nooit en ct Cf.! Texelsche Berichten 0E VROUW IN HET SPEL. gaan door slecht scmeten ver oren. Dan geeft Jan Qieles afgemeta /er de backs heen naar Ab, die zich me jen felle sprint vrijmaakt en de .scon pent: 1—0. Ondanks het vrij zwakt pel van de C-aanval weten ze een mis- erstand te benutten 1—1. Het duurós ot vlak voor de rust eer Ab er 2—1 va; kist te maken. De 2e helft is geheel voa m -*» w- 1NHOUD '/2 POND TIJDELIJK IN |j||||iiiiiiiiiiiiiiiraiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuuiiiii>ui|||||l IIImi VOOR DE VROUW. IIHHIIIIII ||||||iiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiii"||||||||||||||iiiiiiiiiiiiiiIHIII RECEPTEN. N.S.B.-VERGADERING. In het kort gaven we in vorig nummer reeds een verslag van de Vrijdag in hotel Texel gehouden N.S.B.-propagandaver- gadering. Hier volgt nog ©en overzicht van de door Ir. A. Mussert, leider der N.S.B., gehouden rede. Niet te beschrijven zijn het vuil en de onzin, over de N.S.B. uitgestort. Wie daaraan geloof hecht, aldus spr., zou hier niet gekomen zijn. Zeven jaar geleden noemde men ons dwazen, omdat wij elkaar poogden te vinden door als één., niet in 52 hokjes verdeeld, volk op te trekken. Thans marcheert de beweging. Godslastering is het te beweren, dat 't Gods wil is, dat het in de wereld zoo slecht gaat. Ons eerste fundament is ons Godsvertrouwen. Het persoonlijk be lang moet achterstaan bij het groepsbe lang en dit bij het algemeen belang. Machten, die de mensch omlaag trekken, willen we bestrjjden. Wanneer de kerk zich bepaalt tot haar feigen taak alleen,, kan de NSB met haar samenwerken. Liefde voor volk en vaderland is het Ik ben niet de soort van vrouw, om xafc mFA XanVallen gaan doi 30 50 TRAjIommw BONTE VRUCHTENCRÊME. 3 ap pels, witte bessenwijn, suiker, 9 blaadjes witte gelatine, 1 klein blikje aardbeien of frambozen, 2 bananen, 2 sinaasappelen, 1 dL. room, noten. Appelen zeer dun schillen en aan stukjes verdeelen, klok-, huizen uitsnijden en met een kopje water gaar koken, daarna zeven en deze massa aanvullen (tot men in het geheel :li L.i vloeistof heeft) met witte bessen of Mei wijn. Suiker naar smaak. Gelatine 10 mjn. in koud water weeken, uitknijpen en in de warm gemaakte vloeistof oplossen. La ten afkoelen en af en toe roeren om zakken der gelatine te voorkomen. In een kom een laagje appelmoes doen, hierop de inhoud van het blikje zonder vocht. Voorts appelmoes, partjes gesuikerde sinaas appel, en ten slotte weer appelmoes. Het geheel minstens zes uur op een koele plaats zetten. In ieder .geval zóó lang, totdat men de vorm op een glazen schaal kan storten. Gamee ren met geslagen room. NUTTIGE WENKEN. Fluweel (donker gekleurd), wordt gewasschen in een bijna koud sop van houtzeep. De stof wordt heen en weer geklopt, niet wrijven. In koud water na spoelen en druipnat te drogen hangen. Illlll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. |||lll BEGONIA EGES FAVORITE. Na de bloei verwijdert u alle bloemresten eni plaatst u de plant, die voordien in een matige kamertemperatuur van plm. 60—62 gr. Fahr stond, iets koeler, in plm. 55 gr. Fahr., ruim verlicht. U vermindert dan de watergift, doch de potaarde mag nooit geheel uitdrogen. VOGELNESTVAREN. Om de twee jaar verpotten, of, als de pot zich nogi niet geheel met wortels heeft gevuld, alleen versche aarde geven en geen groo tere pot. Als grondmengsel is beuken- bladaarde met ©en schepje oude, ver- Kruimelde koemest en 1 5 deel