17 RIJMELARIJTJE. AUTOTOCHT MET OUDEN VAN DAGEN. In een oude rieten leunstoel, In een hoekje voor het raam, De verweerde, smalle handen, Rustig in de schoot tezaam..... Op 'een bank in een luw hoekje, 't Pijpje bevend in de mond, 't Afgewerkte, oude lichaam, Kromgebogen naar de grond....; Zoo verslijten zij de dagen, Die hun in dit aardsch bestaan, Zoo vol zorg en strijd nog resten, Dra 'heeft 't leven afgedaan. Wat zou het nu heerlijk wezen, Om een enk'Le dag in 't jaar, Met de oudjes te gaan toeren, Is dat nu zoo'n groot bezwaar? 't Zal wellicht een offer kosten, 'n Dag een auto en een man, Maar 'het spreekwoord zegt zoo duid'Lijk, „Dat die wil, toch ook wel kan". Dames, heeren autohouders, Brengt één dag wat zonneschijn- In het leven van uw naasten. Die daarvan verstoken zijn. Dus dit jaar de oude luitjes, Wieer ©en fijne dag bereid, En dat het dan ook moge blijven, Een jaarlijks wederkeerend feit. HUIB DE RIJMELAAR EXCURSIE OVER TEXEL. Dinsdag 4 Juli organiseerde de Ver een. van Oud-leerlingen der Lagere Land bouwschool ©en excursie over Texel langs de verschillende proefvelden. De be langstelling voor deze tocht viel erg te gen, wat gezooht moet worden in het mooie weer, waardoor de meesten in het hooi moesten werken. Eerst werden de gerstrassen op het proefveld bij Van- Santen bekeken, waarna naar het proef veld op Vruchtbaaroord werd gere den om daar de verschillende proefnemingen aan een nadere beschouwing te onderwer pen. Jammer, dat ook daar de droogte de zaak in de war dreigt te sturen. De heer Van den Ban gaf hier vooral een duidelijke uiteenzetting bij elke proef en wees de oud-leerlingen op verschillende biezonderheden, vooral bij de rassen- proeven. Daarna werden de gebouwen van de heer R. W. Stoepker bezichtigd. Voor al de graanberging had ieders belang-, stelling. Hiervan werd de werking door. de heer Stoepker zelf toegelicht. Hierna werd het proefveld op Martha-hoeve be zocht, alsmede de boerderij Volharding en Propagatie. Hier werden wij welwil lend door de heer Dros rondgeleid. Hier bij werd tevens de luceme-proef op de Vrijheid bezichtigd. Een interessante proef met sublimaat-bespuiting tegen roest bij aardappelen was te zien bij aardappelen op Madura. Tenslotte werd naar de boerderij van de heer Blokker, gereden, waar bleek, dat het gewas daar niet verdroogde. Schitterend stonden de gewassen in de heete middagzon. Hier liet zich ©en vrij aardig beeld zien van 'mangaangebrek in bieten, waarmee door de heer De Waard nog een proef zal worden genomen. Hier eindigde de ex cursie. Er werd aan de deelnemers een circulaire uitgereikt over de zaakvoerders- cursus in Alkmaar of Hoorn, te geven door de Holl. Maatsch. van Landbouw. Wie hierover nadere inlichtingen wenscht, wende zich tot de s-ecr. van onze Vereen., M. W. de Graaf Jr., te De Cocksdorp. De G. Jr. ANNAM'S KEIZERPAAR. Hoewel de politieke toestand in het Verre Oosten allesbehalve gun stig is, heeft de Keizerlijke familie van Annam zich toch voor een ple zierreis naar Europa begeven. We beelden Keizer Bao Dai met zijn gemalin Nam Phong en de beide kinderen voor hun hotel te Cannes (Zuid-Frankrijk) af. DIE WAS RAAK. Maandagmorgen ramde de groote vrachtauto van Gebr. W., uit Eierland, een granieten stoeppaal, staande voor het het gebouw van de N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging in Den Burg. De paal was wel 30 cM. dik, maar de stoot was zoo hevig, dat hij afknapte als een rietje.... De auto moest uitwijken voor een tegen ligger. EEN