tweede blad "texelsche courant Texelsohe Berichten Woensdag 15 Febr. 1939 Ï1FTEN VOOR HF.T WITTE KRUIS. p. D„ Den Hoorn fl. bften alü. wijkverpleging Wed. G. B. te S. f2.50. M. K. K., Oosterend f5.—. OIREE IN DE ZWAAN Nog enkele kaarten voor deze Soiree, velke° heel gezellig belooft te worden, ijn verkrijgbaar (zie adv.) 'OORDERLICHT. Men schrijft ons, dat vorige week we erom op fraaie wijze het Noorderlicht kon worden waargenomen. Maandag avond 6 Febr., 's avonds 7 uur was het verschijnsel biezonder mooi te zien. zakennieuws. Het woon- en winkelhuis in de War moesstraat, nog in gebruik bij de heer A.J.Vonk (die zijn zaak naar de Hoo- gerstraat, perceel P.Moerbeek, verplaat sen zal), zal niet meer als zoodanig wor den verhuurd; het zal betrokken worden, door de fam. J. de Wolf, Steenenplaats. EXCURSIE NAAR SASSENHEIM. Voor de door Bloembollencultuur en H.B.G. georganiseerde excursie naar de groote narcissententoonstelling te Sas- senheiin, welke morgen za'f worden ge houden, hebben zich reeds 20 deelnemers opgegeven. Zooals uit een adv. in dit nr. blijkt, is de opgave tot deelneming nog opengesteld tot hedenavond acht uur bij de heer P. Dalmeijer. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiimiiiuiiiniii.'iiiiiiiiniiiiüllll Hllllllllll SPORT OP TEXEL llllllllllll ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:i:iiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii|||||| Texel 1: B.Beumkes A.Dros G.Witvliet H.Neijens P.Neijens J.Weijdt Th.Lap N.deGraaf M.Vlaming A.Verseput H.Ran Res.: A.Verheijen, Ollyslager Texel 2: W.Geus W.Vlas G.Wilner H.Boon J.Helsloot C.Zutfen J.Kiljan D.Huizinga B.Kiexviet J.Bakker P.Hemelrijk Texel 3: P.Vlaming Koos Gieles Jac.Koorn J.Westdorp JoopKikkert J.Kiewiet A.Huizinga N.Tuinder A.Keijser W.Lan- .geveld S. Langeveld. Res.: P.Keijser. O.V.V.-NIEUWS. Zondag heeft OVV het er boven ver wachting goed afgebracht. Onze zwaar ste concurrent volgende week nog over wonnen en we zijn er. Voor de rust nam O., voor de wind, een 2—0 voorsprong. Na de rust wisten onze mannen tot 4-0 te komen. Een kwartier voor het eind:-, nam scheidsrechter De Haan eenige vreemde beslissingen, waaardoor Helder 7 onze voorsprong tot 4-3 verkleinde. Onze verdediging hield stand. We hopen, dat Paulus Zondag weer meespeelt, want al speelden de invallers prima, een inge speelde voetballer bereikt wellicht meer, \Ve vvenschen hem een spoedig herstel toe. C.S. S.V.C.-NIEUWS. HRC 5—SVC 1: 1—6. We vertrokken Zondag met 2 elftallen. Het le had twee invallers. S. speelde eerst met de sterke wind in de rug, maar door de harde wind ging de bal meestal te hard. Toen S. kalmer speelde, ging het dadelijk beter. De H-keeper kreeg het druk. Na tien min. zet de rechtsbuiten voor. J.R. schiet kalm in het uiterste hoekje. 1—0. Enkele minuten later zet Jb. Eelman voor; de rechtsbuiten, uitstekend op dreef, kopt prachtig in. Binnen de mi nuut schiet Jb. Eelman van de lijn juist onder de lat door in het net: 30. H.( zet een paar aanvallen op, maar de achterhoede van S. heeft er geen moeite mee. Vlak voor de rust maakt G.Troost 4—0. Met 40 begint S. de tweede helft. Middellinie en binnenspelers blijven nu wat achter. Marius en Piet werken als paarden, zoodat er geen doorkomen aan, is voor H. Ook de middellinie van S. Speelt goed. C. Troost, linkshalf, werkt voor twee; Hendrik is als van ouds. S. weet goede aanvallen op te zetten, die de keeper van H. niet zonder geluk weet te stuiten. H. probeert het vergeefs met verre schoten. Na 20 min. breekt S. door. Door