TWEEDE BLAD ua*t TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Voor het Kleedingcomité Woensdag 11 Jan. 1939 UITGESTELD. De praatavond over bloembollen, welke hedenavond in. de Landbouwschool ge houden zou worden, is uitgesteld tot vol gende week. De G. Ml J.-ZI EKEN FONDS TEXEL. Naar men ons meedeelt hebben te Oos terend en Oost ongeveer 175 personen (plm. zeventig gezinnen) zich als lid van het Maatschappij-Ziekenfonds Texel la ten inschrijven. Enkele personen, die als lid van het Mij.-fonds voor de stichting van een onderling fonds ijverden, werden als leden van het Mij.-fonds gerodeerd. V.P.R.O.-AVOND. Leden van de V.P.R.O. en anderen, die in deze omroep belangstellen, zij herin-, nerd aan de propaganda-avond op mor gen in de Doopsgez. Kerk. Niet alleen zul len Ds. R.Boeke en Ds. F.Oort het woord voeren, maar tevens zal er de belangwek kende V.P.R.O.-film worden vertoond. 13e avond, welke zal worden geleid door Dr. Alb. Vis, belooft V.P.R.O.-vrien den veel goeds. IN KORT GEDING In kort geding zal, zooals we Zaterdag schreven, uitspraak worden gedaan in de zaak tusschen Ziekenfonds Helpt Elkan der (Oosterend) en de Mij. tot Bevorde ring van de Geneeskunst. Vandaag wordt de zaak te Alkmaar voor de rechtbank behandeld, waarna vermoedelijk Dins-dag a.s. de uitspraak volgt. Namens voorz., secr. en penningm. van Helpt Elkander" (die niet naar Alkmaar zullen gaan) zal Mr. Gerling optreden. Voor ons blad is een speciale verslaggever naar Alkmaar gereisd. HOE ER GESPUID WORDT Gedurende de laatste 14 dagen was de binnenwaterstand in de Dertig Polders, zeer hoog. Op enkele plaatsen beraiktej het de hoogte van N.A.P. Ondanks de lage buitenwaterstanden kon er niet vol doende geloosd worden doordat het wa ter niet snel genoeg naar de sluizen kon stroomen als gevolg van de dikke ijslaag, welke zich in de tochtslooten bevond. Zaterdag 1.1. bereikte het buitenwater een peil van 1,50 M. beneden N.A.P. Aan de peilschaal bij de Groote Waalderslui- zen kon een binnenwaterstand van 1.25 beneden N.A.P. worden afgelezen, terwijl het water op slechts drie K.M. van de sluis op een peil van 0,50- M. beneden! N.A.P. bleef. Er is die dag echter veel' water geloosd, wat hieruit blijkt, dat alle sluizen spuiden; ook de Schanssluis en, de Oostersluis, zoodat met een totale doorstroomingsbreedte van 12 M. werd) geloosd. Veilig kan worden aangenomen, zoo deelt opzichter J. van der Pijl onsi welwillend op onze vragen mee, dat er tijdelijk minstens 1200 kub. M. per mi nuut door deze sluizen naar buiten liep. Jammer was het, dat het ijs de afvoer zoo belemmerde. Ook in de nacht van Za terdag op Zondag liep het buitenwater zeer laag, n.l. 1,38 M. beneden N.A.P., ook toen weer een goed tij om te loozen. ||||||iiiiiiiiiiiiiiii:!!;iiiiiitiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiii!iuiii;ii:;|i!!|i VAN OVER DE GRENS. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;iiiiuiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIiiiiii;i|||||| DE OORLOG IN SPANJE. In Spanje wordt Catalonië hoe langer hoe ernstiger bedreigd. Franco's troepen zijn over de geheele linie aanmerkelijk vooruit gekomen en staan thans voor Montblanch, in het noorden van Seo de Urgel, terwijl in het midden Lerida, dat nog onder het bereik van de kanonnen van de tegenpartij lag, daarvan thans.ge- heel is bevrijd. Inmiddels zijn de Barcelona-troepen