TEXELSCHE COURANT 52ste Jaargang Woensdag 8 November 1939 Eerste blad No. 5393 We gaan met de Jachtopziener op pad. DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten DE JAGERS KWAMEN BEZUINIG OPvs UW KLEEDGELD Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ADVERTENTIES: 12 cent per regel minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden TEXELAARTJES: 4S ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald) ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten Den Burg tl.—; lossenrs. 4 ct. ZONDAGSBLAD: f0.50 per kwartaal; buiten Den Burg f0,70. POSTREKENING no. 652. HOOGWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer een half uur later.) 9 io li 12 13 14 15 Nov. 6,45 7,32 8,17 8,51 9.40 10.20 11,02 OP 9 NOV. LICHT OP voor RIJWIELEN en RIJTUIGEN 4 47 llllll'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll GEMEENTE TEXEL linn- GEMEENTEBEGROOTING- Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de be grooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente, voor hèt dienstjaar 1940 van 1 November 1939 tot den dag der behandeling in den Raad, ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der Kos ten algemeen verkrijgbaar gesteld. Texel, 31 October 1939. Burgern. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. JONKER. "KAMP. INRICHTINGEN \velke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester cn Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Bataafsche Import Maatschappij Verkoopkantoor van Koninklijke Shell Producten te 's Gravenhage, om vergun ning tot het oprichten van een opslag plaats voor benzine, petroleum en gas- olie, op het perceel, gelegen aan den Schilderweg te Den Burg, kadastraal be kend in sectie D., no. 3596/ Op Dinsdag den '21 November 1939, des middags ten 12 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hc uen, kunnen gedurende drie dagen, vucr het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van liet Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niel voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 7 November 1939. Burgem. en Wethouders voornoemd, KAMP. De Secretaris, JONKER. R.K. PROPAGANDACLUB. Men schrijft ons: Vrijdagavond hield onze Propagandaclub haar eerste bijeenkomst van dit wintensei- zoen. Zooals bekend zullen onze vergade ringen voorloopig gehouden worden op Vrijdagavond en wel in hotel De Zwaan. Na een verheugende terugblik op de afge- loopen werkzaamheden door de secretaris, verkreeg onze geestelijke adviseur het woord. Kapelaan Kroon wees er op, hoe in de loop der eeuwen, wetenschap, ont wikkeling en beschaving in hoog aanzien stonden bij de katholieken, ia, hoe het katholicisme zelfs een hoofdfactor is geweest bij de beschaving van Europa en van ons eigen Nederland. Op ons, aldus spr., rust thans de eereplicht mede op te bouwen en rijk te maken dat aloude Roomsche leven. In bescheiden kring kan ieder van ons daartoe een steentje bij dragen. Spr. noodigde danook alle aanwe zigen uit, deze winter eens voor de dag te komen; iedereen is daartoe in staat. Spr. eindigde zijn opwekkend woord met eenige verzen uit Sophocles' „Antigone"' waarin deze dichter uit de oudheid die fiere en zelfbewuste mensch bezingt, die zich als Koning der Schepping tot alles in staat weet. Meerdere aanwezigen deelden na afloop mede een lezing te zullen houden. Beslo ten werd de vergaderingen ook voor de militairen open te stellen. Ook spreek beurten door militairen zijn hartelijk wel kom. Wie stelt zich beschikbaar? Men wende zich tot het bestuur of de gees telijke adviseur. In