X)-E IN Dt i2ste Jaargang Woensdag 12 April 1939 No. 5351 EERSTE BLAD. DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT Wordt Nederland door oorlog bedreigd Texels>:he Berichten IWAATt.. J- TEXELSCHE COURANT IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. 1T0AVE: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. BONNEMENTEN: t'0.75 per kwartaal; buiten Den Burg tl.—; lossenrs. 4 ct PVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. EXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine Ietter gezet.) OOGWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer een half uur later.) 13 14 15 !6 17 18 April 01 3,12 4,36 5.49 6.44 7,29 8,01 LICHT OP RIIWIELEN en RIITUIGF.N 7 22 Twee vragen houden op het oogenblik li Nederlander bezig: Dreigt een alge- eene oorlog? Dreigt voor Nederland irlogsgevaar Wat de eerste vraag betreft, kan itkii ggen, dat zij nooit van de baan is. Zij ordt overal open besproken. De tweede beperkt tot intieme kring. Zij is taboe lar men niet precies weet wat men aan <aar heeft. Overheidspersonen beschou- :n haar als slapende hond, die men be- niet wakker maakt. Kranten vermijden ar voornamelijk, omdat zij aan de eetie nt geen onrust willen verwekken, en n de andere kant ook geen misschien gegronde geruststellingen willen geven, eze onthouding moet men tot op zekere logte waardeeren. Maar zij is struisvo- Ipolitiek, meent de Haagsche Post, laraan we deze regelen ontleenen en anten zijn er om te bespreken al het en de volksziel beweegt. Wij zien, dat tegenover twee econo- isch ontredderde, en in politiek en mili- ir opzicht alleenstaande landen laat- elijk een coalitie van machtige staten, komen te staan, die na pijnlijke ervarin- m tot de slotsom is gekomen, dat ver- nigd verzet tegen verdere „annexaties" n absolute noodzakelijkheid is gewor- n. Het is geen geval van omsingeling^ «als de Duitschers beweren; het is eert restie van de verdediging van de ge- eenschappelijk, diep vereerde beginse- n. Tegen staten, die verovering en he- monie door geweld heeten na te stre- n, is een groote groep andere staten verzet gekomen. Tegen dictatoriaal [eeren hebben Frankrijk, Engeland, Po- n, Rusland en pok de Vereen. Staten >st gevat, onder leiding van Chaimber- lin. De/.e heeft het eerst geduldig ge- robeerd met de middelen van redelijk erleg, maar is bekocht en teleurgesteld uitgekomen, overtuigd dat zachte midi den niet worden gewaardeerd door de genpartij, en dat niets overblijft dan «passing van het oude gezegde dat te- 'nover geweld alleen weerstand baat. Ie bloote betuiging van de wil tot ver- t waaiwan Chamberlain zich tot tolk aakte, heeft diepe indruk gemaakt. Mus lim in Calabrië, en Hitier te Wilhelms- 'veii zongen diverse toontjes lager dar! 'ivoonlijk. Men weet niet of dat zoo zal lijven. Mussolini heeft de Goede Vrij- Jg benut voor een overval op het kleine, fijwel weerlooze Albanië, waar hij reeds «heel de baas speelt. Die heeft zich van ie „b'.okvormii g" blijkbaar niet veel aan-t Etrokken. Eeid-en zijn onberekenbaar, wij hebben het spreekwoord van kat-- :n in het nauw. Maar tenzij zij ten offer; allen aan de verstandverbijstering waar-i lede de goden heeten degenen te bezoe- en die zij willen vernietigen, zullen zij ich hoogstwaarschijnlijk nederleggen bij. nieuwe toestand, door hun eigen ge- rag geschapen. Er blijft wel een moge- lil HOE LAAT rEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: an Texel: 5.45; 7.45; 11.20; 2.35; 5.35 'an Den Helder: 6.45; 10.-; 12.35; 4.20; 7.05. Op Zon- en feestdagen: "an Texel: 7.45; 11.20; 5.35. "an Den Helder: 9.10; 12.35; 7.05. lijkheid van het alles op één kaart zet ten door een snélle overrompeling, waar toe hun paraatheid hen misschien kan verleiden. Maar eerste rangs deskundigen geven ons de verzekering, dat zelfs die methode niets zoude afdoen aan het eind resultaat. Zij zou denkelijk jaren van namelooze ellende beteekenen voor onge telde millioenen, maar aan "t einde zou den de machtige democratieën zegevie ren, zij het dan ook in een verwoest Europa. Zelfs een onmogelijk geachte overwinning zou de autoritaire staten me» leege handen laten; en dat is niet het doel waarmede een wereldbrand wordt ontstoken. De militaire leiders, die geen kinderen zijn, moeten dat alles zeer wel inzien. En daarom valt zeer veel te zeg gen voor de opvatting dat de eerste jaren althans vermoedelijk geen nieuwe Groote Oorlog zullen zien. En in die jaren moet vanzelf veel