tweedB.blad TEXELSGHE COURANT Texelsohe Berichten Woensdag 28 Juni 1939 waarin ook personen uit het publiek hun vaardigheid mogen deinonstreeren m Maandag woonden wij de eerste voor stelling in De Jong's Bioscoop bij. „Jon gensstad", een aangrijpend meesterwerk van de Metro, vormde de hoofdschotel, maar ook de bijgerechten waren niet te versmaden: Natuuropnamen uit de buurt van Los Angelos en een dolkomische tee kenfilm, beide hel gekleurd; verder op namen van zweefvliegers en een film, welke het opsporen van verkeers van dalen in beeld bracht. Een welverzorgd en ge varieerd programma, dat zeer goed vol deed. In Schouwburg Van Kinsbergen heb ben we Prof. Melachini aan het werk go- zien. Voor zoo'n illusionist neemt men zijn petje af. Je ziet de onmogelijkste toe ren en kunt met de beste wil niet uitvis- schen, hoe hij 'm dat lapt. Een dame b.v. wordt door twee personen uit het publick solide geboeid; ze wordt opgeborgen in een mysterieus kabinet en.... daar steekt ze opeens haar handen, van de boeien ontdaan, door het gordijn. Weg het gor dijn enmiss Ellen zit weer even onge nadig geboeid als te vorenDaar zou je verstand bij stil staan als je niet bij tijds bedacht, dat je toch bij de neus wordt genomen. Een bezoek aan de kunstglasblazerij kunnen wij u aanbevelen. Wat de man vaardig en kunstzinnig in enkele minuten tot stand brengt, verdient ieders be langstelling. Wie wil weten, hoe glaswol wordt gefabriceerd, kan hier terecht. KERMIS-REVUE 1939. De groote pers oordeelde: Het Vaderland: Wie naar deze revue gaat, zal lachen, dat hem de tranen over de oogen loopen, zal zijn oogen uitkijken, zijn armen moe klappen, zijn maag mits gaders lever een schudding aandoen, zoo zichzelf overtreffend is het laatste maak sel van de N.V. Nationale Revue. De Telegraaf: Wanneer er niet gelachen werd, werd er gebruld en wanneer men eens even stil was, dan was dit van bewonde ring over een zeer geslaagde tooneelaan- kleeding. De vlugvoetige, goed getrainde girls ontpopten zich tevens als varié.'.é nummer, dat gezien mag worden. De Maasbode: Het is een heele prestatie, ieder jaar weer beter, mooier, fijner, gees tiger dan de vorige keeren voor de dag te komen. Bob Peters heeft dat met zijn Nationale Revue weten te bereiken, al thans hebben wij geen revue gezien, die in alle opzichten zoo goed verzorgd en zoo af is als deze. De Haagsche Post:i Er treedt een keurcorps van artisten op, waarop Bob Peters, de energieke leid r van de Nationale Revue, trotsch kan zijn. Het welslagen van een revue hangt van de collectieve prestatie af. Bij de Natio nale Revue wist Peters dit principe op een indrukwekkende wijze vol te houden. Deventer Dagblad: Wie eens een avond naar hartelust wil lachen om ge zonde humor of zich wil laven aan de on uitputtelijke bron van prachtige decors, fraaie costumes, muziek en dans, welke revue heet, die moet de groote Kennis- revue 1939 zien. Bob Peters Nationa'e: Revue voert in bonte afwisseling een aan tal tafereelen op, welke de lichte muze alle eer aan doen. Een kleine kermis, welke veel, zeer veel genoegens verschaft. VOOR DE MILITAIREN. De Zaterdag gehouden collecte voor de soldaten heeft opgebracht te Den Burg f102.55"* De Koog 35.59 Oudeschild 23.50 Den Hoorn 8. De Waal §.50 Oosterend 19.56 (De opgaaf is nog niet volledig) WOLVEE. Maandag werden op de markt 450 lam meren aangevoerd. Hoewel de Leidsche markt nog altoos een troostloos beeld gat, ging de handel toch tamelijk vlot tegen betere prijzen, doordat men er op rekende, dat de Purmerender markt, welke hoogerc prijzen te zien gaf, nog wel een aantal Texelsche lammeren zou kunnen opnemen. De prijzen liepen van f 48, bij een middelprijs van f5.50, d.i. circa een- gulden hooger dan vorige week. DE COCKSDORP. DE MOEITE WAARD De jager N. van Egmond ging j.l. Maandag met Qebr. Boon ter robben jacht. De buit bestond uit een tiental, meest jonge exemplaren. De vorige week werden doof dezelfde jager negen zee honden bemachtigd. De rijkspremie b_- draagt f2,— voor elk gedood