TWEEDE BLAD TEXEL EN ZIJN VOGELWERELD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Huishoudkamp op Texel. Kr Zaterdag 22 Juli 1939 ^T7> üp: I* e rd. E dies ;eschn uw k is dr rlarwi l brit ord ■r Pcj en °g- DE EVANGELISATIE-SAMENKOMST. Belangstelling wegens ongunstig weer niet zoo groot als gewoon lijk. „Zoovelen in de tegenwoordige tijd kunnen niet gelooven, dat er eens een Paradijs op deze aarde geweest is. Hoe moeilijk zal het velen ook vallen, dit te gelooven, als zij een vergelijking maken met de ellendige toestanden, welke er in het hedendaagsche leven bestaan...." al dus sprak Ds. Van der Leer op de Woensdagavond in het Park te Den Burg gehouden Evangelisatie-samenkomst. Inderdaad, denkende aan een Paradijs en ziènde de groote ellende rond ons in deze wereld, de wereld van geweld, waar in niet het recht, maar de kracht zege viert, zullen zeer velen het met die woorden eens zijn en met steeds grooter wordende huivering zien wij toe, hoe het contrast nog steeds scherper wordt Hoe lang nog? Deze Evangelisatie-samenkomst is wel onder zeer biezondere omstandigheden oehouden. In het vallend duister door liefden niet zelden bliksemschichten de lucht. M.a.w.Een geladen atmosfeer rondom, in de natuur, en hoevele ma len is dat erger een geladen atmos feer in de politieke wereld, zoo sterk geladen zelfs, dat zoo er een ontlading jloor uitbarsting zou volgen, de [ramp niet te overzien zou zijn. CAND1DAAT WOUDA SPREEKT. De bijeenkomst wordt met een kort [woord geopend door Candidaat Wouda. Na te zijn voorgegaan in gfebed, houdt de heer Wouda een korte toespraak, met als onderwerp Een verzonden IJltima- Itum. Spr. verklaart eerst het woord ulti matum (voor zoover moodig). Spr. gaat terug tot het Volk Israels, dat door Gods macht uit Egypte was verlost. Het volk is op weg naar het beloofde Land, naar Kanaan. Maar de weg is lang, en de omgeving dor, zelfs moeten zij door woestenijen trekken. Dit verwekt onte vredenheid en tenslotte verzet. Zij begin nen samen te spannen tegen hun leider, Mozes; beschuldigen hem en willen terug naar de vleeschpotten. Him ultimatum. Oog voor het goede, dat hun telkens Jweer werd gegeven, hadden zij niet, kracht tot doorzetten liet beloofde land zou ééns bereikt worden ont- brak bij hen evenzeer, daar zij afge- dwaal d waren van hun God. Tenslotte worden zij eigenwijs, hoogmoedig, on dankbaar en hoe ras kwam de gedachte, om zelf de teugels in handen te gaan nemen Geen oog voor het vele goede. Spr. 3 ....Jblikt in de tegenwoordige wereld. Slechte het p« tijden Laten we niet vergeten het vele 1 binnc goede, dat ons steeds opnieuw ten deel t Bidb valt. Niet moedeloos bukken voor de ob- evondfl stakels, maar blijven vertrouwen op lorrijde Hem, Die niet zal doen naar onze zonir therpai den. Vertrouwen. De vuist opheffen naar een ai de hemel zal niet baten. Dan volgt onver- Nu to biddelijk de oorlogsverklaring door God. [We moeten zoeken, tot de middelaar ge- ronden wordt. gen, ci iat lis gaai1 li tie, kw r wat hebt uto, van E A Bidt' din, Ci iar zwi op, ïiddeföl vo'gd. ID.IilllH en sted iheid j> over >ank Jiditeib ichtsrha et be^ i won»1 toe do ■er-dire.' insultaf ten. DE HEER BRASSER SPREEKT. :n, San en, k; nen m ■ij gen Over het zoeken naar de middelaar vaar fl sprak vervolgens de heer Brasser, uit lÓen Helder. Interventie gezocht. Dit was [bet onderwerp, dat deze spr. behandelde. Spr. vertelt eerst van de zware straf fen, die vroeger op de schepen gegeven werden aan hen, die zich hadden misdra gen. In die barbaarsche tijd werd veel geleden en wanneer er gegeeseld werd, schreeuwde het slachtoffer het uit van pijn en riep het de beul de ergste ver- wenschingen toe. Spr. vertelt van een uitzondering: Een matroos, die gegeeseld werd, gaf geen kreet, hij schold zelfs "iet, maar nam tegenover de kapitein oen tartende houding aan. en wenschte ooa meer slagen, wijl hij toch geen pijn II!» VAN ZON EN MAAN. Oil llllll'iiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiüillllll MAAN ZON Datum. Onder üp: Onder 1 23 Juli 13,58 23,56 5 07 21,05 «.24 15.G8 24,29 5,08 21,04 25 16,16 1. 