10 ma il> ex n o en, en it le eum men DERDE BLAD TEXELSCHE COURANT land Zaterdag 10 Juni 1939 minimi uit de natuur. iiiil de insectenwereld Burg ndep ■evelen: II, Tel d en d-Hafij ike, pi sleehi n 5 K< l naar s. nd, II, Tel J nieli tjes tj Oemea ocksdc i rnense iN en! nt 15 23 23 22 25 38 26 25 23 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllll lllllliiiiiiiiuii'iiiiiiiiiiini'uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll IN DE ZANDKUIL. door Dr. JAC. P. THIJSSE. (Vervolg) Op een andere plek hebben de Zwarte kanl Oraafbijtjes hun nesten. L>e/,e bijtjes zijn kleiner en heelemaal zwart. Hun weten- 1 u schappelijke naam is Panurgus, dat be- teekent „de zeer vlijtige", maar zoo moch ten alle graaf bij tjes wel heeten. Wat zegt ae b.v. van de behangersbijtjes, die iedere drie minuten met een rol behang selpapier komen aandragen? 't Is natuur lijk geen papier, maar een ovaal of cir kelrond stuk, dat ze knippen uit een blad en dan netjes opgerold tus- schcn de achterpooten naar huis dra gen. In de verte zie je meer blad dan bij, een groen vlokje, dat door de lucht komt aanzweven. In de Zandkuil huizen verschillende soorten van Behangersbijtjes. Ze leven allen op dezelfde manier, graven een diepe gang en bouwen daarin van stukjes blad een heele rij cellen, ieder met een eigen deksel en op een rij aan eensluitend. net als een rits vingerhoed jes. In elke cel zit weer de noodige voorraad met een eitje, 't Volgend voor komen daaruit de nieuwe beihangertjes tevoorschijn. Niet altijd. Want er is een vreemde bij, de Kegelbij, Deze legt zijn eieren altijd in de cellen van de behanger' tjes; dan komen er natuurlijk geen nieuwe behangers uit, maar Kegelbijen. Dan komt er een klein bruingrijs bijtje aanvliegen. Het lijkt wel wat op de ge wone honingbij. Hij strijkt neer op de bloeiende struikhei en nu kan ik hem ge* makkelijk vangen in een glazen buisje. Zoo kunnen we hem goed bekijken en meteen zien, dat hij lang zoo'n lange migslurf niet heeft als de honigbij. Ook heeft hij andere achterpooten. Ik zal u maar meteen zeggen, dat dit het Zjjde- bijtje is. Die graaft ook holen in de grond en bekleedt zijn kamertjes met een zijdeachtig spinsel, vandaar zijn naam. Ook hij heeft last van een indringer en tafelschuimer, welke heel sierlijk is uit gedost in bruin en geel. We hebben nog geen goede Hollandsche naam kunnen ont dekken en noemen hem daarom maar bij lijn wetenschappelijke naam van Epe- olus. Het Pluimvoetbijtje Ipeet in de wetenschap Dasvpoda, dat beteekent Dik- voet. Ook deze heeft zijn parasiet. Die is haast net gekleurd als een wesp en draagt de zwerversnaam van Nomada. (Slot volgt.) WOL Rotterdam, 5 Juni. N.-Holl. scheerwol 671/2, Z.-Holl. 60—62'/s, Friesche 60, Zeeuwsche 45 ct. per Kg. OVERZICHT EIERHANDEL. Donderdag. De productie neemt eenigszins af. Aan voer Roermond 7.250.000 stuks. Kleine eieren f 2.80-3.00; groote f 3.10-3.50; een deneieren f2.402.90. Men verwacht deze week een vlugge handel. OVERZICHT WOLVEEHANDEL. Donderdag De wolveemarkt was even beter ge stemd. Verschillende exportslachterijen hadden orders voor de Centrale;dit was van eenigszins gunstige invloed; al waren de prijzen direct niet zooveel hooger, '1—2 per stuk lag er toch gauw op, vol gens De Boerderij, terwijl, indien deze afname niet was geschied, de prijzen ze- ter te ug hadden geloopen, gezien de slechte exportprijzjen. HOE LAAT TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.45; 7.45; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.45; 10.-; 12.35; 4.20; 7.05. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 5.45; 7.45; 11.20; 5.35. Van Den Helder: 6.45; 9.10; 12.35; 7 05. AUTOBUS DE COCKSDORP BURG Van De C.: 8—10—1,20—4.30; Van Den Burg: 8.4011,3.455.20: Woensdags en Zaterdags van Den Burg 0l,i 2,00 in plaats van om 3.45. Zondags van De Cocksdorp 8, Zondags van Den Burg: 9, Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die j>ast; ook past bij uw beurs: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. EXAMENS. Onze plaatsgenoote, mej. Kr. Beeken kamp slaagde Donderdag te Den Heidei voor het examen voor onderwijzeres Zij heeft daartoe de drie-jarige cursus aan de Bijzondere Kweekschool aldaar gevolgd. GROOT VOCAAL CONCERT. Voor Tiiezonderheden betreffende het concert van Zondag a.s. in Pen's Zaal kan verwezen worden naar de geplaatste advertenties en de verspreide bulletins. Vermeld dient echter, dat de dames Kos telijk en Kistemaker niet kunnen optre den. In de plaats daarvan zal optrede il de illusionist prof. Cakie. Deze trad onlangs vier avonden met groot succes voor de vereeniging „Alkmaar Ontzet" op. Aan het programma zal deze veran dering dus geen afbreuk doen. DE WAAL. WONINGBOUW. Op het perceel „Waaldam" zou een woonhuis worden gebouwd. Ofschoon het plan door de Schoonheidscommissie werd goedgekeurd, werd toestemming gewei gerd op grond van een nieuwe bepaling in de gemeentelijke bouwverordening. Thans werd door de heer S. Kuiper een bouwterrein gekocht aan de Witte Kruis- laan, Den Burg, van "dhr H.Witte, haast het Witte Kruisgebouw. Aannemers zijn: P. J. Kooger, timmerwerk; Th. Witte, metselwerk; J. Dekker, schilderwerk; B. v.d. Berg, loodgieterswerk. I3eze bepaling verbiedt het bouwen buiten de kom, anders dan op afstanden van 80 M. van elkaar. Het doel van deze bqsaling is: het tegengaan van lint bebouwing, bevordering van het land schappelijk karakter (door aaneengesloten bebouwing buiten de kom zou dit worden aangetast.) Red. ||||||lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllll|||l|| POSTDUIVENSPORT. Zondag 2S Mei hield de Postduivenver- eeniging haar 6e buitenlandsche vlucht: van Corbed afstand 560 K.M., waarvoor nog 18 K.M. handicap werd gegeven op de verschillende vereen, in de kop van Noord-Holland, dus voor Texel een bie- zonder zware vlucht. Er kwam ook de eerste dag (Zondag) maar één duif door. De volgende dag (Maandag) kwamen er verschillende bij. De prijzen werden ge wonnen door M. Zuidema, De Cocksdorp 12; O. Rleswijk 34. Maandagavond vergadering in Bosch- en-Duin. B. OVER VERDWAALDE DUIVEN. Op de verschillende vluchten zijn er duiven door zware tegenwind, broei- weer, groote warmte of mede vliegen met andere koppels verdwaald en bij ingeze tenen, niet-liefhebbers, komen aanvliegen. Om die duiven weer bij de eigenaar terug te bezorgen kunt u het nummer op geven van de ring, welke de duif om haar poot heeft (bij de bestuursleden) of de duit brengen bij een der bestuursleden van de plaatselijke vereen.: H. C. Prins, te Den Burg; O. Buis, Bosch-en-Duin; M. Zuidema, De Cocksdorp of De Kindt, Hollandsche wieg. U kunt ook de duiven eenige dagen goed verzorgen en ze op een vroege morgen met goed weer los laten. Dan gaat in de meeste gevallen de duif naar het eigen hok terug. B. WR IN RUSSISCH-TURKESTAN. Daar weet men wat handwerken is. De borduurkunst staat er opeen hoog peil, wat men algemeen ont dekt aan de schilderachtige kleedij, welke rijkelijk met fraai borduur werk wordt opgesierd. DEN HOORN CANTINE VOOR MILITAIREN. Na bekomen vergunning Van de auto- teiten en na zich van eventueele steun van het hoofdcomité verzekerd te hebben, werd door de militairen, welke hier aan wezig zijn, de vorige week „besloten tot het oprichten van een