ELECTRISCH' VERRAST ELKAAR TEXELSCHE COURANT Abonneert U op de Texelsche Courant. De Wereld TWEEDE BLAD - WOENSDAG 15 NOVEMBER 1939. iar minium JUIST ZULKE DINGEN Geeft 'n electrisch geschenk IN KAART II ant— erl VEI GEAAEENTE TEXEL VERDUISTERINGSOEFENING. I De Burgemeester van Texel: Overwegende, dat de op Woensdag 15 November 1939 te houden verduisterings- fe lening voor d|e luchtbescherming het ro or schrijven van ojjgemeene gedlragsre- rels noodzakelijk (m*aakt: Gezien den brief van den Commissaris Üer Koningin in Noordholland van 30 October 1939 1ste afd. no. 80/24131, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de goedkeuring voor vorengenoemde oefe ning vereischt in artikel 10 van de Lucht- beschermingsvvet door den Minister van Binnenlandsche Zaken is verleend bij missive van 19 October 1939, nr. 23461 afd. B.B. Gelet op artikel 12 der wet betreffen de bescherming tegen luchtaanvallen; STELT VAST de volgende GEDRAGSREGELEN, wel ke zullen gelden op 15 November 1939 van- 20—22 uur. e-[ le. de straatverlichting wordt ge- nJdoofd; van 20.3022 uur; of 2e. het uilsrralen van licht uit huizen of gebouwen is VERBODEN van 20.30 22 uur; 3e. het verbod sub 2 betreft tevens van buiten af zichtbare voorwerpen als licht reclames, automaten, benzinepompen, klokken, enz., alsmede woonwagens, woonschepen, stilstaande voertuigen, enz. 4e. bij het verlaten van huizen of ge bouwen is men gehouden er tegen te wa ken, dat licht door de geopende deur naar buiten kan stralen; 5e. het gebruik buitenshuis van lan taarns, fakkels, en andere lichtgevende voorwerpen is verboden; 6e. leder is verplicht, zich van 2022 uur BINNENSHUIS te begeven, althans zich niet op den openbare weg te ver- toonen. 7e. Ieder is verplicht aan de door of vanwege den Burgemeester in het be lang der oefening gegeven bevelen of aanwijzingen, waaronder die van de leden der Politie-afdeeling, kenbaar aan een witte band met het woord Politie om den linkerarm, onmiddellijk gevolg te geven en alle medewerking desgevraagd onmid dellijk te verleenen Se. het onder le tot en met 5e be paalde is niet van toepassing voor de be bouwde kom van Oudeschild en De Cocksdorp: 9e Ontheffing van het onder 6e bepaal de kan slechts bij hooge uitzondering worden verleend; een schriftelijke aan vrage daartoe, te richten tot den Burge meester, dient uiterlijk 11 Nov. 1939 des morgens om 11 uur ten Raadhuize aan wezig te zijn. 1 10e. Het vorenstaande geldt even eens voor militairen, behoudens door den Commandant Troepen Texel nader te ge ven bevelen. Opzettelijke overtreding of niet nako ming dezer voorschriften wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of een geldboete van ten hoogste duizend gulden. Hij aan wiens schuld te wijten is, dat deze voorschriften worden overtreden, of niet nagekomen, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste vijfhon derd gulden. De ambtenaren van Rijks- en Gemeen tepolitie, naar wier oordeel iemand een feit pleegt, waardoor het welslagen van de oefening in gevaar wordt gebracht, zijn bevoegd na aanmaning op kosten van den overtreder de noodige maatrege len te treffen of te doen treffen, Zij zijn in dat geval bevoegd zoo noodig te al len tijde een woning tegen de wil van den bewoner te betreden. Geenerlei aansprakelijkheid wordt aan vaard voor welke schade ook, welke uit het al hiervoor vermelde kan voortvloei en. Ieder, die zich van 20—22 uur op den openbaren weg bevindt, stelt zich bloot aan strafvervolging. Texel, 3 Nov. 1939. De Burgemeester 'voornoemd, KAMP. VEILIGHEID VOOR ALLES. Alom in Amerika wordt tegen sabotage gewaakt. In het bij zonder is men waakzaam op de spoorbruggen in de buurt van Washington. Op onze foto: op de Potomac-brug wordt een verdacht individu aangehouden. VAN OVER DE GRENS. DE HOUDING VAN BR.