m - VEREENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING VOOR DE LANDBOUW OP TEXEL. VOEDERWAARDE VAN ONDERMELK Wederom is de kaaswaarde van de on- dermelk aanmerkelijk gezakt beneden de voederwaarde. Wanneer dus het fabrieks bestuur van oordeel is, dat eenige kaas- pioductiebeperking in het belang van hei bedrijf is, kan er dus ondermelk naar de boerderij terug gaan, indien de boeren de ondermelk ook inderdaad koopen. Dit kan de veevoederpositie van vele bedrijven in de huidige omstandigheden zeer ten goede komen. Reden waarom wij meenen nog maals de aandacht op ondermelk als voe dermiddel voor varkens, jongvee en melk vee te moeten vestigen, omdat niet overal dit voedermiddel voldoende wordt ge waardeerd. In vergelijking met de prijzen der huidige beschikbare mengvoeders bedraagt de waarde van ondermelk plm f 1.30 p. 100 K g. Voor varkens en kalveren is de werkelijke waarde hooger dan voor melkvee. De voederwaarde van wei-, wel ke men gratis terug ontvangt, bedraagt plm 50 ct. per 100 Kg., zoodat men voor de ondermelk welke men moet betalen i 1 30 50 80 cent maximaal pe: 100 K p "tl kunnen betalen, wil men er oordeel van hebben. De Zuivelfabriek is wettelijk verplicht de ondermelk te pasteuriseeren Deze gepasteuriseerde ondermelk kan zoet of aangezuurd worden afgeleverd, bij voor keur aangezuurd. De veehouders dienen bij het vaatwerk, waarin de ondermelk wordt bewaard, de grootste reinheid te be trachten. Nooit storte men dus versche melk bij de resten van de vorige dag. Het voeren van te koude ondermelk is zeer ongewenscht, dit kan men verhelpen (vooral bij kalveren) door wat kokend water er aan toe te voegen. ONDERMELK VOOR VARKENS. Zoo wel voor fok- als mestvarkens is onder melk een prima voedermiddel Ondermelk bevat per 100 K.g. 3.2 K.g. verteerbaar REDDINGSMATERIAAL UITGEBREID. Niaar we vernemen is het reddingsma teriaal aan boord van de Dr. Wagemaker met eenige vlotten uitgebreid. (Op de- boot bevonden zich reeds twee groote vlotten). HARTELIJK DANK. De verpleegden in het Gesticht van Weldadigheid zeggen hartelijk dank aan allen, die hun op St. Nicolaasdag met gaven hebben verblijd; in het bijzonder Vader en Moeder Moenis, wie geen moeite te groot was om het feest te doen slagen. ADVENT-AVOND IN DE N.H.KERK. Donderdag 21 Dec. zal in de N.H. kerk alhier een advents-avond worden ge houden. De dienst zal worden geleid door Ds. F. Visser, terwijl het Herv. Kerk koor onder leiding van de heer A. W. Goedhart, de Zangklas der Zondagsschool o.I.v. de heer J. Visser en mej. Agiaart; en de heer Otto, dpi. soldaat, gedeta cheerd op ons eiland, hun medewerking zullen verleen en. COLLECTE VAN PLM f3000,—. Alle lijsten zijn nog niet binnen, maar reeds staat vast, dat tegen de f3000, op Texel bijeen is gebracht tot gedeel telijke dekking van door mijnen hier aangerichte schade. Voor zoover be kend werd on hangen: van de militairen f 115,45; Elierland f 100,75Den Hoorn f290.15; Oosterend f 313,20Cocks- dorp f 291,60; De Waal f 01.45: Ou'de- schild f 256,50; De Koog f 161.70; Den Burg f 1100,totaal tot op hieden de som vtan f 2720,SO. ONGEVAL. We lezen in de Zeister Crt., dat op de Panweg te Zeist ee nauto met zoo'n vaart tegen een boom reed, dat deze ont worteld en de auto zwaar beschadigd werd. De auto werd bestuurd door een persoon van nog geen 18 jaar, onder toezicht van een officier van Vliegkamp De Mok. U.D.I. OOGST SUCCES. In algemeene trekken hebben we in vorig nummer verhaald van de U.D.I.