No. 5337 KOU DAMPO I2sle Jaargang Woensdag 22 Februari 1939 ^ninq EERSTE BLAD. DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten hoogwater (ter reede van Texel v.m. i I (nam. ongeveer een half uur later.) N: a dijtjes traat z jEUS TEXELSCHE COURANT lit, ooljl IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. JlTGAVE: N.V. Boekhandel en Drukkerij I v.h. Langeveld en De Rooij Den I Burg. Tel. 11. Postrek. 652. Abonnementen: fo.75 per kwartaal; I buiten Den Burg tl.—; losse nrs. 4 ct. ADVERTENTIES: 12 cent per regel I minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer Yoor- deelig tarief voor neringdoenden. tEXELAARTJES: 4S ct. (4 regels, ge I heel met kleine letter gezet.) B 23 24 25 26 27 28 Febr ip.33 11,05 11,37 0.14 1.19 2.17 LICHT OP RIIW1ELEN en RIITUIGEN 5 55 Dan rug en borst flink met Dampo Inwrijven en Dampo diep inademen. Wonderlijk zooals dèt helpt! Ooo» 30 ot. Nb« 40 ct Pot 50 ct. R1JMELARIJTJE. ACHGAS. Een tandarts te Bloemen,daal die lachgas gebruikte om de pijn zijner patiënten te ver minderen, werd tot zes gul den boete veroordeeld. Uk kan wel huilen om dat lachgas, [uister gezegd: om dat proces, laar niettemin geeft het ons menschen 'en kostelijke gratis les. en feitelijk onschuldig gasje 7ordt door Justitia geweerd.... erd tnaar bij alle and're gassen ft inzicht ook gerespecteerd, daar mosterdgas en dergelijke, (oor 's menschen ondergang bestemd, 3aar houdt men geen processen, over, t Gebruik daarvan wordt niet geremd. Vat je alleen kunt doen, in deze, s: Gauw een masker halen gaan (x) W aarmee ze thans druk adverteeren ie fabrikant moet ook bestaan. Vleen het lachgas is verboden. 3at komt, zoo ik mij niet vergis, 3mdat in deez' bezeten wereld voor lachten gansch geen, plaats meer is. HU1B DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vrager ïan de auteur.) En zoo'n masker helpt geen steek tegen b.v. mosterdgas en eventueele andere gassen, waarvan, de (beschaaf de) mogendheden die er zich van, wi'len Bedienen. de samenstelling natuurlijk geheim houden. Red. WAT ER GEBEURDE.... 22 Febr.: Kinderzangklas van de heer n. Groenewold voert de operette „Woud koningin" op. 1907. Stichting On derlinge Rundveeverzekering. 1930. 23 Febr.: inwijding van de Geref Kerk •V- te Oosterend. 1931. 24 Febr.: De afdeeling Texel van het rto.G.benoemt de heeren W.Schumaker en C. Eelman (oud-voorz. en oud- penn, resP.) tot eereleden. 1937. BOER1NNENBOND. Causerie over „Ooghygiëne" en „Huisverlichting". Voordrach ten van mej. Pim Siegers. De avond, welke de Bond van Boerin nen en andere Plattelandsvrouwen Vrij dag in De Lindeboom voor de leden en haar echtgenooten in samenwerking met de N.V. Philips fabrieken en de N.V. T.E.M. heeft georganiseerd, is gelijk we reeds in ons vorig nr. meldden een onverdeeld succes geworden. De be langstelling was zeer groot. De pim. 130 aanwezigen vulden de zaal geheel. .Omstreeks kwart over acht opende de voorzitster, mevr. W. Kamp-Neuhecker, de bijeenkomst. Zij wees er op, dat, hoe wel de Bond een vereen, is van vrouwen, de afd. het zeer op prijs stelde, een avond te mogen organiseeren, waarop ook de echtgenooten welkom zouden zijn, waardoor deze tevens wat beter kennis maken met het werk en het streven van de Boerinnenbond. Mej. Pim Siegers droeg hierop voor „Een Vlaamsche Schets" van F. de Sin clair. De geestige geschiedenis, voortref felijk voorgedragen, in het sappige, smeuïge Vlaamsch, sloeg wel