u )ai UU het niet te evenaren, oudste Neüeriandsche zelfwerkende wasrtimiddel! pe< Goi Tex SS5 Persil wascht Uw goed prachtig wit Wvk - geen witter wit dan Persil-wit - want Persil is samengesteld uit de allerbeste I 'f'grondstoffen. Persil spaart Uw goed, omdat het voor teere weefsels zoo nadeelige wrijven en boenen op een waschbord achter wege kan blijven. Uw goed gaat dus, in Persil gewasschen, veel en veel langer mee Persil spaart geld; op ieder pakje bevinden zich spaarzegels, welke op geplakt kunnen worden op een spaar- zegel-verzamelkaart van de Persil-pro- ducten, waarvoor U, indien deze is 5 volgeplakt, een gulden van Uw wmke- lier ontvangt. E. Ostermann Co's Handel Mij N.V., Amsterdam Fabrieken te Jutphaas bij Utiecht. LEDENVERGADERING COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK - „TEXEL" Voor het eerst sedert de oprich ting een omzet, die 3 millioen te boven gaat. Woensdagavond is in hotel De Zwaan, de jaarlijksche algemeene ledenvergade ring van de Coop. Boerenleenbank op Texel gehouden. In zijn openingswoord noemde de voorz., de lieer C. S. Zjjm, de opkomst, in vergelijking tot vorige ja- uien, bevredigend. Er waren 24 leden. De notulen, voorgelezen door de kas sier, de heer C. Graaf, werden onveran-' derd goedgekeurd. JAARVERSLAG. Vervolgens bracht de kassier het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen. Het afgeloopen jaar was voor de Bank gunstig. De uitkomsten waren bevredi gend, ondanks het feit, dat de omstandig heden, vooral in de veehouderij en "land- Douwbèurijven, verre van rooskleurig wa ren. Het jaar 1938 verliep voor de bank zonder schokken. Ook de politieke cfisis in Sept. j.l. ging aan de Boerenleenban ken vrijwel onopgemerkt voorbij. Opvra gingen uit angst hebben niet noemens waardig plaats gehad, een bewijs, dat de spaarders er van overtuigd zijn, dat hun geld bij de Boerenleenbank veilig is. Overigens gaf het jaar wel zorgen en teleurstellingen. Een teleurstelling was 't niet doorzetten van de economische ople ving, in 1937 ingetreden, alsmede de ern stige herhaling van het mond- en klauw zeer. Dit ging aan de Boerenleenbank niet onopgemerkt voorbij, al hebben de voorschot- en credietnemers (met een en kele uitzondering) zeer hun best gedaan, om aan hun verplichtingen te voldoen en zij zijn over het algemeen hierin ge slaagd. De zorg was de geidruimte, in 1937 ingetreden, die in 1938 in steeds sterker mate zich deed gelden. Deze geidruimte Ontstond door de depressie, waardoor minder zaken werden afgedaan dan nor maal en door de depreciatie, waardoor geld uit het buitenland naar ons land te rugvloeide. Hierdoor ontstond groote vraag naar beleggingen, hetgeen de ren te deed dalen. De rente voor kasgeldlee- ningen aan publieke lichamen is tot be neden 'een half procent gedaald. Om nog grootere toevloed van geld met de daaraan verbonden beleggings moeilijkheden te voorkomen, heeft de Centrale Bank bepaald, dat een Boeren leenbank, die meer geld dan normaal tot zich trekt, daarvoor minder rente krijgt. De geidruimte leidde tot verlaging van rente bij de Boerenleenbank, zoowel voor spaargelden als voor voorschotten en cre dieten. Groot kon die verlaging niet zijn; de rente voor voorschotten en credieten was al laag en de rente voor spaargelden kon ook niet veel verlaagd worden op straffe van mogelijk wegvloeien van een groot deel der spaargelden naar andere spaarbanken. De