Mode Vrouw ■iSIvlllP flL Ook schaduwplanten behoeven licht DE VROUW IN HET SPEL. RATION EELE DAGVERDEELING IfiM i '- v f'"' y Bloeiende planten geven ongetwijfeld een gezellig aan zien aan een kamer en ieder jaargetijde brengt weer af wisseling. De meeste kamer planten zullen zich zeer dankbaar toonen voor een zonnig plaatsje, zij het dan ook, dat slechts weinigen de al te felle inwerking der zon nestralen kunnen verdragen Verschillende planten zul len de dagelijksche zorgen echter niet met een geurige of kleurige bloemenpracht beioonen, doch zijn mooi door hun decoratieve blade ren. Als eisch dient bij deze soorten gesteld te worden dat deze er frisch en gezond uitzien en hun eventueele stam recht omhoog groeit We zullen dan ook nimmei over „maar bladplanten" spreken, want in hun soor1 zijn ze vaak heel mooi. Denkt U eens aan een Azalea of bonte Aspidistra, planten, die als ouderwetscl beschouwd worden, doch des niettemin zoo'n mooie teeke ning van blad te zien gever en wier bladen van zoo'n frisch glanzend groen zijn. Verschillende bladplanten stellen zich tevreden met een plaatsje buiten de zon, het geen echter niet beteekent. dat ze ook gedijen in den meest donkeren hoek. Licht hebben zij allen altijd noodig, al noemt men vele dezer soorten „schaduw planten". De meeste bladplanten hebben behoefte aan veel vocht en zullen niet te dicht bij een kachel of verwarmingsbuizen geplaatst moeten worden, omdat de droge lucht de bladeren doet indrogen. Om deze laatsten niet te belemmeren in hun uitademing zal men ze af en toe met een zeer zacht plan- tenborsteltje af moeten nemen en daarna met een bloemenspuit besproeien. In het voorjaar zullen de meeste planten verpot worden en versche aarde krijgen, die men het best bij een bloemist kan be- stellen. Is de pot te klein, dan zal de vol gende niet eensklaps héél veel grooter moe ten zijn, doch slechts enkele c.M. Is ver potten niet noodig, dan worden de potten afgeborsteld in ruim water, opdat de lucht door het poreuse aardewerk in voldoende mate kan toetreden. Ons plaatje geeft te zien op welke wijze een plant, die verpot moet worden, ge makkelijk loslaat, n.l. door zachtjes met de rand tegen een bank of keukentafel te kloppen. De oude aarde kan daarna uit de wortels verwijderd worden. FEUILLETON HOOFDSTUK X. 26.) De volgende ochtend ontwaakte Bidde- ford bij helder weer en blauwe hernel. Het had des nachts gevroren en het gras frisch en opwekkend buiten. Zich k Lei dend floot hij een deuntje e,n zong hij zelfs een paar coupletten van een zee mansliedje. Dat scheen echter mr. Parlc minder te bevallen; hij klopte op d-e.tus- schemnuur en riep: Maarten, hoor ee.ns, wel fluiten, maar niet zingen. Fluitend kleedde hij zich v-erdej' aan. Daarna ging hij naar beneden. Hij ont heet overvloedig en stapte in de heerlijke morgen. Hij richtte zijn schreden naar 't verblijf van de kolonel. Het welslagen van zijn bezoek aan Scarthoe House maak te hem opgewekt; nooit was hij meer in zijn schik geweest dan -deze morgen. Het vervulde hem met dankbaarheid, dat hij zoo gemakkelijk had kunnen volbrengen, wat lord Hyd-e nogal gevaarlijk vond. Toen hij zijn wandeling naar het verblijf llllll EEN LACH EN EEN TRAAN. HIJ KON HET TOCH. En je zei nog wel, dat je zeilen kon. Nou, we zijn toch ook tot hier hee- lemaal gekomen. van de kolonel had afgelegd en nog eycn een blik op Scarthoe house geslageji had, trof hij de kolonel en Gornal in. de biblio theek op hem wachtend. Beiden groetten hem levendig. Men was het onder hun drieën -eens geworden, -groote voorzichtigheid in acht te nemen in het