Vereenigingvoor Bedrijfsvoorlich ting voor de Landbouw op Texel. DaaromZwemmen leeren. DE VROUW IN HET SPEL. Verder werden adviezen gegeven omtrent: Land geschikt voor bollen? Verbouw van aardappelen in verband met schuift. Kweekbestrijding. Verbouw stoppel knollen. Waarde van gier al of niet rendabel zijn van nieuw te maken gierkelders. Hartrot in bieten. Verbouw tarwe. Voederwaarde mergkool. Zaaien van mergkool. Opfok van kuikens. Boonen enten. Zaaien van vlas. Vruchtboomen planten. Slakkennreel-onderzoek. Voedering van katoen- zaadmeel. Bovendien gingen 65 bekalkingsadviezen uit, mede in verband met de analyses uit Groningen; terwijl 40 bemes tingsadviezen werden verstrekt. Voor 3 bedrijven werd een volledig bouwplan opgemaakt. De ruimte laat niet toe méér te noemen. In totaal gingen 263 brieven uit om en met advies en werden in verband met gevraagde adviezen door eersten onderteekenaar ruim 200 bezoeken afgelegd, door den assistent in totaal met het monsternemen erbij 735 bezoeken. Bij de uitgaande brieven zijn niet opgeteld de doorgezonden 280 analysenrapporten uit Groningen. Veelal werden deze persoonlijk ter hand gesteld en hierop een nadere toelichting gegeven. Bedoeling is met bovenstaande opsomming den leden een indruk te geven waarover door hen zooal inlichtingen kunnen worden gevraagd. II. Het grondonderzoek. Dit ging regelmatig door. In totaal zijn nu 1019 monsters naar Groningen gezonden. In de uit de teruggekomen analysenrapporten gehaalde gegevens begint nu eenige lijn te komen. We beginnen gebieden te zien die sterk ontkalkt zijn, en 't valt ons daarbij op, dat de zwaardere gronden op 't oude Texel zoo dikwijls kalk noodig hebben. Onder langs den Oostdijk, Spang, Bargen, achter Oosterend enzToch moet men ook niet algemeen blijven vertrouwen op de kalk- rijkheid van de polders. In Eierland liggen onder den dijk aan het kanaal zeker ook gronden die behoefte aan kalk krijgen, en enkele malen vonden we te lage pH op den lichteren grond in Eierland. Ten opzichte van de kali en fosfor-voor- raden in de lichte gronden vonden we ook interessante dingen. Onderstaande staat geeft een overzicht van de thans onder zochte monsters. Van 1 Jan.15 December werden gestoken 402 grond monsters, afkomstig van 125 bedrijven, gemiddeld dus per bedrijf 3 monsters. Van niet alle bedrijven werden in één keel de monsters gestoken; in vele gevallen kregen we na den uitslag van het eerste onderzoek weer een verzoek om te komen monsteren, zoodat het aantal bezoeken hiervoor afge legd nog aanmerkelijk grooter is geweest. Van de 402 gestoken grondmonsters in 1938 werden alleen op pH onder zocht 230 stuks. Onderzoek klei- en zavelgrond of volledig: 172 monsters. We zijn nu zoover, dat we ons plan om kleurkaarten te maken, waarop de zuurgraad van de onderzochte gebieden kan worden afgelezen, kunnen gaan uitvoeren. Het begin is daaraan gemaakt en we hopen er mee door te gaan. Ook willen we van enkele bedrijven die geheel bemonsterd zijn een kaart maken. We doen dit in overleg met Groningen. We meenen, dat zoo'n kaart voor iemand die zijn geheele bedrijf liet onderzoeken, gemakkelijker en overzichtelijker moet zijn dan een bundel analyse-papieren. Daar we nog steeds over tuigd zijn, dat het grondonderzoek een der nuttigste dingen is die de B. V. aanpakte, gaan we hiermede op den ingeslagen weg voort. In ons land verdronken gemidd. p.j. 939 personen van 1903-1910 gemidd. p.j. 648 personen van 1920-1937 562 personen in 1937 461 personen in 1938 Van een verdrinkingsdood werden ge red of wisten zich te redden: in 1937 885 personen in 1938 749 personen Het aantal auto's, bussen en vracht auto's, dat te water raakte