- avond, Vrijdag in Pen's Zaal, waarvan de baten ingevolge een oude traditie aan de Nutsbewaarschool ten goede komen. De avond werd o m. door de heer en mevrouw Kamp bijgewoond. Kapt. Schol, Comm. T.Twas wegens ongesteldheid verhinderd. Voorz A v.d. Meulen, die hiervan kennis gaf, sprak de wensch uit, dat de heer Schol spoedig weer hersteld zou zijn. (Inmiddels heeft de Commandant zijn ambtsbezigheden w.eer kunnen hervatten De zaal was dagen te voren reeds uit verkocht Een boffer is het voor de vele teleurgestelden, dat 2e Kerstdag hetzelfde blijspel, ..Vrijdag-de Dertien de", nogmaals voor het voetlicht wordt gebracht. Een blijspel was het, waar hartelijk om gelachen is. Het kwam volledig tot zijn recht, doordat U.D I -sterren van de eerste grootte daaraan hun medewer king verleenden. Wat mevr. Van der Meulen-Flens en de heer A. de Wilt als het echtpaar Verbaak presteerden ver dient alle lof, terwijl mede het uitste kende samenpel van de h.h. de Wilt en S. de Waal afzonderlijk mag worden ge noemd. Mevr. Bakker- Zuidewind was goed op dreef; nimmer zagen we haar zoo goe d als deze avond. Mevr. Van der Vlies-Koopman verstaat de tooneel- kunst wel bijzonder goed. Wie zich her innert hoe voortreffelijk zij de directri ce m „Vadertje Langbeen" (van Web ster) speelde en de echtgenoote in „Voer werkelijk eiwit en heeft een zetmeel - waarde van 9 8. Het eiwit is van zeer booge waarde, en is van groot belang voor varkens, vooral jonge varkens en jongvee. De huidige beschikbare meel- mengsels dragen de letters C (voor var kens 20-50 K g. lev. gewicht, alsmede zeu gen en beeren), D (voor varkens van 50- 90 K.g.) en E (voor varkens zwaarder dan 90 K.g.). Per K.g. van deze meelmengseis voere men 1 1/2 K.g. ondermelk. Bij een toewijzing krachtvoervan 2.6 K.g. per var ken boven de 30 K.g. en bij de nieuw ingetreden regeling waarbij 60°/o van de varkenstoewijzing als norm is gesteld. st;ellen wij ons voor dat vele varkens houders van de ondermelk een dankbaar gebruik zullen kunnen maken. Varkens houders, die de beschiking hebben over aardappelen, welke voor mestvarkens moeten worden gekookt, (kookwater weg gooien), of gestoomd, verkrijgen in com binatie met ondermelk een prima voeder methode. Men voere dan 1 K.g. mengvoe; op 4 K.g. aardappelen en 3 a 4 L. onder melk De mengsels, welke men dan moet bestellen, zijn genummerd Cx, Dx, Ex Aangezuurde ondermelk geve men liever niet aan zoogende zeugen, met het oog op het gevaar van diarrhee bij de biggen ONDERMELK VOOR RUNDVEE. 7 L ondermelk komt ongeveer in voedings waarde overeen met 1 Kg. gemengd voer LI of L 2 (plm. 2l pet. vert. werk eiwit en 67 zetmeelwaarde). Ook kan men het zoo stellen, 10 L. ondermelk komt in voedingswaarde overeen met 11/4 Kg. lijnmeel. Melkkoeien kan men tot 15 Kg. ondermelk per dag voeren. Men kan dus met ondermelk te krappe rantsoenen aan vullen of zoo men wil wat meel voor andere doeleinden besparen. Alkmaar Ir. L DE VRIES. Rijksveeteeltconsulent., Secr. Veev. Bureau. man Henschel (van Hauptmann), kon begrijpen, dat de rol van de smoorver liefde Jansje Bevers haar geen moeite- gaf. Een dankbare rol, waaraan het publiek zijn hart kon ophalen. Wat een teleurstelling voor Jansje, toen „haar" vriend, voor wie ze cigaretjes rookte en zelfs een „splitje" wou drinken, zich als een getrouwd man ontpopte. Het echtpaar Room-Wilkeshuis was in zijn kracht. De scènes met Achmed, de Groo te Ziener en Loodgieter, „deden" het. Mej. Iet Ruys was geknipt voor het rol letje van Molly. De heer S. Duinker een nieuweling in het U.D.I.-ensemble was haar partner. Het ging nog wat stroef, maar dat wordt wel beter Mej. Anme Keijser ontpopt zich meer en meer al een bruikbare kracht. De heer P. Fehrmann gaat het spelen ook mak kelijk af; hij weet zich goed te bewegen „Karreman" werd gespeeld door sergt P. Kist, een creatie, waarvoor we ons petje afnemen. Daar mankeerde geen haartje aan Alles bijeen: een genoeglij ke avond, waarvoor het publiek zich" er kentelijk toonde. Over de vriendelijke woorden aan 't slot gesproken, schreven we reeds. Het bijzondere Was. dat mevr. Van der Meu len in het geheel geen vermoeden had van wat haar boven het hoofd hing. Dat was maar goed, want anders waren we van de huldiging zeker niet getuige ge weest. Het is een zeldzaam voorkomend feit: 25 jaar geleden voor het eerst op de planken en nóg steeds deel uitma kend van het gezelschap, in welks roem zij zoo'n belangrijk aandeel heeft. Maar niet alleen de bekwame actrice heeft men in haar willen huldigen, tevens de behulpzame huisvrouw, die haar wo ning immer gastvrij openstelt, wanneer U D. I.