rl De Wereld IN KAART MILITAIR MUZIEKCORPS. De oproep aan de bevolking van N. Hollands vasteland in vele Noordhol- landsche bladen geplaatst om gelden of muziekinstrumenten af te staan ten behoeve van de oprichting van een mi litair muziekcorps op Texel, had slechts een matig succes. Niettemin worden de pogingen om tot oprichting van een der gelijk corps te komen, voortgezet. CURSUSSEN VOOR MILITAIREN. De cursussen, welke voor de militairen zijn georganiseerd, mogen zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Het aantal deelnemers overtrof de stoutste verwachtingen. De Middenstandscursus is reeds begonnen. Aan het verzoek van de bevolking, door kapitein Naarstig in ons blad gedaan, om boeken voor deze cur sus at te staan, werd door verscheidenen gehoor gegeven, waarvoor hun veel dank verschuldigd is. De cursussen EngelsCh en Franseh en de motorcursus vangen deze week aan. DE HEER S. DE BOER OVERLEDEN. Zondag overleed te Sfieek in de ouder dom van ruim 70 jaar onze vroegere plaatsgenoot, de heer S. de Boer, ge- pensionneerd hoofd van School 1 en di recteur van de Rijksnormaallessen aldaar, 17 October 1890 werd de heer S. de Boer, daarvoor woonachtig te Bolsward benoemd tot onderwijzer aan de ULO te Den Burg. Ruim elf jaar woonde de heer De Boer op ons eiland, gedurende welke tijd hij veel studie maakte van de moderne talen en van het Texelsch dia^ lect. In Febr. 1902 volgde zijn benoe ming tot hoofd eener school voor O.L. onderwijs te Sneek. Nadat hij in 1924 wegens doofheid eervol ontslag had ge kregen, trok de heer De Boer zich in het bijzonder het lot aan van slechthooren- den, aan wie hij onderricht gaf in lip- lezen. Hij was een ijverig propagandist voor de invoering van de vereenvoudigde spelling-Kollewijn en legde zich be halve op de studie van de moderne Mid- del-Europeesche en Noorsche talen ook toe op de beoefening van wis- en natuurkunde, scheiki nde en cosinogra- fie. Zijn belangstelling voor ons eiland ver flauwde nimmer. Mede als abonné van ons blad bleef hij tot het laatst op de hoogte met wat hier voorviel. Over het Texelsch dialect verschenen van zijn hand verscheidene gedegen artikelen in ons blad. In ons Museum berust nog een door hem samengestelde woordenlijst met verscheidene bijzonderheden over dit dialect. Een welbesteed leven werd afgesloten. De overledene ruste in vrede. VOOR DE SOLDAAT TIEN vel papier, TIEN enveloppes. VIJF briefkaarten Samen voor TIEN CENT. Daarvoor naar BOEKHANDEL PARKSTRAAT. VROOLIJKE AVOND VOOR MILITAIREN. De opperste legerleiding heeft een com missie voor Ontwikkeling en Ontspanning van de gemobiliseerde weermacht ge woonlijk O. en O .genoemd in t' leven geroepen, welke zich bezighoudt met de geestelijke en lichamelijke belangen van de militairen in ons geheele land. Zoo engageerde O. en O. onder meer verschei dene artisten, welke overal, waar maar mi litairen zijn gelegerd, optreden met de bedoeling hun een vroolijke dan wel kunstzinnige avond te bezorgen. Het cabaret-trio, dat hier Maandag avond in Pens' Zaal de militairen amu seerde, was door O. en O. gezonden en natuurlijk uiterst welkom. Het troepje be stond uit mej. Beppy Murray, en de hee- ren Marcello, conferencier en Jan Hinse, die de pianobegeleiding verzorgde en eenige solo-nummers gaf op de accordeon De avond, welke o.m. werd bijgewoond door kapitein J. C. Schol, commandant van Texel, en echtgcnoote, burgemeester mr. Kamp en de heer Melissen, sccr. van de plaatselijke Comm. voor de militairen, werd geopend door kapitein Naarstig, die na een woord van welkom te hebben gesproken betoogde, dat de bedoeling van deze avonden was de opgewekte geest onder de troepen te bevorderen. Marcello