\i)'ds™ Jaargang wuensdSg iu I9iei DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT Uit Texels Raadzaal exel, EERSTE BLAD. EEN HUIS MET EEN HISTORIE. Luchtbeschermingsoefening op Dinsdag 16 Mei a.s. 1 t bevat I esultaa: I in Lk stroop ieter i TEXELSCHE COURANT 12.51 115; 18.5! 3.25 m na tc| vordea nd, gee:| ?er wad beker,:l t driakj te latf 13 SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. UITGAVE: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. (ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten Den Burg tl.— losse nrs. 4 et ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet.) HOOGWATER (ter reede van Texel v.in. (nam. ongeveer een half uur later.) 10 11 12 13 14 15 n.t 16 Mei 0.42 1,29 2,25 3,36 4.53 6,51 7.40 LICHT OP RljWIELEN en R1ITUIGEN 8.08 ||||||iiiiiiiiiiiiii:!iiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiii:!iii:iiiiitii!:iiiiiiiiiiiinii|||||| WAT ER GEBEURDE.... ALGEMEENE TEXELSCHE POLITIEVERORDENING BEGRAAFPLAATS. De toegang tot de I I Q Algemeen Begraafplaats is voor kinderen beneden de leeftijd van 16 jaren zonden behoorlijk geleide verboden. Art. 94, 2e lid. gaandi >eroerd| M gen. RIJMELARIJTJE. PLANTSOEN-MIJMERIJ. Zoo is het plantsoen in Oost'rend dan gereed,. En naar ik terloops heb vernomen, Dan is het nog mooier geworden dan dat De meesten wel ooit durfden droomen. Natuurlijk, het is een bescheiden plantsoen Maar toch kunnen wij constateeren, Dat ouden èn jongen en dat zegt toch veel, Dat aardige plekje waardeenen. Wanner het een rommel of „zwijnen- troep" is, Dan weten wij altijd van klagen. Zoo mogen wij, dunkt mij, toch ook op z'n tijd,; Wel eens van het goede gewagen. We danken alzoo heel ons Vroede Bestuur, Dat dit ons plantsoentje deed stichten, En Oosterends ouden van dagen voorai Voor immer wel aan zich verplichtte. De bank staat er ook en wanneer straks de Raad, Vermoeid is van 't discussieeren, kunnen Vlaming en Keijzer en J. v.d. Vis Daar rustig nog na confeneeren. Welaan, Oosterend, uw plantsoen is gereed. Reeds bloe(ien de heesters en boomen, En wordt er de kus van het minnende paar, In 't zoetst van de Meimaand vernomen Oeniet Oosterend, van dit stukje natuur, Dat Texel u toe wou beschikken. En zoo is gemaakt door het arbeidskwartet Bisschop, Beiers, J. en W. v.d. Slikke. HU1B DE RIJMELAAR. 10 Mei. De Raad besluit tot opheffing Z.V.S. t Aanvrage van P. Verseput van voorschot voor landarb plaatsje ingewilligd. 1933. Schietwedstrijd van de B.V.L. aan De Koog in te genwoordigheid van Generaal Duy- maer van Twist. 1938. 11 Mei. Eerste Bloembollententoonstel ling van het H.B.G., 11 en 12 Mei. 1929. Aanbesteding bouw o. I. school Oudeschild. 1931. 12 Mei. Proeftocht T.E.S.O.'s Marsdiep ojp het Marsdiep. 1926. De be kende vliegtuighouwer Dr. Dornier brengt een bezoek aan De Mok. 1928. Vliegtuig van De Mok bij de kust in zee gestort. De inzitten den slechts licht gewond. 1938. LUCHTBESCHERMING. BRANDBOMMEN. (No. 13). De brandbommen branden maar kort, 510 minuten. Koe geschiedt de bescherming tegen de gevolgen van een brandbom? Eerste eisch is: Opruiming van de rom mel op zolder-, weg inet alles wat niet meer noodig is. De rest bewaart men in kisten. Zorg er voor, dat elke hoek ge makkelijk bereikbaar is. Vervang het licht-brandbaar materiaal. Zoo zou men b.v. latwerkschotten kunnen vervangen door ijzergaas-afscheidingen. Men kan het hout met brandwerende stoffen im- pregneeren of bestrijken; hiervoor ge bruikt men speciaal vervaardigde verven of soortgelijke stoffen, ook wel een meng sel van waterglas en krijt. Om te voorko men dat de brandbom door de vloer heen- brandt, kan men deze bedekken met as- best-cementplaten, terwijl kleistroo en leemstroo-platen ook weerstand bieden aan een ontzaggelijke hitte. R. illlllniiiii:"" auiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiuiiiilllll WEET U ZE ALLE VIJF 476 Voetbalclub Ajaxgenoemd naar.? 477 Tegenover promotie" staat 478 Wat is een referendum 479 Waar ligt Burgh 480 Een „nijdas" is een ANTWOORDEN. 476 Ajax, de dappere Grieksche held voor Troje. 477 Degradatie, verlaging in rang. 478 Volkssterrfming. 