ISTRIUMPH- TRIUMPH 52s,e Jaargang Woensdag 1 Maart 1939 No. 5339 N. WOENSDAG AVOND Uit Texels Raadzaal AVOND DE BESTE P SIGARET EERSTE BLAU. DE NIEUWE TEXE18CHE30URANT 17. Medewerking voor oprichting van een landbouwhuishoudschool min hi ;rders|oi ca TEXELSCHE COURANT llilll lil fijns.) di -ordt Wilt ndbladi et er ft ikelen >k de arbij lol litmunte belang Idus er ergï lekker a J. B Waiuu ls ze het goe sr (Aid ik, mij schi naam ■es zitte Ani het fo De W; brief j rn. insl illen. Z< spel vo door: 12 jaar. li, 11 ja jdeschil rekhand r dan f natuurli a geste der ma dste w( <rant, ti en aan! rar n ontvi le Hooi >orden l de tij prijs faap. ppel, Zaal. 113. Va :heepf irok. mer. IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. 1TGAVE: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij l>en Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal, buiten Den Burg tl.— losse nrs. 4 ct. ADVERTENTIES: 12 cent per regel minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. EXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet.) 100GWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer een half uur later.) 1 2 3 4 5 6 7 Mrt 5.36 5,10 6,28 7.31 8.18 9,01 9.42 LICHT OP RIIWIELEN en RIITUICEN 6 f8 Zitting van Zaterdag 25 Februari 1930, lanv.mgende te ruim 2 uur. Voorz.de heer Mr. A. F. Kamp, bur- remeester. Secretaris: de heer C. Jonker, gem.-secr. Tegenwoordig: alle leden. Geen belangstelling ter publieke tri une. Mr. Kamp opent met een kort w-el- mstwoord. Het jaar is al bijna twee laanden oud. Van een Nieuwjaarsrede daarom maar afgezien. Het jaar- xskig over 1938 wordt de leden in ruk ter hand gesteld. Bijzondere rede- en om u toe te spreken 'heb ik niet, Mr. Kamp. De a.s. raadsverkie- ingen zullen daartoe wellicht meer ge- igenheid bieden. Vervolgens stelt de voorz. aan de orde 1. Notulen. Goedgekeurd z.h.st. 2. Irgekomen stukken. Mededeclingen. A. Bericht van mevr. de wed. H. Kooi- ïan, Koogerstraat, en de heeren C. Keij- r Hz. en M. Kuip, inhoudende, dat zij un (haar) benoeming tot bestuurslid Alg-, Weeshuis aannemen. vyi B. Van mej. Neutebooin, die haar be- oeming tot onderwijzeres te De Cocks- Yïerz?!lorp aannam. C. Van de heer P. Spigt, die dank rengt 'oor de toegekende loonsverhoo- ing. DR. BENESJ. de Dr. 11 1 De vroegere president van Tsjecho-Slowaaksche republiek, Benesj, is met zijn echtgenoote op tournee door de Vereen. Staten. Hij i/iield er eenige malen een voor- Iracht voor de radio. D. Van de heer J. \V. F. Usi, die we gens benoeming te Amsterdam eervol ont slag vraagt als onderwijzer aan de o l school te Den Burg. Wordt eervol' verleend met ingang van door B. en W. te bepalen datum. E. Van Ged. Staten, die meedeelen, dat zij goedgekeurd hebben, het raadsbesluit van 23 Nov., waarbij instandhouding der o.I s. te De Waal werd gevorderd. De voorz. spreekt hierover zijn vreugde uit. F. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken ten kantore van de ge meente-ontvanger op 29 Dec. In kas moest zijn en werd ook bevonden f7116.89. G. Verslag Comm. tot Wering van Schoolverzuim. H. Bericht van Ged. Staten, vermel dende, dat zij niet accoord gaan met de ontworpen regeling voor afstand svergoe- ding voor het bezoeken van raads- en commissievergaderingen. In overweging wordt gegeven de raadsleden, buiten Den Burg woonachtig, per auto te laten vervoe ren en wel voor rekening der gemeente. Het alsnog indienen van onkostennota's over 1938 zou niet geoorloofd zijn. De heer Parlevliet betwijfelt dit laatste. Voorz. geeft daarom in overweging als nog onkostennota's in te dienen: „debet aan de gemeente" en voor accoord ge- teekend door het raadslid. Dhr Van der Vis en Keijzer merken oolijk op: Al lemaal met een auto voortaan. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Benoeming Commissie van onder zoek begrooting van 'het Algemeen Weeshuis voor 1939. Wordt in handen gesteld van de heeren Dogger, Van der Vis en De Lugt. 4. Goedkeuring rekening over 1938 en begrooting voor 1939 van de Texelsc'he Algem. Wijkverpleging. Goedgekeurd z.h st. 5. Vaststelling suppletoir kohier hon denbelasting over 1938. Goedgekeurd z.h.st. (f52,50) 6. Aanvrage van J. T. van Benne'kom om -een voorschot voor een landar beidersplaatsje. 7. Idem vai C. C. Barhorst Gz. 8. Idem van Jb. Kok Pz. 9. Idem van C. Huisman. 10 Idem van M. du Porto. Alvorens tot behandeling van dit vijf tal aanvragen over te gaan, schorst de voorz. de openbare vergadering. Na een uur en tien minuten wordt de Qpenbare zitting hervat. Zonder hoofdelijke stemming en zonder bespreking hecht dan de raad zijn goed keuring aan d-e voorstellen, om aan de 'landarbeiders Van Benn-ekom, Barhorst en Kok de gevraagde medewerking te verleenen. Wat aangaat de aanvraag van dhr C.Huisman merkt de heer P.Dros op: Een prijs van f2500 per H.A., bedongen, door dhr Joh-Keijser Pz., is ontzettend; duur. Dit zou een motief voor tegenstem men zijn, maar omdat aanvrager zelf nogal eenige middelen heeft, wil ik niet tegenstemmen (Van de kosten van het plaatsje, f3300, wil H. zelf f600 meteen, voldoen). Dhr De Lugt: De prijs van f2500 per H.A. Is f1000 te duur. In, den vervolge moesten we aanvragen, wan neer het land zoo duur is, niet meer in willigen. Dhr Bruin: Ik vind de grond ook heel erg duur. Alleen omdat Huis man zelf zooveel betaalt, stem ik voor, Dhr De Waard sluit zich bij deze spre kers aan. Dhr Leber: We moesten- zulke aanvragen niet meer inwilligen, om< dat we er stijging van d-e grondprijs mee in de hand werken. Voorz.: Ook wij! vinden de prijs nog hoog, al hebben we van de aanvankelijk bedongen prijs wat afgekregen. Het is goed, dat de raad) zich over de hooge prijs heeft ui.tgespro-' ken. Dan kan men zich voor een échec in de toekomst vrijwaren. De raad willigt ten slotte ook de ver zoeken van de heeren Huisman en Du Porto in, maar onder de verzekering, dat het laud te duur is en in de toekomst geen landarbeidersplaatsjes op zoo ,,pe perige" grond met medewerking van de raad zullen kunnen worden gevestigd, (zie nadere bijzonderheden in 3e blad van vorig nr.) 10b. Stemdistricten. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt de gemeente in stemdistricten inge deeld. 11. Verkening voorschotten op de vergoeding over 1939 voor het bij zonder lager onderwijs. Besloten wordt het voorschot op de vergoeding over 1939 vast'te stellen op f1032, 29 voor de School met de Bij bel te Oosterend (92 leerlingen); op f 1867,06 voor de R.K. School te Derl Burg (167 1.); op f1118 voor de school voor Chr. Volksonderwijs te Den Burg, (100 1.) 