op enkele punten een tegenaanval begonnen, n.l. in Estremadura en bij Toledo. Moge lijk zijn overal veel troepen aan de fron ten onttrokken teneinde in Catalonië krachtig door te kunnen tasten. Barcelo na meldde een plaatselijk succes bij To ledo, doch aanmerkelijke vorderingen in de richting van Badajoz, waar zij op een 90 K.M. van de Portugeesche grens thans moeten staan. Het zou voor hen een groot succes wezen, indien zij er hier in .slagen konden Franco-Spanje in tweeën te breken, doch allicht zullen hier thans v\el aanzienlijke hulptroepen heen ge bracht worden. Eni hOTS,NG IN MIDDEN-EUROPA. "Ongaren en Tsjechen verrasten de groote broers in Midden-Europa met een P™ ze.er bloedige grensincidenten, o. a. bij Munkacs aan de grens van Karpathisch Oekraïne, waar soldaten, mitrailleurs en GIFTEN VOOR HET WITTE KRUI?. N. N., Den Burg fl.50. HANDELSREGISTER. Als nieuwe zaak ingeschreven; Siga renwinkelM. Moojen, Steenenplaats 10. WAARSCHUWING. We herinneren nog eens aan de ver plichting van eigenaars van radio-ont vangtoestellen om van het bezit van zoo'n toestel op het P.T.T.-kantoor aangifte te doen. Nalatigheid kan met f1000 boete of zes mnd. hechtenis gestraft worden. LAN DBOU W-HUISHOUDSCHOOL. Naar we vernemen, heeft Burgemeester Kamp de bestuursleden van de plaatse lijke Landbouworganisaties, van de Land arbeidersbonden en van de Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen uitgenoodigd ter bespreking van eventu- eele stichting van een landbouwhuishoud- school in onze gemeente. We hopen van harte, dat hiervoor alge meen groote belangstelling aan de dag zal worden gelegd en dat de moeilijkhe den, welke zich mochten voordoen, over-i komelijk zullen blijken. Een lagere land bouwschool is Texel reeds rijk. Voor onze jongens uit en voor de boerenstand! is gezorgd en kranig ook. Een weldaad»' zou het zijn, zoo daarnaast mede gele genheid tot het volgen van landbouwhuis- houdonderwijs kon worden gegeven. SPORT OP TEXEL S.V. T EX EL-NIEUWS. Ook Zondag 1.1. kon het programma nog niet worden afgewerkt. KNVB en N HVB stelden alles uit. Zaterdag nog was ons veld met een dikke sneeuwlaag be dekt en het liet zich aanzien, dat er de eerstvolgende weken nog niet op ge speeld zou kunnen worden. Zaterdag avond trad plotseling de dooi in alle he vigheid in en Zondagmorgen was alle sneeuw nagenoeg verdwenen. Wel ston den er groote waterplassen, maar deze waren Maandag weg, zoodat we hopen Donderdag' met volle ambitie te kunnen trainen. We behoeven hiertoe zeker niet op te wekken, daar de spelers wel ver langend uit zullen zien naar de eerste de beste gelegenheid. We kunnen ver wachten, dat het programma van vorige week a.s Zondag zal worden verwerkt. Dat beteekent voor het le bezoek aan MFC., voor Texel 2 return-wedstrijd te gen SVC, terwijl het 3e Helder 6 gaat bezoeken. We verwachten, dat ieder zich zal beijveren om eendrachtig te streveni naar de best mogelijke resultaten. - De training begint Donderdagavond weer, precies om 8" uur. Wit en groen zwart shirt meenemen. Adspiranten. Indien het terrein het toelaat, wordt a.s. Zondag de proefwed- strijd gespeeld. Vermoedelijk worden, als beide elftallen ongeveer even sterk geacht mogen worden, zes wedstrijden ge speeld. Het elftal, dat de meeste wed- strijdpunten behaalt, ontvangt de club insignes. Daarom, trainen jongens. Aan vang 7 uur. Zorgt voor goede