overbrengen der conces sie aan lord Hyd-e. Zij wilden geen ge vaar loopen, daar zij Alvera-do's hulp middelen en geslepenheid meenden te kennen ,'s Avonds tevoren waren Bidde,- ford en Gornal zonder ongevallen van Scarthoe House teruggekomen, slechts nagestaard door de gewonde. Het gejuk was hun inderdaad zeer gunstig geweest len -had tenslotte hen in het bezit der con cessie gebracht, welke v-ejlig in de safe van de kolonel geborgen lag. Biddeford, die Park niet erg vertrouwde, had het beter geoordeeld, het document niet mede te nemen naar de herbe,rg en het werd nu uit de safe van de kolonel te voor schijn gehaald. Ge hebt verstandig gehandeld, het document niet mee te nemen naar ,,'t Wilde Zwijn", zei kolonel Everdale,. Ik ben er zeker van, dat Park hier is om u of Alverado te bespieden. 1 Hij overhandigde de kapitein het ge typte document met het donkere zegel, die het nu met groote belangstelling bij daglicht weer inkeek. Bij de concessie bevonden zich verscheidene velletjes pa pier, in het Spaansch geschreven, m-e.t de telkens terugkeerende naam van een schip, de „April Day", op elke blad zijde. Die papier-en had Biddeford, onder de aandrang van het oogenblik, meegeno men en zijn leven lang zegende hij het toeval aan die aandrang toegegeven te hebben. D-e „April Day" was nu slechts •een naam voor hem, maar in later tijd zou die het middelpunt worden van een avontuur, dat alle andere avonturen vap zijn leven overtrof. Na de papieren eenige oogenblikken ingezien te hebben, vouwde Biddeford ze op. Hij deed ze in een envelop en gaf die de kolonel. Men was overeengekomen, dat Biddeford tot des avonds on Ever dale House zou blijven, zijn verblijf daar zoo in het oog loopend mogelijk makend, Ook Gornal zou blijven, met het oog op Reqencape van wit qabardine met qameerinq van Schotsche zijde ook de capuchon is hiervan even als de para- vluie. Sandra. Geeft arbeidsbesparing. Vele huisvrouwen, vooral zij', die pas be ginnen, hebben geen voldoende overzicht over haar werkzaamheden, hebben ze trou wens niet doelmatig ingedeeld. Het is nooit prettig, indien men tot de conclusie komt, dat anderen, die ongeveer onder dezelfde omstandigheden leven, over meer vrije tijd beschikken. Twee gezinnen leven nimmer geheel en al op dezelfde wijze, het eene stelt andere eischen dan 't anders, daarom is een vaste rooster steeds verschillend sa mengesteld. Wel mogelijk is een algemeen principe aan te geven, dat als basis kan dienen. In de eerste plaats is het aan te bevelen om zoo vroeg mogelijk met de ver- schillende werkzaamheden te beginnen. iHet spreekwoord „De morgenstond heeft Alvaredo of zijn spionnen. De concessie zelf zou in handen gegeven ep aan de zorg toevertrouwd worden van de huis meester, -een vertrouwd bediende. Deze moest door een achterdeur het huis ver laten -en langs een omweg naar Hartle pool fietsen. Toen dit plan bepaald was, werd Bradfield, de huismeester geroe pen en hem geziegd, het document aan lord Hyde persoonlijk ter hand te stellen. Hij moest in West Hartlepool de sneltrein trein naar Londen nemen, maar zoigvul- dig de groote weg naar Hartlepool ver-* mijden. Bradfield verliet het huis even over elf door de achterdeur; tien minuten na zijn vertrek kwam een motorfiets uit een groep boomen, dicht bij kolonel Evar-. dale's huis te voorschijn. De motorrijder- bewoog zich op de groote weg naai' Hartlepool; met groote snelheid ging 't over de weg. De scherpe morgenwind sneed de rijder in het gelaat, de schitte rende kleur verhoogend, die Biddeford zoo bewonderd 'had aan boord van de. Lachine. De rijder toch was