goed samenspel komt de bal bij Jb. Eelman, een lage schuiver en het is 5-0., S. voelt zich veilig maaar houdt vol. Toch weet H. door een ver séhot de eer; te redden, als Wim de bal verkeerd be kijkt: 51. Kort voor het einde breekt J- R. door: 61. Dan fluit scheidsrechter,, die uitstekend leidde, einde. Door deza overwinning heeft S. de derde plaats op de ranglijst behouden. Het 2e heeft met 91 verloren. J. R. POLITIERECHTER—ALKMAAR Maandag moesten eenige ingezetenen terechtstaan wegens het onttrekken van aangespoeld vet aan de Strandvonderij, en een opkooper G. D., wegens heling. Het vet spoelde in Sept. aan en moest afkomstig zijn van een schip, dat in 1916' onder Terschelling strandde. G.D. werd verdedigd door mr. D. H. Buiskool, uit Schagen. De opkooper zeide, niet te heb-, ben geweten, dat het vet aangespoeld, was, maar de Officier dacht daar anders over en vorderde zes maanden gevange nisstraf, mede omdat D. reeds eerder, wegens heling van schapenwol, voor waardelijk tot twee mnd. plus f50 boete of 25 dagen hechtenis was veroordeeld. De verdediger achtte evenwel de schuld van O. D. niet bewezen; hij was van. meening, dat het bedorven vet geen eige naar had; het moest zijns inziens worden beschouwd als ,,res nullius", een zaak, waarvan geen eigenaar is aan te wijzen. De officier scheen met in staat, deze stel lino «afdoend te weerleggen. Het slot was, dat Politierechter Mr. Krabbe zijn vonnis in beraad hield (uitspraak zal ge schieden over 14 dagen); de overige zakef, werden gedeeltelijk aangehouden voor nader onderzoek. Reeds werden vrijge-, sproken van het hun ten laste gelegde de gedagvaarde A.Stolk, P v.d. Gaag en M. Kikkert; voor onbepaalde tijd aange houden zijn de zaken tegen J. de J., S.L., J.S., A.B., L.P.B., MiT. en GJ, De politierechter zal aan deze zaak nog een vette kluif hebben. Van A. B., De Cocksdorp, kocht D. 120 Kg. vet, van M. K., Den Hoorn, 70 Kg. De ver-i koopers verzekerden, dat er bij herhaling vet aanspoelt en dat de strandvonder en geen waarde aan bleek te hechten. Jaren en jaren moet het al in de grond zitten en na stormen spoelt er een meer of minder groote hoeveelheid aan. Dat ge beurt ook in Egmond wel. Daar werd het vrij gegeven en hierop beriepen verkoo- pers en G. D. zich. D. betaalde er 8 ct. per Kg. voor en deed het weer voor 10' c. van de hand. Met elkaar zou hiij 1400 K.G. hebben gekocht. Politierechter zal nu hebben uit te maken, of hier een overtre-i ding is begaan of niet. In eenige kustge- meenten wordt dat vet NIET a's strand goed (voor de strandvonderij bestemd) beschouwd. Daarmee zal de rechter stel- lig rekening houcen. DAMMEN. Den Helder wint van O.K.K De „overkanters" leggen voor goed beslag op de Wisrelbeker. Na een spannende wedstrijd heeft de Heldersche Damclub Zondagmiddag in Hotel Texel een overwinning behaald op O.K.K. alhier. Zij legde hierdoor definitief beslag op de wisselbeker. De heer J. P. Standaart heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Hij wees op de belangrijke beslissing, die zou kunnen vallen. Reeds vier maal had Den Helder zich in het bezit van de wisselbeker ge steld. Bij de 5e maal zou de beker haar definitief in handen komen. O.K.K. had de beker reeds drie maal veroverd. Spr sprak de hoop uit. dat, als de wedstrijden om de beker zouden zijn afgeloopen, de pret tige relaties tusschen de clubs niet zouden worden verbroken, doch nieuwe plannen zouden kunnen worden gemaakt. De heer A. C. Groenemeijer, voorz. van Den Helder, bracht de gastheeren dank voor de hartelijke