tapte vele moppen, niet alle even geslaagd, maar meestal sloegen ze toch in, eenige kennelijk doelende op bepaalde militairen hadden zelfs een overweldigend sucoes. Zijn liedjes „Wat gaan we vooruit" en „Liegen!"i— waarvan het eerste meer geestig dan ori- gintel was, oogstten een hartelijk applaus. Met eenige goochelstukjes demonstreer de Marcello zijn geweldige vingervlug heid, terwijl hij in het schetsje: „Ac teur tegen wil en dank", tezamen met Beppy Murray zijn acteertalent demon streerde. Werkelijk een aardig schetsje, dat vlot werd gespeeld en waarom dan ook hartelijk is gelachen. Beppy Murray bracht eveneens ver scheidene liedjes, o.m. „Ik heb geen money", „Wat 'hindert 't nou" en „Ariel, liedjes, die voortreffelijk werden voorge dragen en geweldig insloegen. 't Was werkelijk een gezellige avond. Eenige aardige refreinen werden met veel animo meegezongen, er werd voortdurend gelachen en geestdriftig geapplaudiseerd. Het trio had natuurlijk ook zijn zwakke oogenblikken, maar daartegenover stond zooveel goeds, dat dit gaarne vergeten werd. Kapitein Naarstig sprak een slotwoord waarin hij zeide, dat de avond is gewor den wat men er van verwachtte: een vroo lijke, vlotte avond. Gisteravond trad het troepje nog eens op, nu voor militairen, welke in het noor delijk deel van ons eiland zijn gelegerd Maandag had het Zuiden en het cen trum zijn beurt. H. VEREEN1G1NG VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING VOOR DE LANDBOUW OP TEXEL. ALLE VOER BENUTTEN. Voedingswaarde van kafsoorten en van riet. Nu de omstandigheden dit noodig ma ken, wordt er door de veehouders uitge- droge stof boonenkaf (peulen) boonenstroo erwtenkaf (peulen) erwtenstroo haverkaf haverstroo roggekaf roggestroo (winter) g-erstekaf gerstestroo (winter) gerstestroo (zomer) tarwekaf tarwestroo riet (jong gedroogd) Uit het bovenstaande staatje blijkt dus, dat de voedingswaarde van kaf hooger is dan die van stroo. Wat het stroo betreft, kan worden opgemerkt, dat dit voedzamer is, naarmate de deelen dichter bij de korrel liggen. Wil men dan ook dezelfde stroograansoort gebruiken voor voeren en strooien, dan gebruike men de bovenste deelen voor voer, en de onderste deelen strooien. De kafsoorten kunnen aan melkkoeien tot 2 Kg. per dag per dier worden toege diend, vermengd met ander voer, b.v. natte pulp. Bij paarden kan men wel tot 5 a b Kg. gaan, vooral van tarwekaf dat ze graag opnemen. Bij voeren van groote 'hoeveelheden kaf aan paarden, hetgeen wat opstoppend werkt, is het evenwel gewenscht, dit voer te combineeren met voedermiddelen die wat afdrijvend werken, zoo-als b.v. bieten en haverstroo. De hoeveelheid dient men dan vooral ge leidelijk te verhoogen. zien naar voedermiddelen, (ook kaf), die anders dikwijls niet voor voeding worden gebruikt. Ter vergelijking met stroo zul len wij de gehalten van de kafsoorten hier meedeelen, alsmede die van het bij- behoorende stroo. vert. werk. eiwit zetmeelwaarde 85.0 4.0 22.0 81.6 3.2 19.0 86.0 3.7 20.0 86.4 3.4 16.0 86.2 1.4 29.0 85.0 1.0 17.0 85.7 0.7 22.0 S5.7 0.4 11.0 85.5 0.5 24.5 85.7 0.5 10.0 85.7 0.9 19.0 84.0 0.9 24.0 S5.7 11.0 85.0 0.3 25.0 PACHTCONTRACTEN. De Texelsche Commissie voor pacht zaken, ingesteld door de Texelsche Land bouworganisaties, heeft model pachtcon- tracten laten drukken, zoowel te gebrui ken bij huur van los land als bij huur van boerderijen. In deze modelcontracten is een bepaling opgenomen, dat ge huurd wordt tegen een prijs die wordt berekend jaar voor jaar naar de voor Texel geldende GLIJDENDE PACHT- SCHALEN. Zooals bekend hebben cn pachtkamer voor dit district, en pacht bureau voor N.H. Verklaard, zich bij de beoordeeling van Texelsche