Com IEE Voor de Luchtvaartafdeeling Soesterberg. Over voorjaarsziekte bij schapen. enkel k, Dei e ie en kou „MIJNHARDTJES" h t iet (Vervolg van Aan de voorzijde bevinden zich de zware stalen deuren, welke met elkaar' een lengte van wel 56 M. beslaan. Ze zijn eventjes 5.5 M. hoog en, bij twieecn opgeklapt, kunnen ze in een minimum van tijd over de rails weggesjord worden. De vloer is geheel met tegels bedekt. Ook aan de verlichting is de volle aandacht besteed. We hebben het aantal ramen, maar niet geteld, maar deze beslaan tien tallen vierkante meters. DE BIJGEBOUWEN omvatten niet minder dan twaalf apartementen. Bij de entree bevindt zich het bureau van de administrateur. Hier ligt tevens de trap, welke naar de uitkijkpost leidt. Tot de verschillende apartementen behooren ver der een bewaarplaats vöor brandblusch- middelen; een voor oliën, een werkplaats, een magazijn met kelder, een lokaal voor het vouwen van valschermen, een voor het bergen van valschermen, een schaft lokaal, een waschlokaal met bij behooren, een kleedkamer voor officieren en onder- oflicieren met toiletten. VAN DE UITKIJKTOREN, die twaaif meter hoog is, heeft men een pracht panorama over een groot deel van het eiland. Voor de commandant worden hier verschillende apartementen ingericht. De toren telt drie verdiepingen. De tweede verdieping heeft 'n terras. De oppervlakte van de toren bedraagt ruim 30 vk. M. Van de toren af konden we het dale van de hangar goed bekijken. Dit is met asfaltvilt bedekt ien van een fraaie gla- zuursteenrand voorzien. (vervolg van de eerste pagina.) In een gevorderd stadium kuiuien de dieren absoluut niet in de beenen ko- men en vallen bij optillen als geheel ver lamd weer ter neer. Ook wordt wel de kop rechtuit naar voren gestrekt, precies zooals dat bij voorjaarsziekte bij het, rund kan worden waargenomen. Dei .ademhaling bij de dieren is op een af stand reeds hoorbaar. Een typisch snur kend geluid. Tal van schapen hebben dan eveneens een vuil-groene uitvloeiing uit de neus. Dit wijst allemaal op verlammings verschijnselen. Men moet daarom voor zichtig zijn met het toedienen van ge neesmiddelen aan dergelijke zieke scha pen. Dit mag eigenlijk nooit gebeuren. De dieren kunnen n.l. niet of heel moeilijk slikken, want de spieren, die het slikap- paraat verzorgen, zijn n.l. ook verlamd. Met dit gevolg, dat men het geneesmid del in >vhet verkeerde keelgat" gieten, dat het dus in de longen terecht komt. Het schaap gaat dan zeker aan een acute long ontsteking te gronde. Dus niet met geneesmiddelen werken. Beter is 'n deskundige te ontbieden, die 't verlamde dier het geneesmiddel in de bloedbaan kan brengen, zooals men ook aan voorjaarsziekte lijdende koeien laat behandelen op de wijze, zooals dit voor jaren reeds door prot. dr. Sjollema werd, aangegeven. Het resultaat is bij de scha pen vaak verrassend. Na de behandeling ziet nj£n dat de schapen zich vrijwel on middellijk beter voelen. De kop wordt weer in normale houding bijgebracht, het snurken houdt op, kortom de verlam mingsverschijnselen zijn in minder dan geen tijd verdwenen. Daarom kan het dier nu ook weer opstaan en loopt 't dikwijls geheel normaal weer verder alsof er niets gebeurd ware. Men moet echter wel zorg dragen, dat de behandeling binnen korte tijd kan plaats vinden. Duurt het te lang voordat de veearts komt, dan kan het dier plot seling sterven. In zoo'n geval is het nood zakelijk, dat het schaap wordt opgepompt met de melkspuit, zooals deze voor rnelk- zieke koeien wordt gebruikt. Oppassen voor een