De Wereld Het Texelaartje wordt Texelaar. IN KAART ONZE RUNDVEE FOKDAG. I MANNEN VAN 's WERELDS SCH0UWT00NEEL. OOCGfü» _BAK< ENGELAND '\C BELGIË FRANKRIJK NEDERLAND EN BELGIË TUSSCHEN HAMER EN AAMBEELD. Nederland en België varen m hetzelfde schuitje, wat betreft het gevaar van schen ding van hun luchtgebied. ENGELAND-POLEN. De Poolsche ambassadeur te Londen, Graaf Edw. Raczynski, hield een toespraak voor de Brit- sche Radio, waarin hij de Polen een groet van Chamberlain bracht. Zouden de Polen niet liever wat Engelsche vliegtuigen en kruisers hebben gezien? Een tentoonstelling, waarop onze Fokvereeniging met groote vol doening terug kan zien. De rubrie ken oudere melkkoeien en pinken werden door de jury-leden als „best" gekwalifioecrd. Het was voor de eerste maal, dat op ons eiland een tentoonstelling georgani seerd werd, waarbij alléén rundvee ter keuring werd aangeboden. De laatste, van wol- en rundvee, dateert van 1929...„ Dit feit, en daarbij in aanmerking ne mende de tijdsomstandigheden zal velen ongetwijfeld sceptisch tegenover derund- veefokdag hebben doen staan. Maar zij, die de plannen toch ten uitvoer hebben gebracht, zijn niet in hun optimisme te leurgesteld. en mogen met groote vol doening op deze dag terugzien. De heer Jb. Roeper Johz., de volijve rige secretaris der Fok- en Controlèver- eeniging, welke vereen, deze expositie georganiseerd heeft, mag een woord van lof worden toegekend, voor de kranige wijze, waarop hij zich in deze van zijn taak gekweten heeft. De organisatie toch werd nagenoeg alleen door hem verricht. DE OPENING. De bestuursleden van de Fok- en Con- trolevereen., kwamen omstreeks kwart over tien in hotel de Lindeboom bijeen. De voorz., de heer C. de Wit. heette in het biezonder welkom de heeren keur meesters, te weten Ir. L. de Vries, C.Kuip en IJ. Lap. Spr. hoopte, dat de dgg aan zijn doel zou beantwoorden. Het is in de eerste plaats, aldus spr., een demonstra tie van de fokkers onderling. Mogen de niet-leden hierdoor het nut van onze Fok- vereen. inzien en zich als lid laten in schrijven. Het aantal leden is betrekke lijk gering; het bedraagt thans 23. Mede nog door de schrale kas (de kosten der controle worden zoo laag mogelijk ge steld) kan de fokveedag slechts een zeer eenvoudig beeld bieden. Hartelijk dank brengen we de Hoornder Stierenvereen., de Kundvee-t.b.c.-bestrijding, de Prov. Bond van Rumdveefokvereen. en C. Z. De Eendracht voor hun medewerking door het beschikbaar stellen van geldprij zen en(of) medailles. Ir. De Vries, hierop liet woord ver krijgende, achtte het wenschelijk ook de productiecijfers van de moederdieren te beoordeelen, wanneer twee of meerdere stierkalveren op zichzelf beide voor de eerste prijs in aanmerking zouden komen. Spr. achtte de keuring voor onze fok- vereen. van groot belang. Een jaarlijk- sche keuring vond hij evenwel overbodig. Om de 3 óf 4 jaar vond hij voldoende. Hij wees voorts op het groote nut van een fokvereen. en was verheugd, dat zij zich door de tijdsomstandigheden niet heeft laten afschrikken. Aan de vaste wal werd menige plaatselijke fokveedag uitge steld. Spr sprak tenslotte de hoop uit, dat deze dag zou slagen en dat het suc ces een toename van leden tengevolge zou hebben. Flierop begaf men zich naar de Groene- plaats, waar de bloem van Texel's rund vee tentoongesteld was. Niet-ingewijden hebben kunnen vermoeden, dat net ook een rammenkeuring gold, een der midden vakken was n.l. door