"texelsche courant DOUWE EGBERTS Echte WEEDE BLAD ADVERTENTIËN Vergadering van Ingelanden De Positie van TES0 Zaterdag 25 Febr. 1939 Ierknieliws. Ik. propagandaclub. Imuziektent '.y Frie§rlic lleereii-ilaa« £cAfa, FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAf-TABAK DR. ALB. VIS. oltijd, m luid] lmai ardjel laard-l mijn- ds alsofl ij trol- er af bel- Naar we vernemen, komt Dr. Alb. Vis jr op het drietal, dat de Doopsge- emeente Beverwijk opmaakt; ter ver- ïlling van de a.s. vacature. Dr. VisTieeft verband hiermee bedankt voor een Centueel beroep naar de gemeenten Har ingen en Zwolle. Maandagavond a.s. /al in 't St. Jans mis voor ons spreken, de voorz. van de [iesvereeniging, de heer J. Buisman, On- :rwerp: „Beginselen der R.K. Staats- jrtij". Hij zal laten hooren hoe die be- [inselen steeds worden nageleefd en zal ju bepaald punt nader toelichten. Een rroote opkomst wordt verwacht. K.G. jlAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP. Woensdag had de eerste vergadering blaats van het algemeen comité voor de fictie naar de Nieuwe Gemeenschap. De tiding berustte bij Pastoor Brinkman [is voorz. van het algemeen comité werd pastoor Brinkman gekozen en tot secreta- esse mej. M. Graaf. Vervolgens werd 'n Werkcomité opgericht, dat zal bestaan uit heeren: J. Schraag voor de stands- |)iganisaties, P. Kuip voor de jeugdver enigingen, P. B. Riteco namens de on- herwij/ers en de heer H. Schrama voor godsdienstige vereenigingen. Na een bitvoerige bespreking werd de weleerw.i er Kapelaan F. Grent tot algemeen bropagandaleider benoemd. Op voorstel van de heer De Veij zul- en alle vereenigingen een bedrag van f2.50 beschikbaar stellen, om het werk- omité van kasmiddelen te voorzien. Met en woord van dank aan de heer j. de Veij, die al het voorbereidende werk heeft rricht sloot de voorz. deze eerste bij enkomst met gebed. TEXELS FANFARECORPS. Het zal, hoopt men, niet lang meer du- en, of de plannen van Texels Fanfare orps om een nieuwe muziektent te hou- zullen worden verwezenlijkt. De heer L. Igesz heeft aangeboden om belan. geloos een ontwerp te maken. Er is echter leen groote maargebrek aan duiten. ■Het fonds voor de nieuwe tent beschikt Inog slechts over een goede vijftig gld. |0p een spoedig te houden vergadering besproken worden, op welke wijze gelden bijeengebracht kunne|n worden. De oude tent staat sedert 1926 achte|r Iin het Park. Ze werd in 1920 door de Iheer J. W. Bakker gebouwd. De eerste I jaren beschikte het corps over een tent, welke na iedere openluchtuitvoering I op de Groeneplaats, in het Park of el- I ders uit elkaar werd genomen en dan [bij een of ander lid met een groote zol- I der opgeborgen werd. Dat was een heel Igedoe Dat kostte veel tijd, terwijl het J materiaal veel te lijden had. Dit gesjouw beviel op de duur allerminst. En de muzi kanten waren danook zeer verheugd, toen het Gemeentebestuur zoo vriendelijk was. I hun verzoek, de tent in het Park een plaatsje te mogen geven, in te willigen. Maar toen stond het er, naar ons werd I verzekerd, met de financiën beter voor dan nu. Het instandhouden van het corps ging niet met zooveel moeite gepaard.. Niet alleen, dat het corps méér dona teurs telde, maar er werd in die jaren diep in de veelal welgevulde buidel ge- tast....... Laat ons intusschen hopen, dat de taak van het huidige bestuur door ve ler medewerking zal worden verlicht en dat de tent er komen zal. Liefst met spoed De oude is „af" en dient voor een deugdelijke plaats te maken. J. IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIIIIII SPORT OP TEXEL S.V.C.-N1EUWS. SVC 2 ontving Zondag Tex. Bo^s 2. Beide elftallen hadden evenveel punten. Wie verloor, zou de onderste plaats be zetten. S. begint flink op de bal tp zitten, maar doelpunten maken ze niet. Dit komt o.a. door de sterke wind. Wel dra is het 10 voor Tex. Boys. De Boys "tten er nu goed op en weten de stand, voor de rust tot 40 op te voeren., 'n de 2e helft is S. veel sterker. Eindelijk iveet de midvoor van S. de achterstand verkleinen: 4—1. 