Texelsche Berichten DERDE BLAD TEXELSCHE COURANT •a, Zaterdao 25 Maart t929 MAATSCHAPPIJ-ZIEKENFONDS TEXEL. Algemeene vergadering van Don derdag j.l. gehouden in Pen's Zaal. Spreker dr. Ch. Eggink. Donderdagavond is in Pen's Schouw burgzaal onder voorzitterschap van de heer T, Dogger de algemeene vergadering van het Mij. Ziekenfonds Texel gehou den. Aanwezig waren het voltallige be stuur en plm. 80 leden. In zijn openings woord deelde de voorz. mee, dat in deze vergadering niet, zooals op de agenda staat,afgevaardigden van de dorpen zul len «orden gekozen. Besloten is alsnog op de dorpen een voorvergadering De houden, waarin de leden twee afgevaar digden en twee plaatsvervangers voor de alg. vergadering kiezen. REKENING. Het woord was hierop aan de administrateur, de heer G. Michels, voor het uitbrengen van het financieel verslag. De ontvangsten bedroegen in totaal f43.848.44; o. m. ziekenfonds f 34637.45, verplegingsfonds f9193.29. De uitgaven beliepen in totaal f43.501.13; o m. aan huisartsen f24.035.54, tandartsen f2.214.66, specialisten f4.273.14, verple gingsfonds f 8039.4S. Het batig saldo over 1938 was f347.31. Het batig saldo <jp 1 jan. 1938 was f62.11. zooaat er 1 Jan. 1939 nog in kas was f409.42. Het aantal leden was op 2 Jan. 1939 4540, begin vo rig jaar 4272, een toeneming dus van 268 personen. Op de lijst van uitgaven kwam ook voor een kleine post voor heilgym nastiek. De heer C. Wonder vroeg hier over nadere inlichtingen, daar hij meende, dat het fonds dit niet meer voor zijn re kening neemt. De heer Michels antwoord de, dat het twee gevallen betrof, die reeds voor de reorganisatie in behandeling wa-> ren. Zoolang het noodig is, zal het fonds derhalve de kosten betalen. Nieuwe ge vallen neemt het echter niet meer voor zijn rekening. Namens de commissie van rekeningna- zieners verklaarde de heer W. van Heer waarden de rekening in orde te hebben, bevonden. JAARVERSLAG. Vervo'gens las de heer G. Michels, het jaarverslag voor. 1938, aldus het verslag, is voor het fonds een belangrijk jaar geweest. Immers kwa men de samenvoeging Den Burg en Ou- deschild en reorganisatie tot stand. Dooi' verschillende overgangsgevallen zijn de uitgaven dit jaar iets hooger geweest dan geraamd, doch die gevallen zijn bijna alle' geëindigd, zoodat 1939 vocrdeeliger voor* het fonds zal zijn. De onwil van Ooster end gaf veel actie. Vier gezinnen moesten worden geroyeerd, omdat zij medewer king verleenden aan de oprichting van 'n onderling fonds. Thans zijn in totaal n Oosterend 58 gezinnen met 182 personen lid van het Mij.-fonds. Te betreuren is het, aldus het verslag, dat enkele nering doenden te Oosterend gedwongen werden lid van het Onderlinge fonds te worden. Door verdaging van de weistandsgrens moesten 15 leden bedanken. Door de uni forme contributieregeling, waardoor Ou- deschild iets meer, Den Burg minder moest betalen, werd f3000 minder ont vangen. De leden hebben hier echter geen nadeel van ondervonden. Alleen de post specialite's moest worden verminderd. 1938 is dus wel een gunstig jaar geweest. Er is geen nadeelig saldo en verwacht mag worden, dat volgend jaar de uit komsten nog beter'zijn. De heer Alb. Backer vroeg, of de Mij. het recht had de weistandsgrens te verlagen, zonder .de fondsleden te hooren. Deze vraag] werd later door de heer Eggink beant woord. HET NIEUWE HUISHOUDELIJK REGLEMENT. Dr. Ch. Eggink lichtte hierop het nieu we huishoudelijk reglement toe. Het is noodig, aldus spr., dat een huishoudelijk reg ement van tijd tot tijd vernieuwd wordt en na de samenvoeging van Den Burg en Oudeschild was hiervoor een prachtige gelegenheid. BESTUUR. Het voornaamste punt van het reglement is, dat het bestuur, is samengesteld uit de vier artsen, die op VAN ZON EN MAAN. Datum: Z 26 Mrt. M. 27 D. 28 W.29 0. 