Victoria-Water 1 ,c Het redden van Drenkelingen. Verkouden - Grieperig! ngev one lillii zor A. J. Meijerink, hoofdconsul der Cen trale propaganda van de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen schrijft ons: Texel telt ongetwijfeld verschillende nuttige instellingen en vereenigingen. Het mag bogen op een actieve Plaatselijke Commissie van de N.Z.H.R.M., een be roemde bemanning der Reddingboot, maar mist een organisatie voor veiligheid van baden en zwemmen. Wel bestaat een actieve V.V.V., een groote zwemvereeniging, maar er ont breekt ©en goed georganiseerde Reddings brigade voor Drenkelingen. 't ls waar, onder de duizenden ba ders en zwemmers komen, dank zij goed toezicht van ervaren badpersoneel, betrekn kelijk weinig ernstige verdrinkingsgevaD ten voor, maarwie weet wat de toe komst brengen zal? Daarom: weest be reid en paraat. Het is een goede gedachte geweest van de Zwemvereeniging en van V.V.V. con tact te zoeken niet de Nederlaiidscha Bond tot het Redden van Drenkelingen, om op Texel de noodige belangstelling te wekken voor het opbouwen van eer) organisatie ten bate van de gemeenschap in het algemeen, ten bate van een Veilig Strand, een vitaal belang voor elke bad plaats. Een grootere veiligheid te waar borgen aan -hen, die in de zomermaan den rust en ontspanning zoeken op het mooie eiland, maar ook een organisatie aansluitende op het ^prachtige werk, dat' de N.Z.H.R.M. reeds ongeveer 115 jaar lang langs onze kust verricht. ben reddingsbrigade laat het eigenlijke reddingswerk van schipbreukelingen na tuurlijk geheel over aan de genoemde Mij., maar..... indien schipbreukelingen of de doodvermoeide bemanning der red dingboot zelf hulp behoeven, dan treedt de brigade in actie. En nu laat ik ten dee le volgen, wat in 1923 door de toenmalige secretaris vam de N.Z.H.R.M., de heer H. de Booy, ge schreven is: lk ben er van overtuigd, dat de Plaat selijke Commissies een samenwerking zeer gaarne wenschen en dat deze ook in hooge mate wenschelijk is, omdat zij in het belang is van de schipbreukelingen* die dikwijls 111 treurige toestand door de reddingboot worden geland. De Mij-, die 111 1S2-1 werd gesticht, heeft zich bjj haar stichting tot taak gesteld, de kustplaatsen te voorzien van goede reddingsmiddelen, om daarmee de kustbewoners in staat te stellen, pogingen tot redding aan te wenden. Haar taak strekte zich dus niet uit tot de verzorging van schipbreukelin gen, al liet zij dezen in de practijk ook niet onverzorgd. De Staatscommissie be veelt aan, dat de verplegingsdienst in zijn geheele omvang zal behooren tot het Departement van Binnenlandsehe Zaken. Als regel zal het wenschelijk zijn, de bur gemeesters der kustplaatsen met de zorg. voor de verplegingsdienst te belasten. Van het totstandkomen van zulk een al- jfemeene Rijksregeling hebben wjj tot dusver niets bemerkt in hoofdzaak wordt de zorg voor de geredde schipbreukelingen aan het particulier initiatief overgelaten. Strandt een schip, waarbij de reddingboot dienst moet doen, dan zal de Plaatselijke. Commissie, om zeker te zijn, dat aan wal gebrachte schipbreukelingen goed worden verzorgd, slechts de kustbrigades behoe ven te waarschuwen. Deze heeft er slechts voor te zorgen, dat zij in alles vóór dat de redding heeft plaats gehad, de voor rang geeft aan de Reddingmaatschappij en dus in geen -enkel opzicht storend op treedt. De heer De Booy eindigt aldus: Moge deze organisatie door de .goede zorgen van de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen op elke kustplaats haar zegenrijke invloed doen gelden". Aan deze duidelijke taal behoef ik niets toe te voegen. Op Maandag 13 Maart zal in hotel De Oranjeboom alhier een propaganda-avond met lichtbeelden worden gehouden, om- te komen tot de bovengeschetste organi satie. Daar zullen 't redden van drenkelin gen uit zee worden besproken, en bij de lichtbeelden tal van reddingsmidde len en reddingswijzen worden vertoond en toegelicht. Wanneer we weten, dat elk jaar de zee en het binnenwater, al leen in ons land, ongeveer 600 dooden eischen, dan kunnen we het streven van V.V.V. en de Zwemvereeniging begrijpen, die wenschen, dat ook de Texel sche bevol king deelneemt aan de strijd tegen de jammerlijke verdrinkingsdood. Moge het Gemeentebestuur, de Plaat selijke Commissie, de mannen der red dingsboot, doktoren, politie, V.V.V.