f- <- d DË B Uit Texels Raadzaal ian de 8- IV, i Zitting van Woensdag 28 Juni, aan vangende te 8 uur 50 v.m. Voorz.de heer Mr. A. F. Kamp, bur gemeester. Secretaris: de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig, met kennisgeving, de heer J. v.d. Vis, wegens verblijf buiten de ge meente. 1. Onderzoek geloofsbrieven. Door de heeren Dogger, Keijzer en Epe, met het onderzoek belast, worden deze brieven in orde bevonden. De raad besluit tot toelating van de gekozen (herkozen) raadsleden. 2. Vaststelling notulen. Onveranderd goedgekeurd. 3. Ingekomen stukken. Mcdedeelingen. a. Mededeeling van het Departement, dat van het loon, in werkverschaffing ver diend, tweederden op de uitkeering inge volge Zuiderzeesteunwet wordt gekort. B.enW. deden al wat mogelijk was, om het Rijk voor een gunstiger beslissing te winnen, maar 't was vergeefsch. Alsnog zal getracht warden, hierin verbetering te brengen, maar het vooruitzicht, acht voorz. niet bemoedigend. b. Proces-verbaal van opneming kas en boeken ten kantore van de gemeente-ont vanger op 26 Juni. Alles was in orde. c. Bericht van de heer L. B roe re, dat hij zijn benoeming tot lid Comm. tot We- ringivan Schoolverzuim aanneemt. d.- Verzoek om bijdrage in de kosten van onderwijzersvergaderingen in de Inspectie Den Helder. Dit zal bij be handeling van de Gem.-begrooting 1940 ter sprake komen. 4. Omtsiiag-aanvrage van mej. J. W. Dros als onderwijzeres aan de o.l. school te Oudeschild. Ontslagaanvrage, wegens gezond heidsredenen, van me.j J. W. Dros. Het ontslag wordt op eervolle wijze verleend,, met ingang van door B.enW. te bepalen datum. Voorz. merkt op, dat mej. Dros haar taak gedurende 34 jaar op zeer voor treffelijke wijze vervulde. Bij gelegen heid Van haar afscheid is er wellicht ge legenheid hierop nader terug te komen. 5. Verzoek van mej. G. Eelman om overplaatsing als onderwijzeres van de o.l. sdhool te De Waal naar die te Oudeschild. Wordt aangehouden tot een volgende vergadering. 6. Vaststelling kohier rioolgeld. Wordt bepaald op f 1643.25. OVER EEN BEZOEK AAN VLIELAND. (vervolg van le pagina.) Deze postverbinding is later door de Staten van Holland overgenomen. Van de Vliehors af ging het per tweewielige wagen naar het Posthuis. Daar stond een tweede kar gereed, die de laatste etappe, naar het dorp, aflegde. Het laat zich begrijpen, dat de post verbinding gedunende de laatste tientallen jaren schatten gelds kostten. Dat was voorheen geen bezwaar, daar door een enkel bericht vaak ongeloofelijk veel ver diend kon worden. Tien jaar geleden is de dienst gestaakt. Voor het verkeer tusschen Texel en Vlieland heel jammer. We hoorden, dat sommige Texelsche neringdoenden, als wijlen de heeren Pieper en P. Verbeme Vlieland geregeld met de postboot be zochten. Zij deden er goede zaken, wijl zij het vertrouwen der bevolking hadden. Vijf jaar geleden werd op initiatief van de heer N. W. Duinker, Vlielands meest bekend ingezetene, door de reederij Doek- sen met de „Vlieland" een vaste dienst van Texel op Vlieland geopend. Slechts twee jaar heeft deze dienst stand kunnen houden. De boot had te veel diepgang., Verder dan de waddenzee voor het Post huis, gelegen achter de Hors, kon zij het niet brengen. De passagiers moesten van daar drie kwartier loopen eer zij het Posthuis en het daar aanvangend fiets pad hadden bereikt. Er gaan thans wel stemmen op om een boot met minder diepgang te laten varen en dan heelemaal tot de aan de oost zijde van het eiland gelegen haven, maar we vreezen, dat voorshands nog geen personen te vinden zijn, die hun geld in deze zaak durven te steken.... En nu. De moed laten zakken? O, neen, daartoe is geen enkele reden. Im mers kunnen we ook nu nog, desnoods „in het holst van de nacht", overgezet worden en wel met de „Quo Vadis" van de heeren Eelman en Bakker. Dit is geen vaste dienst, maar als het volop zomer is, vaart de „Quo Vadis" gedurig heen en weer. (Wordt vervolgd.) J. 7. Idem kohier hondenbelasting. Wordt bepaald op f1630.