cefenklee- ding en komt op tijd. Elftallen a.s. Zater dag in Tex. Courant. Junioren en adspiranten. Nemen jul lie de contributie mee? We moeten af werken, jongens. Supporters voor Texel 1 op a.s. Zondag geven zich tijdig op. Voor hen kan voor plaatsen gezorgd worden. D.D. zelfs kanonnen bij te pas kwamen en, dooden en gewonden vielen. De inciden ten zijn, hoe ernstig ook, van plaatselijke aard en de regeeringen nemen die na tuurlijk niet voor hun rekening, zoodat geen ernstige gevolgen van deze inciden-, ten te wachten, zijn. Doch wel blijkt, dat de regeeringen hun leger niet geheel in. de hand hebben. Van de incidenten ge ven de betrokkenen elkander de schuld, doch waarschijnlijk is, daar de incidenten, op Hongaarsch gebied plaats vonden en, dat de T sjechische troepen hier de schul digen zijn. Dit zou er op wijzen, dat er dus in het Tsjechische leger nationalisti sche groepen zijn, die de afstand van grondgebied aan Hongarije kwalijk ver kroppen en gemakkelijk losbranden. Ook de Hongaren raakten in opwinding. Voor de as Berlijn-Roine, waar men Praag en, Boedapest gaarne in één front brengt en daar regelmatig hard aan werkt, wa ren de incidenten pijnlijke verrassingen. De beteekenis der incidenten is op zich zelf niet overgroot, doch indien ze zich. herhaalden, zou er zooveel kwaad bloed, gezet worden, dat de blok-politiek er door mislukken kon. DUITSCHLAND EN POLEN. De Poolsche minister van buitenland- sche zaken, kolonel Beek, die steeds met maarschalk Pilsudski voorstander der pro-Duitsche politiek was, doch vanwege het Oekraïnsche gevaar in de laatste tijd toenadering tot Rusland en Roemenië zocht, heeft volgens de desbetreffende Den Burg, 10 Januari 1939. L. S. Gaarne wil ik desgevraagd met een en kel woord aanbevelen het bezoek op Vrijdag 13 Januari van het door de Tooneelvereeniging „V.E.LO." in Pen's Zaal te Den Burg op te voeren stuk „Om 10.000 Dollars". Het is een sym- patieke geste van genoenule vereeniging haar prestatie's dienstbaar te maken aan. een goed doel, in casu; versterking van de financiën van het Texelsch Kleèding- Coinité. Door de steeds strenger gefor muleerde voorschriften is liet genoemd comité slechts mogelijk daar kleeding te verstrekken, waar het gezinshoofd in de werkverschaffing is opgenomen, terwijl zoo vaak en zoo gaarne ook op andere plaatsen, waar zulks noodig is, gegeven zoude worden. Teneinde ook daartoe in staat te zijn moet het Comité nu eenmaal over aparte fondsen beschikken. De Ver eeniging V.E.L.O. mag misschien niet in staat zijn de 10.000 dollars, waar heli 'Vrijdagavond om gaat, af te dragen, het bedrag waarmede zij het Comité zal verblijden kan uitstekend worden besteed. Moge de burgerij belangstelling toonen voor deze voorstelling en daardoor te vens het goede doel steunen. De Burgemeester van Texel, A. F. KAMP. BEMALING WAALENBURG. Als bewijs voor de groote hoeveelhe den neerslag in het laatst van 1938 en> begin 1939 kan gelden, het feit, dat de gemalen van polder Waalenburg van l tot 6 Januari, dus in 6 dagen, gedurende 115 uren te werk gesteld waren. In deze tijd ontwikkelden de motoren 11500 paardekrachturen (8625 kilowatt, uren) en sloegen de pompen een ho veel heid water uit van 793300 kub. meter. Hiervoor was benoodigd een hoeveelheid stookolie van ongeveer 2070 Kg. In de eerste zes dagen van dit jaar wend een hoeveelheid water uitgemalen, die gelijk staat met iets minder dan het acht ste deel van hetgeen er gemiddeld in de geheele jaren 1937 en 1938 werd uitge slagen. In 1937 n.1. ontwikkelden de mo toren rond 100.000 paardekrachturen (73000 kilowatturen), waarvoor ongeveer 18000 Kg. stookolie werd gebruikt, waar voor een uitgave werd gevorderd van ongeveer f890.