52s" Jaargang Woensdag 8 Februari 1939 No. 5333 EERSTE BLAD. DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT Vereen. Bedrijfsvoorlichting voor de Landbouw op Texel. TEXELSCHE COURANT IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. UITGAVE: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten Den Burg tl.— losse nrs. 4 ct ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet.) HOOGWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. oqgeveer een half uur later.) 8 9 10 11 12 13 14 Febr 11.32 -0,37 1.28 2.14 3,21 4,47 LICHT OP RIIWIELEN en RIITUIGEN 5 28 SPORT OP TEXEL TEX. BOYS-NIEUWS. Voor Zondag werden alle wedstrijden van de NHVB afgelast. Men dacht be paald, dat de terreinen door de vorst nog niet bespeelbaar zouden zijn. In alle haast werd voor Zondag nog een oefenprogramma in elkaar gezet. Twee Bo\s-Comb. werden in het veld gebracht Met 6—2 is door de sterkste comb, ge wonnen. Dit was zeer goed om de spieren, los te houden. Voor a.s. Zondag is een. wedstrijd voor ons eerste vastgesteld en wel BKC 2 thuis, om 2 uur. Vermoede lijke opstelling: JacSchrama C.Graaf C.Ran N.v Heerw. j.v.Sambeek(aanv.) D.Witte Jn.Hopman J.Verbakei W.Ran J.deVos J.v.d.Linden Res Ab.v.Sambeek, M.Bakker. - Het 2e elftal is zeker wel vrij. Deze week vervalt door de uitvoering, van Omhoog, de training. Volgende week Donderdag allen present. Zie verder Zaterdag. M. De jaarvergadering van deze Vereeni- ging, Vrijdag in De Lindeboom belegd, was zeer druk bezocht. Er wanen wél "75 leden bijeen, groote belangstelling der halve, waarover de heer C. J. de Lugt, voorz., in zijn openingswoord terecht' zijn biezondere voldoening te kennen gat. In het biezonder verwelkomde spr., de heeren E. Noordijk en H. Fnederiksj adviseurs der Veneeniging. In het kort memoreerde de voorz., het vele werk, inj het afgeloopen jaar door de Vereen, verricht; het uitbrengen van het RAP PORT „SCHEUREN OF NIET?" wa^ naar sprekers oordeel haar belangrijkste werk. Aan de heeren E. v.d. Ban, C. Bak ker, M. C. Keijser, Jb. Roeper en C. Veeger, die dat rapport samenstelden, bracht spr. hartelijk dank. Zij toch namen, daarmee een zware taak op zich; zij ver richtten zeer verantwoordelijk werk, waar op licht critiek kon worden geleverd. Er is ook wel critiek gekomen, maar voor 90 pet. hield deze lof voor het werk der commissie in. JAARVERSLAG. Nadat de heer Jb. Roeper, secr., de notulen heeft gelezen, brengt deze een breedvoerig verslag uit over de verrichtingen der Vereen. Eeist wordt een beschrijving van de algemeene toestand op het gebied van landbouw en veeteelt gegeven. Het jaar 1937 zette goed in, maar die gang van zaken zette zich in 1938 niet voort; dit jaar heeft danook a.an de verwachtingen niet voldaan. De -vereeniging is onderwijl gegroeid. De minder gunstige bedrijfsinkomsten zullen daar niet vreemd aan zijn, omdat de Be- drijfsvereeniging juist de bedrijfsresul taten tracht te verbeteren. Het ledental klom van 140 met 4000 H.A. land op -00 met 5000 H.A. land. Van de arbeid, door de Vereen, in het afgeloopen jaaa verricht (proefvelden, grondonderzoek, maandelijksche verstrekking van mededec- Jingen, organisatie van excursies, insteï- ■en van enquêtes, exploitatie warmwater- ontsmettingsinrichting, enz.) méldt de secr. interessante biezonderhedlen. Uit voerig vindt dje lezer deze elders in dit en in volgende nrs. vermeld: Het verslag eindigt met cfank te betuigen aan de heer DE FRANSCHE REVOLUTIE. Lezing in R.K. Propag. Club. Vorige w eek trad als spreker op de heer H. Schrama met het onderwerp „Oor zaken van de Fransche Revolutie". Be langrijk is dit onderwerp, omdat deze revolutie zulk een geweldige invloed ge-' had heeft op de verdere geschiedenis, want de ideeën leefden voort. Als een der eerste oorzaken gaf spreker aan de druk, die op alle mogelijke manieren op de z.g. derde stand werd uitgeoefend op alle gebied, doch de grootste grief was de belasting, waarvoor zij alleen op kwamen. De hooge adel was vrijgesteld, en de geestelijkheid had