-belangen dat verlangen nen wie dan geen moeite te veel is om het de leden gezellig en naar de zin te ma ken. De huldiging had een spontaan en oprecht karakter; van vormelijk gedoe was geen sprake. Het tooneel werd in een bloementuin herschapen en geen wonder was het, dat „Anne"' zooals we haar het best kennen dat plotse linge geluk niet ineen verwerken kon. Zichtbaar ontroerd was ze bij zooveel huldebetoon. Mede namens zijn echtgenoote dankte de heer A. v.d. Meulen voor deze betui gingen van sympathie Een bijzonder gezellig bal hield daar na nog een groot aantal liefhebbers ge ruime tijd bijeen. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Nov. 1939 Ingelegd f 16758,03 Terugbetaald 17946,75 Derhalve minder inleggeld dan terugbetaald 1188,72 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 7 Nov. 1938 werd Ingelegd f23793 97 Terugbetaald f 16766.44. BELANGRIJKE LEZING. Allen, die daarin belang stellen, zijn, welkom op de avond van Vrijdag a.s. in hotel De Hoop. Dan houdt de heer E. van den Ban op uitnoodiging van de afd. Eierland der Holl. Mij. van Landbouw een causerie over „Boer en Bacterie' Mede zullen die avond eenige door de spreker afgeloopen zomer op Texel op genomen films worden vertoond. Ver zuim niet, deze biezondere avond bij te wonen. Zie adv. ||||||llllllllllllll!lllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllilllllll!llll|||||| SPORT. Illllliiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiillllll T.N.C.-NIEUWS De Mok—Den Burg 2. Het is weer Zondag en weer sleent weer, een druile rige motregen maakt de kijkers rillerig en toch.... "de belangstelling blijft bijna tot het einde toe. Hoewel iedereen ver wacht ,dat het een eenzijdige wedstrijd zal wonden, bewijzen de spelers het tegendeel. Wel speelt De Mok als ge- iheel beter, maar ze ondervinden dat Den Burg een prima verdediging heeft en een dito keeper, terwijl de halflinid er ook wezen kan. Alleen de zwakkere aanvalslijn was het verschil. Er is, on danks het slechte weer ,met animo ge speeld. Reeds van het begin af blijkt, dat De Mok, dat voorzichtig begint en verdedigend speelt, iets sterker is, maar moeite heeft met de verdediging, terwijl Koen, de keeper, gelegenheid krijgt zich in te spelen en zich van goede klasse toont. Meer en meer golft het spel op neer. Dan is het De Mok-linksbuiten, die goed doorloopt en over de uitloopende keeper i n het doel plaatst. B. zet eenige aanvallen op, maar onzuiver combinee ren is oorzaak, dat er niet gescoord wordt. Zoo krijgt de B-ihalflinie en achter- terheede meer en moeilijker werk, wat hen goed afgaat. Als de bal naar de rechtsbuiten gespeeld wordt, die reeds vooruit is geloopen en buitenspel staat, /jet deze goed voor, het is 2—0, terwijl De Zeeuw ,na mooi combinatiespel, no. 3 langs de te Iaat uitloopende keeper schiet. Den B reageert met eenige pittige uitvallen. De bal gaat naar de linker vleugel, naar Willem de Wit, die overi gens de grootste moeite met gladde bal en veld had, veel goed maakte door zui ver in te schieten en de stand op 31 te brengen. De 2e helft, is een copie van de eerste met dit verschil, dat De Mok nog maar eenmaal wist te scoren eni zeker onder haar gewone vorm bleef, maar wat ook als pluim kon gelden voor de prima tegenstand van Den Burg 2. Er is /eer sportief gespeeld, soms wat stevig, echter zonder de perken te buiten te gaan. De leiding was goed. De overige wedstrijden gingen niet door, zoodat net programma maar weer heel weinig vorderde. Misschien, dat de T. N. C -vergadering een duidelijk ant woord zal geven als deze vraag behan deld wordt. D. D. T. N. C.