479 Op Schouwen-Duiveland (Z.) 480 Kwaadaardig mensch of dier. NIEUWE VRAGEN 481 Diesel-treinen; genoemd naar 482 Kroatië, een provincie van 483 In welk werelddeel wonen de meeste menschen? 484 Een vrouwenschoen met houten zool heet t 485 De groote strijder voor de vor ming van een Joodsche staat in Palestina, in 1930 overleden, heette B....... DE BELHAMELS VAN KOSTSCHOOL ZEEZICHT. '5. Toen de zeerovers waren verdwe en, verwonderden onze vrienden zich er wel over, dat de directeur hen eerst niet tod laten bevrijden. „Er klopt iets niet," 'ei Bent in zichzelf. Maar daar hoorden "i al weer de stem, nu veel dichter bij en op heel andere toon. „Wind je niet op, Mndertjes. Grootvader is dadelijk bij jull- 'e en zal jullie eens heerlijk vertroete- en". klonk het spottend. De vier belha mels begrepen er nu niets meer van. 'd. Tussen de struiken klonk plots ge- aak. Wie kwam 'daar te voorschijn? Spekkie, die zij zo onbarmhartig in de gang hadden gesmeten. „Hoe kom jij hier?" vroeg Bent, die er nog altijd niets van begreep. „Op mijn fiets en op mij (li benen", lachte de dikzak. „Ik ben rond het meer gefietst en door een ondiepte naar jullie eiland gewaad". „Maar, die stem, was jij dat ook?" Niet weinig trots antwoordde Spekkie „Ja, dat was ik. Ik had op jullie kamereen prachtige imitatie willen geven, maar jullie smeten mij er uit". (Wordt vervo'gd.f Aangekocht door de Gemeente. Het zou vroeger een "Doopsge zind schuilkerkje geweest zijn. Zooals u in het raadsve|rslag kunt te- zen is Zaterdag 1.1. besloten tot aan koop en restauratie van het oude huisja aan de Steenenplaats met het zoo be kende geveltje, waarop het jaartal 1599 is te lezen eigendom van de heer Joh. Keijser Dz. en bewoond door de heer Koopman. Het stemt tot vreugde, dat B. en W. hebben gemeend, stappen te moeten doen om dit oude, schilderachtige geveltje, dat in de zomer door zooveel toeristen wordt bekeken, doch dat helaas zeer bouwval lig is, grondig op te knappen, zoodat 't behouden kan blijven. Hoe de voorgevel er uit ziet, weet natuurlijk iedereen. In het z.g. deurkialf bevindt zich een wapen van Texel met 't jaartal 1599 en de spreuk; „Die sijn oore stopt voort roepe der arme, God sail hem niet ontferm". Naar men ons vertelde, zou het huis vroeger een z.g. schuilkerkje van de Doopsgezinden op ons* eiland geweest zijn. De beide ramen in de N.W. gevel waarin zich nog resten vah glas-in- lood bevinden zouden dat vermoeden kunnen bevestigen. Maar er is meer. In deze muur is n.l. duidelijk waarneembaar, dat er vroeger nog meer ramen moeten zijn geweest; deze zijn echter dichtge metseld. Het waren boogvensters (Ro- maansche stijl), die sterk aan'kerkramen doen denken. Ook de spreuk boven de ingang kan gemakkelijk met de vroegere bestemming van het pand in verband worden gebracht. Zitting van Zaterdag 6 Mei 1939, aan vangende te ruim kwart over drie en gesloten om tien over vier. Voorz.de heer Mr. A. F. Kamp, bur gemeester. Secretaris: de heer C. Jonker, gem.-sear. Aanwezig: ALLE LEDEN. - Ter publieke tribune één belangstel lende (belanghebbende bij grondaankoop aan De Koog.) Aan de „perstafel" (groot 80 bij 50 vk. cM.) twee dagblad- en de Tex. Crt.- verslaggever; voor drie man wel wat be krompen, maar we wisten ons te behel pen. (Komt in orde, heeft Mr. Kamp nu toegezegd. Red.) Tot heftige betoogen is het niet gekomen, zoodat we met wei nig moeite onze aanteekeningen hebben kunnen maken. De agenda was tamelijk omvangrijk (18 punten) en vermeldde ook wel eenige belangrijke punten (verkoop van bouw terrein aan De Koog en in Den Burg; aanvraag voorschot Landarbeiderswet, aankoop huis en erf te Den Burg, stroom- levering door de T.E.M. aan de Dertig Polders), maar toch vond maar één inge zetene het de moeite waard de dis-i cussies daarover bij te wonen. Nu had den deze discussies trouwens niet veel te beteekeiien, althans naar de omvang ge nomen De voorstellen van B.enW. ont lokten nauwelijks een woord van cri- tiek, zelfs geen opmerking, waaruit we zeker mogen afleiden, dat niet alleen de prae-adviezen „zoo klaar als een klontje" waren, rr.aar ook, dat in een voor verg ade ring over principieele kwesties reeds over eenstemming was bereikt (o.a. wat aan gaat aankoop huis van Joh. Keijser Dz., aan de Steenenplaats). Dat in minder dan een uur het heele raadsmenu voor zoover voor openbare behandeling bestemd werd afgewerkt, mag zeker afzonderlijk worden vermeld. 