REIS-INORUKKEN. MIJNENGEVAAR ONDER DE TEXELSCHE KUST. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Aug. 1939 Ingelegd f 26721,75 Terugbetaald 23520,63 Derhalve meer inleggeld dan terugbetaald 3201,12 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 12 TEXELAARS MET EEN AUTO DOOR FRANKRIJK. (V.) (Vervolg.) We waren met elkaar dus aangeland op de boerderij te Duyt, van de Hollander-— Franschman Van der Linden, waar Jan Jannes aan de slag dadht te komen. De eerste indruk beschreef ik u reeds. Maar al spoedig ontpopte Van der Linden zidh als .een biezonder aardige vent, die gul yp zelf bereide cider tracteerde en onder wijl vertelde van de boerderij, een 40K.M. verder, die hij er bij gehuurd had en waar Madame V. d. Linden en haar dochter Griet voorloopig de soepier zwaaiden. Daar zon Jan zich nu verdienstelijk kun nen maken. We hoorden, dat de MELK PRIJS aan de fabriek hier 4 ct. per L. is en dat de TARWEPRIJS ook hier door de regeering wordt bepaald (f9.50 per 100 Kg. vorig jaar). PAARDEN zijn hier duur. We zagen een oude merrie, die de baas z.i. heel voordeeligvoor f400. aan de haak had geslagen. Op Texel1 zou je er hoogstens f ISO voor betaaldi hebben. Muildieren hield Van der Linden er ook op na; wat hebben die dieren ko-. lossaal lange oorenwel 50 cM. schatte ik ze. Het werd onderwijl tijd om eens naar de andere boerderij te gaan kijken. We vonden die, zooals gezegd, een 40 K.M. verder, onder de rook van St.-Miaure. Een hoeve, veel ruimer van opzet dan de eerste, hechter en beter onderhouden. Zelfs had het woonhuis twee verdiepin gen; vroeger moet de eigenaar, een groot grondbezitter, hier zelf gewoond hebben. AAN DE MAALTIJD. De kennismaking met Madame en Mile Griet Van der Linden was allerharte lijkst. Het was juist etenstijd en graag gaven we gevolg aan «Je, uitnoodiging meteen maar toe te tasten. 'Mede zat aan tafel een Fransche knecht; zulke werk- kraohten verdienen hier f 0.75—1.— plus de kost. De maaltijd verdient aparte ver melding: eerst soep, toen Fransch brood met spiegeleieren, een en ander met zoo veel cider of wijn als men verkoos. Ver volgens gekookte ©end niet aardappelen, die niet apart opgediend werden maar in de zelfde schaal in het vet rond de eend dobberden. Als groente: veldsla en „ar tisjok", precies heel groote stekeldistels, die gekookt worden geserveerd. Wie ze lust verwijdert eerst de bloemblaadjes en doet zich dan te goed aan het zaadge- deelte, een grijsachtige stijve massa. We proefden er een snippertje van, maar lie ten het daarbij. De smaak is niet te be schrijvenAls toespijs kwam er ten slotte nog stijfgekookte havermout op tafel, wèlbesproeid met cider of wijn. Na het eten is het in het boerenbedrijf hier gewoonte 'een uurtje te slapen. Wij zouden echter de voorkeur aan een wan deling in de omgeving hebben gegeven, ware het niet, dat de regen spelbreker was. We hebben ons toen met beoefening van de Fransche taal onder leiding van Griet en met een dansje op Jan's mond- orgelmuziek onledig gehouden. Ik hoef w el niet te vertellen, dat het jan hier best aanstond. De bevolking is, er algemeen zeer vriendelijk en opgeruimd van aard en dan past men zich als Texelaar hier gauw aan. In enze voorraad rookartikelen was in middels een bres geslagen. Wij er op uit naar een „Bureau du Tabac", tevens post kantoor. De tabaksverkoop is hier in han den van de staat en meestal is deze aan oorlogs-invaliden of -weduwen toever trouwd. Daar hadden we geen bezwaar tegen, integendeel, maar alle rookgerei is hier bar duur en nog erg slecht op de koop toe. Dat stond ons minder aan. BOB KUIPER. (Wordt vervolgd.) ZOO SPRAK. REYNAUD, Fransch minister: Frank rijk begint de oorlog onder veel betere economische en financieele omstandighe den dan de vijand, die reeds in groote mate is uitgeput door de geweldige in spanning bij de oorlogsvoorbereiding. In economisch en financieel opzicht is het