TWEEDE BLAD LEERZAME EXCURSIE BEDRIJFSVEREENIGING. TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Tafereel uit de Revue „LAGH IEDERE DAG". Zaterdag 1 Juli 1939 M 5 22 49 8,52 4.47 21,21 D' 6 23 11 9,57 4,47 21.21 23.31 11,01 4,48 21,20 8 23,52 12,05 4,49 21,20 UITBREIDINGSPLAN. Het Hoofd van het Gemeentebestuur vln Texel brengt ter openbare kennis, dat ,joor den Raad dezer gemeente bij be sluit van heden bepaald is, dat de vast stelling wordt voorbereid van een plan van uitbreiding, bedoeld in de Woning net, voor -de geheele gemeente, uitgezon derd het gedeelte, waarvoor reeds een dergelijk plan van uitbreiding bestaat en «lk gedeelte op de bij genoemd besluit behoorende kaart door middel van een Ijn in violette kleur is omrand. Texel, 28 Juni 1939. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, KAMP. 'ijf ra de troot chijva stang: augiï e 1 den ka» rel si vria [defer vas R n. dooigi ns va I's au' vendij en lis et k« ïen» inn 1> wijl» en mi ze or defon estaa: achtin r mi Na eö Miji Zije en Mi oogen mij1,1 en va' nu 'gd.' Illlllli ogen- vijl S te ver- -s. ip bf' geen te oo- dieft i ps.v' -en. IIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIItllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GEMEENTE TEXEL qiFTEN VOOR HET WITTE KRUI?. Fam. T., Oosterend f3.—. VOOR VALKENHEIDE. Woensdag a.s. wordt over heel Texel een collecte gehouden voor het Opvoe dingsgesticht Valkenheide. We bevelen deze collecte aan in de belangstelling van allen, die het nobele werk van dit in stituut willen steunen. VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN L. LANDBOUWSCHOOL. Excursie over Texel op Dins dag 4 Juli. Het ligt in de bedoeling van het be- stuur der Vereen., om op 4 Juli, dus ™cilJDinsdag a.s. een excursie te organiseeren over Texel, onder leiding van de heer Van den Ban. De leden van Den Burg en omgeving «orden verzocht om 2 uur bijeen te ko men bij de woning van de heer Van den Ban, terwijl de overigen verzocht «orden om 2 u. 30 bij het proefveld op Vruchtbaaroord aan de Hoofdweg in Eier- land te willen zijn. Daar zal dan de ex cursie aanvangen. Alle Leden worden tot deelname aangespoord. Vooral op tijd aanwezig zijn. D. G. Jr. WAARSCHUWING. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Alkmaar geeft belanghebbenden met aandrang in overweging, niet tot ves tiging of overneming van bedrijven (die onder de Vestigingswet-Kleinbedrijf val len) over te gaan, noch zich daarvoor gel delijke opofferingen te getroosten, of onvoorwaardelijk verbintenissen aan te gaan voor en aleer de vereischte vergun ning van het Departement van Econo mische Zaken of van de Kamer van Koop handel is verkregen. In enkele gevallen n.l. hebben zich per sonen gevestigd en daarvoor financieele opofferingen getroost zonder een ver gunning der Kamer te hebben in de ver wachting de/.e wel te zullen krijgen. Bij haar beslissing mag de Kamer zich echter uitsluitend laten leiden door de bepalingen van de Vestigingswet-Klein bedrijf 1937 en daarbij behoorende uit voeringsbepalingen. De vraag, welke voorbereidingen de belanghebbenden reeds hebben getroffen in de verwachting, dal de vergunning inderdaad zal worden ver kregen, kan geen gewicht in de schaal leg gen. Wanneer blijkt, dat aan de vereisch- ten voor het verkrijgen van vergunning niet is .voldaan, mag de Kamer g.ich ook door het besef, dat door weigering daar van belanghebbenden niet alleen teleur stelling, maar ook financieele schade wordt berokkend (daar zij de geopende of overgenomen zaak na weigering def ''ergunning weer zullen moeten sluiten) "iet laten weerhouden om de aanvraag af tc wijzen. Met aandrang wordt hen, die van plan "jn een zaak te vestigen of over te ne« Jjtcn, in overweging gegeven, tijdig bij du Kamer de vereischte vergunning aan tc vragen of de noodige inlichtingen in te winnen. Illll|iiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifuiiiiiiiiiiii!i!iiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| lit VAN ZON EN MAAN. •Illlll lllllliiiiiiiiiiiiio'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder. 2 Juli 21,31 5,44 4.44 21,23 3 22,— 6,46 4 45 21,22 4 22,26 7,49 4,46 21,22 Drie en tachtig deelnemers heb- een wel zeer leerrijke dag mogen meemaken. „De gewassen hebben wel onder de droogte geleden, maar de regen is toch nog aardig op tijd gekomen. „Dit was een der vele