TWI DE VROUW IN HET SPEL Texelsche Berichten TEX Leelijk Nederland VOOR DE VROUW. ||HII|||| NUTTIGE WENKEN. pi kMiïmMsiNa Met behulp van een elastiekje kunt u zoo een papieren servet ais een druppelvanger aanbrengen. Invochten van strijkgoed kan ge schikt met een klein gietertje gebeuren;. Barnsteen reinigt men door af wrijven met spiritus; daarna met doekjej oppoetsen. Ring, die men niet van de vinger kan krijgen? Doop de vinger in koud water of zeepsop. DE NIEUWE MODE. Mode-,,tips", voorjaar 1039, ontleend aan het Maart-nr. van „Beijer's Mode fuer Alle". Korte, wijdvallende rok, aart het lijfje gerimpeld, rondom geplooid of geheel klokkend; de slanke taille wordt zeer geacoentueerd, zoodat het geheel dc diabolo-vorin krijgt. Ook in het lijfje wordt wel ruimte verwerkt. Ook bij de mantels is de strenge, gladde rok zoo goed als verdwenen. De blouse is ook dit seizoen weer in de mode. Wie zich het Maart-nr. van Beijer aanschaft, vindt een schat van modellen en van ALLE modellen; het patroon op het raderblad Prijs 55 ct.fl.50 per drie mnd. RECEPTEN. JUS enzeer smakelijk: Een ui, een worteltje, een tomaat, een takje peterselie, een preitje en een mespunt kerry met el kaar mooi bruin braden in êen stukje boter. Leng dat aan met wat bouillon, gemaakt van een bouillonblokje en een kopje kokend water; laat alles zachtjes gaai-pruttelen. Zeef die jus en bind dat nat met een klein beetje aangemengde sago of aardappelmeel. Illlll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. Illlll WITTE POEDERKWAST. (Haeman- thus albiflos), bloeit, bij goede k\\ eek- wijze, in de nazomer. Zij vraagt een. zwak zonnig plekje, goed gelucht eni houdt van doorlatende, zandige doch klei- houdende aarde. De bol moet voor da helft boven de aarde geplaatst worden. O.-I. KERS. In ruime, diepe potten, op een zonnige plek buiten geplaatst, kunt. u tegen eind Maart O.-I. kers zaaien. STER VAN BETHLEHEM: niet in de volle middagzon; ochtendzon tot 10 uur of zon in de namiddag is beter. FEUILLETON 16.) Na eenige oogenblikken sprak Gonial We zijn er. - Zijn vroolijke stem wekte Biddeford uit zijn droomerijen. De jonge man sprong uit de auto, terwijl de kapi tein volgde en voor een deur bleef staan in St. James Place, een van Londen's meest deftige straten, om het andere huis bewoond door een pair van het ko ninkrijk. Nadat Gornal een paar woorden gesproken had met de chauffeur stak hij de sleutel in het slot; hij ging Biddeford voor door een kleine vestibule naar een met eikenhout gelambri seerd vertrek, ver licht door een groot vallicht. De trap ging van hier naar galerijen, die tot de kamers boven toegang gaven. Uit de schaduw trad een livreiknecht en zei: Zijn Lordschap wacht in de biblio- theek, mijnheer. Hij wil u dadelijk spre ken. De bediende, die Biddeford's hoed, stok en handschoenen aangenomen had, ging de bezoekers voor de trap op. Op de eerste verdieping deed hij een deur open en zei: Mr. Gornal, mvlord. Even later stond Biddeford in een ver trek vol boeken langs de wanlden, dat IN DE LACHHOEK Uitgever: Ik geef alleen boeken van schrijvers met een bekende naam uit. Schrijver: Ik heet Jansen, mijnheer. VERGADERING H.B.G. Donderdag hield de afd. Texel van het .HB.G. zijn jaarvergadering in De Oranje boom. In zijn openingswoord memoreer de de voorz. ,de heer S. J. Flens, de toe stand in het afge'oopen jaar en wierp hij een blik in de toekomst: 1938 is een goed jaar geweest. De prij zen van de Dubb. v. Sion waren hoog.. Ook de Spurren en crocussen brachten; goede prijzen op. Zooals gewoonlijk ga ven omstreeks 20 Aug. de veilingen de hoogste prijzen, daar omstreeks die tijd het grootste deel der Sions naar Scandi navië en Duitschland wordt verscheept.. Nadien begonnen de