—. In 1938 was de neerslag geringer, zoo dat volstaan kon worden met 76500 paar dekrachturen (36700 kilowatturen), waar voor benoodigd 13500 Kg. stookolie, kos tende ruim 600 gulden. De bemaling geschiedt door twee hori zontaal liggende Thomassen Dieselmoto ren en twee Storks Schroefpompen. De motoren hebben ieder 'n capaciteit van 50 p.k. en stellen de aangekoppelde pom pen in staat om 110 tot 130 kub. M. wa ter per minuut uit te slaan, wat afhangt van de opvoerhoogte. Gemiddeld kan ge rekend worden op 115 kub. M. per mi nuut. In de boezem kan het water opgevoerd worden tot 0.7 M. boven volzee, z ."dat, zoo noodig, te allen tijde kan worden, gemalen en nimmer behoeft te worden gestopt wegens te hooge zeestand. In de practijk blijkt echter, dat het zel den noodig is, het peil in de boezem hoo- ger op te voeren dan 0.3 M. boven vol zee. Meestentijds wordt met twee moto ren gemalen, doch wanneer de te ver zetten hoeveelheid water niet groot s, wordt slechts één motor in werking be steld. berichten een zeer succesvolle reis naar Duitschland gemaakt en met Hitier goede resultaten bereikt. Het voornaamste is, dat het Duitsche staatshoofd hem gega randeerd moet hebben, dat Duitschland. de Oekraïners steunt, doch niet ten koste van Polen; dat Duitschland dus zijner zijds, zoodra er een Oekraïnsche staat het aanzijn zou krijgen, de toetreding van de 7 millioen Oekraïners in Polen tot deze staat niet steunen of bevorderen zou. In rui! zou kolonel Beek er in toegestemd hebben, dat er een exterritoriale verbin ding over land komt tusschen Duitschland beoosten en bewesten de corridor en zijn verzet tegen de nadere unie van het Memelgehied met Duitschland hebben op gegeven. Mede zou thans een aangekon digd bezoek van Litwinow aan War schau niet doorgaan. Indien deze berichten alle waar zijn, zou dit van groote beteekenis wezen. De verhouding van Duitschland tot Polen, dreigde slechter te worden. Polen zag. ernstige gevaren. Dit zou thans geweken zijn. DUITSCHLAND EN HET JODENPROBLEEM. Over de oplossing van het Jodenpro bleem wordt thans achter de schermen onderhandeld. Vanwege de Evian-com- missie is er op 9 Januari een deputatie te Berlijn (Rublee e.a.) nadat Montagu Norman, de president van de Engelsche bank ,met zijn Duitsche collega Schacht de financieele zijde overlegd had. DEN HOORN. IN „ONS HUIS" De praatavond, welke de heer E.Noor- dijk Zaterdag in Ons Huis zou houden, is wegens het slechte weer niet door gegaan. Thans is deze op a.s. Zaterdag avond gesteld, aanvang half acht. DE COCKSDORP. DE STELLA ZIT ROTSVAST. De hoop, dat de Deensche logger bij een stevige Noordenwind langzamerhand vlot komt, wordt niet opgegeven. In weer wil van het stormachtige weer van eind vorige week en begin dezer weck, bleef het vaartuig staan als een rots tusschen de woestbruisende stroomen in de be ruchte Eierlandsche gronden. T iet zit te hoog. Het ziet er dan ook naar uit, dat de logger eenzelfde lot zal ondergaan als de Oakford. De eenige kans op vlot komen heeft het schip, wanneer er een flinke geul wordt gegraven. Als