Yrouvv KNIPPATRONEN NIEUWE ONTWERPEN voor de jongere generatie De Wereld yz/y/// Leningrad IN KAART 'PoljariLoje Pelsamo- J£ Kemijarvi /ZRovaniemi/ ■Tornea/ Uiea'borg. Kontomakt 'Pieksamaki. ,Sortavala\ 'Tommerfors x\ VJiborr Helsinki Stockholm FINSCH- KARELIESCHE BEVOLKING DICHT BEVOLKTE GEB/EDEN 100 - 200 Km ADMINISTRATIEVE ZÓNE FINLAND IN DE BRANDING. Nóg steeds zijn de Finsch-Russische onderhandelingen nog niet met een goed resultaat bekroond, nog steeds verkeeren de Finnen in bange onzekerheid over het lot van hun land, nog steeds is de aandacht van heel de wereld gevestigd op de reizen van staatsraad Paasikivi en minister Tan ner naar Moskou. NAJAARSMANTELS Succespatroon A 145. Prijs 30 cent plus 5 cent voor porto en omz.bel. Mantel van geruite wollen stof, die in rechte en schuine richting verwerkt is. waardoor een zeer apart effect wordt verkregen. Stik seis langs omtrek kraag, zakken middenbaan en aan den raglan mouw. Zwart suède ceintuur. Ben. stof van 1.40 IVfc is 3.50 M Patronen grootte 4044. Succespatroon A 146. Prjjs 30 cent plus 5 cent voor porto en omz.bel. Najaarsmantel van effen wollen stof in nieuw ontwerp. Loshangend model met naad in den rug. Opge stikt voorstuk met knoopsluiting Hooge, eenigszins opgeknipte rug. Ben. stof 3.25 M. van 1.40 M. Patronen in de maten 3842. Mantel van wollen geruite stof. Succespatroon A 147. Prijs 30 cent plus 5 cent voor porto en omz.bel. Ruiten kunnen op zeer veel verschillen de manieren verwerkt worden en het feit, dat zij zoo modern zijn, beteekent niet, dat zij in het minst eentonig zullen gaan wer ken. Dit model heeft een pas, die om meer uit te komen in schuine richting is geknipt. De voorpanden hebben drie opgestikte uitnaadjes, terwijl drie knoopen als sluiting van bovendeel bedoeld zijn. Zakken met opgeknoopte overslagen. Omliggende kraag van bontstof, waarop het aangeknipte mid dengedeelte sluit. Ben stof 3.25 M. Patronen in de maten 3842. Het Practisch Modeblad, Den Haag, giro 203203. Bij be- A 145 A 146 A 147 stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwissel of per giro. WENKEN. Zonder bleeken kan men toch sneeuwwit waschgoed krijgen, door aan het laatste waschwater een scheutje terpetijn toe te voegen. Deze vormt bij het verdampen ozon, welk gas de goede eigenschappen heeft, om de geelachtige en grijsachtige kleurstoffen te ontleden en het waschgoed de oorspronkelijke witte kleur te geven. Parijs begint steeds vroe ger met het houden van zijn shows en dit jaar werd reeds in Augustus een en ander onthuld over de dingen, die komen zouden. Hetgeen het meest in den smaak van de aanwezigen blijkt te vallen, wordt dan met grootere of kleinere wijzigingen door Madame geaccepteerd en ha re trouwe volgelingen vol gen haar voorbeeld. Over het algemeen is er veel dat zich ook aan de tijdsomstandigheden aan kan passen en wat tevens van belang is, er werd ook aan de minder slanke figuren ge dacht. Vanzelfsprekend zullen de matrones er niet aan den ken gedrapeerde effecten en te jeugdig aandoende klee ding te gaan dragen, doch van belang is, dat er voor iederen leeftijd modellen, kleuren en weefsels zijn, die haar een zeer verzorgd uiter lijk geven. Ditmaal besteden we onze aandacht eens aan de mid dagjaponnetjes der jongere generatie, die altijd nog weJ iets kan dragen, dat een wei nig van het alledaagsche af wijkt. De rokken der jongedames japonnen blijven wijd en vrij kort, reiken echter minstens een handbreed over de knieën. De