prijzen te dalen, vooral toen in Sept. de politieke hemel er dreigend begon uit te zien. Was deze spanning eerder opgetreden, dan zou het met de nandel slecht gesteld zijn geweest. Thans mogen we hoogst tevreden zijn. over 1938. Denken we vooral aan de 13e Nov., toen de vrjje invoer van Narcissen in Amerika werd bekend gemaakt. Groote voldoening en groote verwachtingen voo:,' de toekomst. In de eerste plaats gaat onze dank uit naar Prof. Van Slochtenen, die in dat succes een groot aandeel had. Met Bollencultuur hebben we een geluks telegram naar deze Prof. gezonden. Inmiddels hebben we vernomen, dat bij het Amerikaansche Parlement een voor stel is ingediend, om weer warmwiaterbe- handeling te eischen. Dit doet hoogst eigenaardig aan. Gelukkig hebben vorig jaar Amerikanen bij onderzoek van onze narcissencultuur verklaard, dat het gewas gezond is. Bovendien is de Amerikaan sche bond van bloembollenhandelaren in de weer om verder onheil te voorkomen, - Op verzoek van genoemde bond is een commissie bezig om te trachten het Handelsreglement te wijzigen en wel we gens het slechte gewas in 1937. De ex port ontving slechts een klein gedeelte van de gekochte tulpen. In een jaar met een slecht gewas zou men dan genoegen, nemen met een cM. kleinere maat. Wat echter te doen, als de kleinere maat aani een andere exporteur is verkocht? Daan komt nog bij, dat '38 geleerd heeft, dat bij een best gewas de kweeker meest het. loodje legt en veel ongemotiveerd wordt' afgekeurd. Wat de actie voor de invoer- reehtverhooging in Engeland betreft: er is een accoord bereikt door kwaliteits verbetering n.l. geen uitvoer van Z 10 late tulpen. Hulde aan de contact-commissie. De bollenziektenwet zal dit jaar wei in werking treden. Deze wet zal voor; de gezondmaking van onze cultuur van groot belang blijken te zijn. Voorts brengt voorz. hulde aan de Vereen. De Narcis, die gedurende haar 25-jarig be staan zoo veel werk heeft verzêï. Voorz. noemt daarbij ook Prof. Van Slochteren en de heer Van Limburg. Mede brengt voorz. de heer J. van Leeuwen dank voor zijn toewijding en zorgen, als controleur van de Narcis. Na lezing der notulen door secr. N. Schermer, volgt het jaarverslag. Het verslag was goed gedocumenteerd. Veel hadden we echter in het belangwekkende openingswoord door de voorz. reeds ge hoord. Vervolgens doet penningm. P. Dal- meijer verslag. Ontvangen: f 129.29, uit gegeven f27.86. Batig saldo f 101.43 (v.j. f40.20). De heer C. Wonder verklaart, ook namens de andere nazieners de reke ning stipt in orde te hebben bevonden. Bestuur. De heer N. Schermer wordtj met alg. stemmen herkozen. Tot afge- uitzag op Green Park. Bij het raam zat een zwaar gebouwd man van een vijftig jaar, met een telefoon aan zijn rechter hand. Hij draaide het hoofd snel om, toen beiden binnenkwamen. De kapitein zag, dat hij niet slechts zwaar gebouwd, maan tevens zeer groot was, met een zachJ gelaat en een dikke knevel. Meermalert had Biddeford zijn portret in. een der velegeïllustreerde bladen gezien, doch hjj had nooit kunnen denken, deze edelman ooit te zullen spreken. U is kapitein Biddeford, niet waar? Ja- 't Is goed dat gij gekomen zijt. Volstrekt niet, merkte Biddeford op, zich verwonderd afvragend, waarom; hij gekomen was en hoe Lord Hyde zijn bestaan wist. Men heeft mij gezegd, kapitein, zei de Lord, dat ge buitengewone avontu ren beleefd hebt. Och, er is het een en ander voorge vallen, gaf Biddeford toe. Dat heb ik gehoord. En, lord Hyde, ze gebeuren nu nog. In welk opzicht, kapitein vroeg de groote lord, met opgetrokken wenkbra- wen. Wel, alleen het feit, dat u om mij gestuurd hebt, is een zeer belangrijk avon tuur op zichzelf. Zoo, het is vriendelijk van u het zoo op te nemen. Met een