1. Notulen. Een belangrijke tijdwinst wordt iedere keer geboekt door het niet voorlezen van de notulen der vorige vergadering; dat scheelt minstens een half uur. Ze liggen thans ter inzage. Desgevraagd antwoordt de Raad door stilzwijgen, dat er geen op- ot aanmerkingen op de notuleering be hoeven te worden gemaakt. (Wie heeft ze- gelezen 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Een drietal is er: le. Van de heeren K. Stoepker en W. van Heerwaarden, die de Raad dank be- De heer C.Koopman, die ons de wo ning met de grootste welwillendheid liet bezichtigen, woont er al 27 jaar in, zoo dat hij met deszelfs „geheimen" volko men op de hoogte mag worden geacht Welk een typische indruk maakt het huis op wie daar voor het eerst binnen treedt. Dadelijk reeds vallen in de gang de zware balken aan de zoldering op en vooral de oude tegels, die in de muur zijn gemetseld. In de achterkamer trek ken ook weer zware bewerkte eiken "bal ken aan de zoldering het eers't de aan dacht. Ongetwijfeld werd het huis soli de gebouwd. Maar de stichting da teert van 1599 en de tand des tijds was oorzaak, dat het nu leelijk bouwvallig is geworden. Als men het huisje zoo van binnen bekijkt, is het vermoeden, dat 't vroeger als kerkje dienst heeft gedaan, zoo vreemd niet. Denken we de muur tusschen keuken en achterkamer, die la ter is gebouwd, weg, dan moet er eert behoorlijke ruimte geweest ;;ijn. Hier zou de preekstoel gestaan hebben; de eiken planken en palen, waarvan de bedstee is opgetrokken, moeten daarvan afkomstig zijn. Voor in het huis bevindt zich nog een kamer, waarin vroegere bewoners een win kei hebben gehad en nog een aardig „op kamertje". Onder deze kamer bevindt zich een groote kelder. Ongetwijfeld is er veel aan de inidse- ling van het huis veranderd sedert het werd gebouwd. [Toch wanneer we de merk waardige inrichting zien en letten op de ruime vertrekken, dan is het zeer aan nemelijk, dat het oorspronkelijk niet als woonhuis is gesticht. H. ||||||iiiillliiiiliilii'"lllliiiiiiiillllillliiiiiiiillllllliniiiiliiiliuiillllillliiiiiiii|||||| GEMEENTE TEXEL De Burgemeester van Texel verzoekt a(Je inwoners der gemeente op 16 Mei a.s. gedurende de te houden luchtbescher- mingsoefening alle medewerking te ver- leenen, welke noodig is, om deze oefe ning te doen slagen. In het bijzonder wordt den heeren werkgevers verzocht in voorkomende ge vallen het bij den luchtbeschermingsdienst ingedeelde personeel in de gelegenheid te stellen hun taak bij de oefening te ver vullen, zonder loonderving, aangezien ver goeding van gederfd loon niet van over heidswege kan plaats vinden. Tenslotte wordt alle ingezetenen drin gend aangeraden de gedragsregelen, welke zijn bekend gemaakt, o.a. in de Texelsche Courant van 6 en 10 Mei 1939, nauwkeurig te volgen en eventueele over- vertreding, ook door kinderen en huisge- nooten, zooveel mogelijk te voorkomen. Texel, 8 Mei 1939. De Burgemeester voornoemd, KAMP. tuigen voor de benoeming in vaste dienst. 2e. Procesverbaal van de opneming van kas en boeken ten kantore van de Ge meente-ontvanger op 28 Maart 1.1. Dat was alles weer in orde. 3e. Een schrijven van het Prov. Bestuur met de mededeeling, dat het quotiënt (dat een rol speelt bij de berekening van de rijksuitkeering aan de gemeen/te) op 6.8717 werd bepaald. Een mededing, welke ons niet veel zegt. De Raad nam de boodjschap, welke nu eenmaal ter kennis van de Raad moet worden gebracht, voor kennisgeving aan. 3. Goedkeuring begrootrng Algemeen Weeshuis voor 1939. Het onderzoek geschiedde door de hee ren Dogger, Van der Vis en De Lugt, die geenerlei op- of aanmerking hebben en daarom de Raad aanbevelen, de begroo- ting goed te keuren. Dit gebeurt dan ook. 4. Benoeming leden hoofdstembureau. B. en W. stellen voor in de plaats van de heer W. Dernison (overleden), de

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1