'Even later is het 4-2. Jhaar nu schijnt al het kruit verschoten De Boys zitten er nu weer goed op en; oiaken er 52 van. Nu is de strijd voor N verloren en met deze stand breekt het e'nde aan. J.R. PRINS HENDRIK-POLDER. Woensdagmorgen is in Loodsmans Welvaren een vergadering gehouden van stemgerechtigde ingelanden van het Wa terschap Prins Hendrik Polder. Tegen woordig waren 22 ingelanden. Om tien uur opende de voorz., de heer J. Timmer, de vergadering. Spr. wijdde eenige gevoelvolle woorden aan de nage dachtenis van de heemraad B. C. LAP, die hij schetste als een uitstekend be stuurslid, een beste vriend van allen, iemand, die moreel zeer hoog stond. De notulen, voorgelezen door de se cretaris, de heer W.H.Lap, werden onver anderd goedgekeurd. De heeren J. Krijnen en J. M. Bakker brachten verslag uit, resp. over de reke ning van 1937 en van 1938, welke zij volkomen in orde hadden bevonden. REKENING OVER 1938. De secr. lichtte vervolgens de rekening over 1938 hoofdstuk na hoofdstuk toe. Spr. wees er bij het hoofdstuk Wegen op, dat het teren van het laatste gedeelte Hoofdweg minder heeft gekost dan ge raamd werd, zoodat van het daar\-oor ge leende bedrag van f6000 overblijft en d. kaspositie van de polder zoodanig is ge worden, dat extra kan worden afgelost. Het leek spr. het beste, de nog li.ij de Boerenleenbank uitstaande leening van f2400 geheel af te lossen, zoo Ged. Sta ten daarmee accoord gaat Er waren geen op- of aanmerkingen, zoodat de rekening als volgt werd vast gesteld A. B. C. f37.615.77 39.978.92 17.636.85 Uitg. f60.676.22 39.844.91 20.831.31 Ontv. f '3.061.45 134.01 3.194.46 Saldo (A. Totaal, B. Heele polder, C. Be- malingsgronden). BEGROOTING. De begrooting 1939 werd als volgt vastgesteld: f 10.188.50 6.165.01 4.023.— Uitg. f 10.139.63 6.728.24 3.411.39 Ontv. f 48.87 563.23 +.611.61 Saldo (waarbij gevoegd de saldi der vorige re kening.) Voorz. stelde voor de omslag voor de gronden, die in alle lasten bijdragen, vast te stellen op f21, voor de andere gron den op f 13. De heer 1J. Lap vroeg, hoe het kwam, dat de lasten voor gronden bezuiden de Scheisloot steeds hooger werden en voor de .andere niet. De heer W.H.Lap ant woordde, dat dit zijn oorzaak vindt in, het feit, dat voor rekening van de gron den, welke in alle lasten bijdragen, zeer belangrijke werken zijn tot stand geko men en de, voor rekening van die gronden komende inkomsten steeds kleiner zijn geworden. Door het plaatsen van een nieuwe motor, zijn mede de bemalings- lasten omlaag gegaan, zoodat het niet te verwonderen is, dat de lasten voor de gronden bezuiden de Scheisloot steeds hooger worden. Verandering is niet mo gelijk. De heer Jurr. Beumkes zou het eveneens graag anders gezien hebben, doch zag in, dat het niet mogelijk is. Op de vraag of een andere lastenverdee- ling mogelijk is, antwoordde de voorz., ontkennend. Protesten hadden bij de op richting van het waterschap bij de Ged. Staten moeten worden ingebracht. De heer IJ. Lap w-as het met het bestuur niet eens en verklaarde tegen de begrooting te zullen stemmen. Daar er geen andere bezwaren waren, werd de begrooting goedgekeurd en vast gesteld. Tot leden der commissie voor het na zien van de rekening 1939 werden be noemd de heeren J. Krijnen, D. Eelman en P. van Rossem. KASGELDLEENING. De voorz. vroeg toestemming voor het aangaan van een kasgeldleening, groot f2500, tegen hoog stens 4 pet. ter bestrijding van de uitga ven vóór de tijd, dat de omslag invorder baar is. Goedgekeurd. WIJZIGING AMBTENARENREGLE MENT. Voorz. deelde mede, dat de dienstplicht wet een verandering heeft ondergaan en dat dientengevolge het Ambtenarenregle ment behoorde te worden gewijzigd. Het betreft hoofdzakelijk het feit, dat de diensttijd gebracht is van 5'_- maand op ilmaanden. Verder stelden Ged. Staten voor, eenige wijzigingen aan te brengen ten gunste van de ambtenaar. De verga dering stelde deze voorstellen in handen van het Dag. Bestuur. BESTUUR. Bij stemming werd voor de benoeming Van dijkgraaf de volgende voordracht op-, gemaakt: 1. J. M. Bakker, 2. C. van Gro ningen, 3. H. J. v.d. Geest; voor de be noeming van heemraad: 1. Adriaan de Visser., 2. Simon Lap BCz., 3. Jurr. Beum kes. Zo\Q- x\ c\ *»éloc**lanc> UN Echte Deventer koek komt uit Deventer, echte Goudsche pijpen uit Gouda en echte Friesche Heeren-Baai natuurlijk uit Friesland. Vraagt daarom Echte Friesche Heeren-Baai met het merk D.E. Geurige, zachte en goed-brandende taba'< uit de aloude Friesche tabaksfabriek van K 85 (Van onze