strak gevestigde blik op Biddeford's gelaat, voegde hij eraan toe Ga zitten, kapitein. Gij kunt wel heengaan, Gornal. vaardigde naar de Algem. Vergadering te Haarlem wordt de heer S. J.'Flens be noemd. Bij behandeling van de Beschrijvings brief komt ook de zware heffing op de late tulpen ter sprake. Door een afd. van de overkant wordt voorgesteld ver laging te bewerkstelligen. De voorz. wijst er op, dat hier voor onze afd. geen be lang op het spel staat, doch stelt voor, het voorstel te steunen. Mogelijk hebben wij die afd. eens nood g Daartoe wordt danook met alg. stemmen besloten. 'Er wordt besloten om op de Alg. Ver gadering te Haarlem voor secr.-admini strateur te stemmen, op de heer D.van Egmond. Bij de rondvraag komt.ter sprake de proef met het koelen en broeien van de door de afd. aan een instelling gezonded kist bollen. In Jan. zouden de bollen dan reeds "tot bioei gekomen zijn. De heele partij bleek te zijn bevroren. De afd. lijdt hierdoor f50 schade. Getracht zal' worden om vergoeding te krijgen. De afd. zal op de Alg. Vergad. aan dringen op verlaging van aan de expor teurs toegestane korting van een 1 pet. per maand bij vroegere betaling. Dp verzoek van de heer Stolk zal de voorz. een lans breken voor de spoedige inwerkingtreding der ziektenwet. NARCISVLIËG. De heer Van Leeuwen is Woensdag begonnen met de controle. Hij kan nog geen oordeel geven. Hij1 hoopte op algemeens medewerking. Vo rig jaar trad een groote verbetering in. Het bleek evenwel, dat sommigen hem bij de controle om de tuin trachten te lei den. Deze personen heeft hij krachtig aan de tand gevoeld. En dat is maar goed, ook, want door nalatigheid van een enke ling kan op in de omtrek liggende ak kers veel onheil worden gesticht. Vooral nu Texel kans maakt eerstdaags vrij van de vlieg1 te zijn, wordt extra scherp ge controleerd. De heer Van Leeuwen wees er voorts op, dat de bladeren eerst goed afgestor ven moeten zijn. Vooral voor de Spurren. is dat van belang. Na het afschoffelen dient men het gewas een week lang on gemoeid te laten. De bollen ook niet tegen elkaar afkloppen; dit levert gevaar voor rot op. De aaltjesziekte kan het best bestreden worden door de bollen flink vochtig te houden. De diertjes ko men dan wel naar boven. De voorz. sluit daarop omstreeks half elf de vergadering met dank voor de aan gename toon bij de besprekingen. J. KONING LEOPOLD. Het nieuwste portret van de Ko ning van België. Biddeford nam een stoel bij de lesse naar van de lord, terwijl Gornal zich verwijderde. Eenige oogenblikken zweeg lord Hyde. Daarna nam hij een blad pa pier dat op zijn vloeiblad lag. Dit, zei hij, het in de hand houdend, i9 een document, welks bestaan u wel zult willen verschoonen, als ik u vertel, om welke reden ik dat wenschte te heb ben. Biddeford zag met één oogopslag, dat zijn naam op het papier stonld. Mag ik u vragen, lord Hyde, wat dat document inhoudt? Uw eigen geschiedenis, kapitein, maar ik verzeker u, voegde hij er snel en, als verontschuldiging ,aan toe, niet uit louter nieuwsgierigheid heb ik het in mijd bezit. 't Gevoel van geheimzinnigheid, dat Biddeford de geheele morgen bij zich had gehad, werd nog grooter. U hebt een zeer goed getuigschrift, kapitein, vervolgde de pair, en op de degelijkheid ervan ben ik van plan u later een voorstel te doen, dat u misschien lijkt. In tusschen zullen we nu op de man terug komen. dip u gisteravond' heeft aangeval len. Gij weet volstrekt niet, wie die per soon was? Neen, in het geheel niet. Ik neem aan, dat ge de kans om hef met hem te vereffenen gaarne zoudt aan grijpen? Of ik, gaf Biddeford met fonkelend oog ten antwoord. 