HEEL TEXEL WEET HET Propa HOE LAAT TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.45; 7.45"; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.45; 10.-; 12.35; 4.20; 7.05. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.45; 11.20; 5.35. Van Den Helder: 9.10; 12.35; 7.05. CHR. HISTORISCHE UNIE. Men schrijft ons d.d. 12 April: Heden werd te Den Burg in een le denvergadering van de Kiesvereeniging Texel der C.H.U., geleid door de voorz., Ds. Van 't Hooft, de candidatenlijst voor de a.s. raadsverkiezing als volgt vast-' gesteld (behoudens eventueel niet aan nemen van enkele niet aanwezige candi- daten) 1. S. de Waard, Den Burg 2. Jn van der Vis Bz., Oosterend 3. Jb. Kikkert Jz., Oudeschild 4. Jb. Kikkert Nz., Den Burg 5. R. van der Vis Rz., Oosterend 6. S. Lap B.C.z., „Zeewijk" 7. S. van der Vis, De Koog 8. P. Former, De Waal 9. S. van Heeringen, Oosterend 10. W. Zegel, Den Hoorn 11. P.S.Kuijper, Oosterend 12. J. A. Dros, Den Hoorn 13. M. Breman, Oosterend De stemmingen, volgens meerderheid stelsel, verliepen zeer vlot, zoodat en nog eenige tijd restte voor een aangena me discussie tijdens de rondvraag. Even als in het gebed, het openingswoord en de dankzegging bleek hieruit een geest van broederschap, doch ook van vastbe radenheid m deze spannende tijden. Tert- wm alles schiint te wankelen, kan hier. gewezen borden op de zekerheid, dat Gods plan met de wereld vaststaat en; op de bezieling, die deze overtuiging en het geloof in Zijn wijs beleid geven. Dit zal ons zoo werd verzekerd hef daarop gegronde beginsel der C.H.U, uit doen dragen, vooral ook nu, voor de verkiezingen. Niet meedoen aan oorlogs psychose en het drijven naar bloedig geweld, maar naastenliefde, ook jegens de vijand, beginnende in eigen omge ving, in eigen hart, naar Koninklijk woord en voorbeeld. Ook niet vervallende in het andere uiterste, de thans zoo jam merlijk hol klinkende leuze van eenzij dige ontwapening, maar fier en eens gezind schouder aan schouder optrekkend, als broeders van hetzelfde huis, hetzel'f-' de vaderland. Wat de practische politiek betreft, werd er de nadruk op gelegd, dat de C.H.U. niet verantwoordelijk kan worden ge steld voor regeeringsdaden, waar de C., H.U. tegen is; b.v. de gehate maatre gel, die werkloozen oplegt, eerst bijv. een eigen huisje te bezwaren voordat steun kan worden ontvangen. Juist met het oog op deze en andere zaken, die verbetering behoeven, kan men niet be ter dan georganiseerd onze Chr. regee- ringspartij steunen, die daardoor meer invloed ten gunste kan uitoefenen. Het beginsel der C.H. en het persoonlijk ge loofsleven harer vertegenwoordigers zijn een waarborg voor strikte rechtvaardig heid in haar daden en, zoo óóit, dan heeft de wereld dit thans noodig. ;K. POLEN'S LEGERCHEF De chef van het Poolsche leger, Maarschalk SmiglyRydz, die als opvolger van president Moscicki be schouwd wordt, beelden we hier af met zijn echtgenoote, op de trappen van 'de ambtswoning. OM VOORUIT TE KOMEN MEER ADVERTEEREN. Dhilco, één van Amerika's grootste fa brikanten van radiotoestellen, plaatste het vorige jaar meer advertenties in couran-< ten dan ooit te voren. Naar de heer Loveman, reclamechef, verklaarde, was hij over de resultaten zeer tevreden: „Natuurlijk heeft die cam pagne een kapitaal gekost, maar de ver koop was van die aard, dat die uitgave volkomen verantwoord was". Daar kan men van leeren. Ook de kleine zakenman. Heel Texel ligt onder zijn bereik. De geringe regelprijs veroor looft hem regelmatig te adverteeren. Heel Texel weet dan, wat hij aan te bieden 'heeft, elke rang en stand, elke richting. Komt daad'lijkmetons toch eens praten: Reclame moet u toch ook baten; Voor 8—65 cent Per regel U bent Niet snugger, zoo gij 't zoudt laten. GEMEENTE TEXEL CAND1DAATSTELLING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Texel brengt het volgende ter openbare kennis. Üp DINSDAG 9 MEI aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voorj den gemeenteraad. Op dien dag kunnen, van des voormid dags negen uur tót des namiddags vier uur, bij den Burgemeester ter secretarie der gemeente worden ingeleverd Lijsten van Candidaten, als bedoeld in artikel 35 der kieswet. 