Duitsche organisme zeer kwetsbaar. Op dat front heeft Hitier geen versche troe pen meer. Nu de oorlog op gang is, te land, in de lucht en ter zee, wordt het varen in de buurt van Europeesche landen met de dag gevaarlijker. Dagelijks wordt zoo wel door Nederlandsche oorlogsbodems als door vreemde strijdkrachten aan het mijnenveld in de territoriale wateren grooter omvang gegeven, teneinde on- gewenschte bezoekers te weren. Indien het daarbij bleef, zou het gevaar tot die met mijnen bezaaide gebieden b&oerkt blijven, doch straks breken de najaars stormen los en dan raakt menige mijn op drift. Dan vooral breekt voor de zee varenden een tijd vol gevaren aan. Wie zich dan bij avond op zee waagt, s,1elt zich bloot aan de gevolgen van een mijnontploffing. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, weten we maar al tegoed uit de jaren 1914—1918. De heer Jurr. Beumkes, conducteur T.E.S.O», weet daar van inee te praten. Het spreekt vanzelf, dat de Texelsche boot niet varen zal, wanneer de duisternis reeds gevallen is of wanneer het nog niet voldoende dag is geworden, om de man op de voor plecht in staat te stellen tijdig voor mijnengevaar te waarschuwen. Het is gebeurd, aldus de heer Beum kes, dat we op één reis van Den Helder naar Texel viermaal een mijn zagen. Een paar maal hadden we benauwde oogen- blikken. Ik herinner ine b.v. dat wfe bij ijsgang de Texelsche haven moesten ver laten. Dat zou op zichzelf zoo'n be zwaar niet geweest zijn, maar w,e waren nog geen kilometer buiten de haven of we zagen zoo'n gevaarlijke sinjeur tusschen het ijs bekneld zitten. Twintig meter van ons afEen groote stang was dwars over de mijn heen bevestigd. Die had je maar aan te raken en je was er geweest. Bovendien verhoogde het kruiende ijs de kans op een ontploffing niet weinig. Wat hebben we toen gemarteld om met de boot uit deze buurt te komen. En dan is er nog een geval, zoo vertelt de heer Beumkes verder, dat ik me her inner alsof het gisteren gebeurde. Een mijn was met de vloed naar Den Helder gedreven, maar raakte juist voor de ha venmond vast, vermoedelijk doordat er nog 'een stuk staaldraad aan vast zat, dtat haken bleef. Een hachelijk geval. De mijn kon loslaan en had gemakkelijk tegen de glooiing of de steiger kunnen botsen. Wij moesten er langs, maar zochten aan boord zooveel mogelijk een „veilig" plekje op. Aan de steiger vms geen mensch te be kennen. Ieder, die op de hoogte was van het dreigend gevaar, hield zich zooveel mogelijk buiten schot, totwakkere ma rinemannen het monster onschadelijk maakten. 11 Januari rapporteerden wij wel twee mijnen op Texelstroom, terwijl er aan de Noordzeekust tusschen De Koog en De Westen wel tien aan wal dreven. Heel Oudeschild weet nog van de bange uren, die het moest doorbrengen, toen een mijn dicht onder de kust was beland en vele bewoners op hoog bevel hun woning tijdelijk hebben moeten ontruimen. We danken aan de heer Jurr. Beumkes voorts deze lijst, vermeldende de mijnen, die alleen reeds op het traject Texel—Den Helder van de Texelsche boot af zijn waargenomen. JAAR 1914: 19 Dec. 1 mijn bij de Noordkaap (ten W. van O.S.) JAAR 1915: 11 Jan.: 2 mijnen op Texel stroom; 1 Febr.: 1 mijn bij de Kaap (ten O. van O.S.); 2 Maart: 1 op Texelstroom; S Maart: 1 in de Kerken (ten O. van O.S.); 13 Dec.: 1 op Texelstroom. JAAR 1916: 12-14-15-17 Jan.: 1 mijn bij NieuwesChild; 17 en 19 Febr.: 1 op Texelstroom; 12 Juni: 1 in Nieuwediep; 12 Juni: 1 op Texelstroom; 12 Juli: 1 bij DE EERSTE MIJNEN. De heer Jurr. Beumkes berichtte ons later, dat Maandagmorgen op de Vlieree een drijvende mijn on schadelijk is gemaakt en dat er zich gistermorgen twee dwars voor de haven vertoonden. Opgepast, zeevarenden! 