deze plicht af gekocht; zij had de zorg voor ziekenver pleging en armenzorg. De diepste oor zaak echter was de godloosheid, die dc Encyclopedisten brachten. Voltaire, dc hater vooral van de Kath. Kerk, Mon tesquieu, J. J. Rousseau o.a. kwamen met hun ideeën van „vrijheid, gelijkheid en broederschap". Toen echter de revolutie uitgebroken was, mede doordat Lode- wijk XVI de teugels niet strak in handen had, kwam van die vrijheid en broeder schap niet veel terecht. Deze mooie vlag dekte een gevaarlijke lading. Een ban deloosheid op elk terrein kenmerkt ook deze revolutie. Ook zij, die de teugels in handen hadden, vertrouwden elkaar niet en toen Robespierre de gelegenheid kreegi om Danton te vermoorden, nam hij deze waar. Zijn tyrannie duurde echter niet lang, want na eenige tijd zat hij ook in dezelfde wagen op weg naar 't schavot. Na nog eenige opmerkingen over de Revolutie, eindigde spr., die een aandach tig gehoor had. „Proficiat", spreker. K.G. OM VOORUIT TE KOMEN Waar blijven nu toch al mijn klanten Sprak zuchtend de kapper Van Zanten. Maar hij keek in de krant En toen zag hij het, want Collega's DIE wisten van wanten. Komt daad'lijkmetons toch eens praten: Reclame moet u toch ook baten; Voor 865 cent Per regel U bent Niet snugger, zoo gij 't zoudt laten. E. v.d. Ban voor diens zeer biezondere ijver en werklust alsmede aan de heen K. Lap, assistent, die mede door serieus werken, de vereen, zeer aan zich heeft verplicht. Met de wensch, dat de belang-, stelling, door de leden voor de vereen... betoond, een blijvende mag zijn, besloop de secr. zijn verslag. Door hartelijk ap plaus toonde de vergadering ook het werk van de heer Jac. Roeper te waar- deeren. Voorz. bracht ten overvloede de secr. hartelijk dank en wees er op, dat Texel wel een zeer vruchtbaar cn dank baar terrein voor een organisatie als onzq Bedrijfsvereeniging is. De groote ver scheidenheid van grondsoort en hoogtelig ging, enz. maakt tal van proeven en on derzoekingen noodzakelijk. Het is daar door te voorzien, dat de Bedrijfsvereen., een tijdperk van nog grooter bloei tege moet gaat, in het biezonder, daar zij zich daarbij gedragen weet door de heer E. v.d. Ban, die, naar de voorz. verzekerde, de ziel van deze organisatie is. REKENING. Wegens afwezigheid van de heer C. de Wit wegens familie omstandigheden bracht de heer K. Lap verslag uit. De ontvangsten bedroegenf 686.45, de uitgaven f 12.35 minder. Een klein over schot rest er dus. Inmiddels groeit de vereen, nog steeds. Juist deze dag schreef ze haar 200e lid in. JAARRAPPORT. Vervolgens is het woord aan de heer E. v.d. Ban, die het jaarrapport vastgelegd in een keurig: boekje behandelt en in de eerste plaats de aandacht vestigt op het korte, kern achtige voorwoord, dat van de hand van. voorz. C. J. de Lugt in het boekje is op genomen. Uitvoerig staat spr. stil bij het grondonderzoek, dat door de vereen, op groote schaal ter hand is genomen en bij, eenige proeven, welke met meer of min» der succes in het afgeloopen jaar zijn, geschied. We komen hier nader op terug. Van de wijze, waarop het BedrijfslabO' ratorium voor grondonderzoek te Grc< ningen de grondmonsters onderzoekt, krijgen we mede door lichtbeelden een goed idee. KLEURKAARTEN. Vervo'geiis vertelt dhr K. Lap over de resultaten, welke dat grondonderzoek tot heden afgeworpen heeft. Hij heeft diverse deelen van het eiland in kaart gebracht en door diverse, kleuren de zuurgraad daarop aangegeven.» Een mooi stuk werk, waarvoor de ver gadering veel belangstelling toonde. VERGADERING DORPSKRING STEUNT ELKAAR TE OUDESCHILD. De jaarvergadering van Dorpskring Steunt Elkaar, Zaterdag gehouden, was, als gewoonlijk, zeer slecht bezocht. Bui ten liet bestuur waren slechts 10 leden aanwezig. Wegens z.iekte van de voor,-., de heer C. A. Kaczor, leidde dhr Jac. Bruin de vergadering, blij wijdde waar de erende woorden aan de overleden se cretaris, de heer G. Blom Jz„ die tal, looze jaren zijn beste krachten aan het fonds heeft gegeven. Hij hoopte, dat zijn opvolger dit goede voorbeeld steeds voor oogen zou houden. Ter eere van de na gedachtenis van de heer Blom verhieven allen zich eenige tijd van hun zetel. Het bestuur had in de vacature van secretaris voorzien door de benoeming van commissaris J. S. Dros als zoodanig. Hierna las de lieer J. S. Dros de notu len voor. REKENING. De penningm., de heer jn. Blom, gaf vervolgens een overzicht over het afgeloopen boekjaar. t De ontvangsten bedroegen contributie f 1687.31; rente f 1267.66; aflossing hy potheken f2900.