzen slecht: 23 ct. per Kg., terwijl ook hier en daar nogal wat aan, ziekte (Pvth. Inf.) voorkomt. Texel bleef vrij van de aantasting door de gevreesde, Colorado-kever. FIJNE GEWASSEN waren weinig ver bouwd. Enkele H.A. karwij en bl. maan zaad. De opbrengst was goed. Piijzen. karwij plm. f20,per 1Ü0 K.G., bl. maanzaad f2226.— Dit jaar zijn enkele H.A. roode kool verbouwd op contract. Door de zachte herfst zijn de resultaten slecht geweest. Vele kooien waren gebarsten, vertoonden, scheurtjes of waren te zwaar gegroeid,, waardoor ze als bewaarkooi niet konden worden opgeborgen. De prijzen waren danook dooreen niet toereikend om de onkosten te dekken. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllll>lllll>llll!llllllllllllllll,llllllllllllllllllllll!l|||||| lllllllillll GEMEENTE TEXEL Ilil||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|ji|jj GEMEENTEZAKEN. 22 Febr. Afkondiging van de gewijzigde Grondwet. 1 April. In de raadszitting wordt mee gedeeld, dat bij notarieele acte de Witte Kruisweg a.d. Gemeente is overgedra gen. Herkiezing T.E.M.-coinm. P. J. Ver- berne door de Raad aanbevolen. Her benoeming havenmeester-luchtvaartterrein K. v.d. Kooi. Verhuur van grond aan dhr J. Verhoeven, De Koog. Huur huis Burgerhout verlaagd van f4,op f 3,50. Besloten tot bouw nieuwe o. 1. school te Oosterend; raming f19000, de grond, meubelen, leermiddelen inbegre pen. Subsidie verleend voor rundvee- t.b.c.-bestrijding (f250). Besloten tot rioleering van de Wilh. laan; kost de belanghebbenden f3,50 per str. meter, frontbreedte. Verkoop van grond aan dhr Van der Meiden, De Koog, en aart de T.E.M. Aankoop en verhuring van het perceel van mw. de wed. J.G.Kooi man-Dros. Ruiling van grond met de heer A.Geus, De Koog. Goedkeuring, uitbreiding schoolartsendienst; bijdrage - gemeente Texel van f458 op f627 ge steld voor 1938. Subsidie verleend voor verbetering Schoohveg, Eierland. Be sloten tot uitvoering van werkzaamheden aan de dijk, slootdemping, enz., te Oude- schild, in werkverschaffing. Besloten tot aanleg van rijwielpaden: naar De Mok en langs Monnikenweg, van Jan Aijeweg tot Laanweg of Smitsweg, langs gedeelte Westerslag, beginnende bij Bakkenweg; - van Rozendijk naar De Koog; van Buiten- lust langs Akenbuurtweg en Oosterlaan- weg naar de Dennen; van Hermanöhoeve naar de Duinweg. Regeling jaarwed den wethouders. 14 Juni De raad gaat met uitbreiding schoolartsendienst accoord. Vastge steld een verordening voor heffing van, rechten in geval van besmettelijke ziek-> ten. Crediet verleend voor steun in natura aan werkloozen. Afwijzend be schikt op beroep van gebr. Blom inzake geweigerde bouwvergunning. Wijzi ging en aanvulling Politieverordening (on- noodig stilstaan op hoeken, paardenver- 'huur aan de Koog). - Wijziging bouw verordening. Ingewilligd het verzoek om voorschot van f 2350 voor landarbei-- dersplaatsje, ingediend door A.M. van door J. HENKES. Als ik een overzicht geef van kleine kustvisscherij over iy3o moet ik consta-, teeren, uat üeze zich, vergeieKen bij iy37, in teruggaande lijn beweegt. GakinaLEN. jan., Feor. en half Maart zijn er evenals voorgaande jaren, na de smiting van de