Texels Bioscoop-Theater THE DRUM De avonturen van Marco Polo Alarm in Indië De Wereld DEN BURG - Tel. 27 - K. PEN SABU (eiephant-Boy) Geheel in kleuren opgenomen. mm. ilKpH Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater THE DRUM DE BEROEMDE SABOE IN DE HOOFDROL. Saboe, de Britsch-indische jongen, die zich door zijn optreden in de film „Ele- fantboy" een wereldnaam veroverde, viert in deze film nieuwe triomfen. De Telegraaf scrijft: Deze film moet ge gaan zien. Ze is in het genre volmaakt. Als ik een prijs zou moeten uitreiken in een competitie, waarin Elefant-Boy, Bengaalsche Lan ders en The Drum de eenige deelnemers waren, zou ik aarzelen. Zjj vormen een trio, dat nog niet overtroffen is. In deze mooie film bevallen mij de voortdurende actie, het prachtige land schap en de romantische inslag van het scenario. De Tijd oordeelde: Spannendeavon- turen-fihneen biezonder spannend filmverhaal.... een sensationeele film...... prachtig natuurschoon De Haagsche Courant: „The Drum'' is een kleurenfilm welke op wonderlijk- boeiende wijze het bonte veelkleurige le ven der Oosterlingen in het verre Indië brengtdoor en door romantisch'. VAN OVER DE GRENS. ENGELAND EN JAPAN. Vreest Japan het samengaan van Engeland en Amerika? Zaterdag 15 Juli heeft te Tokio het eerste contact tusschen de Engelsche en de Japansche diplomatie plaats gehad, om het geschil, ontstaan door de blok kade der conoessie te Tientsin, te regelen. Dit eerste contact is nog niet het begin van besprekingen, maar een inleiding. Men vordert zeer langzaam, zóó men al vordert. Japans militairen zijn tegen de Britten te Tientsin opgetreden, omdat zij de gelegenheid zien, hun eischen door te zetten; het kabinet te Tokio is de mili tairen echter slechts half gevolgd. Wat de legerautoriteiten drijft is het volgen de. Nu de Engelschen bezig zijn met de Russen een accoord te maken, willen zij hun duidelijk maken, dat Japan niet zal afwadhten tot er een formeel militair Britsch-Sovjetverdrag is gesloten, maar vóór die tijd zal gebruik maken van de spanning in Europa om in Azië de „nieuwe orde" (dat is een orde, waarbij de blanke mogendheden niets meer te zeggen hebben) te vestigen. Wat de Ja pansche diplomaten echter vreezen, is een samengaan van de Engelschen en de Amerikanen. Geschiedt dit, dan zijn de beide Angelsaksische mogendheden bij machte de toevoer van grondstoffen naar Japan af te snijden en dit land econo misch te wurgen. Het hangt er nu van af, of de vrees, der Japansche staatslieden bewaarheid wordt of niet. In elk geval zal men tel Tokio alles vermijden, om de Amerika nen te prikkelen en daarom mag men ver wachten, dat de besprekingen, Zaterdag door Arita en Craigie te Tokio begon nen en misschien binnenkort door een grootene delegatie van weerskanten voort gezet, zeer lang slepende zullen blijven. Japan zal "inbinden of hoogere eischen stellen, al naarmate de houding van Ame rika zal zijn en ook al naarmate de span ning in Europa af- of toeneemt. DE HOUDING VAN AMERIKA. De houding van Amerika jegens Japan hangt samen met zijn belangen ini Oost- Azië en met de algemeene wereldpolitiek. Amerika is eigenaardig genoeg economisch meer bij Japan dan bij China geïnteresseerd. Het heeft wel beleggin gen in China, maar veel minder dan En geland. Daarentegen is Japan de voor naamste afnemer van de katoenoogst der Zuidelijke staten in de door Roosevelt bestuurde republiek. De Japansche ka toenindustrie, modern geoutilleerd en met goedkoope werkkrachten gedreven, kan gemakkelijk concurreeren tegen het En ge lsche Lancashire en het is een van 's lands voornaamste grondslagen bij