— opgenomen Bank f1900.beginsaldo f537 26. Totaal f8292.20. Uitgaven: 9 uitkeeringen f990. uit gegeven 3 hypotheken f2050. salaris sen f 306. gestort op Bank f2900.39; aankoop effecten f995.30; kosten wiskun dig verslag fS0.05; diverse onkosten f61.46. Totaal f7383.20. In kas f909.03, De balans op 31 Dec. 1938 luidde als volgt. 20 hypotheken f21475. 10 effecten 100G0. Rijkspostspaarbank 1016,17 Achterstallige contributie 66,95 Loopende rente 546,- Kasgeld 909,03 TOTAAL 34013,15 Vorige jaar 32481,SI Een vooruitgang dus van 1530,34 De vergadering toonde zich over deze gang van zaken zeer tevreden. BESTUUR. Thans moesten twee com missarissen worden verkozen. Comm J.S. Dros was tot secr. benoemd en comm. P. Smit moest aftreden en was niet her- kiesbaaar was. Verkozen werden de hee ren D. de Ruijter m|et 9 en A. Backer met ZWEL- EN BLAUWUIER. In verband met het veelvuldig optreden van zwel- en blauwuier werd door veearts Frcderiks 'n onderzoek ingesteld. Aangenomen wordt, dat we met een besmettelijke ziekte te maken hebben. Melk van aangetaste scha pen werd naar de seruminrichting te Rot terdam gezonden, dat er een serum uifl bereidde en een hoeveelheid, voldoende voor 300 schapen, kosteloos ter beschik king stelde. Op een tweetal bedrijven werden aangetaste schapen met het serum ingespoten. De dieren werden in drie koppels verdeeld. Koppel 1 werd kort na het dekken ingespoten, koppel 2 kort na lammen, koppel 3 kort na het dekken en halverwege de dracht. Met belangstelling xiag het resultaat van dezje proeven tege moet worden gezien. Voorzitter dankt de heeren K. Lap en Frederiks voor hun medewerking en het vele werk, in het belang van de leden verricht en stelt dan aan de orde beypre- king van de maandelijks verschijnende MEDEDEEL1NGEN. Voorz .stelt de vraag, of de leden deze publicaties op prijs stellen en derhalve, op de ingeslagen weg moet worden voort gegaan. Uit het stilzwijgen der vergade ring leidt voorz. af, dat men geen aan merkingen heeft (een woord van waar deering had het bestuur toch gaarne ge hoord, want de arbeid, welke de ver schijning mogelijk maakt, mag-niet gering worden geschat.) De uitgifte van het orgaan wordt dus voortgezet. KWAKZALVERIJ. Vervolgens houdt de heer E. Noordijk, gem.-veearts, een causerie over kwakzalverij en diergenees kunde. Duidelijk wenscht spr. naar vo ren te brengen, dat de boerenstand zich, groote schade berokkent, wanneer deze zich allerlei z.g. onfeilbare middelen door! kwakzalvers in handen laat stoppen. Er zijn heel wat z.g. huismiddelen, waarvan; men zich in bepaalde gevallen bedienen, kan, maar in een groot aantal gevallen zijn die middelen, blijkens onderzoek door de Rijksseruminrichting' geheel waarde loos. Tengevolge van mond- en klauw zeer lijdt de boerenstand voor millioenen gld. schade. Maar nu zijn er altijd inen- schen, die willen profiteeren van de toe stand, waarin een boer met tongblaar op zijn bedrijf verkeert. Zij trachten hem al lerlei middelen tot genezing en voorko ming van die ziekte te verkoopen. Niets daarvan is ook maar een oent waard. Des kundig onpartijdig onderzoek van een 1Ü van de 15 stemmen. GEEN HAV-BANK FONDS. Er was ingekomen een brief van de H.A.V.,- Bank, waarin gevraagd werd om eens te mogen komen praten over overneming van het fonds, daar vele kleine plaatse-1 lijke fondsen in moeilijkheden komen dooi de lage rentestandaard. Daar het fonds ieder jaar een overschot Iveeft en de wis kundige reserve reeds niet f6000 is over schreden .vond het bestuur geen reden om met de H.A.V.