vooruitzichten zijn onzeker. Een verdere verlaging van rente is niet on mogelijk. In het ledental kwam weinig verande ring. Bijgekomen 26 leden, afgeschreven door vertrek en overlijden 19, zoodat het aantal steeg van 801 op 808. De balans sluit af met een bedrag van f 2.434.757, waaronder een winst over 1938 van f9.154 en een bedrag van rente aan het reservefonds groot f 3.407. Beide laatste posten zijn aan het reservefonds toegevoegd, zoodat dit fonds thans groot is f 186.357. In 1938 zijn geboekt in het dagboek der Boerenleenbank en in het dagboek der spaarbank totaal 8594 posten. In de vergadering van het bestuur en de raad van toezicht op 16 Dec. il938 werd besloten om de rente weder te ver lagen, n.l. voorschotten en credieten op 3 'i, voor spaargelden een jaar vast 2' 4 en voor spaargelden dagelijks opzegbaar 2 pet. De winst is aanmerkelijk hooger, dan het voorgaande jaar, hetgeen zijn oor zaak vindt in de wijziging van de rente, en in de hoogere omzet, ru'im f600.000 meer dan in 1937. waarmee een omzet is bereikt van ruim f3.100.000, een bedrag, dat in de 35 jaren van het bestaan van de Bank nog nimmer werd bereikt. Met de beste wenschen voor 1939 werd het verslag besloten. De kassier werd dank gezegd voor zijn keurig, uitvoerig jaarverslag. FINANCIEEL VERSLAG. Hieraan ont leenen wij het volgende: Ontvangsteninhoud kas 31 Dec. 1937 f11213; spaargelden f796496; termijn-- deposito's f61.716; terugbet. voorschot ten f305.353; in loopende rekening van rekeninghouders f849.822; Centrale Bank f700.090; rente reservefonds f3407; ver kochte waarden f3800; afschrijving ge1- bouwen f2400; idem meubilair f300; op de reserve gebrachte winst f6154.04; post cheque- en girodienst f305.136; reserve D f4000; rente van voorschotten f 55.272; id. in loopende rekening f16.806; id. van effecten f213; id. van Centr. Bank f12.618; prov. en kosten in loopende rekening f385; diversen f592.—. Uitgaven Terugbet. spaargelden f708.999; id. termijndeposito's f 148.297; voorschotten f288.325; loopende rekening aan rekeninghouders f846.052; id. Cen trale Bank f735.733; id. postchèque- en girodienst f302.069; rente aan de Spaar- RIJMELARIJTJE. MOEDER. 14 MEI MOEDERDAG. O, welk een wereld van gedachten, Ligt er besloten in die naam. Ge>oof, geduld, vertrouwen, liefde, 't Vloeit alles in dit woord tezaam. Die naam is biddend opgezonden, Die naam is hopeloos geuit, Die naam weerklonk in ied're toonaard, Van schreiend zacht tot scheeuwend luid. Vanuit de golven klom hij opwaarts, Toen daar de stem reeds werd verstikt, In pijnen wordt die naam gestameld, In cellen wordt hij uitgesnikt. O moedernaam, de diepst gezonk'ne Wordt bij uw noemen opgericht, In 's levens donkerst' woestenijen Brengt hij een blijde straal van licht. De moedernaam was d'allereerste Die wij als kind hebben geuit. En dan nog zullen wij hem noemen, Wanneer men ons de oogen sluit. HUIB DE RIJMELAAR bank voor spaargelden f15.109; id. aan spaarbank termijndeposito's f39.469; id. in loopende rekening f5421; id. reserve fonds f3.407; bijdrage Centr. Bank f265; id. waarborgf. en kap. voor biez. doel einden f908; salarissen f3300; afschrij vingen f2700; diversen f3838; op de re serve gebrachte winst f6154; inhoud kas op 31 Dec. 1938 f 25.734. De rekening sluit met een bedrag van f3.135.776. De balans sluit met een bedrag van f 2.434.757. Uitstaande voorschotten f 1.344.846, saldo spaargelden totaal f2.155.389. De vaste goederen komen op de ba.ans voor op f 16.000. Saldo winst f9154.