ontvangst. Ook hij was van meening, dat, indien deze bekerwed strijd zou worden beëindigd, dit niet be- teekende, dat de band tusschen de beide clubs zou verflauwen. Hij stelde voor, dan zoo spoedig mogelijk een \ergadering uit te schrijven om nieuwe plannen te beramen. Daarop ving de wedstrijd aan. Er werd op negentien borden gestreden. Al dadelijk was er groote spanning. Het was de spe lers aan te zien, dat er veel op het spel stond. Zelfs na een uur viel er rog niets te voorspellende spanning steeg voort durend Eerst geruime tijd na de aanvang bleek Den Helder er beter voor te staan. Hoe meer de tijd vorderde, hoe grooter aantal punten door de gasten werd behaald. Vier en-een-half uur na de aanvang trad de club Den Helder als overwinnaar uit het strijdperk. Zij had 21 punten veroverd, terwijl O K.K. 17 punten had geboekt. Er werd GEWONNEN door de heeren S. van Heerwaarden, S. Ros, D. de Vries, C. van der Werf en J. Huisman. GELIJK speelden C. Dijker, J. Visman, C. Roeper, E. M. van de Kerkhof, A. J. Daniels, J. Stam, Weinstra. VERLOREN werd door de heeren C van Heerwaarden, J. Vonk.S. Hin, G Dros, Joh Hillenius, A. van der Slikke en N. W. Schumaker. De heer Stanlaart wenschte de Helder sche spelers, die zulk voortreffelijk spel hadden gegeven, hartelijk geluk en reikte onder een toepasselijk woord vervolgens de beker over De heer Groenemeijer sprak daarna nog woorden dank en hoopte we derom spoedig de strijd teeen O K.K. te mogen aanbinden. De terugtocht werd door de Heldersche spelers in de beste stemming aanvaard. J R.K. VOLKSBOND. De aangekondigde feestelijke jaarver gadering is wegens liet overlijden van de Raus tot na Paschen uitgesteld. Wegens het ontrekken van aangespoel de rubberplaten aan de strandvonderij is tegen twee personen proces-verbaal op gemaakt. JUBILEUM Op 20 Febr. as hoopt onze vroegere plaatsgenoot, de heer P.Witvliet, de dag te herdenken, waarop hij thans sein huiswachter te Alkmaar bij de Neder- laiidsche Spoorwegen in dienst trad. ZANGUITVOERING i Kocht u al een toegangsbewijs voor de zanguitvoering van Gemengd Koor en de Kinderzangklas onder leiding van de heer T. de Hoogh op Woensdag a s. in Pen's Zaal (Adres: I I.Room, Schil- dereind). De kinderen zullen o.a. de fijne „Bloemencantate" van Ggertr. Vogel teil gehoore brengen (Zie nadere bijzonder heden in volgend nummer). KALI-FILMAVOND Gisteravond is in De Zwaan een film avond gehouden, georganiseerd dooi- de Handelsraad L.T. B. De heer Balk, pro pagandist v.d. Vereen. Kali-Mij. te Am sterdam zette het nut van kalibemesting uiteen en toonde met een fraaie door hem zelf vervaardigde kleurenfilm aan, wélke ziekten kali-gebrek kan veroorzaken. De heer Schrijn emakers, directeur Handels- raad, wees op de voordeden van coop, aankoop door middel van de Handelsraad De bijeenkomst, geleid door de heer Joh. de Graaf, werd door plm. 100 per sonen bezocht. TOURNEE ZENDELING E. SCHERRER. Nadat de heer Scherrer Zondag in Oos terend vertoefd had en daar gesproken, had op de Zondagsschool, voor de Ring- van Jongemannenvereenigingen en 's avonds op een gemeenteavond, heeft hij Maandagmiddag in Zuid-Eierland en Maandagavond in De Cocksdorp gespro ken. In het Gebouw te Eierland was een jeugdsamenkomst, die zeer goed bezochij was. Bij lichtbeelden vertelde de zende ling van land en volk der Sangir en Tal- aud-eilanden. Het eiland Siaoe is even groot als Texel en heeft 34000 inwoners. Het is dus viermaal zoo dicht bevolkt als „het gouden boltje". Bijna alle bewQ- ners zijn christen en vormen 38 gemeen