tweede blad I Binder slachtingen. Nederl. Bond tot het Redden van Drenkelingen. TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Woensdag 15 Maart 1939 K. VOLKSBOND. Uit een advertentie in dit nummer blijkt, vanavond in De Zwaan vanwege de Volksbond een geluidsfilm, „De Sociale rzekering in Nederland" en een film ji Het Mirakel van Amsterdam" wordt rtoond. Toegang vrij (leeftijd boven 14 ir). EBOUW GEREF. KERK. Wij hebben te bevoegder plaatse ge- ormeerd naar de juistheid van het rucht omtrent de bouw eener Geref. rk alhier, en kregen daarop d.d. 9 Maart antwoord We kunnen mee deelen, dat er voor inog geen sprake van is, dat er te Den ro een kerkgebouw vanwege de Geref. rk zal verrijzen. Wel ligt het in de he eling zulks in de toekomst, zoo mogelijk, doen, doch er is tot op het oogenblik Ifs geen enkel plan, daartoe strekkende. Men schrijft ons: Naar aanleiding van publicaties over samenstelling van een glijdende pacht- liaal voor Texel deelen ondergctceken- n mede, dat „Texelsch Grondbezit"' araan in geen geval zijn medewerking rleent. Namens het Bestuur: J. Keijser. Azv voorzitter. J. Roeper, secretaris. DE WAAL. ouvv landbouwschuur. Bij onderhandsche aanbesteding werd de uw van een hangar voor rekening van heer Keyser opgedragen aan aannemer J. Kooger, alhier timmerwerk Fa. Com- saris, Haarlem ijzerconstructieFa. L. uin en Zrs., Den Burg betonwerk Van n Berg, alhier zinkwerk. ERLOTING. Vanavond zal de trekking plaatsvinden n de verloting ten bate der Kerkekamer- fetauratie. De diverse prijzen zullen, enals de vorige keer, op lange tafels n uitgestald, zoodat het geheel een ettige indruk zal geven. Nog werden toezeggingen gedaan van n taart en van worsten, terwijl er nog legenheid zal zijn om naar de naam van n mooie pop te raden, ledereen is welkom. DE KOOG EISJESVEREEN. „KLIM OP". Vrijdagavond hield de Meisjesvereen. limop alhier een feestelijke samenkomst Hotel Het Witte Huis. De leidster, mw. oogaard, heette de leden en. de genoo- igden hartelijk welkom en zette hetj oei der Vereen, uiteen, n.l. bijbellezen, ugeu en het vervaardigen van Ih and- erken. Zoo'n avond per week is te Jen tijde nuttig en aangenaam. Dit is! uk deze avond gebleken. Er werd ge- tmenlijk gezongen. Thee en chocolade- ielk en koekjes werden geoffreerd. Ver- ulgens werd het jaarverslag voorgelezen aar na door de meisjes verschillende aar stukjes werden opgevoerd, o.a. de; oschfee, Middeleeuwen, Oude Besjes, iervrouwtje en de Baker. Aan de leidster erd een bloemstuk aangeboden. Om- treeks 11.30 werd deze gezellige avond, oor Ds. Salm na samenzang met dank- ebed gesloten. G. OOST. 'ISSCHERIJ De alhier gestrande botter H.D. 188 is ïfkocht aan de heer Geus, te Den Burg, ie het schip zal sloopen. De storm heeft o onlangs weggeslagen boot van de heer insen gesloopt. Men vond haar te pletter blagen tegen de afsluitdijk bij Kornwer- DNDERHANDSCHE VERKOOP. Het perceel alhier, voorheen sinds jaren 'Kvoond door de fam. C. Vonk, is thans 'Kkocht aan de Wed. Abr. de Smit, v.h. "oonachtig in Het Noorden. S. SPREKENDE GETALLEN. werkloosheid. Het percentage werklooze inwoners was f934 1933 1938 '•9 9.0 7.4 in Rotterdam J-0 7.4 6.5 in Amsterdam 4-3 5.1 4.8 in Den Haag. Hot aantal slachtingen van volwassen funderen bedroeg in ons land in 1934 473.300 1935 452.000 1936 397500 Op de Maandagavond in Pen's Zaal gehouden propaganda-avond is besloten, een Texelsche afdee- ling op te richten. Commissie van voorbereiding benoemd. De Maandagavond in Pen's Zaal ge houden propaganda-avond van de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen is wel een succes geworden. Niet alleen dat er een groote belangstelling bestond er waren wel meer dan 300 aanwezigen, o.w. de burgemeester, de gem.