EEL TEXEL WEET HET R.K. RUSTHUIS. De V.l BEGINSELMENSCHEN. Vrijdagavond heeft Pater Peters O.E. S.A. in Pen's Zaal een belangwekkende rede gehouden over het onderwerp: „Be- ginselmenschen". Namens de Texelsche Katholieke organisaties opende de heer J. de Veij, voorz. van afd. Den BurgR.K. Volksbond, de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze. Spr. vroeg excuus voor het feit. dat zooveel over tijd werd begon nen (wel veertig minuten). Er waren, naar men ons meedeelde, 350 belangstellenden. Pater Peters ving aan met te consta- teeren, dat de beginselmenschen helaas een verdwijnende soort beginnen te wor den. Daarom achtte hij het noodzakelijk, dat in deze tijd het onderwerp eens nader wordt bezien, zoodat ieder voor zich weet, aan welke voorwaarden hij moet voldoen, oin een mensch van beginsel te worden. Want een mensch van beginsel wordt niet geboren, doch wordt gevormd. Op allerlei gebied heerscht thans beginselloosheid, karakterloosheid, willoosheid, futloos heid. De verwarring in deze wereld Waarin 'heft Ikvvaad altijd wordt goedge praat leidt er toe, dat de mensch in zijn vormingsjaren geen houvast heeft in zijn omgeving, in menschen, die hem voorgaan op elk gebied. Een mensch van beginsel groeit op uit eèn samenstel van eenheden, hij is een mensch van groote wilskracht en van groote eerlijkheid. Hij houdt er een over tuiging op na en weet er naar te leven. De mensch heeft bij zijn geboorte een zekere rechtschapenheid meegekregen. Het gaat er om, die rechtschapenheid te cultiveeren en te trainen. Daarvoor is noodig zelfrespect en zelfvertrouwen. Tegenwoordig aldus spr. heb ben de menschen allerlei complexen, o.a. minderwaardigheidscomplex enz. Een van de oorzaken daarvan is, dat ze woriden bezig gehouden met het leelijke, dat in Jlten is, en het goede niet willen zien en beseffen. Men moet echter niet zeggen,: Ik heb niets. Wel: ik heb dit en dat ge kregen en dat zal ik dragen. Mjen moet niét verwaand zijn, maar wel een ge zonde dosis zelfrespect en vertrouwen bézitten. Daarbij moet komen een sterke Wilskracht, want men moet met die eigen schappen vooruit. Spr. wijdde in den breede uit over de lichamelijke opvoeding, die hij toejuicht, mits zij niet wordt overdreven. Hij gee- iselde de moderne sportaanbidding, die de Grieken 767 j. v. Ghr. toen de eerste Olympische spelen werden gehou den aï kenden. Uit ondervinding wist spr. te vertellen, dat de z.g. sporthelden, in de meeste gevallen geen respect heb ben voor eigen lichaam of het lichaam van een ander. Het ontbreekt hun aan wilstraining. Daarom wilde spr. dat als in scholen drie uur per week aan li chamelijke oefening wordt gewijd, mins- stens een half uur daarnaast aan wils training wordt gedaan. Helaas wils training staat geheel op de lijst van af gedankte dingen. En juist in de wil culmineert het menschelijk wezen: wat de wil waard is, is de mensCh waard, Het is de taak van de ouders, ging spr. voort, reeds van iongsaf de wil van het kind te trainen door een doelmatig ge bruik van het gezag. We leven in een „gezagscrisis", die is ontstaan, doordat het gezag op verkeerde wijze werd aange wend. Spr. noemde het een treurjg ver schijnsel, dat SO pet. van onze jeugd zich niet kan beheerschen. Verder bestreed spr .de geboortebeperking, welke z.i. niet tot het beoogde doel leidt, d.w.z. niet tot vermeerdering van welvaart en tot vermindering der werkloosheid leidt. Voorts betoogde spr. met nadruk, dat men de eigen pers, de-eigen politiek en het eigen organisatie-leven, waarvoor vroegere generaties alles op het spel heb ben gezet, dient te steunen. Juist in deze tijd komt het er op aan, dat de katholie ken één zijn, daar het er thans om gaat: voor of tegen God. De Paus heeft ge waarschuwd, dat, als de handen niet in een worden geslagen, over 100 of '200 jaar het Christendom uit dit werelddeel zal zijn verdreven. Het is de groote ver antwoordelijkheid van ons levend ge