mi; De ZOMERTIJD zal dit jaar du ren van 15 Mei 8 October. MUZIEKTENTFONDS Voor het Texels Fanfare- Muziektent- fonds in hartelijke dank ontvangen van Mevr. Kf2,50 WIE volgt dit goede voorbeeld Wie helpt aan bouwen mee Maakt lang de lijst van giften: Dan stelt ge 't corps tevree. JAN MAAT SR. OVERLEDEN In de gezegende ouderdom van ruim 88 jaar is Vrijdag overleden onze plaats-' genoot Jan Maat Sr., die we hier willen gedenken als medeoprichter van het Fonds tot uitkeering bij Overlijden, VI- OD. Het was op 29 Jan. 1893, dat eo" op initiatief van de heer Jan Maat te zijnen huize een vergadering belegd werd om te trachten een fonds tot het doen van uit keering bij overlijden in het leven te roe pen. De toestand was onhoudbaar, want hoeveel „kleine luyden" waren er wel!, die niet in staat waren bij het overlij den van een familielid de kosten te dra gen, verbonden ook aan de soberste be grafenis De besprekingen werden met sucoes bekroond. Er werd een voorloo- pig bestuur gevormd, bestaande uit de heeren E.Slaman, Joh.G.Moojen, J. van Heerwaarden (de vader van de huidige penningm., de heer F. van Heerwaar den), A.üeus, A.Langeveld en B.Geus. De heer Jan Maat werd met alg. stem men tot bode benoemd. 15 Mei 1893 werd definitief tot oprichting besloten. Bur gemeester Loman en dokter Stam zeiden steun toe voor het geval het fonds in, den beginne met financieele moeilijkhe den te kampen zou krijgen. Gelukkig is VIOD nimmer in moeilijke financieele omstandigheden komen te ver- keeren. Over het heele eiland werden le den gewonnen en in „die goeie ouwe tijd" zonder fietsen maar met erbarmelijk slechte wegen heeft Jan Maat heel wat werk verzet. Vooral in de eerste jaren) van het bestaan van het fonds had hij; zware reizen. Hij liep toen van Den Burg af over De Koog naar De Cocksi- dorp en van daar door de Eierlandsche Polder weer huis toe.... Later werd Gom- mert Witvliet, de postillon, met het innen van de gelden in en bij De Cocksdorp belast. Jan Maat legde begin Januari 1919 zijn functie neer, welke hij ruim 26 jaar lang vervulde. Hij had toen de zeven kruisjes bereikt. Op pensioen kon hij geen aanspraak maken, maar het bestuur meende hem toch een gratificatie van drie gulden per week te moeten toekennen. Jan Maat was naast bode schoenmaker van beroep. Hij kwam als jongeman van 22 jaar van Wieringen, zijn geboorte plaats, naar Texel. Verscheidene jaren is hij bij de heer Jac. Rab, de vader van schoenmaker A. C. Rab in de leer ge weest. Nadien heeft hij zich als baas ge vestigd. Gistermiddag is zijn stoffelijk overschot op de N. H. Begraafplaats ter aarde be steld. Aan de groeve sprak de heer N. Maat namens de familie woorden van dank tot het bestuur van V.l.O.D. ver tegenwoordigd door de heeren IJ. Brou wer, P. Lieuwen en F. van Heenvaarden. voor de financieele steun, die zijn va der na het beëindigen van zijn functie als bode had mogen ontvangen. Ds F. Visser richtte tot de familie woorden van troost. i Jan Maat ruste in vrede. A. De Bilt acht het voor SO pet. ze ker, dat Maart, April en Mei te droog zullen zijn; temperatuur: normaal. ZAKENN1EUWS. In het perceelHoogerstraat, waarin voorheen de meubelzaak van de heer P. Moerbeek was gevestigd, wordt morgen de van de Warmoesstraat naar dit pand) verplaatste rijwielhandel van M. en A J. VONK geopend. De nieuwe winkel is aantrekkelijk ingericht. Er is veel ruimte en licht. De etalage is zeer verzorgd. Er