Formulier om in te zenden. Luchtbescherming op Texel. Texelsche Berichteri UIT DE NATUUR. OPWINDENDE STRIJD TUSSCHEN KROKODIL EN BOA. i Een Engelsch natuurvorsch-er aan schouwde in de binnenlanden van Afrika een verschrikkelijke strijd op leven en dood tusschen een groote krokodil en een slang, een reusachtige Boa Constrictor. Zijn verhaal, dat hoe fantastisch het ook moge klinken werkelijk ge beurd is, geven wij hierbij weer. Toen ik o_p een morgen voor mijn tent zat, kwam een van mijn negers "buiten adem aangekropen. „Heer, beneden bij de rivier ligt een geweldige krokodil te slapen", vertelde hij mij. Ik er natuurlijk- dadelijk op af. En werkelijk, daar lag het monster. Nog nooit had ik een kro kodil van zoo groote afmetingen gezien. Ik nam mijn geweer, maar voordat ik had aangelegd, liet ik het weer zakken. Van achter een rotsblok kwam een "kop van een Boa te voorschijn. Voorzichtig kroop de slang naderbij. Zij scheen wat biezonders in het schild te voeren. Ge spannen zag ik toe. Langzaam naderde het dier de slapende krokodil. Toen, plotseling, slingerde de slang zich blik semsnel om de hals van het logge monster, terwijl zij haar staart om een rotsblok vastlegde. De op zoo wree-d-e RADIO. LUXEMBURG. Radio Luxemburg gaat op de korte-golf zenden. Er zijn een paar korte-golflengten aan Luxemburg toege wezen en de regeering droeg die aan de zender-mij. over. Men heeft een 5 KW- korte-golfzender geïnstalleerd, dus niet direct een krachtzender. Maar Luxemburg, die het van reclame-uitzendingen moet hebben, staat voor niets. Er kan verwacht worden, dat indien de uitzendingen sla gen, een korte-golf-zender met groo'te energie zal verschijnen. de Heer Ondergeteekende Mevrouw Mejuffrouw (naam en voorletters) (1) van beroep - geboortedatum wonende meldt zich bij dezen aan voor den vrij- willigen luchtbeschermingsdienst en stelt zich beschikbaar voor: (2) Eerste Hulpverleening (3) Opruimingsdienst Politiedienst Administratie en organisati-e(6) Algemeene hulp Brandweer Ordonnans(4) Waarnemer(4) Gasverkenner Ghauffeur(5) Monteur(5) Hij is afgekeurd voor alle militaire diensten (7). Hij is buitengewoon dienstplichtig (vrijgeloot, broederdienst vrijstelling), doöh is boven de 30 jaar (7). Hij is gewoon dienstplichtig, doch ouder dan 40 jaar (7). Zijn (haar) woning is niet(wel) aan gesloten op het radiodistributienet (7). Texel, (datum) Dit formulier geldt niet voor degenen, die zich al opgegeven hebben. 1) In blokletters s.v.p. 2) Uit onderstaande gegevens aan strepen, waarvoor men ziöh op geeft. S.v.p. vermelden, of men al of niet gediplomeerd is. Bij voorkeur jongelieden van 16 tot 18 jaar. Alleen vaklieden. Bij voorkeur dienstplichtigen. Doorhalen wat niet juist is. (handteekening) 7) De ingevulde formulieren kunnen in geleverd worden: in Den Burg bij het Hoofd der Lucht beschermingsdienst, in de andere dorpen; S. DOKKUM. Oudeschild. J. DRIJVER Cz., Oosterend. O. GOENGA, Den Burg-De Waal. J. HUIZINGA, Den Hoorn. L- IGESZ, De Koog. R. STOEPKER, Eierland. B. T. ZONDERVAN, De Cocksdorp. wijze in zijn slaap gestoorde krokodil sprong woedend op. Ben verbitterde strijd' ving aan. Terwijl de krokodil met inspan ning van al zijn krachten het water tracht te te bereiken, klemde de slang zich steeds vaster om haar prooi. Maar de krokodil scheen sterker. Na ongeveer een kwartier verslapte de greep van de slang; zij moes* het rotsblok loslaten. De krokodil sleepte ESPERANTO. ENGELAND. Uit allerlei berichten blijkt, dat het Esperanto in Engeland steeds meer belangstelling vindt. De Li verpool Universiteit heeft een leerstoel voor Esperanto. Het te Londen gehouden internationaal congres der neutrale Esperantisten werd' bezocht door 1600 personen uit 32 lan-i den. Vergun mij, de luchtbescherming in deze tijd van voortdurende internationale spanningen nog eens onder uw aandacht te brengen. Luchtbescherming is geen oorlogsvoorbereiding, luchtbescherming is niet nutteloos: het beteekent, de burger bevolking voorlichten hoe zij zich zoo doelmatig mogelijk tegen luchtaanvallen kan beschermen, enwanneer men zich daarop voorbereid en de noodige: en juiste maatregelen getroffen heeft, dan zal het resultaat van een luchtaanval, wat het vernietigen van men-schen levens be treft, zoo klein mogelijk zijn. Het wil dus zeggen: niet in oorlog be rusten, maar ons zoodanig organiseeren, dat wij geheel en al voorbereid zijn, mocht onverhoopt het ergste gebeuren. De zelfbescherming der burgerbevol king bestaat in het zich weren tegen de gevolgen van luchtaanvallen; de bevol king valt de vijand niet aan, doch poogt slechts de gevolgen van zijn handeling te beperken en deze zoo gering mogelijk te doen zijn. Ten einde dat doel te bereiken dient zij te weten, welke maatregelen door de Overheid getroffen worden, en door haar zelt genomen behooren te worden. Deze taak kunnen wij als volgt om schrijven le. Maatregelen ter zelfbescherming. 