was: in 1937 132 in 1938 148 OVERZICHT VAN HET GRONDONDERZOEK. No. NAAM VAN DEN POLDER Totaal PH, 4-5.4 PH 5.5-6 PH 6.1-7 PH 7.1-8 PH 8 en hooger 1 Eierlandsche Polder 195 3 14 91 87 geen 2 Het Noorden en de Eendracht 63 geen geen 3 60 geen 1 3 P.H. Polder 54 geen 1 7 45 4 Waalenburg 34 geen 9 19 6 geen 5 Spang en Bargen 124 22 68 33 1 geen 6 Overige gedeelte van Texel 494 133 234 121 6 geen 964 158 326 274 205 1 Uit bovenstaand staatje blijkt dus dat de gronden in de Polders over het algemeen een pH hebben van 7 en hooger. De pH van de gronden in het oude Texel ligt tusschen de 4 en de 7. Zooals U ziet ligt de pH in Spang en Bargen tusschen de 5.5 en 6. Hierbij moet men echter goed in het oog houden dat er veel kleigronden bij zijn. Op dergelijke gronden kan men wat de pH betreft, niet uitmaken als een bekalking al of niet noodig is, maar is een nader onderzoek gewenscht naar het zand, klei en humusgehalte en de verzadigingsgraad, om uit te maken of een bekalking noodig is. Ligt de pH bij een dergelijke grond bij 6.5, dan kan dit een aanwijzing zijn dat deze grond reeds veel kalk verloor, en niet meer in een goeden kalktoestand verkeert. Bij zandgronden kan men aan de pH de volgende beteekenis toekennen: pH van 4.5 en lager zeer sterk zuur. 4.54.9 sterk zuur. 5.05.4 matig zuur. 5.55.9 zwak zuur. 6.06.9 bijna neutraal. 7.0 en hooger alkalisch. Hier volgt een overzicht van de fosforzuur en kaligetallen in Eierland en in den P. H. Polder (gedeeltelijk). Nadere toelichting op het p-getal, p-Citr. getal en kali getal. Het p-getal geeft aan hoeveel gram fosforzuur bij een bepaalde behande ling in water is opgelost per 100 K.G. grond. Men kan ook zeggen: het geeft aan het voor de planten direct beschikbaar fosforzuur. De voorraad fosforzuur welke naar men aanneemt later voor de planten beschikbaar is, wordt aangegeven door het p-Citr. getal. Dit is dus niet direct beschik baar, maar is een zekere voorraad, welke aan de beurt komt als de fosforzuur in water oplosbaar, is uit geput. Bij een p-getal van 10 (pl.m.) en hooger kan de fosfaatbemesting ach terwege blijven. Als het p.-Citr. dan 40 of hooger is. Bij een p-getal van 5-8 en een p.Citr. van 40 en hooger kan men pro- beeren op de fosfaatbemesting te be zuinigen. Bij een p-getal van 0-4 en een p-Citr. dat kleiner is dan 30 wordt niet aangeraden om op de fosfaatbe mesting te bezuinigen, tenzij het door proeven is gebleken. Bij een p-getal van 0-4 en een p-Citr. van pl.m. 40 is de fosfaatvoor- raad moeilijk opneembaar. Fosfaat bemesting is noodig, doch in matige hoeveelheid. Er behoeft geen voorraad te worden gevormd. Het kaligetal. Hier ligt de grens on geveer bij 20. Hierboven- kan men op de kalibemesting probeeren te bezui nigen. Bij kaligetallen van 20 of lager dient men de normale kaligift te geven. (Wordt vervolgd.) Eierlandsche P. H. Polder Polder P. P.C. Kali P. P.C. K. 9 38 102 2 64 50 6 49 29 1 49 42 5 25 23 4 49 31 4 27 56 4 44 25 4 42 41 2 47 27 4 40 63 2 56 19 3 27 54 2 51 34 0 20 21 1 7 45 26 4 35 45 6 52 32 3 39 42 1 45 41 5 49 30 2 50 47 2 18 11 3 36 44 2 26 8 4 50 43 3 42 25 4 60 47 6 49 26 2 23 61 5 41 25 3 26 47 6 41 24 7 54 9 34 20 2 27 60 2 53 82 2 15 17 4 40 40 4 36 31 3 28 34 5 31 37 3 1 30 22 27 24 3 25 22 6 43 36 22 82 11 5 44 18 6 37 31 5 38 31 6 45 36 5 47 23 FEUILLETON 8.) Noent het bloedgeld, als ge wilt, antwoordde de marconist maar in alle, geval komt het mij toe. Ik heb het be-1 richt verzonden ien geteekend Als een pijl uit de boog vloog Bidde- ford op MacQuire af. Zijn groote han den grepen de marconist bij de keel; hij; kneep hem die met groote kracht dicht. Toen verliet hem de aandrang om Mac Guire het leven te