WEER EEN VIJFTIGJARIG HUWELIJKSFEEST. ALGI COO Om zelf f3 c. 3. Ja 4 R( heer C. Graaf te 'benoemen. En in de plaats van de heer C. Graaf (plaatsverv. lid Hoofdstembureau) de heer C. Buis man. De uitslag van de stemming is, dat als leden van het Hoofdstembureau her kozen worden de heeren J. Kikkert Nz., J. Parlevliet en J. Henkes en gekozen de heer C. Graaf. Als plaatsvervangers wor den herkozen de heeren J. Keijser Az. en W. Slort en gekozen de heer C. Buisman. De Burgemeester is ambtshalve voorzitter van het Hoofdstembureau. 5. Idem lid van den Raad van Com missarissen van de N.V. Texelsdhie Electriciteitsmaiatsdhappij. De heer A. Epe wordt met 10 van de 13 stemmen als commissaris herkozen. (De heer J.Bruin 1, blanco 2 stemmen) Voorz. wénscht de heer Epe met zijn her benoeming geluk. 6. Idem lid van de Commissie tot we ring viain schoolverzuim. In de plaats van dhr J.W.F.Usi, aan wie op zijn verzoek, wegens vertrek naar Amsterdam ontslag wordt verleend^ wordt de heer L.Broere met vrijwel algemeen© stemmen benoemd. Mede hadden "B. en W. mej. M. Brouwer candidaat gesteld. 7. Vergunning gebruik zeestrand. Goedgekeurd z.h.st. (zie ook vorig nr.) 8. Verpachting zeestrand. B. en W. stellen voor de overeenkomst van 14 Mei 1937 onder nader omschre ven voorwaarden te verlengen en te ver pachten aan de heer C.Kok 150 M. voor f125. aan de heer P.W.Daalder 250 M. voor f380. aan het Badhotel 125 M. voor f285. (De heer C.Kok had aanvankelijk 125 M. voor f100. Voor de badhokjes werd eerst vijfct. per keer betaald, maar dit bleek in de praktijk niet te handhaven. Toen is deze regeling getroffen: eerste half uur vijf ct.voor elk volgend uur of gedeelte 10 ct. Maximum 35 ct. Aan de heer H.Wuis is vorig jaar bij wijze van proef een strandvak ver huurd ten behoeve van zijn pensiongas ten. Dit heeft niet tot klachten aanlei ding gegeven, waarom B. en W. er geen bezwaar tegen hebben, voor zestig gld. p.j. een strandvak van vijftig M., gren zend aan dat van de heer Daalder, te verhuren. ik Alleen de heer Parlevliet voert over dit punt even het woord. Hij vindt het niet erg dat de huur van de badhokjes verhoogd is voor hen, die daar voor geruime tijd beslag op leggen, temeer daar voor wie een normaal bad" nieemt de prijs van vijf ct. wordt gehandhaafd. De Raad gaat z.h.st. met de voorstel len accoord. 9. Aangaan overeenkomst rekening- courant. Goedgekeurd z.h.st. (zie vorig nr.) 10. Aanvrage van D. den Braven om gelden ter be'koming van een land- larbeidersplaatsje. Het gaat hier, zooals we in vorig nr. schreven over de overname van het land- arbeidersplaatsje van de heer Abr. Blom, die in financieele moeilijkheden raakte. De heer Blom kreeg ingevolge raadsbe sluit van 3 Maart 1937 een voorschot van f2150. Zijn woning werd begroot op f2200,maar kwam tenslotte op f 2875.waaronder f 450,voor grond. De meerdere kosten werden veroorzaakt door verbeteringen buiten het bestek om een wasiemkap in de keuken, verbetering w.c.; electr. licht, grintpad, dam in de wegsloot; ook-zjjn 30 bessenstruikenaan geplant. De heer D. den Braven vraagt f2250 voorschot; voor de woning moet 'hij aan de heer Blom f '2700 betalen. Het bedrag, dat dhr Den Braven minder aan voorschot ontvangt, kan hij uit ejgep middelen voldoen. B. en W. stellen de Raad voor, de gevraagde medewerking te verleenen. O V Nadat de Raad een klein half uur in comité heeft vergaderd, worden de be sprekingen in het openbaar voortgezet. Dhr Parlevliet: lk zal niet