TWEEDE BLAD Gymnastiek-Demonstratie. TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten VERSNELDE FILM. Woensdan 26 Juli 1939 LUCHTVAART. aa GEMEENTE TEXEL SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op 25 uli, 1 Augustus en 8 Augustus a.s. te Petten schietoefeningen plaats zullen vin den. Geschoten zal worden in de richting West-Noord-West. Onveilig is het ge bied, gelegen in den sector tusschen de richting West en Noord-West vanuit strandpaal no. 19 tot 10 mijl uit den wal op genoemde dagen tusschen 9 uur en 18 uur. Texel, 25 Juli 1939. De Burgemeester voornoemd, KAMP. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiuiiiiiii:iiiiiiaiiiiiiiii>iiniiiiiHiiiiiii!iiiiiiiii!iii!i|||||| ■Klim RIJMELARIJTJE. NIEMANDSKINDEREN. Ver van huis en haard verdreven^ Opgejaagd als willoos vee, Zwerven sedert weken, maanden De verbannenen op zee. Niemandskind'ren, uitgestoot'nen, Van de wneede maatschappij, Waar geen plaats meer voor hun peluw, ioch voor hunne voetzool zij. Weg met hen", zoo klinkt het dreigend', En men werpt hen vloekend uit. Hier geen plaats", zoo roepen and'ren, En geen deur, die zich ontsluit. aar het anker wordt geworpen, Aldoor klinkt het weer „Ga voort!" En de wanhoop der vertwijf'ling Stijgen met de dag aan boord. Op een aarde, rijk aan ruimte, Rijk aan voedsel, dak en dek, Is voor deze uitgeworp'nen, jVoor dit arme volk, geen plek. Maar eens zullen de gewekl'naars Ook tot stof moeten vergaan. Als de Maaier straks zijn sikkel Door hun leven heen zal slaan. HUIB FENIJN. (Voor nadruk toestemming te vragen jan de auteur.) in ze deur haar edig, Wil - Ja, 'an angi dicht VOOR PLUIMVEEHOUDERS De Directie van de Coop. P.T.V. Texel vestigt de aandacht op de belangrijke ver gadering welke vanwege de Bond van, 'luimveehouders in N. Holl. op Woens- 30 Aug. of 6 Sept. te Alkmaar (of ékum) zal worden gehouden. Als sjme- Iters zullen o.a. twee eerste deskundigen op phiimveeteeltgebied het woord voeren gevang en wel Dr. B.C. te Hennepe (die o.a. ver- %terve telt over het Wereldpluimveeteelt-con- loor ha gres, waaraan hij te Chicago dan zal heb- ider ha: ten deelgenomen) en Ir. Tukker. Bij roldoende deelname neemt de P.T.V. de daarvi tosten van het vervoer Den Helder-Alk- o se ma) naar voor haar rekening. Maar belang stellenden gelieven zich dan ook niet la ar m visten ilig \va ter op te geven dan Maandag a.s. op 't Jkantoor der P.T.V. Wie aan een koffie tafel wil aanzitten, betaalt hiervoor f 1,—. aodra ■g ik w iet boe p eenij vet stro bornw ;tten. Efl ondkoet verlat! huis aad, d« tond ai Dit wa i he^ff mder.1 id en hd aar iedt ik he VOOR DE VROUW. DE NIEUWE MODE LEUKE ZOMERJURK. Van het model - afgebeeld in vorig nr. kunnen pa tronen worden besteld in 81 en 92 c.M. g1 teven wijd te. Opgeven: Bella-patroonno. A10621. v Gelieve deze patronen, ontleend aan hel A'. Modeblad, onder bijsluiting van het f teiirag aan postzegels, te bestellen aan tit''adresOitg. Mij. Neerlandia, Kr. N. Gracht, Utrecht. Prijs 35 ct. 't Nieuwe Modebladmeest gelezen hmestijdschrift van ons land; 6 nrs. per kom,e' Imnd. f 1.20. Per post 11.50 senor n, senoi till PLANTEN IN KAMER EN TUIN. 1 i v nend. n - VRAGEN van abonné's worden hier dijk zie» a is zelf kant va Ogenomen en, zoo mogelijk, beantwoord. 106. CHRISTUSDOORN. De Euphor ia splendens is vaak heel willekeurig tiet bloeien. Als er een lange bloeiperio- t senor Se voorbij is, moet u de plant korte tijd aakte h Hst gunnen en bij hergroei weer meer zou zij rater geven. Stekken in het voorjaar van :ken. rl£ Pnge kopscheuten, waarvan het snijvlak dat me net houtskoolpoeder bestrooid wordt. 