pachtover eenkomsten aan deze glijdende pacht- schalen te zullen houden. Model con tract als nu door de commissie beschik baar is gesteld, zal dus voor pachtkamer noch pachtbureau moeilijkheden geven. De contracten zijn tegen de kostende prijs verkrijgbaar bij de secretaris der Com missie: E. v. d. Ban, Koogerstraat 21, Den Burg. ZIEKE KARWIJ. We zonden Icarwij naar Wag-eningen, waaraan veel bruine bladeren zaten. We kregen onderstaande, als resultaat van het onderzoek Het bruin worden van de karwijblade- ren en het daarna afsterven komt dit jaar zeer veel voor. Aanvankelijk meenden we, dat dit moest worden toegeschreven aan' een aantasting door de wortelluis, maar het is wel gebleken, dat deze niet de hoofdoorzaak van het euvel is. Veeleer zal het bruin worden moeten worden toegeschreven aan een aantasting door de zwam Septoria. We vonden de ||ll||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii«iiiiiiiiniiii|||||| SPORT OP TEXEL TEX. BOYS-NIEUWS. Om 12 uur speelde het 2e elftal tegen de nieuweling in afd. B. n.l. De Koog 2. Aanvankelijk blijken de spelers elkaar niet te begrijpen, maar weldra komen zij er beter in. Vooral de militairen de- monstreeren knappe staaltjes voetbal. Ook de Boys zetten aardige aanvallen open het lukt hun zelfs de rust met een 2-1 voorsprong in te g-aan. Na de rust verslapte het spel der Boys, waardoor het einde nog een 6—3 nederlaag bracht, een verdiende over winning voor De Koog 2. Ons eerste had een rustdag. Velen gin gen Koogwaarts om de belangrijke ont moeting De Koog 1 - Den Burg 1 bij te wonen, welke echter helaas niet kon door gaan. Op ons terrein ligt veel werk te wach ten. Degenen, die willen helpen, melden zich bij de voorzitter. We 'hopen, dat het bestuur het scha- jjenvraagstuk op ons terrein zal weten op te lossen. Deze viervoeters brachten afgeloopen week veel schade aan het terrein. Voorts moet -een stokje worden gestoken voor de vernieling door som mige jongens tijdens de wedstrijden- Helpt allen mee het terrein in goede con ditie te houden. Voor elftallen a.s. Zondag zie de Texelsohe Courant van Zaterdag. M. S.V. TEXEL. Na lang geduld geoefend te hebben kwam L.M. de M. toch opdagen, waar voor ze een pluim verdienen. Om 11.15 kon begonnen worden. Reeds na en kele minuten, toen T 2 blijkbaar nog niet warm geloopen was, weet de L-miavoor bijna ongehinderd door te breken en Wim Geus te passeeren. T. pakt nu flink aan en weet gelijk te maken, waarna op nieuw de midvoor der gasten met een ferm schot de leiding herneemt. De T- lachterhoede weert zich goed en veelal is T. in de aanval, maar nog ontbreekt in deze linie het pittige doorzetten en samenwerken. Even voor de rust maakt Jan Bruin opnieuw gelijk. Na de hervat- Gerstekaf kan vanwege de aanwezigheid van kafnaalden slecht benut worden. De kafnaalden kunnen ontstekingen in mond en keel doen ontstaan. Men zij hiermee dus uiterst voorzichtig; beter is het, dit in het geheel niet te voeren. Kaf van ongenaaide gerst is evenwel uitstekend. Bij het voeren van kaf moet er voor ge zorgd worden, dat er geen schimmels en brandsporen in voorkomen. JONG gedroogd riet heeft nog een aardige voedingswaarde. Kan men riet dan ook door teeltbeperking van bloem bollen met als dekriet verkoopen, dan kan men dit dus voor veevoer gebruiken, mits JONG GEMAAID. Een oud gewas heeft véél minder voedingswaarde, terwijl een z.g. dood gewas zeer vermoedelijk voor de voeding waardeloos is. Jong riet kan men ook uitstekend inkuilen. Het Noordholl. Veevoederbureau Land bouwhuis Alkmaar. vruchtlichamen van deze zwam op alle tot nog toe gezonden monsters zieks karwij. Ook op de door u gezonden plan ten troffen we de pykniden aan, Men