tegenstem men deze keer, hoewel het mij toeschijnt dat wij zoo een handel in landarbeiders plaatsjes krijgen. Dhr Blom vroeg een voorschot van f2150, dhr Den Braven vraagt honderd gld. meer. En het huis is toch al een poos in gebruik. D|at er 30 bessenstruiken bijgeplant zijn, zegt me niets. Die kosten vijf ct. per stuk. Je leunt ze zelfs voor niets krijgen. Handel! in zulke plaatsjes moeten we streng te gen gaan. Voor deze keer zou ik er mee accoord willen gaan, maar zonder me daarmee voor de toekomst te binden. Ik geloof, dat het goed is, dat ik er maar niet verder op inga. Voorz. wijst nog eens op de verbeteringen, buiten het bestek om, in en bij de woning aan gebracht. Dhr Dros: Verbeteringen) aanbrengen buiten het bestek om, lijkt me gevaarlijk. Het huis is voor een bepaald' bedrag aangenomen. 'Bijwerk maakt hef gauw f 100—200 hooger. Voorz. merkt op, dat de kosten van deze extra werk zaamheden door aanvrager uit eigen mid delen zijn voldaan. Hij kan hierin ge- [heel vrij handelen. Dat het huis hier door meer waard is geworden, ligt voor de hand. Dhr Keijzer: Hij had ook grondverbetering immers tot stand kun nen brengen. Dhr Parlevliet: Als we zoo doorgaan, konden we tóch wel een handel in landarbeidersplaatsjes krijgen en daarom wil ik me voor de toekomst niet binden. Voorz.: Dit wordt u ook niet gevraagd. Dhr Parlevliet: Straks gaat een ander, als de boel oploopt, z'n plaatsje verkoopen. Weth. Vlaming Niemand zal hem dat beletten. Vergeet bovendien niet, dat de bouwkosten in de laatste jaren opgeloopen zijn. We zou den eenzelfde huisje voor hetzelfde be drag als in 1937 niet meer kunnen laten bouwen en inrichten. Voorz.: Natuur lijk ligt het niet in onze bedoeling te bevorderen, dat er een handel in land arbeidersplaatsjes wordit gedreven. Het moet zoo zijn, dat het plaatsje in gebruik blijft bij de man, die er een voorschot voor gevraagd heeft. Anders zou ik er4 uitzonderingen zooals hier en in het ge val H.Muskee (overleden) daargelaten, geen medewerking aan verleenen. Dhr De Waard: Rechtens is de landarbeider toch volkomen vrijDhr Epe: Ik vaar in hetzelfde schuitje als dhr Vlaming. Kan de landarbeider zijn plaatsje met winst van de hand doen, dan is de man daartoe gerechtigd. Voorz. Het is wei nig paedagogisch, dit hier te be hand et len. Dhr Bruin: Juist. Het is de be doeling van de wet zeker niet. Dhr Parlevliet: Zoo denk ik er ook over. Voorz. sluit het debat. De aanvrage van dhr Den Braven wordt ingewilligd, zonder dat daarover hoofdelijk wordt ge stemd. De Woning en het land zullen' hem, buiten onderhoud en belasting, op f2,21 per week (d.i. rente en aflossing komen. 11. Verkoop bouwterrein te Dein Burg. Zie ook vorig nr. hierover. Het gaat over 293 vk. M. a f 1,75 aan de Emma- laan, a f 1.75 te verkoopen aan dhr K. Stoepker. Goedgekeurd z.h.st. 12. Idem diverse terreinen te De Koog. Zie ook vorig nr. Voorgesteld wordt te verkoopen 616 vk. M. aan de Brinkweg, hoek Mi nister Ruijsweg, a f2,60 aan mevr. Jan sen—Kool, De Koog; 590 vk. M. aan de Minister Ruijsweg at 1,75 aan dhr R.Smit, Tubantia. S60 vk. M. aan de Brinkweg a f 2,50 aan mej. Cath._ van Meurs, Den Helder. Geen woord'wordt door de Raad, in het openbaai- althans, aan deze aanvrta- gen van bouwterrein gewijd. Alle voor stellen van B. en W. worden z. h. st goedgekeurd. 