dier. OUDESCHILD. EXAMENS. Geslaagd te Den Haag voor de Nijver- heidsacte-N.a. (costuum- en linnennaaien) onze plaatsgenoote mej. G. Krijnen. ESPERANTO. DENEMARKEN. Het jeugdblad „Fri- sindet Ungdoin" publiceerde een artikel, waarin werd aangedrongen op geregelde uitzending van Esperanto-nieuws door de Deensche radio. Vele Deensche bladen na men dit verzoek over en steunden heU Het jeugdblad heeft nu geregeld een Es- peranto-rubriek. AN OVER DE GRENS. Illlliü.ill HET VERRE OOSTEN. De Engelsche gereserveerde houding remt de japanners vanzelf niet. Deze voelen zich sterk en gaan door met lirt snoeien van de rechten der internationale concessies met als einddoel natuurlijk om deze te doen verdwijnen. Ook wer den opnieuw door de Japansche marine kustposten bezet,, n.l. na Swatau nu dei Tsjoesjaneilanden, en werd de blokkade van de Chimeesch-e kust verscherpt. Blok- kaue der kust -en isolatie van de Britsche en Fransch-e concessie te Tientsin heb ben natuurlijk als naaste doel alle toevo.r vo-.r Tsjang Kai Shek af te snijden en die tot overgave te dwingen. Als tweede doel komt daarbij, dat Japan dan tegelijk de buiten'.andsche invloed oer blanken in China breken wil. In Engeland groeit de verontwaardiging over het fouilleerin door de Japan^jrs van Engelsche onder danen, die clé "internationale concessies te Tientsin in- of uitgaan. Engeland kan. momenteel geen groot conflict in het Verre Oosten hebben, doch Japan, dat daarvan gebruik maakt, maakt het Londen erg moeilijk en de toestand te Tientsin1 en elders in het Verre Oosten verscherpt voortdurend. Tegelijk met al deze alarmeerdendJ kust-berichten, komt bericht uit Moskou, dat in A\a'ndsjoekwo tusschen Rusland- huiten Mongolië ©enerzijds en Japan- Mar.dsjoekwo anderszijds reeds gedurende meer dan een maand een vrij ernstige feeks van gevechten aan de gang is, die L O -3 "©enkelijk veel overeenkomst met een oorlog hebben. Volgens de Russen zijn ■uchtslagen geleverd, waarbij 56 japan sche en 14 Russische toestellen neerge haald werden. Eveneens volgens de Rus- Een verloren de anderen in infanterien gevechten ruim 400 soldaten en ge bonden. De partijen gaven elkander de schuld. Volgens de Russen drongen de anderen op Mongoolsch gebied door en 'verden teruggeslagen. Volgens de Japan- liei"s drongen de Russen op Mandsjoek- 'Ao-gebied door en werden deze terug - geslagen. De Japanners gev.n ook andere Clhers. Beide partijen zijn het in één opzicht daarbij eens, n.l. dat beiden zich ^fheugen in de behaalde overwinningen; KERMISKRABBBELS. Reeds zijn de eerste twee dagen van de Texelsche kermis-1939 achter de rug. Maandag, klokke twaalf, werd de week van plezier voor de kermisliefhebbers althans ingeluid en dra was het op het kermisterrein een drukte van belang. De draaimolen en zweefmolen werkten vip volle toeren en ook van de auto'tjes werd een druk gebruik gemaakt. Een malsch regenbuitje" kon de kerinisgangers niet verdrijven en lang bleef het biezonder druk op de Groeneplaats. 'Dit jaar werden slechts drie muziekver- gunningen uitgereikt en wel aan tvvee or gels en aan 'n muziekgezelschap (v.j. 5, het jaar daarvoor 16). Geen wronder, dat het tijdens de kermis op ons eiland heet wat rustiger is dan anders. Gelukkig. Trouwens op het kermisterrein zelf is ook minder lawaai. De luidsprekers van de auto-skooter, "Üie vorig jaar zoo'n ont zaggelijk kabaal maakten, zijn dit jaar vervangen door een orgel, dat een meer bescheiden geluid voortbrengt. De eerste avond van de kermis viel, wat de drukte betreft, nogal tegen. Op het kermisterrein was het toen nogal stil, ter wijl ook van de gelegenheid tot dansen slechts een matig gebruik werd gemaakt. De bioscoop trok vrij veel publiek, maar de Schouwburg had matig belangstelling, hoewel de verrichtingen van de illusio nist Melachini zeer de moeite waard wa ren om te volgen. De uren, waarop de kermis gesloten moet worden, waren voor Maandag en Dinsdag resp. 12 uur en 12.30 Uur. Van daag en Donderdag: 1.30 uur; Vrijdag en Zaterdag: 2 uur; Zondag 