-NIEUWS. Uitslag van Zondag 10 Dec. Afd. B.De Mok—Den Burg 2: 4—1 Programma 17 Dec.: Er bestaan plannen om a.s. Zondag een liefdadigheidswedstrijd te spelen tus- schen een militair en een burger-elftal. Woensdagavond wordt hierover beslist. Mocht onverhoopt deze wedstrijd niet kunnen doorgaan, dan zenden wij zoo spcedig mogelijk het programma naar de betrokken secretarissen en scheidsrechw ters. MILITAIRE ELFTALCOMM. Met het oog op bovenstaande wedstrijd merken we op, dat de secretarissen vooral spoe dig de namen en de plaats dienen op te geven van de spelers, die volgens hen in aanmerking komen voor een plaats in het pilt EEN LANDMIJN SPREIDT VERDERF. Ook bij de oorlog te land wordt van mijnen gebruik gemaakt On ze foto vertoont de ontploffing van een landmijn, 't Was bij een dergelijke ramp ..ergens" in een onzer grensprovincies, dat Theo Kager Jz., als door een wonder aan de dood ontsnapte. militaire elftal. Het is de bedoeling een zoo sterk mogelijk elftal op de been te brengen, maar daar de comm. met groote mceilijkheden te kampen heeft, zal het elftal waarschijnlijk voor versterking in aanmerking komen en zeker, als de cómm. ■niet de prominentste spelers beter op de hoogte is gesteld. KERSTDAGEN VOETBAL Het is wenschelijk, dat men de comp.- leider p.o. mededeeling doet, of op 24 of 26 Dec. gespeeld kan worden. Zoo er geen bericht binnenkomt vóór Maan dagavond 18 Dec., wordt aangenomen, dat er gespeeld kan worden. Latere ver zoeken om uitstel, zoo een wedstrijd vastgesteld wordt, kunnen alleen in zeer bijzondere omstandigheden in behande ling worden genomen. Deze richtlijn zal ook gevolgd worden voor het program van 31 Dec. en 1 Jan., met dien ver stande, dat het eventaeele vrijstellings- verzoek Woensdagavond 27 Dec. in ons bezit moet zijn. J. E. L. v. KETEL, Secr.-penningm. Competitieleider. S.V. TEXEL-NIEUWS. De wedstrijd, waarop door velen ge vlast werd, kon niet doorgaan, doordat Lie C. eerst Zaterdag over onvoldoende spelers bleek te beschikken. Gelukkig was ddar de reportage van de jubileumwed strijd Nederland-Belgié als vergoeding voor dit gemis. Alleen willen we er nog even op wijzen, dat de laatste T. N.C.-vergadering besloot eventueele uit- stelaanvragen na Vrijdag 8 uur niet meer in behandeling te nemen. Het Nederl. Elftal, dat Zondag als sluitstuk van de sober gehouden 50-jarig- bestaansviering van de K.N.V.fL tegen de Belgische Roode Duivels een lief dadigheidswedstrijd speelde, won op een overtuigende wijze, 5—2, en bezorgde een fraai en passend cadeau voor onze groo te KNVB. Het verrassend snel en door tastende spel van onze nationale ploeg rukte de bekende defensie der Belgen, uit elkaar en liet de bezoekers alleen de eer, de eerste en laatste goal gescoord te hebben. We hebben in onze vereen, twee bruidegoms, MAARTEN VLAMING en DICK BAKKER, die we van deze plaats af hartelijk gelukwenschen, evenals hun, bruidjes. We wenschen hun veel geluk en voorspoed toe en nog veel succes ip onze vereeniging. Ons bestuur nam het initiatief om voor de behoeftige gedupeerden in Ou deschild, door het ontploffen van een mijn, een wedstrijd te spelen tusschcp een militair en een burger elftal. Dit voorstel wordt bij de T.N.C. in behande ling genomen. We hopen op succes. Het programma voor Zondag kan pas na de T.N.C.Mvergadering van he denavond bekend gemaakt worden. Op de clubavond a.s. Donderdag zullen zoo noodig mededeelingen gedaan worden. Ook nu vestigen we de aandacht op de Donderdag te houden clubavond in de cantme. Daar vinden de leden elkaar; het is er gezellig en daarom behooren alle leden deze avond vrij te houden voor onze S.V. Texel. Schaken, sjoelen, diverse andere spelen, maar ook zoo noodig vereenigingszaken, vullen de avond. Tot kijk dus. D l). ADVERTEEREN VOOR DE KERST We deelen onze adverteerders mee, le dat we kosteloos beschikbaar stellen groote raambiljetten met opschrift' „Koopt hier Uw Kerstgeschenk". 