is ruime keuze in rijwielen, rijwiel- onderdeelen, radio-toestellen, stofzuigers, waschmachines, enz. Er valt nog een nieuw snufje op rijwielgebied te bewon deren, nl. een geheel gemetaliseerd^ roest vrij rijwiel. Het is voor de heeren Vonk ongetwijfeld een belangrijke verbetering. Donderdag opent de heer A. DEKKER zijn slagerij in het perceel aan de Koo gerstraat, waarin vroeger de zuivelhandel van de heer P. Boon was gevestigd. Het interieur van de winkel is aanmerkelijk gewijzigd en naar de eischen des tijcis ingericht. Er is een granieten vloer ge legd, terwijl de schilder mede zijn deeï heeft geleverd. Het geheel maakt een bie- zonder frissche indruk. Achter het pand kan de heer Dekker over een ruime, goed ingerichte slachtplaats beschikken. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de heer Too lens, het metsel- en granietwerk door de heer W. J. Boon. ZEEMANSCENTRALE Ter herinnering: Vanavond in Eben Haezer lezing met lichtbeelden van de heer Boeré over de Ned. Zeemanscentra le. Belangwekkende bijzonderheden en fo to's over en van het leven in die groo- te havensteden ,en wat daarmee in ver-: band staat. Aanvang 8 u. Toegang vrij. DE KOOG HET NIEUWE POSTKANTOOR. Gisteren is de bouw van het nieuwe postkantoor door de Rijksgebouwendienst opgedragen aan de heeren P. van 't Hoog en 1. Voigt, resp voor het timmer- en metselwerk. Het gebouw zal verrijzen aan de noordzijde van de Brink, op de hoek van een nieuw aan te l^gen weg. Om trent het uiterlijk van het gebouw verne men we, dat het in oud-Hollandsche stijl van kleine gele steentjes zal worden op getrokken. Bij de hoofdingang komen een vestibule, een portaal en twee telefoon cellen. Daarachter het wachtlokaal van wel zeven bij zeven M. Het kantoor voor de beambten zal zeven bij zes M. groot zijn. Achter dit vertrek komen de kluis, de garderobe en de toiletten. Dc woning voor de kantoorhouder (-ster) wordt) naast het kantoor gebouwd. OUDESCHILD. PROEVEN MET ZEESTERREN. Maandag hebben de gebr. Blom, eige naars-exploitanten van de Puffabriek.op de Graanbeurs te Rotterdam monsters van de tot vischmeel verwerkte, zeester ren verstnekt, benevens analyses, afkom stig uit Wageningen. De Beursbezoekers bleken nog niet tot koopen bereid. Zij wachten het resultaat af van de proeven, welke door het Pluimveeteeltinstituut te Beekbergen worden genomen. Enkele maanden geleden werd 100 Kg. naar Beekbergen gezonden. De proeven schij nen nogal tijd te vorderen. Verontrustend is dit geenszins. Beekbergen staat be kend als een station, dat niet graag over één nacht ijs gaat. J. SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL-NIEUWS. Uitslagen 4e kl. A KNVB: Atlas— B.K.C. 13, Texel Watervogels 32, Schagen DTS 3- I, Strandvogels M.F. C. 1—3. BKC heeft op het afd. kampioen schap beslag gelegd. Feestelijk werd het elftal ingehaald en zeker zal Zondagavond deze gebeurtenis gevierd zijn. Ook wij Wenschen dit elftal en heel BKC geluk tevens, dat ze in de komende promotie wedstrijden onze afd. op uitnemende zal vertegenwoordigen en zoo mogelijk het 3e klasserschap zal behalen. TEXEL—WATERVOGELS. Het zag er lang niet bemoedigend uit, 1.1. Zondagmorgen. Een druilerige regen dreigde onze voetbaldag 'te verstoren, maar tegen 1 uur klaarde het op, de zon kwam er door. Er bleef alleen een krach tige wind over. De wedstrijd kon ons vooral voor de rust maar weinig bekoren. Door de sterke wind was de juiste