V ONTVOERD. Waar vogels lijden en sterven. |||||{llllllllllllllllllll[llllllllllllllllllllllll!llllllllllllll]l1llllilllllllllllllll[l!ll|(|||| VOOR DE VROUW. ||||||IINllllllllll!llllllllllll!llllllllllllll[llll!lllllllllll|tl|l|||l]l|ll|]lifl||||||ll||f||| RECEPTEN. PANEERMEEL, van oud brood; Snijd het brood in dobbelsteentjes of dunne reepjes en spreid het uit op een bakblik. Droog het brood langzaam in een lauwe oven. Benut hiervoor zooveel mogelijk de warmte, die vrij komt, als de oven gebruikt is. Droog het brood, bij ge brek aan een oven, op een kachel of een •haard. Maal het door en door droge brood in een vleeschmolen en zeef het of rol het brood met een deegrol of een schoone flesch goed fijn. Berg het pa neermeel in een droge schoone trommel. ill PLANTEN IN KAMER EN TUIN. i 148. AZALEA. De bloemknopjes moe ten nu, als kleine verdikte, nauw gespits-i te knopjes, de bebladerde takken afsluiten Is dit niet zoo, dan zal van bloei niet veel komen. Nu heel koel houden en vooral niet in droge atmosfeer. De bladerenkroon iedere dag licht besproeien met water op kamertemperatuur. Niet warm plaatsen vóór de bloemknoppen mochten zij toch aanwezig zijn kleur gaan vertoonen. 149. ALLE AMARYLISSEN zijn nu in diepe rust, dw.z. de bollen worden in volkomen droge potaarde of, uit de pot genomen, in droog wit zand te overwin teren gezet. BINNENLAND Noord-Scharwoude. De motorrijder K.Langedijk is Donderdag tegen een wiel rijder opgereden en gedood. Eind Nov. 1939 waren er in Neder land 39767 werkloozen, tegen 50387 eind Nov 1938. Het Ned. motorschip Immingha,m van de N.V. Internat. Kustvaartmij., groot 398 ton, is Zondag bij Callantsoog op een mijn geloopen. Vijf opvarenden heb ben zich met een sloep in veiligheid ge bracht. De overige twee werden door een patrouilleerend marinevliegtuig gered. Maandag is de 23 jarige motorrijder E. den Hartogh bij Hardinxveen tegen een auto opgereden en gedood. Maandag is de 5 jarige De Bakker uit Berkel-Enschot op de weg Tilburg- Den Bosch door een vrachtauto doodge reden. De 34 jarige mej. M. Buitenkamp uit Amsterdam is in Utrecht door een paard doodgetrapt. De onderwijzer R. van Es uit Am sterdam, die op een donkere weg de lan taarn van zijn wagen aanstak, is door 'n andere auto, die de onderwijzer niet zag, doodgereden. De auto reed in een sloot. Te Deil, Betuwe, is een zwaar bela den fruitauto in een sloot gereden. De chauffeur N. W. de Wit uit Bodegraven en de fruithandelaren J Verwey en W. M. Heicoopheiden, uit Den Haag, kwa men om In de groote sluis bij Spaarndam is Donderdag een 16-j. jongen van een dekschuit gevallen en verdronken In Almelo is de 55-j. G Wanningen uit Almelo tusschen een vrachtauto en een aanhangwagen beklemd geraakt en gedood ||||||iiiillilillliliilliiiiilliilillilillililillllllillllillliiiiiliiiillllllilililliiillilli|||||| FEUILLETON ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiin|||||| 8.) Natalie hoorde, hoe Bella hier en daar tinnen potten en pannen op de vloer plaatste, om de regen, die door het lekke dak droop, op te vangen. Antonio was in een niet al te beste stem ming over het onverwachte slot van zijn avondvoorstelling. En hij zocht dan ook een gelegenheid of een voorwerp, waarop hij zijn woede kon koelen. Er zat span ning in de lucht. En het ongeluk wilde, dat Bella, onbewust van het dreigend ge- IN DE LACHHOEK ZOO GING HET, toen Mijnheer de Baron zijn arm gebroken had. DE NIEUWE MODE Een RECLAMEPATROON uit het N. Modeblad, A 28. Verkrijgbaar in 96 en 104 c.m. bovenwijdte. Prijs 25 ct Een vlotte vestjapon, te maken van b.v. wol len stof en fluweel. Noodig plm. 1.75 m. wollen stof van 1.30 m. breed en 1.20 m. fluweel van 0.70 m. breed. Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bijsluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kr. N. Gracht, Utrecht. 