V* <T s TWEEDE BLAD Z.K.H. Prins Bernhard met Zijn kinderen. PROPAGANDA TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Een kwart eeuw geleden „GEBRUIK MEER WOL". Zaterdag 19 Aug. 1939 he wea Jaget iheer tou» a a kit t bal nheei 5 ijs kers alvast NAAR TEXEL. Woensdag maakte de Alkmaarsche Bak- kerspatroonsvereen. Alcinaria (21 perso nen) een tocht over ons eiland. De Hotam bracht Woensdag een gezel schap van 24 personener werd een com binatie gevormd met 8 personen, die op advies van Van der Schuyt naar ons eiland waren gereisd. Donderdag telde de Van der Schuyt-trip 111 personen. UITSLAG AANBESTEDING. Mej. J. W. Drps, onderwijzeres te Oudeschild, aan wie op verzoek eervol ontslag is verleend, zal te Den Burg gaan wonen. Dezer dagen werd voor haar rekening de bouw aanbesteed van een woonhuis, te bouwen aan de Schilder- weg aan de Noordzijde van perceel mej. Rab. De uitslag was: Timmerwerk P Eel- man, De Koog; metselwerk W. Boon; loodgieterswerk Fa. P. Oele; Schilder werk, D. G. Toolens, Den Burg. 0 van 12—19 Augustus 1914. NEDERLAND. H. M. de Koningin, meermalen vergezeld van Z.K.H. Prins Hendrik, brengt bijna dagelijks bezoeken, aan verschillende garnizoensplaatsen en spreekt daar de soldaten toe. Op vele plaatsen van ons land worden burgerwachten opgericht, wier taak liet is de politie te assisteeren bij het beveiligen der burgerij. De leden dragen een z.g. veldhoed met oranje cocarde. Het is op vallend, dat zich onder deze vrijwilligers uiterst weinig intellectueelen bevinden, De senaten der Nederlandsche studenten corpsen spreken tegenover hun leden hun misnoegen uit over dit verschijnsel. Overal worden de opgeroepen miliciens en landstormers door de burgerij ver wend. Geschenken in de vorm van tabak,, sigaren, sigaretten, koek en lectuur zijn aan de orde van de dag. Vele vereenigin- gen stellen ook hun localiteiten beschik baar om het de soldaten mogelijk te ma ken hun avonden gezellig door te brengen. De regeering laat aan alle gemeente huizen biljetten aanplakken, waarin de be volking wordt aangespoord zich in woord en geschrift te onthouden van uitingen, die niet strooken met onze strikte neutraliteit. Verder wordt er in gezegd, dat, als ons land in de oorlog mocht worden betrok ken, ieder burger zich angstvallig moet onthouden van elke daad van geweld tegenover de vreemde troepen. MUZIEKTENTFONDS TEX. FANFARE. Te klein. Onooglijk. Kapot. Er deugt vrijwel niets meer aan onze Muziektent. Graag zouden we in de behoefte voor zien. Helpt u een handje mee? .(37.) Penningmeester Jac. Kuijper, Schildereind 38, L>en Burg. III» VAN ZON EN MAAN. ||||||iiiiiiiiiiiii"iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll MAAN Datum: Op: Onder: l 20 Aug 12,55 22,32 M. 21 D. 22 W.23 0. 24 V. 25 l 26 14,05 15,08 16,04 16,52 17,33 18,07 23,09 23,51 24,39 1,- 1 33 2,31 ZON Op: Onder, 20,15 20,13 20,11 20,09 20.06 20,04 20.02 5.51 5.53 5.54 5 56 5,57 5,59 6,— Maandag 21 Aug. Eerste kwartier. ZAKENNIEUWS. Ter gelegenheid van de halfjaadijksche opruiming stelde de N.V. Goederenhandel Bh. Vlessing, zes prijzen beschikbaar te winnen door de tijd (of meest iuiste) te raden, waarop een horloge zou blijven stilstaan. Deze tijd was 84711. De uitslag was 1. Mej. C. Bakker— Duinker, Oudeschild, clubfauteuil; 2. A. S. Kikkert, Tienhoven, eiken bijzettafel; 3. S. Boon, .Oudeschild, eiken kapstok; 4. Mej. B. Dros, Den Burg, wollen hand- weef tafelkleed; 5. Mw. Van dhr Star, Eierland, Texelsche pastelteekening; 6. Henstra, Koogerveld, linnenmandje. De