Zuiderzee,, geen garnalen, op 1 exeisirooin en iviarsuiep gevangen, la Maarc vischten eenige scnunen op gar-/ naien. t>e vangst was nog zeer schaarscii. De prijs voor consumpiiegama.en was door de Visscherijcentraie vastgesteld op la ct. per Kg. met een zekere toesiag van 4i ct. per Kg., tot zeker maximum, ai- hankeiijk van de zeiischuit 01 motor. April, Mei en Juni waren bijna aue schuitjes, die een uitvaar-consent voor consumptie-garnaien liauden verkregen, aan het visscnen, maar doordat er te wei nig uitvoer van gainaien was en te weinig vangst voor ue puitaoriek was het iiiKomen gering. Juli was het niet beter. Aug. is een ueel der visschers in de land bouw werkzaam geweest. Sept. werd de vangst iets runner, zoodat er weer meer visschers in hun eigen bedrijf gingen. Oct., Nov. en Dec. Dieef het scnaarsch met de vangst, zoodat over het algemeen genomen, ue inkomsten der visschers zeer s.echt waren. De put-aanvoer was OU pet. minder dan in iyj7. Wel was de uitvoer van consumptiegarnalen iets ruimer, maar dit kon het bedrijt der garnaienvisschers die zooveel tekort kwamen, niet meer goedmaken. WULKEN. Januari, Febr., Maart en een deel van April was een groot deel der schuiten aan het wulken visschen, 'n deel van de visschers was in de werkverschaf fing geplaatst. De vangst was zeer schaars. De minimumprijs was, evenals in 1937, 15 ct. per Kg. Door de zeier schrale vangst liepen de prijzen met on- veer 2 a 3 ct. per Kg. omhoog. 1 Oct. zijn weer eenige schuiten met wulkenvis- schen begonnen, maar doordat bijna het heele wuikenvekl bezaaid is met mossel zaad, was de vangst zuinig. Bij De Cocksdorp was de vangst heel wat ruimer dan in het seizoen van 1937. In October was de minimumprijs ,door de Visscherij centraie gesteld op 16 ct. per Kg. Nader hand is deze op 18 ct. gesteld. Daar de wulkenvisscherij slechts tot enkele schui- Vooren. Nader besluit inzake rijwiel paden. Besluit tot ïngebruikgeving we- gemvals aan P.H. polder en Eierland. 6 Juli. De Raad per K.L.M. naar Am sterdam en terug. Tex.-Crt. verslaggever vliegt mee. Bezoek aan de hoofdstad, een rondvaart, bezichtiging Boschplan. 15 Juli. Conversie van geldleeningen. Uitbreiding electrificatie v. Eierland. 6 Aug. Afwijzend beschikt op verzoek van catrhouders om vrijstelling vermake lijkheidsbelasting tijdens de feesten ter gelegenheid Regeeringsjubileum. Be sloten een regeling te treffen, waardoor de taxichauffeurs niet bij de autobuson- 'derneming ten achter worden gesteld. Besloten bij toepassing T.E.M.-tariefvoor winkels excessen te voorkomen. Beslo ten tot aanleg reddingbootslag bij c'e vuurtoren en verbetering Eendrachtdijk in werkverschaffing. Voorwaarden vastgesteld voor het bekomen van tege moetkoming ter zake bezoek aan onder wijsinrichtingen te Den Helder. Beslo ten tot verbetering Driesprongweg. 5 Sept. Buitengewone raadsvergadering ter herdenking 40-j. Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Eerste vergade ring in de gerestaureerde raadszaal. 