—. BESTUUR. De heeren J. Kager en P. Drijver werden herkozen, resp. lid van het Bestuur en als lid van de Raad van Toezicht. HUISH. REGLEMENT. Vervolgebs werd behandeld een aanvullend art. in het huishoude'lijk reglement. Door dit art. behoeft voor het verleenen van voor schotten grooter dan f15.000 niet meer goedkeuring der alg. vergadering. Dit was toch een wassen neus, aangezien geen mededeelingen mochten worden ge daan over de persoon van de aanvrager, en het goed, waarop voorschot werd ver leend. Goedgekeurd. HULDE. Bij de rondvraag stak de heer P. Dalmeijer een pluim op de hoed van het bestuur. Hij vond het jammer, dat niemand van het oude bestuur meer in leven was om de omvang te kunnen aan- schouwep, die; de Bank na 35 jaar had bereikt. De kassier las nog de balans van het eerste jaar voor, toen deze sloot met een totaal bedrag van f22.000, en er eem winstsaldo was van f65. Om tien uur s'oot de voorz. de verga dering. H. GEZELLIGE AVOND van de Boerinnenbond. Met de avond van Donderdag 1.1. heeft het bestuur van de afd. Texel van de Bond van Boerinnen en andere platte landsvrouwen weer veel eer ingelegd. Het moest een „gezellige avond" worden en daarin is men uitstekend geslaagd. Hoe kan het ook anders, wanneer je daar onder leiding van mevr. Kamp aan ta feltjes met op elk een theeservies met toebehooren (-een koekje inbegrepen), knus en huiselijk vereenigd zijt, breiend, hakend, bordurend. Dan is er sfeer, ge zelligheid. Ter afwisseling werd er ge zongen en gedeclameerd; mevr. Mein- dertsma gaf een Friesch lied ten beste (Mamke komt thuis) en mevr. Keijser— Rab een paar gedichten. Mede was de ver tooning van enkele films een gewaar deerd onderdeel van het programma. We maakten een reis door de alpen, bezoch ten een industriestad en waren getuige van de fabricage van speelgoed, borstel werk en snuisterijen, terwijl we natuur lijk de oogen uitkeken, toen ons werd vertoond met hoeveel rokken in zeker deel van Duitschland de vrouw wel om huld moet zijn om een echte bruid te heeten. De films werden vertoond door de heer H. Kraai met het apparaat van de Landbouwschool. Van de zakelijke besprekingen vermel den we, dat er vermoedelijk nog vóór de zomer door de Singer-Mij. een demonstra tie wordt gegeven; voor de herfst wordt overwogen een bezoek te brengen aan de Persil-school te Amsterdam. SPORT OP TEXEL TEX. BOYS-NIEUWS. Zondag spelen we thuis tégen een le klasser, n.l HRC 4 voor het Gouden Kruis. Elftal: Jac.Schrama C.Graaf A.v.Sambeek Nic.v.Heerw. J.v.Sambeek D.Witte J.SchramaHz. Verbakel W.Ran N.N. Joh. c.d". Linden Res.: Joh. Hopman links; K.Graaf rechts EMMABLOEM-COLLECTE. In aansluiting op het bericht op \-tJ pagina le blad nog deze getallen ter n geiijking: Jaar Opbrengst 1939 f 134.46 1938 129.39 1937 138.15 1936 123.23 1934 178.88 hop de zij trad D gest wén der; HILLEGOMSCHE VEILING. Onder verwijzing naar de advert et in dit nummer, deelt de directie der legomsche Veiling mee, dat zij ev,n vorige jaren ook nu weer de volle pet. van de geveilde bollen uitbetaj Haar omzet is vorig jaar meer dan v dubbeld. De Veiling neemt, aldus dei rectie, op financieel gebied een zeer sta positie in, daar ook over 1938 de finy gfffiS eele resultaten voor haar meer dan digend zijn. VOOR DE RECLASSEERING. De opbrengst van de Zaterdag 6 gehouden collecte ten