overal werkzame steuncomité's tot hulpverleening aan de tijdelijk van hun kostwinners beroofde gezinnen hebben handen vol werk. De vrijwillige bijdra gen, die voor dit doel binnenkomen, zijn enorm. Verscheidene bladen spreken hun af keuring uit over het feit, dat ondanks de droevige tijdsomstandigheden en het oor logsgevaar, waarmee ook óns land be dreigd wordt, in meerdere Brabantsche plaatsen nog lustig kermis wordt gevierd. Een Noorsch schip loopt bij Vlissingen, op 'n mijn en zinkt" De bemanning wordt gered. Dit is het eerste oorlogsslacht offer ter zee. Duizenden hulpvaardige vrouwen en meisjes breien sokken voor de militairen. Er komt een officieel verzoek om geen naad in hiel of voet te breien,, daar dit hinderlijk is bij groote marschen 34 Belgische soldaten vluchten bij, Maastricht over de grens. Zij worden ont wapend en naar Amsterdam overgebracht. In onze zuidelijke grensplaatsen wordt soms urenlang het gebulder der Duitsche kanonnen gehoord. De bevolking slaat de angst om net hart. BELG1E. De opmarsch der'Duitsche legermacht is niet te stuiten. Ook Luik, Namen en Brussel zijn nu in Duitsche handen. Leuven en Mechelen zijn ver woest. De schade aan historische monu menten, kathedralen, bibliotheken, enz. is niet te becijferen. Binnenkort wordt de in neming van Antwerpen verwacht. In Visé, vlak bij de Hollandsche grens, wordt door Belgische burgers op de achtergebleven Duitsche bezett'ng gescho ten. De eerste z.g. franc-tireurs. De wraak der Duitschers is verschrikkelijk. In tijd van twee uur de geheele plbats totaal van de aarde weggevaagd. Geen huis blijft over. Alle verdachte burgers worden daar in lange rijen opgesteld en doodgeschoten om terstond in een massagraf te worden begraven. ITALIË. Paus Pius X overlijdt na een korte ziekte op 79-jarige leeftijd. De Romeinsche „Tribuna" teekent hierbij aan, dat de oorlogsgruwelen een ontzettende indruk hebben gemaakt op de zachtmoe dige natuur van deze Paus en zijn einde hebben verhaast. onder het motto i. Uit economische omstandigheden geboren. Een van de ge/olgen van de wereld oorlog was de vestiging van industries in lan len, die daar doer gebrek aan grondstoffen en ervaring niet of min der voor geschikt wanen dan de landen, waar deze industrieën oorspronkelijk wa ren opgekomen en groot geworden De Duitsche chemici, de knapste ter wereld, vonden voor verschillende producten, die ze do: r de blokkade niet meer uit het bui tenland konden betrekken, een artikel, dat het kon vervangen. De uitdrukking „Er satz" was in die dagen een gevleugeld woerd geworden. In de jaren, die op de wereldoorlog volgden, kwam het wetenschappelijk on derzoek naar „Ersatz" voor artikelen, die in het eigen land niet, of in, onvol doende mate geproduceerd werden, weer, nagenoeg stil te liggen. Met de geboorte der totalitaire staten begon ook de be langstelling voor het vervaardigen van ,„Ersatz"-producten weer te herleven. Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zee- land, die 75 pet. van de wereldwolpro- ductie voor hun rekening nemen, een, wolpr ductie, die in het jaar 1937 onge-. veer 100 millioen pd. st. oftewel bijna een milliard guldens opbracht, werden'eem, bee'je ongerust. Zij sloegen de experimen ten betreffende vervaardiging van textiel- stoffen uit hout en melk met eenige be zorgdheid gade. Op zichzelf leveren deze experimen ten, oak al slagen ze, nieit zooveel ccn currentie-gevaar op. Maar het streven naar autarkie, dat vooral bij de totalitaire, staten sterk tot uitdrukking