-INDIE Lord Linlithgow, de onderkon'ng vhn Britsch-Indië, heeft op 5 Nov. medege deeld, dat de besprekingen tusschcn hem en de leiders der oppositie niet tot een resultaat hebben geleid. De twee groepen! der oppositie, het Nationale Congres der Hindoes en de Moslem League, zijn het niet eens kunnen worden, en het Britsche bestuur heeft een regeling voor de con stitutie afhankelijk gemaakt van een ac- coord der twee grootste groepen in In lie. De tegenstelling komt hierop neer. Er zijn de Hindoes, die behalve in het wes ten (in het gebied van Bombay) de meer derheid der bevolking uitmaken en er zijn Mohammedanen. Deze volksdeelen. willen beide zelfbestuur, maar de Mo hammedanen verlangen waarborgen, dat een regeering, door de Hindoes gevormd, niet de rechten der Mohammedanen be knot. Nu zeggen de Engelschen: Wordt gij beiden het eens, dan kunnen wij een. regeling treffen voor het centrale bestuur; de onderkoning kan dan een raadgevend lichaam van Indische leiders aan zich toevoegen en dat zou dan een begin van een zelfbestuur voor Britsch-Indië wor den. De Hindoes daarentegen zeggen: ,,Wij zullen zeker met de Mohamme danen en de andere minderheden tot een vergelijk komen, maar dat kan alleen geschieden, indien wij van En geland de zekerheid hebben, dat er een Dominionstatus komt" Zoolang zulk een verklaring uitblijft, zullen de minderheden buitensporige ei- schen stellen en de voorkeur geven aan de Britsche heerschappij. Het Britsche bestuur weigert dus de verantwoordelijkheid voor een hervorming in het stelsel op zich te nemen, zoolang de Hindoes het niet met de anderen eens geworden zijn. De Indische nationalisten daarentegen eischen eerst de volmacht tot zelfbestuur, voordat zij met de min derheden onderhandelen De eisch der Indiërs, dat hun land de positie van een Dominion krijgt, is al oud. Reeds tijdens de wereldoorlog stel den zij dergeLijke eischen. De methode van strijd, sedert dien door Gandhi toe gepast is: passief verzet. Zooals men weet keurt Gandhi het gebruik maken van ge weld af. Hij heeft het beginsel van „non- cooperatie", d.i. de weigering om met 't Engelsche bestuur samen te werken, inge voerd. De congrespartij bekleedde in acht provincies regeeringsfuncties; thans is zij begonnen haar Ministers terug te trekken. Gaat men op deze weg verder, dan komt men toe aan de weigering om belasting te betalen en zal men waarschijnlijk het zoutmonopolie niet meer eerbiedigen, zoo als dit in 1930 is geschied. Er zijn onder de leiders extremisten, die dit wenschen. Zoo verklaarde b.v. SubaSh Chandra Bose dezer dagen: Engeland is nooit zoo zwak geweest ials thans en wij waren nooit ster ker dan op het oogenblik" Hij en Neh- rce willen dus van de Britsche moeilijk heden gebruik maken. Want Engeland heeft Indië's goede wil zeer noodig; zoo wel moreel als materieel zou een har telijke samenwerking van dit groote en rijke land voor het Empire "een groote aanwinst zijn. Maar al zijn de extremisten nu wel voor strijd tot het uiterste, het is Ide vraag, of zij het volk meekrijgen. Zelfs Gandhi wil niet zoover gaan. Een der voornaamste redenen dat de Indiërs aar zelen om zich tegen Engeland te keeren, is hun anti-Duitsche gezindheid. Zij zijn over het algemeen tegenstanders van de dictatuur, al is een minderheid van hen onder de genoemde leider Bose wel ge neigd methoden als die van Duitschland en Italië te aanvaarden. O RUBBERSTEMPELS 