bate van het tionale Reclasseeringswerk bedro-go geheel Texel f71.64. Ter vergelijking: Jaar Opbrengst 1939 f71.64 1938 f99.67 1937 f97.98 1936 f 108.16 1935 f94.28 VOOR ONZE SOLDATEN. De lezer weet, dat het formeeren commissies de Hollander in het bloed Moet er wat gebeuren, dan vormt hij commissie. Maar niet zelden helaas toont zoo'n commissie zich als kapst waaraan men allerlei vraagstukken hangt, om er in het geheel niet of na lange tijd naar om te kijken. Maar met Texels jongste commissie dat heusch niet lvet geval. We bedoel de Commissie tot Bevordering van Belangen van de tijdelijk op Te(xel toevende militairen. Dip heeft in de k< tijd van haar bestaan reeds vedl nut wenk verricht. Ze verschafte de op ene bi isterda 'oor e eiland gelegerde landsverdedigers gel lervon genheid tot beoefening van sport en s| debest en zorgde voor heel wat lectuur. Bove uigen dien ligt het in haar bedoeling een rei bijzc ontspannings- en ontwikkel'ngsavondei astvolI organiseeren. De eerste van deze rei edople woonden we Woensdag in Eben Haê bij, waar over de honderd militairen hun belangstelling blijk gaven. De Cc missie was er o a. door Mr. Kamp, K; tein De Boer, Dr. Vis en Ds. Visser tegenwoordigd. Op haar verzoek verte den de heeren G. Joh. Duin'ker (Red. T Crt.) en H. Fenijn (Huib de Rijmela ook hun medewerking. Het programma, dat na een inleide woord van Burgemeester Kamp werd; gewerkt, ga* ,elck wat wils": Mr Ka dischte een paar verhalen op uit zijn fi geestig boekje over Texel, „Wij wd op een eiland", dat volgende week v schijnt; Dr. Vis las een fragment uit boek van Joh. Luger („Ontdekkingsj naar Schokland"), Ds. Visser hield auditorium genoeglijk bezig met leiL anecdoten, terwijl Mr. Kamp zijn teek ifillQ kunst botvierde op het zwarte bord, hetgeen de in beeld gebrachte rebus ontraadseld moesten worden. Zeer waardeend bleek het optreden van Rijmelaar, die uit zijn rijke voorn |Halen eigen dichtwerk een gelukkige greep d; "acht en met zijn declameeren veel bijval oo» te. Ter afwisseling werden door de fi G. Joh. Duinker o.a. diverse films r toond en met krabbels op het schoolt* enkele trucjes aan de openbaarheid f gegeven. En dan werd er, niet te vergeten, getracteerd. Alle eer aan de dames Koorn-Weijdt, M. Koom-De Boer, van der VlietDe Blooys en Com Koorn, die onvermoeid hebben gewe om de aanwezigen een paar maal thee en versnaperingen te voorzien. 0 sigaren en sigaretten ontbraken niet. Aan het slot richtte Kapitein De namens de militairen op Texel woon van dank tot de commissie en haar dewerkers, in het biezonder tot Mr. Ku die het initiatief nam en tot Ds. Vis die onvermoeid in de weer Is om Comm. aan haar doel te doen bf woorden. i5 - Een avond als deze kost, aliserkoi looze medewerking van menige kant, t nog aardig wat. Een mooie ge lege om nog eens het giro-nummer van 1 Visser als secr.-penn van het Comifi herinnering te roepen. Het is 34380. Een tweede avond is in voorbereid' ]|g| wellicht met muziek, met medewerk van militairen (zangers? goocheb- imitators? snelteekenaars?). Mogelijk' ook een wedstrijd in „hersen-gymnast- (in de trant van die van de Avro?) den ingelascht. Wie mee kan en wil ken, late het even aan Ds. Visser, s* weten. Spe Am; hop' huw 1 hun here spas wen dere D Op leider n de i :ft voi in p' iruine idalen 'iftschc Chin Inter Prim Mad Hani ijna 80 zc 0ok

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 6