-ers, zwemmers en zwemsters, E.H.b.O.-ers en anderen op Maandag 13 Maart in groo- ten getale aanwezig zijn in het waar achtig belang van Texel, en toekomstige slachtoffers van de zee. Haarlem, Maart 1939. VALS BESCHULDIGD. 19. Zo snel als hij kon reed Bob naar het Indianen-reservaat. Daar zou het Ro de Hert nog wel zijn. Het opperhoofd, de Eenzame Adelaar, zat met de Raad der Ouden voor zijn tent, toen Bob aan kwam. Onze jonge vriend sprong van z'n paard en vroeg opgewonden: „Waar is het Rode Hert Hij moet met me mee gaan; anders worden we allebei gevan gen genomen". Het opperhoofd zag de jongen rustig aan en antwoordde waar dig: „We weten allen, wat er is ge beurd; de Zwarte Wolf hebben we uit onze stam gestoten. Het Rode Hert is op jacht gegaan". Toen hij zo sprak! keek de Eenzame Adelaar Bob echter niet aan. Onafgebroken hield hij zijn oog op de rivier gevestigd. Onwillekeurig keek Bob om Wat nam de aandacht van het opperhoofd zo in beslag? Mededeelingen van Tcxcls Bioscoop-Theater HET SIGNAAL !N DE NACHT. Om met de dieur in huis te vallen: „Signaal in de nacht" is een spannende' verfilming van een sensationeels episode uit de Wereldoorlog. Ben film met uit nemende kwaliteiten. De filmmarkt wordt overstelpt van producten, welke de spi ontK'ge in de wereldoorlog als motief hebben en men is daardoor licht geneigd te zeggen: „Alweer een spionnage-film". „Het signaal in de nacht" is echter niet zoo maar een film van spionnen en avon turiers Het gegeven is zelfs zeer origi neel en echte spionnen, geraffineerde mannen en vrouwen, zooals we ar al on- telbaren hebben aanschouwd, treden in dit verhaal niet op. Op een kasteel in de Italiaansche Al pen, dicht bij de Oostenrijksche grens, woont Brigitte Eernini, Oostenrijksche van geboorte, met haar schoonzuster. Haar man, graaf Gesane Bernini, sneu velde reeds in het begin van de oorlog. Het kasteel werd door de Oostenrijkers bezet, doch Nina, Brigitte's schoonzuster, POLITIE. De statistiek leert, dat in de Vereen. Staten gemiddeld elke 40 sec. -een diefstal voorkomt, elke 135 sec. een diefstal v.e. auto. elke 615 sec. een diefstal met inbraak, elke 9 min. een diefstal met geweld elke 39 min. een moord. CAPRA WINT OPNIEUW De beroemde filmregisseur Frank Capra heeft van de Filmacademie te Hollywood wederom de Regis seursprijs uitgeloofd voor de beste film van 1938 gekregen. Reeds voor de derde maal komt Capra daarvoor in aanmerking. 20. Op de rivier naderde een kano Er zat een man in. Bob wachtte tot het bootje wat dichter bij was gekomen en toen zag hij tot z'n schrik, dat de roeier een man was in rood uniform. „Dat is een gendarme, die ons tweeën moet opsporen", besefte Bob dadelijk en hij greep naar zijn re volver. Zonder strijd wilde hij zich niet overgeven. Op hetzelfde ogenblik klonk over de rivier een luide gebiedende stem: „Laat die revolver maar zitten, jonge man. Je bent juist te laat. Ik heb je met mijn karabijn al onder schot en mis sen deed ik nog nooit van mijn leven. Laat je revolver maar zakken. Zou Bob nog kunnen ontsnappen (Wordt vervolgd ampO lucht op «n genees.l verstopt een troep Alpenjagers onder aan voering van haar broeder in de kelders van 't slot. Zijzelf onderhoudt door licht signalen de verbinding met de Italiaan sche troepen. Brigitte is hiervan geheel, onkundig. Zij heeft onder de Oostenrij kers verscheidene oude vrienden aange troffen en voelt minder dan haar schoon zuster de lust tot verzet. De situatie wordt echter voor de beide vrouwen hachelijk. Na tal van avonturen gelukt het de Al penjagers de Oostenrijkers in hun op- marsch te stuiten. Brigitte wordt van spionnage verdacht. De dreiging van het vuurpeleton hangt haar boven het hoofd. Na vele sensationeel© gebeurtenissen,, die elkaar in snel tempo opvolgen, komt echter het blijde slot. De film is van het begin tot het eind boeiend, mede door de'uitstekende, vlotte regie, welke voor onafgebroken actie heeft gezorgd. De uit zoovele andere films beroemde Svbille Schmitz speelt de hoofdrol. WEER WAT NIEUWS Als gewoonlijk is ook nu de Ber- lijnsche Autotentoonstelling als de belangrijkste en grootste ter we reld aangekondigd. En dat schijnt nu ook wel zoo te zijn. Het aan bod is overweldigend. We beelden hier een merkwaardig nieuwtje af; een auto met (opklapbare) wasch- ge le -en he idwarm en koud water. ZOO SPRAK.. MINISTER WELTER: Wij zijn bereid ons te wapenen tot de grens van het mo gelijke. Deze regeering zal niet verder gaan dan noodzakelijk is. ik betreur het, dat deze sterke bewapening noodig is. VAN OVER DE GRENS HET NIEUWE SPANJE. Na eenig formeel geharrewar is de V O ledige erkenning van Franco's rege; door Engeland en Frankrijk geschied is president Azana afgetreden. Er was tuur ijk oppos.t e in het Fransche ea ge'.sche parlement, doch de feiten st; den de regeeringen en ze bleven zo: moeite meester van de situatie. R; zijn de Spaansche ambassades te Loi en te Parijs door Franco's mannen in slag genomen. En hiermee is een groote verandering in de politiek voltn ken en is een tegenstelling tusschen den—Parijs eenerzijds en Rome—Bi anderszijds weggenomen. Ook d interventiecommissie heeft thans alle den van haar bestaan verloren. All tijen wenschen momenteel eensgezind, Negrin en de zijnen het bijltje cr nu n bij neerleggen en het eenige wat Lond en Parijs nog interesseert is de vi of en wanneer de buitenlaudsche vnjw ligers weer naar huis toe gaan. Intusschen houdt het republikeinsche wind in Spanje zich nog staande. Martii Barrio, president van de Cortes, is thi waarnemend hoofd der regeering. heeft wat er van de Cortes nog over bijeengeroepen om een nieuw staatshen te kiezen. Maar anderszijds bereiden troepen van Franco zich voor op de tocht in Madrid en schijnt er kans bestaan, gelijk uit de berichten blijkt,) de strijd op het front gestaakt won Dat zal wel spoedig blijken. Zeker dat in de republikeinsche gelederen zeer groot aantal de wapenen wens neer te leggen en het front zoodoen onbetrouwbaar geworden is. BELGIE'S KABINETSCRISIS. afslag Solide Teven: Oud -minister Pierlot Het Belgisch kabinet Pierlot heeft Jitvoeri Pen': heel korte levensduur gehad. Het stni en bat kelde dadelijk op financieele voorstellf van Gutt en trad af. Thans heeft de K< niijg opdracht gegeven aan de socialist sche senator Soudan en wordt weer tracht een drie-partijen-regeering te v« men, waarbij natuurlijk opnieuw de kwei tieMartens oprijst. De liberalen n. willen niet meedoen, zooliang dit gevi niet van de baan is. Soudan is geen VI ming en wordt door de Vlamingen n: begeerd. Vermoed wordt, dat na eenri mislukkingen tenslotte Spaak weer teruj keeren zal. Door de Vlaamsche organis: ties werd de koning een verzoekschrr overhandigd om aan de Vlamingen algi heele cultureele autonomie te verleenei Elizabi Houbij Hazeli Robel Dogge ENGELAND EN PALESTINA. De Britsche voorstellen aan de An bieren hebben een storm van verontwaa; diging in de Joodsche kringen verwek Velout De Joden voelen zich in de steek gelatei Citron En inderdaad is daar ook veel van w aai Soir d De verklaring van Balfour waarborgde n Coty dertijd de Joden Palestina als national tehuis, maar de Engelschen kunnen de; belofte niet inlossen en zijn thans bea de Balfour-declaratie te liquideeren. W eischen de Engelschen waarborgen vod de Joodsche minderheid, zoodra de Ar. bieren in Palestina het bewind in hands zullen hebben, óocn "nieraan hechten Joden terecht weinig waarde. Engelail immers wijkt voor de Arabische eisch; terug. Daarmee krijgen dus de Arabit ren de sleutels in handen. Het is zeker dat Engeland niet licht, indien de practijl soms niet meevallen mocht, deze koer veranderen zal. In Palestina protesteer den de Joden heftig, doch dit werd di reet gevolgd door zeer bloedige Arabisch represailles. Men moet toestemmen, da Engeland moeilijk anders handelen k3» doch voor de Joodsche kolonisten in lestina is de gang van zaken bijzondt' onaangenaam. De Arabieren beschouwt1 "^e Britsche voorstellen als een geschil1' basis voor besprekingen. HET CONCLAVE. Het conclave ter verkiezing van nieuwe paus is l Maart begonnen. V spanning wordt afgewacht, wie de gel'0' zene zal zijn. B< Opge ntree Kaar Plaal ran 12 do: Dar Opl A |illlllllllllnillllll!!lllll!llllllllllll!lll|||||| ||||||iiiiiii:iiiiiii!iiiiiiiiii;iii!iiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin!l!||| I SPREKENDE GETALLEN. I DDan Dampo iawrijveo en diep inademen. Pot SO. Doos 30 cc. Bij Apotb. en Drogisceo. Een Heerlijke Drank. ||||||llillllillllllllllllllllllllllllllllllllllll',i||llllll!lliillllllllllllllllllllll!::: Illlll lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! JLv jen wij ilijspel

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2