-Secretaris, verscheidene gemeenteraadsleden^ ge- neesheeren, rijks- en gemeentepolitie, e.a. maar er zijn ook spijkers met koppen geslagen. Besloten werd een Texelsche afdeeling op te richten. Een commissie van voorbereiding heeft de zaak in han den gekregen. Verwacht mag worde'j. dat deze zich met enthousiasme aan haar taak: zal wijden, zoodat het niet lang meer zal duren, of ons Noordzeestrand heeft zijn reddingsbrigade. De heer G. M i c h e 1 s, die het initia tief fot deze avond had genomen, opende de bijeenkomst met een kort welkomst woord, waarin hij zijn verheugenis over het groote aantal belangstellenden uit sprak. Hierna was Tiet woord aan de heer A. J. Meyer ink, de grijze propagandist, die zich ondanks zijn 74 jaren nog onder scheidt door groote vitaliteit^, welke hem xn staat stelt het groote belang van de Bond op krachtige wijze naar voren te. brengen. DE ZEE TREKT. Spr. begon met het voorlezen van een gedichtje van Clirxge .Ddbrenbos„De zee trekt", waarin voor de gevaren van de zee werd gewaarschuwd. Spr. herin nerde aan tal van rampen, die ons land. in de loop der tijden hebben geteisterd en waarbij honderdduizenden zijn verdron ken. Nederland is een waterland; twee derden van de bevolking leeft op of nabij het water. Aan het begin van deze eeuw verdronken jaarlijks omstreeks duizend personen. Van 1903 tot 1910 in totaal 6578 SPORT OP TEXEL TEX. BOYS-NIEUWS. Ons elftal herstelt zich, na de rust, door een 2—0 achterstand, in een 4—2 overwinning te ver anderen. Eerst leek het, dat de B's over HRC te licht dachten, want heel spoedig wist H. de stand tot 2—0 in zijn voordeel op te voeren. We zien dadelijk groote druk op het B-doel. Het zeer mooie open spel van H. was zeker oorzaak, dat Schi-ama in het doel vele malen moest ingrijpen. Kees en Tinus wisten zich slechts matig los te maken, hun verdediging was heel zwak. H's voorhoede wist te profiteeren en reeds was het 20 voor H. toen H. nog een strafschop werd toegewezen, doch het zeer harde schof wist Jaap, teil koste van een hoekschop, schitterend te stoppen. Daar kreeg Jan Hopman, op de rechtsbuitenplaats, het leder to ge speeld. Door vlug drie tegenstanders te passeeren doelpuntte hij zeer mooi. Na de thee zagen we, dat de B's beter ingespeeld raakten. Fraai o^en spel nu. Wam zette afgemeten voor en weer was het Hopman, die gelijk maakte. Veel ging het spel over en weer. We zagen onze halflinie weer een teveel teruggetrokken stelling innemen. Een goed doorgegeven bal van Jn. v. Sambeek, wist Wim te be machtigen. Met een vliegend schot gaf hij de H-doelman het nakijken. Heel mooi triospel van Verbakei, v.d. Linden en D, Witte, leverde een goed opgezette aanval, doch het zeer moeilijke schot wist de doelman juist te grijpen. Uit een hoek schop, welke een schermutseling voor het H-doel bracht, ontstond het 4e doel punt. Door hun krachtig doorspe'en, tot het einde toe, is de stand 42 in het voordeel van de B's gebleven. Over het spel na de rust mogen we heel tevreden zijn. Keurig speelde Jan als spil, ook V.d.Linden als linksbuiten. Wel was het onze verdediging, welke voor 80 pet. de eerste twee doelpunten ver-) oorzaakte, doch na de rust herstelde zij zich meesterlijk. Jaap in het doel gaf keurig werk. Van Wim zien we graag, dat door hem ook de buitenspelers in 't spel betrokken worden. Niek als rechts half is zeker deze plaats waard. Wanneer we Zondag ditzelfde