30 Sept. De woning bij de voormalige school te Oost voor f 2,50 p.w. verhuurd aan dhr C.Dogger. Aan dhr L. de Visser aan De Koog een perceel grond verkocht, breed 10,70 M., diep plm. 30,45 M. a f 2,50 per vk. M. Conversie van geldleening van f31275. Z|ajt' over acht jaar f570 voordeel hebben gegeven. Afwijzend beschikt op het verzoek van- de Zwemvereen. om subsidie. Besloten wordt het 6 Aug. verleende crediet van f7500 voor verbetering van de Drie-- sprongweg op f8700 te brengen en ook de straatweg tusschen Waalderweg en de weg naar Eierland te verbeteren. 23 Nov. Besloten van het Alg. Wees huis ten behoeve van de T.E.M. f20.000 tegen 3,5 pet. te leenen. Aan mw. Jan- sen-Kool voor f825 430 vk. M. grond aan De Koog verkocht. Besloten de school aan De Waal, ondanks gering, aantal leerlingen, niet op te heffen. 1 Besloten tot uitbreiding electr. net in Eierland en op Pijpersdijk. De raad besluit verhuring van perceeltjes gemeen' tegrond, kleiner dan een kwart A., door B. en W. te doen geschieden. Inget willigd worden de verzoeken van de landarb. H.Kikkert en A.P.Zegers, die een voorschot voor landarb.plaatsje vra gen van resp. f2700 en f2470. Nieuwe regeling getroffen voor het verleenenv., bijdragen voor onderwijs aan het lyceum te Den Helder. Breedvoerig debat! over het veeinvoerverbod. ten bepaald bleef, liepen de prijzen over het algemeen iets boven de minimumprijs. HEI KREUKELSV1SSCHEN was voorheen een bron van bestaan voor een, deel der visschers. Nadat het zeegras verdwenen is, wordt dit bedrijf nietineer met de schuit uitgeoefend. Thans worden de kreukels met de hand gezocht. Zooals begrijpelijk is, kan dit werk slechts een zeer sober 'bestaan opleveren. De prij zen zijn, gezien de kwaliteit, behoorlijk. PALING. Wat de palingvisscherij be treft, was ook het afgeloopen jaar niet beter dan in 1937. yan herstellen en aanschaffen van fuiken is bijna geen sprake meer; het want wordt afgevischt. Trots deze achteruitgang van hun want, kunnen de palingvisschers tijdens het sei zoen nog een sober loontje verdienen. Door de vele regenval in de loop der herfst, was de binnen-palingvisscherij op verschillende plaatsen iets ginstiger. Prijs ongeveer 35 ct. per pond. DE HAR1NGVISSCHER1J was, wat de vangst van de kommenvisschers aan de Texelsche kust betreft, belangrijk minder dan in 1937, maar door de slechte vangst aan de afsluitdijk, waren de prijzen be duidend hooger aan de afslag te Den Helder, zoodat de uitkomsten voor de Texelsche kommenvisschers iets beter wa ren dan het voorgaande jaar. DE KOTTERS. Wat de kottervisscherij betreft (Noordzeevisschers)deze was ook dit jaar niet slecht, hoewel over het al gemeen minder is aangevoerd dan in 1937. De prijzen van verschillende vischsoorten waren iets vaster, zoodat de uitkomsten behoorlijk waren. De kottervisschers zijn gewoonlijk ieder jaar zekere tijd aan het haringvisschen. Maar in het afgeloopen jaar is daar zeer weinig gebruik van ge maakt. ZEEGRAS is er, evenals voorgaande jaren, niet aangevoerd. Als ik mijn be schouwing ga samenvatten en ik denk |aan 4 a 5 jaar terug, dan is er van het bedrijf der kleine kustvisschers weinig goeds meer overgebleven. Terwijl de visschers voorheen hun schuit jaarlijks behoorlijk gingen hellingen, zijn er thans die in 't geheel niet of zeldzaam op de helling komen. Zoo is het