biezonder in Mej. Siegers wist haar toehoorders te boeien. Aan het slot werd hartelijk ge lachen en druk geapplaudiseerd. De heer D. A. J. Zaal, van de Phi lips' Gloeilampenfabriek te Eindhoven hield vervolgens aan de hand van tal van lichtbeelden een interessante causerie over „Ooghygiëne". Spr. wees er op, dat men, over hef algemeen de oogen wat verwaar loost. Terwijl bewezen is, dat ons ocgi bij lezen een verlichtingsterkte noodig heeft, welke ligt tusschen de 300 en 500 lux in het felle zonlicht is dei verlichtingssterkte wel 100.000 lux, inde schaduw altijd nog wel 10.000 is ge bleken, dat de gemiddelde sterkte van het kunstlicht in de huiskamer slechts 30 lux bedraagt. Spr. merkte voorts op, dat bij een onderzoek van 10.000 leer lingen was gebleken, dat het aantal kin deren, dat oogafwijkingen vertoonde, op pim. 14-j. leeftijd niet minder dan 12.1 pet. was Op pim. 6-j. leeftijd slechts 0.4 pet. De hoofdoorzaken hiervan waren vol gens de heer Zaal: onvoldoende verlich ting thuis en op school, verkeerde stand van de oogen bij het verrichten van be zigheden als lezen en schrijven, gebruik van leermiddelen, welke van de oogen te veel inspanning vergen. Op middelbare scholen was het resultaat van elen onder zoek over 65000 leerlingen nog ontstel lender. Op 19-j. leeftijd vertoonden 44 pet. van het aantal H.B.S.-ers en 56 pet. van de gymnasiasten oogafwijkingen, voornamelijk veroorzaakt door te weinig verlichting hij het uiteraard vele huis werk. Deze percentages kunnen belang rijk worden verbeterd, aldus spr., als men let op doelmatige verlichting. Spr merkte op, dat de Philips fabrieken in samen werking met de N.V. T.E.M de gejegen- {aeid openstelden om gratis advies over de huisverlichting in te winnen. Voor de pauze droeg mej. Siegers op gevoelvolle \\jjze nog eenige liefdesge dichten uit de Nederl. literatuur voor „Het daghet in den Oosten", dichter onbekend; „Galathea", van P. C. Hooft; „Vraag en Antwoord", een Zuid-Afri- kaansch liedje van G. A. Visser, „Zwer versliefde", van A. Roland Holst (en „Rijmpje" van Jan Prins. Door deN.V. T.E.M en de Philips' fabrieken werd de aanwezigen, in da pauze een kopje koffie of the; aangebo den. Velen gaven zich op om bezoek van een lichtdeskundige te ontvangen Het tweede deel van de causerie vrn de heer Zaal ging over „Huisverlich ting". Spr. liet vele lichtbeelden zien, van moderne interieurs, waar veel zorg aan het verlichtingsvraagstuk was besteed. Spr. toonde met enkele eenvoudige reken sommetjes aan, dat de meerdere verlich ting geen groote kosten met zich brengt, terwijl de gezelligheid er ten zeerste door wordt verhocgd. Mej. Siegers besloot de avond met 't, voordragen in Zeeuwsch dialect en in Zeeuwsche kleederdracht van een tweetal schetsen: „In 't andere land" van D.A. Poldermans (een aangrijpende novelle) en het geestige „De Klompjes". Als president-commissaris van de N.V. T.E.M., bracht burgemeester Kamp dank aan de Philips' fabrieken voor de be langwekkende avond. Namens de aanwe zige heeren dankte spr. de Boerinnen- bond, die het initiatief tot het houden var. deze bijeenkomst nam. Omstreeks elf uur gingen de aanwezi gen uiteen. We hopen., dat de Boerinnen- bond met zulke avonden voort zal gaan. H. HET GEMASKERD BAL In vorig nummer schreven we reeds over het zoo goed geslaagd gemaskerd bal, dat Vrijdag in Pen's zaal werd ge geven en waaraan, ook dit jaar wederom zulk een groot aantal personen