I Persil IVO ROL ■i X Soetb met vJot oooAh efcr" Tr< <3§ Fan Hoe Texel in 1813 de Franschen verdreef. e JAN a A' GYMNAST1EKVEREEN. TEXEL. De uitvoering van de adspiranten vindt bij een groot publiek een gunstig onthaal. Na de uitvoering van de Hoofd-Afd. was het Dinsdagavond de beurt aan de adspi- ranten-afdeelingen van Gymnasliekvereen. Texel om voor de ouders en vele andere belangstellenden, die Pen's zaal vrijwel geheel bezetten, te toonen, wat zij onder de bekwame leiding van mej. M. Koorn en de heer C. Mets hebben geleerd. Het was een gezellige avond, die vroeg begon omstreeks kwart voor acht - doch eerst tegen elven was afgeloopen. Voor de kleintjes is dit wel wat laat; vorig jaar heeft men, om aan dit bezwaar tegemoet te komen, op een Zondagmiddag een uitvoering gegeven, maar ook dit was een niet allen bevredigende oplossing. Het beste zal zijn voor de Adsp. afd. een kor ter programma samen te stellen. Overigens, te lang duurde het de toeschouwers niet. Allen hebben volop genoten van het werk van de jeugdige gymnasten. De lieer J. Kiljan, voorzitter van G V. Texel, heette de aanwezigen welkom, speciaal de dames en heeren, die muzikale medewerking verleenden. Spr. constateerde met voldoening, dat het aantal adspiranten zeer groot was. Hij hoopte, dat het altijd zoo zal mogen blijven. Het uitgebreide programma was zeer gevarieerd. We zagen werk aan ringen, brug en op het paard, zoomede vrije oefeningen. Kranig werk dikwijls. De dames- en heerenafdeelingen luister den het programma op door enkele demon straties te geven. Een avond, die in alle opzichten een succes is geworden. Mej. Koorn en de heer Mets komt zeker een woord van hulde toe, voor de wijze, waarop zij leiding hebben gegeven. Dikwijls valt het niet mee, want de klassen zijn groot en de jeugd schikt zich soms moeilijk in de dis cipline, die in het bijzonder bij de gym nastiekles wordt vereischt. Aan het slot boden Corrie van den Ban en Trijnie Moerbeek namens de meisjes mej. Koorn voor het vele werk, dat zij heeft verricht, een fruitschaal en een bouquet bloemen aan. Corrie van den Ban stak daarbij zoowaar een geestig speeehje af. Namens de jongens vereerden Dick Moerbeek en Jan Roeper de heer Mets met een gangspiegel. Mej. Koorn en' de heer Mets dankten voor deze stoffelijke blijken van erkente lijkheid. De heer Mets verzocht de ouders nog de kinderen thuis op het hart te druk ken, dat op de gymnastiek evenals op school discipline moet heerschen. Helaas is deze wel eens zoek. Indien de ouders helpen, kan daar stellig verbetering in komen. De heer Kiljan sprak nog een enkel woord tot slot, waarna ook de tweede gymnastiekavond ten einde was. H. INFORMATIE OVER TEXEL. .In de Haagsche Post van 21 Januari treffen we iar de rubriek „Wegwijzer voor de Toerist", een merkwaardig antwoord op de vraag omtrent „Zeebadplaatsen in Nederland" aan. Ons interesseert in het biezonder hetgeen omtrent Texel wordt verteld. We lezen daarover dit: Een goede haven heeft het Wad deneiland Texel, dat biezonder mooi is en waar veel bezoek is. Er is daar een oud, merkwaar dig dorp, Den Burg, en er zjjn talrijke pensions en een goed ho tel. We komen er dus wel kaal af: een oud merkwaardig dorp....... een goed hotel.;.. In een briefje aan de Redactie hebben we op de onvolledigheid van deze infor matie gewezen. We vertrouwen, dat het gewoonlijk goed ingelichte weekblad in den vervolge ons eiland geeft, wat het