scherp zand 'heel geschikt. lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinillilll flllllllllll FEUILLETON ||||||iiiiiiiiiiiiiii!IIIIIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:i|||||| 12.) Edna keek hem glimlachend aan, Biddeford zag toch, dat zij erg op haar1 hoede was, zooals ze aan boord der La- chine steeds was geweest. Met behendige vingers schoof zij de grendel \oor, terwijl Biddeford het slot hoorde klikken. Kom binnen, zei ze. Ze legde haar hand op zijn arm en leidde hem door de nauwe vestibule naar een weelderig en artistiek gemeubelde salon. Biddeford keek om zich heen. Van het plafond hing een elec- trische kroon, evenals het licht in de ves tibule rose-achtig gekleurd; dat schijn sel werkte op zijn zenuwen. Een decoratie die hem opviel was een stel (blauwe pluche gordijnen, welke het vertrek van een andere kamer scheidden. Zijn blik bemoeide zich nu evenwel meer met miss Morris. Er bestond geen twijfel, ze was een zeer beminnenswaar dige vrouw. Terwijl hij haar aankeek, meende hij een lichte donkere tint in haar trekken op te merken, misschien tenge- llllllllllll IN DE LACHHOEK GEWELD. Heeft hij geweld gebruikt, toen hij je zoende? ja; hij zei: als je spektakel maakt,, zoen ik je nooit meer. tweede fundament der NSB. Geen steun- acties voor hulp in het buitenland, zoo lang er in eigen land nog veel te redde ren valt. Heeft de NSB-staat zijn beslag gekregen, dan zal er twee weken per jaar niet gewerkt behoeven te worden. Dan zal men gelegenheid hebben om zijn eigen land te leeren kennen en liefheb ben. „Eerbied voor de arbeid", is het 3e fundament van de NSB en daarom ver-, zet zij zich tegen de vernietiging van akkerbouw- en tuinbouwproducten. De NSB wenscht het volk op te bouwen tot één groot gezinalle Nederlanders in één rijk, evenals alle Duitschers in één rijk, alle Italianen, enz. Respect voor andere volkeren. Dan zie ik, aldus Ir. Mussert, de dageraad van een nieuw en beter Eu ropa. Het 'huidige stelsel deugt niet. Wij hebben kiesrecht, maar wie zegt: ,,lk wil niet in een partijhok", wordt, zooals ik, na 16 jaar dienst, uit zijn ambt gestooten en aan terreur blootgesteld. Tegen de verkiezingen poetsen de partijen hun programma's oj> om kiezers te lokken. De NSB heeft als uitgangspunt het gan- sche volk. Ze stelt de bekwaamste krach ten voorop en zal slampampers tot beter gedachten brengen. Thans worden er tien duizenden niet voor een vak opgeleid; van de -40.000 onderwijzers hebben er 10.000 geen werk, terwijl de school naar kleiner klasser snakt. Een gepensionneerd tram 1 conducteur krijgt f20 pensioen per week, een arbeider, die 40 jaar heeft ge zwoegd, f3.Daar wil de NSB verbete ring in brengen. Er is in ons land geen overproductie maar een verkeerde distri* butie. Duizenden koeien zijn afgeslacht, omdat er te veel melk zou zijn, maar in 't gesmade Duitschland heeft men per hoofd 6.5 Kg. boter per jaar, in Neder land 5.8 Kg. Om bouwland te winnen o.a. legt men de Zuiderzee droog, maar /let reeds aanwezige land wordt maar ten deele benut. Voor het autoverkeer legt men prachtwegen aan, maar zwaar wor den de auto en de benzine, terwille van de Spoorwegen, belast. We leven in een chaos en zullen tien jaar poot-aan moe ten om liet tekort in te halen. De hongi- tochten uit de tijd van d-e O.I.