kwam, maak te het wenschelijk, een oogje in het zeil te houden en zoo noodig stappen te doen. om d.' bron van inkomsten, die zoo'n slor dige honderd pond per jaar opbrachten, te beschermen. Lanital (wol-„Ersatz" uit melk afkom stig) komt wol in zeer veel opzichten sterk nabij maar wordt bij haar concur rentie met van schapen afkomstige wol zeer geremd door de groote hoeveelheden, melk, die er voor noodig zijn en die niet ongelimiteerd kunen worden onttrokken aan de melkvoorraad, omdat deze in de eerste plaats als voedingsmiddel moet dienen. „Zellwolle" (namaak wol, die uit hout wordt vervaardigd) is lang niet zoo goed als ,,'anital" maar heeft weer een onbe perkte voorraad grondstof ter beschikking. In Duitschland wordt slechts 10 pet. van de totale voor de industrie beschik bare houtvoorraad tot pulp verwerkt en maar 1 pet. van die pulp wordt voor de vervaardiging van kunstwol gebruikt. HET EERSTE CONTACT. In 1936 kwamen voor het eerst verte genwoordigers van Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland bij elkaar, om 't vraag stuk van de dreigende concurrentie van de kunstwol te bespreken. Het kwam hun allereerst noodzakelijk voor de wol over de geheele wereld wettelijk te be schermen en daarom werden pogingen ,>aiigevvend in de verschillende landen wettelijke bepalingen in het leven te roe pen voor het kwalificeeren van ten ver koop aangeboden wollen goederen. Alle goederen, die meer dan 5 pet. houtvezels bevatten (en dan nog alleen wanneer deze vezels als decoratief element werden ge bruikt) zouden niet langer onder de term „wol" vallen en bij een vermenging met verschillende bestanddeelen, zouden deze,, in volgorde van het aanwezige percen tage uitdrukkelijk worden genoemd. Er werd een fonds gesticht voor inter nationaal onderzoek op het gebied van de productie en de reclame voor wol. Te vens werd een comité voor dit doel opge richt, waarvan het secretariaat, dat op 30 Juni 1937 zijn werkzaamheden begon, zich in Londen bevindt. Dit secretariaat vormt het centrum van de propaganda over de geheele wereld. Van hieruit worden het marktonderzoek en de reclame geleid voor de uit de Engelsche Dominions afkomstige wol. Vertegenwoordigers van de voor naamste wolproduceerende landen kwamen bijeen om middelen te be ramen wegens de sterk toenemende fabrikatie van „kunstwol", uit melk, uit hout, enz. Hier leest u van de collectieve propaganda, die nu voor wolverbruik gevoerd wordt. lllllliiiiKiiiiinuiiiniiiiiiiiii SPREKENDE GETALLEN. |||!I|iiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiii|||||| Verkeersslachtoffers in het eerste half jaar van 1939. (TussChen haaj^jes de cij fers van vorig jaar): Dooden 42 (52) 46 43 58 65 77 331 (39) (42) (69) (49) (66) (317) Gewonden 326 (306) 314 (287) 361 413 500 452 (384) 2366 (2043) 331) (348) (387) (3 Jan. Febr. Maart April Mei Juni Totaal ZOO SCHREEF l|||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||) LOKAL ANZEIGER, Duitschland: Het is geen vraagstuk, Danzig; het is een Duitsche stad, die bij Duitschland hoort. De corridor is een onding, dat moeit ver dwijnen. ANGRIFF, Duitschland: De corridor en Danzig zijn Duitsche vraagstukken, die niemand anders aangaan. Wij zullen hier recht en vrede brengen zonder hulp van Engeland. GIORNALE D'ITALIA: Polen heeft bij onderhandelingen met Duitschland niets te verliezen. Het kan door oplossing van het vraagstuk Danzig tot vriendschappe lijke betrekkingen met de groote buur staat komen.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5