I2sie Jaargang woensdag t> April 1939 No. "5349 lines? ien EERSTE BLAD. DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT Abonnementsgelden abonné's buiten Texel. Wat ons wacht in een „Moderne oorlog". Een opgraving op het Westerkerkhof. cf*f iUWSTe] muziektentfonds tex. fanfare. tijken TEXELSCHE COURANT 'r bij ons nodellen I IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ITGAVE: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTENf0.75 per kwartaal, buiten Den Burg tl.— lossenrs. 4 ct iDVERTENTIES: 12 cent per regel minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. ItEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge beel met kleine letter gezet.) IHOOGWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer een half uur later.) 6 7 8 9 10 11 April [g.21 10,01 10,41 11.21 0,22 1.08 LICHT OP RIJWIELEN en RI1TUIGEN 7 10 GEMEENTE TEXEL STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen, ter openbare kennis, dat op WOtNSDAG 19 APRIL 1939, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de stemming ter ver kiezing van de leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, ter Kieswet, dat ieder, die volgens de kie- Ikiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stem ming bepaalden tijd ter uitoefening van, zijn kiesrecht moet aanmelden bij het istembureau in het voor hem op de kie zerslijst aangegeven stemdistrict. Artikel 150 der Kieswet luidt: De kiezier, die niet voldoet aan de ver plichting, opgelegd bij art. 72, tweede lid, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaar zijn verloopen, sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding, opherroepelijk is geworden, wordt geld boete van ten hoogste tien gulden qpge- legd. Niet strafbaar is de kiezer, indien blijkt, dat hij eene geldige reden van verhinde ring heeft gehad of dat hij viel in de be paling van artikel 61, Het bewijs, dat de kiezer verzuimd heeft de verplichting, opgelegd bjj art. 72, tweede lid, na te komenk kan worden ge leverd door overlegging van de lijst, hou dende de namen, bedoeld in artikel 91. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Tevens wordt de aandacht gevestigd od: a. Art. 150a der Kieswet, luidende: Hij, die bij eene verkiezing als gemach tigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of een geldboete van ten hoogste f 1000.-. b. Art. 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: Rij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste EEN JAAR. Texel, 31 Maart 1939. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, KAMP. De Secretaris, JONKER. Beleefd verzoeken wij onze abonné's buiten Texel, voor zoover zij zulks nog niet Sedaan hebben, het verschuldigde abonne mentsgeld UITERLIJK 10 APRIL a.s. op onze Postrekening 652 te willen doen overschrij- V£n of te storten. Na die datum zullen de Postkwitanties ter inning worden aange boden. U kunt door tijdig betalen dus de "jningskosteii besparen. Voor uw medewer- "wg zeggen wij u dank. De Administratie. Nogmaals een S. O. S., Wij zijn nog niet aan 't bouwen. De som moet toch bijeen: Beschaamt niet ons vertrouwen, enningmeester Jac. Kuijper, budereind 38, Den Burg. v' Uit de vele beschrijvingen van bombardementen van open steden kiezen wij de volgende, die uit munt door strikte zakelijkheid. De schrijver is Dr. W. W. Cad- bury, medisch hoogleeraar aan het Sun Yat Sen Medical College te Canton. Ter uitvoering van het Japansche drei gement om de stad Canton te bombardee ren, begon 28 Mei de moordpartij. Negen dagen lang brachten de aanvallers dood en verderf aan de burgers van de open stad. Op 6 Juni, terwijl ik bezig was de ronde te doen in het ziekenhuis, hoor-; de ik het geratel van machinegeweren, die de straten schoon veegden. Mannen, vrou wen en kinderen holden in het wilde rond om een schuilplaats te vinden. Bommen begonnen spoedig te vallen. Vliegtuigen gonsden slechts vijfhonderd voet hoog. Het gebouw trilde van de ontploffing van bommen in de buurt. Spoedig begon nen de Roode Kruiseenheden de gewon den binnen te brengen. Geen enkele ge wonde soldaat. Allen onschuldige bur gers. Naarmate de gewonden binnenkwa men, gaf één van onze vrouwelijke art sen ieder ©en onderhuidsche inspuiting met morphine en anti-tetanus-serum. Voor ongeveer zestig of zeventig was de ampu- tatie van een arm of ©en been noodig. Er waren vele gevallen van vefrwonding van borst of buik. Aan zes operatieta fels werd tot laat in de nacht geopereerd. Het aantal gewonden, op deze eene dag het ziekenhuis binnengebracht, bedroeg 154. Honderden werden in andere zie kenhuizen opgenomen. De dooden lie pen in de duizenden. Onder de slachtoffers, die werden bin nengebracht, was een dokter, die zelf be zig was te helpen bij het Roode Kruis werk. Hij werd getroffen toen een bom viel voor het hoofdkwartier van het Roo de Kruis. Hij was stervende; zijn beide beenen waren vreeselijk verminkt. Zijn vrouw en een kleine jongen stonden bij hem, weenende. Naast hem lag een man met één been, hopeloos verpletterd. Ook hij lag te sterven. Vijfmaal doken de vliegers naar het Fransche ziekenhuis, waar de driekleur duidelijk op het dak was geschilderd. De bommen raakten en vernielden de kamer voor X-stralen, het laboratorium en de operatiekamer, waar alles klaar was om operaties te beginnen. Een menigte merf- schen, verdreven uit de schuilplaatsen dicht bij het ziekenhuis, vluehtte naar een froot gebouw van beton, dat pas ge- ouwd was. De vliegers doken opnieuw en wierpen een bom dicht in de buurt en dan nog een in de rivier, volgepakt' met booten. Tientallen mannen, vrouwen en kinderen werden alleen hier al gedood. Later in de middag zag ik veertig afschu welijk verminkte lijken, neergelegd ter identificatie. Bij de slachtoffers, die in het zieken huis waren binnengebracht, was zekere mevr. Leung, die binnen enkele weken een baby verwachtte. Eén been was ern stig gewond. Haar man was gedood, haar schoonmoeder en haar schoonzuster werden ernstig gewond. Er was een ze kere Poon, een koelie. Zijn gezin is er gens in het binnenland. Hij zond ze gere geld tien dollar in de maand. Zijn, ver brijzeld been werd afgezet. Hij weende bitter toen hij begreep, dat hij met één| been zijn gezin niet meer zou kunncnj onderhouden. Twee zusters werkten in een winkel op de rivierkade. Zij zochten; een schuilplaats, maar werden ernstig) gewond. Er was ook een zekere Lam, wiens halve gezicht was weggerij kt. Hij stierf later. Zijn vrouw en zoontje en zijn oude vader en moeder werden door, hem onderhouden. Zijn broer en diens vrouw en zoon werden eveneens gedood., Een ander, met vier kleine kinderen, werd ernstig gewond en moest zijn rechter been missen. Hij had een groentewinkel, die in de algemeene ruïne totaal ver loren ging. Hoh was een ambtenaatf aan een klein stationnetje buiten de stad, Een Japansche vlieger liet van 7000 voet hoog vier bommen vallen. Een daarvan trof Hoh's huis, wondde zijn vrouw, zijn twee jonge kinderen en hemzelf. Naast hem woonde de timmerman Cheung; diens huis werd ook getroffen. Zijn va der en zijn vieriarig dochtertje werden op slag gedood. Zijn vrouw droeg het jong- ste kind. Zij viel dood neer en een been van het kindje werd afgerukt. Dit zijn dan nog maar enkele van de honderderf RESULTATEN VAN DE OPGRAVING (Slot.) Hoewel de opgraving geen directe re sultaten van belang gebracht heeft en met zekerheid niets over het gebouw' gevonden werd, is het, dank zij de gra ving, toch mogelijk om, in combinatie met enkele oude prenten, een idee te krijgen van de Westerkerk. Mij zijn bekend de volgende platen in de provinciale atlas van het archief van Noord-Holland; 1. Een teekening in inkt van C. Pronk, 1728, hierbij afgebeeld. 2. Een teekening in O.-I.-inkt door P. van Cuyck, 1759. 3. Een gekleurde penteekening door H. Tavernier, 1790. 4. Een conté-teekening, vermoedelijk door C.W.Bruinvis, 1843. Op de plaat van Pronk is het meeste te zien van de ruines van de kerk. Al de overige prenten geven alleen de torent weer. Het lijkt me niet gewaagd om uit deze overigens niet zeer duidelijke af beelding de conclusie te trekken, dat er een verschil is tusschen kerk en to ren. De kerk was blijkbaar één schip breed, terwijl in tamelijk los verband de toren er tegen stond. Ook ijhieeft de tee kenaar een verschil in materiaal willen weergeven, tusschen kerk en toren. Uit het teit, dat de toren nog gaaf was, mag g'een conclusie getrokken worden daar deze als baken voor de scheepvaart nog onderhouden werd. Het lijkt me toe, dat de muren van de kerk van tufsteen waren en die van de toren van gladdere baksteen. Hierop wijzen, ook de vondsten. Op de fundeering vond ik