13. Aankoop huis an erf te Den Burg. De lezer weet uit vorig nummer reeds dat het hier gaat over de woning met het merkwaardige oude geveltje aan de Steenenplaats, bewoond door de heer C. Koopman en eigendom van de heer Joh. Keijser Dz. Het is uiterst bouwvallig geworden en zal zeker niet aan de sloo- pershamer ontkomen, wanneer de Ge meente haar beschermende hanid er niet naar uitsteekt. Dit nu stellen B. en W. voor te doen. Dat het, djank zij Rijk en Provincie de gemeente piet duur komt te staan, konden wij tot geruststelling van de belastingbetalende burgerij al mee- deelen. (Elders in dit nummer zijn nog aardige historische biezonderheden om trent dat huisje, door een onzer medewer kers in een artikeltje verwerkt. In vorig nr. liet plaatsgebrek opname niet meer toe. Red.) De raad is in een niet-openbare verga dering over deze zaak reeds gepolst. Er wordt nu maar weinig meer over gespro ken. Dhr De Lugt merkt voorzichtig heidshalve nog op, dat de koop toch al leen doorgaat, indien de Provincie haar toegezegde subsidie verstrekt. Voorz. verzekert, dat hij dit risico gaarne neemt. Het komt wel in orde. Dhr Die Lugt zou er geen gemeentegeld in willen ste ken, maar ziet hier, met steun van Rijk en Provincie, een mogelijkheid voor een loonende exploitatie. Dhr Epe sluit zich hierbij aan. 14. Aangaan fraudeverzekering. Is in vorig nr. reeds besproken. De raad gaat met het voorstel van B. en W. accoord. 15. Verleening steun in natura laan werkloozen eja. Ook hierover lichtten wij u Zaterdag reeds in. De raad spreekt er niet over en gaat stilzwijgend met de gedane voor stellen accoord. 16. Stroomlevering door N.V. T.E.M. aan de dertig gemeenschappelijk:: polders voor polderbemaling. Hierover was aan de raad een breed voerig prae-advies gezonden. Dhr Dogger: De T.E.M. zal dus stroom leveren aan de Dertig Polders. Reeds bleek me uit het laatste verslag van dq „Weer een vijftig jarig huwelijksfeest". Gisteren was het feest te Oudeschild in het huisje onder aan de dijk, waar het echtpaar J. Hoogerheide-M. Hoogerheide- Bruin zijn gouden bruiloft vierde.We zijn even bij hen aangeloopen. Twee menschen, die 'n werkzaam leven achter zich hebben en heel moeilijke jaren hebben meegemaakt. En nu zij beiden drie kwart eeuw oud zijn is er voor hen nog geen tijd van volko men rust aangebroken, hoe verdiend die ook zou zijn: Wat ouderdomsrente ge nieten ze en ze hebben ook een klein eigen huisje onder aan de zeedijk (daar wonen ze al 28 jaar), maar zonder meer kunnen ze natuurlijk niet rondkomen. Ge lukkig genieten beiden nog 'n goede ge zondheid. (Haar geringe rheumatische aandoening telt vrouw Hoogerheid niet te zeer) en zoo is de krasse baas nog in staat wat petroleum- en kruidenierskllan- ten te bedienen. Een leven vol! zorg heb ben ze altijd gehad. „Maar je was niet veel gewend", merkten beiden op. Tegen woordig zijn ze niet meer zoo gauw te vreden. In het eerste jaar van zijn trou wen was Hoogerheide knecht aan boord van het beurtschip van Jb. Bakker. Hij heeft vijf jaar op Harlingen gevaren voor f5.50 (met de kost). Er bestond vroeger een veel drukker verkeer met Haringen. Van Texel drie beurtschippers: T. Tim mer, P. Plaatsman en Jb. Bakker. Tegen woordig alL'een nog maar schipper Van der Vis. Wat de oorzaak daarvan is weet u: De Zuiderzeedijk, waarover thans de vrachtauto's snorren. Hoogerheide heeft ook nog zij het voor korte duur oo het beurtschip van H. Visser (Texel-Al maar) gevaren. Nadien is hij voorname lijk werkzaam geweest bij het Haden en lossen van schepen aan de haven. Op zijn 63e jaar hielp hij daar voor het Ifaatst. We weten, dat bootwerkers het meest „zwaar" hebben. Werd het loon naar werken gegeven, dan zou Hoogerheide aan het eind van de week met een lieve duit naar moeder de vrouw gegaan zijn, maar de loonen waren ajtijd ver beneden peil en zoo was het a!