30 V. 31 1 MAAN Op: Onder: 8,27 9,20 10,21 11.31 12,47 14,06 15,27 0,35 1,30 2,17 2,56 3,29 3,59 Op: 5.52 5 50 547 5 45 5,43 5,41 5,38 ZON Onder- 18,21 18 23 18,24 18.26 18 28 18,30 1831 Dinsdag 28 Maart Eerste kwartier Texel praktijk uitoefenen en voor de an dere helft uit personen, gekozen uit de leden van het fonds. Dus gelijke invloed van artsen en fondsleden. Dit principe is in de alg. verg. van de Mij. in 1935 aangenomen en wordt geleidelijk in al haar fondsen doorgevoerd. Er zal van de zijde van de fonds.eden tegen deze rege ling weinig bezwaar zijn, aldus spr. Naast dit Bestuur zal een vertrouwens- raad worden gevormd, bestaande uit af gevaardigden, van Den Burg, Oudeschild Den Hoorn. De Cocks do rg, Öosterend elk twee en twee van De Waal en De Koog samen, in totaal dus 12 personen. In e.k dorp komt een vergadering bijeen van fondsleden, waarin twee vertegen woordigers voor het dorp en twee plaats vervangers worden aangewezen. De ver- trouwensraad vormt tezamen met het be stuur de algemeene vergadering. Op de a'gemeene vergadering zullen gewone fondsleden dus niet meer aanwezig zijn Echter blijft het contact tusschen be stuur en lid, doordat een lid een kwestie, die hij behandeld wil z en in de a'g. ver gadering, met zijn vertrouwensman kan bespreken. De algemeene vergadering is het hoogste bestuurscollege. In deze ver gadering hebben weer geneesheeren en vertegenwoordigers van de fondsleden evenveel stemmen. Het evenwicht tusschen degenen, die contributie betalen en de genen, die geneeskundige hulp verleenen, blijft dus gehandhaafd. REOLEMEN rSWIJZIGING. Wijzigin gen van het reglement kunnen ieder jaar «oor de alg. verg. worden behandeld. Is de wijziging van essentieel belang b.v. contributieverlaging, verlaging of ver- hooging van de honoraria, wijziging van de hulpverleening dan is overleg met de Mij. noodig. Uit dat overleg kamt dan zeker resultaat, aldus dr. Eggink. Men mag niet zeggen: de Mij. legt een regeling op. Want dat is niet het geval. Eik reglement moet worden gezien in de omgeving, waarvoor het geldt. Daarom is het zoo goed, dat er vertegenwoordigers van de leden zijn, die de gelegenheid krij gen zich in de materie volledig in te werken de vertrouwensraad. Uit deze vertrouwenslieden kunnen later goede be stuursleden worden gekozen, die volko-i men met de werking van het fonds en de plaatselijke omstandigheden op de hoogte zijn. De Mij. is met deze plaatselijke om standigheden niet zoo goed op de hoogte) maar weet door ervaring met in totaal 86 fondsen dikwijls beter, hoe een. maatregel in de toekomst zal werken. Daarom is onderling overleg voor een goed beheer noodzakelijk. Vervo gens las dr. Eggink de voor naamste bepalingen van het regiem.nt voor, welke hij tevoren besnroken had. We stippen aan: de bestuursleden treden om de drie jaar af, doch zijn terstond her kiesbaar. De vertegenwoordigers van "de dorpen worden ieder jaar opnieuw uit en door de verzekerden gekozen. Wanneer 'n voorstel met geringe meerderheid wordt aargenomen heeft de minderheid gele genheid zich te wenden tot een scheids gerecht, bestaande uit drie personen. Van het bruto-bedrag der contributie moet 1> pet. worden gereserveerd voor de vor ming van een reservefonds. Hierdoor zal het fonds ook in geval van epidemieën zijn verplichtingen kunnen nakomen. Dr. Eggink voegde hier nog aan toe, dat de