(3 \i ËHi D uni HOE Bericht aan Schapenhouders Brieven van Texelaars in den Vreemde. Nc EEL TEXEL WEET HET Gymi Lucli Hav Be; Tei MOOIE, CHARMANTE ZONNEBRUINING. en geen verbranden en vervellen met Amild a-Zonnebruin. Flacon 90, Doos 50 en 25 et. doordrongen van het nuttige werk, dat door de vereen, wordt verricht. De heer R. W. Stoepker bracht de heer Stroink dank voor zijn sympathieke woor den. Hij wees er op dat de vereen, in 1935 met 14 leden werd opgericht. Thans is dit aantal tot 30 gestegen. De omzet was het eerste jaar 31 Jan 1935-1 Juli 1935 33 ton, het tweede boekjaar 1935 1936 385 ton, 1936-1937 550 ton en 1938- 1939 tot nu toe 1050 ton en nog 170 ton zaaizaden. De heer Stoepker bracht de verkoop van zaaizaden door het Gentraal Bureau, dat over vele relaties beschikt, speciaal onder de aandacht. De zaaizaden van Texel zijn prima, het product groeit goed en er wordt de uiterste zorg aan besteed. Met de wensch, dat het ledenaantal! en de omzet mogen stijgen, besloot de heer Stoepker deze feestelijke bijeenkomst. Nog werden buiten het gebouw eenige fotos' van het gezelschap gemaakt, waar na genoodigden en leden 'de een na de ander vertrokken. H. KERKNIEUWS. Ons wordt verzocht mede te deelen, dat Ds. N. v.d Zijpp van Joure, die op het 3-tal stond voor de a.s. vacature in de Doopsgezinde Gemeente te Den Burg, De Waal en Oosterend, zich van dit tal heeft teruggetrokken. Het tal wordt nu tot 3 aangevuld, met Ds. K. T. Gorter, van Ternaard (Fr.), die naar ons verze kerd wordt deze uitnoodiging zal aan nemen en op 25 Juni zijn beroepsbeurten zal vervullen te Den Burg en Oosterend. In verband hiermede kan de stemming ter verkiezing van een predikant NIET worden gehouden op 25 Juni, maar, naar wij verwachten, op Zondag 2 Juli. Men verzoekt ons het volgende onder de aandacht van de Texelsche schapen houders te brengen: Indien de Ned. Veehouderij Centrale dat noodig oordeelt, zullen ook a.s. Maandag wederom lammeren uit de markt worden genomen. In verband met wenschen, haar dien aangaande kenbaar gemaakt, zjal zij in dat geval VRIJWEL UITSLUITEND OOI LAMMEREN KOOPEN. Hierom wordt de aanvoerders in hun eigen belang aangeraden, DE RAMMEN EN DE OOIEN GESCHEIDEN TE MARKTEN. „VOGELBESCHERMING" EN „NATUURMONUMENTEN". We brengen onder de aandacht van allen, die als lid willen toetreden tot de Ned. Vereen, tot Bescherming van Vogels of van de Vereen, tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland, dat zij. zich, behalve aan het Kantoor te Am sterdam, ook kunnen aanmelden bij de heer P. Fehrmann, adm. V.V.V. Texel. Zij kunnen hun lidmaatschapskaart met een in ontvangst nemen en daarmee dus hun bewijs van toegang tot de bezittingen van de genoemde Vereenigingen. Vooral voor toeristen is deae maatregel toe te juichen. Er gaat zoo geen dag met cor respondentie verloren. E1ERLAND. VLIEGVELD TEXEL. Sollicitanten worden opgeroepen voor de betrekking van Havenmeester op het vliegveld (f300 's jaars bezoldiging), van Beambte in algemeene dienst in Eierland) (f200 jaarwedde) en van Terreinbeambte, waaraan verbonden zijn de emolumenten, in de adv. in dit nr. genoemd. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater Vanavond, Maandag- en Dinsdagavond wordt er een programma vertoond met twee hoofdfilms: Vier mannen en een gelofte" en „Happy Landing". (Zondag geen filmvertooning in verband met de zanguitvoering van de Alkmaarders). Over de beide films schreven we reeds in vo rig nr. De eerste is een prachtige avon turenfilm, met tal van spannende en dra matische momenten, waarin o.a. Lorette Young en G. Aubry Smith hoofdrollen vervullen. „Happy Landing" is de nieuw ste film van de schaatskampioene Sonja Henie, een