A ll g- El »ns| r»g de nt. DERDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten EF )EF Sur 1 >dig REfS-INDRUKKEN. Zaterdag 19 Aug. 1939 E. Mogen we nog eens vriendelijk om opgave verzoeken, voor de autorit met cuden van dagen op 3 Sept., van 1. beschikbare auto's; 2. ouden van dagen, die mee willen j 3. beschikbare versnaperingen (even tueel bijdragen in geld) Velen gaven aan het verzoek al gehoor. Wie nog geen opgave deden worden verzocht, dat a.s Maandag nog te doen aan het bureau van dit blad. INGEKOMEN PERSONEN. De Mok, Hajo Schuil, Geref., van H. Ms. Tromp; Leonardus Jansen, R.K., van H.Ms. Van Speijk. De C. 30, Alb. E. Topelen, Herv., vam Amersfoort, Utnechtsche weg 247; Eierl. 2, Aaltje de Vries, Chr. Geref., van Amsterdam, Kanaalstr. 65. 15 a 20 H.A. heide vernield. Een felle brand heeft gistermiddag 15 a 20 H.A. heidegrond bij de Dennen, ten zuiden van het fietspad naai- Den Hoorn verwoest. Bijna drie uur achtereen ziin arbeiders van Staatsboschbeheer, militai ren uit Den Hoorn en van De Mok, zoo wel soldaten als matrozen, kampeerders uit het nabijgelegen N.J.N.-kamp en ver scheidene personen, uit de omtrek toe gestroomd, met het blusschingswerk be zig geweest. Oorzaak onbekend. M:n vermoedt: een achteloos weggeworpen ci- garetten' eindje. De brand werd om half vier ontdekt door kinderen van de heer H. Smit. Onmiddellijk stelde deze de brandweer te Den Burg hiermee in kennis. Het vuur breidde zich, aangewakkerd door de vr^j stevige N.O.-wind, snel uit. Van de to ren te Den Burg waren om kwart voor vier reeds ontzaggelijke rookkolommen w aarneembaar. Gemeenteveldwachter O. Goenga en de heer J.Boon, gepens. voor werker bij Staatsboschbeheer, waren al spoedig ter plaatse. De heer Smit was met eenige arbeiders reeds met blusschen begonnen. Daar de brand zich ernstig liet aanzien, liet de heer Goenga ver sterking (militairen) uit Den Hoorn ko men. Onder hen bevonden er zich, die juist thuisgekomen waren van een 30- K.M. marsch, met volledige uitrusting, maar toch met ijver de strijd tegen het vuur aanbonden Ook de militairen van land- en zeemacht van De Mok kwamen, gewapend met schoppen, de behulpzame hand bieden, evenals vele kampeerders. De heer Boon had inmiddels de arbei ders van Staatsboschbeheer opgeroepen. Eenige van hen maakten zich verdien stelijk met het afsnijden van berken- takken, waarmee men trachtte het vuur uit te slaan. Ook Burgemeester Kamp arriveerde spoedig. Toen wij om vier uur op de plaats van de brand arriveerden, stond nog maar een paar H.A. in brand. De brand ont stond op nog geen 100 M. afstand van- de dennen, maar gelukkig was de wind naar de andere zijde. Vlakbij stonden eenige bijenkasten, maar ook deze lie pen geen gevaar. Op enkele M. afstand was ëen personenauto geparkeerd ge weest, doch eenige arbeiders hadden de ze gauw buiten de gevaarlijke zone ge reden.. Inmiddels woedde het vuur voort het scheen niet te stuiten. Men pro beerde een greppel te graven, om het voortjagen van de vlammen tegen te gaan, maar rook en vuur verdreef de menschen. Men bepaalde zich toen toen de kanten (met zand en door slaan met takken), zoodat men het vuur binnen een betrekke lijk smalle strook kon houden. Hoog laaiden echter de vlammen op; de strijd scheen wanhopig. Het vuur joeg over tie kleine prachtige begroeide Heuvels heen; niets werd gespaard. Maar toen naderden de vlammen de hooge duinen, waar de dichte hei plaats maakte voor tie schaarsche helmbeplanting. En hie gelukte het, na bijna drie uur zwoegen tie brand te stuiten. De heer J.Veldstra, gem.