(tijd een heele toer oin van dat kleine weekfloon rond te ko men. Hoogerheide vertelt ons, dat ze vaak 's morgens al om vier uur aan de gang waren. En als hij dan 's avonids huis waarts keerde liep hij flink door, want...,, dan wachtte hem nieuwe arbeid: Hij was n.l. ook wiervisscher. Vooral 's winters kwam dit het gezin goed te pas. Dan was vergadering van de Dertig Gemeensch. Polders, dat de Gemeente en het Wa terschap op de goede weg zijn. Er is in vorige vergaderingen van het Waterschap wel eens minder vleiend over de gemeente gesproken, maar nu gaan we de goede kant uit. Zoo hoort het ook. Wij moeten samenwerken met de Dertig Polders. Vroeger leek mjj wel eens het tegendeel het geval. Dit schijnt me nu over en dat verheugt me buitengewoon. Voorz.: Ik denk er ook zoo over. Ook mij doet het groot genoegen, dat het groote werk van de polderbemaling met medewerking van de gemeente tot stand kan komen. Dhr Dros: Wordt tevens de gelegenheid gebo den om lichtstroom te verstrekken?" Voorz.: Dat staat in het prae-advies. Dhr De Waard: Kan de extra afschrijving evengoed plaats hebben als het vastrecht in plaats van f3009 op f2000 wordt ge steld Voorz. Ja. Echter zal de bij drage daarin, te putten uit dit vastrecht, aanvankelijk kleiner zijn. Worden de sloo- ten wat dieper, dan mag verwacht wor den, dat de electriciteitsafname toeneemt. Voorz. spreekt de wensch uit, dat de gemalen op vlotte wijze tot stand zullen komen. Hiermee heeft ook deze belangrijke zaak haar beslag gekregen. 17. Financieele regelingen. Goedgekeurd z.h.st. Een der posten heeft betrekking op de uitkeering in verband met het bezoeken van de Kweekschool te Den Helder door leerlingen van Texel, waarvoor een post op de begrooting was gebracht, die thans wordt afgevoerd. Dit doet dhr Parlevliet opmerken, dat hij het nog steeds treurig vintdt, dat de gemeeyte wel bijdragen voor de Lyceum- leerlingen betaalt, terwijl voor leerlingen van de kweekschool, die meer schoolgeld moeten betalen en meestal uit ander mi lieu komen, niets mag worden gedaan. Ook dhr Bruin vindt het onbillijk. Dhr De Waard: Daar is de heele raad het wel mee eens. Weth. Kager: Vergeefs heb ben we geprotesteerd. RONDVRAAG. SOLDIJ. Dhr Henkes stelt vragen over verhooging van de grondslag voor de uit keering aan gemobiliseerde kostwinners Burgemeester merkt op, dat het on vruchtbaar debatteeren is over deze zaak, die hier immers niet thuishoort. Wel wil hij desgevraagd inlichtingen verstrekken. WERKVERSCHAFFING. Dhr Henkes vraagt verder werkloozen zoo dicht moge lijk bij hun woonplaats te werk te willen er niet veel werk aan de haven en vit met wier nog wat te verdienen. (Jok ongeregeld leven, dat leven van de v> visscher. Het wier kwam met het gj tegen de dijk en dan moest je er voor het krieken van de dag al op uit, 3 wapend met hark en vork. Hoe versct lend waren de verdiensten. Hoogerl heeft voor een pak wier van 100 j{ wel f 4 gemaakt, maar ze gingen ook i voor nog geen 80 ct. van de hand. Mj door mekaar gaf het wiervisschen aardige boterham. Totdatde Zuidj zeedijk werd gelegd. Van die tijd al het met het wiervisschen gedaan Zo moest ook Hoogerheide in 1933 dit drijf er aan geven Hij hoopt op s|tö Edoch, hoevelen doen dit met hem. h lang