ten. Evenals op Texel kent men op dit. eiland een zusterkring. Deze heeft een verloskundige kliniek door haar werkeni tot stand gebracht. Al zijn de meeste be woners reeds christen, toch is de hulp en de leiding van zendelingen noodzake lijk. Dat doet de heer Van de Beek, die enkele jaren geleden op een zendingsdag, in de Herv. kerk van Den Burg gespro ken heeft. Anders is het op Groot-Sangi. Daar zijn nog vele heidenen en enkele Mo hammedanen. Vele heidensche gebruiken, worden nog onderhouden, vooral door priesteressen. Van deze gebruiken en oude dansen heeft de heer Scherrer zelf films vervaardigd. Deze werden Maan, dagavond in de Herv. kerk te De Cocks dorp vertoond. Wij zagen deze heiden sche gebruiken, maar ook de samenkom sten en de feesten der Christengemeen ten. Er zijn vele kerkgebouwen met in- landsche voorgangers. Biezondere be langstelling trok het zen.dingshospitaal te Taroena. Men weet immers, dat de gelden, die op Texel door Theza wórden bijeengebracht, alle bestemd zijn voor dit hospitaal. Alle gebouwen werden op de film getoond. Ook zagen we de dokter,, dr. Cseczkó, druk bezig met het geven van injecties. Het is wonderlijk, een stuk werk ,waar Texel aan meedoet, zoo vlak bij ons te zien. Van vele zendelingsfamilies werden aardige opnamen vertoond. Maar het meest trok de aandacht het gedeelte, waarop de heer en mevrouw De W.erd- Duinker gezien werden. Hun namen zijn op Texel wel bekend. Zij arbeiden op Talaud. Door deze reis van de heer Scherrer kunnen de Texelsche gemeenten nader kennis maken, met wat, mede namens hen, gebeurt daar in het verre Indië. Op andere dorpen zal dhr S. nog spieken. J. P. S. DEN HOORN POLDER HOORNDER NIEUWLAND Vergadering van Dinsdag 14 Februari. Voorz. W.H.Lap opent te tien uur en heet de 20 ingelanden welkom. Hij be tuigt zijn diep leedwezen over het heen gaan van aller vriend, de heer B.C.Lap, eind 1938. Door eenige oogienblikken stil te wordt de overledene herdacht. Voorzj betreurt verder, dat zijn wenschen, vorig jaar uitgesproken (n.l. dat landbouw en veeteelt zouden opbloeien) niet in vervul ling zijn gegaan Met dankbaarheid con stateert hij echter, dat gebleken is, dat zelfs heel critieke vraagstukken door per-/ soonlijk contact van staatslieden kunnen worden opgelost. BESTUUR. Voorz. W.H.Lap werd her kozen met alg. stemmen (één blanco) REKENING 1938 geeft reden tot te vredenheid: batig saldo f 201 (rond) Het vorig jaar was er een tekort van f 95, Leeningen tot totaal f 2140 werden te gen belangrijk lager rente bij de Boeren leenbank ondergebracht. De werken van de polder worden onderwijl behoorlijk onderhouden. De rekeningnazieners P. Drijver, A.Commandeur en W.T.Bakker bevonden de rekening in orde. waarna de secr.-penn. S.Lap wordt gedechargeerd. Voor nazieners over 1939 worden aange wezen de heeren B.Lap Sz., J.Witte en J. Bakker. BEGROOT1NO. Volgens Ged. Staten kan worden volstaan met rond f350 af lossing per jaar. Voorz. stelt voor f 650 af te lossen, opdat de poldei- over drie jaar vrij van schuld is, waarnaar men z.i. als goede Hoornders moet streven. De omslag zou dan toch nog met f 1ver laagd kunnen worden. Voorz. ontraadt dit echter opdat een reserve voor even-) tueele tegenvallers kan worden gevormd, De vergad. gaat hiermee aceoord. De om slag wordt op f 13 bepaald (als vorig jr.) VERHUUR. Voorz. wijst op de Pacht wet. We kunnen verpachten met goede trouw (dan heeft men met de Pachtwet weinig of niet te maken) en we kunnen verhuren voor onbepaalde tijd op con tract. De tegenwoordige huurders S.Laj» en M. Troost verklaren de perceclen weer te willen huren voor f 54 en f65 p.j. Na uitgebreide discussie wordt besloten on derhands te verhuren voor een. jaar, daan de heelc vergad. vertrouwen stelt in de' tegenwoordige huurders. Ze zullen van de thans geboden gelegenheid wel geen misbruik maken. RONDVRAAG. De ^ïeer J.Beumlces vraagt, of de Watermolcnsweg nqg weer vroeg in de herfst van basaltslag kan worden voorzien, daar het paardenpad fets te hoog ligt.