107. KONINQSVAREN. Niet in de vol h - zon. Veel frissche lucht. Oppassen onveil: ioor tocht. Een enkele keer met niet r sterm !e koud water besproeien op heel warme ind over ïimerdagen mag wel. v.v.v.) Verdienstelijk werk van G. V. Texel. De leiding is in orde! Zooals we Zaterdag reeds schreven, is de Vrijdagavond op het S.V. Texel-terrein gehouden gymnastiekdemonstratie van de Gymn. Vereen. Texel uitnemend geslaagd. Het weer was biezonder fraai; het aantal toeschouwers ruim 750 aeer bevre digend. (aanvankelijk zag het er door onweer en regenbuien in de namiddag slecht uit.) Vóór de demonstratie maakten de gym nasten, voorafgegaan door Texels Fan fare, een rondgang door Den Burg: Voor op de Fanfare. Dan de meisjesadspiran- ten, de jongensadspiranten en jongens. .Daarachter de meisjes en de dames en ten slotte de heeren. Er werd kranig ge marcheerd. Te ruim acht uur werd het terrein bereikt, waar toen nog slechts weinig publiek was. Wel jammer, want de opmarsch maakte een zeer fraaie in druk. Dadelijk hierop werd een aanvang ge- (maakt met fraaie oefeningen door de dames-, heeren- en meisjesafdeelingen, ge volgd door vri|e oefeningen door de ad- adspirantenafcieelingen. De oefeningen waren dikwijls biezonder moeilijk, vooral die voor de kleintjes, maar de moeilijk- j heden werden goed overwonnen. Het geheel werd voortreffelijk uitgevoerd. Biezonder in de smaak viel het num mer hoogrek-heeren. Dit was danook in alle opzichten af. Er werd biezonder goed geturnd. Zonder de anderen tekort te willen doen, willen we hier speciaal roe men het werk van de lieer C. Mets, die daarvoor danook een overweldigend ap plaus in ontvangst mocht nemen. De brugoefeningen door de jongens- en ineisjes-afd. waren iedere aandacht waard. Er is ongetwijfeld goed ge traind. Ook de dames en heeren toon den hun bedrevenheid aan de brug. Sommigen bleken het heel ver gebracht te hebben. De dames-afd. voerde op keurige wijze de bondsoef. 1939 uit. Zoo kunnen we voortgaan. Er werd over het geheel zeer verdienstelijk gewerkt. Bij het vallen van de avond werd in het licht der schijnwerpers de demonstratie besloten met een nummer knotszwaaien, door een aantal dames op elegante wijze uitgevoerd. Vonk's Geluidsinstallatie was op het terrein aanwezig voor de ver zorging van de begeleidende muziek bij de vrije oefeningen. De Fanfare maakte na afloop nog een rondgang met fakkeis door Den Burg. Een deel van de toe schouwers trok naar „Casino", waar een geanimeerd bal hen nog lange tijd bijeen hield. H. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater MARIA ANTOINETTE Duizenden in den lande hebben deze grandioze film van de Metro gezien en- bewonderd. Duizenden wachten nog op de gelegenheid daartoe. Deze wordt uvan Vrijdag af in onze bioscoop geboden. Hier zijn fragmenten uit perscritieken die als boekdeelen spreken.: DE MAASBODE: Een der grootste, duurste en gaafste producten van de Ame- rikaansche filmindustrie. Een document waarvan ieder, die in de filmkunst be lang stelt, heel veel zal leeren. TELE GRAAF: Een schoon en pakkend film verhaal, zoo rijk aan gebeurtenissen, en zoo vol van gevoel, zoo feeder soms en zoo dramatisch, dat het de toeschouwer onweerstaanbaar meesleept. Het is fan tastisch, hoe Norma Shearer de rol van Marie Antoinette speelt. VOLK: Een film, gemaakt in een groote stijl, een Ameri- kaansche historische stijl. De regisreur heeft aan dit groote werk vaart en gloed gegeven. WEET U ZE ALLE VIJF 560 Anno 1840. Dat beteekent 567 Een auteur is een schrijver, een acteur 568 Een modegek heet wel een d 569 Welke kleur heeft ebbenhout 570 „Geres", bij de Romeinen de godin van ANTWOORDEN. 566. Anno (in het jaar 1840). 567. Tooneelspeler. 568. Dandy. 569. Zwart, 570. De vruchtbaarheid en de gezegende- oogst. NIEUWE VRAGEN 571 Wie was Gijsbert Japiks? 571 Hoe lang kan een reuzenhaai wor den? 573 Haamstede ligt op het eiland...? 