indrukken, die de 83 deelne mers aan de excursie van de Bedrijfsver- eeniging over Texel opdeden. Het aantal deelnemers is wel het overtuigendste be wijs van de belangstelling, welke er be staat voor het prijzenswaardige werk van de Bedrijfsvereen. in het algemeen en voor een dergelijke Jeerrijke excursie in het biezonder. Jammer, dat ir. Lienesch, rijkslandbouwconsulent te Schagen, door plotselinge verhindering de tocht niet kon meemaken. Hij had zich echter laten ver tegenwoordigen door twee leeraren van de Landbouwwinterschool te Schagen, die zich alleszins waardeerend over het werk van de organiseerende vereen, uitspraken. Oudste deelnemer was de 76-j. heer B. Dros, van de „Volharding", die onver moeid aan de heele excursie deelnam. Met een autobus en 12 personenauto's werd de tocht aangevangen. Eerste pleis terplaats was het bedrijf van de heer R. Stoepker. De doelmatige schuurinrichting had een ieders bewondering. Zoo was er speciale installatie voor het bergen van gedorscht graan, bestaande uit eenige si lo's, waarin het graan direct uit de dorschmachine belandt. Practisch Zijn ook de automatische drinkwaterbakjes in de koeienstal, .een systeem, dat op Texel nog zeer weinig wordt toegepast. Tè weinig eigenlijk, doch de oorzaak daarvan is wel het gemis van een waterleiding. Als deze er eenmaal isMaar laten wij ons niet met toekomstmuziek bezig houden. Want er is op het bedrijf nog wel heel wat imeer te zien. Biezonder vielen ook op de practische aardappelpootmachines en de aardappelsproeimachine, die een werk- breedte heeft van wel 10 M. Terwijl de helft der deelnemers in de schuur had rondgekeken, was de andere helft met het bezichtigen van de .proef velden, eveneens op Vruchtbaaroord, ge reed gekomen. Het gezelschap was te groot om alles tegelijk te bekijken en daarom heeft men het de geheele dag in twee doelen gesplitst moeten houden. Vorig jaar was dit niet noodig. Maar toen waren er ook slechts een goede vijftig deelnemers. De proefvelden gaven behalve verschil lende havervariëteiten eenige interessanto bemestingproeven op aardappelen en bie ten te zien. Bij de aardappelen wordt konrelmest met enkelvoudige meststof fen vergeleken. Bij de bieten werden op eenvolgende hoeveelheden kali beoordeeld. Voorts wordt nagegaan of kali dodt natrium te vervangen zal zijn. Hiertoe SPAAR EEN KWARTJE. Een aanmaning wegens niet tijdig vol doen van belastingschuld kost geadres seerde een kwartje. Daarom deze waar schuwing Vandaag had van uw aanslag in de in komstenbelasting twee vijfden betaald moeten zijn, indien het biljet April geda teerd is; geheel, indien het biljet het stem pel „Januari" als maand van uitgifte draagt. Vandaag moest van Grond-, Perso- neele- en Doodehandbelasting een kwart betaald zijn, indien het biljet April is ge dateerd; vijf elfden indien er „Januari" op staat. zijn eenige veldjes om beurten met chili- salpeter (dat natrium bevat) en kalisalpe ter bemest. Het resultaat van de proe ven dient nog te worden afgewacht. Hoe ze zullen uitvallen, viel zelfs nog niet te voorspellen. Op hoeve Van Maldegem werden eenige gerst-variëteiten en boonen-varië- teiten bekeken, waarna de tocht werd voortgezet naar hoeve Propagatie van de heer I3. Dros Bz. Nogal wat belangstel-* ling trok een practische zakkenklopma- chine van eigen fabrikaat. De goede stamboekpaarden, w.o. eenige die al verscheidene keeren geprimeerd zijn, o.a. Bea, hadden ieders bewonde ring. Het waren heel goede dieren. Doch ook de stamboekkoeien mochten gezien worden. De gewassen op dit bedrijt ston den er heel goed voor. Veel aandacht was aan de vruchtopvolging besteed. Het bleek, dat het gewas er minder goed voor stond met gerst als voor-voorvrucht dan met boonen of aardappelen alsvoor- voorvTUcht. Op de Vrijheid waren interessante Lu- cerne-proeven te zien. Zeven soorten Lu- cerneproeven zijn op wintiervastheid on derzocht. Het bleek, dat Provence en Pyreneesche Lucerne een strenge winter niet verdragendoch dat Noord-Fransche-, Hongaarsche- en Reuzen Lucerne goed tegen een strenge winter bestand zijn. Op „De Hoek onder de duinen von den we sterke gewassen op lichte gron den. Interessant was het te zien, dat winter tarwe, waarvan men aanvankelijk dacht, dat zij zeer onder de vorst had geleden, er toch nog zoo goed bovenop kan ko men en een behoorlijk gewas geven, doordat één plant