't Nieuwe Modeblad: meest gelezen damestijdschrift van ons land; 6 nrs. pesr 3 mnd. f 1.20. Per post tl.50 Afgewerkte stookolie maakt onder de vogels weer honderden slacht offers. Elke dag nieuwe strandingen, elk uur nieuwe slachtoffers. De doodenlijst kan lang worden, schrikbarend lang. De laatste tijd zijn er ook weer heel wat slachtoffers onder de vogels, ten doode gedoemd door aanraking met in zee gestorte afgewerkte stookolie. Zoowel ihet mijnenveld als het olie veld kunnen de afschuwelijkste rampen te weeg brengen. Het eene belaagt de zeeman, het andere de vogel, maar beider lot is hetzelfde: dood en verderf. We dwalen door de duinen niet hun prachtige herfsttinten van goud en geel, vermengd met het felste oranje en het kaneelbruin van lang gestorven struik gewas. Tenslotte zien we de zee, die ons doorloopend toegezongen heeft. Al les lijkt oneindig en eeuwig. En toch is het strand met wat daarbij hoort vcêft mooier geweest. Allerlei voorwerpen zijri er terechtgekomen en deze herinneren aan de wereld, zooals ze niet zijn mag en zooals ze eigenlijk ook niet is, maar schijnbaar niet anders kan. Schoenen klompen matrassen scheepslui ken niet zelden mijnen We slenteren door de rommel, maar niet lang, want het versombert ons ge- moet en we hebben juist het tegendeel willen zoeken. We wandelen langs de wa terkant; een vliegtuig scheert over ons heen; de motor maakt lawaai om bang van te worden en onwillekeurig bukt men zich. Schuimvlokken zeilen over het strand, naar het duin, maar liet wordt een hopelooze tocht; de wind blaast ze vaar en de onzichtbare krachten, die aan het werk waren, zoo dicht binnen zijn bei- ïeik kwam, dat zij wel als bliksemafleider dienst moést doen. Met een geduld, een betere zaak waar dig, verdroeg zij eenige tijd zonder ook maar een spier van haar gelaat te ver trekken, de onverdiende verwijten over haar slordige manier van huishouden, het verlossen van haar werk en alles wat de woonwagen betrof Maar toen Antonio eindelijk dreigde, dat, wanneerzij voort ging met de heele dag de boel op te eten, zonder er ook maar iets voor te doen, hij daar eens een stokje voor zou steken, werd het toch te machtig. Zonder zich een oogenblik te bedenken, ging zij tot de daad over en maakte zeer resoluut aan het weinig opgewekte debat een einde door hem met een braadpan over zijn hoofd te strelen. Antonio liet zich even min onbetuigd en diende haar vjan re pliek met de vuist. De klap trof zoo hard, dat Bella in een hoek van de woonwagen terecht kwam, waar zij met een blauw oog over de voor- en nadeelen van haar weinig geslaagd huwelijks leven kon gaan zitten filosofeeren Natalie achtte het geraden niet van achter haar gordijn te voorschijn te ko men, voor Antonio de woonwagen verla ten had. De storm nam geleidelijk af en de donder was nog slechts nu en dan op verre afstand hoorbaar. Een kalm re gentje kletterde nog op het dak. Nog altijd lag Bella ingedoken als een zout zak in de hoek van de woonwagen en eerst toen Natalie bij haar kwam, open de zij de oogen. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||||il llllllllllll IN DE MOESTUIN. mmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH In de tuin zelf is weinig meer te doen. Afgevallen blad wordt verzameld en aan de composthoop gebracht. Stalmest kan nog worden ondergespit, voor een goede ontwatering wordt zorg gedragen Spruitkool en boerenkool hebben van de enkele nachtvorsten geprofiteerd. Ze zijn brozer geworden en smaken zoeter dan te voren Prei bevriest niet gauw, maar 't is toch goed ze uit te graven en dicht bijeen in een rij te zetten, bedekt met wat stroo of blad. Dan is er min der kans, dat de grond hard bevroren is, als ge voor soep of een ander gerecht eenige planten wilt rooien. Heesters, boomen en vele vaste plan ten kunt ge bij open weer nog snoeien, sproeien planten of verplanten. Het laatste doet men op lichte grond ook vaak na de winter. Doet ge het nu, geef dan wat ruige stalmest om de voet der boomen, om het opvriezen te voorko men. Rozen