ek Coöperatieve Kunstmestfabriek Vlaardingen Vlaardingen Superfosfaat N P K Gemengde Meststoffen COÖPERATIEVE KUNSTMESTFABRIEK kt Fs rte TWEEDE BLAD VLAARDINGEN. ?07 der o UTI R. IGE TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten mm Eerste Nederlandsche fabriceert jpe Woensdaq 12 Juli 1939 it. iven. ij mimum VAN OVER DE GRENS. RONDOM DANZIG. tten. i. kosli orTei rweg, GYMNASTIEK. o w Demonstratie op terrein S. V. Texel. Donderdag '20 Juli wordt op het ter- -ein van S.V. Texel in samenwerking „et Tex. Fanfare, Gymnastiek- en Sport teen een gymnastiekdemonstratie ge reven vooraf gegaan door een rondgang or Den Burg door Tex. Fanfare. Dat een groot aantal bezoekers gerekend Aordt, laat zich begrijpen, temeer nu de je opbrengst de medewerkenden en het ituziektentfonds ten goede komt. D.D. UJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel rerd gedurende de maand Juni 1939 Ingelegd f 32180,39 Terugbetaald 17615,94 «halve meer inhggeld dan terugbetaald 14564,45 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank- jekjes bedroeg 18 Ter vergelijking: Jaar Ingelegd Terugbetaald 1939 32.180 17.616 1935 18.696 10.127 1937 1 0.219 10.934 1936 8.709 1 0.748 1935 8.530 6.826 1934 11.777 10.067 1933 11.144 13.570 1932 11.729 13.106 1931 0.038 4.325 1930 3.537 6.587 A AT DE KOOG 'ARKEERTERRE1N IN DE DUINEN. Voor rekening van T.E.S.O. wordt hiei; de duinen, rechts van de Badweg, ist tegenover het Reddingboothuis, een irkeerterrein aangelegd, groot 25 bij 45 t M. Het ligt in de bedoeling een jote hoeveelheid schelpklei van el- rs aan te voeren in dit terrein te werken. Zaterdag kregen de desbetreffende „inen hun beslag, Maandag reeds werd tt het egaliseeren een aanvang gemaakt, i heer A. Epe, boschwachter, geeft erbij de noodige aanwijzingen. Men hoopt volgende week reeds met .f terrein gereed te komen. Een woord van dank aan T.E.S.O. voor It prijzenswaardig initiatief is zeker op |n plaats. Reeds te lang heeft het hier een behoorlijke parkeerplaats ont- _)lcen. en end t en Ag LUCHTBESCHERMING. paanself n|||llII lijd sc zich op het hal loed va ne zooj er zo ien, Vind ring tier, w riep prei i en d' je nogl rijk m orwaai lie vlo gedad houd taar ant] nstig HU1LPLAATSEN. (26) la dichtbevolkte steden, met dicht op ader gebouwde huizen, met meestal dere verdiepingen, zal de overheid :ten zorgen, dat er voor de bevolking behoorlijke schuilgelegenheid wordt wicht, menschen, die zich bij een ihtaanval op straat bevinden, moeten in een openbare schuilplaats of luilloopplaats veilig kunen stellen. Aan de Texelaars, en in het biezonder a hen die in de verschillende dorpen «n, op het land heeft men door zijn grootere verspreidheid der woningen de aard der "zaak minder last. of- iii een toevalstreffer natuurlijk even- op een boerenplaats of in de na- leid daarvan terecht kan komen, zou het volgende willen adviseeren. In- men zich in huis niet scherfvrij kan rgen, hetzij in een kelder, hetzij in binnenkamer zonder buitenmuren, maak dan in de tuin zoover mogelijk de belendende gebouwen een schuil- its, hetzij bovengrondsch, hetzij ge-, of gedeeltelijk in de grond. R, Jllllni 1 Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater in. IIIIH AVONTUREN VAN MARCO POLO. |Wco Polo kan men die eerste „han- freiziger" van de wereld noemen. Hij F van Venetië naar China om zakeni [doen in het voor Europa nog onbe-i Oosten en beleefde avontuur op futuur. De film is zeer spannend, op nige momenten dramatisch, doch dan komisch. Gary Cooper heeft deze Verschrokken avonturier op sublieme |ze wfcten uit te beelden. De United tsts maakten er een zeer aantrek- Pike film van. De film is een knappe "«natie van meesleepende schpuwspe- i humoristische achtergronden en onf-' "ende romantiek. Een film, waaraan 1 nog lang