(vorig jaar 8. Huur Noordzeestrand. Diverse overeenkomsten worden nu vastgelegd in een contract; in vorig nr. schreven we hierover. Goedgekeurd z.h.st. 9. Overeenkomst met het Rijk inzake gebruik Luchtvaartterrein. In vorig nr. schreven we over de voor waarden, waaronder het terrein aan het Rijk, voor militaire doeleinden, wordt afgestaan. Dhr. Parlevliet gaat met de ge troffen regeling accoord. Het Rijk be taalt daarvoor f2500 per jaar (de Ge meente doet daarvoor afstand van haar vrijheid om liet terrein als vliegveld op te heffen). Bovendien draagt 't Rijk per jaar f500 bij als schadevergoeding we gens mindere opbrengst van het grasge was. Ook dhr Leber vindt het een voordeelig contract. Maar hij vraagt zich af, of het geen last kan geven, dat binnen een straal van 1000 M. Rijk en Gemeente zich verplichten op hun gronden niet te bouwen of boornen te planten dan met in stemming van de andere partij. Vol gens voorz. overweegt het Rijk niet, op deze gronden een bouwverbod te vestigen. Het is meer een voorzichtigheidsmaat regel. Bij een te maken uitbreidingsplan wordt met de betreffende bepaling reke ning gehouden. Het plan wordt tevoren; ter inzage gelegd en ieder kan dan even tueele bezwaren te berde brengen. Dhr Dros: Zijn alle geschillen nu van de baan?Voorz.: De verhouding van de Gemeente t.o. het Rijk is thans uitste kend. We hebben elkaar „gevonden". Zoo mogelijk komt in de volgende Raad de kwestie van de grondoverdracht aan de orde. Dhr De Lugt: Grond binnen een straal van 1000 M. is een enorm op pervlak. Hebben B.enW. welaan eventueele consequenties gedacht? Kan het de ge meente niet op kosten jagen? Voorz.: Geen sprake van. Eventueel kunnen we trachten van die 1000 M. wat af te krij gen. Weth. Vlaming: Er wordt in het prae-advics over ONZE gronden gespro ken (gronden van Rijk en Gemeente). Dhr Parlevliet: Het kan nooit de be doeling zijn op die gronden, met een straal van 1000 M. not.tbene, niet te bou wen. Dhr De Lugt: Niet bouwen zon der overleg met de andere partij. Als dat de bouw maar niet vertraagt. Voorz.: Binnen een maand moet op een eventueele bouwaanvraag worden beslist. Dhr Parlevliet: En anders: doorgaan met bou wen. Voorz.: Dat ligt allemaal vast in de gevoerde correspondentie. 10. Verpadhting luchtvaartterrein, enz. In vorig nr. deelden we mee, dat tot 1 Maart 1940 voor f250 verhuurd wordt aan dhr C. de Wit; de 2 H,A. t.o.,vlieg veld voor f75, eveneens aan dhr C. de Wit. Voorz. merkt op, dat het Pachtbureau met de pachtovereenkomst accoord gaat. Dhr Parlevliet: Ik vind, dat hier een gelukkige oplossing is gevonden. De om standigheden zijn voor de groenboeren, wel abnormaal. Maar in de toekomst moet een betere regeling gevonden wor den. We moeten ons terrein voor een be paald bedrag verhuren en de pachter ver plichten voor de bemesting te zorgen. Wat is er nu wel aan mest opgebracht? Weth. Vlaming: Als ik me niet vergis per H.A. 3 balen fosforzuur, 2 kali en 1 a 2 stikstof. Dhr De Lugt: Dat wordt voor het heele vliegveld f997.50. Dhr Parlevliet: Het wordt een zaakje van bijleggen, wanneer wij het niet beter aan pakken. Voorz.: Het is niet onze schuld, dat het zoo geloopen is. Tot Fe bruari lag het veld open. Herstelling was door uitblijven van antwoord van Defen sie niet eerder mogelijk. Aan werkloon en andere doeleinden is nu f 1200 besteed de rekening wordt door Defensie voldaan. Thans heeft het Rijk ons gegarandeerd;, dat eventueele schade METEEN hersteld wordt. Dhr Leber bestrijdt de mee ning van dhr Parlevliet, dat het vliegveld een zaakje van bijleggen zou zijn. Dhr Epe beveelt aan, de bemesting door de Gemeente te doen geschieden" en hiermee/ bij het bepalen van de pacht rekening te (houden. De practijk leert, dat dit de weg is, die gevolgd moet worden. "Dhr Leber: Bij Staatsboschbeheer is hetjuist andersom. Dhr Epe: De practijk heeft uitgewezen, dat