dienen nu beschermd te zijn tegen de vorst. Men omwikkelt van stamrozen de kroon met stroo of riet of sparregroen, óf men buigt de stammetjes om, tot de kruin in een kuiltje van de grond komt, zet hem vast niet een haak of pin en bedekt hem dan met beschut tend materiaal. De enkele vogels, die nog door de tuin zwerven, zooals mus- schen, roodborstjes, meezen, sijsjes, lijs ters en winterkoninkjes zullen u gaarne helpen bij de insectenbestrijding. Spit alle onbeplante grond grof om, dan vin den ze nog heel wat van hun gading. Kraaien, meeuwen en kippen kunnen ook aardig wat ongedierte opruimen Een voedertafel met een drinkwaterbak je is voor vele vogels bij sneeuw of vorst een uitkomst Zet ge dat tafeltje niet te ver van het raam, dan hebberf uw kinderen er ook stellig genoegen in, hun gevederde vriendjes te voorzien van brood, aardappels, spekzwoerdjes, pin- dasnoeren, een stukje cocosnoot en der gelijk voedsel uiteen, niets blijft er van over; schelpjes varen in kleine riviertjes; alles spreekt van vrede en onbelemmerd initiatief Maar dan we blijven staan, eigenlijk: we worden staande gehouden. Daar ligt een doode eend, een trekeend; ook hij imaakte zijn laatste tocht. Maar niet dit verschil, dat geen natuurlijke oorzaak kon worden aangewezen. We hoeven ons niet af te vragen, hoe de dood kwam. Het arme dier was geheel van stookolie doordrongen Op tal van plaatsen vindt men ze aan het strand, soms ook dicht onder het duin: doode vogels en stervende vogels. Eenden, die trokken en nauwelijks tijd vonden voor een hapje; „en wanneer ze er zich de tijd .toe gunden en in zee doken, zetten ze, nadat ze een vischje bemachtigd hadden, de tocht met dubbel plezier voort. Maar wee de vogels, die in een olieveld terechtkwamen. Aanvan kelijk wiekten ze dapper verder, maar de olie werd daardoor niet afgeschud en tenslotte greep zij de vogel aan om hem nooit meer los te laten. Eerst de vleugels, die stijf en zwaar werden, dan het veerenpak, dat „lek" werd en door de aan elkaar plakkende veertjes niet meer warmpjes om het vogellijf sloot. Het dier werd rillerig en koud; moe doordat de vleugels hun dienst meer en meer weigerden, en hongerig. Het raakte bij zijn vrienden vandaan en wie let op de plaats van de zwakke in de natuur weet, wat er dan gebeurt. De zee scheen zijn element niet meer; door de branding sleepte hij zich naar het strand; wellicht nam de branding hem mee naar het strand, waar alles naar toe gaat, als het einde komt of reeds daar is: het strand, de laatste rustplaats We vinden doode vogels, maar treffen er ook levende aan. Wie met onverschil lig staat tegenover de dierenwereld, moet met het lot van deze vogels wel zeeai Vertel me eens, wat er eigenlijk ge beurd is, vroeg Natalie, terwijl zij haar pleegmoeder ter been hielp. Dat weet ik, antwoordde Bella, toen zij na vele vergeefsche pogingen weer stevig op haar beide onderdanen stond. Het ging allemaal zoo vlug, dat ik er nog niets van begrijp. Terwijl Natalie het geheel en al in wanorde geraakte haar van haar moe der gladstreek, zei zij: Daar zal Antonio voor boeten. Zeg om 's hemelswil niets tegen je vader, viel Bella snel uit. Ik had be ter voor de boel hier moeten zorgen. Met een pijnlijk trekken van haar been sleep te zij zich naar een stoel en liet er ziel; met een zucht op neerploffen. Natalie begon rustig een kop thee voor haar moeder te zetten. Naar het uiterlijk te oordeelen, was zij volkomen zichzelf en volmaakt kalm, maar intusschen werkten in haar hersens een ontelbaar aantal ra deren als van een onvermoeibare machi ne. Zij wist zich volkomen te beheerschen, toen Antonio weer in de woonwagen te ruggekeerd was, hoewel zij nu niet be paald levendig aan de conversatie deel nam. En inwendig slaakte zij een zucht van verlichting, toen hij de opmerking maakte, dat het in zijn bedoeling lag, op te breken en de reis "naar New-York te aanvaarden, mits de wegen droog waren. Want 't gevaar van slippen in deze heuvel achtige streken was verre van denkbeel dig. Teneinde een kans te hebben om onge merkt te ontsnappen, was het absoluut noodzakelijk, voor Natalie, dat haar ou- NUTTIGE WENKEN. Afwaschbare speelkaarten reinigt men met spiritus of eau-de-cologne. llllll WEET U ZE ALLE VIJF lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii 641. Dynamiet, een uitvinding van 642. De kleuren van de Belgische vlag. 643 Welke veldslag staat in de ge schiedenis bekend als „deVolke- renslag"? 