DERDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten z. PUROL in huis! Zaterdag 25 Febr. 1939 boekenweek Vandaag begint de Boekenweek. Wie voor f2,50 besteedt, krijgt kosteloos drie novellen in een keurig bandje. Vraagt in Uw boekhandel. HOUTVERKOOP De gisteren door Staatsboschbeheer ge houden houtverkoop, in Bosch-en-Duin, bracht f 1925 op. De groote inaten waren niet duur, maar "het z.g. boerengerief- hout deed goede prijzen. POSTKANTOOR DEN BURG. B. en W. stellen voor, de perceelen aan de Parkstraat, waarin gevestigd het' Postkantoor en de ambtswoning voor de directeur, voor onbepaalde tijd, met een opzegtermijn van een jaar, aan lie* Ryk te verhuren. De huurovereenkomst liep 1 Sept. 1938 af. Met het oog op cte bouw van een nieuw kantoor wenscht de Rijksgebouwendienst niet voor een be paald aantal jaren te huren. ZAKENNIEUWS. Naai' we vernemen, ligt het in de be doeling van fa. J. P. Verberne om bij de opening van de nieuw op te trekkem zaak aan de Binnenburg, hoek Viseh markt, het perceel in de Molenstraat waar de zaak nu gevestigd is, niet meer als woon- en winkelhuis te verhuren,, doch op die plaats twee woonhuizen te laten bouwen. 'J. De heer M. Dalmeijer is van plan bin nenkort zijn zaak van de hand te doen, Met Mei a s. zal hij niet minder dan 44 jaar de voorhamer hebben gehanteerd, Als smid heeft de heer Dalmeijer in die jaren getoond een bekwaam vakman te zijn, als vrucht waarvan hij zich steeds in groote klandizie heeft mogen verheugen. Hem wachte een nog lange reeks jaren van rust. Hij maakt daarop zeker aan spraak, naar 's menschen berekening. J. JAARVERGADERING N.V. T.E.S.O. Ruim 60 aandeelhouders woonden gis teravond in Pen's zaal de vergadering bij. In zijn openingswoord deelde de heer W.H.Lap mee, dat het bestuur over de gang van zaken in 1938 zeer tevreden is. Opbrengst passag.-vervoer steeg slechts met f 1000, maar al was het wiel eens meer verontrustend is dit niet. Velen kwamen door de lucht en verder wel, 4000 per boot van Amsterdam via Dten Oever. Tot wederopzegging is met de heeren Koppen en Doeksen overeenge komen, dat T.E.S.O. voor haar hulp aan de haven, een vijfde deel van de ver- voeropbrengst krijgt. Voor T.E.S.O zit hier geen risico aan. Voor V.V.V.-doel einden offerde T.E.S.O. tegen de f 2500. Hulde bracht de voorz. aan Directeur van der Vlies, die er, in tegenstelling met zijn voorganger zoo naar streeft, 't werk aan de booten in eigen beheer en dus goedkooper te doen uitvoeren Een genoegen was het T.E.S.O. dankbetui gingen te ontvangen van Dertig Polders, Eierland en P.H Polder voor ontvangen subs, (voor teren wegen) Onaangenaam) stemden ons, aldus de voorz., schampere opmerkingen in de Gemeenteraad, aan ons adres gericht. Nochtans blijven wij subsidieeren, waar en voor zooveel als ons dat past en zoo, dat het belang onzer N.V. nooit in het gedrang komt. Om zoo noodig 800 ton kolen te kunnen op slaan en proeven met diverse soorten te kunnen nemen, wordt een pakhuis ge bouwd (f9000). Aan lossen wordt nu op Texel verdiend. Omtrent de goedge keurde statuten werd meegedeeld, dat op last van de Minister vervallen moest het artikel, „dat men zes maanden aan deelhouder moet zijn, om stemrecht te hebben". JAARVERSLAG. Aan het door de di recteur, de heer J. J. van der Vlies uitge bracht jaarverslag ontleenen we het vol gende: Gedurende 193S is de dienst Texel— Den Helder zoo geregeld mogelijk onder houden. Eenige malen moest een boot- dienst vervallen wegens lage waterstand