er daar op eenige sleepbooten voorgespannen worden kan een gunstig resultaat wel haast niet uitblijven. Maarhiervan wenscht de kapitein wegens te hooge kosten geen gebruik te maken. Inmiddels koestert hij nog de stille hoop, dat zijn schip toch nog op de een of andere ma nier aan de greep van de gronden ont snappen zal. De opvarenden, die van de stranding ai in Hotel De Hoop logeerden hebben hun vertrek nog niet aangekon digd. LAATSTE NIEUWS Prinses Beatrix is gevaccineerd en ontwikkelt zich, volgens kinderarts Cars- stens, lichamelijk en geestelijk zoo goed als men op haar leeftijd mag wenschen. Ie Hilversum .is, 78 jaar oud, over leden de schrijfster N. van Hichtuin (o.a. van „Afke's Tiental") Hongarije erkent Mandsioekwo. Duitschland In Oostenrijk worden deze maand alle kerkelijke goederen ge ïnventariseerd. Inbeslagneming wordt ge vreesd. GEMENGD NIEUWS Te Utrecht is een 70-j. marktkoop vrouw, bekend als „Eierenbet", vermoord in haar bed aangetroffen. Het lichaam was met touwen gebonden. Ze is vermoe delijk gewurgd. De inboedel was over hoop gehaald. Roofmoord Amsterdam. De Raad voor de scheepvaart oordeelde, dat de stranding van de Sch. 102, op 9 Oct. voor de Sche ven ingsche haven, waarbij vier opvaren den verdronken, te wijten is aan onvol doende zeemanschap van de schipper. Het binnenkomen op dat tijdstip was roekeloos. Monnikendam. Zaterdag werd op de Gouwzee naar Marken gereden. De ijspret was echter van korte duur. Te Amsterdam heeft een hellebaan- dier van het Entrepotdok in een sigaren winkel in de Oude Doelensteeg zijn vriendin, een getrouwde vrouw, doodge schoten en daarna zelfmoord gepleegd., De moordenaar verduisterde groote par tijen gedistilleerd uit het Entrepotdok. Waarschijnlijk hielp de vrouw hem. De echtgenoot van de vrouw is voorloopig aangehouden. Amsterdam. Mr. H. M. Planten, dir. van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer is tot directeur van het Alg. Handelsblad benoemd. Een frappant staaltje van het vele, „lie gen" rondom de vele Duitsche kwesties: Niet lang geleden kreeg een persbureau hier te lande zeer authentiek heetende be richten, dat de vader van de te Parijs vermoorde diplomaat Vom Rath bij de begrafenis van zijn zoon aan Hitier ge zegd zou hebben, dat hij ernstig afkeur de, dat deze moord tot de ongeregeld heden tegen de Joden aanleiding had ge geven en geen grafrede van de Führer wenschte, waarop Hitier zonder 'nwoord te zegge.i, van c'e begrafenis zou zijn weg gegaan en vader Vom Rath kort daarna in een concentratiekamp belandde. Thans brengen de Fransche kranten het verslag van 't verhoor van vader Vom Rath als getuige in het moordprooes, waar Vom Kath onder eede verkiaarde, dat van al deze verhalen geen letter waar is. LONDEN NAAR ROME. Chamberlain en Halifax gaan van 11 14 Januari a.s. het voorgestelde bezoek aan Rome brengen en toeven op doorreis te Parijs. Italië zal de hooge gasten har telijk welkom heeten. Toch kan Parijs vrij gerust zijn. De Engelsche regeering heelt bovendien aan de Franschen uit drukkelijk meegedeeld, dat Engeland in geen geval bij het voormelde bezoek in discussie zal treden over gebiedsafstand door Frankrijk aan Italië. Chamberlain en Halifax zullen ook ©en officieel bezoek bij de paus brengen; Brittannië heeft een gezant bij het Vaticaan (d' Arcy O-- borne.)

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5