slacht, dat wij de Christus nog kennen en Die hebben door te geven. Resumeerende zei spr., ten slotte: Een mensch van beginsel houdt vol door dik en door dun, ook bij broodroof, bij hon ger en armoe, bij alle rampen van het le ven, ook als het er om gaat: het geloof of het leven. En daar kon het wel eens om gaan. We zijn misschien niet meer zoo heel ver van die tijd verwijderd. Doch ook dat mag God vragen. U heeft de overtuiging, dat uw beginsel doorgaat in en over uw dood. Ook al wordt het le ven gevraagd, zeg dan: Ik sterf, doch God sterft nooit. Een langdurig applaus klonk na deze met overtuiging uitgesproken woorden. De heer De Veij bracht Pater Peeters dank. Hij hoopte, dat als op Texel bin nenkort een actie voor het R.K. Werklie denverbond zal worden gevoerd, men de woorden van Pater Peters nog indachtig zal zijn. Op de gebruikelijke wijze werd hierna de welgeslaagde avond gesloten. 15 Mei zal Pater Henri de Greeve hier spreken. H. SPORT OP TEXEL TEX. BOYS-NIEUWS. Weer viel Zondag al wat voetbal heet in het water. De oefenwedstrijd kon, wat de winter betrof, wel doorgang vin den, doch het terrein leek ons onbespeel baar. Nu mogen we zeker voor Zondag op een volledig comp. programma reke nen? Ons eerste gaat naar Helder 4 en het 2de speelt vermoedelijk thuis tegen O.V.V., de kampioenscandidaten? Dat belooft spannend te worden. De algemeene vergadering is bepaald a.s. Zaterdagavond 8 uur 30 in De Zwaan. We rekenen op aller opkomst. Ook op de ,adsp.-leden, die van school zijn en op de dames en heeren, die hun(haar) dien sten gegeven hebben, op Ouwe Sunder- klaas, met de vertooning van „De Groote Trek". Als extra verrassing wordt door de voorzitter een alleraardigste voetbal film gedraaid. Verzuimt geen van allen deze avond. M. DAM WEDSTRIJD. Men schrijft ons: Vrijdag j.l. had in hotel Texel een ont moeting plaats tusschen de damclub van Oosterend en die van Den Burg. De voorz. van O.K.K. mocht bij zijn ope ningswoord aan 17 leden van Oosterend het welkom toeroepen; hij wees er ver der op, dat de strijd nu wel niet zoo ge makkelijk zou zijn als die te Oosterend is geweest. Zijn voorspelling is bewaar heid, want Oosterend behaalde 11, Den Burg 23 punten. Het was een zeer ge zellige avond, wat elke deelnemer zal, onderstrepen. Te ongeveer 11.30 waren de gasten van O.K.K. weer vertrokken, en behoorde deze avond van denksport weer tot het verleden. We hopen, dat nog vele mogen volgen. K. AVONDBESTELLING TE EIERLAND. Aan belangstellenden wordt meege deeld, dat ingaande 14 Januari een avond- bestelling zal worden uitgevoerd te Eier- land. Deze wordt beperkt, met het oog op de daaraan verbonden kosten, tot de beide hoofdwegen en de daartusschen, gelegen zijwegen, voor zoover de bebou wing daartoe aanleiding gat. De gelegenheid tot het afhalen van de post te Eierland voor de bewoners te wier huize een avondbestelling wordt uit gevoerd, vervalt. Voor hen, die in de on middellijke omgeving van het poststation wonen, kan evenwel op hun schriftelijk verzoek de bestaande regeling van afha len worden bestendigd. Deze regeling blijft eveneens gehandhaafd voor de be woners van de omgeving Bern, Oor sprong en Vianen, te wier huize geen avondbestelling wordt uitgevoerd. (Af-, halen niet vóór 19 uur.) Men schrijft ons: Tot de plannen voor 1939 van het R.K. kerkbestuur alhier behoort o.a. de stich ting van een Rustoord voor oudere katho lieken. Wanneer een drietal huizen aan de Molenstraat zal zijn gesloopt, komt naast het pand der N.V. Ph. Vlessing een flink terrein vrij in de onmiddellijke na bijheid van de R.K. kerk. Nog onlangs toonde men ons een teekening van 't ge bouw, dat daar zou kunnen verrijzen. Het geheel bestaat uit twee verdiepin gen. Het wordt zeer practisch ingericht met veel licht en lucht. Ook komt er cen trale verwarming. Door het wat achteruit te plaatsen, ontstaat aan de voorzijde een tuintje, terwijl achter het te stichten gebouw