vlotte amusementsfilm, die men met veel genoegen zal volgen. De nieuwe installatie voor filmprojectie en geluidsweergave is in gebruik geno men. Van de groote verbeteringen, scher per en helderder beeld, zuiverder ge luidsweergave, aan-één-stuk-vertoonen van de hoofdfilms, kan men dus nu reeds pro- fiteeren. WAARSCHUWING. Een soldaat, die in zijn vrije uren vo rige week een zonnebad had genomen, verbrandde zoodanig, dat hij in het hos pitaal te Den Haag operatief moest wor den behandeld. Het baatte niet meer. Hij overleed aan de gevolgen. Laat dit be richt, dat ons uit IJmuiden bereikt, een waarschuwing zijn voor zonnebaders. HOE DROOG HET IS. „Twee emmertjes water halen, Twee emmertjes pompen...." Zoo luidt een oud versje, maar in deze dagen na weken van droogte gaat het, niet bij emmertjes maar bij tanks vol. Er is aan de Schilderweg (ons kiekje) al heel wat water gehaald en nog schijnt er op regen geen kans te bestaan. De Bildt, hoe spraakzaam anders, hult zich in stil zwijgen. Hoe lang nog.....? SPORT OP TEXEL TEX. BOYS-NIEUWS. Tex. Boys hebben al enkele malen een 2—0 voorsprong in een dikke nederlaag- omgezet. lie revanche-wedstrijd tegen het 21e R.I. werd op eigen terrein met 53 verloren. Wij hadden reserves voor Witte en Verbakei. Daardoor was onze voor hoede gebroken. Veel werk moest de al leenstaande Wim Ran verzetten, maar hij mocht ook tweemaal doelpunten. Tot de rust wist de B's zich stand te htouden, Door het gebroken elftal waren er voor al tegen het einde veel zwakke punten in de B-defensie, waarvan Neijens en Vla ming gebruik maakten om Schrama vijf maal te laten visschen. Vermelding verdient een geannuleerde goal van Schoorl, die, voordat de keeper zich kon oriënteeren, de bal uit 't net kon halen. Ook de militairen speelden met 'n zwakker elftal dan aan E>e Koog. Toch kunnen we op twee spannende wedstrij den terugzien. We hopen deze militairen nog veel teontmoeten. Laten de B's de woorden van de Luitenant, na afloop gesproken, in de ooren knoopen. Zorgt, dat de zwakke punten verdwijnen. De volgende week worden aan onze donateurs de nieuwe kaarten (fl.aan geboden. We hopen, dat het aantal ver dubbelen mag. Zij, die zich als lid wenschen op te ge ven, kunnen dit doen bij een der be stuursleden voor 15 Juni. Deze week mochten we weer 3 nieuwe leden boeken. Informaties bij C. Graaf, voorz. Zij, die zich voor de athletiek op 16 Juli te De -Cocksdorp willen opgeven, verzoeken wij vriendelijk ten spoedigste in contact te treden met de heer Kievits, waarna in overleg met hem getraind kan worden. Voor morgen geen programma, wel zullen we ons best doen om voor het tweede en adsp. wedstrijden te organi- seeren. M. BEZOEK AAN STRALSUND. 5.) Een oude stad, waar je als vreem deling graag eens rondneust. Het is niet alles goud wat er blinkt. Zoo op een af stand ziet zoo'n woonhuis, eeuwen en eeuwen oud, er wel aantrekkelijk uit, maar wanneer je dichterbij komt en ont dekt, dat het een kazerne-woning is, waarin zes-en-dertig gezinnen moeten huizen, krijg je een ander idee. Zulke woningtoestanden heb ik op meer plaat sen ontmoet, maar er wordt de laatste ja ren aan opruiming van die treurige krot ten hard gewerkt. Het zijn naargeestige rooversholen, die oude menschenpakhui- zen met hun donkere vertrekken. Ik heb natuurlijk ook binnen de zaak eens opge nomen. Dat mocht met plezier. Als in Denemarken en Zweden trof mij ook hier weer de hartelijkheid en de bereidwillig heid van de menschen, met wie ik in aan raking kwam. Wie kletst er dan toch van haat en oorlogsdreiging? Op een binnen plaatsje, zonnig, niet bestraat, trof ik vrouwen bezig aan de wasch. En dat te midden van huizen, die spreken van een grijs