1 Op dezelfde lijst mogen ten hoogste ACHTTIEN candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor den gemeenteraad in de gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volg orde, waarin door de onderteekenaars' aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtge noot of overiecien echtgenoot onder toe voeging van haar eigen naam, voorafge gaan door het woord: „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. De candidaat mag niet voorkomen op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overgelegd de in artikel 4 van het koninklijk besluif van 12 December 1917 (Staatsblad nr< 692) bedoelde schriftelijke verklaring vam iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstellingi op deze lijst. Indien de candidaat zich bui ten het rijk in Europa bevindt, kan de hierbedoelde verklaring telegraphiscli worden gedaan en is zij niet aan het of- ficieele tormulier gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoor dig zijn. Van de inlevering wordt een be wijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging;, hierboven vermeld, zijn ter secretarie de zer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot ep met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der kieswet, luidende als volgt: Hij die eene lijst, als bedoeld in arti kel 35, inlevert, wetende dat zij voor zien is van handteekeningen van perso nen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteeke ningen geen voldoend aantal voor eenei geldige lijst zou overblijven, wordt ge straft met gevangenis van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderjteekend. Texel, 12 April 1939. De Burgemeester voornoemd, KAMP. LUCHTBESCHERMING. HOE GESCHIEDT HET WAARSCHUWEN tegen luchtgevaar? Door middel van de zenders van de radiostations, die het waarschuwings- sein: „luchtgevaar aanwezig" uitzenden. Dit sein wordt op het bureau van de hoofden van de luchtbeschermingsdienst opgevangen en beteekent, dat vijandelijke vliegtuigen onze landsgrenzen over ge vlogen zijn. Zij stellen vast, aan de hand van de nader binnenkomende, van Rijkswege uit gezonden radioberichten omtrent de be wegingen van de vijandelijke vliegtuigen pf hun gemeente door een luchtaanval wordt bedreigd. Indien zulks het geval is, wordt aan de bevolking het sein „Luchtalarm" gegeven door middel van sirenegeloei. Hoe komt het Hoofd van de Luchtbe schermingsdienst aan de weet, of vijande lijke vliegtuigen juist zijn gemeente na deren Daartoe is bovendien een uitkijk- en luisterdienst ingesteld, welke de nadering van vijandelijke vliegtuigen moeten be richten. Is het gevaar voor de gemeente gewe ken, dan krijgt de burgerij hiervan mede- deeling door middel van het sein „Lucht alarm geëindigd" (klokgelui). BOMMENWERPERS. Boven: Een met krachtige moto ren toegerust vliegtuig draagt een bommenwerper, zwaar belast, de lucht in. Zoodra voldoende hoogte en snelheid is bereikt, maakt het „moedervliegtuig" zich los (2) en kan de bommenwerper geheel op eigen kracht zijn tocht voortzetten. ONS LAND ZEER KWETSBAAR. Wanneer men op de kaart van Europa met Amsterdam als middelpunt cirkels trekt, die hemelsbreed met 100 K.M. toe nemen, zal dit u aantoonen, hoe snel vijandelijke vliegtuigen boven ons land kunnen zijn. De moderne bommenwerpers met een gemiddelde snelheid van 350 K.M. per