deelnam. We herinneren, er nog even aan, dat als groepen de jurv het meest konden vol-, doen: de Orgeldraaiersfamilie, Sneeuw witje en de zeven dwergen, Acht matro zen in een. boot en de vier Lampions; als paren Roodkapje en de Wolf en de Cowboys en als „enkelingen" de Roode Pimpernel, het Dienstmeisje, de Boeken kast, Prince Charming en de Man met afgeslagen hoofd. Sneeuwwitje won de publieksprijs. De avond werd geopend door de heer R. J. Boom, die allen hartelijk welkom heette en zijn vreugde te kennen gaf over de groote belangstelling. Als stoffelijk blijk van waardeering bood de heer P. Neijens namens de deelnemers aan de cursus voor gevorderden de heeren R.J. Boom, dansleeraaj' en P. Boom, pianist, resp. bloemen en sigaren, aan. Nadat de danslustigen zich een poosje op de gladde vloer nadden kunnen ver maken, werd het officieele deel dooti de voorz. van de jury, de heer G J. B. Mulder, geopend. Spr. noemde het ge maskerd hal een surrogaat van •het Car naval, maar hoopte, dat de Noorderlingen deze avond zouden toonen, dat zij ook feest kunnen, vieren. Het is inderdaad een avond geworden met een tip-top-stem ming. Aan het défilé voor de jury namen buiten bovengenoemden nog deel: Dirkje Koorn Pd., Westergeest, Fuchsia; Klaas je Knol, Tirolermeisje; Neeltje Bakker, De Koog, Kattenjuffrouw; Nettie Eel man, Bloemenmeisje; Rie Dalmeijer,half lieer, half dame; dames N. Bremer en I). Eelman, Zomer en Winter; mej. M.Bruin, schoenpoetser van de Dam; mej. T. Koom D.P.d. Little Drummerboy; mej. F. Eel man, Tophat; dames J. Broekman en J. Vlaming, Tiroler echtpaar; mej. C. Roeper J.C.d., Vlinder; mw. M. Roeper - Nauta, Bromtol; mw. Bakker—Van Zijp, marketentster; mw. GielisVan Zijp, Tooverfee; mw. Langeveld—Van Ros- sum, Matroos; mei. D. Bakker, meisje van de zee; mej. Tr. Plaatsman JCd., Nieuw jaar; mevr. Vellenga, Baboe;Coen Koom en S. Marlens, oud-Texelsch paar en de dames M. Jonker Cd en N. Dros Albd.. Oostersche vorst en vorstin; mej. J. Pen,. Sigaretten; P. Kikkert (De C) en mej. Rie Bakker (O'schild) Perzen. Natuurlijk hebben de leden der jurv t r- dege rekening gehouden met de wijze, waarop de gemaskerde» door hun spel aan hun voorstelling kracht bij trachtten te zetten. Voorts werd er ook op gelet, of de costumes al dan niet zelf ver- vaardigd waren. De orgeldraaiers familie heeft door haar uitstekend spel de jury kunnen vermurwen. De jury achtte haar een gevaarlijke concurrente voor Sneeuw witje met haar gevolg, die in hun leuke pakjes eveneens een goede beurt ma ïk- ten. De dwerg met de nies-buien ontbrak zoowaar ook niet. Het 'geheel was een TER OVERDENKING. OVER EN WEER. Het is niet zoo lang geleden, dat op de Heen- en Weer-boot over de Maas bij Rotterdam, een vechtpartij plaats had; een vechtpartij, waarbij een stel beschon ken passagiers de bemanning te lijf ging. Dit herinnert er weer eens aan, in hoe groote mate wij allen zijn overgeleverd aan de al dan niet aanwezige goedge-i zindheid van anderen. Geen nieuwe waar heid trouw ens, getuige b.v. het zeer oude verhaal van de kapper, die als grapje te-, gen één van zijn scheerklanten zei, ter- wijl hij hem liet mes op de keel zette „Meneer, beseft u eigenlijk wel, hoe ik ji Qp het oogenblik in mijn macht heb? Ik zou u kunnen afslachten, vóór iemand het kon verhinderen." Maar deze lustige barbier was dan ook weldra zijn gcheelo cliëntële kwijt. Onze samenleving kan nu eenmaal niet behoorlijk en ordelijk