12. Verpachting g-emcente-groniden. In vorige raad werd besloten de ver pachting van kleine perceelen gemeente grond aan B. en W. over te laten. Van Ged. Staten werd bericht ontvangen, dat die verhuring nog de goedkeuring van Ged. Staten behoeft. Dienovereenkom stig wordt besloten. 13. Verhuring post- en telegraafkan toor met ambtswoning te Don Burg. Hierover schreven we reeds in vorig nummer. Wegens plannen voor de stich ting van een nieuw gebouw wil de Rijks gebouwendienst slechts huren op kortq termijn met -een jaar opzegging. Goed gekeurd z.h.st. 14. Verkoop van gemeente-gronden. Het gaat, schreven we Zaterdag reeds, over -een perceel aan de Minister Ruijs- weg voor f975 aan dhr H.Veldman en over een strook naast de woning van Mr. Muntz aan deze eigenaar voor f180. Mede over 650 vk. M. aan de Brink, aan de Staat te verkoopen voor d-e bouw van, een nieuw postkantoor, voor f2,50 per1 vk. M. Goedgekeurd z.h.st. Nog herinnert de voorz. aan de grond ruil met dhr C.Keijser Hz., tusschen de Koogerstr. en d-e Witte-Kruislaan (38 vk. M. van de gemeente tegen 208 vk. M.\an dhr Keijser) Deze ritil geschiedt koste loos, maar onder het beding, dat de ge meente voor rioleering en beharding van het in ruil ontvangen gedeelte - voor openbare w-eg bestemd zorgt. Dit laat ste zal op verzoek van dhr Keijser in de acte worden vastgelegd. 15. Aankoop en ver-huring van gron den. Hierover schreven we Zaterdag reeds. Het gaat in hoofdzaak om de grond, noodig om de verbinding Koogerstnaat Westerweg gedeeltelijk reeds aanwe zig tot stand te kunnen brengen en 't aangrenzend gemeente-bouwterrein beten dan tot nu toe te kunnen verkoopen. Dhr Parlevliet merkt op, dat de grondver- koop belangrijk bet-er zou gaan, indien de gemeente hier meteen overging tot rioleering beharding en verlichting. Dhr Leber is het hiermee eens. Bouwter rein voor f 1,75 zal hier gemakkelijk dan te verkoopen zijn. Voorz. zou, alvorens te verkavelen, eerst een deskundige in ver band met een uitbreidingsplan over de- te volgen koers willen raadplegen. Dhi' De Lugt wijst evenwel op de schaduw zijde: De Emmalaan ligt al jaren ver waarloosd. Gaat men tusschen Koog-er- straat en Westerweg de grond bouwrijp maken, dan zal de grond aan d-e Emma laan de eerste tientallen jaren zeker on verkoopbaar zijn. Voorz. brengt hier tegenin, dat er aan de Ernjnjalaan niet zooveel gemeentegrond meer ligt en dat het aanzien van Den Burg, van de Hooge berg af bekeken, belangrijk zou worden, geschaad, indien aan deze kant huizen zouden worden opgetrokken. Dhr De Waard: De toestand, waarin de Emma laan verkeert, is een aanfluiting voor d-e gemeente. Er moet bij aankoop van grond aan de Emmalaan vroeger wel een, heel andere meening zijn verkondigd. Dhr Bruin: Kunnen de bewoners van de Emmalaan niet bijdragen in de kosten van verharding De peroeelen zullen,, aan een behoorlijke weg gelegen, zeker te verkoopen zijn. Voorz. zegt de raad toe, een kaart van Den Buqg met aan duiding van de gemeentelijke bouwterrei nen te zullen laten maken. Het eerst te ontwerpen uitbreidingsplan zal dat van Den Burg zijn. Dhr De Lugt ni-erkt tiog op, dat de Emmalaan geprojecteerd werd met het doel de nauwe straten van Den Burg van het doorgaand verkeer te ontlasten. Dit biengt d-e voorz. er toe, mee te deelen, dat getracht werd, deze w eg daarom op het wegenplan te krijgen. Dit is evenwei niet gelukt. Hierna wordt overeenkomstig voorstel van B. en W. tot aankoop en verhuur in vo rig nr. omschreven overgegaan. 