zindelijke behandeling. Want een uierontsteking bij het versche meLkrijke schaap maakt het dier nadien toch ook weer waardeloos. Is er ook geen melkspuit bij de hand en dreigt het schaap te sterven, dan mag men een kippenvoer nemen en door de holte van de veerpen het uierkwartier met de mond volblazen. Een paar krachtige ademtochten en het schaap is voldoende stijf opgeblazen. Men bedenke hierbij dat het schaap een nauw slotkanaal bezit in vergelijking met het rund. ALGEMEENE TEXELSCHE POLITIEVERORDENING. BIJ VERVOER over de openbare weg van metalen, staven of platen, planken,, latten of dergelijke, is de vervoerder ver-< plicht deze zoodanig te verbinden, dat zij zoo min mogelijk door het maken van geraas aan paarden schrik kunnen aan jagen. ART. 48. de eerste pagina.) Rond het gebouwencomplex is men bezig een geul te graven voor de afvoer buis van het regenwater. DE WATER LEIDINGPLANNEN zul len nog niet ten uitvoer worden gebracht. Ons werd verzekerd, dat er voorshands geen gebrek aan water is. En terecht: door een dak van ruim 1400 vk. M. kan heel wat water verzameld worden. Voor de hangar zal een platform van, 1400 vk. M. worden aangelegd. Er is dus nog veel werk aan de win kel. Voorts komen er nog een gebouw voor de centrale verwarming, voor de radiopeiling en voor het radiobaken. KAZERNE-BOUW. Na oplevering van dit karwei zal ver moedelijk met de bouw van een kazerne worden begonnen. Vorig jaar reeds werd daarover met mej. de wed. Eelman on derhandeld. Haar perceel zal worden af gebroken, terwijl de sloot, grenzende aan haar strook grond, zal worden gedempt. Mej. Eelman heeft het aanbod, haar an dere grond in ruil te geven en daarop een nieuw huisje te laten bouwen, gaarne aanvaard. Zij betreurt echter, dat er van, die toezegging nog niets is gekomen,, terwijl werklieden ten behoeve van de hangar in haar tuin al zand hebben weg- gespit. Haar jongens moesten al lang met het omploegen van het bouwland begonnen zijnWie hijpen, dat mej. Eelmans wensch spoedig in vervulling zal mogen gaan. J. GEMEENTE TEXEL VASTSTELLING KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekem(, dat de op heden door hen, vastgestelde kiezerslijst voor het jiaar 1036 - 1940 van heden tot en met 16 Maart a.s .ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt neder- gelegd en tegen betaling der kosten in af schrift en stemdistrictsgewijze in uittrek sel verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a s is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbe tering van de vastgestelde kiezerslijst aan te vragen, op grond dat hijzelf of een ander in strijd met de wet daarop voor komt, niet voorkomt, niet behoorlijk voor komt of al dan niet voor eenige ver kiezing aangewezen is als bevoegd bij' volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Texel, 22 Februari 1939. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. KAMP. De Secretaris, JONKER. OM VOORUIT TE KOMEN NEEMT DE PROEF. Een wagenmaker-carrosseriebouwer in een Nederlandsche stad begon eens heel bescheiden te adverteeren. Nog geen 100 gulden belegde hij in een heel jaar in zijn verstandig opgestelde advertenties. Het resultaat was, dat hij na een jaar reeds 150 stuks driewielers geregeld in. de verhuur had, terwijl de verkoop daar van bijna even gunstig was. Wat de een op groote schaal tot stand brengt, kan de ander, met minder kosten,, in het klein bereiken. Komt daad'lijk met ons toch eens praten: Reclame moet u toch ook baten; Voor 865 cent Per regel U bent Niet snugger, zoo gij 't zoudt laten. HEET TEXEL zal het weten, terwijl U toch maar een zeer gering bedrag per regel betaalt. WAT ER GEBEURDE. 