5 10 21,02 W.26 17.16 1,07 5 11 21.01 0.27 18,08 1,52 5,13 20 59 V- 28 1854 2,42 5,14 20 58 29 19,31 3,38 5,16 20 56 EEN GESPREK MET HEER A. BURDET. DE In de vallende schemering ligt Texel als het ware te drijven in een zee van nevel, zonder bodem of oppervlak. Hoog boven de wester kim is de zon verdwe nen en als de kelk van een ontzaglijke exotische bloem stroomt nu een rivier van karmozijnen en purperen licht over het Marsdiep. Sternen wieken van over de stranden naar het binnenland, in de verte, daar, waar de nacht en de duinen elkaar reeds gevonden hebben, zit een eenzaam koekoekenpaar melancholiek door de plechtige stilte elkander te roepen. De lichtbundels van de Eierlandsche vuurtoren wieken over de duinen, rennen als Walkiiren over de duinkammen. Hol-: derdebolder achter elkaar aan. Gloren tel kens even over de duistere toppen in de verten. Zoo is deze Texelsche avond, waarin men al de duizend groeigeuren van de vochtige aarde voelt opstijgen Enkele nachtvogels gaan als flarden scha duwen door het duister. In het hotel op De Koog zitten we aan de rooktafel tegenover Adr. Burdzt, de 77-jarige ornitholoog, het doel van onze komst. Burdeteen treffende gelijkenis met Shaw; hetzelfde klassieke profiel, de Grieksche baard, maar met veel zachter trekken in het vriendelijke gezicht. Burdet, vriend van dr. Thijsse, vriend van Jan P. Strijbos; Burdet, Hollands voortreffelijke vogelfilmer, iemand, die ook in het buitenland een buitengewoon gunstige naam heeft als kenner van onze avifauna, man van bijkans 80 jaar, met n Zondag 23 Juli Eerste kwartier voeldeSpr. vergelijkt dit met dehan-, delingen van ihet volk Israels. Zij werden door een slangenplaag gestraft, maar op hen had die straf geen uitwerking. Zij gingen voort, zich niet storende aan hun God. Maar toen de slagen en ram pen tenslotte al erger werden, begon het volk zich klein te gevoelen. Toen smeekte het aan hun leider Mozes om hulp. „Wij hebben gezondigd". Zoo bracht God hen tot belijdenis. Mozes was de bemiddelaar. Tot hem kunnen wij nu niet gaan, maar wij hebben Jezus Chris tus, die verlangt, dat wij het pad der zonde verlaten. DS. VAN DER LEER VOERT HET WOORD. Als laatste spreker voerde Ds. Van der Leer het woord. Zijn onderwerp luidde: Garantie verleend. Het gebed wordt altijd verhoord, aldus spr., maar de dingen, die God van ons vraagt, moeten dan ook eerst naar Zijn wil verricht worden. Zoo stelde God tij dens de slangenplaag twee eischen, n.l. het maken van een koperen slang en- het opzien naar die slang. Wanneer men die twee bevelen zou opvolgen, zou God hun de belofte geven, hen terstond van het slangenvenijn te genezen. Dit duidde dus aan, dat God de macht over de slangen had. Toch waren er onder de gebeten Israëlieten personen, die zeiden: „Odh, wat zal het helpen, als wij naar die ko peren slang kijken". Zij weigerden en kwamen om. Zij wilden zich niet overge ven, mi sten" het vertrouwen in Zijn ge lofte. Zoo zijn er ve'en in deze wereld, die zich afvragen wat hun gebed, hun zoeken nog helpen zal temidden der ellende. En aan een Paradijs, daï eens bestaan heeft, gelooven zij heelemaal niet. Maar het is juist de slang in het Paradijs geweest, die de mensch verleid heeft. Maar God bleef vol genade; vertroosting is er bij het Kruis. Daar zal het geloof worden, gesterkt, niet in eigen kracht. In eigen- kracht is gelooven moeilijk, ja zelfs on mogelijk. Bij Hem kunnen we komen met onze zonden, die erger zijn dan het felste, slangenvenijn. Spr. vertelt van het sterfbed. Hij wijst op de groote troost, die er ook voor de achtergeblevenen bestaat, wanneer de stenende getuigt, verzoening te hebben gevonden in het bloed van Jezus Chris tus. Maar, zegt spr., het geloof is er niet alleen voor de stervenden, maar even zeer voor hen, die nog in het volle leven staan. Laten zij het Evangelie niet ver werpen. Het- is dé kracht in het le- een vitaliteit, waar men verbaasd over staat. Een man voor wie de Tijd