ziet ze vooral op de reeds geheel bruin geworden blaadjes. Met de loupe zijn de pykniden te zien en wel als zeer kleind zwarte puntjes. De aantasting zou naar alle waarschijnlijkheid te voorkomen zijn door bespuiting van het gewas met Bor- deauxsche of Bourgondische pap of andere koperhoudende middelen. Tiians is het echter wel te laat hiervoor. In samenwerking met de rijksland- bouwconsulent voor Noordelijk Gronin gen zijn enkele bespuitingsproeven ge nomen. Het resultaat is thans echter niet waai" te nemen en het is ook zee-Jl goed mogelijk, dat de bespuiting te laat heeft plaats gehad. Deze is n.l. geschied op reeds bruin geworden karwij. Ver moedelijk zal het gewas bespoten moe ten worden, zoodra het onder de dek- vrucht vandaan komt met nog een her haling in de herfst. We hopen volgend jaar in de gelegenheid te zijn de proef aldus te nemen. Misschien, dat ook in uw omgeving hiervoor animo bestaat. Behalve door Septoria, was de karwij die u zond, ook door wortelluis aange tast. Ook dit komt dit jaar algtemeen voor. De wortelluis brengt een gedeelte van haar ontwikkeling door op populie ren. Vandaar verhuist ze naar karwij, sla, enz. Nu kan de wortelluis wel eenige schade doen aan de karwij, maar of deze schade wel zoo groot is als vaak ver ondersteld is, is zeer de vraag. Wij trof fen n.l. dit jaar velden aan, ute prachtig, ontwikkeld waren en waarbij toch veel luis aan de wortels voorkwam. ting pakt T. flink aan en spoedig is het 4—2. Zelfs weet Ant. Verheijen er 5-2 van te maken. De score wordt zelfs tot 72 opgevoerd en pas tegen het einde slaagt de linksbuiten der bezoekers er in de stand op 7—3 te brengen, waarmede het einde komt. Jammer, dat er nog te weinig gestreefd wordt naar zuiver en snel uitgevoerde combinaties. Stellig zouden de resultaten nog beter kunnen worden. Maar dan moet ook ieder op zijn eigen plaats zich ge heel geven. Texel 1—Lumiters. Hier werd door de bezoekers flink partij gegeven, wat na de geruchten, verwacht werd. Na eenig verkennen aan weerszijden, komt T. iets ineer in de aanval. Dan blijkt, welke krachten in de verdediging schuilen. Toch blijft T. domineeren. Het weet na een kwartier, als Bertus een voorzet laat loopen, voor Dick, met 'n mooi schot de leiding te nemen. De be zoekers blijken vooral, wat de voorhoede betreft, nog niet op elkaar ingesteld. Eenmaal krijgt de L.-midvoor een pracht kans, maar hij schiet hoog over. Overi gens liet ook Ben zich niet van de wijs brengen. Onze 'halftime stelde zich op voeden in al werd er te veel op links ge speeld. Verschillende goede kansen voor het L-doel worden door onzuiver schieten gemist, terwijl de keeper heel vv,at werk heeft gedaan. Als Henk snel naar binnen drijft en een voorzet wordt verwacht, schiet hij via des keepers handen in het net: 2—0. Bertus krijgt een goede kans als hij alleen op het doel afgaat De kee per loopt uit maar B. schiet precies naast. De bezoekers, die blijkbaar hun ver wachtingen op hun rechtsbuiten hebben gebouwd, openen veelal over die vleu gel, maar ondanks het prima werk van deze speler wordt er niet gescoord en komt de rust met een 20 voorsprong. De L-ers zetten de 2e helft met een flink tempo in. Het schijnt wel, of de rollen omgekeerd zullen worden. Vrij spoedig is het 2—1, maar dan komt T. weer los. Na goed samenspel gaat Dick tusschen twee spelers door. Hij schiet via de paal no. 3 onhoudbaar inv terwijl Bertus voor no. 4 zorgt. Dan brengt Gom de bal op. Hij schiet tegen de lat, den voet te loopen. Het volk leeft voor namelijk van boschboüw en hout- en papier-industrie, van landbouw, veeteelt en textielfabricage. Reeds is gemeld, dat Rusland nog verder zou willen gaan en zijn