TWEEDE BLAD WAT OORLOG VERSLINDT TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Woensdag 13 Sept. 1939 mmmini 2 GEMEENTE TEXEL ui HAMSTERBESCHIKKING 1939. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat de Hamsterbeschikking van de Minister van Economische Zaken ook van toepassing is verklaard op: petroleum, plantenvet, gesmolten rundvet, gesmolten reuzel, rauw rundvet, rauwe reuzel, ge draaid ot' gema'en dierlijk vet en ge mengde dierlijke vetten. Onder de Hamsterbeschikking 1939 valien dus thans de volgende soorten van goederen: Rijst, rijstebloem, rijstmeel, gemalen rijst, tarwebloem, en tarwemeel, rogge bloem en roggemeel, havermout, gort, vermicelli, macaroni en spaghetti, maïze na, groene erwten en spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capucijners en ro zijnerwten, andere soorten gedroogde peulvruchten, witte suiker, basterd suike slaolie, raapolie, boterolie en andere spijs oliën, bak- en braadvet, margarine, koffie, koffie-surrogaten, thee, cacao, harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoe der, zeepvlokken, zeepschilvers, waschpoe- dcr, alle soorten kaarsen, petroleum, plan tenvet, gesmolten rundvet, gesmolten reu zel, rauw rundvet, rauwe reuzel, ge draaid of gemalen dierlijk vet, gemengde dierlijke vetten. Van deze soorten goederen is het ec<A ieder verboden zich binnen een kalender- week meer te, verschaffen dan hij of de croep vanpersonen voor welke hij gewoon fs zich die goederen te verschaffen, daar van gedurende een week pleegt te gebrui ken. Het afleveren van de goederen is slechts toegestaan, indien ter zake van de afleve ring door of namens de leverancier n tweevoud wordt uitgeschreven een afle ver ingsbewijs, vermeldende de dagteeke- mn<z van de aflevering, de soort en de hoeveelheid der afgeleverde goederen en de naam en het adres van de leverancier, en van degene, die de goederen moet ont vangen Het aldus in tweevoud uitge schreven afleveringsbewijs zal op ïedvr exemplaar voorzien moeten zijn van xn door of namens de leverancier daarop te stellen handteekening. Van het aflever,ngs bewijs zal één exemplaar door de leveran cier, het andere door dengene, die de ooederen ontvangt moeten worddn be waard gedurende een termijn van ten minste drie maanden om dit op eerst; aanvraag aan de bevoegde autoriteiten t_ toonen. Het vervoeren van de goederen is slechts toegestaan, indien één der hier voor bedoelde exemplaren van het aflev ringsbewijs de goederen vergezelt. Het voorhanden of in voorraad hebber van de genoemde soorten van goederen, voor zoover aangeschaft na de inwerking treding van de desbetreffende beschik kingen van den Minister van Economische Zaken, is aan een ieder slechts toege staan, indien het hiervoor bedoelde exem plaar van het afleveringsbewijs kan wor den overgelegd. De hiervoor gegeven voorschriften zijn niet van toepassing op het afleveren aan het vervoeren naar en het in voorraad hebben door hem, die gewoon is in be doelde soorten van goederen handel te drijven. De Prijsopdrijvings- en Ham ster wet 1939 stelt op handelen in strijd met de voorschriften of nalatigheid in de mie- ving daarvan gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Texel, 12 September 1939. De Burgemeester voornoemd, KAMP. VLIELAND. DRUK SEIZOEN. Naar men ons van Vlieland bericht, is het seizoen buitengewoon druk ge weest, veel drukker Jan ooit te voren In het hoogseizoen was er geen plaatsje onbezet en honderden aanvragers hebben beriéht ontvangen, dat er geen plaats meer was..:*, Alle huizen in het Villapark Duinkeroord» waren bezet, soms meer dere gezinnen in een huis. Ull||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii«i|||||l milium ZOO SPRAK.... Illllliiiiiiiiiiipiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiullllil MINISTER GOERING, Duitschland: Chamberlain heeft Hitier de oorlog ver klaard. Wanneer hij de oorlog wil, kan hij hem krijgen in iedere gewenschte vorm. Een vrede met als inzet HJtler is voor een Duitscher ondenkbaar, want Duitschland is Hfitler en Hitler is Duitschland. Hitier vernietigen beteekent: het