ook gesteld met zeil- en netwerk. Dank zij de Zuiderzee- steun is nog een glimp van licht gekomen, die het leven der visschers iets dragelijker maakt. Te betreuren is evenwel, dat nog een deel der visschers tot heden van steun verstoken in. 17 Dec. Eervol ontslag verleend aan dhr R.Schaap, beambte in alg. dienst. Besloten de gemeentewals beschikbaar te stellen voor verbetering weg in 't Noor den. Ingewilligd het verzoek van dhr H.S.Donker om f2600 voorschot voor landarb. plaatsje; vaststelling Gem.be grooting 1939, die voor de gewone dienst met f359115 sluit. Besloten tot aan stelling 4e ambtenaar ter secretarie ïn tot aanstelling in vaste dienst van twie© ambtenaren voor de werkloozenzorg. ALLERLEI. 3 Jan. Tex. Crt.-avond met causerie van Dr. W. G. N. v.d Sleen over Z. Afrika. 22 en 29 Jan. Artikel over de historie van Mui en Slufter. 31 Jan. 1 Febr. Feestviering ter gele genheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Febr. Een circulaire van de regeering meldt dat een aantal aardrijkskundige namen voortaan anders gespeld moeten worden; Texel zal Tessel moeten zijn. La ter wordt deze circulaire ingetrokken. Zie art. Tex. Crt. 23 Febr. 8 Febr. Oefening N.Z.H.R.M. bij avond met vuurpijltoestel. 20 Maart. Eerste kievitsei gevonden, door T. den Braven, op Jachtlust. 24 Maart. Tex. Crt.-avond „Voor de Vrouw". 1 April. Uitvoering Nieuw Schouwtoo n eel. 3 Mei. A.V.R.O.-avond. 10 Mei. Schietwedstrijd B.V.L. aan De Koog in tegenwoordigheid o.a. van Ge neraal Duymaer van Twist. 13 Mei. Tex. Crt.-avond: Dr. Th. van Schelven over „Zielkunde en Levens kunst". rS Juni. Het is 30 jaar geleden, dat de eerste autobus van Oudeschild naar Den Burg reed. 22 Juni. Eerste vergad. K. van Koop handel op Texel. Half Juni. Reeds 110 lepelaarsnesten in de Mui. Tex. Crt. 6 Juli. Artikel over zeil- w,agensport. 2 Juli. Kleiduiven(schiet)vvedstrijd op Mont Rosa. Aug. Aanbesteding kazernebouw De Mok daagste inschrijver G. Koning, Scha- gen, f74482.—. 30 Sept. Tweede verduisteringsproef; ze heeft een nogal teleurstellend resul taat. Het moet volgens de heer H. C, Remmers, comm. L.B.D. minstens 40 pet. beter. Tex. Crt. 8 Oct. Artikel over hengel sport op Texel. Oct. Bij Den Burg worden schuilloop- graven aangelegd. 9 Oct. Hoog water tijdens de W-storm Te Oudeschild 1.92 M. boven N.A.P. 25 Oct. Tex. Crt.-avond: Met Jan P. Strijbos naar de Shetland-eilanden. 23 Oct. Hoeve De Atlas met 12 percee- len land voor f42310 verkocht aan dhr Joh. M. Bakker, Den Hoorn. Oct. De Kaap bij Nieuweschild gedeel telijk gesloopt. 3 Dec. Bezoek van het corps Adelbor sten en de Marinekapel. 12 Dec. De Tex. Crt. Sunderklaasbeker gewonnen door de Tex. Boys. 17 Dec. De vorst zet in. Ongeregelde bootdienst door laag water en ijsgang. IJspret alom. (26 Dec. begint het te dooien). 18 Dec. Biezonder laag water in de haven: 2.40 M. beneden N.A.P (was Febr. 1936 2.25 beneden N.A.P.). —24 Dec. Schoonrijden te De Cocksdorp. Bij de 26 Dec. in Waalenburg gehouden, wedstrijden, wordt E. Zoer, Oudeschild, kampioen hardrijden (wisselbeker plus f40). POLDERS EN WATERSCHAPPEN. 8 Febr. Vergad. Waalenburg, de eerste met de heer K. W. Roeper als dijkgraaf. 