-Compag nie herhalen zich nu in wat andere vorm. Niet of een staat rijk aan goud is, be paalt zijn welvaart, maar de vraag, welke eigenschappen van hoofd en hart in het volk aanwezig zijn. Dit bewijzen Italië en Duitschland, welke landen eerste- 'rangsmogendheden werden. Ook in Ne derland moet schoonmaak worden gehou den. In eendrachtige samenwerking dient een nationaal-socialistische staat te wor den gesticht, opdat een gelukkiger tijd aanbreekt. Aldus in grove trekken, Ir. Musserts betoog. Van de schriftelijk gestelde vra gen en de antwoorden noemden we er in vorig nr. reeds enkele. Nog volgden: Waarom geven NSB-boeren door een goed loon te betalen anderen niet het voor beeld? Antw.Dat gebeurt, zoodra de boer zijn rechtvaardig aandeel "Tcrijg.t in het geheel. Waarom verlieten vooraan staande NSB'ers de beweging? Gebrek aan vertrouwen? Antw.: Dat ge schiedde, omdat zij de beweging niet! wilden dienen op de plaats, waar ik ze gesteld had. De NSB is er niet m.nder om geworden. Wat doet de NSB, wanneer ze 51 zetels heeft? Antw. Ze heeft om haar doel te bereiken het heele volk noodig. Maar in Duitschland groeide het aantal Hitlerstemmen in een half jaar van 40 tot 90 pet. Zoo gaat het hier met de NSB. Wat denkt de NSB van De Miranda en Gulden Antw.: Het erfpachtstelsel is niet kwaad, maar het is misbruikt bij de toepassing.. Hoe staat u tegenover hulp aan Hitier? Antw.: Hitler heeft mij niet noodig. Ik raad aan met alle omringende volken in goede verstandhouding te blijven leven. Oorlog met Duitschland hebben we nog nooit gehad. Die verwacht ik ook niet. Moeten de werkloozen in de NSB- staat kanonnen maken? Antw.: Dat is in elk geval beter dan slenteren. In Neder land hebben we oud-roest en margarine,, in Duitschland kanonnen en boter. Db werkers worden geëerd, waarom dan Ds. Niemöller in de gevangenis? Antw.: Om dat hij zijn bevoegdheid te buiten ging. Van de 20.000 predikanten zijn er 12 in een concentratiekamp. Klein percentage. Kijk eens naar Spanje en Rusland. Is het gebrek aan arbeidskrachten in Duitschland niet te wijten aan oorlogs industrieën legeruitbreiding? Antw.: Dit speelt een rol, maar in andere landen be wapent men, terwijl er nog veel werk loozen zijn. Hoe denkt u over de Jo den? Antw.: Wanneer hun percentage niet te groot is, kunnen we er best mee- opschieten, maar ze moeten ons niet over- heerschen. In ons land zijn er 250 op de 10.000 (Duitschl. 90, België en Engeland 70, Frankrijk 50). Daarom moeten alle joden, na Aug. 1914 in ons land geko men, doorreizen b. v. naar de drie Guyana's (N.-kust Zuid-Amerika). Met 'n extra boot zijn de NSB'erSjdie van de overkant waren gekomen en dat waren er heel wat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag naar Den Helder vertrokken en vandaar met auto's, en autobussen doorgereisd. Van eenige ordeverstoring is noch op Texel noch in Den Helder sprake ge weest. Wel was het tegen acht uur op vallend druk op de Groeneplaats, maan rijks- en gemeentepolitie lr 'en .geen- moeite om de orde te h. .unavern zoo iets te doen. Begrijpt ge niet drt er meer achter steekt? Hij hield voet bij stuk en zei: Neem een goede advocaat en ver trouw op de bescherming der wet, miss Morris, 't is het eenige, wat ge Zij kwam dichter bij hem en zei fluis terend Neen. Er zijn nog andere wegen. Gij waart zoo hartelijk voor mij op de La- chin-e, gij moet mij nu ook weer helpen. Ik vraag het niet voor mij zelf alleen... Ik wou, dat ik kon, maar plicht. O, luister naar mij, fluisterde zij, ik moet uit Londen zien te komen, waar men niets meer van mij zal hooneji. Gij