2e. De plaatselijke Overheid bij het or ganiseeren van de Gemeentelijke Lucht beschermingsdienst behulpzaam te zijn door zich voor die dienst beschikbaar te stellen en(of) met materiaal te steunen. Wat het eerste betreft: geef u eigener beweging op als lid van de plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming. DOE HET VAN DAAG. Stel het niet uit tot het te laat is. Mocht mij het verzoek daartoe berei ken, dan ben ik gaarne bereid een GE ZINSCURSUS voor luchtbescherming met u te organiseeren. Mede uit een oogpunt van eigen bevei liging bestaat het personeel van de lucht beschermingsdienst hier te lande uit vrij willigers. In Duitschland en Denemarken o.a. heeft men een "mchtdienstplicht inge- gevoerd, en, ofschoon de Burgemeester krachtens art. 12 van de Wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen zoo noodig ook in vredestijd een ieder die daarvoor in aanmerking komt, kan gelas ten zijn medewerking te verleenen, ver trouwt men er 'ten volle op, dat zulks bij ons niet noodig zal zijn. In verband hiermede verzoek ik u nog maals beleefd, nevenstaand biljet aan dachtig te bestudeeren, en, volledig inge vuld, aan mijn adres of aan dat van de ondercommandanten in te zenden, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Het Hoofd van de Luchtbeschermingsdienst, REMMERS. zich naar het water om zijn vijand te verdrinken. Op het laatste oogenblik vond de slang echter een stevige tak, waar zij toen haar staart omheen slingerde. Nu was de slang aan de winnende kant. De inspanning scheen voor de krokodil te veel te zijn geweest. Zijn tegenstand min derde. Hij liet zich gelaten wegzakken- in de moerassige grond. Nog was echter de strijd niet ten einde. Het gewicht van de krokodil drukte de slang naar bene den, in het moeras. Wilde het dier niet verdrinken, dan moest het zijn prooi los laten. De slang scheen dit in te zien en eenige oogenblikken later deed ze po gingen om het gevaar af te wenden. Haar kop zweefde een moment voor de bek van haar tegenstander. De reactie van het slachtoffer was even snel als onverwacht. De krokodil hief zijn kop op, opende zijn bek, en voor ik goed en wel besefte, wat er was gebeurd, had hij de kop van de Boa afgebeten. Men zou denken, dat de strijd hiermee in het voordeel van de krokodil was geëindigd, doch er ontwik kelde zich toen -eerst een ware tragedie. De onthoofde slang liet zijn prooi niet los, integendeel. De spieren van het dier trokken zich na de doodelijke beet kramp achtig samen. En zoo groot was wel de kracht, waarmee deze 'omknelling plaats had, dat de beenderen van de krokodil onder zijn pantser kraakten. Stikkend door de omhelzing van zijn doode vijan din, zonk de krokodil w-eg in de moeras sige grond om een ellendige dood te vinden. H. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater GEHEIME ZENDER L.B. 17. 1 De stad, waar commissaris van politie Borel waakt voor de veiligheid, wordt door herhaalde aanslagen en sabotage in opschudding gebracht. Borel vermoedt,- dat een revolutionnaire beweging er de hand in heeft. Het is echter moeilijk de bende te ontmaskeren. Een spoor leidt naar het Cabaret „Cascade", -eigendom van een zekere Bjelinski. Borel verdenkt sterk de -eigenaar, doch heeft geen enkel bewijs. Ook de knappe actrice Manja Du-i san heeft wel met de revolutionnaire be-> weging uit te staan, maar Borels ver denkingen rusten voorloopig nog op zeer zwakke gronden. Eindelijk echter weet de commissaris verschillende bende-leden te- ontmaskeren, maar L-enski, de groote ge heimzinnige leider blijft onvindbaar. Dan schrikt de stad opnieuw op. Borel wordt vermoord in zijn woning aangetroffen. Geruchten van zelfmoord doen de ronde -en het schijnt, dat alle gevaarlijke avon turen van Borel de oplossing geen stap nader hebben gebracht. Maar het komt heel anders uit. Onverwachts komt de ontknooping, die toch ook weer zeer lo gisch is. Een spannende film, rijk aan sensatio- neele avonturen. ELCK WAT WILS. BOERENOORLOG. De Engelschen