-Bank te praten. Dc aanwezigen gingen daar volkomen mee accoord. DE UITKEERINGEN. Wegens de zeer hooge begrafeniskosten, is de uitkeering te laag, zoodat velen bij een particuliere AA ijnog een aanvullende verzekering slo ten. Het bestuur wilde nu de imogelijldieid onderzoeken voor het afsluiten van een. dubbele polis, waardoor een verzekering bij een particuliere Mij. overbodig zon zijn. Dhr A. Backer meende echter, dat de levenslange betaling voor velen een bezwaar is. Hij een partic. Mij. heeft men betalingen op korte termijn, zoodat men precies weet, wanneer de betalingen op houden. De secretaris stelde hierom voor; ook te onderzoeken, of de levenslange betaling niet veranderd kan worden in) b.v. 50 jaar, in verband met de gunstige) positie van het fonds. Deze vaste termijn zou dan in de plaats moeten komen voor eventueele verhooging van de uitkcerijjg. De aanwezigen meenden, dat dit inder daad yen flinke tegemoetkoming zou zijn. Daar tevens volgens een besluit van de vorige jaar vergadering, kinderen tot 2 jaar gratis verzekerd zijn, was men van, ineening, dat dit ook de toeloop van nieuwe leden zou bevorderen. De finan-» cieele raadgevers zullen dus moeten be slissen, of een dubbele polis en beperkte betalingsduur voor het Oudeschilden fonds te verantwoorden zijn. De rondvraag leverde niets op. Daarna sloot de voorz. niet de wensch, dat vol gend jaar een grooter aantal leden vani hun belangstelling blijk zouden geven, de vergadering. De heer J. S. Dros deelde nog bereid willig mede, dat de heer Blom de heer M. Kroon als secretaris was opgevolgd op 24 Sept. 1921; hij heeft deze functie dus ruim 17 jaar vervuld. groot aantal z.g. geneesmiddelen tegen mond- en klauwzeer leerde, dat ze be stonden uit gemalen suiker met rogge meel, of uit bijensuiker met kleurstof, of in een zalfje van talk en olie, of in soda met anijsolie, of in kinabast met zoutzuur, enz., enz. Alles totaal waardeloos, ja, niet zelden gevaarlijk. Over de heele we reld zoeken dierenartsen naar de verwek ker en naar deugdelijke bestrijdingsmid delen. Geen verstandige boer laat zich bij de neus nemen door een kwakzalver, die HET middel beweert te hebben gevonden. Spr. behandelt nog vele gevallen van kwakzalverij op het gebied der dierge neeskunde. Tegen onvruchtbaarheid werd, een poeder verkocht, dat bereid was door het vermalen en drogen van een bepaald, dierlijk orgaan; tegen varkenspest: zet meel, fosforzure kalk en peper; tot be vordering van de melkafscheiding: kal moes en kaliumnitraat; tegen schurft: ta bakaftreksel met zout en arsenicum (eenj 2-j. stier er mee gewasscHen, was na 12 uur dood); als bevruchtingsmiddel ge malen eierstokken met een kleurtje; om vreemde voorwerpen uit de slokdarm van een koe te verwijderen: zoutzuur; ter voorkoming en genezing van miltvuur; 20 pet. zwavelzuur met kamfer. De heer Noordijk eindigt zijn betoog, met op te merken, dat hieruit wel blijkt, dat veel geld in het water wordt gegooid, wanneer dat aan dergelijke middelen wordt besteed. Bovendien loopt men nog de kans, dat men daarmee aan zijn vee onherstelbare schade toebrengt. Een gewaarschuwd man telt voor twee. RONDVRAAG. Bij de rondvraag deed voorz. het verzoek aan het bestuur ken baar te willen maken, wat men in «het werkprogramma voor 1939 opgenomen wenscht te zien; liefst schriftelijk, maar) men kan het ook Maandags op de markt opgeven bij de heer Van den Ban. De heer Van den Ban deed voorlezing van het advies van prof. Broekema om trent het uitwintenen van tarwe en wat de boer dan te doen staat. De heer Jb. Lap zou gaarne een alge meen onderzoek ingesteld willen zien naar het veelvuldig voorkomen van jeuk bij paarden (geen schurft)de heer P. Dros Bz. beveelt proeven met zaadmeng sels voor groenbemesting aan. Aan het slot der vergadering bracht voorz. dank voor de betoonde belang stelling en in het biezonder aan de heeren. Van den Ban en Lap voor hun vele werk;

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1