nee rvaaanuis van Hilversum. AD' DE ZANDKUIL, „een juweeltje van natuurschoon". !eiürsSt;r?il=_„ :hildereii GEMEENTE TEXEL DIENSTPLICHT De Burgemeester van Texel brenr algemeene kennis, dat door den My van Defensie bij beschikking van 1939, Vile afdeeling, no. 409, aan lem Verseput, dienstplichtige der ting 1939 uit deze gemeente ingaa» Juli 1939 voor een jaar vrijstelling den dienstplicht is verleend wegens) winnerschap. Tegen deze beslissing kan uit den tienden dag na den dag van bekendmaking in beroep worden gekt] door: a. den ingeschrevene, wien de spraak geldt, of door diens wettigen j tegenwoordiger b. elk der overige voor deze gei voor dezelfde lichting ingeschreven sonen of diens wettigen vertegpmvi ger. Het verzoekschrift, waarbij beroepni ingesteld, moet met redenen omkleed) Het behoeft niet gezegeld te zijn. moet worden ingediend bij den Bu meester ter secretarie van deze gei De Burgemeester zorgt voor de d( ding van het verzoekschrift aan de ningin, die op het beroep beslist, na] vies van den Raad van State, afd< voor de geschillen van bestuur. De Heer an onze-1 nikerweg 3 Jt Hiermed ink voor ig ondc nerlijden lijn gelief i In 't bi ister Me jtella" vo :rs en kl overled Hiermed irtelijke tlangstell jdervonc Voor u Verlijden bwd- en Texel, 5 Juni 1939. De Burgemeester voornoen» ®en KAMP. ze die spelers in de elftallen kiezen, trouw komen oefenen. De heer R. Berkenbosch was gaarne reid zijn herbenoeming aan te nemen, de leden hun volle medewerking g Tot leden van de kascommissie w benoemd de heeren W. v. Zeijlen en Boon. ATHLETIEK. Het verheugde v< te kunnen constateeren, dat de belang: ling in de Vereen, voor de athletiek ter wordt, hetgeen in belangrijke te danken is aan de bezielende leii van de heer R. Berkenbosch, die als der werd herbenoemd. De voetbaltraining voor de competi kvordt 1 Aug. hervat. Er bestaat voor hebbers evenwel ook gedurende de zi gelegenheid tot oefenen op het veld.] RONDVRAAG. Ab Keijser stelde vraag over een uitnoodiging van B.F1 te Bussum om over en weer een daagsche adspirantentournee te oi seeren. Voorz. antwoordde, dat het dit jaar practisch onuitvoerbaar is. is evenwel niet afgeketst, doch uitgesti Om half elf kwam de vergadering einde. Voorz. sloot met het uitspr van de wensch, dat alle leden zullen dewerken om de vereen, weer op een 1* ter plan te brengen en het daarop houden. h. JAARVERGADERING S.V. TEXEL. Vrijdagavond is onder voorzitterschap van de heer D. Dapper in De Graaf's lunchroom de jaarvergadering van S.V. Texel gehouden, welke door 24 leden werden bijgewoond. Na opening door de voorz., las de heer H. C. Ran de notulen voor, welke onver anderd werden goedgekeurd. Uit het jaar verslag, eveneens uitgebracht door de heer Ran, bleek, dat het aantal leden ier^ was teruggeloopen, waardoor liet vermoe delijk niet mogelijk zal zijn komend sCi- zoen met drie elftallen in de comp. uit te komen. Het aantal adspiranten was iets gestegen, een hoopvol teeken. Voorts wer den in het verslag de verschillende sport gebeurtenissen van liet afgeloopen jaai gereleveerd. Het overlijden van Jn. Rab werd 'eerbiedig herdacht. In de comp. ein digde Texel 1 op de derde plaats, in de 4e kl. KNVB, Texel '2 in de NHVB op de derde plaats van onder, terwijl Texel 3 als middelste op de ranglijst eindigde. HET FINANCIEEL VERSLAG werd voorgelezen door de heer G. Dros. Ont vangen f 1250.97, o.m. f325 contrib. le den, f120 contr. adsp. f313 donatiegel- den, f288 opbrengst comp. wedstrijden. Bij de Bank werd f333 opgenomen in verband met de hooge uitgaven. Uitgege ven was totaal f1596, o.m. f205 reiskos- Een juweeltje van natuurschoon Wat daar in die Zandkuil te zien valt, is beter dan een heele kast vol boeken, over het leven "der insecten. Het is daar een echt natuurlijk insectarium. Aldus Dr. Jac. P. Thijsse. Zaterdag belegde de Ncd. Entomolo- logische Vereen, voor de eerste maal een bijeenkomst op ons eiland. Het was reeds haar 94e zomervergadering, maar nog nimmer tevoren werd er op Texel een belegd. Zondag werd een excursie gehou den, waarbij de