blijk baar een omweg heeft gemaakt. En hij vertelt: Hoe hij van de 140 a 150 vogels, die in Nederland broeden, er reeds meer dan 120 op de fotografische plaat of film vastlegde, hoe hij zijn eerste film op Texel draaide, en hoe hij in 30 jaar het leven van onze vogels in al zijn de tails leerde kennen. Over Texel is Burdet enthousiast; op Texel, waar bijna alle soorten, die in ons land broeden, aanwezig zijn. Een zeld zaamheid, daar zoo'n massale verscheiden heid op een dergelijk klein gebied nergens voorkomt. Iets, dat tevens de grootste attractie van Texel is. Burdet zit op zijn joraatstoel. Het buitenland kent Texel en waar deert ons vogeleiland. Het waardeert de stilte, de waardige rust, die door de ei landers nimmer verbroken wordt, in te genstelling met vele andere centra in ons landJa, aldus Burdet, wel veel is er hier in de laatste tientallen jaren ver anderd en dat wel voornamelijk door het prachtige werk van dr. Thijsse. - Breidt het vogelleven zich op Texel nog steeds uit? Neen, aldus de heer Burdet. Het breidt zich niet uit. Integendeel, af en toe zou men zeggen, dat er een kleine, zij het zeer geringe achteruitgang merkbaar is. Ik geloof echter niet, dat deze veelom het iijf heeft, zoodat men zou kunnen zeggen, dat liet vogelleven hier constant blijft. Enkele soorten zijn, jammer ge noeg, reeds verdwenen. Door de bosch-aanplantingen hier, kwa men er in de loop der jaren weer diverse soorten voor in de plaats, die er voor heen niet geweest zijn. Een ander, belangrijk vraagstuk, is dat van de olievogels. Zij drijven hulpeloos naar de stranden. Duizenden vogels ko men ieder jaar, ook aan onze kust, om. Burdet vertelt, hoe men deze kwestie reeds 12 jaar geleden op alle internatio nale congressen van ornithologen, onder de loupe heeft genomen En inderdaad.. er is een systeem bedacht, van Engelsche makelij, dat de oplossing biedt. Het is ven. Vooral nu. Hoe moeten we door dit leven heen, wanneer we geen enkele hou vast hebben Dan, ja dan is het heerlijk te kunnen zeggen: Ik weet, waar ik heen moet met mijn moeiten en zorgen. Al hebt u God verlaten, God verlaat de Zijnen nimmer. Altijd zal de gelegenheid open blijven om hem te zoeken. Verstoo- ten zal hij ons nooit. Ds. sloot hierna even voor tien de samenkomst met dankgebed. Vermelden wij ten slotte nog, dat do muziekvereeniging Excelsior, van Oostei- end, directeur de heer C.Bremer, verschil lende nummers op verdienstelijke wijze' ten gehoore bracht en dat de toespraken door samenzang werden afgewisseld. J. Een vacantie op de fiets Dan Purol meenemen. Dit voorkomt, ver zacht en geneest doorzitten en zonnebrand Doos 30 ct. „WIJ WONEN OP EEN EILAND". Van Mr. E. Elias verscheen in een reeks couranten, wier litterair medewerker hij is (Residentiebode, Oprechte Haarl. Crt., Nieuwsblad van het Noorden, De Nederlander, enz.) een breedvoerige be spreking van „Wij wonen op een ei land", van F. Ie Maire. We nemen er een gedeelte uit over: Een prettig, allergenoeglijkst boekje, met talrijke anecdotes en beschrijvingen, van dorpstypes en eilandelijke situaties. Het is Crerner, Van Maurik en Beets het is misschien wel journalistiek; een boekje, dat zich gezellig laat lezen. Lit terair, wijsgeerig, psychologisch is het niet. (Het heeft ook niet de pretentie, dat te zijn. Red.). Deze bespreking wil niet anders zijn dan een hartelijke aan beveling. Menschen, wanneer jullie nu weer eens even wilt vertoeven op het prachtige eiland, met zijn schapen, zijn meneer Poepiedik en zijn veelzeggende burgemeester, wanneer jullie de ziltheid van de reis wilt ruiken en de vroomheid; van een kleine kerktoren wilt inademen en door de duinen wilt gaan met alleen! maar de vogels als gezellen, wanneer jullie de koortsachtige, haastige, reuze- gewichtige wereld van iedere dag wilt ontvluchten voor stilte en dorpsche ge zelligheid, lees dan dit boekje van Mr Kamp en bekijk de teekeningen, die Spier er bij maakte. Het is alles prettig, op wekkend en eenvoudig. Ook opwekkend tot daden: koffers pakken en naar Texel