een groote ruimte blijft voor een tuin, die op de Hollewalsweg zal uit komen en afgesloten wordt door de daar bestaande hooge muur. De bedoeling is, dat men, zoowel alleen als als echtpaar in het rusthuis een ka mer kan krijgen en wel tegen een nor male vergoeding. De verzorging van de inwonenden zal geschieden door de hier gevestigde Eerw. Zusters. Gezien het feit, dat op Texel nogal veel oudere personen alleen wo nen en voor zichzelf moeten zorgen met al de daaraan verbonden moeiten en las ten, verwachten we, dat de plannen ze ker zullen slagen. We mogen de initia tiefnemers wel dankbaar zjjn, daar zoo'n gebouw in een behoefte zou voorzien. Daar echter het kerkbestuur geen finan- cieele risico's kan loopen, zal eerst tot stichting worden overgegaan, wanneer een voldoend aantal personen toegezegd heeft in het Rustoord te willen komen wonen. Degenen, die nadere inlichtingen wen- schen, kunnen zich mondeling of schrif telijk in verbinding stellen met de Zeer eerw. heer pastoor J. P. A. Brinkman alhier. IN EN OM HET CIRCUS ||||||iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii:iii"""!<!ir 19. Met een diepe buiging dankte Haw kins voor het enthousiaste applaus. Boven op het platvorm stond die zware race wagen. Een touw werd neergelaten. Haw kins zette zijn linkervoet in een lus en liet zich onder de schallende tonen van de muziek langzaam naar boven trekken. Wat een waagstuk. 20. Het applaus brak opnieuw los, toen Jerrie in een nauwsluitend tricot in de arena verscheen. Hoog in de nok van de tent hing de trapeze, waar hij zijn toeren moest verrichten. Onderwijl nam directeur Hawkins in de auto plaats. Hoe zou dit aflopen Zou Simson's opzet gelukken GEMENGD NIEUWS - In België tracht men een Maas Rijnkanaal te krijgen als voortzetting van het Albertkanaal van Antwerpen naar Luik. Van de Belgische Maas bij Visé beginnend, zou het kanaal tusschen Keu len en Dusseldorf in de Rijn moeten uit monden. TOM MOONEY WEER VRIJ. - Vereen. Staten. De nieuwe gouver neur van Californië heeft Tom Mooney„ de arbeidersleider, die 22 jaar gevangen had gezeten, volgens de algemeene opinie onschuldig, in vrijheid doen stellen. OUDESCHILD. FEESTVERG ADERING. De Federatie Texel van de Nederl. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, hield Zondag in liet Eigen Gebouw haai" traditioneeie feestvergadering. De zaal was niet ge heel gevuld, wat dé heer Westdorp, vóorz. der f ederatie weet aan het slechte weer en de gladde wegen. De voorz. heette allen w'felkom, ook het Amsterdamsche Cabaretgezelschap o.L v. Jac. 1-resser en de spreker de heer Van der Wiele. Wij hebben gemeend, zegt hij, ondanks de slechte tijd, toch onze feest avond te moeten houden, daar ontspan ning dan des te meer noodig is. Hierna was het woord aan het gezel schap Presser, dat de aanwezigen ruim drie uur heeft geboeid met de revue: „Eerst zaaien, dan maaien". Het was een propagandistisch maar tevens vroolijk programma. De potpourri's van de accor- deon-vituoos Michel d' Ancona werden vlot meegezongen ,§n vol bewondering waren de aanwezigen voor de instrumen- taliste Carla Diana, die niet alleen op de xylophoon een virtuose was, doch ook met het handklokkenspel een ieder ver baasde door haar buitengewone vinger vlugheid. Jaap Presser en Rita Ross zorgden voor een liedje en een praatje. Zeer rrfooi was het tafereel: Hulde aan de strijder Hiemstna. Besloten werd met een prachtig doek, voorstellende de leus van de Moderne Arb. Beweging, n.1. Het N.V.V. is de Brug naar Lotsverbetering. Het daverend applaus en de gezellige stemming bewezen wel, dat deze revue veel beter is ingeslagen dan die van ver leden jaar. De korte inhoud van de rede van de heer Van der Wiele volgt hier: Toen 23 Juli 1938 onze bondsvoorz., Hiemstra afscheid nam, heeft hij ons op gedragen, de strijd onverzwakt voort te zetten, en de bond te versterken. Iedere afdeeling doet dat op haar wijze. Het is aan de