VERRUKKELIJKE REIS. Het was Zondag voor de vijfde keer, dat wij met onze club (bekend als „De club van de Post". Red.) op reis wa ren. Met de eerste boot gingen we met 29 personen naar Den Helder. Het weer liet zich -eerst van de regenachtige kant! zien, maar nog vóór wij in Den Helder waren, was het drooglater kwam de zon zelfs er door. De bus van de fa. Ko- ningsbruggen stond op ons te wachten en weldra reden we in een matig gangetje Den Helder uit. Eerst een deel langs het Kanaal, toen naar de duinkant bij Petten. Over Schoorl, Bergen, Castricum en Vel- sen naar Noordwijk, waar wij koffie dron ken. Vandaar over Katwijk en Wassenaar naar Den Haag, waar de heer Vos op ons stond te wachten, om ons een en ander van Den Haag te laten zien. Eerst naar het Plein, waar wij uitstapten om een wandeling te maken langs de ver schillende regeeringsgebouwenBinnen hof, Ridderzaal, Vijverberg en Gevan genpoort. Door de Passage kwamen we weer bij de bus, die ons naar Panorama Mesdag reed. Wat is het daar mooi. Ik kan ©en ieder, die in Den Haag komt, aanraden, dat te gaan zien. Voorgesteld wordt: „Scheveningen in 1880". Van het Panorama begaven we ons tiaar Scheve ningen. Wat ©en verschil, 1880 of nu. Daarna door de villawijken naar het Vredespaleis, dat wij geheel hebben be zichtigd. Wat een pracht. De eene zaal is nog mooier dan de andere. Het was plm. 3.30 uur, toen wij er uit kwamen. We zijn toen naar Hotel Carlton gegaan, waar we ons tegoed deden aan een sma kelijk diner. Nadat wij afscheid hadden genomen van de heer Vos zijn wij om half 6 uit Den Haag vertrokken. Over Haarlem ging het naar Alkmaar; daar even pauzeeren en toen naar Den Helder, waar wij even voor 9 uur aankwamen. De boot lag klaar en om 10 uur waren wij weer thuis. Het was een verrukkelijke dag. De stemming was goed. Janny was wat £til, wat we niet van haar gewend zijn. Vol gend jaar beter, hoor. Want de algemeene opinie is: „tot volgend jaar". EEN DEELNEMER. SPORT TEXELSCHE SPORTBOND. Nog cén week rest ons voor de groote athletiekdag te De Cocksdorp, waarvan we heel veel goeds verwachten en waar mee de Tex. Sportbond voor het eerst; als zoodanig optreedt. Ook de groeiende belangstelling en beoefening van deze tak van sport doet ons een prachtig de buut van onze bond verwachten. In de vóórvergaderingen is het streven naar eenheid, het waardeeren en zoo mogelijk ondersteunen van eikaars belangen tot uiting gekomen, zoodat we mogen ver wachten, dat voor deze bond een nut tige taak is weggelegd. Laat deze Sport dag het bewijs leveren. In de Tex. Courant van Zaterdag 1.1. is het programma opgenomen, dat over het algemeen wel bevredigen kan. Het nr. Kogelstooten is nieuw. Het zal ze ker evenveel strijd geven als de andere nummers. De hoofdschotel is de „Vijfkamp", be staande uit: 100 M. hardloopen, 400 M. hardloopen, hoog- en verspringen en 4 maal 100 M. estafette. Het gaat hier om de wisselprijs. Deze we/d het vorig jaar door S.V. Texel gewonnen, welke vereen, dit keer dus de prijs heeft te ver dedigen. Tex. Boys, De Cocksdorp en Oosterend werden resp. 2, 3 en 4. De vrije nrs.