verschoten in de Zuidafrikaansche boe renoorlog van 6 Juni tot 15 Nov. 1900: 122 millioen kogels en ruim één millioen bommen en granaten. ZEEP. Reeds meer dan 2000 jaar ge leden maakten de Galliërs goede zeep uit beukenasch en geitenvet. BEHANGERSBIJEN noemt men de soort, die o.a. de gewoonte heeft de nest- ingang met ovale stukjes blad, di-e ze zelf uitsnijden, te bekleed-en. Ook wel ge noemd: bladsnijdersbijen. TEXEL-PROPAGANDA. Vorige week hield Dr. P. Koolman vol het Instituut voor Arbeidersontv ikkdl te Assen in de zaal-Brunting een caul rie over ons eiland, waarbij hij een 2Ï door hemzelf hier vervaardigde filmsv] toonde. (Asser Crt.) „DE WERELDOORLOG". R.K. Propagandaclut-I Deze keer was het de voorzitter die 't woord voerde en een goede op de wereldoorlog gaf. Allereerst vm den de oorzaken behandeld, welk ia] kort hierop neerkomen: De economic expansie van het Duitsche Rijk, dat Engelsche mededinger op zij ging str ven. 2. Voortdurende versterking van Duitsche vloot, wat 'n aanval was op getands oppermacht ter zee. 3. Haat schen Duitschland en Frankrijk se, 1870. 4. De vijandige stemming tussd Europa's groote volkeren, in de hand werkt door de pers. 5. 't Modern heid, dom, d,at Gods wetten verwaarloos totdat 't bloedig strafgericht volgde. Steeds meer had d-e omsingelingsp tiek van Eduard Vil succes, zoodat u_ slotte in '1907 de Entente voltooid en bestond uit Engeland, Frankrijk Rusland. Duitschland had vijanden z'n oost- en westgrens. Tegenover Triple Entente had men de Triple Al antie, bestaande uit Duitschland, Oustej rijk en Italië, dat echter geen betr< baar bondgenootschap bleek te zijn. Enkele aanleidingen waren nog nc om een oorlog te doen uitbarsten^ conferentie van Algeciras -en de Pant sprong te Agadir liepen nog zonder gelukken af; maar 28 Juni volgde de n„ daad te Serajewo, waar troonopvolg Frans Ferdinand met zijn gemalin we doodgeschoten. Oostenrijk verklaarde oorlog aan "Servië. Rusland sprong t maar toen ook Duitschland; zoo volgdi andere landen. Door deze misdaad raakte de wereld in brand, 't Ojptne in België door Duitschland deed En land de oorlog verklaren. Geweldige slagen zijn bekend, o.a. de Marne, waar J off re en Von Moltl tegenover -elkaar stonden. Niets kon c. Duitschers tegenhouden; alleen de inu] datie langs het ljserkanaal stuitte hJ opmarseh. In 't Oosten vernietigde Hi] denburg de Russen bij Tann-enburg ens Masoerische meren. Slechts een enkel groote zeeslag is bekend, o.a. die -Scapa Flow, tusschen de Engelsche Duitsche vloot. De slag bleef echter beslist. Duitschland's koloniën waren verdedigd. Ze werden bijna alle do Engeland genomen. De vredesbemiddel... van Paus Benedictus XV, is bekend ;aa Hem werd geen gehoor verleend. De ol beperkte duikbootenoorlog deed echt] ook tenslotte Amerika de oorlog verkl ren. De slag was feitelijk reeds verion door Duitschland, ofschoon de DuitscL legers nog stand hielden. De hongerblol kade door Engeland had -een ontzagwell kende uitwerking. Ten slotte moe;f Duitschland noodgedwongen de vre teeken-ente Versailles. Na de pai volgde nog eenig debat. Volgende Maandag een lezing van Witte: „Middenstandsbelangen". K.0 DEN HOORN 'ONS HUIS. Er wordt vanavond in Ons Huis NIET| gedamd. EXAMENS. Onze plaatsgenoot, d-e heer Theo Lal Pz. legde Woensdag en Donderdag l.l| te Den Haag met gunstig gevolg exante] af voor het Diploma Derde Stuurma: Groote Stoomvaart. Hij studeerde aan Z.V.S. te Den Helder. VALS BESCHULDIGD 7. Bob knielde naast de Indiaan, maakta de lasso los en begon de koude led-ema-i ten van de man warm te wrijven. Plotse ling klonk een hulpkreet over de rivier. Bob sprong vlug op en keek rond. Het' Rode Hert bleek in groot gevaar te ver keren. D-e schots, waarop hij stond, was gekanteld en sloeg stuk tegen de rotsen. In de heksenketel van water, ijs, schuim en rotsblokken, was zwemmen hem on mogelijk. 8. Er was geen tijd te verliezen. &l krachten van de Indiaan schenen af te nel men. Lang kon hij het niet meer volhou l den. „Houd vol", brulde Bob zijn vriendH Toe, „ik kom". Hij sprong op zijn paanll en dreef het dier het water in. Het ver-I standige beest scheen de ernst van *1 toestand te bes-effen, want hoewel W'l zwaar hijgde, zette het met inspanninf I van al zijn krachten door. Zouden zij nogJ op tijd het Rode Hert bereiken? ik 3) 4) 5) 6) llllllnmtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiillll

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 16