Duitsche volk vernietigen. We nemen alle ontberingen op ons ,maar nooit meer een dictaat van Versailles. FOKVEEDAG VOOR RUNDVEE op Texel, op 25 September a.s., georganiseerd door de Rundvee Fokvereeniging Texel. In een in dit voorjaar gehouden ajge- meene vergadering van Je Rundvee Fok- vereen. Texel werd o.m. besloten te trach ten, dit najaar een fokveedag voor rund vee te organiseeren. Ie dien e.nde richtte het bestuur vorige maand een circulaire tot de leden, waarin gevraagd werd in hoeverre daarvoor be langstelling bestond. Uit de antwoorden is wel geleken, dat verschillende leden hieraan hun me dewerking willen verleenen door inzending van een of meer hunner dieren. Aanvan kelijk heeft liet bestuur gemeend, gezien de weinig bemoedigende omstandigheden, waarin we momenteel verkeeren, de fok veedag niet te moeten laten doorgaan. Echter waren verschil Lende leden van ge dachte, dat het in weerwil van de om standigheden, toch gewenscht was de dag niet uit te stellen. Uiteraard zal een fokveedag voor rund vee op ons eiland, door het betrekkelijk gering aantal veehouders^ dat lid is van de Fokvereeniging, maar van een zeer bescheiden omvang zijn, terwijl daarnaast de kas der vereen, niet toelaat, hieraan veel ten koste te leggen. Het aantal rubrieken, dat voor deel name openstaat is danook vrij beperkt en omvat de volgende: Stierkaiveren, ge boren na 1 Febr.; kuikalveren geb. na 1 Febr.; pinken; 2-jarige, 3-jarige en oudere koeien benevens nog een rubriek stieren van iedere leeftijd. De dieren in de eerste 3 rubrieken moe ten zijn ingeschreven in het geboorte register der fokvereeniging, de dieren in de andere rubrieken behoeven alleen maar te zijn ingeschreven in het fokregister der vereeniging en behoeven dus als kalf niet te zijn geschetst en ingeschreven in het geboorteregister. De dieren in de rubriek stieren van iedere leeftijd moeten zijn in geschreven in het N.H. register of in het N.R.S. Behalve dus de dieren van de laatst genoemde rubriek, waarvoor mending ook openstaat voor niet-leden_ der ver eeniging, kunnen geen andere dieren wor den ingezonden dan die, welke het eigen dom zijn van leden der rundveefokver- eeniging. De bedoeling is vour iedere rubriek een of meer prijzen beschikbaar te stellen, terwijl door een enkele corporatie al reeds een prijs beschikbaar is gesteld Mogelijk, dat meerdere dit voorbeeld vol gen en op de?je wijze hun medewerking aan het deen slagen van een dergelijke dag verleenen. Tenslotte zij nog vermeld, dal van de heer Lr. L. de Vries, Rijksveeteeltconsu- lent voor Noordholland, bericht is ont vangen, dat hij zich gaarne als keurmees ter beschikbaar zal stellen, een en ander naar aanleiding van het verzoek daartoe door het bestuur der Fokvereen. aan hem gericht. S.V. TEXEL-NIEUWS Op ons terrein werd Zondag een wed strijd tegen het elftal van De Mok ge speeld, welke na een uiterst spannende strijd gelijk spel opleverde, waarmede beide partijen tevreden mogen zyn. De publieke belangstelling bleef onder onze verwachtingen. De thuisblijvers kunnen spijt hebben. De Mok kwam met een goed elftal. De keeper wekte door zijn prima spel groot vertrouwen. Als geheel kon van een slui tende comb, gesproken worden. Ook Texel, dat het ditmaal zonder P.Neijcns M. Vlaming en G. Witvliet moest stel-, len, maakte een goede indruk, waarbij de jongere generatie te veel op de voorgrond trad. T liet de kansen ongebruikt, zood it toch het probleem „voorhoede" nog niet is opgelost. Even over tijd laat onze Vrone vete raan die ook nu weer op goede wijze leidde, beginnen. ,T vet 'een zoodanig temp.» in, dat de M -verdediging alle zei len moet bijzetten Wel trachten de gas ten het spel te verplaatsen, maar T. is in Ihet eerste kwartier telkens een tikje snelr Ier. I 's spil stelt zich, evenals de kanthalfs goed op terwijl de achterhoede geen open'ngen laat. Zoo krijgt T. al spoedig cenige behoorlijke kansen, maar het schie ten is onzuiver en verder dan eenige cor ners komt het niet. We zien Ben e.n zeer lastige puzzle goed oplossen. Ab is op de rechtervleugel niet erg gelukkig, daar z'n