begeerige blikken uitstrekt naar de rijke ijzerertsgebieden van Zweden, waarvan de plaatsen Kiruna en Gellivara de centra zijn. Zelfs is in dit .verband reeds genoemd de ijsvrije haven- ten blik op de kaart geeft een indruk stad Narvik in het Noorden van Noor- in J, DE LANDEN OM DE BOTNISCHE GOLF. T| PS Alexand/vvsk *Kirunax •Hoer 6e I li ra ra Witte F I N LAND Aland Helsinki UNIE Oost, zee la njdL 2='\ 9 Leninqreud. ESTLAND l an het belang, dat de Sovjet-Unie heeft ij een invloedssfeer in Finland en wie eet daarna ook bij Zweden. Finl.md een welvarend land met veel wouden en eren en daarom niet gemakkelijk on.iet wegen, die per jaar 4 a 5 mil hoen ton ijzer erts uitvoert. De Sovjet-Urne heelt als toegang tot de Noordelijke IJszee thans alleen de havens Alexandrovsk. Moermansk en Kola. waarna de terugspringende bal door Dick wordt ingeschoten, voor de 5e maal. De L. gaat zijn elftal wijzigen en slaagt er in, na snel passeeren, door haar rechts buiten, de stand op 5—2 te brengen, waarmede 'het einde kmot. L. behoort zeker niet tot de zwakste ploegen. Ze zitten flink op de bal, maar blijven spor tief. Bij T. was de halflinie het sterk ste deel, hoewel de samenwerking tus schen Arie en Henk niet erg vlotte. In de voorhoede deed Dick goed werk, Niek was voor de rust beter dan daarna, Ber tus is zeer 'actief, maar z'n schot was veelal zoek, Jan Gieles als altijd nog de tacticus, terwijl Henk een goede wed strijd speelde. Als het nu eein volgende keer nog wat rustiger is, en minder wordt gepraat, zal het zeker nog beter gaan. De leiding was goed. TRAINING. Door het slechte weer der laatste weken was het niet doenlijk- te oefenen. Natuurlijk hangt het slagen van deze avonden voor een groot deel van het weer af. Mocht echter het weer deze week geen beletsel zijn, komt dan allen op. Het is nuttig en zeker noodig. Aanvang 8 uur, adsp. 7 uur. D^D. BENOEMING. De heer H. v. Wijk, die sedert ruim twee jaar als medewerker aan de Texel sche Courant is verbonden, is dezer da gen benoemd tot 2e correspondent te Haarlem van het Algemeen Handelsblad. In de vacature is bereids voorzien door benoeming van de heer Jan Brusse, zoon van de oud-journalist en letterkundige M. J. Brusse. CURSUSSEN. We brengen in herinnering, dat de cursus bemestingsleer en grondkennis iedere Donderdagavond in de Landbouw school gegeven wordt; eerste les mor genavond, aanvang half 8. De lessen landbouwboekhouden worden iedere Maandagavond gegeven; eerste les Maan dag a.s. eveneens half acht. Militairen betalen geen cursusgeld. Voor de anderen zijn de Kosten f2.50 voor de heele cur sus. BINNENLAND Tegen lieden, die dronken een auto hebben bestuurd, zal door ambte naren van liet O.M. voortaan steeds ge- eischt worden: pnncipieele hechtenis en intrekking van rijbewijs. De negeering hoopt in de toekomst de leerlingen schaal te kunnen verbeteren. Op het oogenblik ontmoet dit bezwaar. De regeering wil een nieuwe Zon dagswet voorbereiden. Voorts zal zij een ontwerp voor een wettelijke vaoantierege- ling indienen. De regeering wil bij de herziening van de Rijksinkomstenbelasting onder scheid maken tusschen gehuwden en on- gehuwden, aldus rekening houdende met de gezinsbelangen. De kinderaftrek zal verhoogd worden. Den Haag. De vier groote vakcentra les hebben in een adres aan de ministet van Sociale Zaken, in verband met de prijsstijging, een toeslag op de steunuit- keeringen verzocht. Militairen, die met verlof zijn, mo gen voortaan hun burgerkleeding dragen. Tijdens heen- en terugreis moeten zij echter hun veldgrijs blijven dragen. Dienstplichtigen, opgeroepen voor eerste oefening, vallen buiten deze regeling. Te Winterswijk is het 11-j. doch tertje