eigen cantine. Men kreeg de beschikking over een gebouwtje van de heer C. Lap en toen is hieraan met zulk een voortvarendheid gewerkt, dat de daarin ingerichte cantine reeds Woens dagavond geopend kon worden. De ope ning, welke een eenigszins feestelijk ka rakter droeg, geschiedde door Kapitein Smeenk. Deze zeide, het zeer op prijs te stellen, dat de militairen tot de oprich ting van eigen cantine waren overgegaan en sprak er tevens zijn voldoening over uit, dat deze echt netjes en gezellig is ingericht, zelfs radio ontbreekt" niet. Ook Luit. Van der Kooij, Ds. Wesseldijk en Ds. Visser waren aanwezig. Men kan er voor een „zacht" prijsje vele artikelen verkrijgen. Alle militairen zijn welkom. Een woord van dank werd gebracht aan de heeren A. de Wilt, J. Geus, P. Swart- hof, J. Huizinga, Dros, Troost, Kikkert en Lap, voor de groote medewerking, bij 't inrichten van deze cantine verleend DE COCKSDORP. FEESTAVOND JEUGDGROEP. Moderne Arb. Beweging. Saterdag in De Hoop. Voor een goed gevulde zaal opent voorz. T. Wassenaar om ruim half negen met ieen woord van welkom. Hij heet in het biezonder de collega's uit Anna- Paulowna en Kolhorn welkom en brengt een woord van dank aan de vrienden uit De Cocksdorp en Eierland, die bereid zijn de 22 jeugdgroepleden van de vaste wal zoo gastvrij onderdak te geven. Na de opening is het woord aan de jeugdgroep van Texel, die een blijspel voor het voetlicht brengt, getiteld: De Majoor. Deze kluchtige éénacter geeft een inkwartiering tijdens de mobilisatie weer. (Een oud stuk, dat door treurige omstandigheden weer nieuw geworden is.) L^n eenvoudige kruidenier, Johannes Gorteman (Jo Westdorp) is, doordat hij honderdduizend gulden uit een loterij heeft getrokken, plotseling rijk geworden, hetgeen hij zich terdege bewust is. Zijn vrouw (Jenny Buijsman) blijft echter een voudig en kan zich met zijn rare manie ren slecht vereenigen. Tot groote ergernis van d'r man en haar trotsche dochter heeft zij de oude doove dienstbode (G. Schaatsenberg-Roorda) meegenomen naar de nieuwe en deftige villa. Deze villa was zoo modern gebouwd, dat bijna geen mensch er de deur van kon vinden. Plot seling wordt het gezin opgeschrikt door een brief van het gemeentehuis, inhou dende, dat er een majoor bij hen wordt ingekwartierd. De dochter (Klaasje Knol) wordt reeds verliefd op de majoor voor ze hem gezien heeft en gaat zich direct voor hem kleeden, wat, gelet op de dure en nauwe japonnen, zoo moeilijk gaat, dat haar ouders haar moeten helpen. Onderwijl komt de soldaat, Knelis Majoor (T. Wassenaar) ten tooneele. Hij moest een jas van de majoor naar de kleermaker brengen. Doordat hij zijn eigen jas ge- gescheurd heeft, heett Ty'j de jas van de majoor aangetrokken. Hij heett een briet je, waarop staat, dat hij bij Gorteman in gekwartierd wordt, en omdat hij geen deur kan vinden, stapt hij maar door het raam naar binnen. Dit doet de bange, bij - geloovige dienstbode zoo schrikken, dat ze flauw valt. Knelis Majoor stelt zich aan de familie voor als: Majoor, waar door hij voor een majoor aangekeken wordt. Vader en dochter doen alle mo gelijke moeite om het „hun" majoor zoo aangenaam mogelijk te maken. Schermend met hun honderdduizend gulden, rekenen ze er al vast op, dat ze hem wel krijgen, als plotseling de echte majoor (Rinus Star) zich komt voorstellen. Het blijkt, dat men zich op het bureau vergist heeft, en de inkwartieringsbiljetten van Kne lis Majoor en de majoor verwisseld heeft. Als Gorteman Knelis Majoor het huis uit wil jagen, komt plotseling een or donnans met het bericht van de „kernei", dat de inkwartiering n et doorgaat, wat de