3 uur. Nog een woord over de indeeling van het kermisterrein, welke veel beter is dan vorig jaar. Thans is de toegang tot het kermisterrein bjj de Parkstraat niet meer versperd. Het plaatsen van de zweefmo len op de plaats, waar voorheen parade tenten e.d. werden opgeslagen, is een goede vondst. Het terrein is nu geheel „open"; er zijn geen doodloopende stuk ken meer. H. Een bezoek aan de Variété Show op de Groeneplaats wordt wel beloond. Tal van attracties, zooals ponny Puck, die blijk geeft van een biezonder talent inzake re kenkunde; een clown;, die er niet veel moeite mee heeft om liet publiek te doen schateren; de drie dansfenomenen, deMil- ton-aisters; de Henny-sist-ers, die onge acht hun jeugdige leeftijd, resp. 5 en 10 jaar, enorme staaltjes van acrobatiek ver- toonen; miss Carla met haar wonderpop Loekie; de Arabische telepaath en tot slot, De onberijdbare Ezel, een nummer, dat is voor hen tenminste één lichtpunt in de droeve bloedhistorie ENGELAND. De Britsche ministerpresident Cham berlain hield Zaterdag j.l. te Cardiff een uitvoerige rede, waarin hij zeide, dat een overeenkomst met Duitschland voor beide rijken groote voordeelen zou hebben, doch dat zulk een overeenkomst eerst mogelijk zou zijn, indien „Berlijn bereid zou zijn redelijk te spreken met recleilijke menschen". Voorts vv-erd Londen Zondag geweldig verontrust door een vijftal bomaanslagen in het hart der wereldstad, waarbij een 19-tal gewonden vielen. De daders zijn Iersche nationalist-en, die door de politie vlijtig doch tot dusver vergeefs gezocht worden. Over d<e sl-eepende onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland kwam er geen belangrijk nieuws. HET VERDRAG VAN PARIJS. Over bet verdrag van Parijs, tusschen Frankrijk en furkije gesloten, is men in Duitschland en Italië zeer verontwaardigd Men zegt, dat terwijl Londen en Parijs van een „vredesfront" spreken, eigenlijk van een oorlogsfront sprake moet zijn. Dit blijkt, beweert men, uit het feit, dat Frankijk aan Turkije een belangrijk ge bied afstond (Alexandrette en Hatai) om de steun der Turken te verwerven. Alexan drette zal inmiddels tot een sterke Turk- sche marinebasis worden gemaakt ter be scherming van de Dardanelles T-e Lon den en te Washington is men natuurlijk met het gesloten verdrag ze-er ingeno men; men prijst daar de groote beteeke- nis van de behaalde resultaten. PALESTINA Palestina is nog steeds het terrein van botsingen, bomaanslagen, moorden, enz. De jongste lijst vermeldt een 15-tal doo- den. Het witboek van Londen moge een mogelijkheid van oplossing bieden, de be trokken partijen staan zoo verbitterd te genover elkaar, dat eigenlijk geen enkele oplossing dit beëindigen kan. Dit betee- kent, dat als dat zoo blijft, het ten slotle op een uitroeiing van een der partijen neerkomen kan; dan zullen de Arabieren wel de sterksten zijn. LAATSTE NIEUWS Engeland. Vandaag wordt begon nen m-et het lichten van de Thetis. Duitschland komt twee millioen ar beiders te kort; vooral landbouw -en me taalnijverheid hebben er gebrek aan. Aldus de nazi-lieider Hufauer. Duitschland. Generaal Von "Bock, commandant van het -eerste legercorps schreef in de „Wehrmacht": De nieuw ste zware artillerie van Duitschland, zal een even groote verrassing voor de we reld zijn als de „Dikke Bertha" in de wereldoorlog was. Canada. Ruim 57000 oud-strijders verklaard-en aan een eventueele oorlog weer te zullen deelnemen.' Vereen. Staten. Dr. Monroe, pres. van de Universiteit t-e Louisiana, is er met ©enige honderdduizenden dollars uit de Univers.-kas vandoor. Spoorloos. Japan. Japansche vliegtuig-en scho ten in een gevecht boven het Buirnor- meer (grens Mong.-Mandsjoekwo) in 40 mnt. 98 vijandelijke toestellen neer; Japan verloor er drie, volgens bericht uit Tokio. Ned.