't Horntje; 28 Aug.: 1 bij de Stuifdijk; 20 Oct.: 1 bij Z.W. bakens; 24 Dec.: 1 aan Pr. Hendrikdijk; 28 Dec.: 1 bij Schoenderhoek (ten O. van O.S.). JAAR 1917: 15 Juli: 1 bij de haven; 28. Juli: 1 mijn op Texelstroom; 2 Sept.: 1 bij de Mok; 14 en 15 Sept.: 1 op Texelstroom; 21 Sept.: 2 mijnen op Texelstroom; 29 Sept.: 1 op Texelstroom; 2 Oct.: 1 in Bostonnegat; 6 Oct.: 1 op Lutjewaard; 13 Oct.: 1 op Texelstroom; 14 Oct.: 1 bij fort Harssens; 24 Oct.: 8 bij de Mok en Den Helder; 26 Oct.: 1 in Bosgat; 28 Oct.: 1 voor Oudeschild; 29 Oct.1 bij de Mok. JAAR 1917: 14 Nov.: 2 op Texel stroom; 22 en 24 Nov., 2-4-7 Dec. 1 op Texelstroom; 29 Dec.: 2 aan de dijk ten O. van O.S. JAAR 1918: 16 Jan.: 1 op Texelstroom; 1 Maart, 6 en 21 April: 1 op Schanzer- vvaard; 6 Mei: 1 voor de R.K. kerk te O.S.; 10 Juli: 1 bij de Noordkaap; 7 Aug.: 1 op Texelstroom; 21 Aug.: 2 op Texelstroom; 13 Sept.: 3 op Texel stroom; 16 Sept.: 1 op Texelstroom; 17 Sept.: 1 aan de dijk P.ri.Polder; 24 Sept.: 1 op Texelstroom; 7 Oct.: 1 bij de Noord kaap; 8 Oct.: 1 bij 't Horntje; 9 Oct.: 1 bij Oudeschild; 11 Oct.: 1 op de Schan- zerwaard; 17 Oct.: 1 bij 't Horntje; 20 Dec.: 1 bij Nieuwe-, 1 bij Oudeschild; 28 Dec.: 1 bij de Stuifdijk. JAAR 1919: 4 Jan.: 1 bij 't Horhtje; 4 Jan.: 1 bij Oudeschild; 11 Febr.: 1 op Texelstroom in het ijs; 22 Juli: 3 bij 't Horntje; 7 Aug.: 1 bij Den Helder; 28 Aug.: 1 op Texelstroom; 25 Sept.: 1 bij de haven; 24 Nov.: 1 op Texelstroom. JAAR 1920: 21-29 Juli, 20 Aug. en 2 Nov.: 1 op Texelstroom. JAAR 1921: 1 op Texelstroom. Ja, zelfs in 1931 is op het Texelsche strand nog een mijn aangespoeld; in 1933 moest er bij de Afsluitdijk nog een on schadelijk worden gemaakt. Een lange lijst is het, welke getuigt, van de gevaren, waarop wij bedacht moe ten zijn. Het spreekt vanzelf, dat T.E.S.O. onder deze omstandigheden bij daglicht alleen veilig varen kan. De lijst vermeldt alleen de mijnen, die gezien werden, vele malen grooter was natuurlijk het aantal, dat niet werd opgemerkt. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING Wed. Jb. K., De Waal f5.—. WOL WORDT MEER WAARD. Van bevoegde zijde deelt men ons mee, dat dezer dagen op ons eiland wol is ge kocht voor f0.90 per Kg. ZOO SCHREEF SUNDAY EXPRESS., Engeland: Wan neer wij een vernederende vrede sluiten, 'is de zaak van de menschheid redde loos verloren. SUNDAY-TIMES, Engeland: Frank rijk en Engeland verwachten binnenkort een vredesvoorstel en van wie Door bemiddeling van Mussolini. Beide landen zullen antwoorden, dat geen vrede moge lijk is zonder vernietiging van het Hit- Ierisme en van de heerschappij van het brute geweld. EEN AVONTUUR IN DE ZOMERVACANTIE. jswr/ 'w 11. De veldwachter wilde het dadelijk onderzoeken. Hij floot zijn hond en liet het dier aan een der blikken ruiken. Even zoCht de hond snuffelend langs de grond. Toen had hij het spoor gevonden, waar op hij snel in de richting van het strand! ging. Op de plek, waar de smokkelaars de vorige avond de petroleumblikken had den begraven, begon de hond de grond los te woelen. De veldwachter en onze vrienden waren er spoedig bij en hadden ©ven later de blikken uitgegraven. 12. Juist waren ze hiermee klaar, toen twee mannen naderden. De eene was de-i kelfde kerel, die ze de vorige dag ook hadden gezien. Met doodonschuldige ge zichten slenterden ze naderbij. De groot ste vroeg, schijnbaar heel verwonderd „Wat willen jullie met onze petroleum? We hebben dat goedje nodig voor onze visserssohuit. We mogen 't toch zeker wel opbergen. Er gebeuren hier zulke vreemde dingen. Een mens kan nooit te voorzichtig zijn". Hier kon de veldwach ter weinig op zeggen. (Wordt vervolgd.) TEXELSCHE ZVVEMVEREENIGING. Eenigszins woelige zee. Moeilijke prestaties. 