maat nogal eens zoek. Vooral onze aanval miste een groot aantal prachtige kansen. De halflinie was, na wat te zijn ingespeeld, het sterkste deel. Ook Ben had zijn dag. Gom deed wat we van hem verwacht had den. Arie's eerste helft was niet iheel sterk, maar na de rust werd het beter* In de voorhoede klopte het lang niet. Het peuterige spel en dan nog dikwijls onzuiver, maakte het ingrijpen gemakke lijker. Vermeld moet worden, dat het Maaiden niet „mee" zat. Als W. aftrapt komt ze niet verder dan de halflinie, die meteen onze voorhoede aan het werk zet. Maar gesteund door de wind, gaat het gauw te hard. T'si eerste aanval mislukt. Dan probeert W., die onze achterhoede in het nauw brengt,. Door goed ultloopen weet Ben te redden. Henk krijgt een kans, maar mist. Scheids rechter neemt vreemde beslissingen. Een snelle doorbraak van de W.-linkervleugel besloten met een zeer lastig schot, wordt door Ben uit de hoek geschopt. Dan volgt een kans voor W., die er goed op, zit, na een missen van Gom. De voorzet wordt naast gekopt. Na de doelschop gaat de bal, goed aangegeven, naar Nic de Graaf. Een pass naar Maarten volgt; deze schiet naast, terwijl Nic. even later een prachtkans mist. Een nieuwe poging van W. heeft sucoes als haar spil door geeft naar de buitenspel staande voor hoede, Arie mist, een voorzet volgt, welke zuiver wordt ingekopt: 01. W. heeft de smaak te pakken en komt meer in de aan val. Gom redt een gevaarlijke aanval. Een voorzet van rechts wordt door Ben weggewerkt. Zeer actief is onze halflinie, die keer op keer onderbreekt en door geeft naar onze voorhoede, die hoogst ongevaarlijk lijkt, waardoor echter onze verdediging handen vol werk krijgt. Maar ten kogelt weer _precies naast. Dan gaat VISSCHERIJ 25 Febr.780 Kg. wulken 20 ct. 27 Febr.: 660 Kg. wulken 18 ct. 1 Maart: 377 Kg. wulken 18 ct. 2 Maart: 786 Kg. wulken 201 L. ct. 3 Maart: 200 Kg. wulken 20 O ct. 4 Maart: 97 Kg. wulken 20 G ct. 6 Maart: 399 Kg. wulken 20'. ct. OOSTEREND. RAADSLID S.KE1JZER. Jn verband met zijn gevorderde leef- tjjd (naar men ons meedeelt 62 iaar) stelt de heer S.Keijzer zich niet meer her kiesbaar (R.K. Staatspartij) DEN HOORN. VERGADERING UNITAS Vrijdagavond hield L'nitas haar jaar vergadering in Loodsmanswelvaren. Voorz. P.Drijver kon helaas maar en kele leden welkom heeten. Nadat secr A.Bruijn de notulen had gelezen, bracht deze het jaarverslag uit. Hieruit verna-i men we, dat de financieele toestand re den tot tevredenheid geeft. Wel loopen de ontvangsten door het dalen van de ren tevoet terug. Ook het ledental. Negen uitkeeringen van 75 gld. hadden plaats. Wegens ziekte van penningm. A.Boon bracht de voorz. verslag uit. Ontvangen, was f1252,531,, uitgegeven f845,46; al- zoo een batig saldo van ruim f357, Flet bezit der Vereen, was 1 Jan. 1938 f 16824,45; op 1 Jan. 1939 f 17181,52. De heer C.Koopman, die met de heer J.Troost rekening en boeken had na gezien, deelde mee, dat zij alles in orde hadden bevonden. Hij bracht dank voor het accuraat beheer. Tot voorz. werd met algemeene stemmen herkozen de heer P. Drijver. In de plaats van de heer C. Huisman, ityet herkiesbaar, werd tot com missaris gekozen, de heer H.Kiljan. Art. 11 der Statuten moet worden gewijzigd waarvoor de koninklijke goedkeuring moet worden aangevraagd. Tot rekening-. opnemers over 1939 werden aangewezen de heeren C.Koopman, J.Troost en C.Lap. Met dank voor 't gezellig vergaderen, en met