prettige herinneringen zal «uden. Rondom Danzig is het de laatste da gen weer wat rustiger. Zelfs loopen er hardnekkige geruchten, dat Duitschland toenadering zoekt tot Polen, teneinde de zaak vriendschappelijk te overleggen. Ook Polen houdt zich kalm. Alhoewel er eerst gemeld werd, dat er een ultimatum naar Danzig gestuurd zou worden, met het dreigement, dat als Danzig niet direct de militaire toebereidselen staakte, Polen daar een eind aan zou komen maken, brachten latere berichten de geruststel lende mededeeling, dat Polen van het zenden eener nota afzag, daar de Pool- sche belangen in Danzig nog niet aange tast werden. Achter de schermen wordt er dus blijkbaar hard aan gewerkt om een vreedzame oplossing te bereiken. In derdaad zou dit verreweg het beste zijn. Niet alleen, dat dan een wereldoorlog ons allen gespaard werd, maar bovendien werd dan ook de meest gezonde weg ge volgd. Ook is duidelijk, dat het een groot Duitsch belang is om een eigen weg naar Oost-Pruisen te hebben door de corridor. Anderszijds heeft Polen de zee noodig. Dat Polen in Danzig een vrije haven moet hebben zooals Litauen in Me mel een vrije haven heeft, ligt voor de hand. En dat Polen zich niet van de zee af laat dringen en Gdynia b.v. houden wil, laat zich ook zeer goed verstaan. Maar zijn dezie belangen nu zoo tegen strijdig, dat ze niet door onderhandeling opgelost kunnen worden? En zou een oorlog, hoe die ook afloopt, een oplos sing makkelijker maken? Dan immers staat men toch weer voor dezelfde pro blemen, daar de menschen nu eenmaal be zwaarlijk eenerzijds of anderszijds uitge roeid, hoogstens tijdelijk tot onmacht ge bracht kunnen worden. RUSLAND. Over de besprekingen van Londen en Parijs met Moskou is alleen in zooverre nieuws te vermelden, dat Londen en Pa rijs tamelijk geërgerd gaan doen. Moskou houdt ze te lang aan de lijn. Men onder handelt nog, doch de animo 1s er wel, ZANGCONCOURS. Aan de eerste concoursdag van de Bond van Zangkoren in N.-Holland, Zon dag 1.1. in het Sportpark te Schoorl ge houden, namen tien koren deel. Over 't algemeen werd goed gezongen. In de 3e afd. behaalde „Crescendo", Eierland, met 241 pt. de 3e prijs. De 2e concoursdag is bepaald op 23 Juli. ZONNESTRAAL-JUBILEUM (Ingezonden.) In Augustus a.s. zal het twaalf en een half jaar geleden zijn, dat met het Zon nestraal-werk werd aangevangen. Zonnestraal stelt zich ten doel de ver pleging van alLe gezindten en uit heel, ons land. Bij deze verpleging staat de behandeling met arbeidstherapie voorop. In Februari 1926 werd hiermee begon nen met een 16-tal patiënten; een groo- te moderne inrichting met werkplaatsen werd gebouwd en het aantal plaatsen in. de inrichting werd gaandeweg opge voerd tot ruim 180. In 1938 vonden niet. minder dan 328 patiënten in Zonnestraal verpleging. De achterliggende achtste eeuw gaf dus wel een enorme groei van dit mooie werk in dienst van de t.b.c,- bestrijding te zien. Dit was mogelijk, dank zij de algemeene offervaardigheid, die in heel ons land en door alle krin-i gen der bevolking voor dit werk werd betoond, vooral wel op de .jaarlijksche Zonnestraal-dagen. De sanatoria genieter* geen subsidie en zoo is Zonnestraal ook wel aangewezen op de publieke offer vaardigheid. ZATERDAG a.s. zaf in on ze gemeente de jaarlijksche Zonnestraal collecte worden gehouden. Het Comité vertrouwt weer op de sympathieke vrij gevigheid der ingezetenen, ook vroeger menigmaal voor dit doel betoond. Het hoopt van harte, dat deze offerdag voor Zonnestraal speciaal moge staan in het teeken van het twaalf en een half-jarig jubileum, m.ia.w., dat de giften rijkelijk mogen vloeien en het resultaat der col-i lecte de bijzondere waardeering van het publiek moge vertolken voor het nutti ge werk van Zonnestraal. wat uit. Misschien is ook