644 Hoe heet het Engelsche volks lied? 645 De meeste koffie komt uit....? ANTWOORDEN. 641 Alfred Nobel, Zweden. 642 Zwart, geel, rood. 643 Slag bij Leipzig, 1813. 644 God save the - King. 645 Brazilië. NIEUWE VRAGEN 646 Paul Huf is een Nederlandsch 648 „Yen" is de munteenheid van 649 Het dichtst bevolkt werelddeel 650 Finlands voornaamste uitvoerpro- duct is begaan zijn. Vogels, die zullen sterven^, heel spoedig. Nog zitten ze in of vlak bij hiet water, nog schijnen ze vol goede moed, vol hoop althans en deze middag, nu de zon al les wil opvroolijken, schijnt het of hun nieuwe kracht wordt gegeven. Velen hou den hun spitse kop rechtop, maar ook zijn er, die met de kop tegen het lijf ge drukt zitten en geen enkel deel van hun lichaam verroeren. Voetje voor voetje gaan we naar zoo'n vogel toe. We staan nu bij hem en hurken neer. Nóg beweegt de vogel zich niet; zijn oogen alleen kij ken schuw links en rechts en knippe ren, alsof ze last hebben van het zon licht. De eend schijnt van de stookolie niet veel te lijden te hebben gehad; zijn borst is nog keurig wit gebleven. Dan strekken we behoedzaam een hand naar hem uit jammer, hij springt op en gaat er, halt loopend, half vliegend, met een van door, de zee tegemoet. Door het zwin gaat hij de branding in; driemaal zien we hem terugslaan, driemaal zien we hoe hij zich inspant om te overwinnen, We wachten, maar hij komt niet meer terug; we verliezen hem uit het oog. Mis schien verdronken Misschien toch de branding doorgekomen, maar dan zal hij straks verderop aan het strand zitten Zoo zitten er ontelbare en alle schijnen ze in stille berusting te wachten op een uit komstbrengend oogenblik. Bij wie van deze tragiek getuige was zal vaak de behoefte opkomen om zoo'n vogel mee naar huis te nemen om daar te trachten hem te ontdoen van het kle verige, taaie goedje, '-dat zijn leven be laagt, maar helaas leert de practijk, dat we maar zelden hun leven kunnen redden. Veelal toch zijn de vogels, die we in deze deerniswaardige toestand aan treffen, zoo uitgeput, dat we maar wei nig meer voor ze kunnen doen. Een verbod om afgewerkte stookolie in zee te storten daar moet het heen. J. ders in bed waren en sliepen. Tot haar groote ontsteltenis toonden zij niet de minste lust, om zich ter ruste te begeven. Onder het drinken van een flesch wijn werden zij wederom de beste maatjes en tefen middernacht zat Bella nog steeds met smakkende lippen brood met kaas te eten, terwijl Antonio de lucht van de toch al niet bijster frissche woonwagen be dierf met zijn afschuwelijke pijp Dit is toch wel het toppunt, zei Na talie bij zichzelf. Zij zette zich tusscfien het tweetal in en trachtte de een tegen de ander uit te spelen, om op dié manier hun aandacht af te leiden en hen te overreden tel gaan slapen. Maar de poging had niet 't geringste succes. Reeds wilde zij, aan wanhoop ten prooi, haar list opgeven, toen zij per ongeluk gaapte. En dit werd haar redding. Want niets werkt meer stekelijk dan gapen. Eerste gaapte Nata lie, toen Bella en onmiddellijk daarop An- tooio. Het was, alsof men in de muil van een krokodil keek. Natalia hield dit weinig opgewekte spelletje levendig, tot zij haar kaken bijna niet meer voelde van de pijn. En in min der dan geen tijd waren haar niets ver moedende pleegouders door de slaap over mand. Tegen één uur sliepen beiden als ossen. Met bevende vingers pakte Na talie haar weinige bezittingen in een goed koop, na-maak leeren koffertje bijeen en was spoedig gereed om de vlucht te ne men. Zonder zich precies rekenschap te kunnen geven waarom, voelde ze zich niet bijster op haar gemak. (Wordt vervolgd.) S#® Zie niet op de flesCh, maar de wijn, die er in is. Br zijn ni S#Ë£] we flesschen vol oude wijn; $•3*1 zijn oude, geheel ledige flessen RADIO. 