5 Maart. In het gemaal van polder Waalenburg wordt ter eere van oud-dijk graaf J.Eelman gedenksteen onthuld. Fex. Crt. 8 Oct. en volgende nrs. Ar tikelen over bemaling Dertig Polders. 31 Oct. De Dertig Polders trekken f 500 uit voor onderzoek naar de mogelijkheid eener bemaling. Dec. De heer P. Bakker, 23 jaar secr.- penn. van het Noorden, opgevolgd door de heer W. Eehnan Kz. JUBILEA 23 Febr. Zilveren ambtsjubileum Ds. J.A.Raabe, N.H. pred. te Zwartsluis^ eer der te Den Burg. 1 April. De heer Jan Visser, 121 - jaar organist in N.H. Kerk Den Burg. 1 April. De heer H.Gersen 35 jaar voorzanger in N.H. Kerk Den Burg. 23 April. Gouden huwelijksfeest van dhr Fl.Barhorst en mw Dirkje Schoenma ker, Molenstraat. 29 April. De heer T. Brouwer 25 jaar bewaker in dienst van Vogelbescherming en Natuurmonumenten. 17 Mei. Gouden huwelijksfeest van de heer en mevr. Oort-Oort., Den Haag. 1 Atei. Pastoor Hoosemans 12Va jaar pastoor van de O.L.V. Rozenkranskerk; te Amsterdam; Z.Eerw. was eenige ja ren pastoor te Den Burg. 15 Mei. 65-j. huwelijksfeest van dhr J.Trap en mw. A.Trap-Bremer, Oosterend 1 Juni. De heer H.P.Bolt, hoofd School m.d. Bijbel, Oosterend, 25 jaar bij het Chr. onderwijs. 22 Mei. Dr. Alb. Vis 12V;j jaar predi kant in de Doopsgez. Gemeente Den! Burg, De Waal, Oosterend. IS Juli. Mej. Antje Vlaming 94 jaar. 15 Aug. Oud-pastoor L.Stolk, te Am sterdam, vroeger te Oudeschild, 60 jaar priester. 19 Aug. Gouden huwelijksfeest van dhr Aris van der Vis en Tetje Kuiter. 5 Sept. Gouden huwelijksfeest van dhr H.Nieuwenhuizen en mw. Tr. Lemstra. 6 Sept. Van Texel nemen o.a. een „schaapscheerder" (Jan Schraag) en een „vogelwachter (C.Helsloot) aan het de- filé te Den Haag ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum deel. Sept. Het Regeeringsjubileum op ons eiland algemeen op hartelijke vvijze ge vierd. Te Den Burg wordt bij het Esp.- monument een linde als herinnerings boom geplant en wel op 7 Sept. 4 Nov. Opoe Busselman, Den Burg, Texels oudste, 95 jaar; van de mannelijke ingezetenen is dhr C. v.d. Vlies de oudste (5 Febr. 93) 21 Nov. Afd. Texel van De Hanze Ive staat vijf jaar; wordt 14 Dec. herdacht. 1 Dec. De heer J.Drijver 25 jaar secr. der Vereen, tot Behoud van "Natuurmonu menten in Nederland. ZIJ, DIE HEENGINGEN 2 Jan. De heer K.Kalis Pz., 81 jaar, pionier Texelsche bloembollenteelt, 5 Jan. De heer Jan Roeper, Oudeschild, 97 jaar, Texels oudste ingezetene. •25 Jan. Ds. J.Broekema, 79 jaar, eme- ritus-pred., voorheen te Oudeschild. 11 Febr. De heer P.Lap, 66 jaar, com mies P.T.T. te Schagen, Texelaar van geboorte. 12 Febr. De heer W.J.Dernison, 67 j., eig.-expl. van hotel De Zwaan. 5 Alei. Mevr. H.C.P. Thijsse-Bosch, 71 jaar, echtgenoote van Dr. Jac. P. Thijsse. 28 Aug. De heer E.G.Gaarlandt, 58 jaar, Burgemeester van Gouda, van 1911 tot 1915 van Texel. 5 Sept. De heer Nan Slot, 73 jaar, koster N.H. Kerk De Waal. 6 Nov. De heer B.C.Lap, 62 jaar, heem raad P.H. Polder. 23 Nov. Ds. Joh. Kijne, 66 jaar, te Rhenen; was van 1907-1912 N.F1. pred. te Den Burg. 26 Dec. De heer Jb. Kalis, die bijna 25 jaar nachtwacht was te Den Burg.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6