benemen. Langzaam en als met tegenzin liet hij hem los, gaf del marconist een stomp, die d-ez-e naar de deur deed tuimelen en sprak met van. toorn trillende stem: Mijn kajuit uit. MacGuire stond daar met open mond en verliet, zonder een woord te uiten, en zijn hals betastend, de plaats. Buit-en bleef hij staan om op zijn verhaal te ko men; het bloed klopte nog snel in zijn slapen, het suisde hem nog in de ooren. De kracht v-an Biddeford's greep was ge weldig geweest en die uitdrukking op het gelaat van de kapitein had hij nog nooit gezien. Wat er ook van zij, Biddeford was een gek en liet zich door die vrouw IN DE LACHHOEK DAAROM. Waarom hier in Neder land geen profvoetbal? vraagt ons -een sportjournalist. Vermoedelijk omdat de universiteiten de „profs" niet willen laten „schieten". om haar vinger winden. Wat hij in het kaartenhuis had waargenomen, was hem voldoende. Een paar minuten bleef hij buiten staan. Hij maakte zijn boord en das weer in orde en ging toen langs d-ek n|aar zijn,' eigen kaujit. Hij trad er binnen en kniptcj het licht aan. Een glans van triomf schit terde in zijn blik. Toch had hij een be richt afgezonden. In weerwil van de ge slepenheid van miss Morris en de eigen aardige handelwijze van de kapitein had hij gezegevierd. Hij had de politie er van- in kennis gesteld, dat de gezochte dame,, Edna Morris aan boord der Lachinewas. HOOFDSTUK IV. Tegen zes uur de volgende morgen ontwaakte MacGuire door d-e schrille toon van de scheepssiren-e. Hij had slecht ge slapen; uren had hij liggen denken over zijn schitterende toekomst. Nooit had hij zijn troeven zoo goed uitgespeeld. En dan te weten, dat dit alles over een paar uur werkelijkheid zou worden? Hij strek te zijn hand uit, knipte het licht aan, ging naar het raampje -en keek naar bui ten. Een zware mist hing om het schip; wel was het nog donker, doch hij kon; de dikke mist tegen het glas zien. De werking der machine was minder gewor den; hij vermoedde, dat met halve kracht gevaren werd en dat stond hem niet aan.; Zijn eenige wensch was, dat de Lachine zoo gauw mogelijk in het dok te Liver pool mocht ljggen en d-e detective-inspec teur Mulreaay aan boord kwam. Hij zag deze het dek al betreden; de kapiteins der binnenkomende vaartuigen kenden hem allen. MacGuire kende hem ook; juist aan hem had hij zijn draadloos bericht ge zonden. Hij was nu met zijn toilet klaar, zette zijn pet op en ging aan 4ek. Als een witte muur rees d-e mist voor hem op toen hij de deur van zijn kajuit opende. Het d-ek was nat en glibberig; hij liep- naar de achterkant van het schip langsi boord. Er scheen hem iets aan te zetten,' om naar miss Morris' kajuit te gaan. Hij bereikte die ten laatste en zag licht schij nen door het patrijspoortje. Daar liep iemand tegen hem aan en hij hoorde het rammelen van theekopjes. Uit de dikke mist kwam een gelaat dicht bij het zijne te voorschijn, dat van de hofmeesteres, een vrouw van in de veertig. Juist was ze uit de kajuit van miss Morris geko men. Ze droeg een blad met ontbijt. Wat eep dikke mist, zei ze, een om gevallen kopje recht zettend. Die zal vertraging brengen, zei Mac Guire. Niet meer dan een half uur, zegt de kapitein, sprak ze wij zullen nog met daglicht aankomen. Zij ging hem voorbij en was dadelijk daarop uit het oog verdwenen. Nog enkele oogenblikken toefde Mac Guire in de nabijheid van d-e kajuit van miss Morris. Toen keerde hij naar zijn eigen kajuit terug. Hij was huiverig door de dikke mist, die in zijn kleeren zat, doch een groote opwinding had zich van, hem meester gemaakt. Terwijl hij voor zichtig over hef dek stapte, stiet de sirene haar schrille tonen aanhoudend uit. Elke lil|||!llll!lllllllllll^llli:,.illlllllllllllllll||||||||||!