2e dat wij ZONDER prijsVerhooging advertenties plaatsen tusschen de tekst (eventueel op de voorpagina, indien men tijdig inzendt) van ons blad van Woens dag 20 en Zaterdag 23 December. TEGEN MIJNENGEVAAR Gisteren hebben de hveren Burgemee ster Kamp, W.H.Lap, C Keijser Hz. en J. van der Pijl een onderhoud gehad op het Departement van Waterstaat om mid delen te beramen tegen het mijnengevaar. Een doeltreffende oplossing bleek niet gemakkelijk te vinden. Getracht zal wor den ten dezen zich de medewerking te verzekeren van Defensie en Marine. NIEUWS VAN ADVERTEERDERS. FOTOGRAAF J. NAUTA vraagt de speciale aandachtvoor de adv., waarin dag gelegenheid biedt voor opnamen; Donderdags en Vrijdags echter alléén volgens afspraak. Illlllilllllllllllllllllllllllillillllllllllllilllllllilllllllliilllllllllllllllillllillililllllllll VAN DE BOEKENPLANK. ||||||t'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;iiiiiiw SCHIMMENSPEL. Van de hand van onze vroegere plaatj genoot, de heer D. L. Daalder, verschijr binnenkort een nieuw boek, getitel Schimmenspel". Prof. Dr. M. J. Langeveld schreef na 1( zing van het manuscript het volgende ag de uitgevers van dat boek, de fa. Ploeg ma, te Zeist: Is het waarlijk nog noodig, dat men kleine D. L. Daalder", geschreven door groote, nog bij het Nederlandsche publit moet „aanbevelen"? Daalder die to< een reputatie van beteekenis heeft. a paedagoog, als leeraar, als auteur, als dacteur van „Het Kind". Daalder die. deze reputatie dubbel-en- dwars ver overd en verdiend heeft' En nu zien wij dan voor ons het levens milieu, waaruit hij is voortgekomen, da milieu, waarin wij het weer eens vooi oogen krijgen, hoe een jeugd zoo'n veertij vijftig jaar geleden verliep: het stilli dorp (Oosterend) met z'n verdeeldheder en toch met z'n warmte en beschutting, eenvoudige levensvormen, de menschen hun arbeidsleven direct met de nati verbonden, de kleine maar"o zoo belan rijke feestelijkheden, een beschern leven, met de natuur vertrouwd, simpele lijnen vêrloopend een ve ademing èn een waarschuwing voor on die leven in een tijd van overprikkelin ersplintering, veruiterlijking. En dan later z'n kweekelingen-tijd, d beklemming van een hard geborneer schoolmilieu, van de „kast", en d rijping, ondanks dit al de rijpin van een beschaafde gevoelige na tuur, die worden zou tot een dier op voeders, waarvoor wij alweer een jon gere generatie warme genegenheid bewondering gevoelen en ons bijn schamen, wanneer wij hem moge aanbevelen" bij 't Nederlandsche volk - dat natuurlijk met anders dan van hen profiteeren kan. Laat men dit eenvoudige, stille boek. deze lange brief van een bekende, dit verhaal zonder pretentie, even rustig \e zen als het geschreven is men zal e door tot zichzelf komen, tot zichzelf e tot zijn kinderen, doordat men ze za zien vanuit hun eigen levenskijk en "w reld beleving en daarop hebben ze ooi echt. OUWE SUNDERKLAAS Gisteren werd hier onder groote'be langstelling het feest van Ouwe Suiider- klaas gevierd. Wel 40 groepen, over de 100 personen met elkaar, onderwierpen zich aan de jury, welke op uitnoodiging van de directie der Texelsche Grt. in Pen's zaal zitting hield, deze commissie bestond uit mevr. Lap-Dijt, mevr. Mulder- Van Gelder, Mevr. Keijser-Lap en inej. Bakker en de heeren Kapitein Naarstig en W.H.Lap. De zilveren Texelsche-Cou rant-Wissel beker werd voor de 2e maal gewonnen door Sportclub Texelsche Boys (Zij stelden op een platte wagen voor: Holbewoners, vóór 4000 jaar, en Anno 1939, toen in dierenvellen gehuld, nu in jaquet... m een