teleurgestelde dochter in snikken doet uitbarsten. Na deze klucht, waarom hartelijk ge lachen werd, gaf een der leden uit Anna- Paulowna een voordracht ten beste. Na de pauze bracht dezelfde afd. nog een voordracht voor het voetlicht, geti teld: „Kiet", welke zeer in de smaak viel. Vervolgens was het woord nog maals aan de Texelsche Jeugdgroep, welke de klucht opvoerde: Burgemeester van Pimpelen leert dansen. Jammer, dat kort voor de uitvoering een der hopfd- rolspelers Texel moest verlaten. Al pro beerden de anderen het ook goed te ma ken, toch was de zwakke plek (onvol doende repeteeren) best merkbaar. Niette min: om het smeren tijdens de „smeer- wals", werd voldoende genoten. Hierna volgde een rustig bal, waarbij de aanwezigheid van meer dames de ge zelligheid evenwel nog verhoogd zou heb ben. - W. DE OORLOG IN CHINA. Een vrouwelijk Chineesch soldaat, gekiekt in Loesjar, in Gentraal- China, waar zij door Japanners in de val gelokt en gevangen genomen werd. Illlllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SPORT OP TEXEL SCHOOLVOETBAL. Vandaag de wedstrijden: 2.30-3.30 Oosterend OLS (in Oosterend) 2.30—3.30 De KoogRKS (in De Koog) De jongens van RKS en OLS vertrek ken om kwart voor 2 van de Steene 111 plaats resp. naar De Koog en Oosterend. Zorg op tijd te zijn. Goede reis en aan allenDoet je best. Woensdag geef ik weer de nieuwe stand van de competitie. G. S.V. TEXEL-NIEUWS. Zondag geen voetbalprogramma. Zoo mogelijk Donderdagavond a.s. slotoefe ning voor de spelers (adsp.), die naar) Alkmaar gaan (Adsp.-dag NHVB). Woensdag 14 Juni speelt een Texel-elf- tal tegen een elftal der Infanteriebezet- ting van De Mok. (Zie elftal a.s. Woens dag.) In het Olympisch Stadion te Amster dam wordt de jaarlijksche Olympische dag gehouden met turners, wielrenners, ath leien, ruiters en de voetbalwcdsterijd Nederl. ElftalJoego-Slavië. De beste krachten op elk gebied komen uit, terwijl de baten geheel ten goede komen vanTieti fonds tot uitzenden van deelnemers naar de Olympische Spelen. Het Ned. elftal onderging een wijziging, n.l. Lenstra in plaats van Van der Veen, zoodat het nu is samengesteld: Dijkstra Wilders Caldenhove Stam Andenessen Pauwe Drager Lenstra Vente Smit De Harder Athletiek: Ook bij ons mogen we van grooter deelname gewagen. Zoo voortgaan, in dezjelfde prettige geest. Dit zal het ver- eenigingsleven ten goede komen. We be schikken over eenige nieuwe leden en met aanleg. Van de Helder. Athl. Vereen, ont vingen we een uitnoodiging tot deelname aan een estafette-wedstrijd: de Prins Bernhard estafette. Deze wordt door 6 deelnemers afgewerkt; het geheele traject is 2200 M. en loopt door de hoofdstraten. 'Jammer, dat de wedstrijd op Donderdag avond 29 Juni gehouden wordt. Op dit zelfde parcours vinden nog personeele wedstrijden plaats voor heeren cn Juni oren. Sluiting der inschrijving 20 Juni. Op spikes kan n:et worden geloopen. Trainen athletiek: Zondagmorgen aanvang 10 uur. - Aan de Adsp. dag, op 18 Juni in Alkmaar te houden, wordt dit jaar door 90 elftallen deelgenomen; vorig jr 108. D.U ||||||iiiii:illlliili:iiiiilii;>iiiiimiiiiiiliiiiiliiiilllllilillllllllllllllliiilliiiniiii|||||| ZOO SPRAK.... LLOYD GEORGE, Engeland: Als de dictatoren wisten, dat wij krachten achter ons hebben, welke ons de overwinning verzekeren, zouden zij ons niet uitdagen. ATLLEE, Engeland: Vele Italianen be seffen, dat de politiek van Mussolini een omverwerpen beteekent van het groote werk van Victor Emmanuel en Garibaldi, die met Fransohe en Engelsche hulp Italië hebben bevrijd van de Duitsche over- heersching.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 9