de eerstvolgende ver gadering, welke door omstandigheden eerst op Vrijdag 24 Nov. zal gehouden worden, zal o.m. worden overgegaan tot verkiezing van een voorzitter e(n eenige bestuursleden. Wij verwachten alle oude bekenden en vele nieuwe gezichten. Toont uw belangstelling voor dit nuttige en mooie werk. K. KERKNIEUWS. Ds. De Maar, Doopsgezind predikant te Winterswijk, voorheen op Texel, werd, beroepen te Franeker. NIEUWE TIJD, NIEUWE STRIJD. Op uitnoodiging van de afd. van de R. Kath. Volksbond, zal Dr. Olierook hier Vrijdag a.s. in Pen's Zaal spreken over „Nieuwe tijd, nieuwe strijd". Zie adv. MANNENKOOR. Naar we vernemen wordt getracht een mannenkoor van militairen te vormen. Slaagt men hierin, dan zal de dpi. Jac. Hooy, een bekend musicus, uit Lutjewin kel, als dirigent optreden. BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Onder voorzitterschap van Burgemeester Kamp werd dato 2 November 1939 een plaatselijke „werfcommissie voor de Bloedtransfusiedienst" geïnstalleerd, be staande uit de heeren: Mr. A. F. Kamp, voorz., H. C. Remmers, seor.; Dokter Hellema; Notaris Mulder; W. N. Kelder; J. G. Ph. Pisart ln deze moeilijke tijden is het noodza kelijk met groote speed over heel ons land in het belang van zoowel de burger bevolking als van de militairen over te gaan tot oprichting van goed geoutilleerd de bloedtransfusiediensten. Om deze diensten het werk mogelijk te maken is het van het grootste belang dat zij de beschikking hebben over een groot aantal personen, die bereid zijn hun bloed te geven (plm. 400 c.cj; dit is geheel onschadelijk) voor gewonde mili tairen en burgers. Naar schatting zullen hiervoor noodig zijn 100.000 mannen en vrouwen, hetgeen neerkomt op 160 voor deze gemeente, waarvan het grootste ge deelte noodig is in oorlogstijd. Naar aanleiding van 't bovenstaande, doet bovengenoemd comité een beroep op de medewerking van alle ingezetenen!: Ie. door zich aan te melden als bloed gever (zoowel mannen als vrouwen), waarbij vermeld dient te worden of men zich voor „vredestijd" (leeftijd tusschen 21 en 60 jaar) of voor oorlogstijd (geert leeftijdsgrens) beschikbaar stelt. Na me dische goedkeuring wordt men alsdan als „donor" (bloedgever) geregistreerd, 2e. door het ver'.eenen van een periodieke bijdrage, teneinde in de kosten van onder zoek, transport, enz. te kunnen voorzien. Aan te melden, mondeling of schrifte lijk onder opgave van voornaam, naam. geboortedatum, beroep, adres, bij de se cretaris, de heer H. C. Remmers, Den Burg, of bij een der andere commissie 'eden. Bijdragen worden gaarne door de commissie'eden in ontvangst genomen. VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN DER L. LANDBOUWSCHOOL. Vragen voor de praatavond op Vrijdag 10 November. 1. Wanneer is 't de beste tijd om een gr en bemestinggewas onder te ploegen? Wcrdt beantwoord door G. v. Gno- gen. 2. Welk soort voeraardappelen moet men verbouwen? Welke opbrengst? Wcrdt beantwoord door E. vx\. Ban. 3. Hce kan men het beste witbol in grasland bestrijden? Wordt beant woord door D. Boerhorst. 4. Hoe zou het toch komen ,dat ei] zooveel vuiltezaad, en zooveel 3e soort graan aan de markt zoo duur verkocht wordt? Wordt beantwoord door J. Roeper. 5. Is het waar, dat stroo onderplcegeit stikstofgebrek in de hand werkt? Wordt beantwoord door E. v.d. Ban. 6. Is het waar, dat nieuwe haver min der gunstige eigenschappen heeft dan paardenveer? Zoo ja, hce komt dat? Hebben er meerderen ervaring mee, dat nieuwe haver bij een paard in de slok darm blijft zitten'" Beantwoording door een der ree-artsen. 