schuilkelder); de groo te verzilverde medaille van de Texelsche Crt. werd toegekend aan het gezelschap uit Oosterend, dat op een wagen imitatie huisjes, door mijnen geteisterd, vertoon de. Graag had men bij het zingen van een toepasselijk lied gecollecteerd, maar dit werd door de overheid niet toege- staan) De 3e prijs, een groote bronzen medaille van de Texelsche Courant ver wierf „De Big van het 45e" (Wie speelde de rol van deze krulstaart Eervolle ver meldingen kregen: 1. Dokter en verpleeg ster van de bloedtransfusiedienst. Roodkapje met grootmoeder en de JvolL 3. Vier Alk maar sche Kaasdragers. 4. Let op de Verkeersteekens. 5. Inboorling van Honoloeloe. 6. De Dionne-Vijfling in t blauw. Uitvoerig komen we hierop in volgend nr. terug. HET NOORDEN. ONGEVAL. Teen mevr. Eel manVlaming Zon dagmorgen in gezelschap van Kaar man zich per rijwiel naar de kerk begaf, had zij het ongeluk te vallen. De dokter con stateerde, dat izij een enkel had gebro ken. OUDESCHILD VAN DE NOORDZEE OPGEVISCH1. Door verschillende kotters zijn e laatste dagen op de Noordzee twee Da len katoen, zes kisten gieren en een sloep opgevischt en te Oude schild binnen gebracht, waar deze bij de strandvonderij zijn aangegeven. en j tu Met deze woorden is „Schimmenspel uitstekend getypeerd. Een zeer mensch lijk boek met tal van kleine trekje Nochtans beperkt de auteur zich niet ui sluitend tot de intimiteit van het dag< lijksch bestaan, er gaat een frisse! wind door dit boek (kan het anders b een eilandbewoner?) de wijde werel het groote leven, breekt telkens door. D. L. Daalder is voor velen een bekenc figuur. Sinds jaar en dag redigeert hij o frissche en pittige wijze „Het Kind", ee oortreffelijk paedagogisch blad met ee nog steeds groeiende lezerskring. U kunt het boek nu reeds bestelle Boekhandel Parkstraat heeft zich ver zekerd van de toezending van een flii getal exemplaren. Stellig zal het zijn wl vinden naar menige woning op ons eilanój Ing. f 2.50. in prachtband f 3.25. HOE LAAT TEXEL—DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 7.30; 10.-; 13,— 15.—. Van Den Helder: 7.30; 10.- 1230, 15.- Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 13.—. Van Den Helder: 10.15.J WEER MIJNEN. Een bij de Havenmond gezon ken, een bij de Noordkaap g( demonteerd. Zaterdagmorgen werd een mijn on dekt achter het Oostelijke havenhoof op plm 100 M. van de wal. Nog voord; er maatregelen konden worden gent men, om hem te grijpen, zonk het mon ster in de diepte wegMisschien wa hij al lek, toen hij hier in de buur kwam, maar de mogelijkheid is ook nie uitgesloten, dat hij ter plaatse door ee scherp voorwerp beschadigd werd. Er fin, die zal niet meer explodeeren. Benauwend gevaarlijk was Zondag morgen de positie van de Noordkaaj want vlak voor deze boerderij wei een mijn onderaan de dijk ontdekt.. De bewoners van drie in de „gevaa lijke zóne" liggende huizen werden m klem geadviseerd een goed heenkomt te zoeken en elders te blijven, tot I monster door deskundigen zou zijn g demonteerd. Daar onder de gewaa schuwde bewoners zich twee zieken b vonden, was het een moeilijk geval, t meer omdat men zich niet rechtstree onder de dijk langs naar Oudeschild k< begeven. Om toch ter bestemdei plaat te kunnen komen, moest men een o weg maken, over de oude weg via Doi De mim werd zeer spoedig door Marine opgeruimd Voor de betreffen! personen is het een nare dag geworde Voor de dorpelingen zelf trouwens oo want we weten, dat mijnen door stroom spoedig van plaats kunnen ve anderen. Zoo hield te Oudeschild oi weer menigeen zijn hart vast, maar all is, dank zij het vlugge optreden der kundigen tot een goed einde gebracht. DE KOOG. EEN TORPEDO Gistermiddag is aiau het stranu projectie aiangespoeld, fdiat groote ov eenkomst met een torpedo moet vertooi

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2