52s" Jaargang Woensdag 8 Maart 1939 No. 5341 Bi} het 75-jarig bestaan der Parochiekerk te Den Burg E6RSTE BLAD. Df NIEUWE TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Het Ganzenbord des Levens Menschen en Dieren si ju 15 SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. UITGAVE: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten Den Burg tl.—; lossenrs. 4 ct ADVERTENTIES: 12 cent per regel minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet.) HOOGWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer een half uur later.) 8 9 10 11 12 13 14 Mrt 10.24 11,06 11,48 0.U7 0.49 1,37 2,'>8 PIIWIELEN en RI1TUICLN 6 21 WAARSCHUWING. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 7, 14, 15, 21 en 28 Maart en op 4 en 12 April a.s. vanuit een geschutsopstelllng nabij Petten tusschen 9 en 18 uur gescho» ten zal worden in een sector gelegen tusschen de richtingen W. en N.W. Het geschut zal zijn opgesteld ongeveer bij strandpaal 19. Onveilig zal zijn een sector gelegen tusschen de richtingen W. en N.W. tot op 10 km. uit den wal. Texel, 3 Maart 1939. De Burgemeester van Texei, K. VLAMING, Lo.-B WAT ER GEBEURDE.... 8 Maart: Oprichting Melkcontrole-Ver- eeniging. 1927. Opening nieuw gebouw van T.E.S.O. aan de Ha ven. 1933. 9 Maart: Het Duitsche s.s. Margarethe strandt t.o. de Slufter. 1926. Op heffing van Nut en Genoegen te De Waal na een bestaan van 30 jaar. 1927. 10 Maart: De Chr. Jongelingsvereen te Oosterend bestaat 50 jaar. 1932. NA DE PAUSKEUZE. POLDER HET NOORDEN. Wordt de olie-motor door een electrische installatie vervangen? Huldiging van oud-secretaris P. Bakker. Zaterdagmorgen is in het Wapen van Amsterdam, onder voorzitterschap van de heer K. Vlaming de jaarvergadering van ingelanden van polder Het Noorden ge houden. Aanwezig waren vier bestuurs leden en 18 ingelanden. Te half elf opende voorz. de vergade ring. Spr. wees er op, dat soms wel twee uur gewacht moest worden, voordat de vergadering voltallig was. Ditmaal „slechts" een half uur De notulen, gelezen door secretaris W. Eelman Az., werden onveranderd goed gekeurd. BEMALING. Ingekomen was een schrij ven van Ged. Staten, met de mededeeling, dat de Dertig Polders officieel afzagen van overneming van de bemaling van Se pol der het Noorden. De heer L. Roeper vreesde, dat, indien de Dertig Polders gaan bemalen, de ingelanden voor dit waterschap eveneens iri de betnalingskos- ten zullen moeten bijdragen. Voorz. achtte deze vrees ongegrond. VERZEKERING. Voorts was ingeko men een schrijven van Ged. Staten, om trent verplichte verzekering van het be heer van de penningmeester door het waterschap. Besloten werd bij de Natio nale Borgstellingmij. een verzekering te sluiten. NIEUWE MOTOR. Voorz. deelde mee, dat de motor van de molen, welke 26 jaar oud is, grondig moet worden gerepareerd. Blijkens ingewonnen advies zal de repara tie minstens f 1500 kosten. Het zou ech ter ook f 2000 kunnen worden. Spr. vroeg daarom de vergadering zich uit te spreken voor reparatie van de motor of voor aanschaffing vari een nieuwe motor. Als toch een nieuwe motor zou worden aan geschaft, voelde de voorz. het meest vooi' een electrische. Bij elactr. bemaling zou den de ingelanden waarschijnlijk ook aan het electrisch net aangesloten kunnen wor den. Omtrent de aanleg van de electrischa leiding (de installatie zelf zal goedkoop er komen dan die van een oliemotor) kon de voorz. nog geen mededeelingen ver schaffen, doch hij hoopte, zulks spoedig te kunnen d.oen. De vergadering sprak zich uit voor een nieuwe motor. Het bestuur werd gemach tigd, informaties in te winnen omtrent de kosten van een electro-motor en var, een olie-motor. Te zijner .tijd zullen de De wereld is een wonderboek. Het maakt zijn lezers wonder kloek. Maar wie het zonder oordeel leest Die blijft gelijk hij is geweest. Jac. Cats. Gekke wereld, ik kijk je eens aan. Wat ben je anders dan één groot ganzen bord. Kijk, omdat de een in de puf zit, gaat de ander vijf punten vooruit. En aan het eind krijg je de pot, of je zit er naast. De een heeft met tien gooien de heele zet, de ander gooit er zijn leven lang naast. En wie in de -put zit moet wachten tot hij verlost wordt Hola, hier houdt de vergelijking op, want, hoeveel menschen zullen er in de praktijk van het dagelijksch leven om zoo iemand in de put wat geven Wie helpt hem „hopla-floep" uit de put Het is beter vandaag dan morgen de wereld te leeren zien zooals ze in wer kelijkheid is: ruw., rauw. nuchter, koel en berekenend Een zeer bekend semi-overheidsbedrijf wordt momenteel „gesaneerd". De nieu we leiders staan voor een buitengewoon moeilijke taak en nemen, de modernste hulpmiddelen te baat bij personeel-keuze en bedrijfscontrole, die de wetenschap gebracht heeft. Het regent klachten maar als men de klagers op de man af vraagt: Wat heb je er op tegen, dat de wetenschap eens precies uitkient wat je voor de gemeenschap waard bent, tja, dan komt er wel een protesteerend ge mompel en in feite komt 't er op neer, dat men alleen maar doodsbenauwd it> ingelanden hieromtrent worden ingelicht. De nieuwe motor zal krachtiger worden dan de tegenwoordige. Het bestuur stelde voor een motor aan te schaffen van 50 P-k. REKENING. Ontvangsten waren over 1938 f 1741.87, uitgaven f 1043.25, zoodat er over 1938 een batig saldo was van f698.62. Batig sialdo 1 Jan. 1938 was f 1067.45. Het batig saldo op 1 Jan. 1939 was dus f 1766.07. De rekening werd goedgekeurd. BEGROOTING. Salarissen f600, on derhoud molen f 300. De posten ondeiM houd motor, olie-gebruik en onvoorzenj uitgaven werden, in verband me!t het onderzoek betreffende aanschaffing van een nieuwe motor, voorloopig aangehou' den. Goedgekeurd. POLDERLASTEN. De lasten werden wederom vastgesteld op f 1.50 per H.A. HULDIGING OUD-SECRETARIS P. BAKKER. Hierna volgde de huldiging van de af getreden secretaris, de heer P. Bakker, die 1 Maart 1938 ontslag kreeg wegens het overschrijden van de pensioengerechtigde leeftijd. De voorz. sprak de heer P. Bak ker toe. Hij wees er op, dat Gedep. Sta ten er reeds eerder op hadden aangedron gen, dat de heer P. Bakker, ontslag zou nemen, omdat hij pensioengerechtigd was In verband echter met uw groote vitali teit en werkkracht, aldus de heer KI. Vla ming, hebben wij verzocht dit ontslag nog wat te mogen uitstellen, hetgeen voor een jaar ook is geschied. In de vorige in gelandenvergadering hebben we reeds af scheid van'u genomen, vervolgde spr., maar bij de ingelanden kwam de wensch naar voren, u voor al het werk, dat u in de bijna 25-jarige ambtsperidoe heeft verricht, een stoffelijk blijk van waardee ring te doen toekomen, leder heeft daar toe een steentje bijgedragen. Na onder ling overleg besloten wij u een 'leunstoel aan te bieden. Wij hopen, dat u er nog veel gebruik van mag maken en dat u tevens nog lang prettige herinneringen, aan uw werk in het polderbestuur zult bewaren. Er b'.eef nog een bedrag over. zoo besloot de voorz., zoodat ik u daar: nevens nog een enveloppe met inhoud ken aanbieden. De heer P. Bakker dankte voor dit blijk van waardeering, mede voor de prettige samenwerking met bestuur en ingelanden. Tevens sprak hij de hoo/i uit, dat de goede samenwerking zou b ij ven bestaan in het belang van de welvaart van de polder Het Noorden. Bij de rondvraag merkten eenige lcJen op, dat de WATERSTAND in sommige deelen van de polder te hoog is H;t be stuur zal een onderzoek naar de oorzaak hiervan instellen. Verder niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorz.. te kwart over twaalf de vergadering. H. voor de Spiegel, die 't geestelijk even beeld haarscherp weerkaatst. Oh 't is zoo gemakkelijk op deze wereld rond te flaneeren met 'n groote mond en een air van: „Ach man, 't is toch allemaal ge-' knoei en geklets.... Ze moesten dit en ze moesten dat....." Vraag zoo'n vriendelijke vrind eens, wie toch die „Zij" zijn, dan zijn 't altijd „die anderen", hijzelf blij ft altijd prompt buiten schot. Geloof me, een wereld, waarin alles even gemakke lijk zou gaan, is wellicht een pracht'.ge kinderkamer maar geen werkplaats voo: verstandige mannen en vrouwen. En tochU zit nu eenmaal op die gekke wereld, u moet er op meedraaien of u wilt of niet. Zonderlingen en zacht-, moedigen van aard, die elke strijd trach ten te vermijden, koesteren