vergaderingen op de dorpen de gelegen- hei J geven aan de leden met de vertegen woordigers te praten. Eventueel kan in 't begin hierbij een bestuurslid aanwezig zijn, dat nadere inlichtingen geeft. In de praktijk, aldus spr., blijkt deze regeling goed te werken. In antwoord op een vraag van de heer C. Wonder, zei spr., dat de artsen wel dege'ijk in't bestuur vrij mandaat hebben om over verschillende kwesties naar eigen, inzicht te spreken, ook als het gaat over het honorarium. De bedoeling is juist, dat men plaatselijk tot overeenstemming komt. Maatregelen van essentieel belang echter vinden ook in andere fonsen hert weerslag. Daarom wil de Mij., dat zij daarover wordt geraadpleegd. De Mij. staat in voor geneeskundige behandeling, vroeger alleen van huisartsen, thans ook] van specialisten. Zij verlangt echter een bepaald minimum salaris. Dit is over het geheele land verschillend. Daardoor is ook de contributie overal verschillend. Op Texel is de contributie laag. Het fonds is echter solide. De geneeskundige behandeling is goed. Tekorten zullen er niet komen en als deze komen, heeft het fonds daaraan geen schuld. Dan zal de Mij. ze dragen. Daarom wil dus ook de Mij. kennis krijgen van de financieels zaken. WELSTANDSGRENS. Heelemaal geen weistandsgrens achtte spr. verkeerd. Dan kunnen ook b.v. personen met inkomeni van f 10.000 lid worden, tegen een voor hen zeer lage contributie. Hoe hoog moet dan de weistandsgrens zijn? Oorspronke» lijk was het fonds alleen voor loonar beiders later ook voor daarmee gelijkge- 'Stelden. Nu komen altijd bij het trekken van een bepaalde grens aan weerszijden onbillijkheden voor. Dat kan niet anders. De Mij. meende echter, dat een wei standsgrens van f1600 voor man en NED. CHR. FILMCENTRALE Men vraag! ons nog even te herinner n aan de filmavond in Eben Haezer op Maandag a.s. 'lot vanavond zijn" no»kaar ten verkrijgbaar bij de heeren P.i>.Kuij- per te Oosterend', J.A.Dros, Den Hoorn en tot Maandagavond bij de heer A.Kalf alhier. Maandagmiddag een speciale voor- steding voor de jeugd (15 et.) VER1KOKKEN PEK80NEN. Van C. 45a, Reinder Meindertsma, Herv naar N.O. Ijidië, Soerabaija; Van Schildere nd 58, wed. C.P.Dros- de Groot en Corn. A. Dros, Herv., naar Hilversum, G. vau Amstelstr. 327; Van De C. 69, Jannetje S.Bo.k-Ver- berg, en Geertrui en Corn. Bolk, Herv. naar Den Helder, Begoniastr. 291 Van Weverstr. 45 Adriana Meijering, Herv., naar Den Haag, Z.-Buitensingel 1 Van De C. 31, Hedwig Ruhrnannseder, R.K., naar Duitschland; Van E 138, Johanna Jannes, R.K., naar Wassenaar, Amazone'.aan 4; Van Den Burg Joh. Graaf-Hin met 4 kinderen, R.K., naar Pretoria, Z.-Afrika. Van Dijkmanshui/en Neeltje Mantje, Doopsgez., naar Egmond aan Zee, Ko loniehuis Kerdijk. vrouw opklimmend met flOO per kind lot max. f 2UUU hoog genoeg is. Op 't platteland wordt over liet aigerneen bij lange na geen f30 per week verdiend. Ve.e landaroeiders halen nauwelijks f 20 per week. Zij, voor wie het fonds is, zullen dus zeker lid kunnen worden. Nu vreest men, dat er leden zullen gaan naar het Onuening Fonds, dat geen wei- standsgrens heeft. We hebben gepoogd, aldus spr., het ziekenfondswezen 'te or- ganiseeren. Er was een gioep, die het niet met ons eens is. Deze kan nog wel meer dingen doen, waarin we haai- n.et kui.nen vo gen. Ais we een goede regeling heb ben gevonden, moeten we geen verkeer de dingen gaan doen.. Overigens staan bij dat onderling fonds tegenover het voor deel van „geen weistandsgrens" wel ee- nige nadee.en. VERLOSKUNDIGE HULP. Eenige vra gen waren binnengekomen, of 'tfcn.Is geen vergoeding