niemand an ders dan miss Morris. Onder een stevig bevestigde pet kwam een lok van het mooie zwarte haar te voorschijn zij droeg een sportpak onder een nauw sluitende jas. Toen zij de lange zeeweg -afreed kwam zij voorbij Scarthoe House en keek -even naar het gebouw, in de mor genzon. Zij reed met groote behendigheid en gaf vol gjas op de lange mooie weg. Aan een zijde van de weg" liep een lang;, laag muurtje, om een veld met kort gras. Niemand was te zien, zoover het oog reikte, behalve zijzelf scheen de wereld die morgen uitgestorven. Zij verminderde haar snelheid ©enigszins bij het afdalen in de weg leidde. Een vlucht zeemeeuwen vloog luid krijschend over haar hoofden, van een heuvel, die naar de eenige bocht even later uitte zij een kreet van ergernis. Bij een kromming stond een Rolls-Royce auto dwars over de wieg bij een hoek, zoodat passeeren niet mqgelijk was. De weg was geheel geBlokkeerd. De chauf feur was bezig met iets aan de carbura tor. Zij riep hem aan, doch hij hoorde haar blijkbaar niet en zij moest dan ook een paar meter voor d-e groote auto afstappen. goud in den mond" bevat een groote heid. Een huisvrouw, die laat begint, zal zich veel meer moeten haasten om op tijd klaar te zijn en zal tevens meer van haar krach ten vergen, dan noodig is. Veel vlugger wordt gewerkt, indien steeds alles na ge bruik opgeruimd wordt en vóór het verla ten der slaapkamers de bedden afgehaald zijn en de kamers gelucht worden. Men moet zóó leeren te werken, dat de gewone, loopende bezigheden, m.a.w die w lke da gelijks terugkeeren op een vast uur klaar zijn. Alles wat voor de leveranciers noodig is, als melkkan, mandje enz. moet liefst met gepast geld, klaar staan, terwijl men 's avonds te voren even nagaat, wat van melkboer, bakker, slager, groentenman noodig is. Het vlugge afhelpen spaart tijd èn voor de huisvrouw én voor leveranciers. (Wordt vervo'gd.: RECEPTEN. APPELEN MET EIWITSCHUIM. Till kleine bellefleurs of goudreinetten, dl eiwitten, 70 gram boter, een ons suil.i twee eetlepels abrikozen-marmelade, ei half ons poedersuiker en tien arnandJ len. Boter en suiker worden san gesmolten en lichtbruin gebrand. Hie voegt men de in dunne, lange schijfjes: sneden appelen. Laat ze ongeveer t minuten stoven, waarna men de ma... overdoet in een beboterde vuurvaste sdij tel. Dan klopt men de eiwitten met i marmelade -en de poedersuiker stijf, dekt hiermee de appelen, strooit er beetje poedersuiker en fijngesnippe. amandelen over en laat alles in de ovd lichtbruin worden. NUTTIGE WENKEN. Vloer, welke geverfd is, kunt J schoonhouden met lauw zeepsop. Nadwel len met schoon water. D-esgewenscht rJ drogen in de was zetten, maar niet onder| de vloerbedekking. Broodkorsties kunnen in de ove:| gedroogd worden -en, fijngestampt, paneermeel. In trommels of busjes waren. Tobbe. Een houten tobbe, wei*! niet steeds in gebruik is., moet opgebo'l gen worden, zoo mogelijk, op -een vochl tige plaats; leg er anders vochtige doek overheen. HYGIENE EN VEILIGHEID DE LICHAAMSTEMPERATUUR 'I afhankelijk van de leeftijd, van de tijd vatl de dag, waarp zij gemeten wordt, terwijl bij verschillende personen ook kleifl'l verschillen te vinden zijn. Men kan <k| temperatuur met-en in de mondholte, okT sel of in de endeldarm. Dit Laatste n de meest nauwkeurige en snelste manie-' Men moet de thermometer vijf minute11 laten liggen. De normale temperatuur I van 0.2 tot 0.5 graden boven 37. In okse-1 of mond vindt men (na 15 minuten lateoI liggen) een temperatuur, die ongeval 0.5 graad lager is. ARTS.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 4