de verhuurder heter zelf bemesten kan. Weth. Kager: De ge bruiker heeft toch ook belang bij een! goede bemesting, en zal daar zelf, als hem dat opgedragen wordt, wel yoor zorgen. Dhr Epe: Maar hij weet niet, of- hij gebruiker van de grond zal blijven. Daar om: de Gemeente moet voor de bemesting zorgen. Dan is controle niet noodig. Dhr Parlevliet: Wij moeten van de° kos ten af. Desnoods kosteloos in gebruik ge ven, mits gebruiker zorgt, dat het land, de noodige bemesting krijgt. Weth. Kager: Het gras is in het voorjaar slecht gegroeid; slechte kwaliteit, geringe kwan titeit. Het lepk eerst het opruimen niet waard. Hadden we een behoorlijk gewas gekregen, dan was een goede pacht te bedingen geweest. Dhr Henkes: Het standpunt van dhr Epe lijkt me juist. De pachter moet natuurlijk de huur er uit kunnen halen, ja, -meer. Is het een goede pachter, dan zal hij veel mesten, maar het kan ook fout gaan. Daarom moet voor alle zekerheid de gemeente het maar doen. Dhr De Lugt: Ik ben het goed deels met dhr Epe eens. Beter konden we echter het veld voorloopig niet verpach ten. Laat eerst het grasbestand maar wat beter worden. Thans kan niet meer pacht gevraagd worden; we kunnen de man te gemoet komen; dan kan hij zijn bedrijf blijven uitoefenen. Wanneer de gemeente het terrein verder niet meer verhuurt, kun nen we er vee inscharen; we kunnen maaien of niet; kortom, we kunnen het land behandelen, zooals onder deze om standigheden behoort te gebeuren. An ders gaat 't heelemaal „naar z'n grootje". Weth. Vlaming: We moeten er van maken wat er van te maken is. Over het algemeen is gebleken, dat de raad wel met het beleid van B.enW. in dezen ac coord gaat; de discussies gaan wel óver, maar niet tégen het prae-advies. De voorstellen van B.enW. worden aangeno men z.h.st. 11. Aanstelling personeel in verband met het luchtvaartterrein, enz. Alvorens tot behandeling van dit punt over te gaan, wordt de openbare vergade ring geschorst. Het zou een half uurtje duren, naar ops werd verzekerd, maar er was zooveel stof tot spreken en over denken blijkbaar, dat het wel een uur en drie kwartier duurde, eer we ons plaatsje aan de perstafel weer mochten innemen. (Tusschen haakjes: het miniatuurtafeltje werd vervangen door een schrijftafel van behoorlijke afmetingen. Onze dank. Verslaggever.) Na hervatting van de openbare raad wordt over punt 11 niet meer gesproken er wordt alleen nog gestemd. Met alge- ineene stemmen wordt de heer M. van Harn (Parkstraat, hoek Groeneplaats,. Den Burg) tot havenmeester benoemd en wel tijdelijk, voor een jaar, behoudens goedkeuring door de Minister van Water staat. De jaarwedde wordt bepaald op f 500 plus emolumenten (vrij wonen, ex ploitatie restaurant, verkoop benzine, ed.) De heer Van Harn zal de heele dag op het vliegveld aanwezig moeten zijn. 12. Overeenkomsten inzake autobusdien sten. In vorig nr. reeds besproken. Voorz. merkt op, dat naar aanleiding van hetgeen in de geheime raad besproken werd, nog de bepaling zal worden opgenomen, dat de ondernemers hun administratie moeten inrichten volgens aanwijzing van een accountant, door Gemeente en T.E.S.O. aan te stellen. Hierover zal T.E.S.IO. nog geraadpleegd worden. Dhr Henkes: Dhr Boekei berekent voor leerlingen van scholen in het tijldvak van 1 Nov.-l Maart 10 ct. per rit. Geldt dit ook, wanneer een leerling maar een enkele keer, b.v. bij slecht weer alleen, van de bus gebruik, maakt? Voorz.: Hierop is niet speci aal de aandacht gevestigd; o.i. geldt dat tarief ook, wanneer een leerling maar een enkele keer met de bus gaat. Dhr Dros: Woensdags en Zaterdags gaat de bus van Reuvers op een te laat uur u\ Den Burg. Veel leerlingen gaan dan per rijwiel. Kan hiervoor op het weekabon nement geen korting worden gegeven? Voorz.: We zullen het bespreken. Dhr Leber vraagt, of de route tusschentijfcls ge wijzigd kan wordenj voorz. antwoordt be vestigend. Dhr Epe vraagt, of twee autobussen op de dienst Den BurgDe Koog niet te weinig zijn. Voorz. geeft hierop te kennen, dat de practijk leert, dat dhr Boekei er steeds meer laat rijden, wanneer daaraan behoefte blijkt. 