-Ook wordt gevraagd of er op de berm V4H1 de weg niet een schelpkleifietspad kan komen. Voorz. zegt, dat liet plan bestaat, de weg in dei loop van de tijd te teren. Tegenover aan leg fietspad staat het bestuur sympathiek mits de meest belanghebbenden belange- geloos daaraan willen werken. De aan wezige belanghebbenden verklaren zich hiertoe gaarne bereid. Nog wordt be sloten het aanbrengen van puntdraad ver plicht te stellen, waar koeien en paarden poklerwerken kunnen beschadigen. De heer IJ.Lap vroeg, of het polderwater verhuurd wordt voor de visscherij. Voorz. ontkent en adviseert het vischrecht te ge ven aan de molenaar, mits deze nimmer voor duikers en kokers vischt. Wordt goedgevonden. De toon in de vergadering was aan genaam en opgewekt, wat de voorz. aan leiding gaf de vergadering met dank voor die prettige stemming te sluiten. Hier na vereenigde men zich aan de met krentenbollen welvoorziene koffietafel, die om half drie was afgeloopén. DE WAAL. ONDERHANDS VERKOCHT. De heer W. van Lieren heeft zijn woon huis, gelegen bij de Ruitersplaats, onder hands verkocht aan de heer C. Keijser, Ruitersplaats. De woning zal worden be trokken door de heer Roeper, die op ge noemde boerderij werkzaam is. De heer Van Lieren gaat te Oost wonen. Limburg krijgt bij Beek-G>everik, Z. van Sittard, een vliegveld. Ned. Indie. De luchtlijn van de K.N. l.L.M. Java-Saigon, zal vermoedelijk ver lengd worden tot Hongkong, in aanslui- ting op de verbinding Hongkong-San -- Francisco. Frankrijk heeft in Amerika 115 lichte bommenwerpers besteld. llllllllllll VAN OVER DE GRENS SPANJE: NAAR HET EINDE i Het is met de Catalaansche vluchtelin-i gen, die over de Fransche grens drin-i gen, wel een uitermate verwarde ge schiedenis geworden. Het is namelijk dui delijk geworden, dat groote groepen anar chisten achter het republikeinsche front zoo barbaarsch huishielden in het nog! niet door Franco bezette deel van Catalo- nië, dat de menschen daar deels niet voor de nationalisten of voor de Moort- sche troepen op de vlucht slaan, doch; nog meer voor de „vrienden". En nog mooier is, dat deze anarchistische benden^ zich ook aan geen Fransche grens sto ren, doch op Fransch grondgebied hum practijken voortzetten, eenzaam gelegen huizen overvallen, misdaden plegen, enz. zoodat de Fransche gendarmerie de han den vol heeft. Anderszijds zijn de tien- en tienduizen den slachtoffers van deze chaos, vooral de zwakken, ouden van dagen, vrouwen en kinderen des te meer beklagenswaar dig. Er wordt onder zulke toestanden in het soms barre weer onder honger en ellende door talloos velen erbarmelijk ge- RUBBER ||||||iiiii:iiiii:iii;iiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiii|||||| llllllllllll LUCHTVAART. |||||||j|||| ||||||iiiiiiiiiiiiiiiilliiiiiilliliiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiillliliiiiililiiiiiililiililliln|||||| Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiillllll ||||||.iiiiuiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiii||||||

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5