veranderen. Mogelijk zullen, zij de komst zien van nieuwe spelers op het wereldtooneel. Misschien brengen zij zelfs bezinning, en erkentenis van de juistheid der bewering, dat oorlog een domme en plompe manier is om politiekc kwesties te beslechten. Nederland heeft geen territoriale am bities en staat afzijdig van elke alliantie. De kwestie is dus alleen of er kans is, dat iemand tegen elke redelijke verwach ting in toch op hol sla-at. Het zou kinder achtig zijn er doekjes om te winden door te verhelen, dat dit gevaar op het oogen blik alleen wordt geacht uit het Oosten te dreigen, hoewel men niet moet verge ten, dat het om strategische redenen ooit wel uit het Westen of Zuiden zou kun nen komen. H-et heeft dat zeker in vroe ger eeuwen gedaan, terwijl van het Oos ten uit onze vrede nooit werd verstoord, daargelaten dan die geschiedenis met de kerkvorsten van Keulen en Munster, in samenwerking met vijanden uit het Zui den en Westen. Wel zijn er onbevestig de geruchten, dat kort geleden nog van het Oosten uit een inval werd beraamd, maar aan de and-ere kant hebben we Hit ler's verzekering, dat hij alleen Duitschers in het Duitsche Rijk wil zien gelogen-, straft door zijn overmanning der Tsje ch-en en zijn aanbod van Maart 1935 onze grenzen te waarborgen. Cynische, opmerk-ers zeggen, c'at hij misschien, toch wel begeerlijke oog-en werpt op uit nog steeds zeer welgestelde land met zijn vele rijkdommen en met zjjn geog ifische ligging, die een machtig bezitter een „pistool gericht op Engeland's borst" i-n handen zou geven. Maar hiertegenover staat weder, dat Ba'dwin indertijd heeft verklaard, dat Engeland's grenzen aan de Rijn liggen en dat algemeen wordt aangenomen, dat Engeland en Frankrijk terstond zouden opkomen tegen bezetting van ons land door Duitsche troepen. De hemel behoede Nederland voor zulk een, eventualiteit. Zelfs de zekerheid, dat w.ij- na jaren wereldconflict onze onafhanke lijkheid zouden terugkrijgen, biedt geen evenwicht tegen al hetgeen hier Tntus- schen zou gebeuren. Niemand weet, wat Hitler's plannen zijn. Maar dwaasheden heeft hij, volgens de Haagsche Post, tot dusver in ^ijn mili taire polit'ek niet begaan. De betrekkin gen tussch-en zijn land -en het onze zijn absoluut correct. Het voortbestaan van 'n neutraal eiland tusschen elkaar beka-m- pende mogendheden, biedt voordeden, die hem onmogelijk kunnen ontgaan. M-etzijh vloot, vooreerst feitelijk machteloos te genover de Britsch-Fransche, bieden onze havens -en zeegaten hem geen buitenge wone voordeden. Zijn vliegvelden dicht bij onze oostgrens, maken de onze voor hem onnoodig, zoo niet waardeloos. En de militaire tegenstand, waarop hij hier zou stooten, maakt een militair avon tuur in de gedachte zin ook al niet aanr bevelenswaardig, en daarom niet zoo' waarschijnlijk. Ons land, ook al is het niet opgewassen tegen de macht van zijn groote nabuur, zou zich zeker verzetten, en komt met de dag beter in staat van verdediging. Met een half millioen troe pen gemobiliseerd, zou het anderhalf a twee millioen invallers kunnen vasthou den, daar volgens de jongste ondervin ding de verdediging slechts voor een drie- of viervoudige overmacht moet wijkeu zoolang zij haar moreel intact hand haaft. Met België en Zwitserland in staat vrijwel hetzelfde te doen als Nederland, zouden invallende legers dus kans loo- pien, vrijwel hun gansche troepenmacht te zien vastgehouden door kleine buren,, die neutraal moeten worden gehoudeii met het oog op de sterke militaire macht der grooten, welke krachtens de nieuwe constellatie terstond zouden invallen. Dif alles overwegend, lijkt een inval it;, of overrompeling van ons land, ons durj te onlogisch voor een Jclaar denkende generale staf; en dezelfde overweging geldt even goed voor denkbare aantas tingen onzer neutraliteit van het Westen of Zuiden uit, evengoed als van het Oos ten uit. Anders zou de zaak staan na een overwinning van Oost op West Maar in elk geval blijft het onder de huidige om standigheden geboden paraat te zijn en te blijven en onze verdedigingsmiddelen zoo volmaakt mogelijk te houden. Bij 'do heerschende toestanden zou het onverant-i woordelijk zijn aan te nemen, die niemand ons ooit iets zal doen. Maar wij geven hetgeen voorafgaat toch in overweging aan de velen die zich ongerust maken over gevaren die ons land mogelijkerwijs kunnen bedreigen, maar die, vooral dank zij de nieuwe groepeering der democra tische landen, naar alle waarschijnlijkheid} (jiet