TWEEDE BLAD 'TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Woensdag 19 April 1939 mill iiiiimiimiiiiiiiin llllllllll GEMEENTE TEXEL HUIIHd: SCHIETPROEVEN De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat op 18, 19, 20 en 21 April a.s. (reserve 24 tin. 28 April) nachtelijke schietproeven zullen worden gehouden met te beproeven kanonnen. De ^schiet proeven vangen aan te 20.30 en eindig.n uiterlijk één uur voor zonsopgang. De Burgemeester van Texel, KAMP. INRICHTINGEN u-elke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Gebr. Blom, te Oitdesehild, om ver gunning tot uitbreiding van de vischdro- oerij, gelegen aan den Schilderweg nabij Oudesehild, kadastraal bekend in sectie D., no. 3464. Op Dinsdag den 22en Mei 1939, des middags ten 12 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk 'toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende die dagen, vóór liet bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen De "aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel n: t tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 18 April 1939. Burgem. en Wethouders voornoemd, KAMP. De Secretaris, IONKER HET SELECTEEREN VAN KIPPEN. Welke kippen hebben waarde? De Coöp. P.T.V. Texel nam het initia tief tot een mooi werk. Het is op het oogenblik nog zoo, dat de pluimveehou derij een van de meest rendabele deele' van het boerenbedrijf is. Zooals de eier- prij/.en de laatste tijd liggen, lijkt het er op, dat er dit jaar nog wat meer op dq kippen verdiend zal worden, dan; het vo rige en toen was het ook al niet slecht. En wat kunnen er op de Texelsche scha- penbedrijven gemakkelijk een groot aan tal kippen meer gehouden worden dan er gedaan wordt. Ik schreef al eens eer der: Elke schapenwei dicht bij huis kam tegelijk een goede kippenlwei zijn. Maar lang nüet alle kippen zijn goed. Er loopen in heel wat toornen kippen nog z.g. doodeters: dieren, die wel mec- eten, en er gezond en lievendig uitzien, en de indruk maken goede dieren te zijn, maar die bij de voerbak wèl regelmatig verschijnen', maar niet op 't legnest. Men heeft dit eens zeer serieus gecontroleerd. En men had een moederkip zoo qp 't gezicht een dier, waar relets op te zeggen viel die 27 keer het nest wèl bezocht in ongeveer één maand enniet ét'ln eitje produceerde. Dat beest zat er voor de vorm, of om uit te rustjen van liet vreten. Zulke kippen doen de kippenhou ders de das om zie moeten er uit en het moet hem heel wat waard zijn, ze te kunnen verwijderen. En dat kan, als je het maai- weet. Vakmenschen, die de die ren stuk voor stuk in handen ntemen, gooien die doodeters er uit. Ze vinden ze, ze herkennen ze aan "bepaalde afwijkin gen. En daar nu komt de bekende kippen- specialist B. Van Asperen Vervenne pluimveeteeltconsulent voor de Texel sche kippenhouders o.a. Vrijdag over1 spreken. Hij komt vertellen, hoe men bij. die selectie te werk gaat. Maar al hoort men het dan, dan kan men het nog niet. Dat is ook niet erg. Het bestuur der Coöp. P.T.V- heeft er voor gezorgd, dat vakmenschen dit secure werk op Texel komen doen. De Texelsche Eierveiling sluit zich daarvoor aan bij de Provinciale Organisatie van Pluimveehouders en deze organisatie stuurt afgerichte selecteurs binnenkort naar Texel, om op uw bedrijf de schadelijke kippen uit te zoeken. U kunt daarover a.s. Vrijdagavond alles ver nemen. 't Is dus van belang kippen houders Vrijdagavond present te zijn i in de Oranjeboom op de lezing over het selecteeren van kippen. Er zijn kippen aanwezig, waar mee gedemonstreerd wordt. v.d. B. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUI?. N. N„ De Waal fl.