zal het nog duren, eer de Minis zal toegeven, dat de Zuiderzeddijk er oorzaak van is, dat het wier verdween Ondanks deze tegenslag hebben twee gelukkige menschen gevonden, dat echt-Texelsche huisje met de houi topgevel en de lage zoldering hangt gezellige sfeer en we hebben er dan een prettig uurtje zoek gebracht. De vloog om, toen beiden op dreef raakten aardige momenten uit die 50-jarenf opdiepten: Zij hebben ook ©enige j op de haven gewoond en daar hebben eens een onaangenaam avontuur meegi maakt. Het was een stormachtige 'Ut avond, toen het water erg begon te sen. Jan Kalis, die in de aangrenzei schuur zijn paaarden stalde, voorspel dat het water hoog zou worden en ra de hen aan, alles wat niet hooger f een meter in het huisje hing, in veilighi te brengen. „Het yvas maar_gelukkig, we dat gedaan he0ben"j aldus Hoogt heide, „want hiet kwam precies zoo We hebben de heele nacht met de kim ren, die nog wel de kinkhoest hadden, zolder gezeten. Pas 's morgens om 5 begon het water te zakken. Nu komt water ook nog wel eens hoog, maartij ligt er een hoogere kaai. Mogen we besluiten met de wens dat er voor dit echtpaar spoedig een nt der zqrgvolle toekomst zal aanbrekei Daarmee doelen we dan op de uitkeen voor de wiervisschers. Onze hartelijke licitatie bij gelegenheid van de üouc Bruiloft. MUZIEKTENTFONDS TEX. FANFAR Geen mensch, die het ontkent. De oude tent is poover. Daarom: een nieuwe straks In 't Park, in 't groene loover. Penningmeester Jac. Kuijper, Schildereind 38, Den Burg. BOERINNENBOND. We herinneren nog even aan de gei lige avond van de Boerinnenbond, morgenavond om 8 uur in de Landboui school wordt gehouden en waarvoor bestuur de medewerking der leden he gevraagd. Op aller opkomst wordt gaai gerekend. stellen; niet b.v. werkloozen uit De \h ten bij De Mok, wanneer er in de bu objecten zijn. De voorz. deelt mee, dat dit al ei eerder ter sprake werd gebracht; bij plaatsing moet echter met de geschoo heid der werkkrachten en het karakter het werk rekening worden gehouden. GRONDVERKOOP. Dhr Bruin me op, dat hij in de Tesselaar las, dat S. C. Eelman weer twee perceelen ls voor woningbouw verkocht. Hij zou len, dat het odk met de verkoop t gemeentegrond wat vlotter ging. Voorz. deelt mee, straks in de geheii raad hierover mededeelingen te kum doen. TAXI'S. Dhr Parlevliet vraagt, of een regeling getroffen is voor tax» huurders, die Op het vliegveld willen den. Voorz. antwoordt, dat daarw trent nog geen besprekingen zijn gevoe maar dat in deze zaak de K.L.M. veel de melk te brokkelen heeft. VLIEGVELD. Op een vraag van Parlevliet, of onze ambtenaren de w* moeten houden op het luchtvaartterw antwoordde de voorz., dat een gemeei arbeider daarmee tijdelijk belast is en voor havenmeester Van der Kooij vraagd is, of hij van militaire dienst gesteld kan worden. T.E.M.-TAR1EF. Op een andere vfl van dhr Parlevliet antwoordt de voc dat winkeliers, die te veel vastrecht of hooge stroomprijs meenen te betalen,® rechtstreeks tot de Directeur dienen wenden. (Dhr Parlevliet bedoelde te b inneren aan een tariefverlaging groote winkels met weinig stroomverbr-1 waartoe besloten was). Hierna wordt de vergadering schorst, waarop eenige tijd later s" ting is gevolgd. OET die oo familie blijken huwelij Kerki N; leed ten gelie in d< Tex< E Mi Ki H; B< I] W Hét VOOl in uitv Nle ZOV 51. A'i op W( a A* 1. O, 2. Ni 5. Bi af 6. Bi va P. 7. A: re 8. M 9. R< 10. SI

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2