voorzetten, hoe vlot ook van opzet, veelal te scher pzijn, terwijl Niek, eenige mooie passen jammerlijk mist of recht in de keeper z'n handen schiet. De gasten gaat het niet beter, ondanks het goede verdeden van de midvoor. Uit een ver nnar voren gegeven pass loopt Niek door, gaat ^en back voorbij, komt vlak bij de paal en plaatst dan zuiver naar Henk, die onhoudbaar inschiet: 1 0. Als bij een afgeslagen aanval Aric, met Henk Boon samenspelend, de bal op brengt, neemt de rechtshalf van de M. de bal over, geeft maar de vrijstaande rechtsbuiten, die zuiver voorzet, waaruit de linksbinnen inkogelt: 1 1. De 2e helft begint met een overwicht der bezoekers. Na 15 min. krijgt de M- Imidvoor de bal toegespeeld. Als we denken, dat hij naar de rechtsbuiten zal doorgeven, maakt hij een schijnbeweging, dribbelt tusschen de backs door en geeft de uitloopende Ben geen kans: 12. T. valt feller aan, maar de M-keeper redt hier keer op keer. Dan gaat Bertus er van door, maar de keeper pikt de bal weg. Ab geeft naar Bertus, deze naai Dick, waardoor 'de achterhoede om speeld wordt en Diks keurig gelijk maakt. Tot het einde toe blijft het jannen, maar gescoord wordt er niet meer. De uitslag lijkt ons goed. De wedstrijd was het aankijken waard. Voor de coinp. mogen, we nog heel wat goeds verwachten (zie oproep Militairen elders in dit nr.) Trainen: Donderdagavond 8 uur. adsp. 7 uur. Voor athletiek Zondagmc- gen D. D Prenten-, Kleur-, Teekenboe- ken. Keus uit groote voorraad. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Velen verwonderen er zich over, dat in het Westen nog steeds geen groot; veldslag is ontbrand. Men bedenke ech ter, dat het aan de Fransch-Duitsche grenren geen bewegings-oorlog geldt, zoo als in het begin van de vorige, doen reeds direct al een stelling-oorlog, zoo als we die kennen van het latere West-- front. En méér dan dat, want thans is geen sprake van veldversterkingen, die al' vechtende aangelegd en verbeterd zijn integendeel, de Fransche en Duitsche strijdkrachten in het Westen zijn ver schanst in permanente linies, zij het dan ook volgens verschillende strategische be ginselen aangelegd. Wat hier straks te wachten staat, is: de „materiaal-oorlog", die we nóg ken nen uit de tweede helft van 1914—'18. En daarvoor is langjarige voorbereiding noodig (geweest) en thans een tijdroo- vende opstelling, conoentratie en voor- reiding ter plaatse. DE OORLOG 1914—1918. De Franschen gingen de wereldoorlog in met 3900 stukken geschut van 7.5 cM. (de z.g. soixante-quinzes), benevens met een voorraad van 5.700.000 stuks projectielen. In 1917 stonden aan Fransche zijde reeds 6000 stukken in batterij aan het Westfront, die per dag zestig millioen stuks projectielen verschoten, dus ruim tien maal de hoeveelheid, waarmede zij de oorlog waren ingegaan. De Duitschers verschoten in de slag van Malmaison in zes dagen tijd 68 milli oen kilo munitie, dat is dus ruim 11 miS- lioen kilo per dag en op de hoofd-aan- valsdag zelfs 12». millioen kilo, dat ij dus op een enkele dag 30 treinen elk van 50 w agons. Op die eene dag werden mécr artillerie-projectielen verschoten dan in de geheele Fransch-Duitsche oorlog van 1870-1871. I e Franschen schoten op 26 Septem ber 1917 bij de aanval in Champagne 1.670.000 projectielen uit 3650 vuur monden EEN TEGEN ACHT. Het behoeft dan ook geen verwonde ring te wekken, dat Duitschland medio 1918 2y-> millioen soldaten, van wie de helft nog geschikt was voor frontdienst, aan het leger moest onttrekken, omdat de industrieels productie niet langer in evenwicht was met het verbruik aan het front. De ervaring is dan ook geweest, dat om één soldaat aan het front van het ncodige te voorzien, acht arbeiders en arbeidsters achter het front aan het werk moeten zijn. Omdat de gevechtskracht van het mili taire front in sterke mate afhankelijk is van het produoeerende vermogen van, het burger-front, zullen de strijdende par tijen alles doen om storend in de pro ductie van de tegenstander in ts grijpen en demoralisatie van dat burgerfront te bewerkstelligen door hongerblokkade en