— MELKPRIJS NEGEN CENT PER L. Ingevolge besluit van de N. Holl. Con- sumptiemelkvereeniging, is de melkprijs met ingang van deze week van 10 op 9 ct, per L. gebracht. DE ..TWEEDAAGSCHE VAN DE BOERINNENBOND. Het bestuur van de Boerinnenbond ver zoekt ons mede te deelen, dat de leden, die op de bijeenkomst van 11 April een aangiftebiljet voor de deelname aan de „Tweedaagsche" in Alkmaar hebben ont vangen, verzocht worden, dit met spoed bij een der bestuursleden in te leveren. Ook wanneer niet wordt deelgenomen, moet toch het formulier worden bezorgd. Dege nen, die niet op 11 April aanwezig wa ren, kunnen zich alsnog bij een der be stuursleden opgeven. Gaarne wil het bestuur nog eens aan bevelen, deel te nemen aan deze „Twee daagsche", een van de weinige gelegen heden, waarbij men rechtstreeks contact heeft met de Bond en de Bondsleden van elders. Opgaven worden tot en met Za terdag 22 April bij de bestuursleden inge wacht. Geeft u in grooten getale op. WAARSCHUWING. De heer P. Fehrmann, administrateur van V.V.V. Texel verzoekt ons het vol gende onder de aandacht van belangheb benden te brengen. Er zijn pensionhouders, die op aan vragen van vreemdelingen veel te laat of zelfs in het geheel niet antwoorden, Dit is zeer te betreuren. Daarmee wordt het vreemdelingenverkeer niet gediend en, de arbeid van de V.V.V. noodeloos be moeilijkt. Aan ieder verzoek om toezen ding van Pensionlijst, Gids van Texel, folders, enz., wordt door de Administratie met de grootst mogelijke spoed gevolg gegeven. Maar wanneer dan de pension houder, nadien door de vreemdeling aan geschreven, niets van zich laat hooren of pas na weken teeken van leven geeft, is dat niet alleen onbeleefd, maar zeer schadelijk bovendien. Laat men niet ver geten, dat er meer badplaatsen liggen aan de Nederlandsche kust en dat ook elders gedongen wordt naar des vreemiSelings gunst. PACHTSCHALEN VOOR TEXEL. Op verzoek van de Texelsche Land bouworganisaties heeft de heer E. v. d. Ban voor Texel glijdende pachtschalen samengesteld. Wat hiermee wordt be oogd, hebben we reeds uitvoerig gemeld. We kunnen volstaan met mee te deelen, dat de schalen thans, met toelichting, in druk zijn verschenen. Bij de toepassing gelden voor de vaststelling der pacht prijzen van dit jaar deze basisgegevens, vastgesteld door de Commissie op 27 Maart j.L: (GEMIDDELDEN over 1938): lammerenprijs 1938 f 10.25; voerprijs per fokschaap omgeslagen, voor Schaal No. 1 f7.50; melkprijs (wei biigerekend) f5.25; melkmeelprijs f8.50. Gescheurd land: het beste tot f100. minimum f40. Oud bouwland: het beste tot f80. mini mum f30.—. Onder oud bouwland verstaat de Com missie land, dat ongeveer 10 jaar in boiuv is. IHIIIIIIlli SPORT OP TEXEL 111111111.' S.V. TEXEL-N1EUWS. De laatste wedstrijd in 4e kl. A KNVB door ons le elftal in W.Wiaard gespeeld, eindigde met 22. Over de wedstrijd vernamen we, dat achterhoede en half- iinie prima speelden, terwijl de voor hoede als geheel niet sterk bleek, waJ natuurlijk niet inhoudt, dat alle vijf spe lers apart onvoldoende waren. Zoo weten, we, dat het moeilijkste probleem in een elftal was, is en blijft: de aanbal. Daar op moet sterk de klemtoon gelegd wor den. Ete uitslag is meegevallen,, nu we niet compleet konden verschijnen. Wim heeft in het doel weer prima gespeeld, waardoor we met vertrouwen kunnen verder gaan. Texel 1 bezet de 3e plaats op de ranglijst, wat over het algemeen, bevredigend zou kunnen worden ge noemd. Toch zijn we van meening, dat ons elftal in zijn geheel onder zijn kun nen is gebleven. De weerslag op het ver- eenigingsleven en de belangstelling voor het spel hebben we danig moeten voelen. We weten echter, dat elke- vereen, zijn „vette en magere" jaren moet door maken, zoodat wij onze leden enkel maar willen aanmoedigen om alles in het werk te stellen om zoo spoedig mogelijk weer op het goede pad terug te zijn. Texel 3 speelde thuis tegen Atlas 2, dat met slechts 9 man verscheen. Het werd danook een tamelijk ongelijke strijd, hoewel A. zich danig verweerde en zoo nu en dan gevaarlijk doorbrak. Bij on=; 3e viel wel aardig spel waar te nemen, maar balbehandeling en spelinzicht wa- R.K. VOLKSBOND Belangstellenden maken we attent op de annonce betreffende de 3-j. cursus. JUBILEUM Naar men ons meedeelt is het vandaag 25 jaar geleden, dat de heer R. P. Kuij- per bij tie fa. A. Langeveld "Pz. in dienst trad. NIEUWE TELEFOONABONNEES. 133. P. Moerbeek. 136. M. Moojen. 137. J. P. Eelman. 138. R. Kooim'an. BEESTACHTIGE SLACHTING ln China vallen duizenden en duizen den dooden. Een voortdurende stroom gewonden bereikt Hongkong langs de verlaten spoorweg. 