-heeren geven eveneens vol- doelde om een flinke deelname te ver wachten. Voor Junioren werd het nr. kogelstooten nog toegevoegd, terwijl we het zeer juist oordeelen, dat ook de adsp. kunnen deelnemen. We vragen de biezondere aandacht voor de dames, die haar krachten zullen kun nen meten op: 80 M. hardloopen, hoog- en verspringen. Tot nu toe was het moeilijk de dames tot deelname te bewe- wegen, wat ons temeer verwondert, daar we bij diverse volksspelen kunnen waar nemen het geweldige élan, waarmede zij zich in de strijd werpen bij een kinder- wagenraoe of iets dergelijks. Wanneer eenmaal een aantal zich zal hebben ge waagd aan deze sport weten we, dat onze toekomst voor dit onderdeel verzekerd is, want in de meeste gevallen zijn het de dames, die weten van doorzetten. Over wint u zelf, dames en neemt deel. Na afloop zult u er spijt van hebben, dat u niet eerder met athletiek begonnen bent. VRAGENBUS AUTOTARIEF T.E.S.O. is voor per sonenauto's, enkele reis: tot 1100 Kg. f3.— 1101—1300 Kg. 3.50 1301—1500 Kg. 4.— 1501 en hooger 5. Voor de chauffeur is niets verschul digd. Vooral gedurende de zomer is vooraf plaats voor uw auto bespreken (Oude- schild telef. 31) beslist noodzakelijk.: EEL TEXEL WEET HET DAT IS KRAS In het Tweede Kamer-leven doet zich een typisch verscliijnsel voor, namelijk: dat het (bij ons weten) nog nooit is ge-, lukt aan een belangrijke stemming alle honderd leden te doen deelnemen. Wij kunnen ons uit onze parlementaire histo rie geen enkele stemming herinneren, waarbij de Tweede Kamer voltallig was. Wel is het er enkele malen heel dicht bij geweest. Er zijn twee belangrijke stem mingen geweest, waaraan 99 leden deel- inamen. We bedoelen in de eerste plaats de Leerplichtwet, die in 1900 met 50 tegen 49 stemmen werd aangenomen. Het heeft weinig gescheeld of de Kamer was toen voltallig geweest, maar enkele da- jgen te voren viel een der rechtsche leden (een tegenstander van het ontwerp) van zijn paard en brak een been. Ware hij aanwezig geweest, dan zou de stemming zijn uitgevallen als 50 tegen 50, en....*... dan zou het ontwerp zijn gevallen, want. in een voltallige vergadering beteekent staking van stemmen verwerping. Bij die zelfde stemming liet de liberale heer Van Kerkwijk, die doodziek was, zich in de zaal dragen om vóór te kunnen stemmen, wat hem slechts met groote moeite af ging. De tweede stemming was die over de Vlootwet, een jaar of twintig geleden. Deze werd met 50 tegen 49 stemmen ver worpen. Wat is het toch, dat steeds de voltalligheid der Tweede Kamer verhin dert? „Haagsche Post". RADIO. WERELDOMROEP. Amsterdam. De commissie voor de Wereldomroep stelt voor, de wereldomroep in twee deelente splitsen: cultureele uitzendingen, te ver zorgen door de vier groote omroepver- eenigingen, de economische uitzendingen,, die in handen komen van de regeering (Dep. van Econ. Zaken) en de Phohi. Kosten 1 millioen per jaar. De omroep- veneenigingen zullen ieder hun deel aan de werelduitzendingen betalen. Daartoe stelt de commissie voor, een radio-belas ting te heffen. Indien men een luisterver gunning wenscht, moet men lid van een der omroepvereen. zijn of een bedrag aan de Nozema betalen. Er behoeven geen nieuwe zenders te worden bijgebouwd. De Phohi-zender is voldoende. De aanmelding sluit hedenavond 8 uur, Adres: voor De Cocksdorp bij P. Kik-» Rert, hotel De Hoop; Oosterend bij C. P. Burger en Den Burg bij R. Berken bosch. lnleggeld: 20 ct. per nummer, 60 ct. per ploeg. Adsp.: 10 ct. per nr., 20 ct. per ploeg. De serie-wedstrijden voetêal wor den op 6 Aug. in Oosterend gehouden. Nadere gegevens volgen nog. De atletiekwedstrijden om het kampioenschap van Texel vinden op 20 Aug. plaats op het sportterrein (S.V. Texel) te Den Burg. In Londen werden atletiekwed strijden gehouden, waaraan door een flinke Nederlandsche ploeg werd deelge nomen. De verwachtingen evenwel wer den niet vervuld. Osendarp en Van Be- veren raakten