574 Hazen behooren tot de orde van de....... 575 Er is hout, dat zich onderscheidt door groote hardheid, sterkte en duur zaamheid. Het is ook goed tegen water bestand. Het heet t DE WORDINGSGESCHIEDENIS van Texel. De heer H. Bijleveld schrijft ons; Zondagavond 24 Juli heeft de heer H. Kraai, hoofd o.l.s. te Den Burg, voor de leden van de Nederl. Jeugdbond voor Natuurstudie, die op het oogenblik op ons eiland kampeert, een lezing gehouden over de wordingsgeschiedenis van Texel. De hoogere gronden van liet eiland (Bor gen, Noord- en Zuidhaffel, Hoornder Klif), zoo vertelde spr„ zijn afgezet in de vijf ijstijden, ongeveer 20.000 jaar geleden. Het materiaal is afkomstig van Skandinavië. De zeespiegel lag 40 M. lager en Rijn en Theems vereenigden zich tot een rivier, waarvan het Zilver- diep in de tegenwoordige Noordzee als een overblijfsel beschouwd wordt. 40.000 jaar v. Chr. brak het Nauw van Calais door. De geweldige zandmassa's, welke de rivieren aanvoerden, verplaat sten de stroom van Galais naar Texel. Daarna volgde het gewone proces der duinvorming met behulp der in hoofd zaak uit het westen waaiende winden. Deze is nog van vrij jonge datum: De Romeinen hebben waarschijnlijk nog geen duinen In ons land gezien. Echter komen op Texel ook veel andere zanden voor, afkomstig van de gletschere uit de ijs tijd. Vandaar de kalkarmoede, vandaar de prachtige heidevelden bij Noordvlak en Bleekersvallei. Omstreeks 1550 bestond Texel uit twee eilanden: Eijerland en het oude gedeelte met de hoogten. In de 17e eeuw werden deze door de Zanddijk verbonden. De Roggesloot is een overblijfsel van de verbinding tus- sChen Wadden- en Noordzee, dwars door het tegenwoordige eiland heen. Toen be gon men bunder voor bunder land te winnen aan de zee. In 1865 werd dit werk grootendeels voltooid. Ons eiland heeft zoo de huidige vorm gekregen, maar nog steeds eisCht de zee haar schatting in ar beid en geld. Met vertooning van lantaarnplaatjes werd de avond besloten. De heer H. v.d. Lee dankte de spreker voor zijn lezing, die blijkens het applaus zeer in de smaak gevallen was. Kamp-N.J.N.Den Hoorn. EEN GEWICHTIG FEIT. Gebr. Buijsman telen op eigen bedrijf meloenen, waarvan er een wel een ge wicht van ruim zes pond bereikte. OOSTEREND GEREF. KERK H.V. In de vacature, ontstaan door het ver trek van Ds. E. C. B. Kok naar Bussum, is voorzien door het beroepen van Ds. J, Diepersloot, te Leeuwarden. WERELDRE1ZIGSTER VAN 8 JAAR. Stoel no. 3Miss Edna Ogilvie., 25 Kg., bagage 15 Kg., traject: Batavia- Sydney (aansluiting K.L.M.). Dat stond op de boekingslijst van de K.N.I.L.M.- machine, welke 1 Juni naar Australië zoiy vertrekken. En dat was genoeg aanlei ding voor de afdeeling passage van het KN1LM Hoofdkantoor om meteen K.N. l.L.M.-Nieuws op te bellen. „Zeg, zei hij, jullie moeten straks eens op Tjililitan gaan kijken, er is door Lon den een juffrouw van 25 kilo geboekt voor Sydney. Ze komt uit de „Gier" en vliegt vanmiddag om 1 uur door. Wat zou dat zijn? Een soort record vermagerings kuur?" Wij praatten er niet langer over doch spoedden ons naar het vliegveld. En juist toen wij het platform oprenden kwam de „Gier" met uitgestoken landingsklap- pen naar beneden zeilen. Het toestel land de vlot op de grasmat van Tjililitan. Vol ongeduld stonden we op het vermage-, ringsphenomeen te wachten, eerst kwam een oude dame, daarna twee zakenmen- schen uit Calcutta, vervolgens een echt paar, touristen voor Australië, dan de tweede piloot en toen arriveerde Miss Edna Ogilvie. Ze klom de trap af aan de, hand van gezagvoerder Koop-er. Edna was. n.l. pas acht jaar oud. Ziedaar het ge heim van de 25 kilo. Miss Edna bleek een klein meisje te zijn, dat geheel alleen van Londen naar Sydney vloog om haar grootvader te be zoeken. Het lijkt iets buitengewoons, een soort wonderkind-geschiedenis, dat een schoolmeisje