4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 VOORUITZICHTEN: ONZEKER. Tot nu toe zijn er nog weinig bemoe digende reacties op het Ncderlandsch- Belaische Vredesinitiatief te bespeuren. Wel hebben andere neutrale landen (Scan dinavië, het Vaticaan, Italië, Spanje, Ita lië, Roemenië) het aanbod tot bemidde ling geprezen, maar uit de mond van de drie oorlogvoerende landen heeft nog geen bemoedigend woord geklonken. Te gelijk met de conferentie te Den Haag heeft Lord Halifax, de Britsche Minister .van Buitenlandsche Zaken, een radiorede gehouden, waarin hij nogmaals als het Britsche oorlogsdoel noemde een veran dering in de methoden en de gezindheid van Duitschland en voldoening aan de Brit sche eischen inzake Oost-Europa (Polen en Tsjecho-Slowakije. Deze rede is dus niet als antwoord op het Haagsche initi atief te beschouwen, maar ze laat weinig; ruimte voor bemiddeling. We schreven reeds over de rede van Hitier te Muenchen. De bijeenkomst vond plaats in de Biirgerbraukeller en was be legd ter herdenking van de Putsch irt 1923. Ook zijn woorden gaven geen blijk van eentge neiging tot toenadering. Het was> dat hij thans de mo gelijkheid toegaf van ©en oorlog, die vijf jaar zou duren, al achtte hij zoo iets toch met waarschijnlijk. Tot nu toe had men het in Duitschland voorgesteld, als zou de oorlog slechts van korte duur zijn. De nieuwe voorstelling van een lange duur wijst er op, dat men ook te Berlijn do kans op vrede gering acht. Dat is dus ook een indirect antwoord op het Neder-- ontvangt de moderne vrouw het liefst, die beantwoorden aan haar zin voor comfort, tijdbesparing en hygiëne. U zult met genoegen zien, hoe electrisch geschenk in den smaak valt! Haardroger of friseertang-warmer, een theelicht, broodrooster of strijkijzer er zijn méér dan 100 electrische artikelen, zoowel meer kostbare als zeer eenvoudige. Iedere keus een groot succesl landsc-h-Belgische aanbod, lnz.ooverre was de rede niet geheel ontmoedigend, daar Hitier dit aanbod niet heeft genoemd om het tevens in écn adem te verwerpen. Zijn zwijgen er over zou dus kunnen beteeke- nen, dat de Duitsche diplomatie nog een kleine kans aan het plan wil gelven. Maar veel hoop is er niet. „ENGELAND HAAT DUITSCHLAND" ZOO SPRAK HITLER Onmiddellijk nadat Hitler had gespro ken, is hij vertrokken, maar toch eerder dan het officieele programma vermeldde. Dringende staatszaken riepen de Kanse lier echter naar Berlijn. Kort na zijn vertrek had er, zooals we reeds hebben gemeld, een ontploffing plaats waarbij ze ven personen gedood en zestig ruim ge wond werden. Het is te vreezen, dat deze aanslag bedenkelijke gevolgen zal hebben. De toon in de Duitsche bladen, die ge wagen van een onverbiddelijk optreden te gen de vijand van de staat doet weinig goeds verwachten. Niet alleen is er kans op een actie in het binnenland en een straffer politiertgime. Maar ook zal de stemming, die door deze aanslag teweeg wordt gebracht, aan een of andere vre- desactie niet bevorderlijk kunnen zijn. In het bijzonder de haat tegen Engeland zal er door aangewakkerd worden. De aanslag komt in een critiek stadium. Wat er uit voort zal vloeien is nog niet te over zien. De tegenstelling tussehen Duitsch land en Engeland was door Hitler in zijn rede geschetst als een tusschcn twee erlei beginsel; hij stelde het „socialistic sche" tegenover het „kapitalistische" be ginsel met woorden als deze: „De door Engeland aangegeven motieven voor de strijd zijn de echte niet. In feite haterf de Engelschen liet Duitschland van onze sociale arbeidswetgeving, dat z.ij reeds voor de weneldoorlog haatten, het