7. Hoe bespuit ik in de winter mijn vruchtboomen en waarom? Zoo mo gelijk te beantwoorden door een Truit- kvreeker. 8. Mijn pruimenboom bloeit rijk maar draagt nooit. Hce kan dat? Beant woord door dezelfde of door de hee» Van den Ban. 9. Ik zou graag iets weten over de teelt van verschillende soorten erwten en de opbrengst daarvan. Wordt be antwoord door J. Leber. 10. Wat kost 1 H.A. consumptie-aard appelen. Geen selectie. Wordt beant woord door P. Geense. Natuurlijk rekent het bestuur op groote belangstelling voor deze praat avond volgens het „nieuwe systeem". Ook niet-leden, militairen inbegrepen, van harte welkom. Dus: Vrijdagavond 10 November, 8 uur, in de Landbouwschool. R. DEN HOORN CURSUS PAARDENKENNIS. De cursus Paardenkennis, welke de heer E. Noordijk in de o.l, school hiep zou geven, gaat door onvoorziene om standigheden déze week nog niet be ginnen. Nader bericht volgt. DE COCKSDORP. R.K. STAATSPARTIJ. De afd. vergadering is bepaald op Vrijdag a.s.; ze vangt aan om 8 uur n.fh. II.) Nu zijn er in de laatste dagen hier haast nog .geen snippen gezien; echter, is dit geen teleurstellend feit, want de houtsnippen, die tot de vurigste trekkers behooren, trekken op zeer mysterieuze wijze en zonder dat je het ejjgenlijk ge merkt hebt, zijn ze toch bij groote groe pen gepasseerd. Je kunt ook best ont dekken of ze een lange tocht achter de rug hebben. In het eerste geval zijn zei o zoo traag. Je kunt dan gewoon op ze toeloopen, en pas als je op een metej* genaderd bent, slaan ze op de vlucht. Zijn ze weer uitgerust, dan zijn ze niet te ge-» naken en mag je ze onder de schuwste en snelst vluchtende vogels rekenen. Aan de boomen ook is het te merken, dat het nog niet gevroren heeft. Onze gids beweert, dat er anders veel minder bladeren aan de boomen zitten. Er zijn er bij, die nog diep groen zijn, maar ikj zie toch ook heele boomgroepen, waar de herfst al sterk spreekt f£ij dikke .plak ken liggen de bladeren al op de spon zige boschbodem. Loop niet tegen stam men of takken. De boomen zijn overver zadigd van het vocht en ook zondeu ihulp van de \fhid glijden er al fijne straaltjes naar omlaag. Dat is d£n het eenige, zacht ruischende geluid, dat je hoort. Nog geen vogels gezien. De zakken worden leeggeschud, precies op de plaats, waar het voer de vorige keeren is achter gelaten. De donkerbruine eikeldoppen, schoon leeggepikt, waren blijven liggen. Twee uur lang hebben we die morgen door de bosschen gereden, geloopen en gekropen. Ik zou op geen stukken na weten, op hoeveel plaatsen een versch maal werd klaargezet. Telkens weer maakte de jachtopziener ons opmerkzaam op troepen. We hadden de kiekkast mee genomen en hoopten een regiment te ver schalken, maar we kregen de kans niet. De dichtstbijzijnde, waren zeker nog 'n paar honderd meter van ons af. Een heel karwei ,dat voeren. Soms gaat hij de heele dag op stap. 's Morgens tot bij de Pelikaan en 's rpiddags tot voorbij de Fonteinsnol. Weer valt het water bij stroomen neer en we zijn blij, als de ponny ons in draf huistoe voent. Alleen waar meer water dan boschvveg is, houdt hij in; hij neemt de situatie op en maakt dan een omloopje..