belangstelling in liet biezonder uitging naar de Zandkuil bij Doolhof, een natuurmonument, dat in het biezonder voor hen, die de insectenwe reld als studieobject hebben uitgekozen, als zeer merkwaardig en hoogst interes sant mag worden gekenschetst. Hier volgt een artikel van Dr. Jac. P. Thijsse over dit Texelsche Natuurmonu ment. WAAROM EEN NATUURMONUMENT Een paar bewonderaars van Texel heb ben jaren geleden Zandkuil en om geving gekocht en ten geschenke gege ven aan de Vereen, tot Behoud van Na tuurmonumenten. Samen met het Bosch, dat gemeente-eigendom is vormt de Kuil nu een prachtig geheel, een ju weeltje van natuurschoon, ondanks de geringe afmeting. Die Kuil moet als natuurmonument be schouwd worden op twee gronden en wel in de eerste plaats omdat men er zoo'n duidelijk inzicht kan krijgen in de samen stelling van de bodem en ten tweede,, om dat de hellingen bewoond worden door een bonte verscheidenheid van allermerk waardigste insecten, vooral Graafbijen en Boven: Een blik in liet marmeren trap penhuis. De heeren J. Henkes en Jb. Bruin met de bode. Beneden: In de tuin bij Hotel Hamdorff. Mr. Kamp schrijft „de" prentbriefkaart. (Zie verslag excursue in vorig nr.) Boven: Het Raadhuis, dat op bewon dering zoo zeer aanspraak maakt. Beneden: Even uitrusten in de koffie kamer voor de leden van de Hilversum - sche Raad. ten, f724 onderhoud terrein, f125 aan de KNVB, f131 aan de NHVB. Het kapitaal van de Vereen., vorig jaar groot f 1689.74, is met ruim f600 verminderd door de hooge terreinuitgaven en waardevermin dering van eigendommen en bedraagt thans f 1072.65. Voorz. merkte op, dat er voor het komende jaar op gerekend wordt, dat de wedstrijden van het 1ste elftal dari een batig saldo zullen opleveren. Daarvoor is ieders medewerking noodig. Door on fortuinlijke thuiswedstrijden is-het aantal' bezoekers gedaald er wordt dikwijls slechts f 10.- aan entree ontvangen ter wijl dit vroeger wel f45 was. Als alle le den medewerken, kan dat 'echter stellig veranderen. De kascontroleurs, de heeren W. van Zeijlen en J.Broekman, hadden de boeken in orde bevonden. Voorz. bracht hierna dank aan de elf talcommissie voor het vele en nuttjge werk, door haar verricht. Ook het bestuur van het trainingsfonds, dat zooveel sym pathiek werk deed, werd dank gebracht. Jammer was, aldus de voorz., dat wij ■met de keuze van onze trainer, de heer Bollingon, wat ongelukkig zijn ge weest. Door kasoverschot waren wij in staat een tijd lang de heer De Zeeuw als trainer te engageeren, die als zooda nig veel nuttig werk heeft gedaan. He laas bleek ook voor deze training te wei nig belangstelling, zoodat het bestuur het met verantwoord achtte, er mee voort te gaan. Tenslotte bracht de voorz. nog dank aan de leden van de athletiekcom- missie, de heeren R. Berkenbosch, H.C.A. Kievits en J. v.d. Pijl. Voorz. herinnerde aan de 7 Mei beleg de vergadering om tot oprichting van een Bond van Texelsche Sportvereenigingen te komen, teneinde zoo goed mogelijk samen te werken. De leden van de athle- tiekcommissie werden tot bestuursleden gekozen, terwijl voorts elk der sport- vereen. een lid in dit bestuur zal kiezen. Verder deelde de voorz. mee, dat met 2 elftallen is ingeschreven voor de adspiran- tendag te Alkmaar. Het geheel aftredende bestuur werd in dezelfde samenstelling herkozen'D. Dap per, voorz.; N. de Graaf, secr.G. Dros, penningm.; J. van der Pijl en H. C. Ran comm. Tot leden van de elftalcommissie werden herkozen P. Vos, R. Berkenbosch en D. Dapper. De voorz. stelde voor de bevoegdheden van de elftalcomm. uit te breiden. Zij zal voortaan de spelers mo gen oproepen om te trainen, controle kun nen uitoefelnen bij de opkomst, de spe lers elftalgewijs kunm?n samenroepen om besprekingen te houden. Bij voorkeur zal Graafwespen. Om beide is het wensche- lijik, dat de kale hellingen kaal zullen blijven en dat men zich Onthoudt van graverij, in welke vorm dan ook. En de natuurvrienden, die deze buitengewoon belangrijke helling komen bekijken, zullen haar, naar ik hoop, ook naar behjoloren ontzien. Het zand is geelachtig