25 Febr.In de Gemeenteraad wordt meegedeeld, dat, ingevolge beslis sing van de Minister, de naam van onze gemeente zoo gespeld moet worden „T-e-.x-e-l". 188S. Vie ring van het 25-jarig bestaan van het Tex. Schapenstamboek. 1935. 26 Febr.: Mej. A. Roeper benoemd tot directrice Nutsbewaarschool, 1930. 27 Febr.: Stichting afd. Texel van de R.K. Volksbond. 1935. De heer Jac. van Heerwaarden 25 jaar bij de P.T.T. 1937. 28 Febr.: Stichting Boerenleenbank te Den Burg. 1904. Op initiatief van de Texelsohe Courant varen twee extra booten naar Den Hel der ten behoeve van hen, die in „Tivoli" de anti-oorlogsfilm „Van het westelijk front geen nieuws" willen zien. 1931. VALS BESCHULDIGD 15. Bob wierp ook Blair's revolver in de rivier. Toen trok hij zijn eigen revolver en deze hield hij de verschrikte gendarme onder de neus. „En nu maak je, dat je wegkomt, Blair", beet Bob hem toe. „Het Rode Hert en ik hebben met deze ge schiedenis niets uit te staan. En als je gaat, neem dan deze ke|rel alsjeblieft mee". Bij deze woorde|n wees Bob op de Zwarte Wolf die was bijgekomen eji zich moeizaam oprichtte. „Maken jullie een beetje voort", voegde Bob er ongeduldig aan toe. Blair keek rond, maar hij besefte wel, dat geen hulp zou komen opdagen. Na een korte aarzeling koos hij eieren voor zijn geld. Tezamen met de Zwarte Wolf blies hij de aftocht. der: Sp< IVij hebb Maai n 16. Bob en het Rode Hert keken na. Toen hij een eind weg was, ke Blair zich om. „Wacht maar vriend schreeuwde hij Bob toe. „We zijn niet met elkaar klaar. Onthoud je di Even later verdween hij tussen de sen. Bob keerde zich naar zijn vrii „Daar hebben we ons mooi ingew Rode Hert". „We komen er welw uit ook", meende de Indiaan. Hij \\j hevig opgewonden over het gedrag v zijn stamgenoot. „Een ding zeg ik Bob, Blair heeft die fles zelf aan Zwarte Wolf gegeven". Bob knikte. hebt waarschijnlijk gelijk. We moeten men trachten Blair te ontmaskeren". Hoe moesten ze dat aanleggen? (Wordt vervolgd] |a 5 ct. BOt Ldt M; Cff FRANKRIJK FRANKRIJK ALMCRIA - VALENCIA Irkoopin HET VERLOOP VAN DEN SPAAN- SCHEN OORLOG IN KAART. De drie schetsen hier boven toonen (van 'inks naar rechts) de uitgangspositie van Franco in het jaar 1936, de situatie einde 1937 na den val van Asturië en de situatie -a de bezetting van Catalonië. Duidelijker ion wellicht met vele woorden mogelijk is. krijgt men hier een goed beeld van Franco's successen in den burgeroorlog. Verreweg het grootste deel van het Spaansche gebied is thans in handen der nationalisten en dit schijnt ook wel den doorslag gegeven te hebben bij het besluit van vele regee ringen, het regime van Franco thans te erkennen. Toch is het gebied, dat or he' oogenblik nog in het bezit der republikei- OVER DOELMATIGE VEEVOEDING Lezing van Dr. Bromberg, van Bonda's Handel-Mij. N.V., 'in De Lindeboom. Donderdagavond heeft Dr. Bromberg van Bonda's Handel-Mij. in Hotel De Lindeboom voor plm. dertig belangstel lenden een lezing gehouden over „Doel matige veevoeding en wat daarmee ver band houdt" Dr. Bromberg wees er op, dat een veebedrijf op drie peilers rust: afstam ming, verpleging en voeding. Is de af stamming in orde. en wordt er voldoende aandacht aan de verpleging van de die ren besteed, dan is er met doelmatige voe ding veel te bereiken. Een dier heeft noodig: eiwit, zetmeel, vet, mineralen en vitaminen. Het pet. eiwit, dat in het voedsel moet zitten, nam spr. in de eer ste plaats onder de