z'n moderne ontwikkeling. Die natuurlijke be langengemeenschap tusschen Amerika en Japan in het economische is echter tegen overgesteld aan de even natuurlijke po litieke naijver. Want wil Amerika zich veilig voelen tegen inmenging van vreem de mogendheden op het westelijk half rond, n.l. inmenging in de politiek van de republieken van Midden- en Zuid-Ameri- ka, dan moet aan de overzijde van de Stille Oceaan geen almachtig Japan zit ten. Daarom heeft de regeering van Washington het contact met de Philippij- WERNER KRAUS. Een foto van de wereldbekende Duitsche tooneelspeler Werner Kraus, die in de film „Robert Koch" (beroemd Duitsch bacterio loog) de rol van dokter Virchow speelt. 111» ZOO SPRAK. PROF. DR. H. B. O. CAS1M1R: Tot de belangrijkste natuur-onderzoekingen behooren die van de lage temperaturen. Het is lang niet uitgesloten, dat de lage temperaturen in een technisch stadium treden. Reeds thans speelt vloeibare lucht een groote rol bij tal van industrieën en op dit gebied kunnen ons nog vele ver rassingen te wachten staan. nen niet loslaten, al heeft het parlement deze eilanden onafhankelijk verklaard. Daarom ook versterkt de Amerikaansche Marine Hawaii en Alaska en begeert zij versterking van het eilandje Guam, een vooruitgeschoven post, die Japans ma rine in de flanken kan bedreigen. Op het oogenblik houden de twee krach ten in Amerika, de eene, die om econo mische redenen vriendschap met Japan begeert en de andere, die om politieke redenen dit land verdere expansie wil be letten, elkaar nog in evenwicht. Maar hier komt nog bij de kwestie: Hoe is de houding van Amerika tegenover Eu ropa. ROOSEVELT HOUDT VOL De houding van Amerika jegens Europa hangt samen met de neutraliteitswet. In ons vorig overzicht wezen wij op het feit, dat Roosevelt een nederlaag gele den had in dit opzicht, doordat de senaat geweigerd had genoemde wet spoedig in behandeling te nemen. Nu heeft de pre sident sedert dien echter besloten geen kamp te geven. Hij blijft in de senaat op behandeling aandringen. Dit wijst er op, dat hij de overtuiging heeft, dat de meerderheid van het volk wel achter hem staat Hij wil 'dus door een beroep op de openbare meening druk op het parle ment uitoefenen. Verschillende factoren komen hierbij in aanmerking. Ten eerste is het volk wel afkeerig van oorlog, maar de regeering en de pers zijn bezig het volk er van te overtuigen, dat juist een ferme hou ding der groote democratieën noodig is om de vrede te bewaren en de drie auto ritaire mogendheden (Duitschland, Italië en Japan) van gewelddadig optreden te weerhouden. Ten tweede vloeit het verzet in de senaat tegen Roosevelts neutrali teitswet niet enkel voort uit vredelievend heid, maar ook uit overwegingen van binnenlandsche politiek: men wil de po sitie van de president verzwakken nu hij zich volgend jaar candidaat wil stellen om voor de derde maal president te wor den. Wie het in de strijd om de neutra liteitswet zal winnen, is op het oogen blik nog geheel onzeker. DE SPANNING IN EUROPA Wat tenslotte zoowel voor de Ameri kaansche houding als voor de gang van zaken in Oost-Azië beslist, is het verloop van de crisis in Europa. Er zijn op het oogenblik zoowel teekenen van ontspan ning als van toenemend crisisgevaar. De spanning ligt vooral in het feit, dat men aan weerskanten nog geen daden beging, die een breuk onvermijdelijk ma ken. De spanning is het gevolg van al lerlei oorzaken. Actie en reactie volgen elkaar met groote snelheid op en het zal de vraag zijn, wat het resultaat wordt van dit tegen elkaar opwerken der Euro- peesche machten. Gary Cooper, Sigrid Gurie, Basil Rathbone. Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavond 8,15 uur Slechts DRIE voorstellingen van de majestueuze film met RAYMOND MASSEY VALERIE I IOBSON Een sensationeel filmwerk, dat op één lijn staat met „Bengaalsche Lanciers" en „De charge van de lichte brigade". Het bonte, veelkleurige leven der Oosterlingen. IN KAART BALANS DER MOGENDHEDEN IN EUROPA. - -m IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllll!llllll:|||||||lllllll|i|||||||llllllllllllllll!IIIIIIIIIUIIIII!illH Heden- en morgen (Donderdag) avond 8,15 uur De laatste voorstellingen van Een meesterwerk, dat de wereld veroverde. Er worden belangrijke bladzijden ge schreven in het boek der Europeesche politieke en staatkundige geschiedenis. Eiken dag hoort men van nieuwe feiten, van verdragen die afgesloten worden, van besprekingen, die gaande zijn, van garan ties die gegeven worden, van staten, die Vervolgens zijn er de mogendheden, die in nauw contact met de asstaten staan, In de eerste plaats de jonge .taat Slowa kije, die onder directe bescherming van Berlijn staat, Spanje en Hongarije, die lid zijn van het Anti-kominternpact en Yoego- slavië, dat met de spilmogendheden goede relaties onderhoudt. Neutraal zijn Zwitserland en de staten Denemarken, Estland, Letland en Litauen, welk laatste zich met Berlijn verbonden strikt neutraal te blijven in een eventueel conflict. Finland en nog in duidelijker mate Zweden en Noorwegen hebben door regee- ringsverkiaringen hun standpunt bekend gemaakt neutraal te willen blijven en van garantiepolitiek niets te willen weten. De FinLandy//. Èsfianó f' 7/////AW ter land Groot BriHanniè nééM rankrykj Zntisir/cni -Roemenie.'-. W$Jo£Qo5ïau ^TiTrrrfTr-^ cm GrfeMea Gtércifor Cr Br FranscfrNdoid Pond lor, a (MohiJ IC - Br i 1 VI///A dritsche AnlispiLfronl. 2 Landen die van Londen een garantie hebben ontvangen. 3 Yr/////A Neutrale Landen jjgig Mach/ van de JJs jffiffl Mei de Almogendheden be vriende stalen. kleur bekennen, voor of tegen de asstaten, waarvan het groote Duitsche Rijk en Italië de kern vormen. Nog altijd zit er beweging in de verhoudingen, ai begint zich meer en meer af te teekenen hoe in een komend conflict de staten tegenover elkaar zouden staan. Um den toestand van net oogenblik goed te kunnen begrijpen, geven wij bij dit kaartje de volgende commentaar. Dui delijk ziet men van Noord naar Zuid de assfiaten, te weten het Groot-Duitsche Rijk en ItaliëAlbanië tusschen welke mo gendheden kort geleden een politiek-mili- tair verbond tot stand kwam. Dat was voor de democratische mogendheden geen nieuws, omdat dit verbond naar den geest toch reeds bestond, maar door dit feit werd de goede verstandhouding tusschen beide staten nog eens extra onderstreept voor de buitenwereld. onschendbaarheid van België wordt ge waarborgd door officieele verklaringen van Frankrijk, Engeland en Duitschland. Minister-president Pierlot heeft zich bovendien herhaalde malen uitgesproken dat België het standpunt der neutralen deelt. Het Krachtige tront dat tegenover de spilmogendheden gevormd wordt, bestaat uit Frankrijk en Engeland, die ook officieel met elkaai verbonden zijn. Ook Polen en Turkije kan men daartoe rekenen, daar zij zich verplicht hebben hunnnerzijds elk land aan te vallen, dat op grond van net een of ander conflict in oorlog raakt met Engeland. Roemenie en Griekenland genieten een zijdige gaianties van de Britsche regee- ring, hetgeen zeggen vi) dat zij zich zeil alleen behoeven te verdedigen, maat met op de bres behoeven te springen voor En geland tegen diens aanvallers

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 8