13. Voorstel inzake het ontwerpen van een uitbreidingsplan. Zie hierover ook vorig nr. Dhr Epe: Het is mijn hartewensch dat het plan binnen niet te lange tijd ge'. reed komt. Kunnen we geen termijn stel len Voorz.: Dit gaat erg moeilijk We moeten rekening houden met de ter mijnen van ter visie liggen, terwijl ook door de dienst van Gemeentewerken veel tijd gevonden moet worden om kaarten te reproduceeren, enz. Dhr Dros: Aan het plan schijnt me een gevaarlijke kam te zitten. Zou de schoonheidscommissie straks nog niet meer moeilijkheden op leveren dan ze nu al doet? Voorz.: Dt Commissie blijft ingeschakeld. Over het algemeen hooren we over haar werk niet veel aanmerkingen. Onlangs sprak ik aan De Cocksdorp een opdrachtgever, die met voldoening over het werk van die Commissie oordeelde. Ook moet niet over het hoofd worden gezien, dat even tueele eischen van de Commissie door d. Directeur van Gemeentewerken in over leg met B.enW. kunnen worden gewijzigd. Dhr Parlevliet: ln het prae-advies om trent het uitbreidingsplan staat, dat de wiervisscherij tot het verleden schijnt te behooren. Hier had moeten staan: „be hoort tot het verleden". Het is te hopen, dat de ontnechte wiervisschers recht ge schiedt. Voorz.: Een litterair slipje Wat het wier betreft: het langverwachte rapport is verschenen. Er staat in, dat hei wier gedeeltelijk door de Zuiderzee-af- sluiting is verdwenen en dat de visschers 30 pet. van de geleden schade zal worden uitgekeerd. Dit bericht verrast de Raad zichtbaar en zeker niet aangenaam. - Weth. Vlaming is vaq oordeel, dat tegen een zoodanige uitspraak een luid protest moet klinken. Het voorstel van B. en W. inzake uitbreidingsplan wordt aange nomen z.h.st. 13b. Rekening T.E.M. Deze wordt ten onderzoek in handen gesteld van de heeren Keijzer, De Waard' en Epe. 14. Financiaele regelingen. Goedgekeurd z.h.st. RONDVRAAG HET WERK TE OUDESCHILD. Dhr Bruin vraagt wanneer wordt voortge gaan. Voorz. antwoordt: Zoodra er wee werkioozen zijnin elk geval a.s. najaar; ook Rijkswaterstaat dringt op spoed aan WATER. Dhr De Waard wijst op een pomp bij het Sportterrein te Den Hoorn, welke meer modder dan water geeft. - Slootuitdieping gewenscht. Dhr De Lugt klaagt over een pomp aan de Ruige dijk en vraagt of er geen electrische kan worden geplaatst; eventueel verbonden met een automaat, welke na het inwer pen van een dubbeltje de pomp geduren de een zekere tijd in werking stelt. ZAND. Dhr Parlevliet vraagt oprui ming van een zandhoop op de straatweg! tegenover het perceel van mw. wed. Van der Kooij te De Cocksdorp. OUDESCHILD. Weth. Vlaming zegt toe, dat de wildernis van gras en brand netels hier spoedig zal worden opge ruimd. Van de gemaakte opmerkingen wordt nota genomen. Dan volgt schorsing der openbare vergadering. Koffie en sigaren komen ter tafel als mede, ter vervanging van de traditioneele krentenbroodjes,kermiswaf-els, versch gebakken en feestelijk met suiker be strooid. Tegen één uur volgde sluiting der ver gadering. Ter publieke tribune: geen belangstel ling. Mie r JILLEb orden irometi jkers, ,'eekbla ersen eren, G itntspr WJTE EEN AVONTUURLIJKE NACHTVLUCHT. 27. Jan vloog rustig verder. Na een half uur was het al zo licht, dat hij land on der zich zag. Lang zou zijn blijdschap hierover niet duren. Geweldige, laaghan gende wolken schoven zich tussen hem en de aarde. Weer moest Jan op goed geluk verder vliegen. 28. In de radio-kamer van het vlieg veld Croydon was de stemming zenuw achtig. Het nachtvliegtuig gaf sinds ge ruime tijd geen antwoord meer op de herhaalde oproepen. Het was al bijna dag en het vliegtuig had er al moeten zijn. Daar ging de telefoon. (Wordt vervolgd) Den lk lnri Gei Grc lnk(

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2