16. Instelling Ouderraad. Zie ook vorig nr. hierover. Voorz. is van oordeel, dat, in het bij zonder ook in verband niet volgend agendapunt, instelling van een TXider- raad nuttig kan zijn. Spr. zegt een voor stander te zijn van Ouderavonden, omdat deze liet contact tusschen school en huis zoo bevorderen. Meer dan eens Woonde Mr. Kamp zoo'n avond bij. Over de gang van zaken verklaarde hij zeer tevreden, te zijn Goedgekeurd wordt het voor stel een ouderraad in te stellen. Het bestuur d-er Stichting Nijverheids onderwijs voor Meisjes op Texel wendt zich tot de Raad met -een adres, waar aan we het volgende ontkenen. In deze gemeente wordt door de cursus vanwege d-e Vereen, voor Land bouwhuis^ houdonderwijs, gevestigd te Winkel, door het te gering aantal lesuren, niet vol doende in d-e behoefte aan dat onden- wijs voorzien. Dat dit tekort algemeen, gevoeld wordt, blijkt uit de mediew-erkiiig, verleend aan de oprichting der Stichting, door alle organisaties <}p landbouwgebied in deze gemeente. In hooge mate zou het Bestuur het betreuren, indien oprichting eener L.H.S. ^Landbouwhuishoudschool) de Ulo zoo zou ontvolken, dat zij -een leerkracht zou moeten verliezen. Hier voor behoeft echter geen zorg te be staan, zoo deze w-eg wordt ingeslagen!: In tegenstelling met de Ulo, die de leer lingen toelaat na 6 jaar niet goed ge volg genoten gewoon lager onderwijs, ligt het in de bedoeling tot de L.H.S. alleen kinderen toe te laten, die zeven jaar gewoon lager onderwijs hebben ont vangen. Wanneer daarnevens aan de meisjes van de Ulo één middag per week gelegenheid wordt geboden L.H.O. te ontvangen, is het mogelijk een zoodanjge regeling te treffen, dat zij, die twee of drie jaar Ulo hebben genotep* de L.H.S. kunnen hebben doorloopen op dezelfde leeftijd als de meisjes, die na 7 jaan gewoon l.o. leerlingen van de L.H.S. zijn geworden. Aldus geregeld, mag wor den verwacht, dat de begaafde leerlingen, voor zoover het niet in de bedoeling ligt, dat zij verder gaan studeeren, èn de Ulo èn de L.H.S. zullen bezoeken en dat het groote verloop van leerlingen in de eerste klasse van de Ulo-school juist door het aantrekkelijke, dat -er schuilt tijdens de Ulo-jaren ook onderwijs in huishoudkun dige vakken op een der vrije middagen te ontvangen, tot aanmerkelijk geringere afmetingen teruggebracht zal worden; dit zal gunstig beïnvloeden het gemiddeld totaal aantal leerlingen, zoowel als del door de wet gevorderde verhouding tus schen d-e bezetting der Ulo-klassen van de eerste drie jaren. De L.H.S. zal drie leerjaren moeten tellen. In de eerste twee» klassen, drie dagen per week, in het derde leerjaar op 2 dagen per week on derwijs. Voor de meisjes, die drie jaar, Ulo genoten hebben, ware gedurende het daarop volgende, tevens laatste jaar van, de huishoudschool 4 dagen per week les te geven. Het ligt in de bedoeling bij 'n dergelijke opzet tevens de gelegenheid te scheppen voor m-eisjes, die enkel de gewone lagere school hebben doorloo pen, op één middag b.v. tegelijk met de Ulo-meisjes weiceiijxs 3 a 3Vs uur onderwijs te ontvangen in koken en an dere huishoudelijke vakken, daarna naald vakken.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1