kon geven voor verlos kundige hulp. Dit behoort niet tot de taak van het fonds, omdat men zwanger schap niet als een ziekteverschijnsel be schouwt, eerder als een gezondheids-ver schijnsel. Volgens spr. een juist stand punt. Er zijn fondsen, die bij bevall ntt een uitkeering geven, doch dit zijn fond sen, die daarnaast of in hoofdzaak - vo ^levensverzekeringsmaatschappijen zijn en die uitkeerlng als reclainemiddel voor hun Mij. bezigen. Het fonds kan een ui.keer,ng geven, maar dan is verhooging van contribute noodzakelijk. Hiervoor achlte sor. de gronden onvoldoende. Als later uit een oogpunt van groot genees kundig be.ang de contributie toch moet' worden verhoogd, is het wellicht de tjj-Ji om hierop terug te jcomen. Specialisti sche hulp bij een bevalling betaalt hef tonds wel. NOG EENIGE VRAGEN. De heer A. Backer: Wat gebeurt er als de stemmen staken Voorz.: Dan blijft de toestand zooals die i^. Men denkt er dan nog eens over na, wint eventueel inlichting n in en zal het op de duur stellig eens worden. De heer H.J.Reij vraagt: Wat doet het fonds als Oosterend propagan da gaat maken Dr. Eggink: Ten eerste zal propaganda gemaakt worden in de dorpsvegadering. Voorts mceten de leden er zelf op wijzen, dat het ver keerd is, een geschil dusdanig op te schroeven, dat men «Artsen, die de le den jarenlang terzijde hebben gestaan, op zij schuift en 'n wildvreemde arts inhaalt, die de andere geneesheeren beconcurreert. Al heeft men verschil van meening, dan moet men toch nooit zoo hande.en alsi zij deden. De heer R. J. Boom: Oos terend maakt reclame met een geval, dat een specialist in Den Helder een patiënt' MOEST behandelen. Dr. Eggink: Hier van was geen sprake. De specialisten in Den Helder behandelen de leden van Oosterend niet. Ook in Amsterdam zijner al teruggestuurd, zoodat ze zelfs naar Den Haag moeten, of nog verder. Het is voor de specialisten echter moeilijk. Hun standpunt zegt: niet helpen. Liever helpen ze echter wel, ze zijn dat gewend, het is hun beroep. Eenmaal heeft de genees heer te Oosterend de inspecteur van Volksgezondheid opgebeld, die hij wijs maakte, dat een patiënt werd terugge stuurd, die in ernstig gevaar verkeerde. De specialist heef hem, daar hij dit beter achtte, hangende het conflict, tijdejijk ge holpen. Een tweede keer gaat deze vlieger echter niet op. Spr. heeft het gevoel, dat de Oosterenders langzamerhand wel zullen begrijpen, dat het op deze wijze niet gaat. De heer Dogger merkte nog op dat reclame, die er op gericht is, be paalde personen te belasteren, geen zin heeft. Ik vraag, aldus spr.: Wie heeft de strijd ontketend, de Mij. of Ooster- rend. Dan moet ik antwoordenOoster end. Te half 11 sloot de voorz. de verga dering met de wensch, dat binnenkort één ziekenfonds op Texel is en dat d.t een Mij-fonds zal zijn. H, INGEKOMEN PERSONEN. Mo'cnstr. IS, Willi, van Overmeeren, R.K., van Amsterdam, Ambooplein 13 lts Ju.ianastr. 9, Marie v.d. Leij, Herv. van Grijpskerk, Visvliet E104; Weststr. 24, Öosterend, Grietje Stein- tort, Herv., van Aiuia Pauiowna, Schar» weg 45. R.K. PROPAGANDA-CLUB. Maandag a.s. de laatste vergadering in het seLoeu. We hebben het geluk, dan onze Pastoor te mogen hooren over lexel: lezing met lichtoeelden. Moge nie mand verzuimen deze avond bij te wa nen. K.Q. DE „VF.BRATENTO". Zoo heet de Yerbruiksartikelententoon- ste.iing, we.ke op 24-25-26 April door de heer J. G. van Barneveld, giossier te Sch.igen, zal worden georganiseerd. De toegang zal kosteioos zijn; ook het bus ver, oer naar Den Burg \oor hen, die de „Vebnue.ito" in hotel Texel wuien bezoe