te Oudeschild als gevolg van de Oosten» wind. Tusschen 16 en 27 Dec. was de VAN ZON EN MAAN. &!lü| z Febr Eerste Kwartier. dienst ongeregeld door ijsgang en laag water. Uitgezonderd 24, 25 en 26 Decem ber (één dienst) is meer dan 1 dienst onderhouden, zoodat Texel niet geïso leerd is geweest. Op 11 Febr. stootte de Wagemaker tegen de steenen van het fort Harsens, waardoor lichte bodemschade werd opge kropen. Verder was er in 1938 geert schade. In de algemeene vergadering van 25 Maart werden de nieuwe statuten aange nomen, welke in Dec. in het Staatsblad verschenen en sindsdien van kracht zijn geworden. De dienst werd onderhouden door de Wagemaker. De Marsdiep maakte reizen naar Terschelling en Urk. Voor zieken- vervoer werden eenige extra-reizen ge maakt. Het onderhoud en herstel der schepen voor zoover dit niet op Texel kon ge beuren, geschiedde op de Rijkswerf te Den Helder, waar tot groote tevredenheid werd gedokt en gerepareerd. Op de Marsdiep werd de voormast verplaatst om het afrijden van auto's te vergemakkelijken, terwijl de toiletgelegen- heden modern werden ingericht. De Wa gemaker onderging haar 4-jarig, de Mars diep haar 12-jarig survey. Voor beide schepen werden door het bureau Veritas: nieuwe certificaten uitgereikt.. PERSONEEL. De heer C. P. Karsman kwam 1 Mei in vaste dienst als machi nist, de heer P. L. Kruger in vaste dienst als stoker. In de plaats van de heer C. Duinker Pz. werd de heer J. de Vn s Jr. tot walknecht in losse dienst aangesteld. De lange dagen in de winterdienst voor het personeel werden gecompenseerd door meer vrije dagen. WONINGEN. De woning aan de Nieu we weg, bewoond door de wed. Pcngers. werd betrokken door de heer P. L Kru- gers, de woning van de heer C. List aan de Havenstraat door de heer J. de Vries |r. AANLEGSTEIGERS. De nieuwe aan legsteiger aan Den Helder, die jarenlang in verwaarloosde toestand verkeerde,! kwam gereed. Zij is zeer ondoelmatig. Alle moeite, door het bestuur gedaan, om hierin verandering te brengen, had geen resultaat. WINST- EN VERLIESREKENING. Voor steenkolen werd f657 meer uit gegeven door het grooter gebruik als ge-1 volg van de uitbreiding van de dienst. Prijzen van de steenkolen varieerden van f 14.5514.15 per ton in de bunkers. De post arbeidsloonen steeg met f 1424, ont staan door toeslag op pensioenen, wegens het in losse dienst hebben van personeel in de zomer en voor de laatste late dienst in Jan, half Febr., Nov. en December. De onkosten waren f4280 minder dan in 1937. In het totaal bedrag, f 10.620, zijn inbegrepen: subsidies voor wegen aan diverse polders f2396; subs, autobus dienst f1628; V.V.V. (jaarbeurs, strand feest en contributie) f1671. Opbrengst personen- en rijwielvervoer steeg met f1000, het goederenvervoer met f2953, hoofdzakelijk door grooter autovervoer. Het veevervoer daalde met f218, ontstaan door geruime tijd in werking zijnde be perking van vee-invoer op Texel. Het vischvervoer vermeerderde met f90. Op 1 brengst huis- en pakhuishuur was f23 minder, doordat de woningen aan de Havenstraat en Nieuwe Weg eenige tijd hebben leeg gestaan. De rekening werd z.h.st. goedgekeurd. Notaris Mulder (vioe-voorz.) werd met 52 van de ruim 60 stemmen herkozen.. Bij de rondvraag betoogde de heer Joh. Parlevliet, dat aanmerkingen van raadsle den op de schrielheid van T.E.S.O. alleen in het belang van de gemeente worden gemaakt. T.E.S.O. moest z.i. helpen de gemeentebegrooting sluitend te maken. Lr is wel een middel om geld via