van na de rust te gen Helder 4 presteeren, is er nog een menschen. waarvan 1576 vrouwen en 5002 mannen. Het werk van de Kon. Ned. Zwembond en van de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen is echter niet zonder gevolg gebleven. In de neriode 19201930 verdronken er gemiddeld 686 personen per jaar, in de periode 1920 1937 gem. 648, in 1937 562 personen, in 1938 slechts 461. Ontstellend is echter, dat jaarlijks nog plm. 200 kinderen bene den de 16 jaar de dood in het water vin den. ZWEMMEN IS EEN PRACHTIGE SPORT, vooral omdat wij de zwemkunst in dienst kunnen stellen van onze mede- mensch. Zwemmen is zoowel gezond als nuttig. Stond tot 1930 verdrink.ng bo\en- aan de lijst van gewelddadige doodsoor zaken, thans neemt het snelverkeer de eerste plaats in. Spr. deed een beroep op aller mede werking en wees er op, dat Texels eigen belang meebi-engt, dat hier een redding brigade komt als verlengstuk van de N. en Z.Ho'.l. Redding-Mij. De heer Meijerink deelde mee, dat de heeren dokters hun medewerking hadden toegezegd voor het geven van een cur sus Eerste Hulp bij Ongelukken en dat hij ook de volle medewerking van de Burgemeester had. DE REDDING BRIGADE Met veel heelden op het witte doek lichtte hij het werk van de reddingbri gade nader toe. Vele hadden betrekking op de Bloemendaalsche brigade, op ini tiatief van de heer Meijerink in het leven S.V. TEXEL-NIEUWS. Uitslagen van Zondag: 4e kl. A. K.N.V.B. Atlas-Texel 1—1; BKCSchagen 5—2; DTSStrandvogels 7—0; MFC—W.Waard 1—1; N.Niedorp- Watervogels 03. Texel 1 heeft ook nu geen over winning kunnen behalen Vorige weelc wezen we reeds op deze mogelijkheid. Met het resultaat, 11, zullen we tevre den moeten zijn. Wel speelde ons elftal technisch beter, maar A wist door hard en stevig zwoegen de balans in even wicht te houden. We beschikken wel over elf goede spelers, maar zij hebben niet allen dezelfde spelopvatting. Indien we ons langzamerhand, rekening houdende met geruchten over het eindigen als spe ler van eenigen van dit elftal, gaan voor bereiden voor het vormen va neen nieuw elftal, zal zeker een der eerste factorenl zijn, „allen eenzelfde spelopvatting". Met de medewerking van alle spelers en door flink en getrouw trainen is alles moge lijk. Texel 3 heeft het al heel bont ge maakt. Het grootste gedeelte van de wed strijd in de aanval en verliezen met 2-4. Een zeer zwak spelende voorhoede, die te ver door bleef combineeren, haar heil niet in sch eten zocht en zelfs de gemak kelijkste kansen onbenut liet. Dit moeten we als oorzaak aanwijzen. Te veel stap pen en te langzaam in het uitvoeren der bewegingen boden de tegenstanders, die toch een duidelijk soort spel ontwikkel den, ondanks hun veldmeerderheid, steedu kans. Het 2de elftal had een vrije dag. Jullie resten nog "twee thuiswedstrijden. Nu de kampioen in jullie's afd. bekend isv is de spann ng hier wel uit„ doch wiö moeten de onderste plaats toch vaarwel zeggen. Oosterend is kampioen. Na een Iharde strijd van 3 jaren is het O. gelukt om dit jaar, bijna ongeslaglen, de kam pioenstitel te verwerven. Van deze plaats gefeliciteerd, hoor. We hopen, dat ze zich in de a.s. competitie kunnen handhaven. Gaarne verwachten we onze spelers morgenavond 8.30 in de trainingszaal. ],i 2 O is Watervogels 2 kampioen geworden. Geluk gewenscht hiermee. Ze ker zullen de Boys geen hekkesluiters willen zijn. M. geroepen en bijzonder goed georganiseerd Op Texel zal de organisatie minder kost baar moeten zijn, maar niettemin zal ze doeltreffend kunnen werken. WAT KOST HET Na de lichtbeelden, welke met groote aandacht werden gevolgd, deelde spr. mee, dat de contributie door de afd. zelf kan worden bepaald. Meestal is ze f 1.50 per jaar. Aan de Bond moet f0.20 per lid per jaar worden afgedragen. Een zeer gering bedrag, als men weet, dat de zwemmers, die het diploma A, B of C hebben behaald en op wie als lid van de Reddingsbrigade een beroep wordt ge daan, KOSTELOOS VERZEKERD zijn voor ongevallen, overlijden of levens lange invaliditeit. Spr. stelde voor te besluiten op Texel een afdeeling op te richten. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. DE COMMISSIE. Burgemeester Kamp voegde hier nog eenige woorden aan toe. Spr. achtte het nooilzake.ijk, dat het 32 K.M. lange Noordzeestrand een reddingbrigade be zit, waardoor het baden voor de gasten veiliger wordt. Spr. stelde voor, een commissie te benoemen, die zich met de oiganisatie zal belasten. Hierin zou den dan zitting kunnen nemen de heeren C.BAKKER, voorz. Zvvemvereeniging; JN. BLOM, van Oudeschild; G. M1CHELS, van De Koog; JN. BAKKER, van De Cocksüorp. Bij acclamatie werden deze heeren aan gewezen. Op voorstel van de heer Meijerink werd Burgemeester Kamp tot eex-e-voorz. der afdee.ing benoemd. Nadat de heeren Meijei'ink en Michels nog bedankt hadden voor de medewer king, welke zij van alle kanten hadden oncleiwonden, ging de vergadering uit een. De commissie bleef nog navergade- ren om de middelen te bespreken welke tot een snel resultaat zullen leiden. H. weer gelegenheid tot onderbreken. Onze halfs, waarvan Jn. Kiewiet zijn bekende partij vertolkte, speelde zwak. Hun plaat sen verdient afkeuring. De keeper deed behoorlijk werk, terwijl Jac. Koorn er steeds beter inkomt. Ook nu viel zijn spel op. Nan en d' Olly bleven een stixk on der de maat. Na vele aanvallen gelukt het T. de lei ding te nemen als Nan is doorgeloopen en van dichtbij in wil schieten. Hij raakt de bal half, deze zal naast gaan, m;|ftr Piet Keijser komt nog juist op tijd om de bal in de benedenhoek te schieten. Een der weinige tegenaanvallen van H. heeft succes als een boogbal der linksbuiten over onze keeper in het doel verldwijnt. Met 11 wordt gedraaid. Hoewel T. steeds meer aanvalt en de mooiste kan sen om zeep brengt, weet H. door te bre ken en te scoren: 1—2, terwijl een nieuwe uit ooppoging der H-rechtsbuiten on houdbaar wordt ingeschoten. Zelfs laat Koos zich, na veel te lang treuzelen, de bal ontnemen, waaruit eveneens ge doelpunt wordt, 14. Tenslotte plaatst Ab, die zich een strafschop zag ontgaan» zuiver een voorzet van links in: 24, waarmede het einde komt. Texel 3 gaat Zondag naar HRC 7. Aangevraagd wordt om de wedstrijd om ihalf tien te doen aanvangen, opdat met de boot van 12.20 terug gereisd kan worden. Trainen. Dat oefenen noodig is, hebben we Zondag weer kunnen zien. Ieder wordt dus weer verwacht a.s. Don derdagavond, aanvang 8 uur. Wit en Gr.- zwart. Adsp. Tegen Ulo le kl. werd gelijk gespeeld, 0—5, waarmede duidelijk de machte'oosheid van beide elftallen wordt aangetoond. Toch kunnen wat meer van deze wedstrijden het spel wel bevor deren. Woensdag half zeven ALLE adsp. naar het Gymnastiek'okaal voor training onder de heer De Zeeuw. Oosterend is kampioen geworden, waarmede we deze club hartelijk geluk- wenschen. Even heeft het gespannen cB konden de felicitaties niet worden uitge sproken, maar nu is het zoover. We wen- schen deze club, die nu weer tot een on zer rivalen gaat behooren, veel succes toe in haar nieuwe omgeving, de 3e kl. NHVB. EXELSCH GRONDBEZIT erzand. S. ~~——r vW-/7' D.D.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5