ken. Men kan ons reeds meededen, dat deel genomen zal worden door: De Wilt's Rad.ohandel, Bakker's Ijzer handel Sickesz Choc, fabrieken, Onrust en Hooru-puddiiigfabr., Enkhuizer Koek fa - friek, Buisman's Fabr.ek van Gebrande Kofiiestroop, Sibrands Wijnhandel, door de fabrikanten van Persil, Patria-biscuit, Mo enaar's Kindermeel, Mijnhardt's Arti- ke en, Delftsche Spiritus, Baltussenjam, üero-artikelen, Boldoot-artikelen, Avia* o.icn. Er zullen diverse biezondere attracties zijn. De tentoonstelling wordt door mu ziek opgeluisterd. Iedere 100e, 200e, enz. be/oeker krijgt een verrassing. Nadere bie- zonderheden volgen. DR. A. VIS BEROEPEN TE BEVERWIJK. Naar men ons gisteravond telefonisch uit Beverwijk meiude, is Dr. Alb. Vis, Doopsgezind predi leant aihier, in «te Loopsgezinde gemeente aldaar beroepen. Indien Dr. Vis dit beroep aanneemt he.geen niet onwaarschijnlijk is, daar Ds. \ooreventueel beroep elders bedankte, ten einde een beroep naar Beverwijk te kunnen aannemen, zal zijn vertrek aan staande zijn, hetgeen in 'breede kring on-, getwijfeld met leedwezen zal worden ver nomen. Dr. Vis werd beroepen (met 107 van de 141 stemmen) in de vacature wedce zal ontstaan, wanneer 1 Juii aan Ds. J.D. van Ca.car, predikant te Beverwijk sedert 1906, emeritaat wordt verleend. Dr. Alb. Vis werd 9 September 1894 te Beemster geboren. Hij bezocht aldaar «ie .agere schooi, te Purmerend de Ulo en te A.kmaar het gymnasium. Na het eind examen in 19i4 werd hij toege.aten tot de Gemeentelijke Universiteit en de Kweekschool voor Doopsgezinde Predi kanten te Amsterdam. In 1919 deed hij rijn proponents-e.iamen en werd hij beroepen te Witmarsum, wglke stand- p.aats hij in Dec. 1922 met Heerenveen verwisse.de. Dr.e jaar later werd Dr. Vis op Texel beroepen, waar hij 22 Nov. 1925 'zijn intrede deed. Jan. 1932 legde Dr. Vis het doctoraal examen af. 6 Nov. 1936 promoveerde hij aan de gemeeote- ijke universite.t te Amsterdam lot doctor in de godge.eerdheid. DE VERMISTE f 1200.-. Er is nog geen spoor ontdekt van de vermiste fi2UJ. Toen mej. Veldman zich had' Tebr. zooais in vorig nr. gemeld naar Den Burg begaf om het geld (meest briefjes van f 10 en f25) op het Postkantoor tegen groot geld in te wisse- .en, kwam ze, Dij het kantoor gekomen, tot de ontste.lende ontdekking, dat de bruine kunstlederen heerenporteteuille met het geld uit haar mantelzak gegleden was. Enkele weken verliepen, eer zij er met haar man over durfde spreken. Toen deze echter het land, van de gemeente gekocht, zou gaan betalen, moest het hooge woord er uit. Het verlorene maakte het opgespaarde geld van plm. 10 jaan uit. De man had vrijwel steeds werk hij de boer en is nu bij Staatsboschbeheer, terwijl de vrouw eenige werkhuizen heeft en mede geld inbrengt. Door zuinig en dege.ijk huishouden legden zij elke week eenig geld over helaas met het droe vig slot, dat al het spaargeld nu w^g is. Achterdochtige lieden trekken de waarheid van he.geen in de oproep ver meld stond in twijfel. Ons zijn echter de namen van vooraanstaande ingezete nen bekend, die zich met dit treurjg ge val hebben ingelaten en die volledig van de goede trouw der getroffen familie overtuigd zijn. Men heeft zich afge vraagd of de vinder wellicht het bedrag niet meer terug durft geven, omdat hij (zij) het reeds zoo lang onder zich heeft. Hierop kan ons antwoord kort zijn: De poneer het, in gesloten enveloppe, in de brievenbus van de Burgemeester. Wie hel vond doet niet ter zake. Als het geld maar terechtkomt, hetgeen we hartelijk hopett.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 9