'Zij wer- den over ruim 10U K.M. door boc- ren uit de omtrek in handkarren ver- voerd. De hospitalen kunnen aan al- len geen plaats bieden. Dailv Ten I!I|||:iiiiii;iiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| llllllilllll WERELDNIEUWS llllllllilil Illllij|||j| IN WEiNlü WOORDEN. |||||||||il| Engelauds onderhandelingen met Moskou stuiten op het bezwaar, dat Po len niet gaarne in geval van een oonfli.t aan Russische troepen doortocht geeft. Londen zoekt naar een oplos,sing, daar het de Russische macht niet gaarne mist. Ierland. L)e Valera lneld Zondag een redevoering, waarin hij betoogd dat Ierland in 'n oorlog neutraal blijft. Of Londen dit duldt Duitsehland zond een deel van z'n vloot naai- Spanje, „op manoeuvres,". Le Franschen zien dit met ongerustheid. Een deel der Duitsche vloot zou bij een con flict veel gewicht in de schaal leggen, waarop inen elders niet heeft gerekend. Duitsehland houdt de protectora ten Bohemen en Moravië blijvend do< r Duitsche troepen bezet. ln Spanje kwamen de laatste dagen JQ00 Italiaaiische soldaten aan. New s Chronicle. Bij Gibraltar kwamen 14 Frans,che oorlogsschepen aan. De Britsche Middei- landsche Zee-vloot bevindt zich bijna ge heel bij Malta; slechts enkele Britsche torpedojagers liggen bij Gibraltar. Italië heeft de toestand in Alba nië reeds geconsolideerd. De koning-kei zer van Italië heeft de Albanees,che kroon, aanvaard. Graaf Ciano hield Zaterdag een rede, waarin hij uiteenzette, welk belang Italië historisch in Albanië heelt en hoe het conflict ontstond. Roemenië zond na een geruststel lende verklaring van Hongarijie een deel' van zijn troepen naiu- huis. Zuid-Slavië maakt zich ongeru: ,t over groote troepenzendingen door Ita- liëë naar Albanië. Het neemt tegeninaa- regelen. De Chinee ze n hebben twee steden bij Kanton heroverd; ook eenige s,te- lingen in Midden-China, terwijl ook in N.-China vorderingen werden gemaald. De japanners beweren het groote Chinee-, sche offensief in Honan en Sjansi met groot verlies voor de Chineezen te heb ben afgeslagen. ren nogal eens zoek. Jan Gieles liet nog dikwijls zien, dat hij het nog lang niet verleerd waSj Ab deed het niet kwaad, terwijl Wim Langeveld, indien hij door tastender wordt, alle aanleg heeft voor een goede verbindingsspeler. Vrij spoedig weet T. te scoren. Kort voor de rust geeft P.Keijser keurig door, Ab loopt de achterhoede voorbij en tikt de ba! order de aarzelende keeper door,': 20. Nog volgt een corner, welke vlak voor het doel belandt en via 's keepers voet in het net komt: 30. Na de rust lijkt A. aanvankelijk grootsehe plannen te hebben. Onze keeper moet eenige ma len handelend optreden. Eerst in het laatste gedeelte weet P.Keijser een lang zaam voorbij het doel rollende bal in te plaatsen, terwijl Nan na driemaal schie ten eindelijk geluk heeft: 5—0. Vermeld moet worden het beste spel van de A- keeper. Texel 3 moet nog één wedstrijd spelen. BKC speelde voor de promotiecomp. in Assendelft gelijk: 1-1. Het #naakt een goede kans voor promotie. Het Nederl. elftal, dat Zondag in A'dam-stadion tegen het Belgische speelt, is als volgt: Dijkstra Wilders Caldenhove Pauwe Anderiessen Bonsema Drager V.d.Veen Vente Smit De Harder Trainen. Donderdagavond. Denkt aan de nog komende wedstrijden. Denkt niet: Ik kan het al. Groenzwart en wit shirt meebrengen. - Adspiranten: Trainen Donderdag 7 uur op het terrein. Als, alle jongens ko men, kunnen we pas nagaan, of een wed strijd gespeeld kan worden. Maar dan ook trainen. D.D. TOON EEL. Mevr. Theo Mann-Bouw meester, Nederlands grootste actrice, is gisteren, op de morgen van haar 89e ver jaardag, aan hartverlamming overleden. WOL. Bradford, 17 Apr. Crossbreds zeer vast. RADIO. Brussel's 2e uitzending van nieuwsberichten voortaan 0111 Su. v.in. In plaats van om kwart voor acht. FRANKRIJK. Te Parijs acht men het best mogelijk, dat Hitler vóór zijn ver schijning m de Rijksdag op 28 Apr. nieu we gewelddaden /al plegen (Dantzig Gibraltar "(Alg. Handelsblad) IHIIIIIIlli V IN OVER DE GRENS. IHIIIIIIlli DE INTERNATIONALE TOESTAND. De wereld werd Zaterdag