de beste wenschen voor de vereen, sloot de voorz. de vergadering. B.. J.Kiljan langs de lijn. Hij zet mooi voor. Henk komt naar binnen en schiet tusschen paal en keeper in. Wel wordt de bal weg gewerkt, maar scheidsr. geeft doelpunt: 1—1. Meteen krijgt Nic. een niet te mis sen kans, de bal gaat echter naast. Het kostte eenige moeite de scheidsr. hiervan te overtuigen, daar hij al voor doelpunt had gefloten. T. is nu overwegend ster ker. Een fraaie voorzet van Kiljan wordt ineens door M. ingeschoten, echter pre cies over de lat. Uit een corner springt' de bal van de paal terug. Een nieuwe voorzet van links geeft Kiljan een goede kans. Hij kopt echter juist naast, waar na de rust spoedig aanbreekt. De 2e helft wordt door T. met een aanval ingezet, maar Nic. schiet naast, Uit een voorzet van rechts zal Maarten schieten, hij wordt uit de richting ge bracht, maar dan volgt een prachtschotj van A. Verseput: 2—1. W. valt aan, maar haar spil is minder actief geworden. Toch heeft T. geluk als P. N. een zeer hard schot keert, waarna de bal bij Henk komt,, die snel opbrengt, prachtige voorzet en, corner wordt gewerkt. Uit een handsbal komt de bal bij Henk, die rpooi voor het doel plaatst. Nic. kopt zuiver in: 31. W. komt nu stevig opzetten. Een fel schot wordt door Ben gekeerd. Onze halflinie is er prachtig in, zoowel Henk, als Piet en Herman onderbreken de W-aanvallen en geven goed ^an. Toch volgt een snelle doorbraak van W., maar Gom en Arie weten het tot een corner te beperken. Goin hindert bij een nieuwe W.-aanval, waardoor wordt naast geschoten. Dan stopt Ben een lastig hoog schot. Een goede W-voorzet op ons doel ,gaat voor W. door ongeoorloofd aanvallen van de keeper, verloren. Nieuwe W-aanval volgt. Een zeer lastig schot van de linksbuiten kan nog juist corner gestompt worden. Als W. terug komt en weer voorzet, staat de rechtsbinnen geheel buitenspel, het geen de scheidsr. ontgaat: 32. W. tracht nu gelijkspel te foroeeren, Het lukt echter niet, daar ook de W-voor hoede van schieten geen kaas heeft ge geten. Toch wordt een zeer lastig schot corner gewerkt. Deze wordt goed inge schoten, maar als Ben reeds gepasseerd is, brengt Herman redding. W. komt ech ter terug en weet opnieuw een corner te forceeren, welke wordt naast gekopt, waarna het einde daar is. Het is ©en spannende strijd geweest met veel vari aties. T. was als geheel iets sterker. Texel 2 deed goed werk door B. K.C. 2 in eigen huis te slaan met -73 en nog wel na een 30 achterstand. Training: Snel- en zuiverheid van handelen, maar ook het gelijk richten van de spelopvatting zijn door training te bereiloen. Daarom allen Donderdagavond 8 uur present. Adspiranten Woensdag half zeven in het Gymn. lokaal. Denkelijk volgt Zondag een match tegen Ulo le klas elftal. Zondag: Texel 1 uit naar Atlas, Texel 2 vrij, Texel 3 thuis tegen Hel der 6. D.D. GEMENGD NIEUWS Binnenkort: een verduistering» ning voor geheel Noord-Holland. Urk gaat van Jedere bezoeker het eiland 10 ct. belasting heffen. —3 vordering van het vreemdelingenverkc- Aalsmeer levert de bruidsboua voor de zuster van Koning Faroek Egypte, die volgende week met de kr prins van Irak huwt. België. Te Haecht in Brabant is| auto ingereden op een groep mensd welke op de tram stond te wachten, personen werden gedood, waarvan vj van één gezin. Rusland. Te Leninsk stonden ti ambtenaren terecht wegens arrestatie», kinderen van 10 tot 12 jaar om