geblesseerd, waardoor hun goede kansen verloren gingen. De Ruij- ter verbeterde eerst in de serie's, later in de finale zijn eigen record op de Eng. Mijl (1609 M.) en werd 4e met een tijd van 4 min. 15.4 sec. Brasser won de titel op 120 yards horden, tijdens een flinke regen, in de tijd van 14.7 sec. De Bruijn won het nr. kogelstooten met een worp van 14.79 M., met discuswerpen werd hij 2e. In Nijmegen won de athleet Lutkeveld van A.A.C. het nr. speerwerpen (62.46 M.) Op de 400 M. werd Blok van Wie- ringerwaard (die ook deelnam op Texel, 2e Pinksterdag) 2e met een tijd van 51 sec. D.D. m 7 mm Wm H WÊmmKÊ MAX SCHMELING WON. Max Schmeling, oud-wereldkam pioen, te Stuttgart in gevecht met zijn landgenoot Adolf Heuser (r.) Enkele seconden nadat deze foto was genomen, lag Adolf „knock out". Max bokste in ruim 1 minuut 100.000 Mark bijeen. ZOO SPRAK. TEVOSSIEN, Russisch volkscommisd ris In een enkel jaar is onze oorlof marine aangevuld met een groot uantd nieuwe oorlogsbodems, die wat hun sne] heid, hun kwaliteiten en hun bewape betreft, niet onderdoen voor de moder buitenlandsche schepen. FORSTER, de districtsleider van nazi's in Danzig: Danzig is sterk, mannen van Danzig weten, hoe ze geweren moeten omgaan en zij s' klaar het te doen ook, wanneer een b| roep op hen wordt gedaan. GEMENGD NIEUWS Amsterdam. Een 10-j. jongetje,d met zijn beide jongere broertjes. r vader, die stoker is op een schip, \vili| afhalen van de Handelskade, is toen i op de steiger klom om beter te kuiul zien in het water gevallen en verdronka Amsterdam. In Korff's cacao-fa briek is een 52-j. vrouw in een liftkotj gevallen. Door een defect stond schachtdeur op de 3e etage open, hoed de liftkooi beneden was. Hierin had vrouw geen erg. Ze liep de deur in i stortte omlaag. Ernstig gewond werd i opgenomen. Vreeland. Bij zeilen op het Wijl Blik kreeg de 5-j. Frank den Hert een klap van de giek, waardoor hij c boord viel. Zijn 45-jvader, die eengc^ zwemmer was, doch op dokteradvies mocht zwemmen, sprong hem na, en v na 3 maal duiken de jongen op te hald Toen was hij echter aan het eind v] zijn krachten. Beiden verdwenen in i diepte en verdronken. De overige opj renden, drie dames, twee heeren en 7-j. zoontje, konden niet zwemmen, heer Den Hertoglaat een vrouw en kinderen achter. Te Bilt, gem. Stevens weert, isd onbekende oorzaak de boerderl J. Beckers afgebrand. Het 4-j. zoon kwam in de vlammen om. De brancM kon door watergebrek weinig uitricht^ Verzekering dekt de scha. Te Gemert zijn, op verschilla weiden, twee paarden aangetroffen t messteken in de nek. Een der dieren I aan bloedverlies gestorven. De dader ij zijn nog onbekend. Nijmegen. Zaterdag is het stadsp4 „De Goffert", dat 60 H.A. groot is] o.m. een stadion met 30.000 plaatsen 1 vat, geopend. Prins Bernhard was dal bij tegenwoordig. De aanleg kostte ij millioen. 160 arbeiders hebben er vier-f een-half jaar aan gewerkt. Generaal Evangeline Booth, leid] van het Leger des Heils zal in verb] met haar aftreden een bezoek aan No land brengen. Woensdagavond zal Den Haag een afscheidsbijeenkomst «j den gehouden in gebouw voor Kun] en Wetenschappen. LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor Onderl. Rundveeverz. „Texel" en voMl Onderlinge Paardenverzekering Drl H.H. Veehouders! wordt allen lid' f Il||||ll]l!llllllllll!lll!llllllllllillll!lllllllllllllllll!llllllllllllllllllllll!lll!]lillll|||||| r. IAIs het staat in de Texelsche Courant. DE HONDERD.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2