financ. medewerker.) De balansen der N.V. T.E.S.O. vertoo- nen de laatste jaren wel een uitermate gunstig beeld. Er zullen weinig on de* nemingen in ons land zijn, die op een zoo gunstige liquiditeit kunnen bogen als de ze bij uitstek Texelsche Onderneming, Het bedrag van f76053,in de vorm van aandeelen in omloop, wordt thans voor het eerst overtroffen door de liqui de middelen (kas, bank en effecten): Steenkolen Suppletie-water Machinekamer- en dekbehoeften Dienstkleeding Boothuur Arbeidsloonen en salarissen Onkosten Onkosten bij ijsgang Drukwerk, couranten, kantoorbehoeften Belasting en havengeld Onderhoudskosten Vervoer goederen Den Burg Premies pensioenfonds Premies ongevallen- en ziektewet Assurantie-premies AFSCHRIJVING: schepen idemgebouwen RESERVE: Pensioenfonds Idem: Reservefonds UITKEER1NGENaandeelhouders Idem: personeel en directeur Deze middelen waren in het jaar 1936 groot f35267,93 in het jaar 1937 groot f 56174^)6 in het jaar 1938 groot f 81084)25 En dan hebben we de debiteuren en de hypotheek nog geheel buiten beschou wing gelaten. BALANS-ANALYSE Stellen wij de bruto-winsten v,an de laatste drie jaren op 100 en drukken we eveneens procentsgewijze uit, welk deel hiervan voor de diverse onkosten wordt de overzicht. 1936 1937 1938 12.2 13.9 14.0 0.7 0.7 0.7 1.7 1.9 2.3 0.6 0.9 0.8 0.2 0.0 0.0 25.8 25.8 26.0 6.6 13.4 9.2 0.0 0.4 0.4 1.1 1.2 1.1 0.6 0.6 0.5 9.2 6.7 6.8 0.4 0.3 0.2 3.2 3.6 3.2 2.1 1.9 2.0 2.6 2.6 2.5 67.0 73.9 69.7 13.6 10.6 6.7 1.5 1.5 1.4 0.0 0.0 4.3 12.3 8.9 12.8 4.4 4.1 3.9 1.2 1.0 1.2 100.0 100.0 100. FRED v.d. M. RONDVRAAG. De heer T. Zegel wees er op, dat bij de laatste groote sneeuwval verschillende kokers verstopt waren. Hij gaf in over weging in dergelijke gevallen een paar man op te dragen, de kokers open te maken. Voorz. zei zulks toe. Voorts stelde de heer Zegel voor a.s. zomer weer een excursie te houden, welk voorstel een goed onthaal vond. De heer J. Beumkes beklaagde zich over liet slechte schoonhouden van een sloot, grenzende aan het land van Alb. Jonker. Voorz. zei toe, te zullen onderzoeken en eventueel op te treden. De heer De Graaf informeerde naar levering van draineerbuizen aan Jac. Wa- beke. Voorz. antwoordde, dat het lx:stuur een vordering heeft op eigenares van hoeve Maria. Op'n vraag van de heer IJ. Lap, deelde de voorz. mede, dat de no taris er van in kennis was gesteld, ook van de nog verschuldigde en achterstallige lasten. De vordering voor de buizen is niet preferent en zal dus, bij niet vrij willige betaling per deurwaar- dersexp'.oit worden ingevorderd. AFSCHEID DIJKGRAAF. Hierna vroeg de heer W. H. Lap het woord, die sprak namens heemraad Ze gel, maar, naar hij opmerkte, ook zeker namens allen, toen hij de voorz. in deze laatste door hem gepresideerde vergade ring dank bracht voor hetgeen hij in het! belang van de polder heeft gedaan. 24 jaar heeft de heer Timmer deel uitge maakt van het bestuur, 6 jaar als heem raad, 18 jaar als dijkgraaf, in welke tijd) vele belangrijke werken zijn tot stand gebracht. De heer Lap noemde de rege ling aangaande het kanaal met de Dertig Gemeenschappelijke Polders, de wegnaar het Horntje, de nieuwe motor, de verbe tering van de dijk, de beglooiïug van de Molenkolkkade en van de kanaafkade, be- harding van de Mo'enweg en ten slotte wel het voornaamste en mooiste werk: het teren van de Hoofdweg en de Amalia- weg, waardoor de polder op het gebied van wegverbetering een vooraanstaande positie neeft ingenomen. En wat er gedaan werd, werd steeds goed gedaan. Als blijk van erkentelijkheid overhandigde de heer Lap de Dijkgraaf namens de ingelanden een gouden hor loge. De heer Timmer dankte de ingelanden en zei de, dat het hem steeds een groot genoegen geweest is, in het belang vani de polder te werken. Spr. voegde er aan toe, dat zijn medewerkers,, de heeren WC H. Lap, secretaris, Jan Kloosterman, ma chinist en Albert Bruijn, werkman, hem steeds terzijde hebben gestaan op een wijze, die boven alle lof verheven i% waarvoor hij hen steeds dankbaar zal blijven. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorz. de vergadering, waarna overi gegaan werd tot het gebruik van de kof fietafel, bestaande üit koffie met krenten bollen.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5