verrast door een forseh gestelde, kloeke vredesbood schap van ile Amerikaansche president! Roosevelt aan t litler en Mussolini, waar in Roosevelt voorstelt, dat Duitsehland eu Italië de onschendbaarheid van al hun nabuurstateu, die met naine genoemd worden ook Nederland gedurende ten minste tien jaren zullen.garandeeren, waarna Roosevelt eenzelfde non-agressie- verklaring van al deze lauden in ruil zal vragen, terwijl hij voorts toezegt, dat 'n internationale conferentie dan de open-i deur politiek op handelsgebied met ge lijk recht voor allen ter hand zal nemen en dit gecombineerd met een ontwape- ningscoiiterentie, terwijl dan een tweede (ot derde) conferentie de groote han gende politieke vraagstukken zou kunnen gaan behandelen. In de democratische landen is de bood schap van Roosevelt met warme toejui ching ontvangen. Het regende Zondag j.l. te Washington instemmingstelegram men. Ook de Britsche en Eransche re- geering gaven daartoe een verklaring af. Rusland betuigde eveneens adhaesie. Dat de geadresseerden niet direct kun nen antwoorden ligt voor de hand. In de pers dezer landen wordt er op gewe zen: le. dat de Amerikaansche president tevoren reeds zoo scherpe anti-Duitsche toespraken hield, dat een vrédesschrijven, zijnerzijds reeds daardoor niet direct in goede aarde valt; 2e. dat men verder Amerika's brief meer propagandistisch dan zakelijk vindt; 3e. ook de idee ver werpt als zou men de „aanvallers" in midden-Europa uitsluitend moeten zoe ken; 4e. er op wijzen wil, dat midden- Europa met eenige problemen worstelt, die eerst oplossing eischen, voordat 'n dergelijk bestand zou kunnen worden ge sloten; 5e. in internationale conferenties zeer weinig vertrouwen heeft. Wellicht kan men uit ilez.e persstemmen het defi- jiitief antwoord reeds aflezen; dit zal "op vermoedelijk wel forscbe toon grooten- deels afwijzend zijn, doch de deur voor verder gesprek niet geheel dichtslaan. Aandacht verdient, dat China in Roo sevelt's boodschap niet werd genoemdi De boodschap richtte zigh trouwens ook niet tot Japan. Het is dus bepaald een beroep van Amerika op de blanke vol keren. Ete oproep is sympathiek. Of de be zwaren, die zijn succes in de wegstaan, kunnen opgeheven worden, zal echter wel een groote vraag zijn. Berlijn, Rome, Tokio, Madrid, hebben nu eenmaal een program, dat momenteel het tegenge stelde is van het bestand, dat „alles zou moeien laten, zooals het thans is". Ber lijn noemt Danzig, de corridor en de ko loniën, Rome noemde Djiboeti, de Suez- kanaalrechten en Tunis; Tokio wijst op de internationale hulp aan China, Madrid op Gibraltar en Tandjer. Het is niet te verwachten, dat zij een „bestand" zullen sluiten, zoolang niet op belangrijke wijze aan dit program tegemoet gekomen wordt. Bij de anderen echter ontbreekt de lust volkomen, terwijl daar nog bij komt, dat zij vermoeden, dat indien men al aan deze wenschen op ©enigszins belangrijke mate tegemoetkwam, daarna weer een nieuw program werd opgesteld, met nog veel verder gaande eischen, en de vragers on verzadigbaar zouden blijken. Blijft over en weer deze situatie ge handhaafd, dan zal dit wel zeer zeker vroeger of later een groote oorlog betee- kenen. Er zijn wonderen noodig om deze af te wenden. Hitler heeft tegen 28 April de Rijksdag bijeengeroepain om zijn anti woord aan Amerika aan te hooren. Miet spanning ziet men dit tegemoet. IHIIIIIIlli zoo SCHREEFIIHHHIHI GAYDA, „de spreekbuis van Musso lini": De zorg van Chamberlain voor de territoriale onschendbaarheid van Alba nië is nauwelijks te begrijpen, als men denkt aan de Britsché versterkingen in, Egypte en Irak, beide „onafhankelijke" Landen. ||||||lllllllllllll»:liiillliilllllllllllllllllliliilUiii||i'ii,":iillllii|" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmGum Illll|;iiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiii;;iiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu,iiiiiiiiiniillllll IHIIIIIIlli LAATSTE NIEUWS |1|||||||||| ||||||<lllUllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli:illlllllli::illlll||||||

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5