't Doet me genoegen, u dat te hoo- Woi Vanw eg acao- en ■ordt Do; Droste HOE HET NIET MOEST. TER OVERDENKING. Hoeveel en hoe vaak wordt er ni reclame gemaakt voor „Mooi Nederlai in woord en schrift en beeld. Prad praatjes bij prachtige plaatjes; als. alles hoort en ziet, zou men zeggen, heel Nederland een ideaal van schooi is, van stads- en dorps- en landsi schoon. Maar wat is dikwijls de wei lijkheid? Hier en daar iets moois dan vaak iets heel moois tusschen vrij leelijksen er is maar een brok leelijkheid noodig om de eenhei werking van een heele schoone oi ving te bederven. Eén enkel leelijk groot, betonnen gebouw, kan een schap van vele hectaren aesthetisch tol verstoren. In de groote steden, schrijft het Handelsblad, gaat het nog meest aesthetisch, omdat men daar ai seurs heeft (individueele en collegia! die althans de ergste schennissen \i schoonheid tegenhouden en omdat Je meentebesturen er allengs eenige wai deering voor schoonheid hebben gel gen, maar zelfs daar staat men nog haaldelijk voor verbijsterende monstrui teiten. Maar het eigste is het op het plai land. Reeds in de kleinere steden „Middelburgsche Courant" heeft onlai een goed werk gedaan, door een afzi derlijk, geïllustreerd, nummer te wijl aan „De Ontluistering van Stad en L in Zeeland". Daarin staat o.a. een artil (met verluchtingen) over de Gn Markt te Middelburg, waar het vermaal stadhuis tusschen de misbaksels in omgeving staat als een „pronkjuweel een rommelhok". Andere foto's, bij dere artikelen, doen de afzichtelijke werijen in de dorpen zien. En dat is all werk van deze eeuw. Vóór 1*900 wai de Walchersche dorpen nog nagenoq ongerept. Zooals in Zeeland, zoo is het in al provincies In verscheidene zelfs nogv< erger. En men laat dat maar zoo vooi zieken. Van kwaad tot erger. Als men niet oppast, zou het weldi ironie kunnen worden om nog van ,,M< Nederland" te spreken. Moet het werki lijk tot „leelijk Nederland" komen? In het Krelage-h menkeurii lezen we: De hee jeu we, h Dijt te irachtige ilauwe I isch gro iEDENI De Ker kenen v lenvoudij edachter :eer gew r onder lan wille Ie gaarn intvange DE ZIE Naar berichter door de lestuur end, dee lat zij ti jonden (nstelde irehiefst letgeen ras. Na rerden ran het rereisch b.d. Gf «innen Van jroces i ging uil Ibestuurs archief jpheffin Amste ren zeggen, zei lord Hvde, hem strak ai kijkend. Hij legde het document, dat Biddefi verwonderd en feitelijk eenigszins in war gebracht had, naast zich, nam eeiu1 papier op en schreef daarop verscheidi woorden. Hier heb ik, zei hij, ena, van de man opgeschreven, die i,:. mei dat uw aanvaller is. Lees het maar earn Biddeford nam het en las: Sebastian Louis Alverado, Ritz Hotel. Lord Hyde, die Biddeford scherp w blijven aankijken, sprak even later: Gij kunt die naam goed in uw g< dachten houden, kapitein? Is het de naam van de man in he vertrek van miss Morris? Ik meen van wel, maar gij zult zei oordeelen. Mag ik u vragen, lord Hyde, waar om u die man ook" wilt vinden;? Voor het oogenblik, antwoordde ót pair, zou ik die vraag liever niet beant woorden, doch als de man, die u aanviel en de man, wiens naam op dit papier staat, dezelfde zijn, kom dan hier terug dan zullen we de zaak nader bepraten Hij stond op en gaf Biddeford de hand (Wordt vervolgd.) HYGIENE EN VEILIGHEID Illlll® STRUMA. Of een struma geopereeri moet worden of behandeld met rust en medicijnen, is een zaak, die door de be handelende arts moet worden uitgemaakt ARTS. CHR. De hield V ring in alhier, lenden oproep De zingen Ds. Iv deelte ken zi wijnstc voortb wijnstc vrucht. Heer voor drukt persba van d< den, c men. 1 schijn De vc ware Laten Wie i de ra vreezc Na gaat secret vorig) SLAC de g! kies* RE Ponni iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiii llllniiiii

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 12