gaan. Ik denk, dat de Burgemeester al wel eere-voorzitter van V.V.V. Texel is. Als hij het niet is, moeten ze het hem nu maken. een apparaaat, dat aan boord van de schepen, het water uit de afgewerkte olie trekt, zoodat dit zonder bezwaar naar buiten geloosd kan worden. De vaste restanten blijven binnen boord. Evenwelwettelijk is het toestel niet voorgeschreven en het oliestorten gaat kalm zijn gang, ook al is het formeel ver boden, dit binnen een aantal mijlen uit de kust te doen. Wie moet dat controlee ren? Wij hopen echter,- dat de regeering maatregelen zal nemen, opdat er een einde aan deze wantoestanden kome. En dat deze genomen zullen worden, is des te meer waarschijnlijk, daar men gaat in zien, dat de badplaatsen langs de Neder- landsche kust last beginnen te krijgen van de op het water drijvende olie.... Wij zullen verheugd zijn, als het zoo ver is, want het is een droevig schouw spel, die vermoorde vogels. En vooral dit jaar is het op Texel erger dan voor heen. Zoo vertelt Burdetvan de wijze, waarop hij de vogels filmt. Van zijn liefde voor hen, over de vuurtorens op onze eilanden, die ondanks vrij doeltref fende maatregelen, steeds weer aan zoo veel vogels het léven kosten. Hij vertelt er van, deze man, met zijn zilveren baard en zijn vriendelijke blauwe kinderoogen en het is, alsof liet zjjn kinderen zijn, deze gevederde Texelsche vrienden. Een geleerde, doch tevens een natuur-mensch, in de beste beteekenis van het woord. Des avonds stjjan wij voor de wijd geopende ramen van het hotel. Uit de verte komen de zoete geuren over de duinen. Vlakbij, een honderd meter, zingt 'het zee-orgel. Een nachtvogel zwaait zwart in de schemer voorbij. De helm ritselt beneden. Dat is Texel. „Telegraaf". Het Ned. Verbond van Christen Jon ge Vrouwen- en Meisjesvereenigingen or ganiseert in de serie huishoudkamijcn over het geheels land een huishoudkamp in Kamphuis De Pelikaan bij De Koog. van 10 Sept. tot 3 October. Dit kamp is gratis toegankelijk voor meisjes van 16-24 jaar, die niet meer op school en niet in een huishoudelijke betrekking zijn. Ook 15-jarigen mogen zich aanmelden. De reiskosten moeten door de meisjes zelf worden gedragen. Daar om worden zij per fiets verwacht Deze huishoudkimpen, waar.n alle huishoudelijk werk door de meisjes zelf onder deskundige leiding wordt verricht bieden véél fleurigheid en mogelijkheid van k:\ensopbouw voor onze jonge meis jes. Handenarbeid, ochtendgymnastiek, spel en zang worden beoefend, terwijl inleidingen over Hygiëne, De levenstaak van het meisje, e.d. meer bewustheid in het leven der meisjes trachten te brengen. Hier wordt een belangrijk stuk moreele en geestelijke herbewapening verricht. Het Departement van Sociale Zaken verleent Rijkssubsidie, waardoor een groot deel der kosten wordt gedekt. De leiding is Prot. Christelijk, aangewezen door het Verbond, Hoofdleidster zal zijn mej. D. W. Swets, secretaresse van ge noemd Verbond. Verder is er een Lera res landbouwhuishoudkunde, een leidster voor handenarbeid, spel en zang en een voor koken. Een uitzet is voor de kampen niet vereischt; een klein lijstje van be- noodigdheden wordt toegezonden een week voor aanvang van het kamp. Ver- bondsleden en niet-Verbondsleden zijn welkom. Opgave-formulieren zijn gratis verkrijgbaar hij mej. H. Meerburg, Ko ninginneweg 109, Haarlem, voor de Texelsche meisjes bij mevr. H. Visser— Dewald, Ned. Herv. Pastorie, Den Burg, die evenals mej. M. van der Voort van Zijp, Schotersingel 159, Haarlem, tot alle inlichtingen bereid zijn. In voorbereiding zijn eveneens een huishoudkamp te Apeldoorn, Sneek en Zoutelande, waarna nog een veertiental kampen deze winter zullen volgen. Hoe groot de belangstelling is voor dit soort kampen, moge hieruit blijken, dat in de provincie Zeeland zich het vorig, jaar 58 deelneemsters meldden, in Drente 125, in Groningen 31, in Friesland ruim 50. Helaas konden niet allen geplaatst worden. Wie het eerst zich meldt heeft de grootste kans.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5