uit de tweede klas lagere school in haar eentje de halve wereld, rond zou reizen. Toch is het bij de K.N. I.L.M. iets heel gewoons, het komt orn zoo te zeggen wekelijks voor, dat kinde-, ren, die ergens andere op school zijn, in, )i.un vacantie per vliegtuig naar huis rei zen. De KNILM heeft er zelfs een apart goedkoop tarief voor (Een retour tegen de prijs van een enkele reis). Als men even nadenkt, dan is dat ook niet ven- wonderlijk. In vliegtuigen kan kinderen het minst- overkomen. De jeugd is nu eenmaal bal dadig, maar in een vliegtuig kan men De tijd een millioen maal versneld. „FIT" Ons leven verschilt veel meer van 'dat van onze grootouders, dan het hunne van het leven van 2000 jaar geleden. Om daarvan een duidelijk beeld te krijgen, moet u zich eens vooretellen, dat de tijd een millioen maal versneld zou kunnen worden. Wanneer 'smid- dags de klok dan twaalf uur slaat, ziet de geschiedenis der memschheid er aldus uit: Een jaar geleden kon men mexischen zien, die een nieuwe ontdekking hadden gedaan. Zij hadden geleerd, dat men dikke stokken en stee non als wapens en werktuigen kon gebruiken. Er waren toen ook personen, die al enkele gedachten konden uitdrukken door middel van de taal. Verleden week werd er een belang rijke uitvinding gedaan. Iemand kwam op het idee, dat men steenen een bepaal de vorm kan geven, zoodat ze voor som mige werkzaamheden beter geschikt zijn. Gisteren werd voor de eerste maal liet alfabet gebruikt om te schrijven. Het metaal waarvan wapens en gebruiksvoor werpen gemaakt waren, was voornamelijk brons. Gisterenmiddag wrochten de Grieken hun geweldige kunstwerken. Gisteravond om middernacht viel Rome in de macht der vreemdelingen. Galileo piekerde over vallende voor werpen om kwart over acht vanmorgen. Om 10 uur was men bezig de eerste stoommachine te bouwen. Om 11 uur 'had Faraday de wetten van het electro- magnetisme opgesteld. Om half twaalf waren we al in het bezit van de telegraaf, electrische stroom voor practisch ge bruik en telefoon. Twintig minuten gele den werd door Roentgen een biezonder soort straling ontdekt, die hij maar X- stralen noemde, omdat hij niet wist wat het was. Enkele minuten later vond men de biezondere werking van het radium en werden de eerste zwakke morecteckens door een station voor draadlooze telegra fie uitgezonden. Een kwartier geleden kwam de auto algemeen in gebruily De luchtpostdiensten bestaan nog maar vijf imnuten. En de wereld-radio-omroep op de ultra-korte-golf is sinds een minuut in bedrijf. Goed en goedkoop materiaal voor winkel, school en kantoor BOEKHANDEL PARKSTRAAT. niet uit het raampje hangen, men kan, de deur niet openmaken (Probeert u uw keukendeur maar eens te openen als er, een storm van 300 K.M. per uur tegen, aan blaast en hij bovendien met twee grendels is gesloten). Ze kunnen niet onder een trein raken of overboord val len. De bemanning van het vliegtuig houdt ze voortdurend in het oog en op de nachtstations en in de hotels staan zij onder directe hoede van de gezagvoer der, terwijl het personeel van de Agent-, schappen overal klaar staat hem in zijn taak bij te staan. Iedere vacantie reizen er kinderen op de groote lijnen. En iedere vacantie staan er weer gelukkige ouders klaar om hun (proost ar te halen. Welk een verschil 'met vroeger, toen de ouders in de tropen, hun studeerende kinder.n soms voor ja ren naar het buitenland moesten sturen en ze pas als volwassenen terug zagen. Gezagvoerder Kooper vertrouwde Ed na aan de hoede van de KNILM-gezag- voerder Van Messel toe en precies om 1 uur sloegen de beide zware motoren van de Lockheed aan en onze achtjarige we reldreizigster startte van Tjililitan voor de laatste zesduizend kilometer van haap lange reis.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5