-opzichter, ar riveerde om 5.30 en nam de leiding van het blusschingswerk van de heer Boon over. Ook de heeren J.Tiessen, dir. van «meantewerken en A.Epe, boschwachter, rivrerden tegen zes uur. b In de afgeloopen nacht is de wacht gehouden voor het geval het vuur weer mocht oplaaien. Volgens de heer Veldstra, die het ter rein na de brand opnam, zou het verbran de oppervlak zeker niet grooter zijn dan VIJFTIEN a TWINTIG H.A. H. Nieuwe gevallen deden zich voor op de bedrijven van de heeren T.Kikkert, te Dijkmanshuizen, en W. de Haas, O'end. Gistermiddag is onder leiding van de heer J. Veldstra de bouwvallige gevel van het perceel Koogerstraat 1 gestut. Boekel's Autobedrijf heeft gisteren nog een zoo goed als nieuwe autobus in be drijf gesteld. Ze ziet er keurig uit (crè me en rood van buiten) en biedt plaats voor 29 personen. Van 12 t.m. 18 Aug. vlogen naar Am sterdam 239 pass., naar R'dam 16. To taal 255. Van Amsterdam kwamen er 196, van R'dam 12, van Kopenhagen 1. To taal 209. Van B. 195, Dirk Bakker, Herv., naar Frankrijk; Van Weverstraat 90, Sirp Martens, N, Herv., naar Steenwijkerwold, Zuidveen., Van De C. 34, AA iet je Sauerbom en Jac.Krijnen, Oud-Bissch. Cl., naar Den Helder, 2e Vroonstr. 38. De Fa Frans Zegel liet raden naar de; tijd, waarop een horloge zou stilstaan (4-30-17) De uitslag was: 1. Nellie Smit, De Westen, 4-30-15: tafelkleed; 2.Mw, Maas-Mulder, 4-30-4: 16-deelige casset te; 3. Mw. A. Burger, Oosterend, 4-30-4,, na loting met no. 2: email Ie broodtrom mel; 4. Jannie Coevert, Den Burg, 1-30-'} ligstoel; 5. Tr. Stoepker, Hoogeberg, 4-30; azijnstel; 6. W van Deventer, 4-31 ets. Een goed begin is het halve werk, zegt het spreekwoord en Texelsch Fanfare heeft dat tezamen met Gymnastiekver- eeniging Texel Donderdag in toepassing gebracht. Toen beleefde Texel zijn „Eerste Bonte Avond", een zoo geslaagd, festijn met zooveel feestgenooten en een zoo tip-top-stemming, dat deze avond on getwijfeld door een reeks soortgelijke; zal worden gevolgd. Overeenkomstig de aankondiging bood het programma veel en velerlei. Onder leiding van cjjrecteur A. J. Vonk trad TexelsCh Fanfare een paar maal op om voortreffelijk inge studeerde nummers ten gehoore te bren gen. De bloem van Gymn. Vereen. Texel was present om de gasten te laten genie ten van het beste, dat op de brug en aan het hoogrek kan worden vertoond. Bij-, zonder goed waren ook de staaf- en knotsoefeningen, terwijl de standen, door machtige schijnwerpers verlicht, ook zeer in de smaak vielen. Wat de dames en heeren onder leiding van de heer Kees Mets presteerden, mag als zeer goed worden gekwalificeerd. Joost Kant was de clown van de avond, die niet alleen als gymnast maar ook als tap-danser lauweren oogstte. „Community singing" iets nieuws voor "Texel werd ook een, uitbundig succes. De Texelsche Courant, had voor een reeks lichtbeelden gezorgd, waarmee de teksten op duidelijke wijze, op het bioscoopdoek werden geprojec-, teerd. Er werd uit volle borst gezongen., De ware feeststemming was er. Dat, kwam vooral hierbij aan het licht (De collectie, omvattende voorloopig de. meest bekende coupletten van 18 alge-, meen bekende liederen is kosteloos in. bruikleen te bekomen aan het Bureau van dit