loupe. Z.i. wordt er over het algemeen te veel eiwit gevoerd, waardoor eiwitvergiftiging optreedt met de daaraan verbonden ziekteverschijnse len. Geeft men echter te weinig eiwit, dan krijgt men te weinig rendement. Het kond er met het percentage nauw op aan. Bij de samenstelling van het voermengsel moet hiermee rekening worden gehouden. Ook de minerale bestanddeelen van het voedsel zijn belangrijk, aldus spr. Ineen liter melk zit plm. 7 gram mineralen; dus moeten er ook veel aan het voedsel wor den- toegevoegd. Doet men dit niet, dan ontneemt het dier mineralen aan het eigen lichaam en gaat het achteruit. De samenstelling van een mengsel met mineralen is, naar spr. uitlegde, lang niet gemakkelijk. Elk mineraal heeft een goede werking, maar meestal ook -een verkeerde. Door toevoeging van andere mineralen moet men de verkeerde wer king opheffen. Zoo bevat het minerale mengsel van Bonda zeer vejel verschil lende grondstoffen. Naast geslibd krijt, fosforzure kalk, natriumfosfaat, beender meel, b.v. kalium en magnesium om de verkeerde werking van de eerste stoffer te neutraliseeren. Weer andere stoffen nen is en zich van Valencia tot Madd Jofiteel uitstrekt, nog eenige malen grooter da' Nederland. De kansen der republikeins om dit gebied met succes te verdediger worden intusschen door deskundigen nil hoog aangeslagen. Men beschouwt het be I sluit van Negrin en Miaja, nog lange tegenstand aan Franco te bieden, in d eerste plaats als een poging om tenslott' nog zoo gunstig mogelijke vredesvoorwaar den af te dwingen. Hopenlijk worden beid partijen het nog eens over de voorwaarden I waaronder het resteerende deel van Spanjf I zonder strijd in handen van Franco zoi kunnen overgaan. Reeds te veel bloed heel in het ongelukkige land gevloeid en het i? waarlijk niet in te zien, hoe verder verze der republikeinen hun nog zou kunnei baten. Ov Ma Mc Bh St< Mc Fa Ba SI; Kr D; Vc U om de ongewenschte eigenschappen va het kalium en magnesium op te hefferJ enz. Met dit minerale mengsel zijn voll geus spr. uitstekende resultaten verkrel gen. Algemeen werd waargenomen, dal de koe langer melk geeft. Aan het minej rale mengsel van Bonda zijn ook onontbeerlijke vitaminen toegevoegd. Sprl wees er op, dat men zich niet blind mo staren op de kosten van een mer^poerl doch moet uitrekenen: Wat kost een litel melk aan productie Hoeveel zijn del productiekosten van een ei? Wat kostj bij een Varken een kilo groei verdrijft U snel en zeker met I Koker 12 stuks 50ct. Proef doosje 2 stuks JOct Ten slotte merkte spr. op, dat 85 pet van de handelslevertraan geen vitaminen bevat. Als men dus levertraan koopt, moet men wel degelijk uitkijken. Hierna werd een film vertoond over de winning van vitaminen uit wier en traan in Noorwegen. Aan het eind van de avond was nog: gelegenheid tot het stellen van vragen E>e heer Noordijk vroeg of het waar was dat Bonda een schapenkorrel had, welke DE MELKZIEKTE bestreed. Dr. Brom berg antwoordde hierop bevestigend. De heer Noordijk stond hier nogal soeptisch tegenover, omdat men de grasgroei nooit in de hand heeft en op Texel de scha pen toch voortdurend weiden. Dr. Brom berg stond echter voor goed resultaat in. Ook werden nog eenige vragen gesteld over kippenvoer. Op een desbetreffende, vraag antwoordde spr., dat droog veer cc| voor kuikens verkieslijk is. Er is dan geen Isiers kans op overvoeding. Iderei Over kwart voor elf sloot de heer Me- |meni lissen, vertegenwoordiger van Bonda, de I Bi i bijeenkomst. IWeel

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2