wijdte wordt voorna melijk aan de achterzijde aangebracht, hetzij door een plooien-groep, door gefronste ruimte, door godets of smalle banen, die in het midden worden aangebracht en zich naar den zoom toe zeer verbreeden. In tegenstelling met deze vrij bewerke. lijke rokken valt ons op, dat de corsages over het algemeen weinig pretentieus van snit zijn en meestal geheel glad zijn. Hooge halsafwerkingen handhaven zich, terwijl men hier en daar ook een zeer be scheiden V-vorm ziet dragen. Mouwen met fcovenruimte ingezet, brengen de ge- wenschte breedte ten opzichte der taillelijn, die hierdoor voordeeliger uitkomt. Vele corsages van japonnen hebben rug. gen, die uit verschillende pandjes bestaan, zooals trouwens ook opvalt aan de jacquet- tes der costumes, die weer met korte, rui me basques worden afgewerkt. Den afgeloopen zomer hebben we reeds bescheiden pogingen zien wagen om aan de tournure een plaatsje in het modebeeld toe te kennen. Deze herhalen zich thans weer zóó, dat het slotje aan de voorzijde te zien komt. Gekleede middagjaponnen worden over wegend veel van z.vvarte weefsels gemaakt en de garneeringen schier tot in het onein dige gevarieerd. De kunst om met smaak een finishing touch aan te brengen is iets, dat vooral de Parisienne bij uitnemendheid verstaat en hierin ligt meestal het geheim van een geslaagd geheel verscholen. Fluweel neemt een buitengewone plaats in over de geheele linie pn wordt in bij zonder mooie uitvoeringen en kleuren ver. werkt. Men combineert het ook gaarne met wollen weefsels, onder anderen in de apar te kleuren-samenstelling der Schotsche Clans. Op de schets ziet men twee zwart tafzij den middagjurken, met ruime klokken en gemoderniseerde „queues", gevormd door groote uitstaande strikken, waarvoor een min of meer stevig materiaal als tafzijde zich goed leent. De mouwen van het linker.model geven een sterk verbreede schouderlijn. Zeer mo dern is het tweede model, waarvan het corsage midden voor met een lange rij knoopen sluit en zeer streng getailleerd is. Garnituur van ecrukleurige kant. De ruim te aan de achterbaan van dezen rok wordt verkregen door een zich naar den zoom toe zéér verbreedende middelbaan. De mode brengt weer een schat van nieu we ontwerpen, die van groote fantasie ge. tuigen, alhoewel de keuze in het meer ge matigde genre genoeg verscheidenheid biedt, zoodat „elck wat wils" kan vinden. DE GLASINDUSTRIE brengt ons telkenmale allerlei verrassin. gen in den vorm van smaakvol en artistiek uitgevoerd glas en kri«tal. en vooral in Amerika heeft „the bustle" reeds veel aanhangsters gevonden. Garneeringen aan de achterzijde aange bracht zien we niet alleen aan japonnen, doch ook aan mantels en aan hoeden en dernier cri is, om een paarlen.collier drie, vier of meer keeren op de rug te dragen. Welke vruuw heelt niet gaarne een kris tallen stel op haar toilettafel, dat een mooi geheel vormt met een zilveren of zilverme talen borstel en handspiegel. Een der nieuwste producten van glasblazerskunst is het vierdeelige toiletstel dezer schets, waar. van de stoppen zoo nauwkeurig passend gemaakt zijn, dat niet de geringste geur uit de flacons kan ontsnappen. Ook de poeder j doos getuigt er van, met grooten smaak ontworpen te zijn. ALTIJD ZAKENMAN Theater-directeur: Wat is er loos Suppoost: Een man van de galerij in de loge gevallen Directeur: Laat hem bijbetalen. Met Estland, Letland en Litauen schudde Finland in 1918 het zwaar drukkende Rus sische juk