T.E. S.O. binnen te krijgen, maar, zei spr., de gemeente acht dit niet in het belajig van Texel en T.E.S.O. Voorz. merkte op, dat schampere opmerkingen niet ge past zijn. Uit vrije wil draagt T.E.S.O. bij, waar ze maar kan, doch, zoogoed als het Gemeentebestuur moet waken voor het belang van Texel, moet T.E.S.O. im mer haar belang in het oog houden. Wiat het dreigement aangaat: zeer gaarne ne men we de handschoen op, aldus de voorz. Wil het gemeentebestuur die kant uit Het vindt ons aan de tegenoverge stelde zijde. Op een vraag van de heer H.Kikkert deelde voorz. mee, dat in overleg met belanghebbenden een late-JAARBEURS- boot van den Helder zal varen. De heer Joh. Parlevliet wees nog op het dure onderhoud van met T.E.S.O. subs, door de gemeente aangelegde rij wielpaden. Hierop antwoordde de voorz., dat het gemeentebestuur de consequen ties van zijn rijwielpadenaanleg moet' aanvaarden: Geen plannen maken met de bedoeling, dat T.E.S.O. wel betaalt. Zulk „werken met de stok achter de deur" schept onaangename verhoudingen. In dien T.E.S.O. helpen zou, de gemeente- begrootingen sluitend te maken, zou 't aldus de heer Lap meft haar bloei gauw gedaan zijn (zie uitvoeriger in 't volgende nummer) SCHOOLNIEUWS Woensdag werd de heer J. W. F. Usi, onderwijzer aan de o.I. school alhier, be noemd tot onderwijzer aan de Commelin- school te Amsterdam. De heer P. W. Kooyman, die herfst '38 tijdelijk aan de Ulo werkzaam was, werd eveneens te Amsterdam beroepen. AANKOOP GROND Verbinding Westerweg-Koogerstraat, Tien jaar geleden kocht de gemeente eenige perceeien van de heer J. D. Roe per aan de Koogerstraat om de totstand koming eener verbinding tusschen Wcs- terweg en Koogerstraat te bevorderen) en lintbebouwing tegen te gaan. Sedert verkocht de gemeente perceelen aan de heeren J. Vonk, M. Kikkert en H. J. de Jong. Ter plaatse bezit de gemeente nog 0.69.27 H.A, kostende f4691. inbegrepen f720 voor wegverharding en rioleering. Omdat slechts aan een „doodloopen.de" weg gebouwd kan worden, werd niet meer bouwterrein verkocht. Nu kan het achterliggende land door de gemeente tegen aannemelijke prijs worden ge kocht, zoodat de weg doorgetrokken kan worden naar de Westenveg t.o. liet Ge-» sticht. Eigenaar Jb. Roeper wil het wei-» land Voorste Eierkoog, 1.05.73 H.A., rui len met het N.-deel van de gemeentegrond hier, groot 3498 vk. M. met f5000 bijbe taling door de gemeente. Het door ge meente af te staan land is60 a 70 M. diep wat de bouwterrein prijs ongunstig be- invloedt. Het terrein, dat nu aangeboden, wordt, is niet dieper dan 30 M. De ver koopprijs zal f 1.65 per vk. M. bedragen, hoekperceelen f2,-. Wordt de Zes ge- demp en gerioleerd, dan zal de prijs van f 1,65 op f 1,75 komen. Er zou dan ook een verbindingsweg over de Zes kunnen worden aange egd naar de weg Wester weg-Koogerstraat. De heer JbRoeper stelde als voorwaarde, dat zijn neef Jb. Roeper Joh. Dz gelegenheid krijgt de aan de gemeente over te dragen grond te hu ren (f80.- per H.A.) Bij de heer Jb.Roe per Joh. Dz. is van de gemeente in pacht) het door de gemeente destijds van zijn vader gekochte annex gelegen perceel. Hiervan zal bij de grondruil 0.3429 H.A. gemeente-eigendom blijven Van dit stuk wil de heer Jb. Roeper Joh. Dz. tot 20 Maart 1941 de huidige pacht van f125 betalen; daarna f80,- per H.A. Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven» Ruwe handen en Schrale huid. DE PUFFABRIEK VERWERKT ZEESTERREN. Als de proeven slagen, staan er ook voor de visschers goede perspectieven open. De Puffabriek van de gebr. Blom heeft de afge loopen week weer op volle toeren gedraaid. Ditmaal waren het geen garna len, die er verwerkt werden, maar zee sterren, bij korren vol uit zee opgevischt. Reeds eenige weken geleden maakten we melding van de plannen daartoe. In de herfst al werd een monster naar het Rijkspluimveeinstituut te Beekbergen ge zonden. Tot nog toe werd evenwel nog niets vernomen omtrent de resultaten, die het onderzoek, o.a. naar eiwitstoffen, op leverde. De stank trotseerend, zijn we Woens dag de puffabriek binnengestapt. De ventilator van de droogafdeeling zoemde, dat het een lieve lust was. De weken lange werkloosheid ten spijt. Want wéét, lezer, het verwerken van het- nieuwe pro duct moet niet als een bijverdienste wor den beschouwd. Integendeel. „In de eerste plaats", aldus verze kerde ons de heer Blom, „was het de ge ringe aanvoer van garnalen, die ons niet meer in staat stelde het bedrijf ook 's winters op gang te nouden. Dat hebben we aan de Zuiderzeeafsluting te danken Zoodra de winter in aantocht is, is het met het garnalenvisschen gedaan. We zijn er in November mee opgehouden, noodgedwongen, daar de aanvoer toen door het invallen van de winter, soms tot 300 Kg. per dag terugliep. Om nu te trachten onszelf en het uit vijf man be staande personeel aan het werk te hou den, zijn we thans bezig proeven te ne men met zeesterren. Maar wat het resul taat ervan zal zijn?" Laat ons hopen, dat deze pogingen om ook 's winters aan de slag te kunnen blijven, met goede uitslag worden be kroond. Immers dreigt bovendien een, pufverbod te worden uitgevaardigd. De regeering schijnt bang te zijn, dat de garnaal door de overvloedige vangst des zomers uitgeroeid zal worden. Dit zou op zichzelf natuurlijk zeer ongewenscht zijn. Niettemin heeft men heftig gepro testeerd. Het uitsterven van de garnaal door het vangen van de „puf" zou zoofn vaart niet loopen. In opdracht van de gebr. Blom zijn Maandag, Dinsdag en Donderdag drie Wieringer visschers ter zeesterrenvangs't uitgevaren. Woensdagmorgen kwamen ze binnen, boordevol. Bij de kust van Wie- ringen had men al dadelijk uitgestrekte zees.errenbanken opgespoord, OpTexeU slroom liggen er ook en verder bergt de Noordzee enorme hoeveelheden. Ja, als» de proef met de zeesterren slaagt, staan hier goede perspectieven voor de visschers en de puffabriek open. De heer Blom vertelde ons, dat de schuiten Maandag elk 4000 Kg. hebben opgevischt, Dinsdag 7.5 duizend Kg. Men bedient zich hierbij van korren. Reedsi na korte tijd bleken deze tot bei-stens toe gevuld. Evenals de garnalen moeten de sterren eerst worden gekookt, alvorens ze in de drooginstallatie kunnen worden ge bracht. 's Middags lag er juist een hoe veelheid van ca. 4000 Kg. te drogen op de plaat, welke ongeveer 40 vk. M. op pervlak heeft. Bij een temp. van 180 tot 190 gr. C. duurt dit proces ongeveer 3'/s* uur. De garnalen vragen slechts de helft van de tijd. De bergen zeesterren) werden daarop in groote zakken ge schept, ten einde naar Oudeschild te worden getransporteerd. Daar worden ze gemalen. Slaagt de proef, dan zullen gebr. Blom zelf een z.g. hamermolen aanschaf fen, met een capaciteit van 1500 Kg. pen uur. De gebr. Blom zullen binnen enkele weken met monsters naar Rotterdam gaan. Daar zullen ze op de Graambeurj worden verstrekt. Het verkregen visch- meel dient in de eerste plaats voor hoen derparken en eendenhouderijen. Bij de aflevering van