verleden. Een tafereel', het penseel van een Rembrandt waardig. Voor de volledigheid leg ik nog evert vast, dat de le machinist van de pont, die mij van Zweden naar Duitschland bracht, Krekowi heette hij mij te eten vroeg. Hij vond het bepaald wel aardig eens aan tafel te zitten met iemand uit het land, dat ook mevr. Kre kowi haar Heimat kon noemen. Ook noodigde hij mij uit tot een tochtje naar. Rügen, wat ik natuurlijk dankbaar heb aanvaard. WEER DE OOSTZEE OP. Het trof wel merkwaardig. Toen ik Texel verliet, miste ik nog net de lucht beschermingsoefening, die op ons eiland gehouden werd, Dinsdag 16 Mei. Maar toen ik met trein van Stralsund in Swine- miinde aankwam, werd er in deze stad juist zoo'n oefening gehouden. Eerst maakte ik een trip langs de uitgestrekte haven, waar ik een soort driemast-zeil schip ontdekte, pas mooi geverfd, boven helft groen, onderhelft rood. Het heette Egerland en was eigendom van een Sude ten-Duitscher. Verderop was men bezig met het transporteeren van bergzand, dat voor betonbouw dienst moest doen. In de buurt van de haven verrijst n.l. een ge heel nieuwe wijk. Overal was volop werk, ja, men komt ier arbeidskrachten te kort. Zoo scharrelde ik hier wat rond, om dat de boot, die me naar Danzig zou brengen, pas vier uur na aankomst trein' zou vertrekken. Maar ongemerkt was ik op militair gebied verzeild, waar elke soldaat, elke matroos deftig salueerde; waarom werd me duidelijk, toen ik ge waar werd, dat ik eigenlijk geen voet had mogen zetten. Maar als buitenlander, zon der booze bedoelingen loopt het met zoo'n overtreding natuurlijk wel los. Eindelijk bereik ik het Hoofdstation, waar ik informaties wilde nemen. Alles in orde. Maar toen ik het gebouw weeil zou verlaten, was het mis. Sirenes loeien, kannonen bulderen. Luchtalarm. Binnen blijven. De straten worden ontruimd. „Luchtaanval" schreeuwt een chef van 250 pond en 2 M. lang, met witte pet op, LUCHTBESCHERMING. BLAARTREKKENDE GASSEN (19) Mosterdgas heeft met mosterd niets te maken. Het ruikt er alleen naar. In wa ter lost het bijna niet op. Wiel1 in alco hol, benzine, aether, enz. Het is een olie achtige vloeistof welke in enkele minu ten door onze kleeding heengaat. Leer biedt langer tegenstand, rubber het langst. Een stof, welke ook op de lange duur voor mosterdgas ondoordringbaar is, is op het oogenblik nog niet bekend. Het verdampt zeer langzaam, blijft da gen, soms weken op het land liggen en wordt daarom vooral als verdelgend mid del aangewend. Bij 0 gr. C. verdampt er van het vloeibaar mosterdgas nog zoo veel, dat in de ontstane concentratie verblijf van 30 min. voor de mensch doo- delijk is. In de wereldoorlog is er veel gebruik van gemaakt. Water en voedings middelen maakt het onbruikbaar. Door chloorkalk wordt het ontleed; soldaten moeten dan ook altijd een weinig van deze kalk bij zich hebben, om bij vermoe den, dat wat mosterdvloeistof op de huid is gekomen, deze onmiddellijk met een oplossing van chloorkalk te kunnen af- wasschen. Wacht men met dit afwasschen b.v. 15 min., dan kan men de inwerking niet meer voorkomen. R. ffi Zichzelf te begrijpen is de klas- ffl t§ sieke vorm van vertroosting; zich- EE zelf te ontvluchten de romantische, ffl VAN OVER DE GRENS, 'jjjfc ENGELAND—RUSLAND. Men houdt zich druk bezig met de ga# der dingen rondom Moskou. RuslajJ heeft weer een nieuwe eisoh aan Londj en Parijs gesteld, n.l. dat de bondgenoo ten geen afzonderlijke wapenstilstand o| vrede mogen sluiten. Deze eisdh lijkt n« de moeilijkste. De verhouding met 4 Baltischen staten en ook Finland, dj thans mede in dit verband genoen* wordt, is veel moeilijker. Rusland w-; deze landen „garandeeren", ook zonde dat zij dit