eenig-e tientallen exemplaren bezet, voorts was er een flink aantal schapen. De deelname aan de fokveedag stond slechts open voor leden van de Fokvereen. van wie onge veer 50 pet. dfeelnam. In de rubriek- stieren kon ook door niet-leden worden meegedongen. Er waren in totaal 58 inzendingen. Waar wij vermeldden, dat „de bloem van het rundvee" tentoongesteld was, laat het zich makkelijk begrijpen, dat de heeren keurmeesters zich voor een veel omvattende taak geplaatst zagen. Een taak, die veel tijd vergde: Pas om streeks half een was de strijd befslist. De prijzen, door de vereen, uitgeloofd, be stonden nesp. uit bedragen van f5.—, f3.50 en f2.—. Het inschrijfgeld was op 50 cent gesteld. DE UITSLAG. STIERKALVEREN, geboren na 1 Fe bruari van dit jaar. 1. Frans van Kee 34, eigenaar C. de Wit, Eierland, fokker M.Bakker, Spijk. 2. Janus, eigenaar A.S.Kikkert, Tien hoven. 3. Kees Oscar, eig. P. Dros Bz., Eierl. Eervolle vermelding: Koba's Oscar, eig. M. Bakker, Spijk. KUIKALVEREN, geb. na 1 Febr.: 1. Koba 3, eig. Jac.Lap Kz., Den Hoorn 2. Kee 53, eig. C. de Wit. 3. Lena 3, eig. M. Bakker, Spijk. E.V., Kee 56, eig. C. de Wit. PINKEN: 1. Kee 51, eig. C. de Wit. 2. Kee 31, eig. P. Dros Bz. 3. Kee 47, eig. C. de Wit. E.V.: Anna 21, eig. Joh. Roeper Johz., Oosterend. TWEE-JARIGE KOEIEN: 1. Corrie 4, eig. A. S. Kikkert. 2. Christina, eig. P.v.Rossum, P. H. Polder. 3. Kee 46, eig. C. de Wit. E.V.: Nelly II, Joh. Roeper Johz. DRIE-JARIGE KOEIEN 1. Zwarte Sien 4, eig. M.Bakker; fok ker P. v. Rossum. 2. Ortje 17, eig. Jb. Roeper Johz., Den Burg. 3. Jansje, eig. J. M. Bakker. OUDERE KOEIEN: 1. Kee 35, eig.M. Bakker; fokker C. de Wit. 2. Koba 10, eig. J. M. Bakker. 3. Martha 1, eig. Wed. J. Beumkes, Den Hoorn. 4. Lena, eig. M. Bakker. E.V.: Juliana, eig. wed. J. Beumkes. STIEREN van iedere leeftijd: 1. Aafje's Roland, 3, eig. Stierenvereen. Den Hoorn; fokker C. Stapel Pz. 2. Athleet 31, eig. Stierenvereen. Den Hoorn; fokker A. Koopmans, Barsinger- horn. 3. Egbert 4, eig. Hoornder Stierenver., fokker D. Ruijter. Ook werden er groepen beoordeeld. C.Z. De Eendracht stelde hiervoor een medaille beschikbaar. Bekroond werd bet vee van resp. 1. C. de Wit; 2. M. Bakker;13. Joh. Roeper Johz.; 4. P. van Rossum, HET OORDEEL DER KEURMEESTERS. Ir. De Vries was zoo welwillend, ons eenige mededeelingen te doen omtrent zijn bevindingen als keurmeester: De exemplaren van de rubriek Stierkal veren, welke resp. met de le en 2e prijs werden bekroond, waren z.i. „aardige" dieren. De overige waren, „niet slecht", „vrij goed". De Kuikalvercn waren over het algemeen niet meer dan „vrij goed". De prijswumers waren „knappe" kalve ren. De rubriek Pinken was BEST. De 2-j. koeien waren vrij goed, dé 3:jarige matig. De oudere koeien daarentegen wa ren ZEER GOED. No. 1 van de stieren, Aafje's Roland, was ook best. (Een compliment voor de Stierenvereen. Den Hoorn, die deze stier aankocht van de heer C. Stapel Pz.). De groepen waren zeer ongelijk wat aantal en wat leeftijd betreft. De groep van de heer C. de Wit was van de beste uni formiteit en type; de groep van de heer M. Bakker omvatte o.a. drie beste melk koeien. Jammer, dat één exemplaar uit de toon viel en daardoor het geheel neer drukte. De groep van de heer Joh. Roe per was van Dehoorlijke uniformiteit en tenslotte was die van de heer Van Ros sum eveneens behoorlijk goed. Bij de keu ring van deze groepen heeft men zich niet geheel los kunnen maken van de