af en sedert dien hebben de energieke Finnen met verwoede ijver ge werkt aan den opbouw van hun onafhan- kelijken staat. Hoewel het nationaliteits besef de bevolking vrijwel immuun heeft gemaakt voor de bolsjewistische propa ganda, is Rusland toch steeds een bron van politieke zorgen in Helsinki geweest. Finland of Suomi zooals de Finnen hun land noemen is in het Zuid-Westen het dichtst bevolkt. Op 15 van het totale bodemoppen-vlak leeft hier ongeveer 40 der bevolking. Zij vinden voor een groot deel een bestaan in de industrieën en den handel. De uitjvoer bestaat voor 80 tot 85% uit hout en houtproducten als papier en cellulose. Ten opzichte van Rusland is dit gebied zeer ongunstig gelegen, daar het binnen het onmiddellijk bereik der Rus sische zeesfcrijdkrachten in den Finschen Golf is gelegen. Verder maakt een 1500 km lange grens met Rusland de verdediging van het land uiterst moeilijk. Ter vermij ding van incidenten en ook uit strategische overwegingen hebben de Finnen langs deze grens een soort .administratieve zóne" in gesteld en daarmede het Finsch-Karelische gebied gescheiden. Door de gedwongen „zuivering" in deze gebieden hebben de Russen kans gezien de oorspronkelijk Kare- lische meerderheid van 70 in het Oosten terug te brengen tot een minderheid van 30 Langs den spoorweg Leningrad-Poljar- noje bevinden zich op Russisch gebied tal rijke vliegtuigbases en steunpunten der landmacht. Ook Finland heeft echter zijn grenzen op vele plaatsen beveiligd. In dit verband is voor het Noorden van zeer veel belang de straatweg naar de IJszee, die loopt van Rovaniemi naar de nikkelerts- mijnen van Petsamo en vandaar naar de navenplaats Linahamari. Tusschen Stockholm en Abö liggen de Aalandseitó&iden die den laatsten tijd in verband met de onderhandelingen weer zyn genoemd. tl Albumplaatjes, 16 stuks 10 ct. Aschbakjes 19 ct. 0 Atlassen, ri 0 Barometer 48 ct. Brievenwegers, nauwkeurig - 58 ct. 0 0 Brievenbakjes 1 .32y, ct. 0 0' Band, voor pakjes, gekleurd - 6 ct. 0 0 Boekomslagen, luxe 35 ct. 0 0 Bladwijzers 8 ct. 0*.*l>0*0*0* 0«0«0m04 ♦•♦0*0»0»0 0 00 BOEKHANDEL PARKSTRAAT 00 0 m0«0«0«0« 0 0 Bijbels 100 ct 0 0 Borduurkaarten, wol, naald 12 ct 0 0 Bridgeblocs, 4 stuks 15 ct. 0 0 Bridgebakjes 40 ct. 0 0 Bridgeetuis 24 ct. 0 ♦040«0«04 0♦©♦•♦0»0*0* 040*0«0*0* 0 Bruintje Beer-boekjes 35 ct. 0 0 Bruintje Beer-kalenders 45 ct. 0 0 Boetseerdoozen 42 ct. 0 Ballen 20 ct. 0 Broekriemen 35 ct. 0 Bloemendraad, per rol 10 ct. 0 0 Briefopeners 17'/2 ct 0 0 Brievenstandaard 135 ct. 0 0 Boeksteuners, luxe 85 ct. 0 0«0m0m ZACHTE WENK Jonge dokter, vrijgezel: Zucht ee»s juffrouw. Dame, met een lief Ionkje: Dat doe alleen wanneer u er niet bent. AAN DE DOOD ONTSNAPT Een Britsdie matroos heeft zich ontfermd over twee schipbreukelin- getjes, die aan de Jood ontsnapten toen het Fransche s.s. Bretagne in de grond werd geboord. HET LANDMIJNENGEVAAR. Er is niet alleen mijnengevaar op zee. Hier ziet u een verzameling, door de Fransche troepen op het Duitsche oorlogsterrein opgespoord en bijeengebraoht. FINLAND WAAKT In Finland, waar de spanning in verband met de Russische eischen met de dag toeneemt, zijn tal van openbare gebouwen onder strenge bewaking gesteld. Twee vrijwil ligers op hun post in Helsinki. EEN TORPEDOVLIEGTUIG Een Englelsdh torpedovliegtuig, gefotografeerd op het oogenblik, dat een uitgeworpen torpedo liet zeeoppervlak bereikt en het water hoog opjaagt.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 6