blad; projectielantaarn is tegen ge ring bedrag te huur.) Verder werd er een schimmenspel ver toond, de lijdenshistorie van een meneer, die gulzig at, en daarbij niet alleen lepel en vork maar nog veel meer naar zijn, maag deed verhuizen. Daar moest een chirurg aan te pas komen, die met ha-, mer, bijl, zaag en schaar van leer trok, Een griezelfilm met een gelukkig einde., Dick de Leeuw gaf voor de microfoon een fijn nummertje op zijn accordeon, wat zeer gewaardeerd werd, evenals de vertooning van een film uit Texels Film--, archief. Dat vormde met elkaar ,wat men noemt een bont programm. Het sloeg bij de aanwezigen, die de zaal nagenoeg vul den (350 bezoekers) biezonder goed in, zoodat de voorz. van de Fanfare, de. heer Adr. Bakker Jbz., reden had om met dankbaarheid tie gewagen van de steun, door zoowelen tot het welslagen van deze avond verleend. In 't biezonder dankte hij de heer Kees Mets, die zich zooveel moeite gaf; de heer K. Pen, die kosteloos zijn zaal beschikbaar stelde en de Texelsche Courant, die met zooveel technische hulpmiddelen (geluidsinstal latie, gramofobn, microfoon, projectie- toestellen en films) het succes van deze avond heeft willen bevorderen. Dat het batig saldo, voor het Mu ziektentfonds bestemd, zal meevallen, ligt wel voor de hand, mede, doordat een groot aantal loten zoo grif aan de man kon worden gebracht. Een gezellig bal met muziek van Boom's Band besloot de avond. Mevrouw, uw plaatje? Meneer, uw plaatje? Oh ja, ik hèb 't. Het rijwielbelastingmerk wordt zege vierend te voorschijn getooverd... of niet. Het gesprek en tafereel van dc dag. Het nieuwe belastingjaar voor deped- delaar is nog kersversch en de contro- leerende ambtenaren zijn op hun scherpst, Ieder wéét het, ieder weet waar hij zich aan te houden heeft en toch: Gedurende de eerste weken zijn op ons; eiland weer talrijke slachtoffers op de bon gezet. Ook de dame, die zoo haar „verblikte riks" in haar taschie had gestopt. Wan neer zij niet platzak van huis is gegaan, en de haar aangeboden kwitantie ter stond wenscht te voldoen, is zij voor 2 kwartjes van verdere drukte af. AAaar. anders is de kans groot, dat haar rij wiel haar ontnomen wordt. Heeft zij de boete niet binnen 24 uur bij de Rijks ontvanger voldaan, dan wacht haar pen boete van 5 gld. Dit laatste geldt tevens voor hem of haar, die in het geheel geen, „plaatje" rijk was. Bij contante-betaling, komt een niet-plaatjebezitter met ver lies van een daalder uit de s(trijd. U ziet, bijtijds een plaatje koopen en dit op de vereischte manier dragen of aan de fiets bevestigen, is toch voordee- HgerJ. We kunnen meedeelen, dat de collecte,. Zaterdag >or de „Mieren" (jeugdig^ gasten, logeerende in het Mierennest), gehouden voor de N. en Z. Holl. Red-, ding-Mij„ f60.76 heeft opgebracht. Har telijk dank namens de Plaatselijke Com missie aan allen, die hiertoe hebben mee gewerkt. Teen de heer R.J.T., Den Burg, deze week op een avond door de dennen fiets te, zag hij /een viertal meisjes bezig tusschen de boonien een vuurtje te ma ken Hij ging er dadelijk op af, maar bij zijn nadering bluschten de jongedames het vuur, waarna ze zich uit de voeten maakten De heer T. nam de moeite de, onvoorzichtige meisjes op te sporen. Hel bleken vier kampeersters te zijn. Hierna stelde de heer T. de heer Epe van het gebeurde in kennis. Deze las hun eens goed de les. Uit dit voorval bleek weer. hoe