verdient. Intusschen waardeenen we de opmerking, „dat het biezonder mooi is".... De Nederlandsche tandpasta DOOS 20 CT. TUBE 40 EN 60 CT. HET GOUDEN FLUITJE. Naar we vernemen ligt het in de be doeling van de Operette-Vereen. „Ons Genoegen", directeur de heer A.Krijgs man (Den Helder), omstreeks half April in Pen's Zaal een opvoering te geven van „Het Gouden Fluitje", kinder-operette in vier bedrijven; muziek van Evert Ko ning, tekst van Van der Knaap. Naar de heer H. J Boogaard, voorz. van genoemde vereeniging, ons meedeel de, telt „Ons Genoegen" thans ongeveer 70 leden, jongens en meisjes van 12-18 jaiy. Met uitbundig succes werd de opej nette een paar maal te Den Helder opge voerd. Dit deed het bestuur besluiten ook buiten de stad daarvan te laten genieten. Zoo werd reeds vastgesteld, dat 5 Maart te Schagen en "half April te Den Buig' wordt opgetreden. 1 De aandachtige lezer zal zich wel licht de naam van de heer A. Krijgsman herinneren. Hij is de blinde musicus,, die meer dan eens zijn gewaardeerde me dewerking verleende aan propaganda- avonden, hier door de Ned. Blindenbond georganiseerd. Wat hij als directeur van „Ons Genoegen" bereikt heeft, moet, naar men ons verzekerde, zeer te loven zijn en en een bezoek stellig waard. Nadere biezonderheden volgen. ZAKENNIEUWS. Hotel Californië wordt belangrijk uit gebreid. Mede doordat de heer B. Bak ker een afzonderlijk woonhuis zal betrek ken, zal het hotel straks aan 50 gasten plaats kunnen bieden. De entree wordt geheel gewijzigd en verfraaid; er wordt een groote luifel aangebracht, een kan toor opgetrokken, enz. De werkzaamhe den worden uitgevoerd door de heer H. Daalder. EIERLAND. ONDERLINGE PAARDENVERZEKERING D.E.L. Jaarvergadering in het Vliegveld- restaurant. Woensdagmorgen werd in het restau rant van het vliegveld Texel de alge- meene vergadering gehouden van de Onderlinge Paardenverzekering „Draagt Elkanders Lasten". De 10.10 opende de voorz., de heer C. Geense. Er waren 17 leden aanwezig, als mede de adviseerende leden, de heereru Frederiks en Noordijk. Voorz. bracht de Texelsche Courant dank voor de belange- Iooze propaganda voor de vereeniging. MEDEDEtLINGEN. De notulen, voor gelezen door de administrateur, de heer, C. Stoepker, werden onveranderd goed gekeurd. Vervolgens deelde de heer Btoepker mee, dat het afgeloopen jaar 22 paarden zijn gestorven of onteigend,, totaal verzekerd voor f 5325. Uitgekeerd; werd f 4260. De paarden brachten op f 1654.25. In 1937 stierven of werden onteigend: 19 paarden; in 1936 14; iif, 1935 17; in 1934 17. 1938 was dus voor, de veneen. niet zoo'n gunstig jaar. Bij de onteigende paarden was een dier, dat was afgekeurd door de veearts, doch door een operatie te genezen zou zijn. Aan de noodslachtplaats werd de waarde ge taxeerd op f90.Het bestuur heeft ge meend het paard de heeren veeartsen te laten opereeren. De operatie slaagde en het dier bracht bij verkoop f190 op. Ook met aftrek van de kosten voor veeartse- nijkundige hulp beteeken.de dit een be langrijk voordeel voor de kas. In 1938 traden toe: 24 leden, met to taal 46 paarden, verzekerd voor f 11.670., Door beëindiging van bedrijf of andere redenen traden zes leden uit. KAS. Namens de commissie van kas- onderzoek verklaarde de heer Joh. de Graaf de kas in goede orde te hebben be vonden. Ontvangsten waren f6670, uitga ven f5226, batig saldo dus f1444. Het batjg saldo 1937 was f 1694. BESTUUR. De heeren P. Dros Bz. en