zooveel aren kan ge ven. Er waren planten bij met 30 aren. Op dit bedrijf wordt mangaan met suc ces als meststof gebruikt. De gewassen staan er goed voor. Ondertusschen was het lunchtijd ge worden. Derhalve werd koers gezet naar De Hoop, waar de inwendige mensch werd versterkt. De heer Schoevers, een der beide leera ren uit Schagen, sprak tijdens de lunch namens de landbouwconsulent in sym pathieke bewoordingen over het werk van de Bedrijfsvereen., waarbij alle Texelsche boeren BEHOOREN te zijn aangesloten. Zijn speech werd door de heer C. J. de Lugt namens de Bedrijfsvereen. beant woord. Na eenige tijd werd de tocht weer voortgezet. Eerst ging het naar Mo- destia, waar een vlasproefveld ligt. Het algemeene oordeel was, dat het vlas er prima voorstaat. Blauwbloei maakte een betere indruk dan Witbloei. Qp Molenbuurt werd een biezonder zwaar gewas erwten bekeken. De tocht liep verder langs de zware grond van Dijkmanshuizen, prachtige grond, waar DE MOK. VOOR HANGARS EN WERKPTAATSEN. De minister van Defensie heeft in een aanvullend begrootingsontwerp, o.m. voor uitbreiding van hangar- en werkplaats ruimte voor het vliegkamp De Mok f 294.000 aangevraagd. HERLAND. DUIF UIT ROUBAIX. Op het vliegveld werd een postduif opgevangen, welke blijkens haar ring uit Roubaix (Frankrijk) afkomstig is. Een noodlanding? helaas echter de gewassen nog te veel' last van het water hebben." Een perceel gerst was b. v. beslist minderwaardig, alleen door waterschade. Als straks de bemaling van de Dertig Polders voltooid zal zijn, moet deze grond echter stellig de beste gewassen van heel Texel leve ren. Dat de kortstroorogge inderdaad kor ter is dan de langstroorogge, al is hetj verschil dan ookl kninimaal, kon men zien op de roggeproefvelden in de P. H. Pol der. Op de Atlas konden de deelnemers de stier van de Stieren vereen. Den Hoorn aanschouwen, een mooie, breede stier, waarvan de ribben echter wel wat ronder hadden kunnen zijn. Aan de Doodemansweg werd een ty pisch voorbeeld van magnesiumgebrek in haver getoond. Bemesten met magnesi um-sulfaat is dan noodzakelijk, in de winter met kalkmeststoffen. Magnesium gebrek treft men bij scheuren van gras land veel aan langs en onder de oude tuimvallen. Ten slotte ging het nog naar een gerstproefveld bij G. van Santen. Daar zijn zes soorten gerst gezaaid, op zeer magere grond: klaar zand. Het viel op, dat Kenia, Isaria en Saxonia het minder goed doen, dan Breuns en Georgina, die er goed voorstaan. Beide laatste blijken dus meer zandgerstsoorten. Op Vruchtbaaroord werd omstreeks half zes de stoet ontbonden. Alle deel nemers waren het er over eens, dat da tocht buitengewoon geslaagd was. Hoe 'kan het ook anders. Men komt op In drijven, waar men anders misschien nooit zou komen, profiteert van de ervaring door anderen opgedaan en wisselt daarte gen zijn eigen ervaringen uit. Dit nuttige contact tussdhen de boeren, dat aan een doelmatige akkerbouw, veeteelt enz. be vorderlijk moet zijn, is voor een grobt deel te danken aan de Bedrijfsvereeniging die thans met de vijf leden, die zich tijdens de excursie opgaven ruim 220 leden telt, zoodat thans meer dan de helft van de Texelsche boeren zich reeds aan gesloten 'heeft. Het gaat crescendo, maar nog is het doel niet bereikt. De Be drijfsvereen. dient het belang van ALLE boeren. Reeds eenige malen profiteerden ook uiet-leden van de leerzame mededee- lingen der Vereen., welke maandelijks (ot zoo vaak als nuttig wordt geoordeeld) in de Texelsche Courant worden opgeno men. Deze officieele mededeelingeu zijn vooral zoo belangwekkend omdat ook de resultaten van op Texel genomen proe ven daarin worden verwerkt. Als men dezje niededeelingen leest en de raadgevingen niet in de wind slaat, is men ook verplicht zich als lid aan te melden. Het is verheugend te mogen con- stateenen, dat steeds meer belanghebben den hiervan worden doordrongen. H DEN HOORN. OP INSPECTIE. Woensdag bracht kapitein Smeenk, sa men met een veldprediker, een bezoek aan Den Hoorn ter inspectie van de soldaten- verblijven alhier. Over het resultaat bleek hij over het algemeen zeer tevreden. Zoo wel de Kapitein als de predikant hielden een toespraak tot de manschappen, waar na zij hun inspectietocht hebben voort gezet. Alle soorten INKT, inktlinten schrijfmachines, carbon, papier.... BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5