wilt mij daarin tocli wel helpen? zei ze, een hand op zijn schouder leggend. Biddeford trachtte haar hand zachtjes te verwijderen, terwijl beiden zwegen Plotseling zag hij hoe haar blik zich ach ter hem op het pluche gordijn vestigde iets in haar gelaat deed hem omkijken. Wat is er? vroeg hij. Niets, zei ze. Ik meende iets te hooren, elk geluid jaagt me schrik aan. (Wordt vervolgd llllllllllll HYGIENE EN VEILIGHEID |||||||||||l YOGHURT heeft geen eigenschappen waardoor men magerder zou kunnen wor den. Integendeel: als je er te veel van eet, word je dik. Het is in het a'gemeen een geheel verkeerd idee, dat er speciale voedingsstoffen bestaan, die magerte zou den bevorderen; vooral van zure stoffen (karnemelk, citroen) schijnt dit gedacht te worden. ARTS. volgevaneen wijziging in de haartooi of door haar geelkleurig toilet. Ze had wel iets van een Spaansehe. Ga zitten, kapitein, zei ze. Ze wees hem op ©en laag stoeltje bij de haard, waar hij ging zitten. - Zijt ge boos op mij, kapitein? - Voor we verder praten, zei Bidde ford ernstig, zou ik u graag een vraa- doen. Hoe is u van mijn schip gekomen? Miss Morris ging tegenover hem bij de haard zitten. Indien ik u dat medededeelde, kapi tein, zou ik het vertrouwen van iemand die goed voor me was, schenden. Dan hebt u iemand van mijn bemanning omgekocht, om de polite die- poets te bakken? Zij keek hem vrijmoedig aan met haar heldere en bescheiden blik. Als gij. in mijn plaats waart geweest, kapitein,- zoudt ge dan aan boord gebleven zijn: om gearresteerd te worden op een valsche beschuldiging? Biddeford had gehoopt, dat dit punt aangeroerd zou worden. Hij greep dam ook dadelijk de gelegenheid aan en vroeg: Hoe wist u., dat u beschuldigd waart Op de avond, toen mr. MacGuine over het dek liep met uit het hoofd pui lende oogen vermoedde ik, dat hij eeri bericht over mij opgevangen had, gaf zij kalm ten antwoord. - En daarom, ging Biddeford mee- doogen loos voort, hebt ge aan mijn draad loos-toestel geknoeid? Ik geef toe, dat dat verkeerd van- mij was, kapitein. 't Was een grove overtreding, gaf Biddeford te kennen. Ook was het dwaas, want het heeft me niet geholpen. Neen. En ih-et feit, dat u mij ge schreven hebt om me te bedanken, deed de politie mij verdenken van medeplich tigheid. 't Spijt me zoo, kapitein. De laatste dag werd ik bang. Ik moest aan land zien te komen, wat het ook kostte. In haar woorden lag oprechtheid. W-eer kwam die soort van betoovering over Biddeford, die zij op hem had uitgeoefend aan boord der Lachine, hier in de rust der kleine salon, met het rose licht, de zware pluche gordijnen en de fraaie meube len. Maar toch was hij onverzettelijk op het punt van eer; hij geloofde, dat zij schuldig was, aan' wat haar ten laste gelegd werd, maar hij was vast besloten, geen deel te hebben aan haar ontsnapping van hechtenis. Hij zei dan ook tot haar Miss Morris, wat ge tegen mij deed, vergeef ik u gaarne, maar wat het andere betreft, moet ik u aanraden, de eenige kans te benutten, die u hebt, om licht in, deze zaak te brengen. Gij moet haar vrij moedig het hoofd bieden en de zaak zal er voor u veel beter voorstaan als ge u aan de politie toevertrouwt. Miss Morris had hem zwijgend aange hoord. Toen zei ze met hartstochtelijke kracht, terwijl ze met haar voet stampte: Ik zeg u, dat ik niets weet van de moord op Norman Grant. Ik wil het gaarne gelooven, maar toch

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 4