jje illusie, dal onze wereld nog wel eens volmaakt zou kunnen worden. Dat is een heel erg mooi sprookje en het is heerlijk, daar eens over te mijmeren bij de vlammende haard, maar vergeet 't, wanneer u in het volle leven staat. De wereld is een spiegel, die ieders eigen gezicht weerkaatst. Kijkt u haar norsch aan, dan kijkt ze norsch terug en, lacht u haar tegen, dan zal zij u vroolijk en vriendelijk gezelschap houden. Zoo was 't, zoo is 't en zoo zal 't al tijd blijven op die gekke, goeie ouwe we reld. En tenslotte een goede raad en troost: Speel er uw spe'lletje op 't Gan zenbord des Levenssportief en met een goed humeur. Wie vol goede moed en blij van zin z'n spelletje speelt, gooit altijd de hoogste oogen. „DURF". HET ERGSTE ROOFDIER Te Simla in Britsch-lndië wekte 't groot opzien, dat een leeuwin en een hondje vreedzaam naasit) elkaar over de straat wandelden. Ze werden begeleid door Swa mi Krishnandj, een leerling van Gandhi. Toen nu de onderkoning, Lord Linlithgow, hem liet verzoeken, met de tamme leeuwin een be zoek aan zijn paleis te brengen, verklaarde de Indiër, dat Gandhi er in is geslaagd in zijn dorp bij Bombay door middel van de oude Hindoe-filosofie wilde dieren zoo mak te maken, dat /ij vreedzaam met tamme dieren samenhuizen,. Helaas, zoo voegde de Indische wijze er aan toe, is het tot dusver nog niet gelukt, menschen op de zelfde wijze op te voeden. (Vervolg.) Onder pastoor FLORENTIUS (1635 1645) telde Texel duizend communican ten. Zoowel door dezen als door hunl ouders .waren aan de opbloeiende Statie onderlatente noemen" verschillende roe rende en onroerende goederen in eigen-) dom afgestaan, hetgeen naijver bij de predikanten had opgewekt. Dit had tof gevolg, dat het Hof van Holland denöen April 1644 aan den baljuw van Texel gelastte om alle penningen en alle goe deren, welke aan de Statie of aan ker kelijke personen toebehoorden, in beslag te nemen. De taktick der kerkvervolging herhaalt zich keer op keer op dezelfde wijze. De buit was inderdaad groot, ge lijk uit de lijst der geconfiskeerde goede ren valt op te maken. Onder deze bevon den zich huis en erven van kapitein Nie- hoff in de Molenstraat, het huis van Aef Cornelis in De Koog en ook de schuur van Peter Claes, waarschijnlijk de Eier- koogschuur. Door dezen roof geraakte de Statie in geldelijke verlegenheid; zij gevoelde zich niet bij machte om verschuldigde renten, te betalen, nog minder om het geleende kapitaal terug te geven. De schade, welke zij ondervond bij het verlies der altaar- benoodigdheden, werd op 2000 gulden geschat. De doopboeken der Statie, welke be rusten in het provinciaal archief te Haar^ lem en aanvangen met het jaar 1647, wij zen uit dat er toentertijd meer dan 70 doopsels werden toegediend.. Onder pastoor Joannes TW1JST werd den 22en December 1648 de kerk en het „silverwerek" door het Hof van Holland/ (z.o.z.) 8 JU JU üP Jü Wfc m it iigi^ b? 46 47 48 49 50 Zwart had nu gedwongen moeten spelen 22—27 en 18:27, met een theore tisch zeer lastige stelling. Na de text- zet verloor hij evenwel op niet diepe, doch verrassende manier een schijf door 11. 35-30; 24:35; 12. 34-30; 35:24; 13. 28 -23; 18:29; 14. 32-27; 21 ;32; 15. 38:20, 29:38; 16. 20:29; wit wint schijf 38. TEXELSCHE COURANT LICHT OP GEMEENTE TEXEL Illlljiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll i/V--:? mm Onmiddellijk nadat 2 Maart de Pauskeuze was geschied, zijn de te lefoonlijnen, welke het gedeelte van het Vaticaan, waar het Conclaaf gehouden werd, met de buitenwe reld verbinden aanvankelijk af-* gesneden weer hersteld. Illllliiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll Hlllll VOOR ONZE DAMMERS. Illlllliini ii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| Een mooie schijfwinst. De vo'gende opening werd onlangs gespeeld door de Rottend amsCfoe meester N. Cohen, in een vriendschappelijke partij 1. 34—29, 19—24 2. 32—28, 14-19; 3. 40-34, 20-25; 4. 29:20, 25:14; 5. 45-40, 19—24; 6. 50—45, 16—21; 7. 3126, 18— 22; 8. 37—32, 13-18; 9 41—37, 9—13; 10. 37—31, 11-16? m SS? ^22 '<4M, 'M I 'VM vm mi mi m.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1