C. Stoepker werden met algem. stemmen herbenoemd. Het bestuur stelde voor de taxateurs J. Brans en C. de Graaf weer, als zoodanig te benoemen. Tevens stelde het voor de premie voor het eerste half jaar 1939 vast te stellen op 1 pet. Beide| voorstellen werden z.h.st. aangenomen. RONDVRAAG. De heer A. Dros Dz. bracht de oude kwestie ter sprake: als een paard van Texel wordt vervoerd, blijft het dan verzekerd of niet? Z. i. zou een regeling, volgens welke het paard dan uit de verzekering kon worden ge nomen, onwettig zijn. Er werd lang en breed over gepraat z<rider tot een resultaat te komen, daar het reglement in deze kwestie niet duide-1 lijk voorziet. De voorz. stelde voor, de kwestie te doen onderzoeken. Op een tweede vraag van de heer Dros antwoordde de voorzv dat de premie voor oude paarden hooger is, n.l. voor paar den van 1416 jaar een half pet., voor paarden ouder dan 16 jaar 1 pet. hooger. De heer Dros, die meende, dat het verzekeren van oude paarden de vereen, te veel zou schaden^ was hiermede tevrej den. Verder niets meer aan de orde zijnde,sloot de voorz. de vergadering. H. ZOO SPRAK.. TER OVERDENKING. GEEN KINDERSPEELGOED. De Vereeniging tot bestrijding der ban deloosheid te Amsterdam heeft zich ge wend tot de hoofdcommissaris van Poli tie daar ter plaatse en tot de minister van Justitie, met het dringende verzoek. <je allerwege in speelgoedwinkels aange boden windbuksen in beslag te doen ne men of de verkoop ervan te doen stoppen. Zooals u begrijpt, geschiedde dit ver zoek „in verband met het betreurenswaar dige feit, dat is geconstateerd, dat kogel gaatjes in de ramen van particuliere wo ningen afkomstig w aren van windbuksen". Het rumoer der laatste weken, dat ter zake van deze gaatjes over de geheeie wereld is gegaan, heeft inderdaad ge leerd, hoeveel wind uit zulk een kinder buks te voorschijn kan komen. Maar ook afgezien van deze orkanen, vraagt men zich toch af, hoe menschen in een lijd als deze en in ©en land als het onze op het idee kunnen komen,; aan kinderen zulk speelgoed in handen te geven. Het feit, dat zulke windbuks-gaatjes ook werden ontdekt in ruiten van gebou wen, waar Duitsche consulaire be ambten huisden, werd opgeblazen tot aan slagen, op het leven van die menschen ge richt. Daar zat een luchtje aan. HENRY FORD: Wie met ons won» stelt, sterkt onze spieren en zenuwen r» scherpt ons verstand...... onze tegenstip heden der is onze helper, onze trainer, onthPuw'11 bondgenoot, zonder dat hij het zelf vi»aiu 'm moedt. Ongetwijfeld kunnen er wat te veel van zulke helpers, trainers bondgenooten komen opdagen, maar co currentie moet er zijn-, en vermoedelijk fET# V een wereld met te veel concurrentie nq te prefereeren boven een wereld zondd concurrentie. 'p Maan van 21.) Nog zaten zij met de uit de plaatsL genooten bestaande manschappen van d&'Te hu bezetting gezellig te genieten van 'tvettj.|Ugjf der aarde, toen zich een kustkanonnie"' tot Willem Lourens wendde, met woorden: We mogen wel eens naar kruitkelder gaan, want daar is 't nieTjjfljQ pluis. - Wat is er dan aan de hand? De razende officier is daar bezig ettelijke vaatjes kruit bij elkaar te slepen. De vent is vast en stellig van plan on vriend en vijand de lucht in te laten sprin gen. En hij was een van de eersten om het verdrag te onderteekenen. Nu, de vent is niet te vertrouwen of hij is gek geworden. Kom maar gauw mee, want ieder oogenblik kan hij de lont in het kruit