aantal len. De productiecijfers waren beter dan voorheen. Ook het velgehalte bleek aan merkelijk verbeterd. Een bezwaar was, dat de aanwezige stieren daarentegen moeders hadden met ©en vrij laag vet gehalte". De heer De Vries prees het werk van de Stierenvereen. Hier wordt het goede- systeem toegepast; een beter uniformiteit zal er z.i. het gevolg van zijn. Ook de Texelsche keurmeesters, de heeren C. Kuip en IJ. Lap bleken de zelfde meening toegedaan. Zij beoordeel den eveneens de rubrieken oudere koeien en pinken als „best". Zoo heeft Texel zijn eerste apart-ge- organiseerde rundveefokdag gehad. Het is een geslaagde demonstratie geworden. De uitspraak van de jury werke stuwend in de toekomst. De belangstelling van de zijde van de veehouders was groot, terwijl we over de weersgesteld niet te klagen had den. HOE VIERDE KLASSERS VA(', DE LANDBOUWSCHOOL 1*. OVER DACHTEN Het is een zeer goede gedachte van ca heer Van den Ban geweest om de leerloffl gen van de vierde klas der lagere lairfl boiiwschool voor deze gelegenheid o»l eens tot keurmeesters te bevorderen, ll was de tweede maal, dat het schoolhool zijn jongens op deze wijze nieuwe kenifl bijbracht. Immers, waren zij ook drtfé aan het beoordeelen geweest tijdens I sChapenfokdag. Toen namen ook oul leerlingen daaraan deel. De heer Van dl Ban was ditmaal wel biezonder Lvijj den over de geleverde critiek. Op schol was eerst onderwezen, welke punten vofl al van belang zijn, er werd 'n eenvoud:^ maar degelijk systeem toegepast. Va scheidene leerlingen, aldus de heer Vel den Ban, waren zeer dicht bij de wa™ heid (lees; bij de uitspraak van dejurt De aanlokkelijke prijzen (de eerste v f 1.50) zulten hun gcede uitwerking nil hebben gemist en hen nog ernstiger .i de slag hebben doen gaan.... Dirk Witfs Z.-Haffel, ging met de daalder aan r, loop, Wim Roeper, Bargen, won de prijs, Cor Reuvers de derde. Bij de scHJ penfokdag wonnen J. Dros en Joop R<M per de prijzen. Wat nut zoo'n RundvJi fokdag mede al niet kan hebben. N.V.V.-PROPAGANDA. Zaterdag a.s. zal de luidsprekerau van het N.V.V. een propaganda-tocht ov l ons eiland maken. Met de boot van 12 I uit Den Helder arriveert de auto te Ouc S schild. Via Den Hoorn, De Koog, Zuk Eierland, De Cocksdorp, Oost, OosteraË en De Waal gaat het naar Den Burjt waar 's avonds op de Groeneplaats vrij moedelijk een film zal worden vertoom» POSTZEGELVERZAMELAARS. Men schrijft ons: Zij, die zich nog niet opgaven als I'M van de Vereen, van Postzegelverzain® laars en dit alsnog willen doen, word*; verzocht zich vóór 1 Oct. a.s. op te gevl bij A. W. Goedhart, Wilh. laan 45, Df. Burg. Reeds werd een tiental sympathij. betuigingen ontvangen. Zeer waarschij j? lijk zal begin Oct. de eerste vergaderijj worden gehouden ter bespreking van bij zonderheden. ||||||iniiiiniiiuijiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiii!niiiii«iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»i|||||l t IIIIIIIIIH! SPORT OP TEXEL lllllll|> lililliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiinniiiiniiiinniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinllllll m Officieele mededeelingen Tol sche Nood-Competitie. Het programma voor a.s. Zondag d October 1939 voor de T.N.C. Afdeeling A: Scheidsrechters Texel 2—De Koog 1 De Cocksdorp 1—Texel 1 Koning Tex. Boys 1—Burg 1 Nic. Ran j Afdeeling B: Texel 3—Tex. Boys 2 Jo Roem, 12 i I Oosterend 1—De Mok 1 Van Zeijlen j] Pomona 1Den Hoorn 1 J. Vosml (terrein De KooB Indien geen tijd vermeld is, wordt I 2 uur begonnen. De kampioenen van afd. A en B spell om het kampioenschap van Texel. De Competitieleider, J. E. L. van Ketel| Beide landen liggen, zooals op dit kaartje wordt verduidelijkt, precies tusschen Enge land en Duitschland in. Natuurlijk voert de kortste weg voor beiden dwars over Bel gië en Nederland; en het is wel zeer ver leidelijk om dezen kortsten weg te kiezen, zooals kortgeleden Engelsche vliegers ge daan hebben. Maar dan-komt de over treder in conflict met de neutraliteit, welke Nederland en België ten koste van alles willen en zuilen handhaven. Dit heeft reeds eenige malen geleid tot incidenten, o.a. in België, die wel geen ernstige gevolgen hebben gehad, doch be stelt hij zich er aan bloot, omlaag te wor den geschoten. Erger nog evenwel is, dat een dergelijke schending van onze neutraliteit telkens aan leiding geeft tot wrijving met de weder party. Duitschland zoowel als Engeland en Frankrijk, hebben zoowel Nederland als België (en Denemarken!) plechtig ver zekerd, de neutraliteit te eerbiedigen. Laten we hopen, dat niettegenstaande ver schillende inbreuken hierop van Britsche zijde, de verschillende luchtmachten zich voortaan in overeenstemming met deze ver zekering zullen gedragen, wezen nebben, dat de uiterste waakzaam heid is geboden. Het luchtruim boven een land behoort tot zijn gebied, evengoed als zijn territorium op de oppervlakte der aarde. Een hoogtegrens is nooit bepaald, dus daarop kunnen de overtreders zich niet beroepen. Schending van neutraal gebied kan en mag onder geen enkele voorwaarde worden geduld. Vertoont zich een vlieger van onverschillig welke andere dan Neder- landsche nationaliteit boven ons land dan Woensdag 27 September 1939. Een historische dag. Een mijlpaal bereikt op de levensweg van de Texelsche Courant. Onze courant zal van nu af aan op grooter formaat verschijnen, met vijf ko lommen op iedere pagina en bovendien met kolommen, aanmerkelijk langer dan die van de „oude" courant. Er was een tijd, dat het _,,Texelaartje" eens per week verscheen, maar het jonge boompje, door Langeveld en De Rooy geplant, groeide welig op. De Texel sche Courant vond reeds dadelijk een gunstig onthaal, zoodat besloten kon wor den het blad tweemaal in de week te doen verschijnen. Evenwel noopte het kleine formaat als regel tot de uitgave van een of meer bijbladen, een bezwaar, dat zwaarder be gon te wegen, naarmate de oplaag groo ter werd en andere drukkerijwerkzaam heden meer tijd vereischten. Om aan de technische moeilijkheden welke als gevolg can de mobilisatie nog toenamen het hoofd te kunnen bieden, maakten wij van de nood een deugd. Op welke wijze dit geschiedde, moge blijken uit het nummer, dat thans voor u ligt. We vertrouwen, dat de „Texelaar" ook in zijn nieuwe gedaante alom welkom zal zijn. Met op- of aanmerkingen, die tot verbetering kunnen leiden, zult u ons Steeds verheugen en verplichten. Slechts één doel staat ons vooroogen: TEXELS KRANT Dankbaar denken we terug aan de ja ren, die we met onze onvergetelijke com pagnon, Jacob Kooiman, hebben mogen arbeiden. Hij, een man van middelbare leeftijd, levenswijs, met rijke ervaring, wij nog maar een „broekje", aan het begin van een nieuwe loopbaan, onervaren maar bezield van het groot verlangen de Texelsche Courant zoo mogelijk tot nog grooter bloei te brengen. We brachten nieuwe rubrieken in de krant, nieuwe ma chines in onze