Duitsch land van de sociale verzorgingen, het Duitschland van de sociale gelijkmaking, van de opheffing der klassenverschillen. Dat is nu hun strijd en daartegenover staat onze eeuwige nationaal-soc. strijd voor de oprichting van een gezonde ster ke volksgemeenschap en de beveiliging daarvan tegenover de overige wereld. Dat is 'het doel; wij strijden voor de veilig-i heid van ons volk, voor onze levensruim- te" Wanneer men in een oorlog een maal zóó de dingen gaat stellen, bedoelt men daarmee gewoonlijk, dat men weinig van een compromis wil weten. HOE WEST WALL EN MAGINOT- LINIE ONTSTONDEN. Veel is reeds geschreven en gesproken over de beteekenis van den West Wall. doch bij den huldigen stand van zaken aan het Westfront is het wel de moeite waard nog maals den blik te richten op deze moderne vestingwerken. zich voor het eerst op den bouw van ves- linglijnen, mstede van de zoogenaamde ringvesting, een oeroud* verdedigingsmid del, waarvan Ludendorff in 1919 zerde „De tijd van de gordelvesting is voorbij. Zij heeft tegenover de moderne artillerie en tegenover de moderne projectielen geen waarde meer. Daar vestingen echter noodig blijven, moeten wij overgaan tot den bouw van vestingkettingen langs onze grenzon" Ludendorff heeft deze conclusie getrok ken na den wereldoorlog, toen in het Wes ten twee fortificaties de gedachten der legerleidingen dag en nacht hadden beaig- gehouden Verdun en de Siegfriedlinie. De moordende granatenregen van de vijandelijke artillerie dwong de infante- leiden utrecht O Arnhem 'Munster .'"StQ^fmmerik OBreda Duin- kerken-"^ kassei o Afttwerper Brosse Keulen Namen Koblenz fronkforf lofere IHUllllnv. iserslau+erT Diadfri VeitfUM tvtfqoN Straatsburg EDIHOI kiiome+er T>ijon Besancon y LBazel and RECENSIES. BEYER'S MODE Oct.-nr. Geruite stoffen zijn zeer in trek deze winter. Prachtige geeft dit nr. om daarvan te maken. En ook veel mantels zijn er in afgebeeld, diverse modellen en verder japonnen voor allerlei gele genheden. Van alle modellen patronen op de duidelijke kosteloos bijgevoegde raderbladen. Ook de verwende naaister vindt in de Beyer keus. Vraagt in de Boekhandel. Het verleden heeft tussehen Duitschland en Frankrijk tegen den wil van beide volken een toestand geschapen welke in de wereldgeschiedenis zijn weerga nog niet heeft gevonden. En zooals ook thans weer deze toestand de gedachte van beide leger leidingen geheel beheerscht, zoo is dat ook het geval geweest in vroeger jaren, toen de technische mogelijkheden nog tc beperkt waren om muren ter bescherming van de grenzen op te trekken. Men zocht toen zijn kracht in het uitwerken van andere strate gische plannen en vond deze bijvoorbeeld door den spoorweg bij het leger in te scha kelen. 4 Eerst door het z.g, „Schlieffen"-plan werd het denkbeeld van vestingen weer in eere hersteld. Hierbij concentreerde men risten i n de aarde dekking te zoeken. Men begon met het bouwen van houten beschermingen. Deze bleken echter onvol doende en men ging over tot beton, dat beter voldeed. Zoo groeide uit deze primi tieve. betonnen versterkingen naderhand de Maginot-linie en de zeer moderne Daladier-linie, welke beide volgen? sta tische opvattingen zijn gebouwd. Do West Wall is het modernste op dit gebied en onderscheidt zich van de Fran- sche verdedigingswerken hoofdzakelijk, doordat hij meer volgens de theorie van den dynamischen afweer is gebouwd. De Duilst-jiers hebben het niet alleen gezocht in de versterking van een linie, doch daar naast ook in de breedte, zooals op bijgaand, kaai'tje duidelijk te zien is.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5