begeeren. Finland laat ziji afwijzing daarover duidelijk hooren en Londen en Parijs voelen hier met dj protest natuurlijk zeer sterk mede. Dj Finsche minister van buitenlandsche zaka Erkko verklaarde zelfs: „Ieder, die 015 wil helpen, zonder dat wij er om vraagd hebben, zal beschouwd worden ai een aanvaller en zal terug geslagen wot den". Dit laat inderdaad aan duidelijkhej niets te wenschen over en maakt hr totstandkomen van het pact tusschen L« den, Parijs en Moskou, als de standpm- ten ongewijzigd blijven, niet gemakkelijk FRANKRIJKS WEERMACHT. Generaal Gamelin is tot opperbevel^:. ber van het Fransche leger benoemd, ad miraal Darlan tot opperbevelhebber c vloot, generaal Vuillemin tot opperbev. hebber der luchtmacht. Er waren ro^„ slechts twee machten, land- en zeemach doch er zal thans ook in de titel 011a.. Koningin bijvoorbeeld van land-, en luchtmacht gesproken moeten wordta JAPAN EN DE AS. Japan spreekt weer over een militari alliantie met de „as" en zegt, dat het vj Rusland afhangen zal, of deze tot stan komt. Voor avonds Komt Geef d, ad ITALIË EN HET SUEZ-KANAAL. De Suezkanaalmaatschappij vergader de. De Fransche voorzitter de marlde de Vogue achtte Italiaansche medezeg genschap in de maatschappij niet onrr: gelijk, doch bond deze aan scherpe voet waarden van loyale medewerking. eer RE1JI arjetuigen me toe, wanneer ik aanstalten maak mij, met „doodsverachting", toch straat te wagen. Mijn boot gaat over derhalf uur. Wanneer ik onderweg gea oponthoud krijg en de goeie weg vind ben ik over een half uurtje weer aan d Waal haven. Maar 'eerst moet ik nog even nu Hotel Centraal, waar ik tijdelijk mijn en koffer heb afgegeven. Ér schijnt mu een ding mogelijk: wachten. Aan de den den een burger en een militair, die ons bev« ken. Er zijn meer klanten, die de boo naar Danzig moeten hebben. Wat strop. Plots gaan een 25 vliegtuigen mt daverend geweld de buurt over. Helse lawaai. Dan: weer wachten. Eindelij! mogen we opstappen, maar nauwelijl heb ik een 200 M. afgelegd, of eenage; schreeuwt me toe: „In huis". Maar i denk aan mijn bootkaartje en st.yp ste vig door, met de hoed in de hand kom er wel, ook hier. De agent laat het ten minste bij. Maar na een tijdje beg't inen ,'Cfe duivelsche sirenes weer loeien. Weer een agent in zicht. Zou het halen Hierover de volgende kee il op D hotel F tor Fa. 3,46,56 «dschev SIJBR C. EELMAN. Texelsche Courant. Het is geen loos geluid Want ieder roept het uit. En ieder spreekt er van: Gaat adverteeren, man. In elke rang en stand: De Texelsche Courant. Een elk, die bij wil wezen, Zal d' advertenties lezen. Voor half geld adverteeren Dat kan! Komt praten, heeren. VRAGENBUS. W. M. DUDOK. Hoe oud? Onhvidl hij nog meer belangrijke gebouwen da 'Mi het Raadhuis van Hilversum? Aat» 'P 7 Juli a.s. wordt de heer Dudok 53 ja® Hij bouwde nog: Columbarium Westo veld. De Bijenkorf in R'dam; H.B.SH Leiden; Gebouw A.J.C. te A'dam; b'0* Studentenhuis te Parijs; ontwierp P'J voor Gebouw „De Nederlanden 1$5 op Midden-Damterrein. En nosr veel mtt' - Red. Meer vragen Zeer welkom. Wann^ we er geen raad mee weten, publiceer-1 we ze met het verzoek aan deskundig onder onze lezers. Dan krijgt ge er lig antwoord op. Redactie. Voor 1 in onze lesser 2'? Uil w w, Ho wii gei tro koi BOEK F Sollicit. een b ad ziel; verki 8lt Juni dien: dig te plu poi T poll een ja Varaan fan vrije md er jjwant p U.M. gi Benoen Harloopi bardere ^geslote Briever ||!ll|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii,iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiui|||||| lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir mm Als het staat in de II Mii J93g

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 6