drukkerij, en verzekerden cms van goede medewerkers. Maar wat de doorslag "af, was de groote sympa thie, waren de bewijzen van belangstel ling, w aarvan u, Texelaars en allen, die verder meeleven met wat op Texels bo dem voorvalt, ons op zoo ondubbelzinnige wijze hebt doen blijken. Dit gaf ons ver trouwen en nog meer lust tot de arbeid aan ons en uw „Texelaartje". Nog heugen ons als de dag van giste ren de hartelijkheid en de genegenheid, die ons bij gelegenheid van het 50- jarige bestaan van ons blad in zoo ruime mate werden betoond, door hoog en laag, door particulieren en corporaties, van allerlei ricliljng. InniiddeTs heeft on/e uplaag een re cord bereikt. Bijkan^ 2300 exemplaren. DUITSCHLAND Na het overlijden van de lieer W. Langeveld werd het bedrijf door de heer A. de Kooij, sainen met de heer Jac- Kooiman, voortgezet Trouw werden de principes, welke van de aanvang af als grondslagwaren genomen en algemeen als deugdelijk werden erkend, gevolgd. „Als \ve eerst maar 3U0 abonné's heb ben". Dat was de wensch, welke in de eerste jaren meermalen werd uitgespro ken. Welnu in de verwachting, dat de Texelaars hun krant zouden lecren waardeeren, werden de uitgevers niet te leurgesteld. De oplaag werd gestadig grooter. Weldra had het aantal exem plaren de 1000 overschreden. Na het uittreden van de heer De Rooij dreef de heer Jac. Kooiman geruime tijd die zaak alleen. Aan zijn groote werk kracht, zijn ruime blik, zijn scherp in zicht en bovenal zijn nobel karakter mag worden toegeschreven, dat hij, alle hin dernissen ten spijt, die zware taak op voorbeeldige wijze heeft kunnen vervul len. Maar op de duur zou dat niet moge lijk blijken; van Mei 1924Mei 1925 stond de heer S. S. Smeding hem bij de redactioneele arbeid ter zijde. Toen de heer Smeding naar Delft vertrok waar hij als redacteur aan de Delftsche Courant werd verbonden namen wij diens plaats in, waarbij wij ons voor namen, niets onbeproefd te laten, wat leiden kan tot versterking van de reeds zoo Jiechte band tusschen krant en le zerskring. IN >T TEXELSCH LAND IN IEDERS HAND. Met de verplichtingen, die wij daar toe op onze schouders moeten nemen, zijn we ten volle bekend. We hopen ook in de toekomst daaraan te kunnen vol doen. Toen ons blad een halve eeuw bestond, kwalificeerde Burgemeester Kamp ons blad als „een goede courant, die binnen de nu eenmaal gestelde grenzen het mo gelijke geeft". Mr. Kamp voegde daar aan toe, dat men de innerlijke waarde van een krant hier te lande nog altijd niet afmeet naar het aantal harer edities, het formaat of het getal der lezers. In derdaad: de innerlijke waarde daar zit 't hem in. We hopen in staat te zijn, het peil, waarop de Texelsche Cou rant dank zij de medewerking van /oovelen gebracht is, onverzwakt te handhaven, ja, zoo mogelijk nog op te voeren, opdat te allen tijde kan worden getuigd, zooals Buigenieester Gaar- landt destijds over het Texetaartje schreef „Voor zoo'n krant neem ik mijn hoed af". GRAAF CIANO ARMAND CALINESCU De Roemeensche premier, die vo rige week door leden van de IJze ren Garde wier grootste vij and hij was werd vermoord. GENERAAL VUILLEM1N Chef van de Generale Staf van I de Luchtmacht der Fransche Repu- I bliek. Minister van Buitenl. Zaken van Italië. Hij is een schoonzoon van Mussolini. 'GENERAAL SKWARCZYNSKI Een der aanvoerders van het^ Poolsche leger, leider van de Na-[ tionale Eenheidspartij.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2