zeesterrcn-visch- meel zijn er nieuwe moeilijkheden te overwinnen. De puf-aankoop, -verwerking en -aflevering geschiedt onder Rijkstoe- zicht. Van hoogerhand wordt de prijs bepaald, welke aan de visschers moet worden uitbetaald. Deze is thans f 1.60 per 100 Kg. Gebr. Blom laten de puf naar Rijksopslagplaatsen vervoeren. Ook hun wordt een vastgesteld bedrag uitge keerd. De zeesterren nu beschouwt do regeering als „ongedierte"; zij wil daar geen verdere aandacht aan schenken. Gebr. Blom kunnen over dit product vrij beschikken. Zijzelf moeten nu een af-» zelgebied zoeken. Wat de winstmarge bij slagen van de proef betreft: van grooter winst dan bij het verwerken van garnalen zal hier geeri| sprake zijn, aldus een der firmanten. Wij zijn al dubbel en dwars tevreden, als het beJrijf in deze tijd van het jaar! niet behoeft te worden stilgelegd en ©enigszins loonend kan zijn. Ook voor de visschers zal het slagen van deze proeven een uitkomst zijn. lp lange rijen liggen ze daar, de schuiten van de Waddenzee. En dit actielooze ta fereel levert een mistroostig beeld. Slechts nu en dan neemt een der visschers nog eens een steekproef naar garnalen De vangst van enkele Kg. is meestal 't poovere resultaat. We willen besluiten met tTnze "oeste wenschen èn voor de puffabriek èn voor de visschers, voor wie de strijd om hetl bestaan thans wel heel zwaar is. J. MOND EN KLAUWZEER. Eén nieuw geval deze week en wel op het bedrijf van de heer S. C. Keijser, Den Burg. In slechts 3 gevallen is in to taal nog geen opgaaf van herstel gedaan. INGEKOMEN PERSONEN. Parkstraat 30, Leonardus M. Smit, R.K van Heemstede, Binnenweg 68; De C. 60, Klaas Woldus met echtgcnoote (Geeske de Boer) en vier kinderen, van Ooststelling werf, Makkinga, 110; E. 63, Margaretha Stellwep, Herv. Den Haag Weissenbruch- straat 271 De C. 103, Hendrika de Graaf, R K. van Beverwijk, Voorstraat 10. LANDARBEIDERSWET. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verleenen: De landarbeider Jan T. v. Benne- kom, De Cocksdorp, vraagt f2550 voor schot. Hij kan voor f500 van de heer C. Witte Pz., het Noorden, 0.50 H.A. bouwland aan eerste dwarsweg in Eier land koopen. Bouw woonhuis zal 'f 2350 kosten. Rente en aflossing f2.51 p.w. De landarbeider Corn. Hulsman Cz., De Westen, vraagt f 2700. Hij kan voor f1000 van Joh. Keijser Pz., Den Burg, 0.40 H.A. grasland Oostwaarts van Operen in De Westen koopen. Bouw kosten f2300. Rente en aflossigg f2.65 per week. - De landarbeider Maarten du Porto vraagt f2900. Hij kan voor f1000 van de heer Alb. Eelman Cz., Den Burg, 0.40 H.A. grasland westwaarts van hetóroe- newegje in De Westen koopen. Bouw kosten f2300. Rente en aflossing f2.85 per week. De landarbeider Carel Cl. Bar- horst Gz., Eierland, vraagt f2400. Hij kan voor f2590.55 koopen het landarbeiders plaatsje in Harkebuurt, waarvoor aan nu wijlen H. Muskee f3000 voorschot is ver strekt. Rente en afloss. f 2.35 p.w. De landarbeider Jac. Kok Pz., Den Burg, vraagt f2300. Hij kreeg koste loos van zijn vader 0.50 H.A. land in Gerritsland. Bouwkosten f2300. Rente en aflossing f2.26 p. w. in al deze gevallen komen bij ge noemd bedrag aan rente en aflossing nog: onderhoud en belasingen. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder 26 Febr. 9,43 -,35 6.56 17.31 M 27 10,29 1,41 6*54 17,33 D. 28 11,25 2,42 6,52 17 35 W 1 Mrt. 12 32 3 36 6 50 17,37 D 2 13,47 4,21 6,47 17.38 V. 3 15,08 4 59 6 45 17 40 4 16,32 5,32 6,43 17 42

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 9