beweer] politieke vergrijpen...... In Roemenië is een verzaohting J de maatregelen tegen de Joden waarf nemen. Hiertoe hebben yele Joden 1 plan tot emigratie opgegr-an. Dal Tel. Polen. In een massa-bijeenko» van 5000 studenten te Warschau werdj eischt de Duitsche studenten voor dag de toegang tot de universiteiten ontzeggen, om die dag een collecte] houden voor het nationale Poolsche dedigingsfonds. De anti-duitsche st ming groeit in Polen. De Britsche kweekersorganisatiJ hebben besloten aan de Ned. SierteeÜ centrale voor te stellen het komende zoen in plaats van zift 10 zift 11 Engeland te doen exporteeren, waar*, de invoer met eenige millioenen bollen] verminderen. De invoerrechten zullen» worden verhoogd. Ierland. Op haar boerderij op Carrantuo Hill, de hoogste berg vanL land, is de 111-j. Honoria O' Cornier,! oudste vrouw van Ierland, overleden, li haar dood was zij nog zeer kras. f zijn nog vier kinderen van haar in le\a die tezamen 328 jaar oud zijn. Texel 1 B.Beumkes A.Dros G. Witvliet H.Neijens P.Neijens H.Boon J.Kiljan N.deGraaf M.Vlaming A. Va seput H.Ranl Res.B.Kiewiet. Texel 2: vrij. Texel 3Helder 6: P.Vlaming KoosGieles J.Koorn J. Westdorp (.Kikkert J.Kiewiet Ollvslager N.Tuinder A Keijser W. Lai geveld P.Keijser] Res. A. Verheijen. TEX. BOYS-NIEUWS. Met 2 invallers, voor Simon Jan (do: ziekte) en Siem v. Heerwaarden (red] onbekend; geen zin?) verscheen Boysl in het strijdperk tegen de kampioensploij Oosterend 1. Daar om 2 uur de scheid] niet was verschenen, werd over aflasta gediscussieerd. Maar omstreeks half d] had scheidsr. Zon de weg naar 't teri gevonden. O. won de toss en verkoos voor sterke wind te spelen, wat hun door veel te zwakke spel der B.-achterhoef spoedig geluk bracht. Na 10 min. was f al 20. Een der gevaarlijke openvleugd aanvallen der B's bracht in de sterfl wind op het eenige doelpunt voor deB'j Daar O. vervaarlijk op zijn persoonlij!] kracht speelde, viel het de lichtere niet gemakkelijk het leder onder conti te brengen. Daar kreeg de rechtsbuit] de bal in buitenspelpositie toegespeeld Hij zette deze naar de buitenspel staan] voorhoede van O. Dit werd door scheid] niet gezien. Dit werd O's derde en 'laat'] doelpunt. Rust 3—1 voor O. Na de rust zeer laksch spel, zoo»] bij de B's als bij O. O. gaf na de ml lang niet het spel van een kampioen] ploeg. Vele kansen werden door de 0.1 voorhoede niet naar behooren afgewet] Enkele goede schoten werden door Pi] uitstekend geretourneerd. Nog krijgt Cl de kans, om voor de alleenstaande f Kort te schieten. Jammerlijk naast. Gro nog was de druk op het O-doel doet doelpunten bleven uit. Met 3—1 voor C| kwam het einde van deze door de hef Zon zeer matig geleide wedstrijd. Met ons eerste was 't eveneer] treurig. Onze jongens moesten met man naar Watervogels. Wat was de den Zoo gaat de goede clubgeest, eni verloren. Duidelijk kwam het verlies va de elfde man naar voren, maar vlugstor] den de onzen met 10 voor. Rust 1- en dat tegen de a.s. kampioenen? Zwaai hebben de jongens gevochten om 't verf loren terrein te herwinnen, doch niet] mocht baten. Een 42 nederlaag was slot. Zeker zal het bestuur de nalatige leder geducht onder handen nemen. De f"1! derste plaats hadden we vaarwel kunne] zeggen, maar zóó niet. Laat ons werkt] met leden, die misschien minder voetbal] capaciteit, doch zeker meer svmpatk] voor hun vereen, hebben.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 14