^. Het beroep van jachtopziener lijkt een zeer aantrekkelijk beroep en dat is het ook wel, want wie voor de schoonheid van de natuur ontvankelijk is en zijn wild kent, vindt hier een paradijs, maar de meening vatte geen post, dat hij eert lui-leventje kan leiden. Vereischt het voeren 's zomers minder tijd, dan zijn er andere werkzaamheden. Zoo het fokken van jonge fazanten. Straks zagen we daar troepen wegvluchten, Het is best moge lijk, dat het allemaal fazanten zijn, door hem zelf groot gebracht. In het voorjaar wordt n.l. een zevental' oude fazanten gevangen. Ze worden in leghokken gelaten en dan haalt de jacht opziener geregeld de eieren uit. Deze worden door kippen uitgebroed. Dat gaat zoo door tot eind Juli. De fazant is een vlijtige eierproducente en maandenlang houdt ze het vol. In het wild levend, zei ze zich, na 13 tot 14 eieren te hebben ge legd, tot broeden, maar wanneer je ge regeld haar eieren wegneemt, legt ze bij na dagelijks maanden lang eieren. Zoo worden er elke zomer in de rennen van de jachtopziener honderd en meer jonge fazanten opgefokt. Eens heeft hij er wel 200 gehad. Dat was een buitengewoon goed jaar. Veel bevruchte eieren en goed weer. Ja, het weer is van buitengewone invloed. Het jonge fazantenvolkje is uiterst teer en dient op een wel heed zorgvuldige wijze nageloopen te worden. Ze mceten beslist eenige keeren op een. dag geveerd worden en dan moet je er steeds voor zorgen, dat de kloek in het hok blijft, want anders zouden er heel wat kleintjes sneuvelen door een trap van een vlijtige krab-poot en bovendien wordt er te reel voer door de kloek onder dvi grond gewerkt. Kunnen kipjienkuikens n.a enkele weken zichzelf volkomen redden, fazanten mGeten drie maanden lang bij de kloek blijven, eerst daarna behoeven ze de beschermende en verwarmen Ie vleugels niet meer. Natuurlijk wordt er ook veel in bosch en duin in het wild gebroed. Men werkt opt dit punt zelfs zeer mee en het is wet, dat op de eerste jacht alléén ook hennen geschoten worden, op de volgende jach ten uitsluitend hanen. Zoo blijft de wild stand op peil. De jachtopziener deelde ons tenslotte nog mee, dat hij van stroo pen in dit gebied weinig of geen last meer heeft. Achttien jaar geleden^ toen dit terrein door de jagers voor het eerst werd gehuurd, moest je komen. Men was toen gewend overal rond te loopen en de Texelsche strooper is nu eenmaal iemand, die niet gauw van «Je gewoonte 'afstapten zoo hadden de eerste jaren de jachtopziener en de politie druk werk met het zuiveren van het terrein. Pas na veel geduld oefenen eenerzijds en het be talen van veel boete aan de andere kant is het gelukt. Drukkerijtjes, 112 letters 10 c. Dobbeltolletjes 12 ct Dambord met schijven 10 ct. Damstukken 24 ct. Dobbelsteenen p. stuk, 2 ct. 0 Dominésteenen 17 ct. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. DRIE PRACHTIGE JACHTDAGEN. „Fazant voor", klinkt het uit eenige ke.en tegelijk. „Brrrrr", „hoejoe". Hon den blaften; dan vallen twee, drie, vijf, zes schoten. Zoo ging het toe in de VELE spannende oogenblikken, welke we op een der twee d«njf jachtdagen op de Westermient meemaakten. Een pracht spert en ik durf hier zonder aarzelen aam tce te voegen, dat er, bij welke tak van klein-wild of hengelsport dan ook, wel •haast nimmer zulke spannende rnomen ten beleefd «kunmen wordeu. Natuurlijk, het is ook een geweldige sensatie voor de sncekvisscher, wanneer hij 'n exem- p'aar van „zóóóóó lang" (was-ie) op- slingert en zonder ongelukken op het droge weet te krijgen. Maar ja, dat zijn en blijven feiten, welke in de regel tot een zeldzaamheid behooren; dan ver schijnt de docpsfotograaf en de klein ste spruit komt naast de ..reuze snoek" op de foto. (zoo groot is-ie) en koimt misschien ook nog wel een biezondere correspondent van «een dagblad aan te pas, die de diepbewogen hengelaar inter viewt van het wit-vischje af (waarin de sneek zoo happig raak hapte) tot de sncekinaaltijd toe. En dan de duizend en één voordeelen: Je hoeft niet voor dag en dauw op; loopt OOSTEREND OUDERAVOND O.L.S. Door het zeer slechte weer woonden •minder ouders dan gewoonlijk (26) de op 4 Nov. gehouden ouderavond bij. In zijn openingswoord memoreerde het hoofd der school de gebeurtenissen van fhet laatste [aar: het zoo geslaagde schoolfeest, de schooltuintjes, liet door de jongens behaalde kampioenschap in de scnoolcompetitie, de 2-daagsche schoo'reis, die door de mobilisat'e niet kon doorgaan, de Esperanto-cursus, welke door mej. Spaans gegeven wordt en de c orrespondentie met leerlingen van een Amsterdamsohe school. De bibliotheek voor de ouders is door geschenken van, Mw. Drcs-Witte «en Mej. Spaans uitge breid tot 60 boeken. Daarna werden door de heer P. Ko- n ng de notulen van de vorige vergade ring en door mw. Mantje-Mantje het financieel verslag voorgelezen. De heer Smidt hield toen een causerie over: „Het nieuwere onderwijs op de school en de resultaten daarvan"; waar bij ook Burgemeester .Kamp aanwezig was. Spr. begon met «een historische in leiding, besprak vervolgens de oudere, nog door velen gehuldigde opvattingen en stelde daar de nieuwere teg:nover. Htet is n.'et van belang wat het kind „weet", Irnaar wat Jiet begrijpt en vooral, wat jhest later kan begrijpen; de school is er n et alleen om net kind kennis, maar ook, en vooral, om het denkmiddelen te verschaffen. Daarop ging hij in het kort de nieuwere en nieuwste schoolvormen na (Montessori-, Dalton- en vrije scho len. scholen voor individueel onderwijs. Met nadruk wees de heer Schm?t er op, dat er op de school te Oosterend wel intensief, maar tevens zeer voorzichtig geëxperimenteerd wordt. Overgaande tot een bespreking der te Oosterend thans gevolgde methoden her innerde spr. er aan, hoe hij reeds twee jaar ge'eden met het hervormen van het onderricht in de zaakvakken begonnen is en hij vertelde hoe enthousiast de kinde ren zijn over de thans gevolgde werk wijze. Door een frappant voorbeeld toon de hij aan, hce het denken in deze jaren gegrcelid was. Het teekenen heeft eenerzijds een die nende rol gekregen en is anderszijds ge- ij.cht op 'net nut voor het practische leven; ook bordteekenen wordt beoefend. Nergens mCsschien is de vooruitgang zoo groot als bij het stellen- nodlt meer weten de leerlingen niet zelf hun stof te kiezen. Er Worden zelfs gedich ten en heele boeken vervaardigd; weer anderen schrijven over onderwerpen, aan de zaakvakken ontleend. Bij allen neemt het aantal spelfouten gestadig af. B«n- nenkert komt er aan de school een bi bliotheekje van naslagwerkjes, opdat de kinderen Ieeren zelf hun gegevens in boe ken op te zoeken. Tot slot van zijn dauserie behandelde de heer SChmit de genomen proeven met een belangstellingscentrum („Oogst" en „De Hond" in de lagere, „De Krantr en „Luchtvaart" in de hoogere leerjaren). geen gevaar een ernstige verkoudheid op te loopen, enz. (hoeveel hengelaars zit ten niet uren en uren op één en dezelfde plek, onverstoorbaar, niet willende buk ken voor Moeder Natuur, die haar reuze- snoek maar niet wil uitleveren...*,.) Een jager staat feitelijk geen moment stil. En komt hij soms niet van zijn plek, dan draait hij altijd nog alle kanten op...*.... tenminste op een jacht als wij van de week mochten meemaken. Ja, we beleef den oogen blikken waarop er driemaal zooveel geweren hadden moeten zijn...,. Nu behoort de eerste groote jacht- week .waarin in de regel het meeste wild geschoten wordt, al weer tot het verle den. Het moet ons eerst uit de pen, dat de verwachtingen, die we omtrent deze jachtpartij koesterden, werden overtrof fen. Ja, zoo de tijd het ons liet, zouden we alle jachtweken van de partij willen zijn ,in welke kwaliteit dan ook, jager of drijver. De opziener had vurig gehoopt, dat 't weer beter zou zijn, want, zoo zei hij, met regen wordt het zoo'n vieze knoeiboel..