25 JAAR GELEDEN: DECEMBER 1914. De reeds in 1908 begotmen proe\ om door „telefonie zonder draad" menschelijke stem over te brengen, w den door de technici der draadlooze legrafieposten ijverig voortgezet. meermalen is men erin geslaagd stem|pi op te vangen van zangers, die zich een afstand van 500 a 600 K.M. bevi den. De geboorte van de radio is dus feit geworden. Niemand echter hei eenig idee van de toekomstmogelijkhed dezer nieuwe vinding. be BUITENLAND i! ENGELAND Aan Engelands Oostkust zijn yr da,g door een Duitsch vliegtuig opnieiL mijnen in zee geworpen. Sinds de oorlog uitbrak zijn Js Engelsche piloten gesneuveld. - Reuf Het Britsche s.s. Thomas Wal (4460 ton) is ten N. van Zweden o)p t mijn geloopen. Geen slachtoffers. Het Britsche s.s. Daluran, 45581< is bij de Z.O.-kust op een mijn gelo pen. Geen slachtoffers. In Engeland zijn 250.000 mann tusschen 2023 jaar voor de milita dienst opgeroepen. Het Engelsche s.s. Hamsterley, 2160 ton, is voor de kust van Norfo na een aanvaring gezonken. Eén dooi Het Britsche s.s. Eskdene, 3i' ton, is op een mijn geloopen. Geen slac offers. Eind vorige week zijn er 4 Du sche duikbooten door de Engelschen zinken gebracht, meldt Reuter. DUITSCHLAND Volgens een Duitsch bericht zouci sinds de oorlog begon 194 op Engela varende vijandelijke en neutrale schep met een totale tonnage van 185248 t< zijn gezonken. Meer dan vijftig schepen met ho voor Holland houdt Duitschland op. Eenige leden van een geheime mili taire Poolsche organisatie hebben «ei aanslag op de rijksstadhouder van Pose? Greiser, gepleegd. Er ontstond een gi vecht, waarbij eenige Duitsche politii agenten en vijf Polen werden gedoo Greiser bleef ongedeerd. FRANKRIJK Het Fransche s.s. Floride, 7030 to is bij de Fransche kust op een mijn g|< loopen. 2 slachtoffers. DENEMARKEN 350 Denen en honderden Spanjaj den, o.w. veel vliegerofficieren, heblx een plaats verzocht in het Finsche legi De Decnsche houten driemaster Gr the is op de Goodwin Sands op wrak geloopen en gezonken. Er zijn ge slachtoffers. ZWEDEN Het Zweedsche s.s Rudolf is voor Britsche kust ter hoogte van New Cast op een mijn geloopen. Geen slachtoffer SOVJET-RUSLAND Rusland sloot een pact met de z;£ Finsche Volksregeering. Hierbij zijn c Russische eischen ingewilligd. Ruslai koopt verschillende eilanden in de Fi sche Golf voor 300 millioen Finsche ma ken. Wanneer Rusland de oorlog gewo nen heeft, zullen de bepalingen van li pact pas in werking treden. DE BALKAN. Roemenie. In het petroleumcentru Ploesti is Maandagavond door ontplo fing van een petroleumreservoir brai uitgebroken. Er zijn eenige arbeiders de vlammen omgekomen, de materiee schade is zeer groot. Illllliiiiiiiililiiliiiiliiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiilili'iiinllllll VAN DE BOEKENPLANK. lllllliiiiuiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH (Voorhanden in Boekhandel Parkstraa Alfred Neumann, Dictator Guezz f 1.60 geb. Aart v.d. Leeuw, De Kleine Rudo f 1.90 geb. Jan Mens, Menschen zonder gel f3.75 geb. Willy Matrav, Bedier Oermensc f3.90 geb. L. F. Clauss, Als Bedoeïen ond Bedoeïen, f 2.90. VOOR OUDERE MEISJES. A. W as-Os inga, Ma del een staat de drempel, f 2.90. HYGIENE EN VEILIGHEID 136. NAVELBREUK-operatie is ni ernstig en wel gauw voorbij, vooral bij kind. 137. TYPHUS kan worden overg bracht door het nuttigen van groente w ke verontreinigd werd door spoelen in oi sloot. waarin uitwerpselen terechtkome Daarom geldt voor groente altoos; spo len, spoelen en nog eens spoelen. ART

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 4