tact van Hiemstra te danken, dat thans 30.000 arbeiders in onze bond zijn vereenigd. Een groot aantal leden hebben we noodig, doch daarnaast moeten de le den ook overtuigd zijn van de waarde der bonden voor het voortbestaan van een Engeland. De wapenfabrieken van Viclcers-Armstrong zullen geen wapenen meer leveren aan vreemde mogendheden dan op verzoek van de Eng. regeering. Frankrijk. De bioscoopstaking te, Parijs is opgeheven. Een commissie zal onderzoeken, of de belasting te hoog is, Frankrijk. Wegens deelneming aan de jongste stakingen, zijn 250 Poolsche mijn- en metaalwerkers meerendeels reeds 20 jaar in Frankrijk werkzaam over de grens gezet. Ze hopen in België aan de slag te raken. De Tsjechische regeering heeft de communistische partij ontbonden en haar bezittingen in beslag genomen. De Poolsche oud-premier generaal bikorski waarschuwde in een dagbladarti kel Duitschland dat een veldtocht tegen Rusland op een strop zal uitloopen. Het -ovjetleger is niet alleen het talrijkste, maar wellicht ook het best uitgeruste. Vereen. Staten. Begrooting 1940 toont een tekort van 3.326 millioen dollar Voor landsverdediging is 1.609 millioen dollar uitgetrokken. Matige belastina- verhooging is aangekondigd. Japan. Om benzine te sparen zijn aan het Hof de auto's door de vroegere staatsiekaross-en vervangen. Clriep, Kom, Pijn. Sen",® democratisch stelsel. Wij hebben een moeilijke taak. Er zijn vele stroomingen in de vakbeweging en die denken niet alle gelijk. De katholieken o.a. hebben vaak 'n groote mond, maar als het op daden aanr komt, kruipen ze in hun schulp. Boven dien moeten de kath. arbeiders kopschuw gemaakt worden voor Moderne Bond en S.D.A.P. Spr. las in de St. Jan te Den Boscn allerlei bedreigingen tegen hen, die zich met ons zouden durven be-' moeien. Tegen het fascisme werd met ge- waarschuwd. Spr. is er van overtuigd, dat, wanneer de katholieken hadden te kiezen, ze liever een gematigd fascisme zouden steunen dan de Moderne Arb Beweging. Toen Hilgenga in de Tweede Kamer pleitte voor wettelijke regeling van dc arbeidstijd voor de landarbeider^ enz., zei de Minister, dat hij voor de vrouwen en kinderen wel wat wilde doen en dat hij voor de mannen bijzondere! aandacht had. 20 jaar geleden is dit ook al gezegd. Met de veiligheidswet is het net zoo. Aan jullie de taak, zei spr., om de Chr. en Kath. arbeiders te overtui gen, dat samengewerkt moet worden om iets te bereiken. Het Plan van de Arbeid werd door alle tegenstanders afgekamd. Thans komt het Plan-Westhoff. Het is een uitstekend stuk werk, iets veranderd, doch overigens ons Plan van de Arbeid. Nu heeft het de volle aandacht van de Minister. Ook het fascisme moeten we bestrijden. Wat de Telegraaf lastert over Amsterdam is ook fascisme Spr. vertelt een staaltje van het Duitsche fascisme en zegt, dat we gelukkig zijn in Nederland onder de democratie te leven. Houdt de democr. instellingen hoog, mede door versterking van uw bonden. Wij zijn er trotsch op, dat onze bond, die begonnen is met enkele onwetende en achterlijke zuivel bewerkers te organiseeren, thans 30; duizend leden heeft. Zorgt dat ook gij uw 10 pet. ledenwinst haalt. Strijdt schou der aan schouder, een 'betere maatschap pij tegemoet. De heer Westdorp dankte voor de aan- dacht, waarmee geluisterd werd en dankte'; de heer Van der Wiele voor zijn kracht'-1 ge rede. Spr. hoopte, dat het Cabaret-1 gezelschap niet voor het laatst op Texel zou zijn geweest. Met een gezellig bal werd de avond besloten. Toe Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllli r. IAIs het staat in de Texelsche Courant. ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllll|||lllll|ll|llll|l!llll|l||ll||l!lll|ll||||lll|lllll|!|||| altijd een poeder ol cachet van Mijnharde Mijnhardts Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd,,Mijnhardtjes"2st. lOct.Doos50el S p i I Bi no.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2