*. Nu, Pluvius is ons zeer gunstig gezind geweest: Nadat het de week tevoren had geschenen, of het nooit meer goed droog zou worden, zette de nieuwe week met zulk een stralende herfstdag in, dat mensch en dier, bloem en plant, zich in een nieuwe wereld waanden. Maandagmorgen kwamen de heeren ja gers op ons eiland. Onder hen merkten we o.a. op Baron Van der Heert, de heeren E. en K. van Leven, ,Van Loon, en O. Mente, uit Brussel. Ook de op leeftijd zijnde „Piet", die een reeks van jaren bij een der heeren als huisiknecht in dienst is, was weer meegekomen. Wat een bagage: Koffers .tasschen, stoeltjes en niet te vergeten: de geweren. In to taal zouden ditmaal acht personen aan de jacht deelnemen. Kort nadat ze in hotel De Lindeboom waren gearriveerd, stapten zij op, eerst naar Waalenburg. De heeren wilden blijkbaar geen oogen- blik verloren laten gaan. Nu, daar was bij het fraaie weer veel voor te zeggen. Pas in het schemerdonker keerden de hartstochtelijke jagers in Den Burg terug. We maakten deze toCht niet mee, maar vernamen, uit betrouwbare bron* dat het een vruchtbare middag is geworden. Niet lang, nadat zij zich in het hooge riet had den verscholen .kwamen de eerste trek honden over. Tal van fraaie exemplaren vormden de jachttrophee. Een goed be gin dus. Na een uiteenzetting van het wezen en de bedoeling dezer methode werden de resultaten van „De Krant" uitvoerig na gegaan. Duidelijk bleek, hoe alle vakken in de twee weken, die de proef vorderde het hunne hadden gekregen. Het was reeds 10 uur toen de Burge- fmeester, het woord nemende, zijn in stemming met 'het gesproken: betuigd:. Spr. was er van overtuigd, dat deouder^ zich met hun school en het daar gegeven onderwijs gelukkig mochten achten. In de pauze werden thee en koekjes ge serveerd. Nadat het h.d.s. enkele hem door dé Burgemeester gestelde vragen .tot ieders gencegen beantwoord had,, ging menjiaar het andere lokaal, waar het werk" van alle leerlingen tentoongesteld was. Alge meen was de bewond;rng voor h:tgirach- tige werk, zoo geheel anders, dan wat met de oudere methoden bereikt kon worden; de thuisblijvers hebben veel gemist. Het St.-Nicolaasfeest wordt op de zelfde wijze georganiseerd als vorige ja ren. Dit keer namen in de commissie tot voorbereiding ervan zitting de dames: Barhorst, Heerschap, Koning, Mantje en Spaans. Daarna had de verkiezing plaats ven twee leden der O.C. Met groote meer derheid werden mevr. Dros-Witte en de heer C. Brans gekozen. Nadat nog de komende tentoonstelling „Tevel", welke gedurende de zomer op zolder gehouden zal worden, besproken was, sloot de heer Schmit te half 12 deze zeer geslaagde avond, na dank te hebben gebracht aan de dames, die verleden jaar het St.-Nicolaasfeest georganiseerd had den, de dames, die theelichtjes, koek- sChalen e.d. geleend hadden en de heer C. Witte, jiet wegens gevorderde leeftijd scheidende lid der O.C. Zonder verdere kosten kunt U met succes Uw ge- heele garderobe maker HET NIEUWE MODEBLAD ZAL U HIERBU HELPEN Abonnementsprijs 1 1.20 per kwartaal (Per post f 1.50) Indien U zich thans voor 'n halfjaar abonneert, ontvangt U 2 doozen heerlij-ke Korlfs chocolade, zoodra U 1 kwartaal hebt betaald. 'g Lap. 'n Naald n Draad Het Nieuwe Modeblad geeft raad1

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1