en fijn, heel' anders dan duinzand. Heel in de hoogte, vlak onder het gras, ziet het lichtgrijs en daaronder komt een heel interessante bruine laag, het koffiedik, zooals ik des kinderen wel eens heb hooren zeggen. Er varen scheikundigen hopen, dat zij u kun nen uitleggen, hoe hier onder allerlei invloeden zich ijzerverbindingen hebben afgescheiden, die tegelijkertijd de zand korreltjes bruin kleuren en aaneenklitten en zoodoende ontstaat een vrij harde laag, die geen water doorlaat, de ge vreesde zandoerlaag, een groote belemme ring voor de plantengroei. Zoo komt het dan ook, dat boven op de berg alleen maar schrale weiden te vinden zijn, meest begroeid met schapengras en kamgras. Let er op, dat dit koffiedik yol zit met; kleine keisteentjes; het is oorspronkelijk keizand. Iedereen weet tegenwoordig ook mee te praten van keileem, vooral omdat men van die stof zoo'n voordeelig ge bruik heeft gemaakt bij het droogfeggen van de Zuiderzee. Ook die keileem is op Texel te vinden maar niet hier aan de Kuil, doch meer naar het Zuidwesten in het gebied van Zuid-Haffel. Daar liggen een paar kuilen, die heeten nog leemkui len ornaat men er vroeger wel keileem heeft gedolven en ook nog op 'andere plekken komt het bij graafwerk te voor schijn. Keileem, zoowel als Keizand zijn afkomstig van gletscherijsmassa's, die eens een groot deel van de aarde bedek ten en die zich van de Noordpool uitge strekt hebben tot Nijmegen en Katwijk. De groote kei, die al of niet onder de Zeven Pannekoeken ligt verborgen, "is daarvan afkomstig. Onder de „koffiedik"-Iaag volgt een bijna steenharde laag van aaneengekit geel zand. Hoe diep die gaat, weet ik niet, want voor het onderste deel ligt een schuinere laag van los hellingzand en dat is nog tamelijk dicht begroeid met hazepootjes, d.i. een soort witte klaver, en met een soort buntgras, lager met veldbiet en bloembiezen. WAT ER TE ZIEN IS Het kan er wat heet zijn in die Zand kuil. Menigmaal ben ik er met een roo- de kop uitgekropen, om boven op de berg in het frissche koeltje weer wat bij te komen. Maar dan ging ik toch weer gauw omlaag, want wat daar in die kuil te zien valt, is beter dan een heelo kast vol boeken over het leven der insec ten. Het is daar een echt natuurlijk insec tarium. De zandsteenlaag onder het „koffiedik" zit vol donkere gaatjes. Als we daar even op letten, zien we een mooi zwart wit bijtje, met oranje pooten en rossig borststuk aankomen en in zoo'n opening verdwijnen. Spoedig volgt er nog een tweede en nog een en nu zien we duide lijk ,dat hun achterpooten vol stuifmeel Boven: De toegang tot de Burgerzaal, bestemd voor „Receptie; ten Raadhuize". Beneden: We slaan een blik door een der vensters op het binnenhof.... (Foto's Tex. Courant.) zitten. Een, die er uitkomt, is dat stuif-l meel kwijt, maar toch zijn die pootal oranje, van de dichte lange haren, dieI ze versieren. Dit is het beroemde Pluira-l voetbijtje, druk bezig om telkens meuwel kamertjes te voorzien van stuifmeel en 1 honing. Elk kamertje krijgt een bolletjeI van de grootte tusschen erwt en knikker. Daar legt het bijtje dan een ei op. Nil verloop van tijd komt er een larf uit, die I het heele bolletje opeet en zich daarna verpopt. Uit dje pop komt weer een nieuw Pluimvoetbijtje te voorschijn. Als we de Zandkuil bezoeken in Juli en Aug. ikunnen we dat heele Pluimvoetbedrijf gadeslaan. We kunnen zien, hoe de bij zijn gang begint te graven in het harde zand. Dat doet hij met een paar sterke, min of meer lepelvormige kaken. Als hij wat dieper komt, kunt gij zien, hoe hij. achterwaarts loopend, het losgeknauwde zand naar buiten werkt met zijn achterlijf, dat voorzien is van een dichte krans van veegharen. Op regenachtige dagen werken ze weinig of niet. Ze zitten dan graag met de armen over elkaar aan de ingang van het hok, alsof ze gemoedelijk naar buiten kijken. Dat doen zoowel wijfjes als mannetjes. Deze laatsten zijn slanker en hebben in plaats van witte dwarsstrepen zooals de wijfjes, gele dwarsstrepen op het achterlijf. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2