uur, kunnen b.v. van onze oostgrens af in een half uur tijd ons land over vliegen. Men begrijpt dan met welk een haast in de meeste plaatsen de ver schillende maatregelen tot afweer geno men moeten worden. Beschouwt men voor aanvallen uit de nabijheid een wer kingssfeer met een 'straal van 250 K.M. en voor de zone, waaruit men in de verte aanvalt, een straal van 500 K.M., dan zien wij hoe kwetsbaar ons land is. R. Mgemeci >n kenni waarvan op Dins Noordei ost ITALIË IN ALBANIË Een der Albaniërs, die Graaf Ciano, Italiaansch Minister van Bui- tenlandsche Zaken (schoonzoon van Mussolini) en de Italiaansche offi cieren bij hun intocht in de hoofd stad, Tirana, begroetten. In aller haast (let op de stok) heeft de man zich van een vlag voorzien. (aarten Secr. WERELDNIEUWS llllliri [Zaterdai IN WEINIG WOORDEN. ||||||ij gebouw Lezing schil Spanje sloot zich officieel aan bij h Lant antikominternverdrag, dat thans de vo Csten f0 gende landen omvat: Duitschland, Itali ,n \y Q Hongarije, Spanje, Mandschoekwo Japan. Van de Italiaansche vrijwilligers Spanje hebben er een 20.000 Spanje v Almeria verlaten, maar nieuwe troep; zijn aangekomen. Zuid-Slavië, dat nu uitmondt op« Begraf Italiaansche binnenzee, is gelijk de bt iderlinc richten luiden door Rome tevorien g; Oostere kend in de stappen, welke tegen Alb; r bij Ko nië werden voorbereid en schijnt zoodi nige verzekeringen te hebben ontvang» dat dit land tevreden is. De politiek v: Zuid-Slavië is reeds sinds jaren prp-ltali aansch. De Bulgaarsche oensuur laat in dlanwaar bladen geen buitenlandsche commentara ig word toe, waarin critiek wordt geleverd op 1 Br. aan as-mogendheden. Ook al Hitler-vrees? Z.H. de Paus heeft op Paschen indrukwekkende vredes-pedevoering houden, onder het motto „geen vrede v der orde en geen orde zonder rechtvar digheid". De Poolsche minister van buite; landsche zaken Beck is na zijn geslaagd Londen-reis te Warschau aangekomen. Te Berlijn heerschte een groote koelhei over de Poolsche politiek. De verhoudif; DuitschlandPolen is thans slechter gt worden. Danzig en de corridor blijven gt varen-centra, welke aan de wereld na een zware proef kunnen opleggen. "Berlif °k aan heeft een tijdlang getracht Warschai vriendschappelijk te stemmen, gaf to aan de Poolseh-Hongaarsche wensch d: Karpatisch-Oekraïne aan Hongarije zoi komen, steunde de Oekraïnsche onafh; kelijkheidsbeweging niet en trad nimmi in de bres voor de vrij groote Duits' minderheid in Polen. Thans echter is sterke verwijdering. imnginr DE BELHAMELS VAN KOSTSCHOOL ZEEZICHT. 1. De vier belhamels van kostschool' Zeezicht, Bent, Frank, Piet en Jurgen, hielden op Kamer Twaalf krijgsraad. Op de rugleuning van een stoel gezeten, voerde Bent druk het woord, terwijl da anderen in gemakkelijke houding toeluis terden. „Mannen van Kamer twaalf", be sloot Bent zijn toespraak. „Gij hebt het allen gehoord. Vanmiddag zeilen we met onze boot naar het Paradijseiland. De zwempakken gaan mee. De boot kan ik krijgen, dat is in orde. Ook voor provi and is gezorgd". 2. Luide bijval volgde op deze woorden: handgeklap en voetgetrappel. Op ogenblik ging plotseling de deur opc- Op de drempel verscheen „Spekkie", omvangrijkste en tevens de minst schran dere van de klas. „Wie sprak hier oft' proviand vroeg hij begerig. Bent sprto op. „Maak dat je weg komt, dikzak. Jl hebt hier niets te maken". ,„Och 1^; hem", meende Frank. „Hij kan het mj1 helpen. Dat zit hem in het bloed. A» ergens over eten wordt gesproken, is h» er als de kippen bij om te vragen, war neer hij kan aanvallen". (Wordt vervolgd-) tint ter lamboel: iVordt c leel Te Hollandi Majestic Locarno John Ev Mary C Poetaz Op h Als het staat in de Texelsche Courant.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2