onmiddellijk voor d-e deur staan, en die, wanneer de gemoederen tot "bedaren komen en de m-enschen tot rede, zeer wel slechts wolken kunnen blijken die ten slotte voorbij drijven, zonder zich te ont laden. OVER BLOEMBOLLEN. GRIJS. De narcissen blijken nogal grijs geworden te zijn van de vorst. Er zijn partijen, die verleden jaar mooi groen waren en nu juist het tegenovergestelde. H-et is waarschijnlijk, dat volgend jaar zulk een partij weer behoorlijk groen zal zijn. Toch lijkt het mij gewenscht, slechte planten] die te veel verzwakt zijn, nu te verwijderen, want aan zwak plantgoed hebben we niet veel. We mogen feitelijk alleen prima plantgoed overhouden. De- ondervinding leert, dat, wanneer wij niet scherp gaan selecteeren, het gehalte der partijen sterk achteruitloopt. De groei wordt minder, men krijgt meer grijze, zwakke planten, meer vuur, zoodat een dergelijke partij te vroeg dood gaat en dus geen redelijke oogst geeft, dus geen behoorlijk financieel resultaat. Dit geldt natuurlijk ook voor onze andere bolge wassen, doch vooral voor onze narcis-, sen. ZON. Niet alleen zijn er dit jaar nogal grijze en door de vorst grijs geworden planten, maar het blijkt ook, dat d-e zon aan meerdere partij-en schade heeft ver oorzaakt. Het bolrot is in sommige par tijen er door bevorderd, ja is er mogelijk! door zonnebrand in gebracht. Een lichte* aantasting is niet merkbaar, doch ver leden zomer waren er partijen, die zeer sterk aangetast waren en dit is nu terufj te vinden in d-e minder goede stand te velde -en de hoeveelheid der zwakke plan ten-of gaten. -. Het spreekt vanzelf, dat hierop uitzon deringen voor zullen komen. Of de narcissen sterk zijn, is nog niet te zeggen, doch mij lijkt -een bespuiting met Bordeausche pap heel nuttig. Verle den jaar was geen verbetering door het spuiten te bespeuren, doch dit wil nog niet zeggen, dat het dit jaar even-eens het geval zal zijn. 3' P. N. JONKHEER, Voorz. van de Hillegomsche Veiling. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiniiiiiiiiiNiiiii>iiiiiiii>iiiiiin||||n llllll OM VOORUIT TE KOMEN ONDERZOEK HET ZELF „Altijd heb ik geweten, dat adverten ties de ruggegraat van onze verkoop zijn. Thans besef ik echter, dat ze daar- van evenzeer het bloed en de zenuwen zijn" Aldus de reclamechef van Sears, Roebuck -en Co. Een oordeel van groo te beteekenis, wanneer men bedenkt, dat; dit bedrijf reeds jarenlang e-an nauwge zette resultatencontrole houdt en talvarv proeven neemt met allerlei reclamemidde len. Doelmatig adverteer-en leidt tot resul taten, waarvan men geen flauw idee heeft' wanneer men er zelf de proef inliet mee genomen heeft. De regelmaat doet het, Niet de advertentie, die een enkele maal wordt geplaatst, al is deze ook nog zoo groot. V.V.V. TEXEL. Resultaat der actie tot het wer ven van nieuwe led-en bleef be n-eden verwachting. In Januari heeft onze VMM. zich door middel van circulaires tot menige Texe laar gewend met het verzoek zich als lid of donateur te laten inschrijven -en haar werk te steunen.. Het resultaat hiervan is echter, aldus deelde de voorz., de heer W. H. Lap, ons mee, beneden de ver wachting gebleven. H<et valt te betreu ren, dat nog zoo'n groote groep er niet van doordrongen is, dat onze VMM. voor ons he-ele eiland een haast niet te overschatten beteekenis heeft. „We mo gen pok wper piet geheel ontevreden zijn", verzekerde de heer Lap, „maar door deze actie hadden we toch op -een groofer bedrag gerekend, dan er nu binnenkwam. Dit is heel jammer, want d-e gelden zijn grootend-e-els voor reclame bestemd. Maara zoo voegde de voorz. er aan toe, we zullen het bij deze actie niet laten Wanneer we schouder aan schouder staan", aldus besloot de heer Lap, „valt! er van onze VMM. heel veel te maken". OUDESCHILD. VISSCHERIJ Aangevoerd aan de Vischafslag alhier: 24 Maart: 27 Kg. garnalen. 16 ct. 29 Maart: 339 Kg. wulken 20V2 ct. 55 Kg. garnalen 16 ct. 30 Maart: 176 Kg. wulken 20>/2 ct. 251 Kg. garnalen 16 ct. 31 Maart: 64 Kg. garnalen 16 ct. 3 April: 264 Kg. garnalen 16 ct. 4 April: 68 Kg. garnalen 16 ct. 5 April: 319 Kg. garnalen. 16 ct. 6 April: 266 Kg. garnalen 16 ct. Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die j>ast; ook past bij uw beurs: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Krachtige 1^ Werkloosheids- v bestrijding1 Verbetering bestaansvoorwaarden Middenstand n Welvarend platteland! STEMT: NO. 1 VAN l LIJST 8 i

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1