21 geslaagden. Veel belangstelling. Zondagmiddag had, evenals vorige ja ren, weder het diploma-zwemmen plaats. Leerlingen, welke deze zomer van Bad meester Van Beek les hadden ontvangen, konden Zondagmiddag hun vaardigheid in de zwemkunst toonen. De heer F. Marx, eerder badmeester te Tilburg, was de laatste tijd, toen onze badmeester door mobilisatie in militaire dienst moest, zoo bereidwillig diens taak over te ne men en ook de lessen konden dus verdere voortgang vinden. De laatste 14 dagen was nog eens extra geoefend en zoo kwam het, dat deze middag 18 candidaten het door hen zoo begeerde diploma ont vingen, n.l.Aagje v.d. Sterre Kd.; Tine en Johanna van Maldegein, Charlotte Boon Td. (Oudeschild); Sylvia Alkema, Liesje van den Ban, Corrie Keijser Pd., Lientje Komdeur (Den Burg); Alle Kok Gd. (Laagte); Annie Kikkert (Zuid- haffel), en Nelly Swart (bij De Koog); Nico Eelman Az., A. de Bliek (DenBurg); Wolter Voólstra (C.Z. Eendracht); Jan Bremer (Rozenhout)Ab. de Ruijter Dz., (O.Schild); Jac. Koorn Tz. (de Westen) en Kees Mantje Pz. (Rembrandt). Reeds eerder slaagden Pietje Lievense en Fred die van der Ham (Den Burg.) Onze zwemvereeniging kweekte dus weer nieuwe zwemmers(sters) en bewees, gezien het aantal geslaagden, het nut van haar bestaan. Aangezien er deze middag een tamelijke golfslag was, wat het te be halen diploma niet vergemakkelijkte, was het daarom niet minder goed verdiend. Zij, die het behaalden, hebben getoond, aan de gestelde eischen goed te kunnen voldoen. En nu maar weer verder cefenen en propaganda gemaakt voor onze mooie vereeniging. We hopen, dat er uit deze geslaagden zich eenmaal een kern vormt, die zich gaat toeleggen op het reddend zwemmen, waardoor ook aan ons strand een Reddingsbrigade zal kunnen worden opgericht. Deze week blijft het lokaal nog ge opend. Zondagmorgen moet het vlot weer worden opgehaald. We rekenen daarbij, evenals vorige jaren, weer op flinke hulp. L. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND. Purmerend. De 60-j. eohtgenoote van stationschef Van Riet, viel bij liet rui tenlappen door een ruit van de overkap ping op het seinhuis en was op slag dood Den Haag. De vier vakcentrales hebben de Minister van Defensie om ver hooging der kostwinnerschapvergoedin gen verzocht. Den Haag. Ingesteld is een com missie voor botlemproductie, die zal zorgen, dat die gewassen worden ge teeld, welke noodig zijn tot verzekering van de voedselvoorziening van mensen en dier. In de prov. Utrecht zal een kom van geringe omvang met water worden gevuld om de inundatiemogelijkheden, waarover ons land beschikt, te allen tijde te verzekeren. Den Bosch. Tegen een rijwielhande laar, die de prijzen van fietsbanden met 75 ct. had verhoogd, is procesverbaal opgemaakt. De banden zijn in beslag ge nomen. Te Amsterdam is op het Paleis voor Volksvlijt-terrein de Spoorwegten toonstelling geopend. De heer K. J. J. Lotsy is benoemd tot sportleider in het leger. Te Zeist is een 68-j. wielrijder door een auto gegrepen en gedood. De bestuur der treft geen schuld. Te Rietveld reed de 34-j. motor rijder J. van 't Woud uit Alphen a.d. Rijn in de mist tegen een stilstaande auto. Hij was op slag dood. De duorijder R. Vu rens uit Waddinxveen werd ernstig ge wond. Te Utrecht werd een 40-j. rangeer der tusschen twee wagens gedood. Te Goor schrok een paard, waar door het tegen een passeerende auto liep. De voerman, de 23-j. J. Schreijer uit Ambt-Delden, werd gedood. Het Nederl. Olympisch Comité staakte de voorbereidingen voor deelne ming aan de a.s. Olymp. Spelen en stelt zich ter beschikking van de Minister van Defensie om mede te werken aan maat regelen voor ontspanning der gemobili- seerden. Te Hilligersberg reed een auto te gen een met volle vaart rijdende tram. De bestuurder van de auto, de 54-j. bouwkundige A. van Veen, werd gedood, zijn vrouw bleef ongedeerd. De andere in zittenden, het echtpaar Munnink en diens 14j. dochtertje werden ernstig gewond. De Nederl. regeering protesteerde te Berlijn tegen neutraliteitsschending door een Duitsch vliegtuig. Jaar Ingelegd Terugbetaald 1939 26.721 23.520 1938 36.750 12.603 1937 17.410 13.465 1936 15.268 3.163 1935 19.350 6.428 1934 20.932 5.605 1933 18.277 10.201

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2