weinig het gevaar wordt beseft van, omgaan met vuur in de bosschen H. II,- In het café'tje kochten we eren glaasje fijne wijn, echte Fransche envoor maar één stuivertje Dit inspireerde me bepaald, want toen ik in het licht, dat door het caféraam naar buiten viel, de auto nog eens inspecteerde, ontdekte ik een doorgeslagen zekering. Met behulp van een stukje zilverpapier uit eenciga- rettendoosje werd het defect hersteld en, daar ga,ven onze lampen weer een zee, van licht. N u weer verder, maar bjij Pevonne. beg ii het zwaar te onweefren en te re genengeen gebrek. Hier besloten we dus maar te overnachten. Een hotel was spoedig gevonden. Maar een kamer voer drie personen plus een voor twee waren niet meer beschikbaar. Wel twee kamers, elk voor twee personen. Drie in één bed werd niet toegestaan.... zoodat een van ons gezelschap de naciit maar in „e auto heeft doorgebracht. Volgende morgen weer vroeg uit de veeren. De hotelpnjs viel mee. 15 frs. (75 ct.) voor een twee-persoons kamer is geen geld. Cm half acht zetten we de motor aan; 4e etappe: Peronne -Tournant. We re den door een heuvelachtig land met reus-; achtige widen graan en bietenalom werd ge ogst. We zagen groote zelfbinders, me, drie paarden bespannen, weinig trac tors of hulpmotoren. Om half elf hebben we heerlijk gepic- nict tusschen het golvend graan, waarbij mevr. Jannes op de primus een lekker bakkie koffie zette. Daarbij vergeleken was de Belgische „café crème" een akelig goedje. Heerlijk verkwikt reden we weer ver der, nu naar Senlis, een mooie stad. 60 K.M. van Parijs. Het daar gelegerde Ma- rokkaansche garnizoen had onze biezon- dere aandacht (roode fez, roode jas, zeer wijde blauwe plus fours; kromme zwaar den.) Kort voor Meaux waren we getuigen van de resultaten van een aanrijding tus schen een vrachtauto en een bakkers- en slagersauto. Deze laatste was finaal ge kraakt; diverse soorten brood, worst en lappen vleesch puilden naar buiten. We waren hier, zei men, op een gevaarlijk kruispunt, waar ongelukken aan de orde van de dag zijn. BOB KUIPER. (Wordt vervolgd.) EEN HOOFDWOND kreeg dc 18-j. zweefvlieger Van der Lansweerde, toen hij bij Teriet van 20 M. neerstortte. DE FILM BOEFJE beleeft in Sept. te Rotterdam haar première. WARM WEER voorspelt de weerkun dige medewerker van het Alg. Handels blad voor de eerstvolgende dogen. DE WERELDBOND van Chr. Kerken doet een beroep op dc mogendheden om te Den Haag een wereldconferentie bijr een te roepen. PEST deed zich te Batavia voor bij een uit Bandoeng afkomstig Chinees. Dat de kampeerders en andere vacan- tiegangers uiting geven aan hun vroolijk- heid en levensblijheid, zal niemand hun. kwalijk nemen. Maar er is een tijd van pretmaken en van slapen. De meesten beseffen dit gelukkig, maar een enkele maal dient echter opgetreden te worden. In twee kampeerschuren logeerden een aantal kampeersters lieftallige dames die voortdurend een schare van be wonderaars rond zich verzamelden. Het ging er vroolijk aan toe. Maar toen bleek, dat deze vrooIÜjkheid ook tot in. tie nacht werd voortgezet, werd dadelijk drastisch optreden. De lveer Epe deelde mee, dat zij voorloopig haar borgsom had den verspeeld. Indien zij zich verder be hoorlijk zouden gedragen, zou hij mis schien zijn hand over zijn hart willen strijken. Deze boodschap had een zeer goede uitwerking, ook op andere kamp bewoners en -bewoonsters, die er van