een gevolg, daarvan, dat rondom Danzig de span ning iets minder werd. Ook in het Verre, Oosten trouwens nijpt het momenteel niet zoo erg. HET VERRE OOSTEN. Japan draait de schroef wel steeds verder aan. Thans heet het, dat er een eind moet komen aan de „onrechtmatige" overheersching van het Westen in Ohïna. Fn Engeland gaat daarover „onderbande-, len". Blijkbaar is Engeland dus bereid om een heel eind toe te geven. Het eind der geschiedenis zal wel zijn, dat Japan de geheele liquidatie eischt van de bui- tenlandsche concessies in China en zelf, er alle macht in handen neemt. Zoover is het nog niet, doch de jongste stappen gaan hard in deze richting. Inmiddels wordt aan de Chalka, de grens-rivier tusschen Buiten-Mongolië, Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo duchtig gevochten. De Sovjets zonden 60.000 man hulptroepen; de Japanners deden het zelfde. Er worden daar vliegtuigen bij. menigte neergeschoten, honderden tanks veroverd en vernield en in verhouding daarmee verliezen van duizenden toege bracht, alles nog „in volle vrede". In China zijn de Japanners bezig een centrale Chineesche regeering in het le ven te roepen, die dan tegenover Tsjang Kai Shek zal staan. Die pogingen schij nen thans te slagen. Leider wordt Wang Tsjing Wei, die verklaart, dat het voor China het beste is om met Japan tot overeenstemming te komen. Agentschap voor heel Texel: BUREAU TEXELSCHE COURANT. Den Burg Parkstraat Telef. 11. BULGARIJE. Bulgarije's minister Kjasseiwanaf bracht een bezoek aan Berlijn en aan Joe- go-Slavië. Er vonden vriendschappelijk be sprekingen plaats. MEXICO. Mexico, dat communistisch geregeerd wordt, publiceerde dezer dagen, dat als de groote democratieën de petroleum van Mexico blijven boycotten (hetgeen ge schiedt vanwege de inbeslagneming der eigendommen van de petroleummaat- schappijen) Mexico automatischin het autoritaire kamp terecht zal komen. In elk geval zullen Duitschland, Italië en Japan, die volgens deze zelfde verklaring. Mexico met agenten overstroomen, onge twijfeld wel graag de Mexicaansche pe troleum in handen hebben, ook al wordt ze door communisten geboord. DUITSCHLAND. Duitschland hoeft diverse lichtingen onder de wapenen geroepen van ouderen, die tot dusver geen dienstplicht vervul den. Het rijk verklaart, echter, dat dit niets biezonders is, daar deze menschen bij het inhalen van de oogst gebruikt moeten worden. Het moet 400.000 man betreffen. Het is nu maar de vraag,, welke oogst er bedoeld wordt....* LUCHTVAART. Schiphol. Toen Donderdagmiddag de Gier, met gezagvoerder Viruly hier neerstreek, was daarmee de 750e vlucht Holland-lndië v.v. volbracht. Een Italiaansdi militair vliegtuig is tijdens een nachtvlucht in zee gestort, waarbij de vijf inzittende militairen om kwamen. België. Tijdens vliegdemonstraties ter gelegenheid van het 25-j. bestaan van de Belgische luchtmacht ,is de Duitsche vlieger, kapitein Wille, op het vliegveld Evere bij Brussel neergestort en gedood. Engeland zal een proefmobilisatie van de luchtmacht houden. Engeland. Met de Yankee-clipper kwam Zondag te Londen aan de Ameri- kaansche advocaat Gudo Cocn. jlie op weg was naar zijn 6-j. zoontje, dat te Livorno met kinderverlamming ziek ligt. Diezelfde dag nog vloog hij door naar Parijs. De overtocht van die Clijpper duurde met oponthoud op de landings plaatsen 271/2 uur. De mooie droge fijnkorrelige Super die met elke kunstmeststrooier zonder storing is te strooien. De volledige meststof in korrelvorm waarin èn STIKSTOF, èn FOSFOR- ZUUR, èn KALI in verschillende ver houdingen. Geheel in water oplosbaar Alle gewenschte inlichtingen over de juiste bemesting enz. worden gaarne verstrekt door de Land- en Tuinbouwkundige Afdeeling van de

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5