tufsteen-blok ken, terwijl ik in het meest westelijke deel, dus waar de toren gestaan heeft, een stuk metselwerk vond vap roode reuze-moppen. Deze punten leiden ertoe om de kerk van Westerend te vergelijken met de nog bestaande van Oosterend. Dit is een éénschepig kruiskerkje met een zware toren aan de westzijde. "De westarm van het kruis is van tufsteen en ujt de Romaansche tijd. Dit deel wordt meestal in de 12e eeuw gedateerd. Het dwarspand is uit de 15e eeuw en hel) koor uit de 16e eeuw. Beide deelen zijn van baksteen. De toren is in de 19e eeuw geheel met baksteen bekleed. Oorspronke lijk was dit een éénschepig tufsteenen kerkje. Aan de noordmuur, met een dicht gemetseld rondboog-raam en poortje, is dat nog te zien. De zuidzijde is beplei sterd. maar zal ongetwijfeld ook van tufsteen zijn. Aan de binnenzijde kaal men zien, hoe in de westmuur ruw ei1 ongelijk een gat is gehakt, waartegen del toren geplaatst is. De tonen, waarvan dei kern van baksteen is, werd onherstelbaar verminkt door de bekleeding van het be neden deel met pleisterkalk en van het bovenstuk niet baksteen. Het portaal in de toren is Romaanseh, maar later dan de tufsteenen deelen. Bij de bekleeding1 heeft men niet het oude oppervlak na gemaakt, want de inspringende nissen zijn aan de O.W. en Z.-kant door ronde bogen afgedekt en aan de N.-zijide door spitsbogen, terwijl op een teekeningvai( P. van Cuijck spitsbogen staan- Binnen is te zien, dat het onderstuk van re u ze-mop- peil is en het bovendeel van gewone bak steen. Hier zijn dus drie bouwperioden te onderscheiden. Vergelijkt men de on- bekleede toren op de teekening van Van Cuijck met de toren van De Westen^, dan valt de groote overeenlkomst op. Bij, beiden is het onderste deel van. de toi ren massief en van een rondboogportaal voorzien. Het bovendeel is verdeeld in verdiepingen met in iedere wand twee spitsboognissen. In De Westen zijn drie verdiepingen, in Oosterend twee. De ta melijk ronde spitsbogen op de teekening van Pronk verklaren misschien, wnarorp men te Oosterend in de nieuwe beklee- ding ronde bogen heeft aangebracht. Gezien de vondsten en, ue teekeningem en na vergelijking met de kerk te Oos- tenend, vermoed ik, dat de kerk te Wes* terend er als volgt heeft uitgezien: Een éénschepig tufsteenen kerk uit de Romaansche tijd met tegen de westgevel een baksteenen toren, waarvan hef on-i derste deel nog Romaanseh was en het bovenstuk Gothisch. Uit historische gegevens is bekend, dat in de eerste helft van de 10e eeuw td Westerend een kerk was. De oudste scher ven kunnen in die tijd geplaatst wordenii De dateering van het tufsteenen deel iit die tijd lijkt mij te vroeg. Liever plaats, ik dat aan het einde van de 11e eeuw. Het onderstuk van de toren moet uit da 12e eeuw zijn. Het bovendeel, dat op de teekeningen zeer verschillend wordt weer gegeven, zal wellicht direct bij het Ro maansche deel aansluiten, dus vroeg-Go- thisch zijn. Het zadeldak op de toyen en de als fundeering gebruikte zwerfkeien wijzen op verwantschap met kerken uit de Friesch-Groningsche streken. Dat is niet te verwonderen, daar de kerken op Texel het bezit waren van het klooster; te Ludingakerke in Friesland. Drs. C. S. PONGER. soortgelijke of nog vneesellijker geval len, die wij in het ziekenhuis hebben be handeld. Ontleend aan een brochure, uitgege ven door het Comité voor hul^iverlee- ning aan de burgerbevolking van China, waarin o.a. zitting hebben: Oud-gouv. gen. van N.I. De Graeff, Oud-minister Van Lidt de Jeude, Ds. Banning, Ds. J.J. Buskes, de schrij ver Anton van Duinkerken, oud-missiona ris Pater Aloyz Goossens, prof. Kernf kamp, N.V.V.-voorz. E.Kupers, Burge meester De Monchy, Burgemeester Oud, A.Stapelkamp (voorz. Chr. Nation. Vak verbond, enz. Secr.mevr. L. van Wessem, Apollo- laan 75, Amsterdam; bijdragen kunnen gestort of overgeschreven worden op giro no. 2040 (Bankierskantoor N.V. Lissaen Kann; er bij vermelden: CHINA-HULP. llllllllllllllllllliuilllllllllllllllllllllllllllllluilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ALGEMEENE TEXELSCHE POLITIEVERORDENING. SOCIËTEIT. Alvorens in een tapperij sociëteit wordt gehouden, is de tapper verplicht een afschrift of afdruk van het reglement der sociëteit aan de Bur gemeester toe te zenden. Art. 21.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1