|||||lll||||||||||l||l]i||g VOOR DE VROUW. RECEPTEN. VISCHKOEKJES. Voor deze kJ kan men overgebleven gekookte visd bruiken. Op 400 gr. visch 100 gr. U aardappelen. (Niet alleen de graten.] ook de vellen van de visch verwijd! Een beetje gehakte peterselie en eeifl gesnipperd uitje toevoegen, en zé melk, tot de massa niet meer te d is. Platte koekjes er van vormen, door geklutst ei en paneermeel halt] in heete boter aan weerskanten bruin bakken. NUTTIGE WENKEN. Bessensapvlekken kan men vervJ ren met waschbrandewijn of zuivert de cologne. Melk op de kachel overgekoj Zout strooien voorkomt het ontstaan! vlekken en de verspreiding van eenl aangename geur. - Vleesch taai? Doe een lepel bij de jus, waarin het gebraden won, laat het dan nog eenige tijd zachtjes] telen. 1 Watervlekken verwijdert men| eikenhout door herhaaldelijk wrijven een kurk, die -eventueel met slaolie] vochtigd is. Ook worden ze wél bej met een papje van sigarenasch en skJ Goed na wrijven met zachte lap. Van reeds gepubliceerde Favel EB riet-modellen zijn, zoolang del ES voorraad strekt, voor abonné'sl nog patronen, kant en klaar, mttl ffl beschrijving, verkrijgbaar a 26 ctl ffl aan het Bureau van dit blad. Gaat! 8 U ze eens zien. Dit verplicht li EB tot niets, maar haast U. III PLANTEN IN KAMER EN TUIDi] BEGONIA. Er moet wel steeds een gelijkmatige temperatuur, plm. 61 gr. Fahr., gezorgd worden, benevens] iets vochtige atmosfeer; de zwakke bl( sters als: Begonia Optima; Beg. brau's Pink; Begonia -elatior, zijn s, blijvende kamerplanten. Een stevige bid ster is Begoinia Ege's Favorite, (i bloeit vrij lang en is niet zoo kieskeJ KERSTROOS. Men kan ze in de] mer vervroegen; dan moeten ze in voorjaar reeds in potten gezet word Men graaft ze dan op een besc-hadn plekje in, waar men ze geregeld voclL moet houden. Wekelijks wat vloeiin] Begin November naar binnen, waarl vlak voor het venster komen te sta doch liefst in een onverwarmde kam Na de bloei weer buiten in de tuin I groeien h-et best op een zware, voéhtil humusrijke bodem, wat in de schadil ALGEMEENE TEXELSCHE POLITIEVERORDENING. BRAND EN DRANK. Het is verbo bij brandblussching aan het dienstdc personeel van de brandweer oT van I politie alcoholhoudende dranken uit reiken, te schenken of te verkoopen der toestemming van de BurgemeesJ Art. 199. minuut opnieuw In de verte en dicht] hoorde hij ook andere. Zij bevonden nu in de mond van de Mercy, met snelheid van vijf knoop-en niet Biddefd zelf op de uitkijk, en alle officieren a| dek. Eindelijk 'had hij zijn kajuit be re ij Hij trad binnen, sloot de deur, nam a zakdoek om de mist varr'zijn gelaat] vegen en stak een cigar?!' op. Nog een uur zat hij te wachten, terwijl schip zijn weg zocht door d-e dikke mij Aanhoudend loeide de sirene. Het maan hem zenuwachtig. Hij zou gaarne een tl koffie willen hebben, doch hij wilde ver zijn kajuit niet verlaten. Ten slotte brak de dag aan; het val tuig kwam ineens buiten de mist. M| Guire verliet zijn kajuit en kon in grauwe morgenlicht de verwijderde ge-S bouwen aan land zien. Reeds bevondj zij zich te midden van and-ere vaartuM Ze kwamen slechts langzaam vooruit! TWordt vervnlgdlï HYGIENE EN VEILIGHEID RADIUM. Radium is een stof, die biezonder sterke werking op alle leve» weefsels uitoefent. In de gencesku wordt het vooral gebruikt om gezwelk die op andere wijze moeilijk t-e bereik zijn, te vernielen. Door de krachtige w king moet het zeer voorzichtig -en alls onder deskundig toezicht worden toeg- past. Vandaai- dat men zich wachten voor „radium houdend" water en beken die wel eens worden aanbevolen. ARTS.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 4