luchtbombardementen. WINKELSLUITING. We brengen in herinnering, dat met ingang van 18 Sept. a.s. de winkels Maandags t.m. Vrijdags weer oin S uur n in. gesloten moeten zijn. UW ACHTERLICHT. Ingang 21 Sept. wordt ingevolge mi nisterieel rondschrijven aan de politie strenge controle ingesteld op de rij wielachterlichten. VOOR DE MILITAIREN De» collecte bracht op te De Cocks- dorp f26,36; Z.Eierland f 18,01; Den. Burg v 182,30; Den Hoorn f 27,83; De Waal f 14,70, Oosterend f73,97; De Koog f36.60. Opgaaf van Oudeschild volgt neg. Totaal nu reeds 379,77. Namens de militairen: Hartelijk dank. WAARSCHUWING. Van bevoegde zijde wordt ter kennis van zeevarenden gebracht, dat op Vlie- stroom en Texelstroom mijnen zijnwaanr- genomen Alle veiligheidsmaatregelen die nen gelroffen te worden. Een later bericht meldt: Mijnen zijn langs de heele kust drijvende waargeno men. Weest op uw hoede. De Texelsche kotters zijn Maandag niet uitgevaren Zij zouden, om naar bui ten te komen, eerst tot nabij Gallants- oog hoogstens 1000 M. uit de kust mo gen varen, wat bij heftige branding niet te doen is. Bovendien neemt het mijnen gevaar inet de dag toe. DR. A. VIS TE BEVERWIJK. De Doopsgez. Kerk te Beverwijk was geheel gevuld, teen Dr. A. Vis daar Zon dag zijn intrede deed. Van Texel waren veel Doopsgezinden met twee autobussen naar Beverwijk getogen. Dr. Vis hield een predicatiie naar aanleiding van Joh. 21:15-17 en dankte in zijn slotwoordo.a. de Texelaars, voor wie." aanwezigheid spreker zeer erkentelijk verklaarde te zijn. Namens de kerkenand werd Dr. Vis toe gesproken door de heer N. Luyt, na mens de N. Holl. Vereen voor Gemeen- tedagen door ine.j da. A. Leistra, predi- dikante te Edam, namens de plaatselijke. Gemeentedag comm. door Ie heer Jae. Groot. Ds. Van Calcar, in wiens plaats Dr. Vis benepen werd, zond uit Cali- fornic een telegram, luidende: „God zege- ne 't werk van de nieuwe leeraar. Wij leven inet u mee". DE BLOEMBOLLEN. Nu de oorlog is uitgebroken en En geland, dat de grootste afnemer was van onze bloembollen, de bolleninvoer heeft verboden, ziet het er voor het boilenvak zeer slecht uit. Het is te begrijpen, dat de besturen van de verschillende kweekersorganisa ties zoo spoedig mogelijk bijeenkwamen om de toestand onder de oogen te zien en de te nemen maatregelen te bespreken. Zoo vergaderde het H.B.iG. Maandag te Haarlem. De afd. Texel was daar door Ihaar voorz., de heer S Flens, verte-, genwoordigd. Medegedeeld werd de stand van de bloembol lenuitvoer op 5 Sept. j.l. en de vergelijkende cijfers van vorige jaren -(totale uitvoer) vroege late hyacinthen tulpen tulpen narcissen 1937 68 230 322 94 1938 70 243 386 98 1939 43 122 255 66 (alles in millicenen stuks). De uitvcer van hyacinthen en late tul pen is dus slechts 60 pet. van vorig jaar, van vroege tulpen 50 pet., van narcissen 70 pet. De laatste dagen kon nog wat naar Duitschland worden gezonden, hoewel met groote moeilijkheden gepaard ging. De toestand in Engeland is slecht. Er liggen nog groote partijen opgeslagen, die nog niet zijn afgeleverd. Daarbij kwam nog het invoerverbod. De exporteurs wilden voor verder exp. n. Duitschland bij 't Surplusfonds om steun aankloppen en wel voor een, bedrag van f 250.000. Natuurlijk kan het Surplusfonds dit alleen niet dragen, zoo dat de regeering om subsidie moet wor den verzocht. Vandaag zal in Den Haag weer een vergadering vaji alle organisaties van het bloembollenvak worden gehouden. Namens het H.B.G, zal worden voorge steld het tulnen-areaal met 30 pet. in te krimpen (de inlevering van 25 Kg. tulpen moet dan vervallen), en het hva- cinthen-,areaal eveneens met 30 pet. Daar aar de overkant de narcissen reeds ge plant zijn kan een dergelijke maatregel voor het narcissen-areaal niet worden genomen. Deze l?ePerkingen zijn pro gressief bedoeld, de kleine teler behoeft dan minder in te krimpen dan de groote. Al zijn de vooruitzichten zeer somber, het moet toch eenigermate een geruststel ling zijn, dat alles in het werk worldt gesteld om de moeilijkheden het hoofd te bieden.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5