in stand blijven zonder wederzij dsche welwillendheid. Ieder inensch beschikt op een gegeven; oogenblik over een macht, die, wanneer! hij haar misbruikte, voor zijn omgeving gevaar zou opleveren. Een arbeider aan 'n hijschkraan zou door willekeurige bedie ning van zijn machine menschen cn goe deren kunnen schaden. Een trein-, tram of autobusbcstimrder kan liet leven vanj tallooze personen op het spel zetten. Een; bankier of notaris kan door wanbe heer zijn cliënten tot de bedelstaf bren gen. Omgekeerd zou de hijsch-arbeidea\ de machinist, de bankiier enz. geen kans krijgen, wanneer het publiek zich niet langer aan hen toevertrouwde. Wij zijn van elkaar afhankelijk, ovier en weer, heen en weer. Wedcrzijdsche welwillendheid en verantwoordelijkheid moeten de basis zijn van onze maatschap pij, een grondslag, die tevens ten deelo rust op gezond verstand en welbegre pen eigenbelang. Zoo is het locaal, zoci is het nationaal en internationaal. Er( wanneer deze grond-elementen ontbre ken, ontstaat chaos. Onzie wereld van vandaag draagt er de sporen van;. Hulpbetoon over en weer moet de grondslag zijn van onze logisch gegroeide levensmanieren. Van de kleine gebruike lijke beleefdheden in de dagelijksche om-' gang af tot aan de bedachtzaamheid en. fatsoenlijkheid, gebruikelijk in een be hoorlijke internationale samenleving, toe. Wederzijdsche welgezindheid zij is niet ■alleen een eisch van humaniteit, maait bovendien een eiscli van zelfbehoud. Er zijn er echter, zooals de kapper uit dij) verhaal, die aan de „mes op de keel"- melhode voorkeur schijnen te geven. grappige vertooning. Ook de matroosjes in hun onberispelijk tenue mochten er zijn. Gelijk de andere prijswinners moch ten zij a's belooning een pakket chocolade in ontvangst nemen. De heer R.Boom bracht de jury aan 't s'ot van het officeele deel dank voor de moeite, die zij zich had willen getroosten. Na het demasqué hield een geanimeerd bal veien uog lange tijd in een gezellige stemming bijeen. J. VALS BESCHULDIGD. IIIIH niriHiiiiniiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| 13. Blair lachte honend. „Je hoort het, vriend. Wat de Zwarte Wolf zegt, klinkt toch heel wat aannemelijker, dan dat aardige verhaaltje van jou. Je bent op. heterdaad betrapt, Packard". Het Rode Hert viel echter zijn vriend bij. „De Zwarte Wolf is een leugenaar, Blair", sprak hij kalm. „Van deze dag af zal hij uit onze stam worden verstoten". „Ach, wat kan mij dat scheien", ant woordde de gendarme. „Ik stel alleen maar belang in die fles". Blair deed een stap voorwaarts om Bob de fles uit de hand te nemen. Bob was hem echter voor. Met een snelle beweging ontweek hij de gendarme en met een flinke zwaai wierp hij de fles midden in de rivier. 14. Toen de Zwarte Wolf de fles, met de naar zijn smaak zo kosteljjke dranJj;, in de rivier zag vallen, scheert hij zijn verstand bijna te verliezen. Hij greep zijn mes en sprong woedend op Bob toe. Maar onze vriend had de Zwarto Wolf niet rustig afgewacht. Snel had hij zich in een verdedigende houding opge steld en met een goedgemikte vuistslag stelde hij zijn aanvaller buiten gevecht. Blair's aandacht werd hierdoor even van het Rode Hert afgeleid. Daar had de Indiaan op gewacht. Bliksemsnel wierp hij zich op de gendarme. Hij sloeg hem de revolver uit de hand eji zette hem zijn mes op de keel. Blair durfde zich nauwelijks te verroeren. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1