hoorden. Zij gedroegen zich verder be hoorlijk, keurig, en doordat ook de ver huurders van de schuren later verklaar den, geen overlast meer te hebben on dervonden, is alles nog met epn sisser afgeloopen. Maar voor het stel, dat getrouwd be weerde te zijn, maar in werkelijkheid nog geen „boterbriefje" had, liep het anders. De riks verspeeld eji meteen naar de vaste wal. De politie had geïnformeerd in de plaats hunner inwoningPa en ma dol. Weg vacantiepret. Woensdagavond vond de revanche-wed strijd Texel Milit. elftal De Koog plaats. Het T-elftal was bezield niet de wil om de 11 -! nederlaag uit te wissen, de Milit, ploeg streed fel om haar ongeslagen record te handhaven. Voor de rust ging het spel gelijk op. T. was echter gevaar lijker en nam een 20 voorsprong. We hebben T. in lange tijd niet zoo enthousi-i ast aan het werk gezien. Jammer was het, dat te veel gras het spel bemoeilijkte, ter- wijl de avondnevel veld en bal glad maak te. Te ruim acht uur wordt aangevangen., Vlug gaat het spel van doel tot doel. Na 20 min. zet onze spil een aanval op. Ab geeft T. de leiding met een goed schot: 10. De M.-spil probeert met mooie lange passen het spel te verplaatsen, maar het lukt hem niet. Steeds grijpt onze prima spelend Ihalflinie in. Uit een voorzet van rechts doelpunt Bcrtus 2—0. De Mi litairen, in de aanval, krijgen eenige kan sen, maar Ben blijkt prima in vorm. De. gasten zetten na de rust er alles op om in te loopen. T. reageert door met eien stopperspel te gaan spelen. Wel komen de bezoekers meer in de aanval, maar da T.-verdediging geeft hen geen kans. Tot pa 6 min. de midvoor zich door de verde diging heenwerkt en de stand op 21 brengt. Als er 10 min. gespeeld zijn, werkt Ben een corner weg. De terug springende bal wordt tegen de bovenlat gekopt, waarna de rechtsbuiten gelijk maakt. Dadelijk na de aftrap gaat de T.- aanval er vandoor. Een pass van rechts volgt, waaruit Niek T. opnieuw de lei ding geeft: 3—2. Fel wordt er gestreden. Taai verdedigen eenerzijds, moedig aan vallen anderszijds, geven steeds weer blijken van gelijke kracht. Felle schoten flitsten maar Ben geeft geen kans, terwijl de snelle T-doorbraken tel kens weer gevaarlijker zijn dan die der gasten. Uit een dergelijke doorbraak, ge leid door de rechtervleugel, schiet Niek opnieuw langs de M-keeper: 42. De laatste vijf minuten brengen geen ver andering. T. heeft na een prachtige wed strijd revanche genomen. Er is uitste kend werk verricht. Zondag 27 Aug. a.s. speelt Texel in een proefopstelling tegen HRC uit Den Helder. Houd deze middag vrij. Texel 2 speelt tegen een elftal uit Amsterdam. Training: Volgende week Donder dag allen present. Athletiek. Denkt aan 3 Sept. Zon dagmorgen 10 uur; Dinsdag en Vrijdag avond, training. Heeft u al uw opgave voor deelname ingezonden? Het kan vandaag nog. D.D. s eleii ïker •rati' vorr ech va 3. VRIENDELIJK VERZOEK GROOTE DUINBRAND MOND- EN KLAUWZEER. VEILIGHEID VOOR ALLES ZAKENNIEUWS K.L.M.-VERVOER VERTROKKEN PERSONEN. ZAKENNIEUWS EERSTE TEXELSCHE BONTE AVOND HET NIEUWE FIETSPLAATJE. DE KOOG VOOR DE N.Z.H.R.M. ONVOORZICHTIGE LUITJES LAATSTE NIEUWS TEXELAARS MET EEN AUTO DOOR FRANKRIJK. RUST MOET ER ZIJN. SPORT OP TEXEL Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiillillliiiiililiiiiiiiiiiillliliiiiiiliililililiiillliiiiiiiiiiüllll S.V. TEXEL-NIEUWS.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 9