steken. L |W Terstond volgde de sergeant de kanon ae< nier en wenkje eenige kameraden. Odkljnder een deel der gewapende burgers trokmee J R naar de kruitkelder. Men kwant er juist bijtijds. De dolk" officier had even te voren een glimmende! lont gegrepen en snelde er mee naar del kruitkelder. '11 Vlugge, gespierde kust kanonnier wist hem de weg te versper-f ren en slingerde de Fransche dolleman! tegen de grond. Pijlsnel stond de aange-1 vallene weer op en andermaal werd hij door de kanonnier beetgepakt. Een ver- f woede worsteling volgde. De officier f? trok een dolk om dat wapen zijn aan-|0p valler in de borst te stooten, toen een F van de burgerwacht de woedende I Franschman bij de schouders greep en^ hem achttrover in het natte gras slin gerde. In minder dan geen tijd was de dolle-1 man stevig gekneveld; voorloopig werd hij in de kruitkelder geworpen. Vlak bij de ingang had hij meer dan dertig vaatjes buskruit bijeengesleept. Een der vaatjes stond geopend voor-1 aan. Daarin had hii de lont willen wer- pj pen. De kommandant was zeer verstoord over het trouweloos gedrag van de offi- cier. De gewapende burgers waren ech- ter zoo misnoegd over het ergerlijk feit, dat zij verlangden terug te komen op de reeds gemaakte schikkingen. Nu luidde de eisch, dat de fbezetting zonder krijgseer het fort zou verlaten, aU gevangenen uitgeleid door de burger wacht. De kommandant moest erkennen, dat de burgerij alle reden had om ont- stemd te zijn en zag wel in, dat ook aan deze nieuwe eischen gehoor moest wor- Bram Tegen wil en dank legde hij zich bij' gewijzigde voorwaarden neer. De volgende dag trok het Fransche garnizoen, onder sterk gewapend geleide, naar de haven van Oudeschild. Daar lagen de kagen reeds klaar om de krijgsgevangenen naar Den Helder over te brengen. Doch ook dit plan werd gewijzigd. De trouwelooze officier, die het tort in de lucht had willen laten vlie gen, werd zwaar geboeid aan boord van een der vaartuigen gebracht. Nu werd' het vervoer bepaald langs de Zuiderzee naar Amsterdam. Aan boord van ieder vaartuig werd een sterk geleide van zwaargewapende burgers ingescheept. De sterke vesting werd door de burger wacht betrokken. De kanonnen werden spoedig weer in bruikbare staat ge bracht en zwaar geladen. Ieder oogen blik toch kon een overmacht uit Den Helder komen om de Oude Schans weer voor de Franschen op te eischen. Men moest derhalve op tegenweer bedacht zijn en versterkte dus het fort op alle) mogelijke manieren. Overal op 't eiland praalde weer de Hollandsche driekleur naast de Prinsen" vlag. Ieders borst was weer met 't ge liefde Oranje getooid. De vrees, dat van Den Helder uit een poging zou worden gewaagd om dg Oude Schans, een sterkte die in 1572 reeds was aangelegd, voor de Franschen te herne men, bleek ijdel te zijn. (Slot volgt.) In korten tijd een gulden sparen dat kunt U door de spaarzegels te verzamelen, welke zich thans op Persil, Henco, Ata, 1M1 en Sil bevinden - een extra voordeel naast de tallooze andere voordeelen van de prachtige Persil-productenl De spaarzegels behoeft U slechts uit te knippen en op te plakken op een spaarzegel-verzamelkaart, welke Uw winkelier U gaarne gratis ter beschikking stelt; voor een geheel volgeplakte kaart ontvangt U van Uw winkelier een gulden. Vraag Uw winkelier om inlichtingen enpaSpoSietif ✓—j vraag Uw winkelier om inlic i.CnHn poets dus met

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2