van landbouwer Beernink, dat bij het fietsen niet oplette, door een auto doodgereden. Onder Noorddijk (Gron.) is de 68:j. H. Bolt uit Groningen door een personen auto overreden en aan de gevolgen over leden. Te Ridderkerk is een 32-j. onge huwde vrouw, moeder van drie kinderen, gearresteerd, verdacht van 2 kindermoor den, gepleegd in 1935 en 1938. Ook een 31 -jman werd aangehouden. Te Hilversum is het 6-j. ventje M. v.d.B., dat op een vrachtauto was geklom men, op straat gevallen en doodgereden. Oss. Bij het spelen met pijl en boog werd het 6-j. zoontje van de landbouwer M. Brands in het oog getroffen. Het jon getje moet het oog missen. Te Haarlem is de 55-j. motorrijder C. uit Bloemendaal doodgereden door 'n auto, bestuurd door een dame, die te hard reed en verzuimde hem voorrang te ver- leenen. Maastricht. Op het postkantoor is een geldzending van f25000 op onver klaarbare wijze zoekgeraakt. Onder Nieuw en St. Joosland (Zeel.) is de 59-j. koperslager J. C. Outermansw die daar met zijn 'hondenkar reed, door 'n militaire motorrijder aangereden en over leden aan de gevolgen. Te Amsterdam is het Nederl. tank schip Amsterdam met een volle lading pe troleum en gasolie van Aruba aangeko men. Het was door de Britten vijf dagen in Du ins opgehouden. De heer Lamping, directeur van de Handelsaccoorden van het Dep. van Econ. Zaken en mr. Hart, hoofd van de 8ste afd. van het Dep. van Koloniën, voeren te Londen economische besprekingen. IJmuiden. Aan boord van de Sch. 65 ontstond muiterij. De bemanning was te hooi en te gras bijeen geraapt en on deskundig. De schipper keerde terug om een goede bemanning aan te monsteren. Vlissingen. In afwachting op een de finitieve steunregeling krijgt het perso neel van de Mij. Zeeland, dat bij het uit breken van de oorlog in dienst was, aait steun uitgekeerd 70 pet. van het weekloon met een maximum van f 19.80. Te Rotterdam kwamen vijf schepen aan met voor de regeering bestemd graan. Te Breda heeft in een hotelkamer een 34-j. gehuwde korp.-tejegrafist der Marine uit Den Helder een* 19-j. vrien din uit Den Haag met revolverschoten fedood en daarna zelfmoord gepleegd, lij liep sinds lang met zelfmoordplan nen rond. Te Finsterwolde kregen tijdens een bal drie jongens ruzie om een meisje. Na het bal werd de twist voortgezet. Een vechtpartij volgde; waarbij een 17-jari- ge smidsknecht uit Beerta met messte ken werd gedood en zijn metgezel ernstig werd gewond. De vermoedelijke dader, een 19-j. jongeman uit Termunten, is aan gehouden. Te Rotterdam viel de 58-j. mej. E. Jorissen aan de Berkschei aan tegen een kachel. Haar kleeren raakten in brand. De vrouw is aan de gevolgen overleden. Op de Maas bij Samheek is een roeiboot, waarin de 44-j. landbouwner F. Litjens zich met zijn 13-j. zoon en de 19-j. H. v.d. Broek naar zijn wreiland b|e- gaf, door de sterke stroom naar de stuw afgedreven en omgeslagen. Vader en zoon kwamen om. Van der B. wist zich te redden. De landbouwer laat een vrouw met elf nog jeugdige kinderen achter. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiullllll llliilll VAN OVER DE GRENS. Illll DE RUSSISCHE POSITIE. Nog altijd staat de positie van Rusland in het centrum. De geallieerden hopen nog steeds de Sovjet-Unie tot neutrali teit te kunnen bewegen. In het zuidoosten op de Balkan, hebben Engeland en Frankrijk een succes behaald, nu Turkije zijn verdrag gesloten heeft. Het is wel geen volledig succes. Want mep had ge hoopt, dat de Turken er ook in zouden slagen met de Russen een zoodanig ac- coord te sluiten, dat deze zich bij de regeling omtrent de Zwarte Zee neer legden, zoodat de heele Balkan in het

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2