-Indië. De vulkaan Krakataif werkt heftig. Uitbarstingen tot 1000M. hoog. De bevolking aan de Westkust van Java, t.o. -eiland Krakatau, is gereed om te vluchten. Reeds vielen in W. java aschregens. (Handelsblad) ||||||iiiiiiii||iiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiliiiiiii!ii''|iiiiiliiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii|||||| UI GEMENGD NIEUWS IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Bij Apeldoorn is de motorrijder C. Wilbrink, timmerman te Beekbergen, te gen een hem tegemoetrijdende auto gere den. Zijn echtgenoote, die op de duo zat, werd op slag gedood. Hijzelf overleed kort daarna. Te Tilburg reed een auto met zes veekooplieden, op weg naar Rotterdam, tegen een boom. H. van Heerendonk, uit Berlicum, en Th. Verbruggen, uit Ge- mert, werden gedood. Den Haag. De regeerjing niecnt, dat de voorgestelde verhoogtng van invoer rechten de kosten van het levensonder houd slechts met een half procent zal doen stijgen. Dordrecht. Zaterdag is de nieuwe brug over d-e Oude Maas door Minister Van Buuren geopend. Hierdoor is op nieuw een pont overbodig geworden. Ned. Indic. Tc Soerabaja is een 20-jEuropeesch mieisje M. Hoy-er bij een twist door haar 15-j. broertje mie' een dolk gestoken, waardoor /ij overleed. België. Tijdens een meeting te Brus sel, door 20.000 boeren bijgewoond, is, ingang 26 Juni, door de voorz. van het Boerenfront een boeren staking afgekon digd. De boeren zullen geen liter melk en geen kilo boter leveren, zoolang geen loonender prijzen zijn verkregen voor do landbouw- en veeteeltproducten. België. Nabij Godscheid, prov. Lim burg, zijn de dijken van het Albertkanaal! bezweken. In de richting van Luik be zweek de dijk over twee plaatsen overeen afstand van 100 At. Tientallen H.A. wei en bouwland-en staan blank. Een ingenieur verdronk. De woning van 'n sluiswachter bezweek onder de druk van het water. Er zouden vele runderen verdronken zijn. Flet Albertkanaal was nog n'iet officieel geopend. D-ez-e plechtigheid zou eerst 30 Juli a.s. geschieden. - Engeland besteedt 18 millioen gulden per week aan vliegtuigfabricatie. Chamberlain verklaarde, dat de Brit sche regeering geen vernederingen duldt, ook niet van Japan. Nooit kan Engeland zich door een andere mogendheid laten voorschrijven, aldus de premier, hoe haar buitenl. politiek moet zijn. Dujtschland. Alle leden der Hitler- jeugd zuilen moeten helpen bij het bin nenhalen van dc oogst. Duitschland. De classis Branden burg, -heeft ds. Niemoeller,, die nog steeds -in een concentratiekamp vertoeft, ter beschikking gesteld. Dat komt neer op -een schorsing van de predikant, op overweging, dat hij zijn herderlijke func ties, door zijn opsluiting, niet kan ver vullen. Vermoedelijk is hierdoor zijn invrijheidstelling vergemakkelijkt. - Polen. Doordat kinderen met vuur speelden zijn bij Loeblin 130 huizen ver nield; 1000 gezinnen werden dakloos. - Bulgarije. E-en leerling eener school te Tsjirpan, die voor zijn -examen ge zakt was, heeft met een revolver drie van zijn leeraren doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. In de Vereen. Staten zijn 10.000 fabrieken gereed, oin, indien noodig, met de aanmaak van munitie te beginnen. China. De Japansche autoriteiten hebben de Britsche schepen weer toege staan Swatau binen te varen. WEET U ZE ALLE VIJF 541 De steilste tandradbaan ter we reld is de 542 Werden in de Russisch-Jr^anscbe oorlog reeds onderzeeërs gebruikt? 543 Mercurius, volgens de mythologie de God van de handel en van de 544 Dr. Zamemhoff was 545 Wat is een pikol? ANTWOORDEN. 541 De Pilatushaan (Zwits.) 542 Ja. 543 Dieven 544 De samensteller van 't Esperanto. 545 Een gewicht, plm. 62 K.G.voor zout plm. 56 K.G. (N.O.I.) NIEUWE VRAGEN 546 Napoleon stierf op 't eiland 547 Pittoresk beteekent 548 Rugby is een soort voetbalspel, waarbij 549 Een kweekschool voor geestelijken heet 550 Een acrostichon is ©en BELASTINGKWESTIES 10. PERSONEELE BELASTING. Dienstboden, die in meer dan één gezin werken, „werksters", worden bij het be palen van uw personeel© belasting niet in aanmerking genomen. 12 MOTORRIJTUIGEN, uitsluitend gebezigd in HET BEBRIJF van fabrikant of handelaar, zijn niet belastbaar.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5